STAD/ STREEK 't Nieuwelant: veel energie maar weinig middelen Geld nodig om verval van hofje te voorkomen9 'Rijnmondband moet rustpunt blijven* Indianen Vrijwilligers gezocht PvdA-Schiedam verdeeld over kinderopvang Na grote onrust in Hofje van Belois Gymnasium Poortje Klimlening Hoofdstad «TifcSaa X7 ttbnart 1881 VO/SC/WW Vlaardingen Vlaardingen telt zes buurthuizen en alle zes j kennen ze dezelfde problemen, die samengevat neerkomen op een gebrek aan mensen en een gebrek aan middelen. In wijkcentrum 't Nieuwe lant aan de Goudsesingel is dat niet anders, maar een ge- I sprekje met de beroeps- krachten van het centrum levert behalve meer gedetail- I leerde ook de nodige aanvul- lende informatie op. Hon I Koevoets werkt al ruim drie jaar als opbouwwerker in het gebied rond de Kogendor- plaan en Kees Nijenhuis is sinds een halfjaar zijn colle ga, belast met sociaal-cultu reel werk. Anders dan de West- of de Oostwijk heeft wijkcentrum 't Nieuwlant de zorg over een zeer heterogeen gebied. Aan de ene kant van de Van Hogendorpiaan ligt het be tonnen product van de late revolutiebouw: de Babber- spolder, zich uitstrekkend van het de spoorlijn tot de Kethelweg. Aan de andere, kant ligt Vlaardinger-Am bacht, een wijk met overwe gend eigen huizen. Verder zijn er flats en de veel be sproken duplexwoninkjes. „Momenteel werken we aan zes bewonersprojecten" ver telt Ron, die het opbouw werk voor zijn rekening neemt. „We zouden veel meer kunnen doen, maar daarvoor hebben we te wei nig mensen. Als beroeps kracht sta ik er alleen voor en hoeveel respons er ook uit de wijk komt: uiteindelijk komt er toch een stuk orga nisatie bij mij terecht. Ik werk nu al bijna vijftig uur per week en daar wil ik echt niet zoveel meer bij hebben.1* Eenheid „Dat betekent niet dat er niet meer buurtproblemen zijn. Aan het verkeerscirculatie plan voor Ambacht heb »k bij voorbeeld maar heel zijdelings kunnen werken, terwijl ik ze ker weet dat juist daarmee die buurt een eenheid kan wor den." Op een grote kaart wijst Ron de lopende projecten aan: de 410 semi permanente, de Muwi-1. Duplex-, de Snayer-, en Complex 9-woningen en dan de zogenaamde dwarsflat- s.Iedere groep heeft zijn eigen, vaak zeer grote problemen. „Gelukkig zitten er in iedere vergaderingen en werkbespre kingen. bewonersgroep ontzettend ac tieve mensen. Aan het voorbe reiden van acties hoef ik wei nig te doen. Alleen in de Du- plexbuurt is de situatie zorg- Opsomming wekkend. Daar wordt door ge luidsoverlast en te grote ver schillen in leeftijd en opvattin gen de situatie met de dag slechter. De intolerantie neemt, er steeds maar toe en het is vooral een kwestie van aan- door Mari Timmermans passingen aan de woningen, want die zijn gewoon te klein." Over ieder bewonersproject valt veel te vertellen: de pa pieren oorlog met gemeente en huiseigenaren, de zorg voor adequate wijk voorzieningen en woningverbetering. Het wijkcentrum helpt de bewo ners organisatorisch en ver leent hen gastvrijheid voor Kees Nijenhuis heeft de zorg voor het sociaal-culturele wijkwerk. De zorg voor clubs en de begeleiding en stimule ring daarvan. „Van twee tot honderd jaar kan men in 't Nieuwelant terecht voor crea tieve, recreatieve en educatie ve activiteiten. Op dinsdag en donderdag hebben we een peuterzaal, waarin de ouders zelf voor de bemanning zor gen. Voor grotere kinderen is er een hobbyclub en een in stuif. Voor nog ouder, van 12 tot 16, organiseren we disco- en activiteitenavonden.'1 Kees vervolgt zijn opsomming met een race baan club,* jiu-jit- sugroepje, 17+soos, klaverjas groep, naaigroep voor Neder landse en Turkse dames, inva liden- en bejaardensoos, kof fieochtenden en bingoavon- den, S u ma tu ma-con taeta von den, gymlessen, een VOS-cur- sus en het spreekuur van de wijkagent. „Starten en uitbreiden van ak- tiviteiten is in de meeste ge vallen een zaak van de wijk bewoners. Ik kan initiatieven stimuleren en begeleiden, maar het essentiële moet toch vanuit de deelnemers komen." Het bezuinigingsmes heeft zo wel op lokaal als op nationaal niveau flink gesneden in de activiteiten van de wijkcentra. Voor 't Nieuwelant betekende dat bijvoorbeeld dat er dit jaar met driekwart van de gelden van het vorige jaar moet wor den rondgekomen. Ron Koe voets: „Dat werkt dubbel ne gatief: we kunnen minder doen en daardoor komen er minder mensen en als er min der mensen komen, komen er vanzelf minder medewerkers, waardoor we weer minder kunnen doen waardoor... enzo voorts." Dat cumulerende ettect is nu al erg goed merkbaar. Het centrum zit om vrijwilligers te springen. Kees noemt zoal een paar dingen op die hoognodig van de grohd zouden moeten komen. „Opvang voor de zoge naamde probleemjeugd bij voorbeeld, Ik denk dat als die jongeren een eigen honk heb ben, dat dat duidelijk te mer ken zal 2ijn in het vandalisme. Maar daar heb je wel mensen voor nodig." Verder zijn er tal van jeugd iubs of buurtactivi- teiten d> volgens Kees drin gend or« uitbreiding verlegen zitten Geld en mensen; daar komt het allemaal op neer. Zo wc i Ron als Kees zouden als ze voor de keus een derde be roepskracht of twintig vrijwil ligers onmiddelijk voor dat laatste kiezen. „Als beroeps kracht werk je tenslotte min De staf van wijkcentrum 't Nieuwelant: v.l.n.r. To Coe- voets (stagére). Kees Nijen huis. Ruud van Gerven (admi nistratie) en Ron Koevoets. Niet op de foto staan Gerrie van de Broek en de onder houdsmedewerkers Els Om- mering en Bart Lubker. of meer aan je eigen overbo digheid. Of neen, helemaal overbodig word je nooit, maar ik denk dat het een spiraal naar boven wordt. Dat je steeds meer aan de mensen kan overlaten en zelf een steeds groter werkterrein moet coördineren." En wat de financiën betreft: „We moeten ons nu al flink behelpen. De hobbyclub draait al met oude materialen, wcrol- letjes en zo. En nog ben ik bang dat we het dit jaar niet redden om uit de rode cijfers te blijven. Nou ja, we zien wel." Schiedam De Rijnmond band moetjproberen een rust punt te blijven in de Neder landse drumfanfares. Dit zegt Jan Govaart in het maande lijks Rijnmondblad 'Nexus'. Hij vindt dat de Rijnmond- band niet mee moet doen aan verschuivingen naar Ameri kaanse en Canadese shows, zoals in de Nederlandse drum- fan fare wereld te zien is. Govaart ziet in deze verschui ving een vervlakking, ook ten aanzien van de eigen band. „Als ik kijk welke kant wij zelf op gaan met huidige shows en sommige muziek stukken en als ik luister naar de mening van de showcom missie, geloof ik niet dat de toekomst van de Rijnmond band in die richting ligt". Govaart vindt dat de Rijn mondband zich houden moet aan het spelen van „goede, sta tige marsen, ook op taptoes met rustige en goed afgewerk te excersitie". Volgens de schrijver dwingt dit meer res pect af dan al het flitsende en snelle. „Laat anderen maar rennen en vliegen en hoog van de toren blazen," stelt hij. Schiedam De Schiedamse achterban van de PvdA is ver deeld over de vraag, of kinde ropvang een basisvoorziening moet worden. Sommige socia listen denken dat er best nog veel gemeenten in Nederland zijn waar geen behoefte be staat aan zo'n basisvoorzie ning, anderen zijn van mening dat er koste wat het kost de mogelijkheid moet zijn om kinderen onder te brengen. Nu de Schiedamse PvdA-afde- ling echter verdeeld is, hebben de afgevaardigden naar het partijcongres dezer dagen bij stemming hierover de vrije keus. Schiedam „De bejaarden in het Hofje van Belois hoeven helemaal niet bang te zijn voor hun contracten. Het heffen van watergeld en een heffing voor het tuinonderhoud is juist bedoeld om die contracten te behouden." Dat zegt burgemeester John te Loo, de voorzitter van de stichting die het beheer over het hofje voert. In het Hofje van Belois in Schiedam-West was grote .onrust ontstaan toen het bestuur plotseling geld van de bewoners vroeg voor water en voor het tuinonderhoud. Inwoners van het hofje hebben zich jaren geleden voor een hoog bedrag in het hofje ingekocht De rest van hun leven zouden zij dan kosteloos in het hofje kunnen blijven leven. Het inkopen is in 1972 gestopt. Het principe bleek in de huidige tijd niet meer haalbaar, door de minder vaste positie van de gulden. De duizenden guldens die jaren geleden een kapitaaltje vertegenwoordigen, vormen nu maar een bescheiden bedrag waarmee je weinig meer mee kunt doen. De huisjes die vrijkomen worden nu verhuurd. Alle inkoopbedragen van de bejaarden in het hofje zitten in één pot Dat bedrag is vastgezet en van de rente moet het bestuur van het hofje het onderhoud proberen te bekostigen. Burgemeester te Loo maakt duidelijk dat het maar om een gering bedrag gaat. „Reken zelf maar na. In de pot hebben we 211.000 gulden. De jaarlijkse rente die we daar- voor ontvangen is 21.000 gul den. Daarbij komen de inkom sten die we krijgen van de huurhuisjes van het hofje. Bij elkaar kom je dan aan 45.000 door Richard Stomp gulden en daar moeten wij al les mee doen. De hoogste inko per heeft 12.000 gulden be taald. Tien procent daartfan per jaar betekent dat wij jser ïnkocphuisje 120 gulden heb ben voor onderhoud. Het blijkt Bijsturen gewoon dat we erg weinig geld hebben en dat we echt op de kleintjes moeten letten. Het verhaaltje dat het Hofje een steenrijke club is, is dan ook een fabeltje, daar is pertinent niets van waar.". Om een oplossing te vinden heeft het bestuur alle inkopers individueel voor een gesprek uitgenodigd. Plotseling gecon fronteerd met de problemen- zijn de bejaarden toen ge schrokken. Individueel bij de burgemeester, dat was op zich al beangstigend vonden de oudjes. En ook de bewonersve reniging was niet tevreden over de manier waarop de boel was geregeld. Te Loo is niet verbaasd over de schrikreactie bij de bejaar de bewoners. „Zoiets kan altijd gebeuren. Is in feite onvoor spelbaar, de ene keer blijkt iets een enorme deining te veroorzaken terwijl je dat he lemaal niet zou verwachten en een andere keer blijkt er hele maal niets aan de hand, terwijl je dat wel zou verwachten. Bo vendien geloof ik niet dat het anders was uitgepakt als we alle bewoners tegelijk hadden uitgenodigd. Verschillende be woners hebben mij verteld dat zij dan niet zouden zijn geko men omdat het altijd dezelfden zijn die op zo'n bijeenkomst aan het woord komen. Daarbij denk ik dat zo'n reactie wel begrijpelijk is. Jarenlang heb ben die bewoners in de veron derstelling geleefd dat zij ner gens meer mee zouden worden lastig gevallen. Nu blijkt dat dat wel nodig is, en dan schrikken ze. Mevrouw A. J. Quast De Vries van het stedelijk gymnasium tn Schieaarh maakt zich ernstige zorgen over het huidige basisonderwijs in Schiedam. De leerlingen leren niet eens meer foutloos schrijven, vindt mevrouw A. J. Quast de Vries, die tien jaar lang sollicitatiebrieven heeft doorgenomen. Maar het verval blijkt niet van de laatste jaren. Mevrouw A. J. Quast de Vries schrijft zelf in haar brief over de beleidsnota basisonderwijs en wij citeren die men tentoonspreid..." Ja, u ziet het goed, met een 'd' op het eind. Wij leerden vroegen derde persoon enkelvoud stam t. Op de lagere school! Nog eentje in dezelfde brief: „...een zeer essentiëele doch kleine groep kinderen..." Heeft u *m? Twee fout, een acht Weet u trouwens wat 'bibit' is? Het woord staat in dezelfde brief van mevrouw A. J. de Quast de Vries. De zin waarin de bibit stond: „Het coliectivistische denkpatroon moet hier herbezien worden op de effecten die het heeft voor het zeer waardevolle plantgoed (de bibit) van de maatschappij." Zoiets leer je, als je een beetje opleiding hebt genoten. En dan begrijp je zo'n zin ook als je hem tegenkomt. Als je dat mist ben je niet voldoende toegerust voor de maatschappei. Wat zegt u, moet het een 'lange ei' zijn? Goh, zijn we toch niet voldoende toegerust Hans Bakker, de jongen van Jan de Wit die in Schiedam de PvdA voorzit heeft na een briefwisseling over openbaarheid de plaatselijke VVD „azijn smeren1 verweten. Maar ging daar volgens de oude homeopa ten niet een heilzame werking van uit? Een poortje met dit uithangbord is te vinden op het laatste deel van de Westhavenkade, naast de avond- en weekend win kei van A. Brons. We worden sinds het bekijken van de tuatie door onzekerheid Mledïg verscheurd. Als .en fietser afstapt wordt hij immers automatisch een voetganger. Maar voetgangers mogen er niet in. Was een bord „Verboden toegang" niet handiger geweest? Nee, want dan weer je ook automobilisten. Die mogen nu volgens dit bord nog wel door het achterommetje. Alleen is het er zo smal dat dat niet past Zet u schrap: .JSezwaar bestaat tegen de wijze waarop de netto investering volgens de geldende regelingen wordt gefinancierd respectievelijk in de loop der jaren door de huurders wordt terugbetaald te weten met een door het rijk verstrekte klimlening waarbij de voor isolatie verschuldigde huuraanpassing beperkt kan blijven door rekening te houden met de - verplichte jaarlijkse huurverhoging gedurende de hele looptijd. Dit meningsverschil doet zich in meerdere gemeenten en provincies voor. Geen wonder. Gemeenten en provincies zijn erin getraind, in zulke zinnen zonder interpunctie. Die snappen de conflicten meteen. Arme burgers, zij dienen deze zin uit het 'verzameld raadsstuk 38' van de gemeente Schiedam toch minstens driemaal te lezen alvorens de strekking te bevatten. In hetzelfde raadsstuk staat: een blokkering waarin wij niet konden berusten. Wij delen die mening. Herinneren de Schiedamse ambtenaren zich dr Anne Vondeling? Hij pleitte voor helder taalgebruik. Die journalisten durven ook wat te zeggen. Worden gemeenteraadsleden op het schoolbuitenhuis ontvangen door indianen, 2egt één van de verslaggevers tegen het kalende CDA-raadslid Piet Roosen: „U bent zeker ai gescalpeerd?" Met die hoofdstedelijke aspiraties van Schiedam zit het wel goed sinds het college van GS op bezoek is geweesL Tijdens het naborrelen bij De Kuyper werd onomstotelijk vastgesteld dat een afbeelding van een fles De Kuyper jenever eens de voorpagina van 'Time1 heeft gehaald. En omdat men in het buitenland vaak Schiedam zegt tegen Jenever, zijn we de enige van alle kandidaten met een wereldwijde bekendheid. Maar ik wil duidelijk voorop stellen dat wij juist het belang van die bewoners voorop stel len. We zien aankomen dat wij moeten bijsturen. Het is heus nog niet zo dat het Hofje op de rand van een faillissement ba lanceert, maar het is wel zo dat wij nu moeten ingrijpen als wij willen voorkomen dat het in de toekomst misgaat." De bewonersvereniging vraagt zich met een aantal bejaarden af, of het geringe bedrag dat de bejaarden moeten gaan bij dragen het hofje uit de proble men kan halen. Als dat zo is dan is het hofje er wel erg aan toe, zo meent men. Burge meester Te Loo schudt zijn hoofd en spreekt van een mis verstand. „Het is niet zo dat wij met dat bedrag alle kosten kunnen betalen. Het is wel be langrijk dat wij alle oneigenlij ke kosten schrappen. Hel wa tergeld is iets dat alle bewo ners in Schiedam moeten beta len. Wij betaalden die kosten voor de inkopers in het Hofje en daardoor hielden wij min der geld over om vast te zet ten. Doordat er elke keer geld van het bedrag wordt afge snoept ga je steeds verder naar het nulpunt en dat is iets dat wij koste wat kost moeten voorkomen." Volgens de voorzitter van de Stichting Hofje van Belois is het probleem een kwestie van lange adem. Als inkopers uit het hofje verdwijnen, komen er huurders voor terug. Daar komen wel inkomsten van binnen en bovendien kan de huur worden verhoogd als daartoe aanleiding is. Als er alleen huurders in het Hofje zouden zitten zou voor renova tie ook geld van het rijk kun nen worden gevraagd. Zolang er ook nog inkopers 2itten draagt het rijk in principe niet bij omdat de kosten bij hen niet in de huur kunnen wor den doorberekend. Binnen tien jaar, zo is de ver wachting, zal de verhouding huurders/inkopers in het voordeel van de eersten uit vallen (nu is het ongeveer fifty-fifty). Dan is ook het voorbestaan zeker gesteld om dat er huuropbrengst is. Herbestratïng Toch heeft het bestuur van hel gasthuis nog nieg overal een oplossing voor gevonden. Zo zal de herbestrating van het Hofje, die wel hard nodig schijnt te 2ijn, voorlopig niet plaats kunnen vinden. Het be stuur vindt het zonde om daarvoor geld uit de pot te ha len. Te Loo: „Ik hoop altijd maar dat de ONS (openbare nutsbedrijven, red) een of an dere kabel door het hofje heen kan leggen waardoor ze ver plicht zijn de straat te herbe- straten. Een gewone herin richting door de gemeente is niet mogelijk omdat de straat eigendom is van het hofje en het niet om de openbare weg gaat." Te Loo hoopt dat er inmiddels meer rust op het hofje ont staat. In goed overleg kunnen volgens hem best oplossingen worden gevonden. Zelf is hij bereid de bewonersvereniging inzage te verschaffen in het exploitatie-overzicht over de laatste vijf jaar, zoals de bewo nersvereniging heeft ge vraagd. „Ik zal het er met mijn mede-bestuursleden over heb ben" aldus Te Loo.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4