STAD/STREEK Wijkvereniging Taanschuur stopt alle activiteiten Schiedammer boos op politie na arrestatie HOREN EN ZIEN COMMENTAAR Wegens negeren rood licht Hl politieke onwil Schemering in Passagetheater Struiken verdwenen 'Weer worden we op gejaagd Inbraak bij Blauwe Brug Inbraken in huizen Droombeelden Steen Brons nr.22. Goede Dood Marijke Stempelen Schaar slijpen: een geeltje woensdag tl februari 1981 VD/SC/WW De gebeurtenissen van de afgelopen dagen rond de zigeunerfamilie van Koto Petato, die in Vlaar- dingen probeerde een tij delijke rustplaats te vfrt- den, hebben weer eens bewezen dat het politieke 5peJ uiterst ingewikkeld In elkaar zit. En vooral: dat er weinig te bereiken valt. als bij de uiteindelijk verantwoordelijke instan ties pertinent de wil ont breekt om een oplossing ie bereiken. Het zag er gisteravond in eerste instantie hoopvol uit. Vertegenwoordigers van bijna alle fracties uit de Vlaardingse gemeen teraad alleen SGP/GPV was door een regiefout afwezig en mensen van allerlei ande re organisaties in de stad zochten in de burgerzaal van het stadhuis naarstig naar een oplossing, of op z'n minst naar enig uitstel In de uitzettingsprocedu re, De wijze waarop ge probeerd werd iets te be reiken. om alternatieve standplaatsen aan te dra gen, was bewonderens waardig. Bij die groep was de wil. ook de poli tieke. duidelijk aanwezig. Het ketste uiteindelijk af op de vrijwel niet te reali seren eis van PvdA-frac- tleleider Hans Versluys. die alleen bereid was vanmorgen vroeg met alle fractievoorzitters het college om enig uitstel te vragen, als er een alter natieve standplaats in de stad te vinden zou zijn, maar in elk geval niet op een parkeerplaats. Met die laatste voorwaarde waren vrijwel alle moge lijkheden die in de bur gerzaal waren aangedra gen, zonder discussie van de tafel geveegd, hoe •aardig sommige oplossin gen ook leken. 3 Uiteindelijk bleek dat al die discussie, en de er gernis over de opstelling van Versluys. niet eens nodig was geweest. Bur gemeester Kieboom liet i weten niets te maken te ^hebben met de goede wil .van de groep in de bur- garzaal. Beraad met frac tieleiders was volgens hem dan ook volstrekt ;overbodig. Pelalo moest er uit en op dat stand punt kwam hij niet terug. Die keiharde opstefiing van Kieboom is spijtig. De goede bedoelingen werden achteloos terzijde geschoven. Van een af weging van mogelijkhe den is bij het college ken nelijk geen sprake ge weest, althans men was niet bereid om de zaak ondanks veel aandringen opnieuw in overweging te nemen. Tegen zoveel po litieke onwil kan niemand op. Afkeurenswaardig is het wel, zeker ten opzich te van al die mensen, die de moeite deden koorts achtig naar een oplossing ta zoeken. P.H, Schiedam Het Passagethea- is dringend aan nieuwe verlichting toe. Van de 55 lam pen zijn er 22 kapot. Het •famptype dat werd gebruikt in de kleine en grote foyer, is niet meer te krijgen. Het Pas- ^getheater verwacht zelfs dat binnen een half jaar nagenoeg geen verlichting meer over is. En dat kan en mag natuurlijk niet. Gezien de noodzaak van een ;goede verlichting en in ver band met wettelijke eisen voor ■het verlichtingsniveau vindt, het theater nieuwe armaturen Noodzakelijk. Bij de gemeente k een kredietaanvraag van ;15000 gulden gedaan om de 55 lampen te vernieuwen. Monster Veertig opgekuil- de struikjes zijn dit weekein de verdwenen van een ge meentelijk terrein aan de Madeweg in Monster. Amb tenaren ondekten de ver dwijning van de jonge plan- gisteren. „Kennelijk is er iemand die zijn tuintje wat PP wil vrolijken," aldus een wlitiewoordvoerder. De Khade bedraagt 250 gulden. Koka Petaio wanhoop nabij Vlaardingen Woedend kwam Koka Petaio gister middag de kamer van wethouder Jelle Wijstok uit. „Een hondenbeleid," kraaide hij uit. „Hij heeft me voor niets laten ko men, Ik had net zo goed niet kunnen komen. Alles wat de wethouder heeft gezegd is dat ik binnen een uur een brief van de politie krijg, waarin staat dat we morgenochtend weg moeten. Ben ik daar voor naar het stadhuis ge komen? Ik kreeg geen eens de gelegenheid ons standpunt toe te lichten of om contact te zoeken met Amsterdam of we daar veilig terecht kunnen." „Vlaardingen is verplicht voor vijftien standplaatsen te zor gen. Dat staat ook in het be leidsprogramma. Maar door laksheid van de gemeente zijn die er nog steeds niet." Het college van burgemeester en wethouders stelde zich kei hard op tegen de familie Peta io die sinds maandagmiddag op een parkeerteerrein nabij de Marathon weg bivakkeert Petaio was op uitnodiging van CDA-wethouder Jelle Wijn stok naar het stadhuis geko men om het nieuws via hem te vernemen. Het college wilde niets weten van een stand plaats voor de zigeuners voor zes weken als overbruggings periode en gelastte Petaio om. voor vanmorgen 9.00 uur weg te zijn. Na die zes weken kan hij met zijn familie terecht op een terrein in Amsterdam aan de Buiksloterdijk, dat nog niet is opgeleverd. Tevens wil de zigeunerleider eerst de buurt bewoners raadplegen over zijn komst, zodat geen gespannen situaties kunnen ontstaan. Formele gronden De verslagenheid onder de zi geuners was groot Het college was tot de beslissing gekomen louter op formele gronden. Wethouder Jelle Wijnstok; „Er is hier gewoon geen plaats. Ie dere zigeuner die hier neer strijkt wordt duidelijk ge maakt dat hij niet kan blijven. Als ze hier blijven zijn we in strijd met artikel 10 van de woon wagen wet, die zegt dat woonwagens alleen op een daartoe aangewezen terrein mogen staan. Petaio kan met zijn familie trouwens terecht op een terrein aan de Rode Kruisstraat in Amsterdam. Als wij ons niet aan de woonwa- genwet houden is het einde ook zoek." Petaio en zijn familie willen, echter niet terug naar het ter rein in Amsterdam. De situatie vinden zij daar te gevaarlijk. door Chris Woerts Petaio: „Tot tweemaal toe is er brand gesticht in onze cara vans. De laatste keer konden we nog maar net ontsnapppen. Hakenkruizen werden op onze wagens geschilderd. Moeten wij zo leven in 1981? Dat kan ik mijn gezin en familie toch niet aandoen. Ik moest er weg." Rust Rust kreeg Petaio echter niet. Eerst vertrok hij naar een plaats in Amsterdpm-Buïten- veldert, maar daar sommeerde de politie hem ook te vertrek ken. Volgens Petaio op initia tief van loco-burgemeester Jan Schaefer die op dat moment ook hoofd van de politie was wegens afwezigheid van bur gemeester Polak. In het holst van de nacht moesten de vijf gezinnen vertrekken, Pelalo koos voor Utrecht, maar ook daar werd hij tegengehouden door de politie en moest ver trekken. Moedeloos geworden van al het geharrewar rond zijn persoon trok Petaio uit eindelijk richting Vlaardingen. Hij wist via CRM dat in deze gemeente een aantal plaatsen voor woonwagenbewoners moest creCren. Maar ook de gemeente Vlaardingen was niet blij met de komst De fa^ milie Petaio mocht weliswaar één nacht blijven staan Wiinstok: „We hebben er een stukie menselijkheid in be trokken door hem niet direct weg te sturen maar moest vandaag weer vertrekken. In Vlaardingen zijn geen woon wagenplaatsen en daarmee was de kous voor het college af. In ziin caravan op de tijdelijke verblijfplaats maakt Petaio een verslagen indruk. „Ik wordt nu al weer sinds een paar dagen opgejaagd. Nog even en ik kan er niet meer tegen. Altijd heb ik acties on dernomen voor anderen. Het is niet fijn om r>u voor jezelf op te moeten komen. Ik kan het eigenlijk niet meer op brengen. Er wordt beslist over mensen zonder de betrokken mensen. Als je mensen blijf opjagen waar gaan we dan heen. Het kan zo niet langer doorgaan. Wij zigeuners heb ben een vrijgevochten leven. Gun ons dat dan ook. Een vo gel die altijd vrijheid is ge wend zet je toch ook niet in een kooitje. Dan gaat hij dood. Met ons is dat precies hetzelf de." Wanhoop Petaio is de wanhoop nabij. Leeft op pillen. Volgens hem komt alle narigheid rond de zigeuners en zijn familie door zigeunerhaat: „Je kan van Ne derland niet zeggen dat er geen beschaving is. Maar de mensen worden gek gemaakt door de politieke partijen. En als ze de naam Petaio horen dan is het helemaal als benzi ne op vuur. Het zijn allemaal vooroordelen die de mensen tegen ons hebben. Maar wij zijn ook mensen, Nederlanders met rechten." Wethouder Jelle Wijnstok (rechts) wendt het hoofd al van Koka Petaio. De wethou der kon niet meer zeggen dan dat de zigueners moeten vertrekken. Petaio kon zijn jas aanhouden en zijn pet op houden. Binnen een paar mi nuten stond hij weer buiten. Alweer een illusie armer. Maassluis De wijkvereniging Taan schuur in Maassluis wil alle activitieten met ingang van 24 februari stop zetten. Tijdens een buitengewone ledenvergade ring zal het bestuur met een voorstel in die richting komen. De reden is dat de wijkvereniging nog steeds geen eigen ac- comodatie heeft Het bestuur is moedeloos geworden van het steeds maar blijven zoeken naar een oplossing. Na een verga dering met de gemeente, waaronder wet houder Koos Smit werd het plan geop perd om in de nieuwbouw van de Put re kening te houden met een accomodate voor de wijkvereniging. Nu de plannen voor de bouw van de inrichting van de Put concrete vormen gaan aannemen blijkt niets van een eventuele accomodate voor de wijkvereniging. De problematiek speelt al sinds de oprich ting van de wijkvereniging in 1975. In al die jaren zijn er veel voostellen geweest om een wijkgebouw te realiseren. Zonder resultaat omdat iedereen in de wijk wel een wijkgebouw wilde, maar niet voor zijn eigen deur. Tijdens de algemene le denvergadering in 1979 werd door het be stuur van de wijkvereniging een beleids plan gepresenteerd. Eén van de belang rijkste uitgangspunten was de realisering van een wijkgebouw. De vaste ruimte die gehuurd wordt in gebouw Sursum Corda voldoet niet voor kleine activiteiten, ter wijl de bovenzaal alleen gebruikt kan worden bij grotere activiteiten, die dan ook nog rendabel moeten zijn omdat de wijkvereniging alleen inkomsten heeft uit de contributie en de gemeentesubsidie. Het aantal leden van de wijkvereniging loopt schrikbarend terug. De weinige acti- veiten worden door nog maar weinig mensen bezocht. Mede daarom wil het be stuur alle activiteiten stoppen. Het stoppen van de activiteiten zal zeker niet betekenen dat de wijkvereniging wordt opgeheven. Mochten zich in do toe komst gunstige ontwikkelingen voordoen op het gebied van de wijkaccomodatie dan kan de wijkvereniging starten met nieuwe activiteiten. Het bestuur van de wijkvereniging vindt het ronduit triest dat de wijkvereniging in 1975 is opgericht om de onderhandelingen tussen de gemeente en de wijkbewoners te vergemakkelijken ten aanzien van de in richting van de wijk. De conclusie die nu door het bestuur wordt getrokken is dat ondanks overleg de wijkvereniging nog steeds geen eigen onderkomen heeft en derhalve zichzelf de nek om draait. Schiedam Wijkcentrum de Blauwe Brug mist een schrijf machine, een cassetterecorder, 300 gulden en een ruit, nadat inbrekers een bezoekje aan het centrum brachten. De totale waarde van het ontvreemde bedraagt 1425 gulden. Een kelder aan de Rotterdam - sedijk heeft geen muziek meer. Inbrekers namen de tu ner-versterker en de boxen die normaal de muzikale klan ken voortbrachten, met zich mee. Omdat ze niets vonden wat aantrekkelijk genoeg was, hebben inbrekers de eroballa- geafdeling van het bedrijf Reo natgespoten. Een ruitje was door de inbrekers ingeslagen. Maassluis Bij een inbraak in een woning in de Frederik Hendrikstraat hebben inbre kers goederen gestolen met een totale waarde van bijna duizend gulden. Zij namen on der meer een portemonnee met 150 gulden, een geldkistje met twee spaarbankboekjes, een doosje met 70 gulden aan contanten en enkele sieraden mee. Uit een woonhuis aan het Van der Helstplein werden een aantal sieraden gestolen. Men kwam binnen door de ruit van de keukendeur te vernielen. Ook bij een woning aan de Guido Gezellestraat werd een ruit ingeslagen: die van het balkon. Er werden geen ver missingen geconstateerd. Vlaardingen De 5l-jarige J. Middelburg uit Schiedam is boos vanwege de onheuse be handeling, die hij naar zijn zeggen van de Vlaardingse po litie heeft gehad. Hij kreeg gis termiddag op de hoek van de Hoflaan en de Schiedamseweg in Vlaardingen een bekeuring van patrouillerende agenten, omdat hij door het rode licht was gewandeld. Nadat die be keuring was uitgeschreven kon hij zijn weg vervolgen/ maar enkele minuten later, bij het station Vlaardingen-Cen- trum, werd hij door de beman ning van de politie-auto, die hem achterna was gekomen, staande gehouden, gearres teerd en naar het bureau ge bracht. Daar heeft hij een uur in een cel moeten doorbren gen, zonder broekriem, 2onder schoenveters en zonder strop das. Die spullen waren in be slag genomen. „Ik ben als een hond een in cel geduwd, zonder dat verteld werd wat er aan de hand was. Ik schrok me dood," vertelde Middelburg gistermiddag, nog natrillend van emotie. „Ik was natuurlijk fout. omdat ik door het rode licht liep, maar dat is toch geen reden om gearres teerd te worden? Ik heb keu rig mijn naam en adres aan die agenten opgegeven en zei daar alleen maar bij: gelooft u dat nou allemaal zomaar? Daar reageerden ze verder niet op. Maar eenmaal bij het station kwamen ze die auto uitstor men. Ik werd zowat tegen de muur gedrukt en moest met een mee. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Volgens hoofdinspectrice Mar jan Ekels had de man zich bij het bekeuren eigenaardig ge dragen. Hij gaf de agenten dui delijk de indruk, een valse naam en adres op te geven, al dus de inspectrice, „En daar om hebben die agenten hem naar het bureau meegenomen, om zijn identiteit na te gaan. Het duurde wat lang voor we via de burgerlijke stand die gegevens hadden opgevraagd." Volgens mevrouw Ekels is Middelburg in die tussentijd met in een cel gestopt: hij heeft in het passantenverblijf gezeten. „Maar de veilïgheids- voo.-schriften zijn in dat ver blijf precies eender als in een cel. Dus daarom moeten inder daad de schoenveters er uit en de broekriem. Dat is voor schrift." Middelburg is niet van plan een klacht in te dienen, omdat hij gelooft dat dat toch niet zal helpen. „Daar schiet je niks mee op: het zal gewoon wel niet waar zijn wat ik zeg. Maar ik weet wel dat ik er erg van geschrokken ben. Je leest wel eens zoiets, van Sunnamers ot andere figuren. Maar dat ik dat nou op mijn leeftijd ook nog moet meemaken is on voorstelbaar. Ik zie er toch echt niet als een kraker of een landloper uit." De amerikaanse regiseur Robert Altman maakte int 1972 een film over het le ven van een jonge schizo frene vrouw. Cathryn. Zij is getrouwd met de steenrijke Hugh, maar geld kan ook in deze film het volmaakte ge luk niet te voorschijn tove ren. De geesteszieke vrouw is niet in staat enig contact met haar omgeving te ma ken. Zelfs in het contact met haar man is haar ge spleten persoonlijkheid een onoverkomelijke barrière. In de hoop er eindelijk rust te vinden vertrekt ze naar het buitenhuis. Susannah York werd voor haar rol in deze film onder scheiden. De Vlaardingse Filmliga vertoont morgen avond deze film in haar filmzaal aan de Hoflaan nr.12. Het begint om half negen. •J Verscholen tussen de hoge flats van de Maassluise Bur- gemeesterswijk staat een klein beeldje van de Haagse kunstenares Sybilla Kroscb. „Kindergroepje" is de titel van dit bronzen kunstwerk- Een meisje slaat haar arm Steen en Brons beschermend over de schouder van een klein jon getje heen alsof ze zeggen wil: „ga maar met mij mee, dan gebeurt je niks'Een klein stukje menselijkheid in een buurt die soms mas saal en onpersoonlijk over komt. Het beeld werd in 1972 ge maakt en kreeg met de bouw van de wijk bij de burgemeester Wessefink- straat een plaatsje bij de kinderspeelplaats. lÈKiöSiAjüS»Èlit! De actuele problematiek rond de euthanasie wordt indringend ten tonele ge bracht in het toneelstuk „Wie z'n leven is het nou eigenlijk?" dat volgende week zaterdag wordt opge voerd in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Ton van Duinhoven speelt daarin een beeldhouwer die door een verkeersongeval in het ziekenhuis is beland en in leven wordt gehouden met allerlei medische kunstgrepen. De arts die hem het leven redde wordt zijn tegenstander als het erom gaat het vegeterend bestaan met een druk op de knop te beeindigen. Cynische dialogen boeien de toeschouwer van begin tot eind. Behalve Ton van Duinhoven spelen onder meer Marijke Merckens en Maxim Hamel een rol. Er is nog maar een beperkt aan tal kaarten in de voorver koop verkrijgbaar. Aan de kassa van de Stadsgehoor zaal, Schiedamseweg 51a, vanaf maandag 16 februari van 10.00 tot 13.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. In de expositiezaal van het Hollandiagebouw aan de Oosthaven kade gaal vrijdagavond de schilderijexpositie van Marijke Peetoom zonder officieel vertoon van start. De exposante zal er dan wel zijn om waar nodig wat toe lichting te geven. Daarna is de tentoonstelling tot 27 februari iedere door deweekse dag en op zaterdagochtenden te bezichtigen. De stempel is als artistiek medium niet zo erg bekend. Toch zijn er door de eeuwen heen verbluffende resulta ten mee geboekt. Het Stedelijk museum in Schiedam laat aan de hand van het werk een vijftiental hedendaagse kunstenaar zien welke kunstvormen (oa. de zogenaamde Mail-Art) met de stempel mogelijk zijn. De tentoonstel ling draait gedurende de maand februari. ËjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitiiiiiiuniimiiiiuiiiEiiiiiimaiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiuuniiiiiiiiiiiiiii^ Schiedam „Daar had ik een nieuwe schaar van kunnen kopen" riep een verbaasde Schiedamse me vrouw van het Herenpad uit, toen zij een rekening voor het slijpen van een schaar kreeg gepresen teerd. De scharenslijper die de botte schaar weer knipklaar had gemaakt, vroeg voor dat karweitje vijfentwintig gulden en bleef volhouden toen de mevrouw weigerde te be talen. Om van de man af te komen is de mevrouw toch overstag gegaan: zij betaalde het gevraagde be drag. De politie waar schuwt Schiedammers nu uit te kijken voor de prak tijken van een ongeveer 35-jarige, niet zo grote scharenslijper. HiuiiimiiiiiMumiJHiniiuumiiiiiiuiiiiiniiiniiiiiiiEiniiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiuiiitmiiim;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3