STAD/STREEK Vijfjarige VOS houdt reünie Veel inbraken in Vlaardingen Enquête over gewenste branches voor Winkelhoeve Frans Halsplein: meergeld voor nieuw gezicht J aarabennementen RET op Koemarkt GEVESTIGD TE VLAARDINGEN MR. C. VAN DER BOOM MEVR. MR. W. A. KLEIBERG-KOCH r-vyïi Meeste bezoekers archief zoeken hun voor vaderen PvdA-Schiedam wil Wallage in parlement Onwel Geldkisten- dieven slaan hun slag Paard dp hol Kantoor Mrs. C. H. Verstegen-Kettlitz c.s. Veel schade na rijden op vorkheftruck Vechtpartij Gedeputeerden naar Schiedam Bronzen beeldenroof tff n*d»0 24 fabniarl 1881 VD/SC/WW Vlaardingen Wijkvereni- ging Hoevenbuurt heeft in de laatste uitgave van haar buurtkrant de vraag aan de bewoners voorgelegd, welke branches zij graag zouden zien in de winkelunits, die in de Winkelhoeve nog aan middenstanders uitgegeven kunnen worden. Het idee van die enquête is in eerste instantie geopperd door en kele van de huidige winke liers. Op dit. moment zitten in de Winkelhoeve al een spaar bank, een supermarkt, een band werkzaak, een dieren handel, een postkantoor, een bakker, een dames- en heren- kapsalon, een apotheek en een café. De wijkvereniging van de Hoevenbuurt zou aan de hand van de gedachten die daarover onder de bewoners leven graag overleggen met Patrimonium of andere instan ties, om naar gegadigden in die bepaalde branches te gaan zoeken. „Indien er winkels ko men die bij het publiek erg in trek zijn, kan dit alleen maar kunstig zijn voor het publiek en zeker voor de detailhan del," aldus de vereniging. In totaal zijn er nog acht units in het winkelcentrum van de Winkelhoeve, die nog niet zijn uitgegeven. Oudere j eugd wil te ge vaarli j k sp elen Schiedam Danny Rissema kijkt een tikje radeloos. De 18-jarige bewoner van het Frans Halsplein had met een aantal leeftijdgenoten plannen aangedragen voor de herinrichting van het plein en nu worden al die ideeën zonder meer van tafel geveegd. Het één is te gevaarlijk voor kleine kinderen; het andere is gewoon te duur. Dat heeft de oudere jeugd rond het plein flink teleur gesteld. Praten ze eens constructief mee over de buurt, worden hun voorstellen nauwelijks overgenomen. Zo heeft het allemaal ook geen zin, vinden de plexnjonge- ren. „Dan kun je net zo goed niet meepraten." Het begon allemaal zo posi tief met de herinrichting van het Frans Halsplein. Begin 1980 was door de gemeente raad 72.000 gulden beschik baar gesteld voor het nieuwe fezicht van Frans Hals. De ewonersvereniging Schie dam West, kleuterschool 'het Stokpaardje' en de 'Jan Ligt- hartschool' mochten meepra ten over die herinrichting. -Bovendien zou de bewoners vereniging ook de Oudere jeugd tussen de 15 en 20 Schfedam Het aanvragen van—jaarabonnementen kan sinds kort bij diverse RET- kantoren aangevraagd wor den. Bij.de RET bestaat de mo- gelijkheDi het jaarabonnement in termijnen te betalen. Dit gaat per automatische afschrij ving van de giro- of bankreke ning. Tot voor kort kon dit al leen aangevraagd worden bij het RET-hoofdkantoor. In Schiedam kan dit gebeuren bij het kantoortje op de Koe markt Op werkdagen van half zeven 's morgens tot ze ven uur "s avonds, in de •weekeinden van tien tot zes uur. Men dient een legitima tiebewijs, een stamkaart en een afschrijving van de bank- of girorekening mede te ne men. Hoek van Holland De 24-ja- rige A. H. .Geerts heeft een zware hersenschudding opge lopen toen nij van een bespan nen wagen sprong, waarvan het paard op hol was geslagen. Het ongeluk gebeurde op de secundaire rijbaan van de Dirk van den Burgweg. Samen met de zestien jarige M, Zwi Si iwaitveld zat Geerts op een lulky. Door onbekende oor zaak ging het paard plotseling aan de haal en Geerts sprong van de sulky waarbij hij kwam te vallen. Na aanvankelijk in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag te zijn opgenomen kon hij naar huis worden ge bracht met een zware hersen schudding. Zwartveld zag kans om on danks de hoge snelheid op de sulky te blijven zitten. Het rij tuigje schampte een auto en kwam tenslotte bij een schuur tot stilstand. De sulky werd vrij ernstig beschadigd. Vlaardingen Een antiekzaak aan de Hoogstraat kreeg het' weekeinde bezoek van ongewenste gasten. Op ruwe wijze werd een ruit vernield. Vier antieke wapens, een ikoon en enkele steekwapens werden gestolen. De waarde bedraagt enkele duizenden guldens, de breekschade precies duizend gulden. De kantine van korfbalvereni ging Oranje Nassau kreeg eveneens bezoek van dieven. Een cassettedek werd ont vreemd. De waarde bedroeg 300 gulden. De breekschade was eveneens 300 gulden. Een 14-jang meisje uit Vlaar dingen kon toen zij zich wilde aankleden na een zwempartij in het Holybad haar schoenen niet meer vinden. Deze bleken gestolen. De waarde bedroeg 45 gulden. Inbrekers brachten het weekeinde ook een bezoek aan een tweetal tuinhuisjes aan Zuidbuurt. De huisjes wer den doorzocht. Alleen een paar handschoenen en een brandblusser worden vermist De schade bedroeg enige hon derden guldens. Uit drie per sonenauto's die stonden gepar keerd aan de Koningin Wil helm inahaven en de Abel Tas manlaan werden autoradio's, cassettes en kleding ont vreemd. De auto's, een VW en een Renault, werden vermoe delijk met een valse sleutel open gemaakt De totale waar de van de gestolen spullen be droeg 1500 gulden. Uit de per sonenauto die aan de Abel Tasmanlaan stond verdween een radiocasetterecorder ter waarde van 400 gulden. Ook werden 20 casettebandjes ge stolen. De waarde hiervan is niet bekend. advertentie advocaten en procureurs' Schiedamseweg 59a - 3134 BB Vlaardingen. Telefoon 010-351465/356927 jaar inschakelen, die meestal doelloos in de buurt rondzwierf en in de loop van de tijd al eens wat ruitjes van de scholen hadden ingegooid. Het Frans Halsplein zou na de herinrichting een echt speelplein moeten worden, waar de jeugd uit de omge ving naar hartelust zou kun nen spelen. En daarbij moest zowel de schooljeugd als de oudere jeugd voldoende aan bod komen. Dat was het uit gangspunt waarmee de pro jectgroep voor het plein van start ging. In de knip had de groep 72.000 gulden, waar mee naar hartelust kon wor den omgesprongen. Maar die 72.000 bleken na korte tijd al volstrekt onvoldoende. door Richard Stomp Leo de Lorijn, de vertegen woordiger van de bewonersve reniging: „De scholen hadden al voor de eerste vergadering een plan naar de gemeente ge stuurd. De kinderen hadden zelf getekend wat ze op het plein wilden en op die manier allemaal aan het plan meege werkt. Iedereen is toen achter het plan van de scholen gaan staan, maar al op de eerste vergadering met ae gemeente bleek dat het plan veel te duur uit zou vallen." Optelsomme tjes brachten aan het licht dat het nieuwe plein maar liefst 90.000 gulden zou kosten en dus was het zaak een aantal zaken te schrappen. Gesneden Een nieuwe tekening die door ambtenaren was gemaakt, kwam uit op 75.000 gulden; weliswaar 3.000 florijnen te duur, maar daar werd niet langer moeilijk over gedaan. Zodra er echter iets aan die te kening werd toegevoegd, moest er iets anders worden geschrapt, „Op die manier", zegt Leo de Lorijn, „is er ge sneden in de faciliteiten voor de oudere jeugd. Zij hebben er gewoon erg weinig aan over gehouden." Wensen had de oudere jeugd aanvankelijk genoeg. Met zn allen waren ze gekomen tot een hele lijst die door de verte genwoordigers Danny Rissema en Hans Ossenforth in het pro jectteam zouden worden ver dedigd. De vijftien- tot twin tigjarigen stelden bijvoorbeeld prijs op een skateboardbaan, een ijsbaanriolschaatsbaan, een kllmnet, een tafeltennista fel, lichtmasten, afsluitbare fietsenstalling, een kabelbaan, een sloopobject en een klimto ren. Over die jeugdwensen is men tamelijk kort geweest Een skateboardbaan was volgens de gemeenteambtenaren te ge vaarlijk. Het aanleggen van een ijsbaan /rolschaatsbaan kostte teveel geld; een klimnet werd omgetekend tot een rek je van één meter zestig: hoger zou voor de kleintjes te ge vaarlijk zijn. De tafeltennista fel en de lichtmasten worden inderdaad neergezet, maar de andere ideden zijn geschrapt om binnen de begroting te blij- ven. Wat moet de jeugd van het Frans Halsplein dan? Weer doelloos rondhangen zonder een eigen plek? Het heeft er even naar uitgezien dat töch een oplossing kon worden ge vonden. Op nummer 39 heeft de gemeentelijk brandweer een pandje dat alleen als stal ling wordt gebruikt Dóér zou de jeugd een eigen ruimte kunnen vinden om een kaartje te leggen en een plaatje te kunnen draaien. Enthousiasme alom; alleen... de uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Breedstraat komt pas in 1934/85 aan de orde en tot die tijd kan de brandweer het pandje aan het Frans Hals plein niet missen. Voor Danny Rissema vergroot dat de teleurstelling: „Op deze manier worden we in het hoekje gedrukt, waar we al za ten. Ik wil gewoon de gasten op het plein terug krijgen. Hetzelfde kluppie als twee jaar geleden op het pleintje kwam. Maar van de zeventien punten die we,,hebben aangedragen, zijn er maar drie of vier ver wezenlijkt". Leo de Lorijn: „Voordat we aan de slag gingen werd ver zocht of we ook naar een op lossing voor het vandalisme op het pleintje konden zoeken. We hebben daar ons best op gedaan, maar zodra we met. oplossingen komen blijkt het financieel niet haalbaar. Dat is iammer. Begrijp me goed: we hebben voldoende inspraak gehad, zolang we maar binnen de 75.000 gulden bleven. Bin nen dat bedrag kon alles, daar buiten niets. Omdat 75.000 gul den in deze tijd veel te weinig is hebben we nu een brief aan de gemeenteraad gestuurd met het verzoek het bedrag te ver ruimen. Als we ook de oudere jeugd voldoende aan bod wil len laten komen, hebben we dat gewoon nodig." li ttiiiQUintiiniiiiiitimitiiiuiiiiiiiiiaiuiiiiniiiu inminiif iiiiiiiKiiiiiiiiifniiiiiiiiiiii i inniniiiiiii Schiedam De meeste bezoekers van het Schiedamse ge meentearchief zijn op zoek naar hun voorvaderen. Meer dan de helft van de bezoekers klopt bij archivist Aart C. de Voogd van der Straaten aan om gegevens te verkrijgen over verloren familieleden en vroegere generaties, soms tot ver voor de Renaissance terug. Complete stambomen zijn een veelbegeerd bezit. De Korte Haven maakt deel uit van een stukje geschied schrijving van archivaris Van der Feijst. In 1981 nog komt er een tentoonstelling over. Het 'rond' krijgen van al die familiegeschiedenissen is ech ter zulk tijdrovend werk, dat veel ander archiefwerk niet erg vlot. Niettemin probeert gemeentearchivaris drs G. van der Feijst in zijn jaarverslag over 1930 de indruk weg te nemen, dat het grijze, stoffige werk hem en 2ijn medewer kers tot notoire luiaards maakt Dik is het jaarverslag niet Er blijkt uit dat nog geen 500 per sonen vorig jaar een bezoek hebben gebracht aan het_ar- chief op de Korte Haven, hoe wel een flink aantal van hen meermalen terugkwam. Bijna duizend keer was het doel ge nealogische gegevens te ver krijgen, in 343 gevallen ging het om onderzoek naar de ge schiedenis van Schiedam en dan waren er ook nog eens 545 verzoeken om de bibliotheek en de topografische atlas van Schiedam te mogen gebruiken. De archiefmedewerkers had den er hun handen aan vol om de mensen in de archieven wegwijs te maken, en al had den zij ook ander werk, de dienstverlening ging voor. Voor Van der Feijst bestond belangrijk werk uit overleg met collega's en met andere, gemeentelijke diensten zoals' de politie, sociale dienst en GGD om in samenwerking met hun te bepalen welke ar chieven met persoonlijke gege vens voor vernietiging m aan merking kwamen. Zijn rech terhand De Voogd van der Straaten hield vooral bij welke publicaties er over Schiedam verschenen, terwijl hij schen kingen en legaten noteerde en zorgvuldig opborg. In het jaarverslag spreekt Van der Feijst vreemd genoeg niet van de stand van zaken met betrekking tot het jaren gele den aangekondigde vervolg op zijn boek over de geschiedenis van Schiedam, dat tot 1795 ging. Wel zegt hij bezig te zijn met de geschiedenis van ge meentewerken, vooral waar het gaat om de tijd die deze dienst aan de Korte Haven doorbracht. Zo zat gemeente werken ooit in de panden waar nu het archief, de zieke nomroep en de Ooievaars hui zen. Van der Feijst verwacht nog dit jaar met een publicatie en een tentoonstelling hiero ver te kunnen komen. Vlaardingen De VOS-cursus bestaat in HH Vlaardingen vijf jaar. En dat feit moet na- tuurlijk gevierd wor- den. Vandaar dat zo'n 5=5 400 vrouwen, die in de afgelopen periode een van de cursussen van de VOS hebben !H gevolgd, een uitnodi- ging hebben gehad 22 voor de grote reünie, die donderdagavond wordt gehouden in De 22 Harmonie. Zoals het er nu al naar uï^iet 22 komen er heel wat H| van die vrouwen: het organiserend comité |H had gistermiddag al zo'n 150 ingevulde 55 aanmeldingsstrookjes 2= teruggehad. „Maar er zijn natuurlijk vrou- wen die we niet kun- =s nen bereiken omdat ze zijn verhuisd, of omdat onze utnodi- fÜ ging is zoekgeraakt, Toch willen we hen ook graag uitnodi- 5= gen," aldus Ada Bo- IÜ gaard, lid van de retl- niecommissie. De VOS-cursus, voluit Vrouwen Oriënteren H= zich op de Samenle- ving, heeft in de afge- jÜ| lopen jaren in heel H| het land behoorlijke bekendheid gekregen. Ook in Vlaardingen is het VOS-idee, om p§ vrouwen in een cur- =5 susvorm wat meer in- zicht te geven in hoe onze samenleving in 2= elkaar zit, bijzonder j=gg aangeslagen. Dat Hf blijkt vooral uit het feit, dat veel vrouwen met de opgedane ken- nis daadwerkelijk iets 55 gaan doen. p|j Ada Bogaard: „Veel §5 vrouwen gaan op de 22 een of andere manier 55 verder: als lid van een vrouwengroep of in ps een andere organisatie s of instelling. Of men 22 wil na de VOS-cursus 2= onderling nog wat verder studeren: na- Ws vossen, zoals wij dat noemen. Maar de meesten blijven op de se een of andere manier 22 wel iets doen." De bedoeling is, dat =2 de reünisten elkaar donderdag in de Vlaardingse Harmo- nie nog eens uitge- breid kunnen spre- ps ken. Toneelgroep Dis- s| kus brengt een spe- ciaal over de VÓS- s cursus samengesteld =5 toneelstuk, dat overi- gens in Vlaardingen voor het eerst wordt opgevoerd. Jacques Wallage. Schiedam De Schiedamse PvdA heeft Jacques Wallage niet vergeten. De 35-jarige wethouder van de stad Gronin gen, die in 1979 serieus kandidaat was voor het burgemees terschap van Schiedam maar gepasseerd werd door ae Wïn- schoter burgemeester John te Loo. wordt nu door de Schie damse afdeling van de PvdA kandidaat gesteld voor een ze tel in de Tweede Kamer. Wallage blijft de Schiedamse socia listen sympathiek. De PvdA-Schiedam heeft voorts gemeenteraadslid Jan Simons en directeur gemeen tewerken Harm de Block voorgedragen voor de Eerste Kamer, Simons zit al in de senaat. De Block is een nieu we kandidaat-senator. Ook hebben de Schiedamse Pvd A-leden vorige week nog gesproken over de kandida tuur voor de Tweede Kamer van de landelijke partijgeno ten Elske ter Veld, Henk Velthoen en Wijnie Jabaay. Van hen konden er twee kandidaat worden gesteld. De Rooie Vrouwen in de PvdA kozen voor Ter Veld en Jabaay, wat echter stuitte op bezwaren bij Arie Verlin de, Lou van der Stel en Joop de Jong. „Gaan wij kwaliteit kiezen of mannen en vrou wen?" vroeg Verlinde zich af. Van der Stel: „Ik vind het pure discriminatie, wanneer iemand naar voren wordt ge schoven alleen omdat zij vrouw is." Pvd A-secretaris Truus de Nijs sprak van positieve dis criminatie. De Jong tenslotte stelde voor Jabaay te laten vallen, omdat zij 'het zwakst' zou zijn. Gewestelijke Pvd A-verte genwoordigers uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zullen hierover op 5 maart verder delibereren. Vlaardingen Op de mr L. A. Kesperweg reed zon dagmorgen een personenauto tegen een verhoogde trottoir band en vervolgens tegen een lantaarnpaal. De 66-jarige be stuurder uit Schiedam was on wel geworden. Met spoed werd hij overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Schiedam waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Vermoedelijk heeft de man een hartaanval gehad. Vlaardingen Vier jongens uit Vlaardingen zijn door de politie op heterdaad betrapt toen zij op een terrein van de palletfabnek aan de Taande- rijstraat waren aangetroffen, terwijl ze rondreden op een vorkheftruck. De vier jonge lui, twee broertjes van respec tievelijk 13 en 14 jaar, een 14- jarige en nog een I6-jarige VLaardinger, hadden daarbij aanzienlijke schade aange richt. De ouders zullen voor de kosten moeten opdraaien. Vlaardingen In discotheek 't Packhuis is zaterdagavond gevochten. Een 17-jarige jon gen uit Schiedam werd met een kapot bierglas in zijn ge zicht gestoken en moest met spoed naar het Holy zieken huis worden gebracht. Met zestien hechtingen kon hij later op de avond naar huis terugkeren. De dader kon door de politie worden aangehouden. Een 21- jange jongen uit Vlaardingen bekende vlot en werd ingeslo ten voor een nader onderzoek. Schiedam Het Zuidholland se college van gedeputeerde staten brengt morgen een werkbezoek aan de stad Schie dam. 's Ochtends voeren GS overleg met burgemeester en wethouders en daarna staat een bescheiden rondgang door Sckiedam op het werkpro gramma. Om half vier wordt het zakelijk gedeelte besloten en praat men over uiteenlo pende punten nog wat na in het representatieve jenever museum van distilleerderij De Kuyper aan de Buitenhaven weg. Schiedam Afgelopen week einde is er ingebroken in een woning aan de Tuinlaan. Er werd een stereo-installatie, twee bronzen beelden, een schilderij en 4000 gulden baar geld meegenomen. De waar den van de beelden en het schilderij zijn nog niet bekend. Men kwam binnen door het 'vernielen van een ruit. iiitiiiiiiiiiiiiimininnniiintiiiiiuiitiniiimiii] Schiedam Liefhebbers van geldkisten hebben vori ge week in vijf panden hun slag geslagen. Uit een pand van de Algemene Industrie bond Nederland aan de Li- duinastraat verdween een geldkistje met 200 gulden in- houd en een antwoordappa- raat ter waarde van 1250 gul- den. Er werd 500 gulden schade aangericht Bij de firma Spreeuwenburg aan de Coolhavenstraat is de kantoorruimte doorzocht Een geldkist met 690 gulden werd meegenomen. De toe gangsdeur van het pand is vernield. Schade 1500 gul- den. De verfhandel VVO aan de Algerijstraat is vorige week ook bezocht De kassa werd opengebroken waar men 1325 gulden aantrof en meenam. Tevens werden een zilveren theestal met blad, elf aanstekers, vier pennen- sets en drie zakcalculators gestolen. De totale waarde bedraagt 2675 gulden. Uit een geschenkenhuis aan de Broersvest werd de laatste geldkist weggenomen. Er zat 250 gulden aan kleingeld in. Ook het Passagetheater werd de dupe van de geldkisten- jacht. Zondag werd nog door onbekende oorzaak een geld kistje met 1640 gulden in houd ontvreemd. Er waren geen voorstellingen bezig. De politie vermoedt dat de vijf inbraken door dezelfde men sen gepleegd zijn. BUuniiiioniiQuunniiimmmiiimmiiiimini

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3