SCHIEDAMSCHE COURANT Hoek van Holland niet bij Westland liiïii Raad onder milde kritiek akkoord met migrantennota Ik .neem. dê proef Liduina- mozaiek mag niet bij Frankeland Recordaantal insprekers bij Vlaardingse raad Rob Jacobs nieuwe trainer SVV 'Geef meer informatie over commissies' Herindeling provincies; Groter wachtlokaal voor buschauffeurs Angst Bomen planten in Suydervelt v esonon TRUITJE V Straathoekwerk en OJC de dupe Ook Koka Petaio op spreekgestoelte Museum krijgt tweede depot j.—n ft» Donderdag 5 maart 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 105de jaargang no. 45 -« PAGINA'S Brceravest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland De deelgemeente Hoek van Holland moet niet samen met het Westland worden ingedeeld bij de toekomstige provincie Midden-Hol land. De plaats hoort thuis in het provinciedeel dat Zuid-Holland blijft heten, het huidige Rijnmondge bied met Drechtstreek en eilanden. De band met de tuinbouwstreek Westland is niet zo groot dat Hoek van Bolland ook binnen de provincie grenzen van Midden-Holland moet vallen. Het dagelijks bestuur van de deelgemeente zegt dat in een schrijven aan de raadsleden. De Hoekse raad vergadert dinsdagavond over dit onderwerp. Het landbouwschap vindt dat Hoek van Holland bij het Westland moet komen om de bestuurlijke een heid van het Westland te bevorderen. Dit is voor het landbouwschap een voorwaarde voor het goed func tioneren van het Westland als agrarisch centrum. Hoek van Holland is niet het enige tuinbouwgebied in de nieuwe provincie Zuid-Holland (Rijnmond), al dus het dagelijks bestuur. Binnen het gebied wordt glastuinbouw aangetroffen op Voome en Putten, bij IJsselmonde en in de buurt van Barendrecht In de toekomst komt uitbreiding van de tuinbouw in de polder Nieuw Reyerwaard en nabij de 's-Gravenweg in Rotterdam. Glastuinbouw heeft ook plaatsin de Zwijndrechtse Waard, op het Eiland van Dordrécht en in de Hoekse Waard! Het dagelijks bestuur trekt hieruit de conclusie dat indeling bij Rijnmond niet nadelig hoeft te zijn. Een tweede argument is dat het hele Waterweggebied in Rijnmohd ligt. Hoek van Holland hoort daarom ook bij dit gebied volgens het da gelijks bestuur. Hoek van Holland acht zich in staat om de belangen voor land- en tuinbouw zelf te kunnen' behartigen, zonder dat aanfluiting bij het West land noodzakelijk is. Daar komt voor de Hoekse tuinbouwbedrijven bij dat het aanleggen van gasleiding Schiedam De actie van Schiedamse buschauffeurs voor een groter wachtverblijf op het Stationsplein heeft succes gehad. Binnen twee weken begint de RET met een verbouwing en tevens krijgen de chauffeurs dan in navolging van het Rotter damse collega's warm wa ter. De chauffeurs hebben na hun actie op 25 februari veel instemmende reacties ont vangen van passagiers. Poeldijk Het vormings centrum Jong Volwassenen Westland houdt vrijdaga vond vanaf acht uur een vrouwenavond aan de Voor straat 88 in Poeldijk. Deze avond wordt er over mense lijke angsten gepraat. De vrouwenavonden worden elke eerste vrijdag van de maand gehouden. Wateringen In de Wate- ringse wijk Suydervelt worden donderdag 18 maart de eerste bomen geplant. Honderd leer lingen van de Pius X en De Kijckert zullen in de straat met de naam 'Windmolen' de eerste takken poten. De gemeentelijke plantsoenen dienst komt een oogje in het zeil houden en wethouder J. J. M. van Kester een (eerste) "boom opzetten'. ADVERTENTIE MüDWUOS ■netémnidiiitiiigl tMtopuaplyesteg S-M-WL SCXDÖM kcemarkt 1 VTAAflOfJGEN OWBECKMANNSNGB.67 Maassujs koningshoek gen goedkoper is in het Rot terdamse gebied dan in het Westland. Door aansluiting bij de pro vincie Rijnmond denkt het dagelijks bestuur van Hoek van Holland beter grip te kunnen houden op de ge beurtenissen in het Rijn mondgebied, in de Europoort en op de Maasvlakte. De aanleg van opslagtanks voor vloeibaar gas in genoemd ge bied is één van de punten waar deze gemeente zich te gen verzet. Het dagelijks bestuur zal haar standpunt na goed keuring van de deelgemeen- te raad schriftelijk toestu ren aan het Rotterdams col lege, gedeputeerde staten van het huidige Zuid-Hol land, het openbaar lichaam Rijnmond, de minister van binnenlandse zaken en aan. het landbouwschap. Schiedam Rob Jacobs wordt de opvol ger van Sandor Popovics bij SVV, van middag wordt het eenjarige contract gete kend. Jacobs is nu nog asssistent-trainer bij het Rotterdamse Excelsior, waar hij on dermeer verantwoordelijk is voor het Ci te am. Voorheen is de Maassluise oefen- meester onder andere werkzaam geweest bij de Schiedamse eersteklasser DHS, die onder zijn bewind naar de hoofdklasse promoveerde. Zie verder de sportpagina. Rij k bevriest beloofde bedragen Schiedam Het rijk heeft de toegezegde gelden voor een project straathoekwerk en voor de verbouwing van de Dukdalf in Schiedam- Zuid tot open jongerencentrum (OJC) voorlopig bevroren. Volgens topambtenaar Gert Mulder van de gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugdzaken in Schiedam (CSJ) dreigen de toegezegde gelden zelfs helemaal niet meer door het rijk te worden uitgekeerd. Mulder baseert zich op gesprekken die hij met het ministerie van CRM heeft gevoerd. Schiedam zou volgens het plan twee straat hoekwerkers kunnen aanstellen die het rijk dan bekostigde. De twee werkers die de jeugd op straat moe ten opvangen en hen zinvolle mogelijkheden moeten kunnen aanreiken, zouden worden aangesteld in Noord en Zuid. Er zou boven dien geld vrijkomen voor de verbouwing van de voormalige clubhuisruimte van de Duk dalf in Zuid tot open jongerencentrum. De ambtenaren die zich op het stadskantoor met het straathoekwerk hebben beziggehou den voelen zich uitermate gegriefd. Mulder; „Ik ben hier goed nijdig over. CRM heeft ons laten zitten terwijl er heel duidelijke toezeg gingen waren gedaan. Zon Verkleed als vuilniszak met de bijbehorende sluitingen als haarspelden In het kapsel bood een van de Holyvrouwen burgemeester Kieboom gisteravond 6.000 handtekeningen aan ter afkeuring van het huisvuil beleid. inder enig voorbehoud is ons door beleid sambtenaren van CRM toegezegd dat wij in december 1980 een beschikking van het rijk zouden ontvangen. Het ministerie zou 125,000 gulden beschikbaar stellen voor de verbouwing van de Dukdalf en zou het project straathoekwerk voor drie jaar finan cieren, Het is nu maart en we hebben nog niets van het ministerie ontvangen. Pas teen wij contact opnamen werd duidelijk dat de geleien minimaal tot na eind maart zijn bevroren." Mulder ziet ook in de toekomst een financie ring van de beide projecten door het rijk donker in. „Dan zou de financiële toestand van het rijk moeten verbeteren. Er wordt echter van uitgegaan dat juist nog meer moet worden bezuinigd; in totaal 20 miljard op de rijksbegroting. Het ziet er dan ook naar uit dat nieuwe projecten niet meer mogen worden aangegaan." Op korte termijn kan de gemeente de kosten niet voor haar rekening nemen. Muiden „Het prioriteitenprogramma van de gemeen te staat al vol met zaken die ook van veel be lang zijn. Die zijn niet voor niets in het prio riteitenprogramma opgenomen. Ik ga wel knokken voor een hoge plaats op de meerjarenbegroting 1982-1986." Zie verder pagina drie. Schiedam Het monumentale mozaiek van de heilige maand Liduina, dat door de Schie damse glazenier Frits Henderickx wordt ver vaardigd, krijgt geen plaatsje bij huize Frankeland, zoals de Sint Li- duina-vereniging graag had gewild. Het bestuur van hui ze Frankeland (dat is de Sint Liduina-sbch ting) heeft geen toestemming gegeven, gezien de voorgenomen bouwactivi teiten waarover onlangs is bericht. Ook In het bejaar dentehuis mag het herden- kingsmozaiek van Liduina niet staan. Van dit besluit heeft de Sint Liduina-stich- ting de burgemeester, bis schop Simonis en de Sint Li- duina-vereniging op de hoogte gesteld. De vereniging had glazenier Henderickx opdracht gege ven een mozaiek te vervaar digen ter herdenking van de zeshonderdste geboortedag van Liduina. De vereniging bestaat uit een aantal ortho dox katholieke stadsgenoten, die het mozaiek graag te zij ner tijd zien aangebracht aan de muur van het voormalige weeshuis de Lindenhof aan de Lange Achterweg. Maar die plek kan eigenlijk pas, als de Lindenhof helemaal is gerenoveerd, en zover is het nog lang niet. Daarom had de vereniging graag gezien, dat bij Frankeland zolang een plaatsje kon worden ge vonden. De gelijknamige stichting heeft dat verzoek echter afgewezen in verband met haar uitbreidingsplan nen. Schiedam De Schiedamse burgers moeten beter worden geïnformeerd over de zaken die in commissies ven de ge meenteraad worden besproken. Dat vindt de voorzitter van de katholieke stichting voor sociaal-culturele arbeid (KSCA), Arm and van Puyveide. Vlaardingen Nog nooit heeft de Vlaardingse gemeen teraad meegemaakt wat hem gisteravond overkwam: een recordaantal insprekers richtte zich tot het stadsbestuur. Niet minder dan twaalf personen, onder wie ex-zigeuner- koning Koka Petaio, vroegen om en kregen het woord. Uniek in deze stad. Allereerst waren daar de Holyvrouwen, die de burge meester een als wc-rol omgebouwd pakket aantekenin gen aanboden van burgers die het huisvuilbeleïd van de gemeente niet accepteerden. Vervolgens beklommen di verse sprekers het katheder om enkele kanttekeningen te maken bij de migrantennota. Onder hen een lid van de Turkse Vereniging en een vertegenwoordiger van de Marokkanen. Zij vroegen ondermeer om extra facilitei ten voor de kinderen van de buitenlandse werknemers. Dramatisch bijna werd het toen, nadat enkele Vlaardin- gers al het woord gevoerd hadden over het collegebeleid inzake de zigeuners, Koka Petaio zich tenslotte tot het college richtte. In een niet van emoties ontdaan en soma uiterst persoonlijk betoog wendde hij zich tot burgemees ter KieDoom. Daarbij refereerde hij aan de positie die zo wel de zigeuners als de burgemeester in de oorlog hebben ondervonden. „U en ik," zei hij, „zijn toch bedreigd ge weest door dezelfde groepering (de nazi's, red.), wij heb ben toch dezelfde achtergrond!" Vanavond pas zal het debat over het zigeunerbeleid plaatsvinden. Of Petaio's dramatische oproep gehoor zal vinden bij het college moet nog worden afgewacht Wel staat er burgemeester en wethouders een motie van af keuring te wachten van PS P-raadslid Leo Zeel Het i3 niet onwaarschijnlijk dat ook de PvdA met een, zij bet veel zachtere, motie zal komen. De gemeente zou volgens hem uitnodigingen moeten sturen naar instanties als vergaderingen voor hen van belang zijn. Volgens Van Puyveide gebeurt dat wel in Rotterdam, waar zelfs de deelgemeenten met zo'n uit nodigingensysteem werken. Van Puyveide klaagt dat veel belangrijke zaken in commissievergaderingen on opgemerkt voorbijgaan. „Wij moeten er vaak enorm veel tijd en moeite in steken om te weten te komen wat er in vergaderingen besproken gaat worden. En dan nog komt het voor dat wij na af loop zaken horen die ons di rect aangaan." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft eindelijk de nota voor het migranten beleid vastgesteld. Begonnen nog onder de vorige wethou der Rien Bovenberg passeer de de nota gisteravond ten slotte de finish. Overigens niet zonder een milde vorm van kritiek die zich vooral op de details richtte en het abstracte, nogal vage karak ter van de nota aanviel. Maar vrijwel de gehele ge meenteraad was het erover eens dat het echte werk nu pas kan beginnen: een inten sief contact met de betrokke nen zelf: de talrijke buiten landers die zich in de Vlaar dingse samenleving hebben gevestigd. Hoewel de nota in essentie de goedkeuring weg kon dragen van de voltallige ge meenteraad, werden toch nogal wat kritische kantte keningen gemaakt Centrale onderwerpen daarbij waren de invloed van de buitenlan ders op het stadsbestuur en de positie van de zogeheten tweede generatie migranten, de kinderen van de buiten landers die zich hier ooit ves- - tigden met de bedoeling snel weer naar hun eigen land te rug te keren, maar zo van hun eigen land vervreemd raakten dat zij besloten hier te blijven. Wat het eerste punt aangaat- met name D'66 maakte zich bij monde van fractieleider Don Rodrigues sterk voor een zo spoedig mogelijke tot standkoming van een advies raad van migranten. Daar mee nam Rodrigues een sug gestie over het Stedelijk Overleg Migranten dat eer der die avond al voor iets dergelijks gepleit had. Ver antwoordelijk wethouder Wijnstok bleek echter nogal wat reserves te hebben, die later door burgemeester Kie boom werden toegelicht Een dergelijk adviesorgaan, zo hield hij de raad voor, zou wel eens in sterke mate on derhevig kunnen worden aan politieke invloeden van uit ae buitenlandse ambassa des van de desbetreffende landen zelf. Zo althans was Kiebooms ervaring, vertelde hij, geweest met een experi ment in Utrecht, waaruit bleek dat rechtsradicale groeperingen de overhand kregen in deze organen. Het college erkende overigens de door D'66 onderstreepte noodzaak dat er gezocht moet worden naar mogelijk heden tot politieke invloed van de migranten op het stadsbestuur. En dan was er natuurlijk de problematiek van de tweede generatie. Een onderwerp dat in grote mate terecht kwam op het bord van on derwijswethouder Arij Maar- Ie vela. Eerder had PvdA- fractielid Bep Nachtegaal al een pleidooi gehouden voor een accentverschuiving in het onderwijs. In plaats van het tot nu toe omarmde zoge heten biculturele onderwijs (onderwijs dat de kinderen van migranten zowel de Ne derlandse als de eigen cul tuur aanbiedt) vroeg zij om een accentverschuiving naar intercultureel onderwijs, on derwijs waarbij alle bevol kingsgroepen samen eikaars cultuur bestuderen. Het bleek een wens die Maarle- veld van harte onderschreef. Overigens bleek dat er in de praktijk van een internatio nale schakelklas voor ander staligen nog heel weinig te recht zal komen dit jaar. Hoewel de politieke wil aan wezig is, lijken de problemen met de realisering daarvan (te weinig leerlingen) nog te groot Tenslotte: wethouder wijnstok maakte de raad, in antwoord op vragen van het VVD-raadslid Jan van He- mert, duidelijk dat het uit gangspunt van de nota berust op twee principes: integratie van de buitenlanders in deze cultuur, maar raèt behoud van hun eigen identiteit Schiedam Het stedelijk museum krijgt er depotruim te bij. Burgemeester en wet houders hebben besloten de zolder van het pand Korte Haven 27 aan het museum te verhuren voor 5700 gulden per jaar. In dat pand bevin den zich onder andere de ziekenomroep Schiedam en een duikersclub. Met een extra museumdepot op de zolder aan de Korte Haven wordt het nijpende ruimtegebrek voor opslag van schilderijen verholpen. JlL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad- 5 toei»00' H.di« oei ?o*c' ode'- Vyïoo»^* Deie i sWte° boft lOft' dei V< ,05«e' ■qeV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1