STAD/STREEK 31 'Afdoende brandpreventie ontbreekt in helft gebouwen' HOREN EN ZIEN Geen verhoging ouder bijdrage Balen vlas in vlam HH mËÊIÊlËÊÊÈÊÊm WMv.dUNDE 'Weslland Zuid' weer naar Tirol EHBO Plakkers aange houden Aanpassing vaak kostbare zaak 1 Smalfilmers Sirene Golfslag Arie en Adelene Steen en Brons Steen Brons (25) donderdag 28 februari 1381 VÜ/SC/WW Bly Coenen: „Als ik het druk heb voel Ik me als een vis In .het water." Ik heb er lang over moeten rx denken' Vlaardingen Scholieren van de Vlaardingse scholenge meenschap 'Westland Zuid' gaan ook dit jaar weer naar Tirol, in Oostenrijk, om zich te bekwamen op de lange latten. Het is de vierde achtereenvol gende maal dat er een skicur sus in Oostenrijk wordt geor ganiseerd. Het aantal deelne mers dat dit jaar mee gaat naar Mariastein is nog nooit zo groot geweest. Totaal telt de groep 80 personen. Tijdens de voorgaande reizen is duidelijk geworden dat in zo'n skiva kantie de groep groeit tot een hechte eenheid. 11 -si 1 Vlaardingen In het bestuur van EHBO-afdeling Vlaardin gen zijn de nodige wijzigingen opgetreden. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: voor- i n'tter'ïs F. van Gooswilligen, secretaresse A. Boot-Verduyn en penningmeester S. Vermey- de Vries. Het secretariaat is gevestigd in de Van Baarle- straat 244 in Vlaardingen. Voor inlichtingen over cursus sen die door de EHBO worden [egeven kan men terecht bij iet secretariaat of 's maandag avond tussen 20.00 uur en 22.00 uur in de oefenzaal aan het Weeshuisplein 18 in Vlaar dingen. De leiding van de brigade is in handen van commandant H. Schaar. Plaatsvervangend commandant is J. Simons. Schiedam De politie heeft dinsdagavond één Schiedammer en twee Vlaardingers aangehou den. allen 16 jaar, die posters aan het plakken waren op de Hoogstraat en het Broersveld voor de radiopiraat Ural. Te gen de iongens werd pro ces-verbaal opgemaakt. Schiedam De ouderbijdrage voor de peuterspeelzalen wordt niet verhoogd van 3,25 naar 4,75 gulden. Onze krant berichtte dit dinsdag. De ver hoging stond niet in de beslui ten bij het raadsstuk, zodat het voorstel gemakkelijk terugge nomen kon worden. De PvdA en CPN spraken zich uit tegen de verhoging van 1,50 gulden. Wethouder Posthoorn zal het peuterspeel- saalgebeuren opnieuw bezien. Temeer omdat de ouderbijdra ge in peuterspeelzalen die on- «r het club- en buurtwerk vallen aanzienlijk minder zijn. Schiedam Bij de firma ;Breeuwwerk is dinsdagmiddag wand uitgebroken. Vermoed c- hjk is er een stukje metaal in de machine gevlogen, waar door enkele balen vlas vlam vatten. De ter plaatse geko pt brandweer kon het vuur doven. Maassluis Het gezicht van Elly Coenen straalt ver bazing uit. Nog steeds kan ze niet begrijpen waarom Grê van Eek is opgestapt als wethouder. „Ik was hele maal niet op de hoogte, op geen enkele manier wist ik dat Gré zou aftreden. Ik wist totaal niet wat er speelde. Er is overal wel eens wat aan de hand, dus ook bij ons in de fractie. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat als er moeilijkheden zijn je er over moet praten. Dat is bij ons pertinent niet gebeurd. Ik zal je vertellen dat de zaterdag waarop Gré van Eek haar ontslagbrief heeft geschreven ik nog telefonisch contact met haar heb gehad. Toen heeft ze het me niet eens verteld." Elly Coenen (WD), die tijdens de raadsvergadering van 3 maart in Maassluis wordt ge kozen als opvolgster van Gré van Eek, vertelt het verhaal met een lichte verontwaardi ging in haar stem. Boos zal ze niet worden. Daar zorgt het Limburgse karakter wel voor. Elly gaat er eens goed voor zit ten. Wil nu zelf wel eens uit de doeken doen wat er zich nu heeft afgespeeld binnen de fractie. „Persoonlijke moeilijk heden. met Gré heb ik nooit gehad, die zijn er ook nooit ge weest. Ik ben in eerste instan tie tijdens de begrotingsbehan deling inderdaad te grof ge weest door me vierkant achter Mees Duimelaar (PvdA) te scharen. Ik moest wel wegens tijdgebrek- Ik realiseerde me goed dat ik fout was geweest. Ik heb daar ook mijn excuses voor aangeboden, misschien wel twintig keer en in tweede instantie heb ik het recht ge zet. Als ik in eerste instantie voldoende tijd had gehad, dan had ik een andere toonzetting gekozen, maar Gré wist heel goed dat ik met kritische vra gen zou komen. Dat was ook in de. fractie doorgesproken." Ceen rivale Elly Coenen benadrukt fel dat ze beslist niet als de rivale ge zien wil worden van Gré van Eek. „Je denkt toch niet dat mijn werk in de provinciale staten zomaar opgeef, omdat ik wethouder wil worden? Het is verdomme geen sinecure. Ik heb lang moeten nadenken voordat ik het wethouder schap accepteerde. Ik heb er moeite mee dat ik veel func ties moet afstoten omdat ik nu wethouder wordt Veel be stuursfuncties, de provinciale staten alles moet ik weg schuiven. Het is een afweging van allemaal geweest Als je de politiek in gaat, weet je dat je op een gegeven moment dat je ook wethouder kunt wor den. Je bent een stuk pu- blieksbezit geworden en de consequenties daarvan moet je aanvaarden," Elly Coenen vestigde zich 14 jaar geleden met haar man in Maassluis. Ze werd geboren in Limburg, woonde een aantal jaren in Suriname. Ze rolde door Chris Woerts zonder dat ze er moeite voor deed van de ene functie in de andere. Ze begon in de wijk- verenïging Volgelbuurt, kwam al snel in aanraking met de politiek in Maassluis en was toen verkocht „Ik weet niet hoe het kamt, dat ik in zoveel commissies en besturen zit Ik ben er zelf nooit achteraan ge gaan, ik ben altijd gevraagd om het te doen. En mijn ka rakter is dan zo dat ik niet gauw nee zeg. Ik beleef ontzet tend veel plezier aan al het werk dat Ik doe. Ik heb er de tijd voor." „Van huis uit kwam ik al in aanraking met de politiek. Va der was 30 jaar gemeente raadslid in Limburg. Ik ben er mee opgegroeid. Ik heb geen moeite met al die functies. Als je ergens zin in hebt dan kost het geen moeite. Ik vind het echt heerlijk. Al die activitei ten moet ik nu gaan afbou wen. Dat doe ik niet zonder moeite. Veel statenleden heb ben nog geprobeerd of ik niet te houden was voor de staten. Ik vind dat het écht niet kan. De tijd ontbreekt gewoon. Die dubbelfunctie zou ik overigens ook niet hebben gewild. Eén ding zal ik echter nooit opge ven. Ik ben landelijk secretaris van de vereniging van staten en raadsleden binnen de VVD. Daar beleef ik zoveel plezier aan, dat ik tegen de fractie heb gezegd: ik zet alles opzij, be halve het werk voor de vere niging," Niet veranderen Veel zal er volgens Elly Co"- nen niet veranderen in het be leid, nu zij verantwoordelijk is. „Ik maak het beleid niet, ik draag de bouwstenen aan. De raad en het college bepalen het uiteindelijk." Omdat ze af komstig is uit het onderwijs is dat een van de specialismen van Elly Coenen. Door het werk in de provinciale staten kun je haar echter gerust all round noemen. Overal weet ze wel iels van af. Studeren is al tijd al een hobby van haar ge weest. Is ze een paar uurtjes vrij. dan trekt ze zich terug op de studeerkamer en worstelt zich dan door weer een moei lijke materie heen. Voor het huishouden blijft dan ook maar weinig tijd over. „Als ik het druk heb voel ik me als een vis in het water," klinkt het resoluut uit haar mond. Elly Coenen zal er als wethou der evenals haar voorgangster voor blijven pleiten dat de o- penbare scholengemeenschap Koningin Juliana' wordt ver rijkt met een VWO-vleugeL „Ik zal daar mijn uiterste best voor doen. De opbouw van de school is niet af. Het rijk ziet het voortgezet onderwijs ech ter als een regionale voorzie ning. Het onderbrengen van een VWO-vleugel kost veel geld. Het rijk redeneert van: er zijn goede verbindingen tussen Maassluis, Vlaardingen en Schiedam dus hoeft Maas sluis niet zo nodig een VWO- lop. Ook in aanmerking geno men dat het aantal leerlingen in de toekomst zal terug lo pen." Schiedam De brand weer is hard bezig het ei senpakket voor brandwe rende maatregelen in be drijven en woningen aan te passen aan de huidige bouw. Elk jaar komen daar weer zwaardere ei sen bij. Soms dusdanig dat bedrijven of particulieren hun verbouwing achter wege moeten laten, omdat brandpreventieve maatre gelen té kostbaar blijken. In diverse bedrijven zijn klachten te horen over deze soms zo kostbare aanpassing. Vaak ontbreken de middelen. De brandweer blijft echter bij zijn standpunt: brandpreven tieve maatregelen zijn noodza- door Karin Kuijpers kelijk. Bij nieuwbouw en reno vatie worden deze maatrege len streng gehanteerd. Oudere panden daarentegen hebben soms rauwelijks voorzienin gen; vluchtwegen ontbreken, een defecte alarmbel, geen brandslangen enzovoort Deze gebreken vindt men zo wel bij openbare als particulie re gebouwen. Een voorbeeld; de Rosa-kleuterschooL Een wankele brandtrap op de eer ste verdieping van deze kleu terschool aan de Laurens Cos- terstraat is jaren geleden weg gehaald. De weggerotte trap bleek een gevaar voor spelen de kinderen. Het resultaat is echter dat de kleuterschool het zonder moet doen. De deur naar buiten is gehandhaafd. Ook bevindt zich er nog een klein bordesje. Maar ga niet verder, want je valt letterlijk zo'n vier meter lager met je neus in het harde steen. Een y&4s Een sprekend voorbeeld van br&ndvoor- ztentngen die niet kloppen. De Rosa kleuterschool aan de Korte Singel straat had vroeger ooit eens een brandtrap. Nu knal Je zo'n vier meter naar beneden op de grond; een gevaarlijke situatie. gevaarlijke situatie, vooral voor de kleuters. Gebrek aan geld is waarschijn lijk de reden dat de oude o- penbare gebouwen niet aange past worden aan de huidige brand wee reisen. Dat blijkt ook uit een gesprek met architect Ben van Dop, sinds 1972 werk zaam in Schiedam. Hij legt uit hoe die brandeisen belemme-, rend kunnen werken, maar tocb noodzakelijk zijn. Dat er uit de brandwet nog tal van tegenstrijdigheden kunnen voortkomen laat hij zien aan de hand van voorbeelden. Zware etsen ,,Ik denk dat 50% van de ge bouwen in Schiedam niet vol doet aan de huidige brandei sen. Ik hoor nog vaak genoeg verhalen waar alles aan ram melt Brandweeroefeningen die mislukken, omdat de alarmbel niet te horen was of omdat vluchtwegen ontbre ken. De eisen van vandaag zijn zwaar, soms lijkt het over trokken, maar er zit wel reali teit in. Het belangrijkste is toch immers dat de mensen in feval van brand er veilig uit- omen en dat de basiscon structie heel blijft" Maar er blijven volgens Ben van Dop toch tegenstrijdighe-, den in de brandweerwet zit ten. Een voorbeeld. .Laatst wilden mensen op de Lange Haven een trap hebben naar de dakkapel. De brandweer keurde het ontwerp af. Bij de buren was echter al exact de zelfde constructie gemaakt Die was er wel doorgekomen." Volgens Ben heeft ook de ont werper hier schuld aan. ,Lk maak liever een zeer uitge breid ontwerp waar brand weer en bouw- en woningtoe zicht het mee eens zijn, dan een karig ontwerp waarmee gesjoemeld kan worden. Je bent tenslotte van de diensten afhankelijk om je goedkeuring te krijgen. En de veiligheid staat voorop. Ik begrijp best dat de opdrachtgevers liever niets hebben, want het kost al leen maar geld. Maar bet ligt vaak niet zo simpel als gedacht wordt Nieuwe materialen die de afgelopen tien jaar ontwik keld? rijn hebben hun eigen Architect Ben van Dop denkt dat 50% van de gebou wen In de stad niet voldoen de brandpreventie-maatrege len getroffen hebben. specifieke eigenschappen. Daar moet de brandweer zijn eisen op afstemmen. Kunststof bijvoorbeeld is enorm brand- gevoelig. Dit soort dingen zijn meestal niet bekend bij men sen. Men vindt het niet leuk dat dan extra voorzieningen getroffen moeten worden." Kleefmagneten De brandeisen kunnen ook een belemmering zijn in het werk van de architect Ben van Dop: „Je bent inderdaad niet volledig vrij meer. Vooral bij restaureren en renoveren rijn die brandeisen soms lastig. Huize Fran keiand krijgt na de renovatie kleefmagneten. Dat rijn electromagneten die een deur openhouden, maar die bij een bepaalde hittestijging wor den uitgeschaleld zodat de deur automatisch dichtklapt Misschien lijken dit soort maatregelen overtrokken, maar ze zijn toch belangrijk voor de veiligheid. Als je be denkt dat de meeste brandjes in woningen ontstaan, door beunhazenge verbouwingen en geisers die in kastjes ver stopt zijn, dan is een goede brandweerwet toch noodzake lijk. Ja, de huidige brandweer- eisen rijn wel een van de rede nen waarom bouwen duurder geworden is." De Vlaardingse smalfilm- groep F'68 zet maandag avond 2 maart de deuren wijd open voor iedere film liefhebber die moeilijkhe den heeft bij het filmen. De amateurfilmers kunnen een van hun films vertonen, waarna bekeken wordt wat er nu precies fout is gegaan bij het filmen. Gevraagd wordt om wel met een kor te film te komen, zodat ie dereen aan de beurt kan komen. De avond begint om 20.00 uur in gebouw van Spirit. Geert de Grootelaan 6 in Vlaardingen. De onlangs gestarte Teleac foto- filmcursus geeft veel informatie voor filmers. Het blijkt echter dat deelnemers aan de cursus met de nodige vragen blijven zitten. Daar wil de smalfilmgroep F'68 nu proberen een oplossing voor te vinden. Vandaar de informatieavond. Voor in lichtingen kunnen smalfil mers altijd terecht bij voor zitter Arie Vogel, telefoon 35.34.64, Piet Mol, telefoon 50.33.21 of bij penningmees ter Henk van Leeuwen, te lefoon 34.29.35. Schriftelijke vragen kan men richten aan het secretariaat van de vereniging: Merellaan 233 Capelle aan den Ussel. Als Odysseus dit nog eens mee mocht maken! Vanavond komen er in het'Vlaardingse Vrouwenkafee op het Wees huisplein een uit tien dames bestaand zanggroepje dat zich „de Sirenes" noemt. De dames zingen geen verlokkende hemelse melodieen, maar hebben een repertoire van eigen gemaakte vrouwenteksten op allerlei bekende liedjes. De dames komen uit Leiden en hebben er geen bezwaar tegen als de aanwezige cafébezoeksters meezingen. Dat kan door middel van door henzelf vervaardigde spandoeken waarop de tekst staat geschreven en die voor iedereen zichtbaar worden opgehouden. Het zangfestijn begint om helf negen. Wie meer wil weten kan bellen met Marga (70,32.44) of met Jacinthe (73.26.16). Voor de Vlaardingse Filmli ga is februari een spannen de maand geweest. De hele maand heeft de liga thril lers vertoond en vanavond wordt de klap op de vuur pijl gegeven in de vorm van „The Last Wave" van Peter Weir. Dat is een spannende thiller over merkwaardige en on verklaarbare natuurkrach ten op het Australische vas teland. Een blanke advocaat blijkt geestelijk in contact te staan met de nabijwonende inboorlingen en op die ma nier over bovenaardse krachten te beschikken. Het komt allemaal op zijn pootjes terecht; het conti nent wordt niet door een vloedgolf van de aardbo dem weggevaagd, maar voordat het zover is.,.. De Vlaardingse Filmliga heeft haar filmzaal in het pand aan de Hoflaan 12. De film begint om half negen. De maandelijkse kindervoorstelling in de Qui bus. Lange Haven 28 in Schiedam, bestaat zondagmiddag uit poppen kast door Arie en Adelene. Van twee tot vier uur duurt het kinderprogramma, dat doorgaans in elkaar geflanst wordt door stamgasten van het jongerencafé. De toegang is gratis. Ook 's avonds is er wat te doen. Sellery Rave mengt rock en jazz met een vleugje Braziliaanse muziek en dat met vijf muzikanten en een zangeres. Deze knolselderij wordt rond half tien zondagavond opgediend. tas;vs, Veel plezier van zijn vlie- gerspel zal dit bronzen jon getje niet hebben. Niet al leen zijn vlieger maar ook een gedeelte van het jonge tje zelf gaan 's zomers vol ledig verloren in het over dadige groen, dat de natuur boven zijn hoofd heeft aan gebracht. De locatie is ook niet zo erg geschikt om te vliegeren: midden op het Liesveld, tussen het winkelend pu bliek. Maar het is wel leuk om juist daar herinnerd te worden aan het feit dat er ook minder kostbare genoe gens bestaan dan geld uitge ven. Het beeldje is een geschenk van de leden van het Koop centrum, die in 1963 nog verenigd waren in Winke liersvereniging Het Lies veld, Wie er een bekeuring voor hei betreden van ge meentelijke bloemperken voor over heeft kan zich van de preciese gegevens overtuigen op het bijna on leesbaar verweerde koperen plaatje op het voetstuk. De „Vliegerende Jongen" is een creatie van de Rotter damse kunstenaar H. Mooy. Het beeld is anderhalve me ter hoog. Samen met de „Winkelende Dame met Hondje", even verderop, draagt hij zorg voor de sculpturale aankleding van het Vlaardingse koopcen trum. ADVERTENTIE FINANCIER! NGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. UOUINA6TRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010-265459 263977 Persoonlijke leningen Financieringen Hypotheken Alle verzekeringen KonttautowlM b*t*kant kortwagi R«Mtvog«ld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3