CJMMENTAAII STAD/STREEK 3 Maassluis biedt i geuners menselijke oplossing Maarten Vrolijk in Vlaardingen /Sjy West heeft weer inspraakprohlemen Inspraak Menselijk .f ik. Tot maandag op parkeerplaats Amsterdam: Petaio is welkom nm 1 1 r. ARGUS" HELPT U HOREN EN ZIEN! Tevens krijgt u een toestel 14 dagen gratis op proef „ARGUS" B.V. OPTIEK - HOORTOESTELLEN Leuk ideenemen we mee HEI BLIJFT IN Schiedam-West rommelen met de inspraak bij de stadsvernieuwing. Wet het argument dat anders de iSR-aanvraag in gevaar zou komen is zonder invloed van de bewoners een herverkavelingsplan opgesteld. Binnen twee weken moest de gemeente Schiedam van het rijk een schetsplannelje produceren. Dat is gelukt, maar pas drie maanden later worden de bewoners geraadpleegd. HIERUIT BLIJKT DAT de aanpak van de stadsvernieuwing in West geen ideale is geweest. Verzuimd is om in het be gin de inrichting van de gehele wijk te bekijken. Nu beslis singen voor sloop of renovatie voor de huizenblokken af zonderlijk zijn gevallen, wordt de herinrichting van de wijk in korte tijd en aan de hand van gemeenteplannen bespro ken. Het is te begrijpen dat dat pijn geeft bij de bewoners. DE GEMEENTE WIL NU haast maken met de stadsver nieuwing in West om in 1983 de eerste nieuwbouwwonin gen in gebruik te nemen. Een loffelijk streven, maar er mag echter met voorbijgegaan worden aan de wensen van de betrokkenen. Daarom moet tijd worden uitgetrokken voor de herinrichting van de wijk. Ook al heeft dat tot ge volg dat de nieuwbouw iets tater tot stand komt. R.S. VOOR VLAARDINGEN IS het eigenlijk een beetje een bla mage: de positieve wijze waarop gemeentebestuur en po litie van Maassluis de groep zigeuners van Koko Petaio gisteren tegemoet getreden zijn. Hoewel ook Maassluis geen oplossing kon bieden in de vorm van een standplaats voor enkele weken is de manier waarop de zigeuners in Maassluis zijn behandeld heel wat menselijker geweest dan in Vlaardingen. PETALO MAG TOT NA het weekend tot rust komen en krijgt de gelegenheid, 2ijn Amsterdamse zaakjes te rege len. zodat hij volgende week wellicht terug kan naar de hoofdstad. Die gelegenheid werd hem in de haringstad zonder meer geweigerd, vooral door de onverzettelijke houding van burgemeester Kieboom Hij wilde niet eens met de ex-zigeunerkoning praten en ook niet met de poli tieke partijen over een oplossing overleggen. Opvallend was in Maassluis ook de gemoedelijke manier, waarop de politie Petaio en zijn familie is tegemoetgetreden. DAT GING ER ANDERS toe dan in de buurgemeente. Ook al heeft Maassluis niet alle problemen kunnen oplossen: het gemeentebestuur in die gemeente heeft in elk geval zijn best willen doen. Daar kan Vlaardingen nog wat van leren. P.H. donderdag 12 februari 1981 VO/SC/WW Petaio in gesprek met burgemeester Jan van Es van Maassluis. „Hier werd ik tenminste als mens behandeld en niet als een stuk oud vuil." Vlaardingen/Maassluis Aan het opjagen van de fa milie van Koka Petaio is voorlopig een einde gekomen. De gemeente Maassluis, waar Petaio gistermorgen is neergestreken, stelde zich weliswaar op het standpunt dat de zigeuners ook in deze gemeente niet zes weken konden blijven maar pas over vijf dagen, op maandag 16 februari, moet het gezelschap uil de stad vertrokken zijn. Voor Petaio is er nu tenminste een gelegenheid om in contact te treden met de bewoners in Amster dam. om de spanningen daar weg te nemen. Koka Petaio haalde opgelucht adem by het bericht. De ge meente Maassluis toonde ten minste een stukje menselijk heid. Toen de familie Petaio noodgedwongen moest ver trekken uit Vlaardingen trok het gezelschap richting Maas sluis, begeleid door twee moto ragenten van de Vlaardingse politie, die wilden voorkomen dat de stoet de afslag naar Maassluis koos. De zigueners drukten echter door waarna hei hele gezelschap, inclusief enkele Vlaardingse actievoer ders, Zich nestelde op het par keerterrein aan de Konings hoek. Een ideale plek voor de vijf gezinnen. Alle faciliteiten zijn daar immers aanwezig. Regelmatig wordt het terrein gebruikt als kermisterrein of als standplaats voor een circus. een afspraak te maken met burgemeester Jan van Es. Het hele gezelschap werd op de bo venste etage ontvangen. Bur gemeester van Es belegde in tussen een spoedvergadering met het college, waar ook poli- tie-ïnspecteur P. de Jong bij aanwezig was. Hij en Petaio zijn oude bekenden. Toen Pe taio enkele jaren terug in Rid derkerk neerstreek kreeg hij ook te maken met de Jong. die toen daar nog in functie was. door Chris Woerts Spoedvergadering Onmiddellijk nadat Petaio in Maassluis was aangekomen toog hij richting stadhuis, om Sindsdien is cr altijd contact blijven bestaan; een vertrou wensrelatie gegroeid. Het weerzien op het stadhuis was dan ook hartelijk. De hoop groeide dan ook bij de actie voerders. In Maassluis viel tenminste iets te bepraten, iets wat in Vlaardingen werd te gengehouden door de starre Amsterdam Het college van burgemeester en wethou ders in Amsterdam heeft gisteren een communique uitge geven over de verwikkelingen rond Koka Petaio en zijn familie. In de verklaring wordt gesteld dat Petaio in sep tember 1980 vrijwillig de stad heeft verlaten. De gemeente Amsterdam wilde hem uitschrijven, maar deed dat niet omdat Petaio verzekerde dat hij terug zou komen. Het ter rein aan de Buiksloterdijk waar de vaste standplaats komt van de familie Petaio komt niet over zes weken klaar, maar pas over enkele maanden. Binnenkort zal een raads- krediet worden aangevraagd, waarna de werkzaamheden kunnen beginnen. De plaats voor de familie Petaio aan de Rode Kruisstraat is nog steeds voor hen beschikbaar. Te genover de standplaats is een politiebureau. Toezicht kan van daaruit worden gehouden. Volgens Petalo kan hij niet terug naar de Rode Kruisstraat omdat hij bang is dat zijn familie iets overkomt. Al eerder is het tot een confrontatie gekomen: caravans werden in de brand gestoken en hakenkruizen werden op de woonwa gens geschilderd. Volgen B en W van Amsterdam valt het allemaal wel mee: er is immers nog nooit bij de politie aan gifte gedaan door Petaio van bedrijging. De fractievoorzitters van alle politieke partijen in de raad zijn inmiddels bijeen geweest om te praten over hoe de vei ligheid van Petalo en zijn familie wel kan worden gega randeerd. Resultaten daarvan zijn nog niet bekend. houding van burgemeester Wim Kieboom cn het uiterst koele, formele optreden van hoofdinspectrice Ekels. Het college had een half liur nodig om tot een besluit te ko men. Burgemeester Jan van Es kwam dat persoonlijk mee delen. Petalo: ..Ik ben van morgen Vlaardingen uitge gaan, noodgedwongen, omdat ik de zaak niet wilde laten es caleren. Wij willen geen geweld, maar rust. Ik doe een beroep op u en uw gemeente om ons die rust te geven. Al een week worden we opge jaagd. Ik heb bijna niet gesla pen. Ik en mijn gezin zijn hard aan rust toe. Ik wil de moge lijkheid hebben om zaken te regelen in Amsterdam, maar zolang ik word opgejaagd heb ik daar de mogelijkheid niet voor." Faciliteiten Burgemeester Van Es hoorde het bij vlagen emotionele ver haal van Koko Petalo aan. Veel hoop kon hij hem en zijn familie echter met geven. „Ook wij hebben besloten dat u niet voor langere tijd in Maassluis kunt blijven staan. Hier is ook geen plaats voor passanten, krijgt van ons nog bericht wanneer u onze stad moet verlaten. Ik zeg U toe dat in de tussentijd elcctri- citeit en water wordt aangeslo ten, want die faciliteiten zijn er en daar kunt u gewoon ge bruik van maken." Vijf dagen kan de familie nu tot rust komen. Dat werd hoog lijd. De kleren van de kinde ren konden in de tijd dat de families overal werden wegge stuurd niet worden gewassen en met de sanitaire voorzie ningen was het eveneens droe vig gesteld. Na het gesprek met burgemeester van Es ver telde Koko Petalo, dat hij in Maassluis tenminste als mens was behandeld en niet als een stuk oud vuil, zoals de ge meente Vlaardingen dat heeft gedaan. „Maar," zo voegde hij er dreigend aan toe, „eens stijgt het water ons tot aan de lippen en dan moeten wij tot actie overgaan." Wat de familie Petalo ^ha maandag gaat doen is nog niet bekend. Eén ding is echter ze ker. Petalo kan tenminste'een keer rustig gaan slapen, zon der te hoeven denken: morgen moet ik weer ergens anders heen. I Vlaardingen „Het overleg I was erg constructief." Met die I woerden kenschentste wet- I houder Jelle Wijnstok het be- I 2oek van mr. Maarten Vrolijk. I commissaris van de koningin 1 van Zuid-Holland aan Vlaar- I dingen. Deze was echter niet I alleen naar Vlaardingen geko- I men. Vergezeld van enkele ge- I deputeerden en zijn rechter- I hand, de griffier van Staten I was hij een middag de gast I van de gemeente. Het gezel- I schap kwam om twee uur in 1 Vlaardingen aan waar men I werd verwelkomt door burge- I meesier Wim Kieboom en de I wethouders. Direct trok het I gezelschap zich terug om een I voor een bespreking. Tijdens I het twee uur durend overleg I werden de puntjes op de i ge- I 2ej. Wethouder Wijnstok: „Ons I is" duidelijk gemaakt dat het I voor de provincie onaanvaard- Ibaar is als wij afglijden naar I een artikel 12 gemeente. Dat I werd keihard gesteld. De pro- I vjncie heeft daar van rijks we- I ge ook advies over gehad." I Ook werd gepsproken over de begroting. Wijnstok: „De pro vincie gaat er van uit dat de begroting sluitend moet zijn. Grote tekorten zijn met aan vaardbaar." Broekpolder Na de vergadering ging het gezelschap per bus richting Broekpolder. Het college en de gasten werden door hoofd ge meentewerken de heer David- se uitvoerig ingelicht over de polder. Via de geasfalteerde rondweg kon men notitie ne men van een uniek stukje na tuurgebied. Helemaal de Broekpolder rond met de bus bleek uiteindelijk niet haal baar. Nadat de asfaltweg over ging in een drassige modder poel werd besloten om recht somkeer te maken. Uitgestapt werd er bij een stuk polder dat door de gemeente Rotterdam als proef was beplant. Een korte wandeling volgde. Bur gemeester Wim Kieboom liet zich daarbij het volgende nog ontvallen: „Ja we hebben in Vlaardingen 12 amateur voet- baslverenigingen." „Toch ook nog een betaalde club?" infor meerde Maarten Vrolijk vol interesse. „Oh, ja natuurlijk, maar die club kan elk moment overlijden," was het weinig doordachte antwoordt van de burgemeester. Na de wandeling werd er ge reden naar hei terrein van voetbalvereniging VV Glaar- dingen, alwaar men werd op gevangen door Wim van den Berg, de voorzitter van VV Vlaardingen. Een kopje koffie werd genuttigd, waarna het gezelschap terug keerde naar het Stadhuis waar nog een drankje stond te wachten. r i a V' 1 b rotiEOnniutn Jipnr.icniiiiiuno Tijdens de rondrit in de Broekpolder werd ook een wandeling gemaakt. 55 Wilt u weer alles horen zoals vroeger? :De moderne techniek maakt dat imogelijk zonder dat een ander het ziet. OPTIEK „ARGUS" voor alle soorten KONTAKTLENZEN Lid A.N.V.C. I ARGUS' audiciens i demonstreren u de nieuwste hoortoesteilen van i PHILIPS, AUD1UM, I OTiCON, WIDEX, [SIEMENS enz. Speciaal aan uw gehoor aangepast. j: Schiedam - Oranjestraat 19 - Telefoon 010-266431 'Maassluis - Koopcentrum Koningshoek - Telefoon 01899-19039 D© fel omstreden tekening van de ambtenaar Han da Kluyver en architect Piet Bennehey blijft uitgangspunt voor de herinrichting van West 1A. Rielzeilers vieren carnaval mei gehandicapten Schiedam In zaal Irene (Nieuwe Haven 155) wordt morgen een groot carnavals feest voor geestelijk gehandi capten gehouden, georgani seerd door de stichting voor gespecialiseerd jeugd- en vol wassenen werk in samenwer king met Myosous. Medewer king wordt verleend door De Rielzeilers en een boerenka- pel. Iedere belangstellende is welkom, maar moet wel ver kleed komen. Men begint om half acht 's avonds. Een dag erna houden de Riet- zeilers als voorproefje van car naval een groots boerenbal in zaal Irene. Het is dit jaar de tiende maal dat de Schiedamse carnavalsvereniging een der gelijk bal organiseert. Bezoe- kers' van de avond die precies om 20.11 uur begint zijn ver plicht een boerenkiel en een goed humeur bij zich te heb ben, Beschikt men niet over het vereiste kledingstuk, dan kan men dat in de zaal kopen. Ambtenaren weten niet hoe het wèl zou moeten Schiedam Het deed een beetje nostalgisch aan, de in formatieavond die de gemeen te Schiedam organiseerde voor de bewoners in West IA. De gemeente liet met dia's en te keningen zien hoe de wijk er na de stadsvernieuwing uit gaat zien. Het ambtenarenduo Gustaaf Schaap en Han de Kluyver gaf uitleg en beant woordde vragen van bewoners uit de wijk. Inspraak zoals vroeger. De gemeente maakt de tekening en de bewoners kunnen hun bezwaren daarte gen kenbaar maken. Mei de bezwaren van de bewoners in het achterhoofd wordt dan op het stadskantoor een beslissing genomen. „Burgemeester en wethouders beslissen gewoon." Dat conclu deerden teleurgestelde bewo ners van Schiedam-West dan ook op de bijeenkomst voor de stadsvernieuwing dinsdaga vond in wijkcentrum De Be ver. Drie uur lang hadden zij eigen ideeen aangedragen voor de herinrichting van de wijk. Drie uur lang waren voorde len en nadelen van die sugge sties besproken. Maar op het eind van de avond was er niets aan de tekening van de ge meente veranderd. Het schet- sontwerpje. dat assistent-pro jectleider Han de Kluyver en architect Piet Bennehey in een weekje op papier hadden gezet blééf het uitgangspunt En als het aan De Kluyver en pro jectleider Gustaaf Schaap had gelegen, was er daarna hele maal niet meer met bewoners over gepraat Ja, de ambtenaren hadden heus wel naar de ideeen van de bewoners geluisterd. En die waren vaak heel goed, als je het bekijkt vanuit het belang van de bewoners zelf. Die ideeen zullen ook door de ambtenaren worden 'meegeno men*. Maar vaak hebben die bewoners alleen oog voor hun eigen situatie. Het algemeen belang, daar hebben die men sen geen kaas van gegeten. Dat is iets wat de ambtenaren in de gaten kunnen houden, als zij advies uitbrengen aan burgemeester en wethouders. Het college kan dan, met de varianten in de hand, beslis singen nemen. Teleurstellend De avond in de Bever pakte teleurstellend uit voor weste lijke bewoners. In oktober ke ken ze al vreemd op toen in het informatiewinkeltje aan de Mariastraat een tekening kwam te hangen van de wijk na de nieuwbouw. Niemand kon zich herinneren dat daar over was gepraat. Het overleg had zich beperkt tot beslissin gen per huizenblok. Sloop en vervangende nieuwbouw, of renovatie; daarover was ge praat. En er was een werk groep nieuwbouw ingesteld, die per touringcar een kijkje in Rotterdam en Vlaardingen had genomen. Maar hoe de wijk eruit zou moeten zien, waar woningen worden terug- gebouwd, waar groenvoorzie ningen zouden worden aange bracht; dat was nog niet aan de orde geweest Op het stadskantoor was men ook niet gelukkig met die gang van zaken geweest Maar door tijdgebrek had men de bewo ners niet meer kunnen raad plegen. Het rijk wachtte als een ongeduldige politieagent op plannen van de gemeente Schiedam. Het rapport dat was ingediend, bleek niet voldoen de. Schiedam kreeg een paar weken de tijd om alsnog die plannen in te dienen. Han de Kluyver en Piet Bennehey kregen dat, door snel aan de slag te gaan, nog net voor el kaar. Meer dan een schetsplannelje stuurden de ambtenaren niet naar Den Haag, beweren zij zelf. Daar konden de bewoners nog van alles aan veranderen. Kritiek op de tekening kon schriftelijk worden ingediend en als er veel problemen zou den bestaan zou er een hoor zitting worden gehouden. door Richard Stomp Die kritiek kwam er. De teke ning leverde 25 vragen op, die werden gebundeld in een boekje waar ook al vast de- antwoorden van ambtelijke zijde in vermeld werden. Op 10 februari werd de Informa tieavond in wijkcentrum De Bever gehouden, waarop de tekening werd besproken. In een bomvolle zaal in de Be ver (er waren zo'n zestig be woners op af gekomen) regen de het kritiek op de tekening. Vooral het Vriendschapsplein, dat in de gemeentelijke teke ning werd geïntroduceerd, moest het ontgelden. Het was mevrouw AÏblas uit de Vriendschapsstraat, die al van tervoren had laten weten op die plek veel liever een voet balveldje te zien. De gemeente had die wens wel in een teke ning vastgelegd, maar de amb tenaren gingen tijdens de be sprekingen toch weer uit van de eigen schets. Voorstelletjes Een gevolg van het voetbal veldje, waarbij een huizenblok anders kwam te liggen, zou zijn dat er een veel grotere parkeergarage moest worden gebouwd dan oorspronkelijk de bedoeling was. Volgens Schaap zou dat geen gezellige indruk geven, geen veilig ge voel voor de mensen die hun auto erin moeten parkeren. Hij voegde er aan toe dat op die ene ovond moeilijk alle argu menten konden worden opge voerd. Een veel betere oplos sing is door ambtenaren laten uitzoeken wat het voor gevol gen heeft. Dan kunnen er des noods twee voorstelletjes naast elkaar naar burgemeester en wethouders worden gestuurd, zo rondde Schaap dat punt af. En zo ging het eigenlijk met alle voorstellen. Ze werden welwillend aangehoord door Schaap en De Kluyver die het, beloofden mee te nemen. Paul Dries en Jetske van den Bur ger hakten daar aan het eind van de avond fel op in. Paul Dries: „Het is pas de eerste keer dat we over de herverka veling kunnen spreken. We hebben nu helemaal geen con trole op wat er met onze sug gesties gebeurt. Dat vind ik verkeerd." Jetske van den Burgen „Het wordt nu God- zegen-de-greep wat er uit komt. Op oie manier heb je geen echte inspraak." Door die felle inbreng hebben Schaap en De Kluyver toege zegd dat bewoners nog een keer hun zegje kunnen doen. Tijdens de bijeenkomst van het projectteam voor de stads vernieuwing mag iedereen dan dezelfde argumenten nog een keer naar voren brengen. Varianten Gevreesd wordt dat dat weinig verschil maakt voor de in spraak. Uitgangspunt blijft im mers de tekening die door de gemeente is gemaakt. Die gaat naar het college van burge meester en wethouders, tesa- men met alle varianten die uit de ideeen van de bewoners voortkomen. Bovendien is het zeer onwaarschijnlijk dat die bewoners het in één avond on derling eens worden; daarvoor bestaan gewoon teveel ver schillende meningen. Ver wacht wordt dan ook dat het college, als het wordt gecon fronteerd met één afgewogen plan (dat van de gemeen teambtenaren) en allerlei losse variaties daarop, zal kiezen voor het ene plan. De ongelukkige werkwijze wordt door sommige ambtena ren op het stadskantoor wel ingezien. Maar tegelijk vragen die ambtenaren wat er dén zou moeten gebeuren. Er is geko zen voor een werkwijze en dan kun je moeilijk alles weer terug draaien, zo wordt er ge redeneerd. Bovendien schijnt haast geboden. Als alles snel gaat is de bouw pas in '83 klaar. Je kunt dat volgens de ambtenaren niet nog verder gaan vertragen. Dat wordt volgens hen ook door bewo ners in de wijk niet geaccep- teeid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4