STAD/STREEK Karei Appel scheurt! m ssenhaak =1 u 9Leidt VVD-conflict niet tot vertraging?' l *j Voorlopig elf premie- woningen in Blesplan De interesse neemt toe, maar Cohra j verpaupert 'De Duig verdwijnt Vlaardingse EHBO'ers in prijzen Uit de koers Oerbeest Nieuwe lijst Nieuwe hal Licht Provisie Brieven Bingo Verkeersmaatregelen ■V •/a; .ij J woensdag 11 februari 1981 VU/SC/WW Hoek van Holland In het Blesplan zijn nu elf definitieve 'en voor een premie- koopwoning. Met de bouwer is de Hoekse deelgemeenteraad overeengekomen dat in ieder geval die elf woningen zullen worden gebouwd. Uitbreiding van het aantal premiekoopwo ningen in het plan is alleen mogelijk wanneer er kopers voor worden gevonden. Moeilijker ligt de zaak in de Ruijterstraat. Daar is een plan voor achttien premiekoopwo ningen, waarvan er inmiddels tien in principe zijn verkocht. In dit plan is een gedeeltelijke bouw echter niet mogelijk. De deelgemeenteraad zal zich over de ontstane toestand gaan beraden. Inmiddels houdt het dagelijks bestuur van de deelgemeente raad onverkort vast aan het standpunt dat eventuele wo ningbouw In de omgeving van de Houtmanstraat moet wor den gezien als een tussenfase om sneller tot woningbouw te komen. De bouwplannen bij de Houtmanstraat zijn weer onderwerp van bespreking ge weest tussen het deelraadsbe- stuur en de dienst van stads ontwikkeling. Schiedam Hét was een grapje van CDA*raadsIïd Luud Snel. „Toen wij vorige week een rondleiding kregen door hef mixseumdepot, vroeg ik Posthoorn: jó, Herman, wat stinkt het hier, is dat van het zweet dat het gekost heeft om hier snel op te ruimen?" Het was een grapje, voorwaar, maar het is een feit dat het rommelige depot alleen met gezwinde spoed is opgeruimd omdat er raadsleden kwamen kijken. In dat rommelige de pot heeft jarenlang kunst te hoop gelegen: schilderijen op getast, tegen elkaar aange leund, met verboden chemica liën in de onmiddellijke nabij heid geen wonder dat de stukjes verf eraf vlogen. De museumcommissïe, die sa men met museumdirecteur Hans Paalman beleidsadviezen uitbrengt aan B en W, heeft onlangs een rapportje gekre gen van zes velletjes, waarin een Amsterdams deskundige haarfijn beschrijft wat er man keert aan het belangrijkste deel van de kunstverzameling van het Schiedamse museum, de Cobra-collectie. Cobra was een naoorlogse beweging van revolutionaire kunstenaars voornamelijk uit Kopenhagen, Brussel en Amsterdam, de drie steden aan de beginletters waarvan de stroming zijn naam te danken heeft. Cobra kent namen als Karei Appel, Comeille, Lucebert, Constant Nieuwenhuys, Pierre Ale- chinsky, Asger Jorn, Anton Rooskens en Christian Dotre- mont. In die jaren werden zij verguisd als communisten, de zer dagen stijgt hun grootheid nog immer. Het is te danken aan prof mr dr Piet Sanders, in de Schie damse PvdA jarenlang een vooraanstaand lid, dat het ste delijk museum alhier zich op die Cobra-beweging begon te richten. Hij gaf destijds de aanzet. En het was in juni 1954 een commissie van hotemeto ten uit de kunst, die hem daar in steunde. Wat zei die com missie van deskundigen, be staande uit drs J. C. Ebbinge Wubhen, directeur van het museum Boymans-van Beu-' ningen in Rotterdam; drs L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het gemeentemuseum in Den Haag; dr C. Nooteboom, directeur van het museum voor land- en volkenkunde en het maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam; en D. F. Lunsingh Scheurleer, rijksinspecteur voor roerende monumenten in Den Haag? Die commissie zei, dat het Schiedamse museum een labo ratorium voor moderne kunst zou kunnen worden, dat het stedelijk die lacune in de Ne derlandse musea zou kunnen opvullen en dat Schiedam daarmee van ondersteunend belang zou kunnen worden voor het Rotterdamse Boy mans. Moderne Nederlandse kunst moest verzameld wor den. En de toenmalige conser vator van het Schiedamse mu seum, Daan Schwagermann zette zich daaraan met toewij ding. Hij kreeg steun van de museumcommissie en van de in 1954 opgerichte vereniging vrienden van het stedelijk mu seum te Schiedam, waarin men mensen tegenkwam als Goos Verweij en Steef de <m Karef Appel schilderde in zijn arme jaren aan de lopen de band en het Schiedamse museum kon er voor een prikje aan komen. Nu ont breekt nota bene een inven tarisatie van wat het museum wel of niet in bezit heeft... Vries. Later heeft ook Pierre Janssen, die Schwagermann opvolgde, zich in de Cobra- stroming geöriënteerd. Schie dam heeft erbij geboft. Het werk van de in armoe levende Cobra-kunstenaars kon in die dagen voor een spotprijsje worden aangeschaft, in de loop der jaren is die kunstverzame ling een paar miljoen gulden waard geworden, niet door in flatie, maar doordat Cobra er kenning kreeg. Sanders heeft een vooruitziende blik gehad. Het stedelijk museum van Schiedam heeft nu zestig Co bra-werken in eigen be2it en daarnaast 28 stuks in brui kleen, van onder anderen Ka- rel Appel, Anton Rooskens, door Kor Kegel Corneille, Eugène Brands, Theo Wolvecamp. Lucebert en Jan Nieuwenhuys. Een jaar geleden bereikte Goos Ver weij, verzamelaar en museum- vriend van het eerste uur, het alarmerende bericht dat de collectie aan verwaarlozing onderhevig was. In de mu se umcommissie, sneed hij dat aan. Ongeloof werd zijn deel, maar nu, blijkens het rapport van dr Wille mijn Stokvis, heeft Verweij terecht de vin ger op de zere plek gelegd. Scheurtjes., craquelé en roestige spijkers Van de bijna negentig Cobra- werken is meer dan een kwart behoorlijk beschadigd. Craque lé aan de randen, roestige spij kers, afgebrokkelde verf, doe ken slecht in de lijst hangend, bruine vochtplekken, scheur tjes, dat zijn zo de mankemen ten die Willemijn Stokvis be schrijft. Het valt op dat zij zich in rustige termen uitdrukt, als of de restauratie een peule- schil zou zijn, maar volgens Goos Verweij heeft dat als oor zaak dat tijdens de verhitte museumdebatten in 1979 dr Stokvis zich aan de zijde van directeur Paalman schaarde en zich vijandig jegens anders denkenden, met name PvdA'ers opstelde. Verweij: „Als je Cobra laat beoordelen, kom je niet om Willemijn Stokvis heen. Zij geldt in Ne derland als expert op dat ge bied, zij is erop afgestudeerd, zij kent veel Cobra-kunste naars van vroeger en destijds, toen zij aan haar werk be2ig was, zij woonde toen in Schie dam, is zij nog wel eens bij mij thuis geweest om over Cobra te komen praten. In Schiedam heeft zij al eens lezingen ge houden over Cobra. En bij die discussieavonden in '79 was zij er ook bij. Tja, er was toen een sfeer dat van de PvdA werd gedacht dat die partij de hele inboedel van het museum wil de verkopen en Paalman heeft daar handig gebruik van ge maakt. Willemijn Stokvis is ook in die sfeer ingepakt Zij keek mij toen ook zo vuil aan, want ze wist, die is ook bij de PvdA, die zal wel niet deu gen.*' Verweij denkt, dat daar om de beschadigingen aan het Cobra-werk, die onder de bij na twintigjarige directievoe ring van Paalman zijn ont staan, wat mild zijn omschre ven. Hèm verontrust het rap port. Fijntjes wijst Verweij erop, dat Paalman zich altijd loopt te beroepen op zijn Co bra-museum, waar hij zelf als directeur nooit iets aan gedaan heeft. Wie zich op de hoogte stelt van de beschadigingen, zoals dr Stokvis deze beschrijft, krijgt niet de indruk dat de restauratie binnen een jaar rond zal zijn. Cultuurwethou der Herman Posthoorn ver wacht „elk moment" een prijs opgaaf van de benaderde res taurateur. Hij wil de adviezen van Willemijn Stokvis beslist niet in de wind slaan. De Am sterdamse 'doctor in de Cobra' spreekt namelijk van een unieke collectie, die heel tref fend de beginperiode van deze beweging laat zien en om die reden nu al historisch kan worden genoemd. Dat is iets wat Posthoorn ter harte gaat. Nu de schilderijen iets netter opgeborgen zijn. wil hij ook een kredietverlening voorbe reiden om de installatie te ver nieuwen, die in het museum depot de vochtigheidsgraad re gelt Een ander depot zoeken hoeft volgens hem niet „Dat is groot genoeg." Verwaarloosd Willemijn Stokvis rept over armoedige omstandigheden, waarin de Cobra-kunstenaars leefden. Zij maakten gebruik van goedkope huisschilders- verf, geschikt voor de goua chetechniek, en met zulke ma terialen kan je niet anders verwachten dan dat er enige gebreken ontstaan, aldus dr Vlaardingen Ongeveer twee jaar na oprichting verdwijnt het Vlaardings galerietje De Duig. Galeriehoudster Maaike Visser kan de maandelijks terugkerende lasten niet meer opbrengen en ziet zich genoodzaakt de kleine expositieruimte te sluiten. Ze zoekt overigens wel naar mogelijkheden om elders in de stad haar streven, jonge of nog niet gevestigde namen een kans te bieden, voort te zetten. Deze vrijdag wordt de laatste expositie in De Duig geopend: Elly Dijkshoorn (tekeningen en schilderijen) en Dike Hof (objecten en plastieken). Stokvis. Goos Verweij erkent dat, maar kan er niet zo luch tig overheen stappen. „Wat Willemijn Stokvis niet weet, is dat de collectie jarenlang ver waarloosd is en sinds 1962 niet de aandacht kreeg die zij ver diende. Je kunt toch verwach ten, als een directeur er al zo lang zit, dat hij dan langzaam aan een jaarlijks bedrag gaat uittrekken voor het conserve ren van die doeken? Maar van goed conserveren is het nooit gekomen. En ondanks dat in de museumcommissie geregeld gewaarschuwd werd dat de Cobra niet te pas en te onpas uitgeleend moest worden, bleef zij maar op reis gaan, van het ene museum naar het andere. Ik herinner mij dat in de commissie eens gezegd werd, van een Belgische gale rie die iets in bruikleen wilde hebben, dat het daar niet zo best was. De directeur wilde eerst zelf eens gaan kijken hoe daar met bruikleen omge sprongen werd. Maar toen heb ik gezegd, moeten wij daar voor de directeur een hele dag afstaan? Dat is toch geen con ditie, waaronder je gaat uitle nen? Dat kan gewoon niet," Verweij is sinds jaar en dag voorstander van een 'open' Cobra-depot, waar de verza meling permanent hangt Hij, als een der eerste liefhebbers van die stroming, noemt Cobra de trots van het Schiedamse museum. „Maar wat is er aan de hand? Als er mensen in Schiedam 'komen die vragen of zij Cobra eens kunnen zien, dan moet je ze verwijzen naar Tilburg of Alkmaar of waar het werk ook in bruikleen is, en de rest zit in het depot, waar het met de opslag sinds 1962 fout gegaan is." aldus Verweij. Het is hem al eerder opgevallen, dat het Schiedam se museum de bezoekers niet eens een catalogus kan aanbie den van het Cobra-bezit. Zelfs een goede inventarisatie ont breekt. Vooral nu op advies van dr Stokvis een deel van de Co bra-verzameling niet meer uit geleend mag worden, zou Schiedam eraan moeien den ken een zaal van het museum voorgoed met Cobra-werk in te richten. „Dan hangen die doeken daar in alle rust en dat is veel beter voor ze," 2egt Verweij. Hij komt er in de museum commissie op terug. Verweij citeert uit het rapport van Stokvis: „De belangstelling voor Cobra neemt op het ogenblik alleen maar toe en het is toe te juichen, als zoveel mogelijk mensen kennis zou den kunnen nemen van deze werken." Schiedam De fractieleider van de VVD in Schiedam, Ge rard Verhulsdonk, is niet ge lukkig met de gang van zaken in de Maassluise afdeling van zijn partij, waar onderlinge on enigheid leidde tot het vertrek van wethouder Gré van Eek. Eind vorige week heeft Ver hulsdonk zich bezorgd getoond over het verdere verloop van de regionale discussies over volksgezondheid. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wil len op een aantal fronten tot samenwerking komen en na mens Maassluis zette mevrouw Van Eek zich hier altijd voor in. Nu zij weg is, vraagt Ver hulsdonk zich af of de bespre kingen geen vertraging zullen oplopen. De Schiedamse wethouder voor volksgezondheid, Riet Taverne (CDA), is niet bang voor stremming. „Mevrouw Van Eek had een goede in breng en wij zullen haar zeker missen," aldus Taverne, „maar ik hoop dat haar opvolgster zich snel zal inwerken." Wet houder Taverne heeft de in druk, dat de opvolgster van Van Eek, vermoedelijk VVD- raadslid Elly Coenen, dezelfde lijn zal volgen in de discussies over gezondheidszorg. Bergschenhoek Ter gele genheid van haar tienjarig be staan organiseerde de Berg- schenhoekse EHBO-afdeling afgelopen zaterdag een regio nale wedstrijd in het hulpver lenen. De Vlaardingse afdeling werd met 132 punten eerste in zijn groep, terwijl Terbregge met 123 punten beslag legde op de tweede plaats. De Vlaar dingse leidsters kregen veertig punten van de jury. In de tweede groep werd de afdeling Naalswijk-Honselers- dijk eerste. Hoek van Holland wist de tweede plaats te be machtigen. Taptoe, het maandblad van het Vlaardingse showkorps De Pijpers, publiceert iedere maand op een hele pagina het overzicht van alle in structie- en repetitietijden van alle onderdelen van De Pijpers en De Jonge Pijpers. De repetitieruimte van het korps op een bovenetage van het Weeshuis in het centrum wordt iedere avond gebruikt voor al die afzon derlijke groepjes, die teza men de beide korpsen moe ten vormen. Blijkbaar is er in die repetitielijst nogal wat veranderd de laatste tijd. In de laatste uitgave van Tap toe staat door die paginagro te opgave laconiek een dik ke diagonale streep. „Vol gende maand nieuwe lijst," staat er bijgeschreven. Met andere woorden: let maar niet op deze opgave, want er klopt niks meer van. Mooi wordt ie misschien niet, maar wel groot, die nieuwe lashal van de Hol landse Constructie Groep aan de Westfrankelandse- dijk. En ook al wordt ie niet mooi, Schiedam mag ervoor in zijn handjes klappen. Aan de andere kant-van de Gor den worden tenslotte twee 'even grote hallen gesloopt en nu dankzij de HCG be houdt de stad toch wat. Niet om het mooie dus, en ook historisch aangelegde Schiedammers zullen daar geen lol aan beleven. Maar wij zien er wel toekomst in. Over vijftig jaar, als de HCG misschien over de kop is ge gaan, lijkt ons die hal een uitstekende oefenruimte voor de Rijnmondband, die dan blij zal zijn dan zij dat oude Gusto-fabriekje niet kreeg. En ook de Schiedam se Gemeenschap, dan onge twijfeld nog steeds niet op geheven, zal er ook wel weer een claim op leggen. SVV scoorde dus eindelijk weer. Kunnen wij dat dan ken aan de lichtinstallatie, die de gemeente Schiedam geschonken heeft? Nee, want de lichtmasten staan er nog niet eens. Pas over een week of drie. Dat belooft nog wat. naar wij in deze donkere tijden mogen hopen. Alles altijd van alle kanten bezien, want wij zijn een ge nuanceerd volkje. Geen enerzijds, of er is wel een anderzijds. Maar wat vindt u van deze, opgetekend uit de mond van wethouder Wijn stok? „Wjj dienen ook reke ning te houden met de pro visie, eh herstel, de visie van de deskundige." Een onthullende verspreking.. Want een deskundige kost de gemeente al gauw ƒ100, per uur. Jelle Wijnstok: provisie... Gisterochtend. Hoofdstraat. Schiedam-Zuid: automobilist vraagt weg naar Maassluise- dijk. „Almaar rechtdoor, beste man, almaar rechtdoor, dan komt u vanzelf in Vlaardin- Sen „Bèn ik dan niet in Vlaar dingen? Waar ben ik dan nu? „U bevindt zich in Schiedam en die heeft geen Maasslui- sedijk, Vlaardingen wei." Vrijwilligers worden het zel den eens. De hobbyisten in het SSWO (de werkgever voor het opbouwwerk) zul len nóóit hetzelfde denken. Vooral de Schiedamse wij ken Zuid en West vliegen el kaar in de haren. Waar moe ten kandidaat opbouwwer kers bijvoorbeeld hun solli citatiebrief heensturen? Naar het overkoepelende or gaan. de SSWO, of naar de wijk waar hij moet gaan werken? En ais de brieven bij het SSWO in de bus glij den, mogen ze dan worden geopend of niet? Over die kwestie weten ze bij de SSWO uren te vergaderen. En de meningen komen niets dichter bij eikaar. Mis schien een taak voor een op bouwwerker? Ach, je kunt het de VVV van Schiedam ook niet ver wijten. er staan bij de ge meentegrenzen toch naam borden genoeg. Bovendien stopte die automobilist pal voor de distilleerderij van Proosje van Schiedam, Nolet dus. Als je het dan nog niet door hebt, ben je of steke blind of wij hadden hier te maken met het levende be wijs van een alcoholloze wa genbestuurder. Ze zijn er dus nog. In het verslag, dat doctor Willemijn Stokvis heeft uit gebracht over de staat waar in de beroemde Cobra-col lectie van het Schiedamse museum verkeert, staan ook heel enge dingen. Zo zit het 'Oerbeest' van Karei Appel niet goed in zijn lijst. Uitkij-. ken geblazen! Straks breekt ie los. Het volksvermaak dat de naam bingo draagt heeft nu ook de bewonersvereniging Schiedam Zuid bereikt. De bestuurderen van de vereni ging, die overigens minder vriendschappelijk met ei kaar omgaan dan het bingos- pel doet vermoeden, hebben het aanvragen van subsidie gegoten in bingovorm. In het laatste nummer van het verenigingsblad staan de spelregels vermeld en men heeft niet nagelaten de prij zen die aan het spel met de balletjes zijn verbonden, op te sommen. Bij de bouwbin- go in Zuid moeten geen nummertjes worden aange streept maar bouwtekenin gen worden ingeleverd. Groot voordeel: bij een foute bingo hoeft niks te worden betaald. Raadsleden hebben de nei ging. zo nu en dan te kijken hoe het er in een andere ge meente aan toe gaat, om daar hun conclusies uit te trekken als dat zo uitkomt. De Vlaardingse WD-er Floor Quasi kwam hierdoor tijdens de laatste verkeers- commissie tot de volgende stelling: „Verkeersmaatrege len moeten niet. zoals in Schiedam, verk eersbelem merend zijn maar verkeer- safwikkelend." é'j 1 X 'ft 'f. VI ,;v A •,-i/i <S i rirf V» '1 Ui". i'i :A tv 4 ..I':! -ï. V; W&. 1 JfèjiiiJMdlLdii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5