5TA9/STREEK Westland verovert Engelse markt Chrysanten en groene planten m m- Wt T oeleveringsbedrij f wordt aangepast Menno Waslander (74): César Franckrode 29 in 't groot én in 't klein üfiS M - Export bloemen en planten stijgt woensdag 11 februari 1981, VD/SC/WW 'Oom Menno' Waslander (74) in het hok... Priegelen en peuteren aan een poppenhuis Zoetermeer Het huis van de fami lie Korver aan de César Franckrode 29 is cr sinds kort ook in het klein. Als poppenhuis. Ieder detail is 'le vensecht' nagebootst. Op de wc ont breekt zelfs een miniatuur rol toilet papier niet... De woonkamer, de keuken, het halle tje, de slaapkamers, de badkamer: van boven naar beneden ziet alles er precies hetzelfde uit als in het echte huis. Alleen met de materialen was het wat improviseren. Het behangpatroon in de mini-huiskamer is niet ba- nenbreed met plaksel en strijkstoffer aangebracht, maar met viltstift ir> ge kleurd. De barkrukken en de keukenstoelen hebben .spaakjes van cocktailprik kertjes. In het we'tje naast de kapstok pronkt niet een toi letpot van porcelein, maar van boetseerklei. En op de bedden liggen geen gehaakte spreien, maar vermaakte oude sokken. De inventiviteit verraadt de werkwijze van een bedreven knutselaar. En dat blijkt te kloppen. Niet van trots ont bloot vertelt 'oom Menno* Waslander (74), dat het bou wen van dit opmerkelijke pop penhuis twee-en-een-half jaar in beslag heeft genomen. Niet bepaald het tempo, dat een aannemer zich zou wensen in de groei gemeente. „Nee, maar die werkt ook niet met een scherp zakmes in een hobby kamer van drie a vier vier kante meier", zegt Menno Waslander op de toespeling. „Ach. gekheid. Het is natuur lijk nauwelijks vergelijkbaar. Hoewel, toen ik 's avonds in mijn hobbykamertje bezig was voelde ik me zo nu en dan wel én timmerman én binnenhui sarchitect. En tegelijkertijd ook nog eens metselaar, stuca- Leny Korver met dochter Mandy (5) in de huiskamer.... Op ware grootte. door, loodgieter en elektri cien". Twee-en-ecn-half jaar heeft het hem gekost om een exact duplicaat van het woon huis van de familie Korver (vader, moeder, zoon en doch ter) te maken. „Ik ben met de trap begonnen. Dat vond ik het moeilijkste wat er was. Het heeft maanden geduurd voor dat ik uitgekiend had hoe de treden op de juiste wijze in de spil moesten worden gezet". De huiskamer kwam als twee-, de aan de beurt, de open haard' en de bar volgde vrij snel daar achteraan. Toen de keuken. En later de tweede etage met de slaapkamers. ,,De muren van het huis heb ik er als laat ste omheen gezet". Na dertig maanden priegelen en peuteren kon 'oom Menno' het poppenhuis als verjaarska- do aan zijn kleindochter Mandy geven., Zij vierde on langs haar vijfde verjaardag. „Een aardigheidje, voor een leuke meid", zegt Mandy's opa 'Het hok9 steeds een nauwgezette platte grond van de woning. „Ik heb geen moment aan een eventu ele verandering in het inte rieur gedacht. Nee, stel jc voor zeg". Sigarenmaker „Ik heb in mijn leven van al les en nog wat gedaan. Van si garenmaker tol kantoorbe diende. Tja. het is misschien wel een omvangrijk karwei geweest, maar je kan wat met je handen of je kan het niet". De laatste zomer heeft Menno Waslander. uit de Haagse Me- demblikstraat. van 's morgens vroeg tot s avonds laat in zijn hobbyruimte doorgebracht. „Ik kwam de deur niet meer uit. Alleen om met de Sprinter heen en weer te rijden. Af en toe moest ik toch wel weer even gaan kijken hoe het er precies uitzag, nietwaar". Het poppenhuis moest en zou nog vóór Mandy's verjaardag afko men. Dit feestelijke gebeuren is echter niet de enige drijf veer geweest. De maker: ,.Je moet het ook als herinnering beschouwen. Misschien dat het gezin eerdaags verhuist naar Veenendaal. Dan kunnen ze altijd zeggen: „Kijk, in Zoeter meer hebben we in dit huis gewoond. Deze indeling, die meubeltjes". Voor de kinderen weer eens wat anders als een foto". En zo toog de kwieke zeventi ger eind '77 aan het werk. Als doe-het-zelver was hij al eer der aan de slag gegaan om een enkel bijzettafeltje en de zit bank voor de huiskamer te timmeren. Hij raadpleegde Een paar jaar eerder 'plakte' hij voor Roand (8) een flink schip in elkaar, dat radiogra fisch wordt bestuurd. De mo- ■C i» Schaal één op tien. del bouw is niet de enige vrije tijdsbesteding van de Haagse Fries. Zijn vrouw vertelt, dat ook schilderen en tekenen tot zijn hobby's gerekend mogen worden. „Ik heb wel een beet je een artistieke inslag", rea geert Menno Waslander met een zekere bescheidenheid. Een karaktertrekje. „Nou ik ben er wel trots op hoor", zegt zijn vrouw gedecideerd. „Ik moedig hem ook aan om te knutselen. Een man die met pensioen is moet een bezigheid hebben.' En als hij wat aan pakt, dat zit hij dagen achter een in het hok". De mini-woning César Franc- krode 29 (schaal één op tien) staat óp Mandy's kamer, bó-' ven. Soms gaan de lichtjes aan, 16 stuks. De stoeltjes zijn uit hout gesneden, het rieten vlechtwerk is ditmaal vlas louw. In de open haard "gloeit' het 'gietijzeren' rooster... Westland Engeland wordt een steeds belangrijker afne mer van bloemen en planten uit het Westland. Het is echter niet waarschijnlijk dat de Engelsen ooit evenveel als West- Duitsland of Frankrijk zullen importeren. Toch hebben de Nederlandse bloemenkooplui verleden jaar voor zeker 27 miljoen gulden meer aan de andere kant van de Noordzee verkocht dan in 1977. Engeland heeft zelf ook tuin bouwgebieden rond de grote steden en in hel zuidoosten waar bloemen en planten worden gekweekt. Eens was die tuinbouw zelfs vrij hoog in. aanzien bij de Westlan ders. Sommige van hen be weren dat de Westlandse tuinbouw in het verleden nog wel wat van de Engelse heeft kunnen leren en dat daar meer bloemen per tros werden geplukt dan hier. De zaken liggen nu echter anders. Zoals met meer din gen in dat land, begint de Engelse tuinbouw achterop te raken. De tuinders daar zijn niet best meer in staat - zeker niet financieel - om op te boksen tegen de moderne technieken van het buiten land. Door de concurrentie uit Nederland en Israël wordt steeds sterker. Volgens het produktschap voor sier gewassen in Den Haag neemt de Engelse produktie van bloemen en planten de laat ste jaren zelfs af. Thuisblijven Tegenover die daling staat dat de 'vraag naar bloemen en planten de laatste jaren stijgt. Dat maakt voor Engeland im port noodzakelijk. Algemeen wordt aangenomen dat het Engelse publiek, net als elders in de wereld, door de slechte economische situatie gedwon gen wordt meer thuis te blij ven en daarom meer aan de verzorging van het interieur doet De cijfers spreken voor zich: in 1977 heeft Engeland voor 5514.000 gulden aan snijbloe men uit Nederland gekocht. Het jaar daarop liep dat bedrag tot bijna dertien miljoen op, in 1979 tot bijna dertig miljoen en verleden jaar werd tot en met oktober importeerde Engeland' voor 32.858.000 gulden. De cij fers over november en decem ber zijn nog niet bekend. Voor Nederland betekent dit dat Engeland in 1980 ongeveer meen niet al te happig op de transacties met dat land. Uit navraag bij een aantal West landse tuinders blijkt dat zij Engeland als afzetgebied niet graag kwijt zouden zijn, maar dat zij de Engelsen wèl erg las tig vinden om mee te hande len. Chrysantenkweker Koos Ver beek uit Honselersdijk, die veel zaken doet met Engeland, meent dat de Britten vaak zo lastig doen om de eigen produ centen te beschermen tegen de buitenlandse concurrentie. naar Engeland is inmiddels weer op gang gekomen. Enge land heeft als voorwaarde ge steld dat er hier verscherpte controle komt op de export- bloemen en -planten en de Ne derlandse handelaren hebben hun zaken hervat. Voor hoe lang blijft echter de vraag, want de Britse minister van landbouw Robin Catford heeft tijdens de onlangs gehou den conferentie van de Gro wers Association in West Sus sex de Engelse kwekers en handelaren opgeroepen meer Het Westland exporteert volgens het produktschap voor siergewassen voornamelijk troschrysanten en groene planten naar Engeland. Andere bloemsoorten die ook nog in behoorlijke hoeveelheden worden overgevaren, zijn: de anjer, de orchidee, de lelie en de iris. Dat voornamelijk belangstelling bestaat voor groene en niet voor bloeiende planten, valt te verklaren uit het feit dat in Engeland planten veelal in de supermarkten worden verkocht. Gezien het klimaat in grote warenhuizen hebben bladplanten meer kans op een lang leven dan bij voorbeeld cyclamen, azalea, bechonia of geranium. twee procent van de totale ex port in beslag neemt. Dat is in vergelijking tot West-Duits- land gering, Dat land beslaat 73 procent van onze bloeme nexport met een bedrag van 907 miljoen gulden. Ook Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk, Zweden en België ko pen meer snijbloemen van ons dan Engeland. Voor Engeland zelf zijn we echter een grote leverancier 23 procent van hun totale invoer komt uit Ne derland, zo wijzen de cijfers van het produktschap voor siergewassen uit. Maar ondanks de stijgende lijn in het zaken-doen met de Brit ten, zijn de Westlandse tuin den en kooplui over het alge- „De Engelsen zoeken stokken om mee te slaan. Op grond van soms kleine details in wet ten of verdragen weigeren ze plotseling onze produkten in te voeren". „Neem het geval van de mi- neervlieg op onze chrysanten. Alleen Engeland kon op grond van de een of andere uitzonde ringsregel de bloemen aan de grens weren, terwijl de aanwe zigheid van de vlieg niet eens bewezen was. Zo is het steeds geweest ze willen alleen de beste kwaliteit en zo goedkoop mogelijk. Een heel verschil met Wes: -Duitsland. Die tillen veel minder zwaar aan allerlei kleinigheden". De toevoer van de chrysanten aandacht te besteden aan de marketing van hun produkten. Hij wees daarbij op de appelte lers die onderling nauw sa menwerken om hun afzet te verbeteren. Oneerlijk spel Minister Catford vindt dat de concurrentie van de andere EEG-landen moet worden ge weerd. Temeer omdat het spel naar zijn smaak niet eerlijk wordt gespeeld. „We zijn niet tot de EEG toegetreden om werkloos toe te zien hoe onze eigen glastuinbouw door ande re lidstaten in gevaar wordt gebracht", aldus de Britse mi- nister in West Sussex die, in tegenstelling tot zijn collega's in West-Duitsland en België, niet vond dat de Nederlandse gasprijs oneerlijke concurren tie tot gevolg had. Maar Engeland zal veel geld en energie in haar glastuin bouw moeten steken om de buitenlandse concurrentie te kunnen weren. Volgens West landse tuinders zijn er in Ne derland zoveel grote bedrijven dat die, de vervoerskosten ten spijt, tegen scherp concurre rende prijzen kunnen leveren. De grootschaligheid van de Westlandse bloementuinbouw bestaat in de ons omringende landen niet. Daar kunnen ze de eigen vraag meestal niet of nauwelijks aan. Het Westland breidt de kweek van bloemen onder glas juist uit, omdat er ruimte is om te exporteren en daarin vaak meer geld te ver dienen valt dan met het ver* bouwen van de meeste groen tes. Vlaardingen De commissie voor Maatschappelijke Dienst verlening bespreekt morgenavond de plannen om het nieu we gebouw van Toeleveringsbedrijf Vlaardingen aan te pas- In het gebouw blijken vooral in de productie- en magazijn ruimten aanpassingen noodza kelijk te zijn. Die verbouwing zou gefinancierd kunnen wor den uit het bedrag dat na de bouw is blijven staan. Het minstede wil echter overtuigd zijn van de noodzaak van een aanpassing an bovendien een exacte opgave van de kc hebben voordat ze toesteri- ming geeft om het appeltje voor-de-dorst (ongeveer vijl ton) aan te spreken. De commissievergaderingi wordt gehouden in kamer -g van het stadhuis en zal oi°f[ 20.00 uur beginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4