STAD/SÏRBX HISTORISCH Met Van Leeuwende lucht in Jan Schaper toont zij n verguisde film LEIDSTER Rooie Vrouwen: vrouwenhuis noodzaak Ambitieus maar geen carrièrejaagster9 Cihm en Carl in Paradiso Dagsluiter leidt open deurdienst Film voor de jeugd Commissie weer op excursie Hoek van Holland op zoek naar chemisch afval Op verzoek van Centrum: SAYBOLT- VAN DUYN B.V. AANK. ANALIST SAYBQLT-VAN DUYN B.V. STICHTING INTERKONFESSIONEEL CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING FÖLL-TI^E Meubelfabriek 1500 m2 showroom. met zijn grote kollektie meubelen zowel modern als klassiek. Onze prijzen en unieke service UW VOORDEEL Ook het adres voor het opnieuw stofferen van uw gebruikte meubelen. vrijdag 13 februari 1381 VO/SCJWW Schiedam Dominee G. Brucks uit Zaltbommel leidt zondag de open-deurdienst in de dorpskerk in KetheL Domi- nee is bij velen bekend als de 'dagsluiter' voor de NCRV-te- levisie. Aan de hand van een bijbel tekst zal hij het thema 'zonder dak boven je hoofd' behande len. Aan de dienst zal vocale medewerking worden ver leend door Benedicamus uit Vlaardingen. Vlaardingen Voor morgen heeft Fico weer film voorste lli- gen voor de jeugd georgani seerd. te weten in de aula van het Groen van Prinstererly- ceum en in de Ichtuskerk. In de toneelzaal van de kerk be ginnen de voorstellingen om tien uur en half twaalf. In het lyceum is één middagvoorstel ling, en wel om drie uur. 'Wa terpadvinders grijpen in' heet de film die morgen drie maal wordt vertoond. Vlaardingen De com missie voor algemene za ken va- de Vlaardingse ge mee .teraad begint lang7merhand een beet je "-.a een reisgezelschap te lijken. Weer wordt bi inenkort een vergade ring buiten de deur ge houden. Op 16 februari komt men bijeen op het hoofdbureau van politie aan de Delftseveerweg. De vergadering is net als anders openbaar en wordt voorafgegaan door een spreekhaifuur. Het belangrijkste agendapunt is het bespreken van al lerhande politie-aangele- genheden. Een daarvan is de wegsleepregeling, die op verzoek van de PvdA'er Kees van der Windt op de agenda is geplaatst Het uitstapje naar het po litiebureau wordt ge maakt in het kader van de hernieuwde kennis making, die de commissie wil maken met de in stanties waar zij het meest mee te maken heeft Onlangs werd de maandelijkse vergade ring van de commissie in de brandweerkazerne aan de Hoflaan gehou den. Jacqueline Stad en haar babbel: in zaken Schiedam/Scheveningen Het gesprek heeft plaats in het weldadige gastenrestaurant van de hogere hotelschool in Scheveningen. Schiedamse Jacqueli ne Stad, vorig jaar afgestudeerd aan de hotelschool, voelt zich hier op haar gemak. Haar luide stem klinkt boven het geroezemoes van andere aanwezi ge Haagse dames uit, soms schaterend dan weer fel uitvallend. Ze heeft een leuk rond koppie met een grote bril erop, letterlijk en figuurlijk een grote mond, En ze is jong. Jacqueline is 21 jaar en heeft reeds een zware taak in het bedrijfsleven. Na de hogere hotelschool, die ze geruisloos in drie jaar afgemaakt heeft, werd haar door de Zon Dien sten BV een baan aangeboden. Dit dienstverlenende bedrijf met 1500 werknemers wilde een nieuwe tak stichten; de bedrijfscatering. Of Jaqueline dat 'even' op wijde zetten... „Voor mij was het een grote kans om gelijk na school een eigen bedrijfje, want zo zie ik het, op te zetten. Dat wü ik waarmaken. Ik stap naar be drijven toe die een kantine wiÜen waar ze geen omkijken naar hebben. Ik inventariseer hun wensen, maak een begro ting en meet een maatpak aan voor dót specifieke bedrijf. Zo verzorg ik het technisch on derhoud, de bewaking en be veiliging en het voedselpak ket. Het is een multi-service idee, het bedrijf besteedt de kantine uit aan ons. Ik organi seer de boel en word bijge staan door een team van des kundigen die adviseren en be geleiden." De opleiding aan de hogere hotelschool ziet Jacqueline slechts als een eerste treetje. „Joh, zónder die school had ik er ook gekomen. Je moet niet de gedachte hebben als je van die school afkomt van 'nou heb ik het gemaakt'. Er zijn van die elitaire leerlingen die zeggen 'en nu ben ik manager' na de opleiding. Terwijl ze drie jaar lang niets anders ge daan hebben dan feestvieren, zuipen en vrouwen versieren. Die stoten hun kop vroeger of later. Je moet je niet blindsta ren op functietitels, dat is bela chelijk. Gewoon, keihard wer ken, je eigen capaciteiten me ten en er zoveel mogelijk uit halen." Ze is wel ambiteus maar geen carrièrejager, zegt ze. „Oh nee, carrière maken in de zin van zo hoog mogelijk opklimmen door Karin Kuijpers zegt me niets. Ik wil dingen in mijn leven doen waar ik lol in heb en dan zo goed mogelijk. Deze baan zie ik als een\start voor twee a drie jaar. Dan ga ik weer eens verder kijken. In de horecasector, eigenlijk in elke bedrijfstak moet je rela ties hebben. Die maak ik ook. Een leuk verhaal met een ge zellige babbel is mijn foefje en je overal laten zien. Ik loop heel wat dingen af. Niet omdat ik niets anders te dpen heb, wèl om je gezicht te laten zien. Ja, ik ga naar een dag van de vereniging van oud-leerlingen van de hotelschool. Niet voor dat gratis borreltje of dat eten tje maar voor de relaties- Nie mand zie ie van je eigen jaar. Als ze toen een beetje hersens hebben, moeten ze dit soort dingen aflopen. Zo moet je ook je concurrenten" corrigeert omdat ze concurrent een beet je vies vindt klinken „je collega's in de branche tot in den treure kennen." Mijn opmerking 'je praat aar dig voor je leeftijdveront waardigt haar. „Joh, leeftijd maakt niet veel uit Natuurlijk ben ik 21 en vrouw maar daar moet je juist de voordelen uit trekken. Een vriendelijke glimlach en een charmant grapje is indirect verkopen. Ik cijfer het nadeel weg dat ik jong ben en vrouw door zo eerlijk mogelijk te zijn. Want verkopen begint bij jezelf. Ik ben commmercieel ingesteld maar hou niet van die snelle verkooptechnieken. Ben ook nog wel onzeker hoor. Soms bang dat ik mijn baan niet aankan. Maar ja, als ze me dan weer een schop onder mijn kont geven, ga ik weer door." Ze is van joodse afkomst Vindt echter niet dat het zake- ninstinet een typisch joodse ei genschap is. Lacht erom. „Veel joodse mensen die ik ken, zijn helemaal niet zo zakelijk inge steld. Terwijl ik ook vaak nïet- joodse mensen ontmoet die echte handelsmensen zijn. Nee hoor, ik vind mijn joodse af komst eerder een toevalstref fer. Mijn vader is commercieel ingesteld en daar pik je iets van mee." 'La Stad' zoals ze in de wan delgangen heet, zou het liefst tweede vrouw in een goed res- taurent willen zijn. „Er kun nen in bistro's en restaurants nog zoveel dingen veranderd worden. Als ik zo'n kans-krijg over een jaar of zes, neem ik die met beide handen aan." Jacqueline Stad: „Joodse afkomst Is toevalstreffer..." Schiedam De Schiedamse eenpersoons poporkesten Cihm Vydd en Carl van der Steenhoven zijn door het plaatselijk popoverleg inge loot voor de landelijke pop dag, die op 21 maart in het Amsterdamse Paradiso zal plaatsvinden. Hier treden uitsluitend niet-professionele popgroepen op. Ook het Schiedamse popoverleg is als muzikantencollectief uitge nodigd. Op de twee podia van Paradiso zullen van elf uur 's ochtends tot diep in de nacht groepen van diverse pluimage optreden. Hoek van Holland In Hoek van Holland wordt een onder zoek ingesteld naar chemisch afval in de bodem. Dit afval zou mogelijk in het verleden zijn geloosd. De vroegere vuilstortplaats aan de Prins Hendrikweg wordt als eerste aan een on derzoek onderworpen. Het d e e 1 ge m een te raadsbes tuu r heeft een voorstel daartoe in gediend bij burgemeester en wethouders van Rotterdam in gediend. Op het Vlaardingse Ooster- Havenhoofd staat de licht baak 'Van Speyk'. Oor spronkelijk stond hij op het Westcr-Havenhoofd, maar in 1959 kreeg hij zijn huidige standplaats. Hoe wel eeuwenlang een derge lijke baak de haven mar- keerde, heet hij pas sinds 1831 zo. De vuurbaak werd vernoemd naar de Amster dammer Jan Carel Josep- hus van Speyk, die op 5 fe bruari 1831 met zijn schip de lucht invloog. Deze gebeurtenis vond plaats tijdens de Belgische opstand, 1830-1839. België, sinds 1814 een deel van het Koninkrijk der Nederlanden, wilde zijn zelfstandigheid. Koning Wil lem I was bij de Belgen niet populair. Hij kreeg in het Zuiden de bijnaam 'Willem den Verwoester'. De ver schillen tussen het Noorden en het Zuiden, wat betreft de regering, taal, godsdienst, fi nanciën en het onderwijs speelden hierbij een belang rijk rol. Naar de mening van de Belgen zou er in Europa geen 'vreeder. geen vraalc- zugtiger en meyneediger volk' zijn dan de Hollanders. In augustus 1830 begon de opstand met onlusten in Brussel, en andere, voorna men! ijk Waalse steden. Na de onafhankelijkheidsverkla ring, begin oktober, kwam ook Antwerpen in verzet Ondanks de wapenstilstand vielen de Belgische opstande lingen het citadel van deze stad aan. Van Nederlandse zijde volgde een bombarde ment als reactie. In december werd opnieuw een wapenstil stand bewerkt De Antwerp se vesting was nog steeds in Nederlandse handen. Vóór de stad, op de Schelde, lagen de Nederlandse oorlogssche pen onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee Koop man. Van tijd tot tijd deden zich enkele moeilijkheden voor. Als schepen door storm of ijs gang de stad Antwerpen te dicht naderden probeerden werkeloze en vijandiggezinde Belgen er op te springen. Op 19 december 1830 sloeg een korvet van anker en dreef naar de kant De luitenant van het schip stelde voor een brandende lont bij de kruit kamer aan te brengen om buiten bereik van de vijand te blijven. Een tijdig uitge worpen anker voorkwam de uitvoering van dit plan. Zes weken later, op 5 februa ri, deed zich eenzelfde inci dent voor. Ditmaal dreef de kanonneerboot nummer 2 door de ijsschotsen in de richting van de stad en strandde bij het Sint Laureis- fort. De Nederlandse en Bel gische lezingen over het ver loop van de gebeurtenissen wijken nogal af. Volgens de Belgische toeschouwers en kranten was e? een menigte in de richting van de kanon neerboot getrokken. Tegelij kertijd rukte een peloton van het corps francs maritimes' uit om de massa in bedwang te houden. Hun aanvoerder stapte aan boord en gaf de bevelhebber, luitenant ter zee tweede klasse Van Speyk, opdracht te wachten op orders van hogerhand. Van Speyk vertelde zijn pa- flieren te zullen halen, maar iet het schip ontploffen. Van drie Nederlandse overleven den verschenen getuigenver klaringen. Een van hen ver klaarde, dat de Belgische mi litairen het volk naar de kant joegen, omdat het 'ons toeriep de vlag neer te halen'. Een van de bemanningsleden zou deze hebben laten zakken. De Belgen hadden groot be lang bil deze versie, want het voorval gebeurde tijdens de wapcn5Ui5tanu. Kapitein-luitenant ter zee Koopman berichtte de direc teur-generaal voor de Marine het volgende. „Het schip van Van Spreyk dreef naar de kant en werd aangevallen door de Antwerpse opstande lingen. Zij rukten de Hol landse vlag omlaag. Vrijwel onmiddellijk volgde de ont ploffing." In het vaderland sprak men over de moedige Van Speyk, die 'den heldendood' stierf. Overal in het land werd geld ingezameld om gedenktekens op te richten. Onder de omgekomen be manningsleden bevond ztch de kwartiermeester Ary Wil lem van Leeuwen. Hij was in 1805 in Schiedam geboren en woonde omstreeks 1830 met zijn ouders aan de Markt te Vlaardingen. In de Rotter- damsche Courant verscheen op 17 februari 1831 een ad vertentie van Hendrik van Leeuwen bet-effende het overlijden van zijn zoon. Hij 'offerde zijn leven in den hei ligen strijd voor Vorst en Va derland op Dat hij dood is, smart mij; dat hij zóó stierf vertroost mij'. De tichtbaak in Vlaardingen heet Van Speyk. Van Leeu wen, die als slachtoffer mee de lucht inging, wordt slechts genoemd in de tekst op het voetstuk. Vlaardïngren De Rooie Vrouwen in de PvdA vin den een vrouwenhuis noodzaak voor Vlaardingen. De vrouwen vinden een vrouwenhuis in de stad noodzakelijk omdat er dan meer mogelijkheden zijn om elkaar te ontmoeten. Vergaderingen kun nen op een centrale plaats vinden en niet her en der in Vlaardingen zoals nu het geval is, waardoor het onderling contact moeilijk tot stand komt. De informatie naar andere vrouwen toe voor het stimu leren van elkaar is belang rijk. Een centrale ruimte is daar onontbeerlijk voor. Een vrouwenhuis heeft ook een belangrijke functie als ont moetingsplaats voor vrou wen om informatie op te doen over vrouwenactivitei- ten, vrouwenliteratuur, con tact met andere vrouwen hijgen om uit haar isole ment te komen. Dat zeggen 2ij allemaal. PvdA-raadslid Mari van Opijnen is echter van me ning dat een vrouwenhuis een achterhaalde zaak is. Hij stemde ook als enige in de PvdA-fractie tegen de vesti ging van zo'n huis. In het Pvd A-partijblad Achterban gaat Van Opijnen nog eens uitvoerig in op de kwestie van het vrouwenhuis. „Inmiddels is er een staatsse cretaris voor emancipatieza ken, zijn er emancipatiewer kers in dienst van gemeen ten en bedrijven, zijn er ge subsidieerde vrouwenhuizen en werd abortus niet meer vervolgd. Actie voeren lijkt niet meer nodig. De overheid zorgt nu voor allerlei eman cipatiezaken, zegt een grote groep vrouwen die vervol gens het vrouwenhuis de rug toekeert" In zijn betoog con stateert Mari van Opijnen dat tijdens een bespreking van het landelijk vrouwen- huizenoverleg (LVO) een van de agendapunten was de teruggang in de vrouwenhui zen. Op die vergadering wa ren slechts drie vrouwenhui zen aanwezig, vijf hadden zich afgemeld. De andere 15 waren er gewoon niet In het partijblad gaat het so cialistische raadslid verder in op de rol van de vrouw in de samenleving, het actievoe ren. Mari van Opijnen be sluit 2ijn verhaal met: „Van uit vrouwenhuizen verwacht ik geen wezenlijke bijdrage in de ontwikkelingen met betrekking tot de emancipa tie. Alleen via de politiek is er iets te ontwikkelen. Sa men met de medemens (ook wel man genoemd) moet men komen tot een werkelij ke gelijkheid in rechten. Mo gelijk komen we samen tot een menselijke, dus demo- cratisch-socialistisehe maat schappij." Schiedam Jan Schaper ver toont dinsdagavond zijn film 'Stad aan het water', die in 1963 in opdracht van de ge meente Schiedam werd ge maakt, maar later door deze instantie in de vergeethoek is gedrukt. Op initiatief van de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum, die vijfjaar be- staat, wordt de film dinsdag vertoond, na de jaarvergade ring van de vereniging. Schapers film was vrij snel na de totstandkoming al een his torisch document omdat het alle rotte, verpauperende plek ken van Schiedam liet zien die er nu niet meer zijn. De film had de sfeer van een bedrijvig, ambachtelijk Schiedam, dat in de nadagen van zijn jenever glorie verkeerde. Ook de bete kenis van de scheepsbouw was in de film een belangrijk ele ment. Voor Schaper zelf heeft de film altijd juist om die rede nen waarde gehad. De ge meente als opdrachtgever rea geerde er destijds echter fu rieus op. Oud-burgemeester Harm Roelfsema ging "zelfs stilzwijgend over tot een boy cot van de film. die voor hem gold als een aanval op het stadsbestuur, dat de binnen stad en Schienoko liet verpau peren. De huidige burgemeester John te Loo schijnt daar anders te genaan te kijken, zo hebben Schaper en de bewonersvere niging deze week begrepen. De lustrumvergadering van de bewonersvereniging is voor le den bedoeld en begint om acht uur. Na een pauze tot onge veer half tien wordt de film gedraaid en daarbij is iedereen welkom. Plaats van handeling is zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraa Jan Schaper Laboratorium Vlaardingen vraagt voor haar chemisch laboratorium eer) (mnl./vrl.) voor het onderzoek van minerale olieprodukten en chemicaliën. Opleidingsniveau: HBO-A. Leeftijd tot 25 jaar. Ook kandidaten studerend in deze beroepsopleiding komen in aanmerking. Gevraagd een jonge man of vrouw die bereid is enthousiast te werken fn samenwerking met collega's. Sollicitaties gaarne richten aan: Nettenboetsterstraat 1, 3133 EP Vlaardingen. Tel. 010-35.36.00, de heer A. G. van Lent. (A-instelling) voor MaaBBiuiB/VIaardingdn/Maasland zoekt voor de afdeling bejaardenverzorging, werkgebied: Maassluis en Maasland, een Taakomschrijving: de beoordeling van de hulpvragen het onderhouden van de kontakten met de cliënten het begeleiden van de bejaardenverzorgsters/helpsters zo wel individueel als in groepsverband het participeren in beleidsmatige aangelegenheden van de Stichting het werken In teamverband Het bezit van een diploma MBO-sd, HBO-mw of akte N 12, N 19. N 20 Is vereist. De samenstelling van ons team Iaat op dit moment een stude rende collega niet toe. Rechtspositie en salariëring volgens de CAO Welzijnswerk. Inlichtingen over deze functie bij mevrouw W, van VIlet-Grooters, staffunk- tionaris gezins- en bejaardenverzorging, telefoon 01899-14499. Schriftelijke sollicitaties aan de direkteur. mevrouw G. D. Spaneboom, Veerstraat 13, 3142 CP Maassluis. BUITENHAVENWEG 132-140 - SCHIEDAM TEL. 010-26.03.15 - 010-26.22.03.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3