SCHIEDAMSCHE COURANT Actie voor tijdelijke standplaats zigeuners Ik «eem- c lê|M?©ef Protest tegen sloop verblijdt kunstenaars Vaart achter woonwagencentrum krant 'Wachtmet vestigingsbeleid7 Deel gemeente- kantoor verhuurd Nieuwe akkers op begraaf plaats Wel of geen renovatie van centrumwoningen S HIEDAM KOMT 26 TAND ARTSEN TEKORT Al drie jaar leeg BOUWPAKKETTEN-C.V. GRATIS ADVIES °pPt «*- Woningbouwvereniging onderzoekt: Vertederend jong s leven TUINBROEKEN TEXTIEtBIdKANS Vrijdag 13 februari 1981" - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -105de jaargang no. 31—® Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Jdachtendienst 144144 31X1 EA SCHIEDAM EN KETHEL 11 Vlaardingen Een in de haast gevormde werkgroep probeerde vanmiddag het ge meentebestuur er van te overtuigen de zigeunerleider Koko Petaio met zijn familie alsnog voor een beperkte pe riode een standplaats aan te Jelle Wijn- bieden in Vlaardingen. De stok: Amster- groep meent dat de gemeente dam goed al- de zigeuners een tijdelijke ternatfef. standplaats moeten krijgen. nadat maandagmorgen tien uur de periode afloopt waar in zij in Maassluis kunnen blijven. Tijdens een bijeenkomst in* buurthuis De Haven probeer den de initiatiefnemers ge meenteraadsleden te overtui gen van de nood waarin de groep van 25 zigeuners ver keert Zij menen dat de vijf fa milies pas weer naar Amster dam terug kunnen wanneer een nieuw kamp 'in Amster dam is gerealiseerd en de zi geuners overleg hebben ge pleegd met de buurtbewoners aldaar over hun komst. Alle politieke partijen, alsmede het voltallige college van burge meester en wethouders waren voor de bijeenkomst uitgeno digd. Ook in Maasluis worden pogingen ondernomen het tijd stip dat de zigeuners de ge meente moeten verlaten uit te stellen. Naar alle waarschijn lijkheid komen vanavond de fractieleiders van de politieke partijen bij elkaar om de zaak te bespreken. Inmiddels heeft het orgaan van bijstand voor het bijzon der kerkwerk van de her vormde gemeente in Vlaardin gen er bij de gemeente op aan gedrongen de familie Petaio voor een beperkte periode verblijfsfaeiliteiten aan te bie den binnen de gemeente. Op de manifestatie in buurt huis De Haven waren verte genwoordigers van Rom, een stichting die zich in Nederland inzet voor de zigeuners, aan wezig om de situatie te schet sen die Petaio te wachten zou staan wanneer hij terugkeert naar het woonwagenkamp in Amsterdam-Noord, waarvan in Angst beheerst Hofje van Belois. Pagina drie. Jan van Leeuwen treedt af alsvoorzitterschoolraad. Pagina drie. JaquetingeStadtdoet goedezaken. Pagina vier. Jan Baksteen praatpaal voor De Gier. Sportpagina. Huisartsen eisen medezeggenschap Schiedam De Schiedamse huisartsen- vereniging waarschuwt B en W en de commissie voor volksgezondheid ervoor, dat met een vestigingsbeleid voor artsen niet vooruitgelopen moet worden op lan delijke ontwikkelingen. De huisartsen zien een vestigingsbeleid als een noodza kelijk iets, maar willen daarmee voorlo pig nog wachten totdat aan hun voor waarden is voldaan. Zij eisen onder an dere volledige medezeggenschap. Ook willen zij duidelijkheid over de status van een nieuw overlegplatform voor de gezondheidszorg in de zogenaamde eer ste lijn. Hun voorkeur gaat voorlopig uit naar de instelling van een functionale raad, die uitvoerende bevoegdheden heeft en waarin gemeente, kruisvereni ging, maatschappelijk werk, huisartsen, financiers en zo mogelijk ook patiënten vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Deze stellingen neemt de Schiedamse huisartsenvere niging in als reactie op een notitie, die op het stadskan toor onder verantwoordelijk heid van CDA-wethouder Riet Taverne is gemaakt. Hierin laat de gemeente de mogelijkheid open dat een vestigingsbeleid, dat aan nieuwe artsen in Schiedam voorwaarden stelt, kan wor den ontwikkeld vooruitlo pend op een totaalplan voor de gezondheidszorg ih de eerste lijn. De juristen van het stadskantoor moeten uit zoeken, of er ondanks een nieuwe wetgeving mogelijk heden zijn om in Schiedam nu al een vestigingsverorde- ning te vervaardigen. In een dergelijke verordening wordt geregeld, dat artsen en andere beroepskrachten in de eerste .lijn over de hele stad gespreid worden. Patiënten kunnen dan bijvoorbeeld een huisarts in nun eigen wijk ne men, al blijft het recht van vrije artsenkeuze bestaan. Gelet op de diverse praktijk- grootten, die de gemeente voorstaat, zouden'er in Schie dam 32 huisartsen moeten zijn (nu zijn er 22), 3? tandartsen (nu slechts 11), 21 fysiothera peuten (nu 15) en voorts 37 kraamverzorgsters, 35 wijk- verpiegers, 8 apothekers, vier verloskundigen en twee diëtis ten. Volgens de gemeente moeten deze beroepsbeoefenaren nauw betrokken worden bij het vestigingsbeleid. Namens de Schiedamse huisartsenvere niging laat voorzitter P. V. Valk echter weten, dat die betrokkenheid zover moet gaan dat van volle medezeg genschap sprake is. Bovendien wordt een vestigingsbeleid ge zien als onderdeel van de tota le gezondheidszorg en zover is Schiedam volgens dokter Valk nog lang niet. Eerst zou uitge breid gesproken moeten wor den over samenstelling en ta ken van een nieuw overleg platform. Het huidige platform zou hierover advies moeten uitbrengen, aldus de Schie damse huisartsen. De directeur van de GGD, dr E. H. E. Wolfs, is huiverig voor een functionele raad ex artikel 61 van de gemeentewet Hij Vreest dat door een dergelijke commissie voor de gezond heidszorg in de eerste lijn Schiedam straks aansluiting zal missen op de zorg in de tweede en derde lijn (zieken huizen en inrichtingen). hij enkele maanden geleden is gevlucht. Met foto's en feiten materiaal van agressief optre den en brandstichting door de buurtbewoners gericht tegen de zigeuners probeerde men het gemeentebestuur er van te overtuigen dat teruggaan naar Amsterdam geen goed alterna tief is voor de familie Petaio. De situatie zou er veel te ge spannen zijn. Van de week hebben B en W van Amster dam verklaard dat zij de vei ligheid van de zigeunerfamilie kunnen garanderen. Maar Pe taio zelf zegt dat hij voor geen goud teruggaat naar het kamp in Amsterdam-Noord. Ook het Amsterdamse WD-gemeente- raadsiid Riga, die zich al enige tijd inzet voor de groep, heeft gisteren nog laten weten dat het levensgevaarlijk is voor de zigeunerfamilie om nu terug te keren naar die standplaats. Ook het raadslid zegt te zijn bedreigd omdat hij zich voor de groep inspant. Verantwoordelijk wethouder Jelle Wijnstok deed gisteren in de raadscommïsie voor maat schappelijke dienstverlening uitgebreid het collegestand- punt uit de doeken.. Wijnstok bleef erbij dat de gemeente niet anders kon dan de zigeu ners uitwijzen. Hij beriep zich daarbij op de woonwagenwet, die zegt dat woonwagens al leen mogen staan op speciaal daarvoor ingerichte terreinen. Verder zei hij dat terugkeren naar Amsterdam een goed al ternatief was voor de zigeu ners en wees hij op de prece dentwerking die uit zou kun nen gaan van toestemming aan de zigeuners om hier te verblijven. Tevens deed hij de commissie de toezegging dat Vlaardingen vaart zal zetten achter het realiseren van vijf tien woonwagenplaaisen bij de begraafplaats in de Holy wijk, zoals dat in dc plannen staat aangegegeven. Volgens sche ma had de gemeente al vorig jaar dat woonwagencentrum moeten opleveren. ADVERTENTIE VRIJDAG 13 FEBRUARI ZATERDAG 14 FEBRUARI is de All-Air demonstratiebus voor u aanwezig op de Hoiierhoek-Reigerlaan Kom kijken en vraag ja. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uk eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ft stute*1 Schiedam Het tweede stads kantoor aan de 's Grgveland- seweg is voor een deel verhuurd. Wethouder Scheer- es van financiën en economi sche zaken verwacht dat de rest van het pand ook binnen kort in gebruik zal worden ge nomen. Scheeres sluit niet uit dat één verdieping voor een dienst van de gemeente gere serveerd wordt. Door interne verschuivingen binnen het gemeentelijk appa raat zou uitbreiding van net stadskantoor nodig zijn. Van de nieuwbouw drie jaar gele den hebben twee verdiepingen al die tijd leeggestaan. Schiedam - De algemene be graafplaats heeft twee nieuwe grafakkers en vier grafkelders nodig voor het rooms-katho lieke gedeelte. De RK-begraaf- plaats beneden aan de Vlaar- dingerdijk is in 1972 gefuseerd met de algemene begraafplaats en deze neeft nu bij de ge meente een krediet aange vraagd van 15.000 gulden voor de inrichting van de nieuwe akkers. De nieuw in gebruik te nemen akkers zullen tot 1990 vol doende ruimte geven voor ge bruik. Met de nieuwe akkers zal een aaneengesloten rooms katholiek gedeelte bewerkstel ligd worden. De inrichting van de akkers heeft de goedkeu ring van het Schiedamse deke naat. V.V- Schiedam De historische vereniging Schiedam heeft ge protesteerd tegen de voorgenomen sloop van het bottelmaga- zijn aan het Groenweegje, voorheen eigendom van distilla teur Simon Rijnbende. Voorzitter Cees van der Geer vindt het jammer, dat de plan nen om er kleine huishoudens te huisvesten geen doorgang kunnen vinden, maar hij ziet als goede alternatieve bestem ming atelierruimte voor Schie damse kunstenaars. Sloop zou volgens Van der Geer in ieder geval de allerlaatste "bestem ming' moeten zijn. Inmiddels heeft wethouder Chris Zijdeveld naar aanlei ding van het protest laten we ten, dat er een nieuwe excur sie naar het Rijnbende-pand zal worden gehouden. Vorig jaar al vond een excursie plaats voor de stuurgroep 1 2 om de mogelijkheden voor woonruimte te onderzoeken, maar men schrok van de staat waarin het pand verkeert Zij develd nodigt nu gemeentebe stuurders en de historische vereniging uit om er te gaan kijken. „Maar ik blijf zelf lie ver beneden staan," waar schuwde de wethouder. Cees van der Geer zou het doodzonde vinden, als in de deels gesloopte brandersbuurt nu nög een historisch com plexje tegen de grond zou gaan. „Er is toch al een aan zienlijk aantal vierkante me ters kaalslag, zonder kans op snelle herbebouwing," zegt hij. „Sloop lijkt ons dus niet zo ur gent Zo slecht is de bouwkun dige staat niet." Voor het Schienoko-gebied noemt de historische vereni ging het bottelmagazijn 'een uitermate typerend bedrijfs pand' en handhaving ervan zou niet alleen een bijdrage tot. de lokale monumentenzorg zijn, maar ook een uitdaging betekenen voor architecten dié in de toekomst in de omgeving aan het werk gaan. Van der Geer: „Zo kan het pand bijdra gen tot nieuwe ontwerpen met toch een historische eigen heid." Hij vraagt zich af, waarom er geen budget gereserveerd is voor restauratie. Heeft Schie dam daar niet aan gedacht of wel aangevraagd maar niet ge- kregen, wil Van der Geer nu weten. Vlaardingen De woningbouwvereniging Samenwerking '77 zal het onderzoek naar de technische staat van 96 wonin gen in het centrum pas over enige tijd klaar hebben. Uit dat onderzoek moet blijken of de woningen gerenoveerd worden of niet. Pas eind maart, begin april worden de resultaten pas verwacht. Dan ook worden de bewoners op de hoogte gesteld van de plannen van de woningbouwvereniging. Vortedord kijkt deze pony- mooder noor op haar paegaboron vaulen. Hat Jong® paardjo word glataran g«boron. De bewoners hebben inmid dels een bewonerscommissie opgericht De groep moet de belangen van de bewoners be hartigen tijdens de gesprekken die er in de toekomst gaan ko men met Samenwerking 77. Ook de middenstand heelt zit ting in de bewonerscommissie. Het complex omvat woningen aan de Marisstraat, Josef Is- raëlstraat en de Cronjéstraat De bewoners zijn in het geheel nog niet op de hoogte van de eventuele plannen van de wo ningbouwvereniging. De com missie wilde al op maandag 16 februari een gesprek hebben met Samenwerking. Dat ge sprek is op verzoek van de woningbouwvereniging uitge steld, omdat de resultaten van het technisch onderzoek nog niet bekend zijn. De commissie is van plan een enquête te houden in de wijk, waaruit moet blijken hoe de bewoners tegenover een renovatie staan en wat zij zich daarvan voor stellen, De middenstand staat niet te springen om renovatie. Bij renovatie zullen de winkels tijdelijk gesloten moeten wor den, met alle financiële gevol gen van dier. 'ADVERTENTIE kinder maten 85-122 48* fbcvranr*1 «•AfcfcTaewe*! NAW SCHEWM WDEMAPK7 1 VtAAflOTJGBJ OW BECKMANTSNGEL671 MAASSLUe KO\rJ3SHOEK I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1