SCHIEDAMSCHE COURANT Half miljoen voor tijdelijke rij weg In elke oude wijk honderd bomenziek Ik neem Gebrek aan verpleegbedden steeds groter Toch insprekers over zigeuners F" DOEKÉNlü. HANDJES I. Schietpartij bij Hoekse manege Van IJperen verlaat Vlaardingse raad speelkaart** BAEh3l|*95 LAKEüSiD* TEXTIELBiJHANS Ontsluiting Steendijkpolder Krakers mogen voorlopig blijven - 'Niet parkeren onder bomen' »o*°*e ^^JNBABSTOFll KING^nQUEEN SSWO pikt schrappen door gemeente niet Woensdag 4 maart 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -- 105de jaargang no. 44e PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 202586 - Machtendlenst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De gemeen te Maassluis wil bijna een half mniljoen gul den besteden voor de aanleg van een tweede ontslmtingsweg van de woonwijk Steendijkpol- der. Als de Steendljkpol- der in noordelijke rich ting wordt uitgebreid moet de weg weer wor den afgebroken. De weg zal ten noorden vati de woonwijk de dr Albert Schwetaerdreef gaan verbinden met de dr Jan Schoatenlaan via het Westeinde. Met de aanleg van de tij delijke weg. Inclusief verlichting is een pre cies bedrag van 470.000 gulden gemoeid. Sinds de de woonwijk in het uiterste westen van Maassluis is opgeleverd klagen de bewoners dat er maar een weg de wijk ontsluit, namenlijk de dr Albert Schweiteer- laan die langs de zuidzij de van de wijk aansluit op de Merellaan. Zij vre zen dat er chaotische si tuaties zullen ontstaan wanneer de wijk in ge val van calamiteiten moet dienst doen als vluchtroute. De gemeen te hoopt de tijdelijke weg in de toekomst, wanneer de Steendijk polder in noordelijke richting zal worden uit gebreid, in te passen in de voet- en fietspaden- traccés, zoals die zijn aangegeven in het voor het gebied geldende be stemmingsplan. Vracht verkeer zal van de tijde lijke weg die 4,5 meter breed wordt geen ge bruik mogen maken. Een studie zal nog moe ten uitwijzen of de weg voor fietsers en brom fietsers wordt openge steld. Behalve dat de woon wijk gaat beschikken over een tweede ontslui- tingsweg ziet de gemeen te de betere bereikbaar heid van het winkelcen trum Steendijkpolder als een tweede pluspunt van de weg. De winke liers daar klagen steen en been over het uitblij ven van klanten- Oor zaak daarvan is dat de woningbouw is achterge bleven bij de plannen, zoals die aanvankelijk werden ontwikkeld. V erpleeghuis wil zestig nood bedden Schiedam Het gekraakte hoofdkantoor van het GTB- terrein aan de Dwarsstraat wordt voorlopig niet ontruimd. Volgens de bezetters van het kantoorpand heeft wethouder Herman Posthoorn zich gister avond in die richting uitgela ten tijdens een vergadering met gemeenteraadsleden. Bo vendien zou de wethouder hebben beloofd nog deze week een bezoekje te brengen aan het gekraakte pand om zich persoonlijk van de sitpatie op de hoogte te stellen. De bezet ters van het pand willen een clubhuis in de houten keten op het terrein. Een verplaatsing van de hou ten keten van het GTB-terrein naar de Hoofdstraat is inmid dels minder waarschijnlijk ge worden. De dienst gemeente werken heeft becijferd dat een overheveling van de houten panden vier ton zou moeten kosten. Over het algemeen wordt dat bedrag te hoog ge vonden, vooral omdat het om een tijdelijk onderkomen voor het clubhuiswerk zou zijn. De politiek heeft zich gisteren met de actie van het clubhuis werk Schiedam-Zuid bemoeid. In de commissie voor cultuur sport en jeugdzaken werd een uur lang over de kwestie ge discussieerd. Een voorstel van de raadsleden Bruseker, Noor- degraaf, De Vos en Hijmans om zo spoedig mogelijk met de bezetters van het pand te overleggen wordt door wet houder Herman Posthoorn meegenomen naar het college. •Zo zien de bo men er In de Waranda mo menteel uit Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eig omgeving kunt vinden, wordt ronder extra korten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad «I -postc YJ o°uP w WlT Schiedam Van de 3000 bo men in de oude woonwijken van Schiedam verkeert ruim tien procent in slechte gezond heid. Juist die bomen zijn er amechtig aan toe, waaronder vaak door automobilisten ge parkeerd wordt Om alle zieke bomen in Oost, Zuid en West te genezen heeft de plantsoe nendienst een bedrag van 165.000 gulden nodig. Echt he lemaal gezond kunnen de bo men niet meer worden, welke maatregelen ook worden ge troffen. „Tenslotte leven wij hier niet in een oerwoud, wij hebben hier te maken met een milieutje waar die bomen niet in natuurlijke omgeving staan en dus nooit zo kunnen ge dijen als wij eigenlijk zouden willen," zei gistermiddag ir W. C. Hoogeweij, chef van de plantsoenendienst In het gisteren uitgebrachte rapport Bomen in de schil rondom de binnenstad' wor den veel ingrepen voorspeld, die de 300 zieke bomen hope lijk kunnen redden. Onder meer in de Warande, de Hooï- kade, de Plantage, de Rem- brandtlaan en de Havendijk en omgeving staan bomen, die het hard nodig hebben dat de grond beter geventileerd wordt Soms zal het volstaan enkele poreuze tegels te leg gen, soms ook moeten ventïla- tiekokers in de aarde worden aangebracht zodat de wortels eenvoudiger aan lucht kunnen komen. In veel gevallen raadt de plantsoenendienst aan om parkeren onder de bomen te gen te gaan. De druk van auto's op de grond maken, dat de grondkorreitjes te dicht op elkaar komen, waardoor toe voer van zuurstof bemoeilijkt wordt Ondanks deze maatre gel meent wethouder Chris Zijdeveld niet, dat er parkeer ruimte in de oude wijken ver loren zal gaan. Het kan vol staan om duidelijke parkeer vakken te creëren, zoals in de Rembrandtlaan reeds is ge beurd. 'Het rapport, waarin opvalt dat geen enkele boom vooralsnog gekapt hoeft te worden, is een vervolg op een nota over bo men in de binnenstad zelf, die reeds in 1975 werd uitge bracht. Deze nota was alarme rend: vooral oude bomen langs de oude Schiedamse grachten bleken van de verminderde waterkwaliteit sterk achteruit gegaan. Nog steeds moeten de bomen aan de Lange Haven geholpen worden, maar dat zal pas gebeuren als er toch her bestrating plaatsvindt. Tot het vanuit de lucht met in frarode stralen gefotografeer de bomenbestand behoren niet de bomen van stadsparken zoals de Plantage, het Juliana - park en het Sterrebos. Het faat om alle straatbomen, die et meest van het stedelijk mi lieu te duchten hebben. Daar bij horen dan weer wel de bo men aan de randen van de parken. Volgens Hoogeweij wordt een boom in een stad vrijwel nooit ouder dan twee eeuwen, en dat dan nog bij hoge uitzonde ring. De oudste bomen van Schiedam staan voor zover hij weet in de Plantage; deze zijn naar schatting 150 jaar oud. Maassluis/Schiedam Verpleeghuis Driemaas- stede wil zo snel moge lijk een noodvoorzie ning, waarin plaats is voor zestig patiënten. Onlangs heeft de minis ter van volksgezondheid en milieuhygiëne toe stemming gegeven voor de bouw van een gecom bineerd verpleeghuis in Maassluis met maxi maal 180 bedden, maar omdat de bouw daarvan nog zeker vijf jaar duurt pleit de Driemaasstede voor een noodvoorzie ning. Momenteel wordt onderzocht of zo'n nood voorziening kan worden gerealiseerd in Maas sluis. Het gebrek aan bedden in ver pleegtehuizen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord (Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Hol land) wordt steeds nijpender. Tientallen patiënten verblij ven noodgedwongen in zie kenhuizen, verzorgingstehui zen of thuis omdat voor hen geen plaats is in een van de twee verpleegtehuizen die de regio thans rijk is. De Maassluise gemeenteraad besloot gisteravond in navol ging van de Vlaardingse raad de verantwoordelijke Instan ties ministerie van volksge zondheid, GS van Zuid-Hol land, het college van zieken huisvoorzieningen en de pro vinciale raad voor de volksge- zondheid op de onhoudbare situatie te wijzen. De Driemaasstede, dat is ge vestigd in Schiedam, spreekt over een ernstige omvang van de wachtlijst. Het merendeel van de patiënten dient drin gend opgenomen te worden. Op basis van landelijke nor men zouden er in het noorde lijk Waterweggebied 655 ver pleegbedden moeten zijn. De twee verpleeghuizen beschik ken slechts over 499 bedden, een tekort van 156. Volgens prognoses zal dat tekort in 1985 zijn opgelopen tot 206 en in 1990 tot 260. Ook het Zonnehuis dat in Vlaardingen is gevestigd heeft bij het ministerie een aanvraag ingediend voor een uitbreiding met 90 bedden. Maar ook die voorziening kan pas'over vijf jaar zijn gerealiseerd. Hoek van Holland De Hoekse politie heeft drie mannen aan gehouden in verband met een schietpartij bij de manege 'El Cor- des\ Bij de arrestatie werden door de politie enkelë waarschu wingsschoten gelost. De mannen zouden met buksen de manege onder vuur hebben genomen omdat het bestuur had geweigerd een vrouwelijke kennis van het drietal toe te laten. Zij losten in het wilde weg enkele salvo's op de manege waarbij ruiten sneu velden. Op het tijdstip van de schietpartij was de kantine druk bezet, maar niemand werd geraakt. Hoewel de schietpartij zich zondagavond heeft afgespeeld, gaf de politie de informatie pas gisteren vrij. Zondagavond na het'invallen van de duisternis werd de manege aan de Prins Hendrikweg min of meer omsingeld door de drie mannen. Toen zij met buksen enkele ruiten' inschoten, ontstond lichte paniek onder de nog in de kantine aanwezige bezoekers. De gealarmeerde politie kon vrijwel direct twee van de schut ters arresteren. Daarbij werden twee waarschuwingsschoten ge lost De derde verdachte kon later op de avond in Hoek van Holland worden aangehouden. Vlaardingen In verband met zijn vertrek uit de stad zal het PvdA-raadslid Coos van IJperen ook de Vlaardingse politieke arena verlaten. Hij zal hoogstwaarschijnlijk opge volgd worden door zijn partij genoot Ronald Ridderhof. Coos van IJperen zat voor de PvdA sinds september 1978 in de Vlaardingse gemeenteraad. Zijn laatste raadsvergadering zal die van april zijn. Van IJ peren heeft een groot aantal bestuursfuncties op diverse terreinen vervuld. Hij was ac tief vakbondsman en tot aan Coos van IJperen verlaat de politieke arena. de opheffing daarvan nauw betrokken bij de socialistische jeugdbeweging AJC. Veel werk heeft hij ook verzet voor de stichting Volksgebouw, de Nivon-boerderij en Coöperatie. Vlaardingen Voor de gemeenteraadsvergadering van vanavond zullen enkele insprekers de gelegenheid krij gen hun standpunt kenbaar te maken over het optreden van het Vlaardingse gemeentebestuur inzake de zigeu nerfamilie Petaio, die enkele weken geleden in Vlaar dingen verbleef. De zigeuners konden welis waar enkele dagen binnen de gemeentegrenzen verblijven, maar werden daarna op for mele gronden door Ben W de stad uitgezet. De insprekers, leden van een actiegroep die het voor de Petaio's heeft op genomen, zijn het daar niet mee eens en willen dat voor de aanvang van de raadsver gadering nog eens naar voren brengen. Zij willen het college meerdere raadsleden wordt gesteund, onder meer door de D'66 fractie is besloten hem toestemming te geven. nogmaals wijzen op de onmen selijke houding die het ge meentebestuur naar hun me ning heeft ingenomen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de insprekers geen ge legenheid zouden krijgen daar de zigeunerkwestïe met op de agenda staat vermeld. Omdat PSP-raadslid Leo Zeef het col lege vanavond wil interpelle ren over de zigeunerkwestie heeft burgemeester Kieboom echter op het laatste moment besloten de insprekers toch de gelegenheid te geven hun woord te doen. Overigens heeft er ook onzekerheid be staan of de inerpellatie van het PSP-raadslid wel door kon gaan. Het verzoek kwam op een dusdanig late datum bin nen dat er eerst aan werd ge- lacht de interpellatie uit te stellen tot de vergadering van april. Maar omdat Zeef door advertentie m. ISCHEttM raeviARJCTt I VLAAPOM3M OWBKXfuWV^SNGag? I MAASSLUS KONINGSHOEK h Schiedam De SSWO, de werkgever voor het opbouw werk, overweegt in beroep te gaan tegen het de beknotting die de gemeente op de begro ting van de SSWO heeft toege past Een kleine veertigdui zend gulden zijn volgens be stuursleden van de stichting uit de begrotmg gehaald, waardoor er minder geld be schikbaar is voor de activitei ten -van de te benoemen op bouwwerkers. Het dagelijks bestuur onderzoekt wellicht deze week nog de mogelijkhe den die er 2ijn om meer subsi die te bemachtigen. Op grond van ervaringen in. de gemeenten Zoetermeer en Dordrecht had de SSWO een begroting opgesteld voor 328,759 gulden. Daarin waren zowel personele lasten als geld voor activiteiten van de op bouwwerkers in opgenomen. De gemeente heeft de shchtïng inmiddels laten weten 292.110 gutden te willen uitkeren. Op de drie vacatures die voor het opbouwwerk open staan, ■zijn inmiddels veertien sollici taties binnengekomen. Het is jde bedoeling dat zo spoedig (mogelijk sollicitatiegesprekken zullen worden gevoerd door de commissies die daarvoor in de wijken in het leven zijn ge roepen. De opbouwwerkers zullen te werk worden gesteld in de drie oude wijken Zuid, Oost en Centrum. In de laatste wijk gaat het om een vacature voor twintig uur. In zowel Oost als Zuid is de sollicitatie van een opbouwwerker geen nieuwe zaak. Oost heeft al een halve gehad, die inmiddels is ver trokken. In Zuid ontstonden twee jaar problemen toen het SSWO weigerde Armand van Puyvelde, de kandidaat die werd voorgedragen, te benoe-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1