STAD/STIIEK Jan van L wil ombudsman voor scholieren seniele vrouwtjes vangen ze zomaar niet9 Nood woningen Babberspolder in fasen slopen Alarm binnen half jaar in bibliotheek 9Die urn Voorzitter schoolraad vertrekt Gemeente akkoord met bewonersplan Politie zoekt getuigen ongeluk Geo in QT! "*èSm Ook Blauwe Brug krijgt beveiliging vrijdag 13 fibruari 1981 VD/SC/WW Angst beheerst Hofje van Belois Schiedam „Zet geen namen in de krant hoor." De vier bejaarde dames van het Hofje van Belois kijken een tikkeltje onge rust als ze dat vragen. Je weet immers maar nooit; straks staan ze toch opeens met naam en leef tijd vermeld. Hun plekje in het St Jacobsgasthuis zou dafi wel eens in ge vaar kunnen komen, den ken zij, en hoe moet je dan je laatste dagen onbe kommerd doorkomen? Hat is dan ook daarom dat de dames met nummers worden aangeduid in plaats van hun eigen na men. Veel bewoners van het hofje leven de laatste maanden in angst Angst voor maatrege len van het bestuur van het Sint Jacobsgasthuis als zij te lastig blijken te zijn. Als zij zich bijvoorbeeld verzetten, tegen de heffing van het wa-' tergeld en het tuïngeld, zoals dat door, het bestuur onlangs is opgelegd. Veel oudjes beta- 1 «r .„3- door Richard Stomp len dan ook mopperend de rekeningen die door het gast huis worden toegestuurd. Het zijn maar een paar tien tjes en daarvoor ga je je laat ste levensdagen toch niet in de problemen zitten? De problemen zijn echter tóch het eens zo rustige hofje in Schiedam-West binnenge slopen. Bewoners die zich vele jaren geleden voor dui zenden guldens in de huisjes hebben ingekocht en daar mee voorgoed alle financiële zorgen van zich afschoven, moeten nu toch gaan betalen. En er zijn vrouwtjes bij die niet eens weten hoe ze met de giro om moeten gaan. Een paar bejaarde vrouwen la ten zich echter niet bang ma ken en weigeren watergeld en geld voor het tuinonderhoud te betalen. Dat is het begin van het einde zo vrezen zij. Want het uiteindelijke doel van het bestuur van het Gast huis is volgens hen de contrac ten kwijt te raken en alle huis jes te verhuren. Mevrouw 1: „Toen ik in het hofje kwam kreeg ik van de opzichteres mejuffrouw Vaar tjes te horen dat het water gra tis was. Dat is mondeling ver teld. Ii\ het contract dat ik kreeg stond dat niet. Nu moe ten we opeens voor het water gaan betalen en voor het tui nonderhoud. We hebben al die jaren dat we hier zitten geen cent hoeven betalen en nu doen we dat ook niet." Me vrouw 3: „Het zou ook onzin zijn als we voor de tuin moe ten gaan betalen. Daar gebeurt bijna niets aan. Er staan wat sruikjes en wat rozen: maar die staan er al 55 jaar!" Mevrouw 2: „Wij hebben van het bestuur een brief gekre gen, waarin stond vermeid uai de tijden duurder waren en dat wij het zoveel beter had den dan vroeger. Daarom wer den wij één voor één ontboden op het regentenhuis bij het be stuur van het Gasthuis/ De burgemeester, die voorzitter is van het bestuur, voerde het woord. Opnieuw begon hij toen te vertellen dat de tijden zo duur waren geworden en dat wij het toch eigenlijk wel goed hadden. Hij vertelde ook dat de pot voor het onderhoud van de huisjes bijna leeg was. Als wij wilden gaan betalen voor het water en voor het tui nonderhoud kon worden voor komen dat die pot helemaal leegraakte. Ik ben toen zo dom geweest om te zeggen: goed als alle andere betalen, wil ik het ook wel doen. Dat is een zwak moment van mij geweest." Gek Mevrouw 1: „Ik ben zo wijs geweest om mijn mondje dicht te houden. Ik vond het vreemd dat nu ineens water- geld wordt gerekend. Het is ook gek dat met vijfentwintig gulden per huisje het tekort voor het hele hofje kan wor den opgeheven. Zoiets kan toch met zoveel uitmaken. Ik denk dan ook dat er veel meer achter zit. Ze proberen op deze manier gewoon van de con tracten af te komen en alle huisjes te verhuren. Daarom heb ik ook tegen alle andere bewoners van het hofje ge zegd: pas op je contract, ze pro beren er vanaf te komen. Vol gens mij probeert het bestuur Donkere dagen voor het hofje van Belois. Bejaarde vrouwtjes zijn bang dat zij niet meer in het Sint «Jacobs- gasthuis mogen a!s hst opge legde water- en tuingeld niet betaald wordt. ook de huurders die elke' maand huur betalen tegen ons op te zetten. Daardoor wordt de druk groter voor ons om te batelen." Mevrouw I heeft al snel ge probeerd steun te krijgen te gen de plannetjes van het Sint Jacobsgasthuis. Ze nam eerst contact op met de ombudsman van de PvdA. „Toen ik belde vroeg de ombudsman of ik de brief wilde voorlezen. Ik moest ook vertellen welke mensen in het bestuur van het gasthuis zaten. Toen de om budsman hoorde dat Te Loo erin zat vroeg hij of ik de f naam eens wilde spellen; maar da's de burgemeester zei hij toen; daarna heb ik nooit meer wat van hem gehoord." Later wilde de bewoners vereniging Schiedam-West zich wel voor de bewoners van het hofje in zetten. Of dat veel succes ople vert betwijfelen de bewoners. Het is immers de burgemees ter waar tegen actie moet wor den gevoerd, cn de vereniging is immers afhankelijk van subsidie? Opknappen Volgens de bejaarde dames is er in het verleden weinig aan de huisjes opgeknapt. Jaren lang is er niets gebeurd, alleen is vorig jaar de buitenboel geverfd. Mevrouw 3; „Als er iets mankeerde moest je dat doorgeven aan de directrice. Je hoorde daar nooit meer iets van. Dan gaf je dat vier keer op en daarna deed je het zelf. Alle reparaties hebben we dan ook zelf betaald, hoewel hel bestuur dat volgens het con tract had moeten doen." Mevrouw 1: „Een mevrouw vertelde mij dat zij in geen ge val het watergeld en het geld voor het tuinonderhoud zou betalen. Zij voelde zich echter zo bedreigd toen zij een brief kreeg, dat zij het een dag latei toch heeft gedaan. Er zijn mensen die echt bang zijn dat zij niet in het St Jacobsgast huis meer terecht kunnen. Dat ieeïl sterk in net hofje. Er zijn er zelfs die zich extra uitslo ven om op goede voet met de directrice te komen. Die hel pen haar waar het kan: met handwerken bijvoorbeeld en klaarleggen van muziek als er een uitvoering is. Dat leeft in het hofje erg sterk." „Het bestuur van het hofje heeft gedacht de seniele oude vrouwtjes zo maar te kunnen vangen. Ze komen er wel ach ter dat dat niet zo makkelijk gaat. Wij betalen gewoon niet." Mevrouw 4: „Destijds hebben wij veel geld betaald om zonder verdere kosten tot onze dood te kunnen leven. Dat doen wij dan ook, wat het bestuur van het Gasthuis ook probeert," m Jan van Leeuwen... menlaliteit van onderwijsgevenden zou moeten veranderen. Vlaardingen Een speciale ombudsman voor middelbare scholieren en een veel krachtiger invloed van die scholieren op het reilen en zeilen van de school zelf. Eerst die ombudsman: „Hoe ik daar op gekomen ben? Steeds hoorde ik, onafhankelijk van elkaar, dezelfde soort klachten. En al fietsende heb ik die gedachte toen gekregen. Vlaardingen loopt op veel zaken vooruit, dus dat kan hier dan ook wel." En over de invloed van de leerling: „Wees eerlijk: de school tegenwoor dig is een fabriek. En leerlingen zijn consu menten van de leerstof. Daarom mag je ze er wel een beetje bij betrekken." Jan van Leeuwen, drukker alhier, maar wat in dit geval belangrijker is: scheidend voor zitter van de Vlaardingse schoolraad. Motief van zijn aftreden? „De schoolraad heeft te weinig invloed. De commissie onderwijs en de gemeenteraad luisteren nauwelijks naar ons. Het werd gewoon een beetje in het wilde weg vergaderen. En aangezien ik een hekel heb aan vergaderen om het vergaderen, vónd ik dat ik er maar beter mee op kon houden." Tijdens zijn afscheidsrede vorige week deed Van Leeuwen de schoolraad, een adviesor gaan van de commissie onderwijs, een paar suggesties aan de hand, die de moeite van het signaleren waard zijn. Van Leeuwen vindt dat er aan de verhouding leerling/leraar nog veel schort. „De kern van de zaak is," vat hij zijn standpunt samen, „dat de mentaliteit van de onderwijsgevenden zou moeten ver anderen. Waar macht is, is misbruik van macht. Hoewel er natuurlijk ook veel wei- denkende mensen zijn." Waarom lijkt de instelling van een ombuds man voor scholieren hem noodzakelijk? „Om een voorbeeld te geven. Kinderen zit ten in de vierde klas van het voortgezet on derwijs. Vaak krijgen ze dan ook belangstel ling voor andere dingen dan alleen het leren. Een soos, de schoolkrant. Het komt toch wel voor dat een Ieraar dan wat kribbig wordt van die buitenschoolse activiteiten. Moet je maar meer aandacht aan je werk besteden, wordt er wel tegen zo'n leerling gezegd als er een slechte prestatie is geleverd. Nou, wat moet zo'n leerling dan? Andere voorbeelden zijn er ook. Vele daar van liggen in de privé-sfeer. Ouders die op het punt staan uit elkaar te gaan, de zoon of dochter die daardoor hopeloos in de knoei komtTWat zijn terugslag heeft op het school werk, maar hoe en aan wie moet dat duide lijk worden gemaakt? Aan de man of vrouw die voor de klas slaat? Van Leeuwen meent dat de positie van een docent toch niet ver- trouwenswekkend genoeg is. En om dezelfde reden ook wijst hij het idee van een sehool- counseler af, een docent die een speciale ge- door Jan Hendrik Bakker sprekstraintng heeft gevolgd om leerlingen in nood op te kunnen vangen. „Een uur later staat zo iemand toch weer als autoriteit voor de klas?" Hij meent dan ook dat voor het ombudswerk per school een kracht helemaal vrij gemaakt zou moeten worden, een combinatie met les geven acht hij voor zo'n bemiddelingspositie uitgesloten. Van Leeuwens gedachten over het school pa element zijn minstens even vergaand. Vindt hij dat de ouders over het algemeen te weinig "bij het onderwijs betrokken worden, ook de scholieren worden zijns inziens niet voldoende serieus genomen. In principe zou den de scholieren overal in gekend moeten worden. Ook bij benoemingskwesties en wanneer het de inhoudelijke kanten van het onderwijs betreft. Zo'n vertegenwoordiging zou zich dan wel voldoende gesteund moeten weten door een achterban. Maar als aan die voorwaarde is voldaan dan vindt Van Leeu wen dat de menig van de scholieren zelfs medebepalend zal moeten zijn voor het be leid. Toch is het idee niet nieuw. In de jaren zestig werd door radicale scholieren hier en daar al geroepen om schoolparlementen en leerlin- genraden. Jan van Leeuwen: „Het komt niet van grond, dat is duidelijk. Misschien omdat er van de kant van de schoolleidingen te weinig belangstelling voor bestaat. Zoiets moet begeleid worden. En anderzijds, er blijft een stukje angst bij de leerlingen dat wanneer zij zitting zouden nemen in zo'n parlement dat terug zal slaan op hun eigen positie tegenover de leraren. En dan komen we weer bij de ombudsman uit. Zo is het ver haal rond. Vlaardingen Gemeente en bewonersvertegenwoordigers van de 410 noodwoningen in de Babbersplder hebben overeenstem ming bereikt over de toekomst van de woningen. De raadscom missie voor stadsontwikkeling verklaarde zich van de wèek ak koord met een door de bewonersgroep opgesteld globaal plan. dat gefaseerde sloop van de woningen voorstelt. Voor de bewo-' ners van de noodwonigen zullen in dezelfde buurt huizen wor den gebouwd. Voordat de 410 woningen te gen de vlakte gaan, zullen ze zo nodig nog een opknapbeurt krijgen, zodat ze tot die tijd re delijk bewoonbaar zijn. Bin nenkort zullen de 'bewoners laten weten of zij het eens zijn met het door de bewoners- groep behaalde resultaat. Is dat het geval dan kunnen dc plannen in samenwerking met de gemeente verder worden uitgewerkt. De noodwoningen, waarvan de huur gemiddeld slechts zes tig gulden bedraagt, zijn in 1940 gebouwd voor Rotter dammers die door het bombar dement hun huizen kwijtraak ten. De gemeente Vlaardingen bekostigde de grond, terwijl het rijk de bouwkosten voor zijn rekening nam. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat de noodwoningen na vijftien jaar zouden worden vervangen door nieuwe, maar door de nij pende woningnood is daar weinig van gekomen. Ruim tien jaar geleden hebben de bewoners voor hel eerst met de gemeente gepraat om de woningen te verbeteren. Maar omdat veel bewoners zelf al verbeteringen hadden aange bracht kwam daar niet veel van terecht. De bewoners zei den geen behoefte te hebben aan verbeteringen als zij daar door meer huur zouden gaan betalen. De onderhandelingen werden afgesloten en de toe- Stand van de huizen ging lang zaam achteruit. Slechts de hoogst nodige reparaties wer den uitgevoerd. In 1975 webd het overleg tussen gemeente en bewoners over de toekomst van hun huizen weer hervat. En weer bleek dat veel bewo ners niets voelden voor een opknapbeurt. Wateroverlast In de bijna tien jaar sinds het eerste contact met de gemeen te hadden zij niet stilgezeten en hadden zij weer de nodige verbeteringen en verbouwin gen uitgevoerd. Er klonk een krachtig nee toen hen-werd gevraagd of zij iets voelden voor renovatie. De huurverho ging die daarop zou volgen vonden de bewoners veelal bejaarden onaanvaardbaar en daarbij kwam dat zij op hun oude dag in al die toestan den met wisselwoningen en dergelijke geen zin meer had-' den. Maar de toestand van de woningen ging zienderogen achteruit. Er traden verzak kingen open men kreeg steeds meer last van wateroverlast doordat de woningen lager kwamen te liggen dan de rio leringen. Na jaren van vergaderen en praten is er dan toch een plan- uit de bus gekomen. Op grond." van bouwkundige onderzoe-: ken wordt een schema opge-;- steld, waar volgens de wonin.-- gen geslopt zullen worden? Maar alvorens de huizen tegen" de vlakte gaan zal eerst in de zelfde buurt vervangende woonruimte voor de bewoners gerealiseerd moeten zijn. De bewonersgroep vindt de gras velden aan weerszijden van de Rotterdamse weg een ideale plaats voor de eerste nieuw bouw. De woningen dte er het slechts aan toe zijn Goudse- straat, Franciscastraat en een gedeelte Rotterdamseweg zullen het eerst worden ge sloopt. Op de grond die dan vrijkomt kan weer nieuwbouw worden gerealiseerd en ver volgens kunnen weer enkele rijtjes van de noodwoningen worden gesloopt. Binnenkort zal een neiuwe projectgroep worden ingesteld, waarin gemeente en bewoners plannen gaan ontwikkelen over de nieuwbouw die in de wijk moet verschijnen. Schiedam Binnen een half jaar worden de bibliotheekvesti gingen aan de Lange Haven en in de Blauwe Brug beveiligd. Volgens bibliotheekdirecteur Willem F. van der Blij zal de voor bereiding in beide filialen een paar maanden vergen, terwijl er voor de apparatuur een levertijd staat van bijna een half jaar. Voor de beveiliging wordt ge- geïntroduceerd bruik gemaakt van het sy steem. dat door de kledinggi- gant C A in Nederland is Vlaardingen De politie van Vlaardingen is op zoek naar mensen die getuige zijn ge weest van een aanrijding op maandag 9 februari op het voetpad van de Olmendreef- Berkendreef. Een 11-jarig meisje werd aangereden door een fietser van ongeveer 12 jaar. De jongen reed daar sa men met een vriendje van de zelfde leeftijd, Door de aanrij ding liep het meisje een gebro ken linkerbeen op. en werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Er werd pas aangifte bij de politie gedaan nadat in het ziekenhuis was gebleken dat het meisje een gebroken been had opgelopen. De twee fietsers verdwenen na de aanrijding in de richting van de Olmendreef. Een sig nalement is niet bekend. Wel weet de politie dat een van de jongens een zwart leren jack droeg, terwijl de andere een blauw ski-jack aan had. De een had blond haar, de ander zwart. De politie roept een ieder die getuige van het ongeluk is ge weest op om zich in verbin ding te stellen met de politie van Vlaardingen. Het adres: Delftse Veer. Telefoon: 342355. waar in middels meer bibliotheken ge bruik van maken. In een boek wordt een metalen plaatje be vestigd en als het boek zonder geregistreerd te zijn mee naar buiten wordt genomen, luidt er een alarmbelletje. De beveiliging van het Schie- damse boekenbestand is alleen noodzakelijk in de twee groot ste vestigingen. De andere fi lialen zijn veel kleiner opgezet en daardoor kan het personeel alles veel beter overzien. Men sen, die boeken in de tas stoe pen voordat dat is geregi- streerd, lopen daardoor veel- sneller in de gaten. Overigens kan volgens Van der Blij diefstal ook met het' nieuwe systeem niet helemaal worden voorkomen. Van der Blij: „Het gebeurt vaak dat mensen de boeken lenen en niet meer terugbrengen. Als' wij ze dan aanschrijven, bewe ren ze dat het boek allang ts ingeleverd. In sommige geval len antwoorden de mensen zelfs dat ze het boek nooit heb ben geleend. Als bibliotheek sta je daar tamelijk machteloos tegenover." f Schiedam De Rotterdamse formatie Geo komt zaterdaga vond naar weekendcafé QT- Deze band, waarvan Geo Dijk" huis de leider is, heeft reeas. een single en een LP op zip naam staan. Zanger Geo val^ op door zijn akelig hoge stem geluid. Dit gehar momseen met het gitarenspel Tsjeerd van Zaanen en Hoogcnbruggen en dmmwer*,* van Peter Kunst geeft swin gende directe entertainmeni- Zo denken althans de heren er zelf over. Om half elf za^" dagavond zullen zij het p#»' um betreden. Toegang voor den is gratis, niet-leden.beta len vijf gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4