STAD/SÏBEEK Het nieuwe idealisme van Schiedam Vooruit 'Zelf het goede voorbeeld geven' Nieuwe bestemming Maaslands grachtenpand Bokser De Haan wil niemand op zij n dak I Druk I af" Bakkie weg Gemeente laat gezicht zien I scheid I Gré van I Eek Gedwongen huwelijk toch beter Boekenmarkt in Oosterkerk Politie zoekt eigenaresse van tas Carnavals feest ten behoeve van kamp Directeurgemeenterwerken J. Gerritze rrVdng 27 februari 1SS1 VD/SO/WW Schiedam „Ome goede vrienden", zoals de SSSW ze nu noemt, zitten bij Schiedam Vooruit De 60- jarige bouwvereniging voor arbeiderswoningen wordt tegenwoordig be stuurd door PvdA.-raads- lid Arie van Loenen, voorzitter, en voorts Wim van Meenen, secretaris, Johan Hellemons, Driekus Verheugen en Wim Ver meer en met deze club kan de stichting van sa menwerkende Schiedam- se woningcorporaties (SSSW) het uitermate ple zierig vinden. Dat is niet altijd zo geweest Schiedam Vooruit was nog geen vijf jaar geleden de vere niging die apart wilde blijven, de club van eigenzinnige idea listen die geen heil zagen in het monsterverbond dat de an dere corporaties door de op richting van de SSSW twee door Kor Kegel - jaar daarvoor waren aange gaan. Schiedam Vooruit ver weet de SSSW een kil, zake lijk belang te hebben, omdat er betaalde krachten gingen werken, „maar wn," zei voor zitter G. van 't Geloof toen, „wij doen het vrijwillig." Schiedam Vooruit was de ver eniging die geloofde in vrijwil ligerswerk, omdat daarvan een betere motivatie kan wor den verwacht onvde belangen van bewoners te behartigen dan van een geölïede machine zoals de SSSW. En zo groot was Schiedam Vooruit niet, met 98 huizen in Schiedam- West en 60 in Groenoord, dus veel vrije tijd ging er niet aan op. Maar het beroerde met zulk vrijwilligerswerk is dat als er mensen weggaan, de hele boel in elkaar klapt, wat je bij beroepskrachten niet hebt omdat er voor betaalde banen altijd wel iemand te vinden is. Vrijwilligers garan deren op lange termijn niet al tijd goede belangenbeharti ging, als ze weggaan zit je zon der, heb je niks meer, idealis me ten spijt. En dat nu over kwam Schiedam Vooruit Had het bestuur in onze krant van 27 februari 1976 nog de mond vol van zelf doen, zelf behe ren, zelf besturen, een jaar la ter werd met het vertrek van penningmeester J. P. M- .Zwamborn de periode inge luid waarin de vereniging het zonder hulp van de SSSW niet had gered. Schiedam Vooruit heeft nu nieuwe bestuurders. De vrij willigers van toen, oud-secre taris H. Witter, oud-voorzitter Van 't Geloof, oud-bestuurders als W. J. Schewe en diens broer, zijn nog altijd lid, maar het bestuur bestaat nu uit lie den die de SSSW een warm hart toedragen en gaarne be reid zijn op 1 april namens hun vereniging de statuten van de SSSW te onderschrij ven. Na zeven jaar wordt Schiedam Vooruit eindelijk of ficieel lid. Samen sterk Het kon ook niet anders. De problemen, waarmee de arbei derscorporatie na '76 heeft ge kampt, hadden de andere wo ningbouwverenigingen in Schiedam al tien jaar geleden gehad. De Volkshuisvesting, Eendracht, Sint Jozef en Onze Woning waren stuk voor stuk te klein om de groeiende pro blemen rond het woningbezit en het beheer daarvan op te lossen. En de gemeente Schie dam had er de oren niet naar zulke kleine clubjes een der mate groot financieel vertrou wen te schenken, dat noodza kelijke ingrepen als renovatie en onderhoud konden geschie den. Samen hadden de vereni gingen echter financiële moge lijkheden voor het gezamen lijk werk beroepskrachten in te schakelen. Een stichting werd opgericht, in 1974, en die coördineert nu de woningver betering en bijbehorende pro blematiek voor zo'n 3200 hui zen in Schiedam. Alleen Schiedam Vooruit wilde er nog niets van weten. Toen al thans niet. handen zijn hebben de stap naar de SSSW onontkoombaar gemaakt. Wat betreft het wo- ningbeheer van 60 flatwonin gen aan de Eduard van Bei- numlaan en de Peter van An- rooylaao is er nog weinig aan de hand, maar de stadsver nieuwingsplannen in Schie- dam-West maakte goed over leg met andere corporaties en gemeente Schiedam noodzake lijk. Schiedam Vooruit beheert 98 huizen aan de Fabristraat. het Fabriplein, de Gordon- straat en de Kortlandstraat cn een aantal daarvan zal worden gesloopt. En alleen al een puntje als herhuisvesting is iets, wat vrijwilligers door gaans zwaar op de maag ligt. Ontwikkelingen die nu op Dat kon beter een volwassen stichting doen. Inmiddels zijn zeven van de acht te slopen woningen van het blok, gren zend aan de Vriendschap straat, al herhuisvest, een aan tal in de wijk zelf, anderen in Nieuwland. Het gaat hier om de woningen Gordonstraat I9a-23b. Had oud-secretaris Iï. Witter vijf jaar geleden nog de indruk dat Schiedam Vooruit door de gemeente werd geboycot en gedwongen werd zich bij de SSSW aan te sluiten, de inter ne problemen hebben de stap die op 1 april gezet zal worden heel logisch gemaakt Het stel letje eigenwijze idealisten, de dwarsliggers van toen, zijn nu de dikke maatjes van corpora tief Schiedam. BUREAU VOORLICHTING GEMEENTE SCHIEDAM Zo ziet het nieuwe beeld' merkje van de gemeente Schiedam eruit. Schiedam Zaterdag wordt er in de Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk een boeken- en prentenmarkt gehouden. £r is een ruime sortering boeken op allerlei gebied, oude gravu res enzovoort. Van tien tot zes uur kan men daar terecht. De opbrengst komt ten bate voor de nieuwbouw van de Ooster kerk. Schiedam De politie is Op zoek naar een vrouw die op 17 februari haar tas heeft laten staan bij ledermagazijn Van Dalen aan de Broersvest. Aan vankelijk dacht zij dat haar tas gestolen was, maar deze week werd de tas tussen andere ver koopartikelen teruggevonden. Zij heeft geen aangifte gedaan bij de politie. Deze zoekt nu de ware eigenaresse van de don kerbruine boodschappentas. Telefoon 26.07.60. Schiedam Een 24-jarige Schiedammer is zijn bakkie kwijt. De man verliet zijn wo ning even aan de Mariastraat en liet zijn deur openstaan. Ie mand heeft die kans waarge nomen om de zendinstallatie met een waarde van 400 gul den mee te nemen. Onbekenden hebben een be zoek gebracht aan grillroom Beatrix op de Parkweg. Via een raam kwam men binnen.' Er werd geld uit de speel- en sigarettenautomaten gehaald. Hoeveel is niet bekend. Vlaardingen De wijkvere- niging Vettenoordsepolder houdt in het buurthuis De Pij- pelaar vanavond een grote carnavalsavond, die zeker tot een uur of twee 's nachts zal duren. De bedoeling is dat het een bijzonder plezierig feest wordt voor iedereen uit de wijk hoewel ook mensen van buitenaf die eens een kijk je willen komen nemen niet de deur worden gewezen. Er is levende muziek, dus daar zal het niet aan liggen. Het carnavalsfeest vindt plaats in het kader van een feeks ac tiviteiten op de vrijdagavond, die enerzijds bedoeld is om de wijkbewoners de nodige ple zier te bezorgen, maar die an derzijds beoogt wat geld bij el kaar te brengen voor het va kantiekamp voor de kinderen uit de wijk. Daar moet nog aardig wat geld bij, dat onder meer op deze manier bijeen kan komen. Onderdeel van de carnavals viering van vanavond is een tombola, waarmee aardige prijzen te verdienen zijn. De entree bedraagt 2,50. Ver kleed komen wordt op prijs gesteld, maar is niet verplicht Schiedam De gemeente Schiedam, steevast bereid tot vernieuwingen, beschikt over een nieuw vignet Drie oude graanpakhuizen, zoals 2ij aan de Lange Haven nog te vinden zijn, en de wieken van vier molens zijn door ontwerper Harr Wiegman dusdanig in el kaar gepast, dat op het eerste gezicht het idee van een stads wapen wordt opgeroepen. Vol gens de voorlichtingsambtena ren is het maken van een ver gelijking van de molenwieken met hakenkruizen „gezocht". Het vignet moet worden ge zien als opluistering van het doorgaans droge gemeentelijk postpapier. i J. Gerritze: Een beminnelijk mens. Vlaardingen „Het is al tijd fijn als je van je be roep je werk kunt maken. Het werk van een direc teur gemeentewerken biedt veel verscheiden heid." Directeur gemeen tewerken J. Gerritze ver telt rustig zijn relaas. Bin nenkort viert hij zijn 25- jarig jubileum als direc teur. Een bewogen periode vindt hij zelf. Toen hij in Vlaardingen met zijn werk begon als hoofd van de onderhoudsafdelingen kreeg hij al direct een aardige opdracht: het slopen van de bebouwing van Bierslootste- gen, de Transvaalbuurt en de doorbraak in de Westhaven plaats en Hoogstraat Op die plaats zou het nieuw te bou wen winkelcentrum Liesveld verrijzen met het Liesveldvia duct en de aanleg van het Veerplein. „Ik ben er best een beetje trots op dat het Liesveld onder mijn handen is ontstaan. De bebouwing van het het centrum was echt oude troep. Winkelen kon je niet in Vlaar dingen. Voor een pak en schoenen moest je naar Rotter dam. Nu kan je voor alles te recht in de eigen stad. Een hoop mensen hebben wel kri- Maasland In Maasland is opgericht de stichting „Het Winkeltje". Het ini tiatief daartoe werd geno men door de Historische Vereniging Maasland en de Oudheidkundige Werkgroep Maasland. De nieuwe stichting beoogt de voormalige winkel van Han Berg aan de 's-He- renstraat 24 in de oor spronkelijke staat te handhaven. Generaties lang werd in dit eeuwen oude pand door de familie Berg nering bedreven. Behalve het handhaven in zijn oorspronkelijke staat ligt het in de bedoeling dit pittoresk in het hart van het dorp gelegen monument tot middelpunt van sociaal en cultureel gerichte activiteiten te maken. De ini tiatiefnemers hebben omtrent hun plannen al contact opge nomen met de gemeente en het verenigingsleven. Burge meester J. van den Brink heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van de stichting op zich te nemen. In eerste instantie staat op het programma het handhaven respectievelijk herstellen van het unieke interieur, dat prak tisch geheel uit de 19e eéuw of nog eerder dateert. In dit ver band zijn eveneens contacten gelegd met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Naast activiteiten op het vlak van verantwoord herstel en onderhoud wil de stichting het fraaie winkel- en woonhuis, dat eigendom van de gemeente is, diverse functies verlenen waarbij de bevolking betrok ken is of waar geïnteresseer den in geschiedenis en toe komst van de gemeente zich" nader kunnen oriënteren. Ook is het de bedoeling de winkel functie van het pand te behou den. Regelmatig zal de winkel geopend zijn voor de verkoop van bijvoorbeeld snuisterijen en snoepgoed uit grootmoeders tijd in een zeer geëigende sfeer. Daarnaast worden speci fiek Maaslandse historische voorwerpen geëxposeerd, ter wijl er werk- en studieruimte beschikbaar is voor historische gegevens zoals foto's, dia's, oude kaarten, publicaties en dergelijke. Meer op de actualiteit gerichte activiteiten kunnen onder meer betrekking hebben op de natuur, landschap en milieu in Maasland en wijde ompgeving. Voorts kan de winkel dienst doen als informatiecentrum en plaatsverkoopadres ten behoe ve van sport- en verenigingse venementen zoals sport- en speldagen. Oranjefeesten, to neeluitvoeringen, concerten enzovoorts. .Voor de realisering van deze ambitieuze plannen zal in de naaste toekomst een beroep op medewerking en financiële steun worden gedaan bij de Maaslandse verenigingen, in stellingen, bedrijven, midden stand en bewoners. Volgens de 'stichting wijzen de eerste reakties erop dat het plan gun stig is onthaald en dat het ini tiatief in alle lagen van de be volking op de nodige sympa thie kan rekenen. tiek op de grote gebouwen, maar ze zijn wel functioneel." De Westwijk kwam tot ont wikkeling. Ging daar ook wo nen met zijn vrouw. Op een driekamerflat. „Hartstikke blij was ik ermee, want nu kon ik eindelijk trouwen," vertelt hij zittend achter de tafel in zijn imposante kantoor. .Vlaardingen groeide ontstui- mig. De benoeming tot direc teur gemeentewerken in 1966 vormde een van de hoogte punten in de loopbaan van Gerritze. Holy werd bouwrijp gemaakt, de woningbouw vor derde gestaag, het Zonnehuis en Vaartland kwamen gereed, Gerritze viel zelfs de eer te beurt om de eerste verkeer- iichtéii in Vlaardingen in ge bruik te stellen. Op de Hoog straat IC ed e m ptebie rsl oot. Verkeerslichten die nu allang weer zijn verdwenen. Het werk boeit hem nog iede re dag: „Een belangrijke reden door Chris Woerts daarvan is dat ik een groep medewerkers heb waar ik on der alle omstandigehden op kan rekenen. Hoe groter de moeilijkheidsgraad, hoe groter het enthousiasme om er tegen aan te gaan. Samen zijn we sterk." Gerritze begon zijn loopbaan in Vlaardingen in het pand Markt 27. „Ik kreeg daar het kleinste kantoortje van allemaal. Ik eindigde er uiteindelijk wel op het kantoor van de directeur," vertelt de beminnelijke Gerritze la chend. Het aantal werknemers van gemeentewerken is met de groei van Vlaardingen flink omhoog gegaan. Is Ger ritze een strange dïrtecteur voort zijn mensen: „Oh nee, een strenge directeur bestaat niet meer. De bedrijven zijn tegenwoordig sterk gemoder niseerd. Je kunt eigenlijk nie mand meer je wil opleggen. Je moet door zelf het goede voor beeld te zijn de mensen stimu leren om zo goed mogelijk te functioneren. Als je daarin niet slaagt hoef je er eigenlijk niet eens aan te beginnen. Ik heb hier een pracht stel men sen werken." De toekomst ziet Gerritze hoopvol tegemoet: „Het werk fascineert nog steeds. Met col lega's en het gemeentebestuur heb ik altijd goed kunnen sa menwerken. Ik heb in de loop van de jaren wel leren relati veren." Als voorbeeld noemt Gerritze het Algemeen Ver keersplan Vlaardingen van 1963 en het Komplan van 1966. „Die plannen zijn in ve lerlei opzicht volkomen in te genspraak met het structuur plan dat enkele jaren geleden klaar kwam. De toekomst is beslist anders dan wij hem voorstellen. Ik hoop dat ik als directeur gemeentewerken nog een tijdje mijn steentje kan bijdragen." JGerritze vindt zijn werk zo boeiend dat hij er hele dagen mee bezig kan zijn. Moet soms afgeremd worden. In zijn spaarzame vrije uurtjes leest hij veel. In de vakanties trekt hij er vaak met vrouw en dochter op uit met de caravan: „Als het maar even kan gan we erop uit met de caravan. Als de vakantie kort zijn gaan we niet ver. Hooguit naar Duitsland, Bel- gie. In de grote vakantie gaan we wel wat verder. Pas nog in Italië geweest Pompei be zocht, erg indrukwekkend. Reizen met de caravan vind ik heel plezierig." Het gesprek komt op zijn dochter: „Het klinkt misschien gek maar zij is de trots van de vader. Zit nu op het gymnasi um, Heeft een voorkeur voor de exacte vakken. Komt mis schien omdat ik daar vroeger ook de voorkeur voor had." Tot slot zegt hij nog met een glimlach: „Ja, het klinkt mis schien gek. maar ik ben best trots op mijn dochter." ^jiiunniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiinnuiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuuniimimiHiiiuiiiiimiiiiiH Met een drukbezochte receptie heeft Maassluis woensdag afscheid genomen van oud- wetnouder Gré van Eck-Grootveld (WD). Heel wat relaties van binnen en buiten het stadhuis kwamen haar voor het laatst de hand schudden. Waarderende woorden waren er vooral geweest tijdens de besloten bijeenkomst met het gemeentebestuur, die aan de receptie vooraf ging. Schiedam Zonder pardon hebben leden van boksschool De Haan alle tegels van hun dak gekieperd, die de gemeen te Schiedam daar heeft laten neerleggen ten behoeve van een looppad voor bovenbuur man Van Wagtendonk. Secre taris en naamgever van de boksvereniging Wim de Haan zegt, dat hij niemand op zijn dak duldt, ook de bovenbuur man niet. „Jaren hebben wij op de gemeente moeten wach ten tot zij het dak van ons pand aan de Lange Haven eens ging repareren en nu het zover is, willen wij dat dak door niemand laten vertrap pen," aldus De Haan. De gemeente heeft de afgelo pen tien dagen het dak van de boksschool, het voormalige volksbadhuis op de hoek van Lange Haven en Griffioen straat, opgeknapt Dat gebeur de na het dreigement van De Haan een kort geding aan te spannen. De boksers hadden het interieur uit eigen bewe ging opgeknapt en volgens af spraak zou de gemeente de buitenkant doen. Nu het uit eindelijk zover is, wil De Haan zijn dak niet omgetoverd zien in een platje waar tegelpaden De boksers van De Haan maken korte metten met een door de gemeente i tegelpad op hun dak. over lopen ten behoeve van zijn buurman. Hij wil absoluut niet dat er in de toekomst mensen op het dak van zijn boksschool gaan lopen, want volgens hem „krijg je dan de zelfde ellende die wij nu heb ben gehad; alsmaar lekkage". Wim de Haan vreest dat de ge meente bovenbuurman Van Wagtendonk toestemming zal geven een dakterras aan te leggen. De Haan is daar hele maal falicant op tegen. De eer ste tegels, die er nu neergelegd zijn, hebben de boksers daar om kordaat naar beneden ge mikt. „Laat de gemeente daar maar eens wat aan proberen te doen," zegt De Haan uitda gend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3