STAD/ STREEK Geen geld van rijk voor 'aggressieve' j ongeren Raad bijeen in speciale zitting voor benoeming BRIEVEN 9Alleen doe je niets9 f: Julius Beurs creatief in 4 Molens Avond over heroïneverslaving 'Laat ongebruikte tanks leegzuigen!' Bingo in residentie van de prins Grote sortering losse nummers voor piano/zang/gitaar o.a.: QUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK 78i.s«(w»ea7ihllKl8m dontfwtfag 5 maart 1981 VD/SC/WW I Werkgroep bundelt verzet tegen hoge woonlasten Piet Boogaard:„Het is 20 gemakkelijk om vanachter de televisie een girokaart in te vullen." Vlaardingen Samen staan we sterk'. Onder dat motto heeft de werkgroep verzet woonlasten de strijd aangebonden tegen de steeds maar stijgende woonlasten. Prijzen van gas en licht, huren en de fors opgetrokken reinigingsrechten door het AVR-debScle baren de werk- groep grote zorgen. We zullen de heren in Den Haag duidelijk moeten maken dat afgelopen moet zijn, meent de werkgroep. Als het zo nog langer doorgaat, zullen er steeds meer klappen volgen, zul len steeds meer mensen in de financiële problemen komen en zullen de wachtlokalen bij de soda- ]e dienst nog drukker worden dan ze nu al zijn. En dat is niet goed voor ons" land, aldus de werk groep. Doordat de mensen steeds minder te besteden krijgen, zullen nog meer bedrijven en fabrieken hun poorten moeten slui ten en zal het aantal i werklozen dat inmiddels i de kwart miljoen is gepas- serd nog groter worden. Het verhaal dat de woonlas ten voor sommigen nu dan toch wel het maximum heb- ben bereikt is geen nieuw gezichtspunt. Het is een ge spreksonderwerp dat regel - - matig valt te beluisteren op verjaardagen, in cafe's en op de werkplek. En het zijn met alleen de mensen met lagere inkomens die daarover kla gen, ook in kringen die gro tere bedragen op hun loon- strookjes zien vermeld, vindt i—men dat het nu wel welletjes is. „Het is toch te gek dat we meer voor het aardgas moe ten betalen, omdat we min der verbruiken. Krijgen we dat nou als dank voor het ge hoor geven aan oproepen van de overheid om zuiniger met energie om te springen. Jarenlang is op alle mame ren, onder meer door pagina grote advertenties in kranten met opbrandende kaarsen in de vorm van een wereldbol, geprobeerd het energiever bruik terug te dringen en nu krijgen we te horen dat de energiebedrijven door het te ruglopen van de vraag naar gas en licht de tarieven moe ten verhogen." Het zijn be kende verhalen die steeds weer de kop opduiken. Als je het aanhoort ontstaat de in druk dat niemand het meer pikt, maar toch gebeurt het en is alweer aangekondigd dat de gasprijzên met ingang van 1 juni omhoog moeten. „Natuurlijk", zegt Piet Boo gaard. voorzitter van de werkgroep verzet woonlas ten, „het is het meest voor de hand liggend dat de tekorten worden verhaald op Jan met de pet. Als je van iedere ar beider é:en gulden pakt, dan heb je miljoenen. Dat is de makkelijkste manier. Het geld moet ergens vandaan komen. Maar we moeten niet vergeten dal het kabinet wil dat we twee procent op de lonen inleveren, plus nog eens een korting op het va kantiegeld van een half pro eent. Dat alles scheelt Jan Modaal honderden guldens per jaar. Met de werkgroep hebben we de woonlasten er uit gepikt, maar we hadden net zo goed een werkgroep kunnen oprichten die zich tegen het duurder wordende levensonderhoud in het alge meen verzet Want het zijn niet alleen de woonlasten die "-hoger zijn geworden, ook de rest van het levensonder houd is aanmerkelijk duur der geworden. Kijk eens naar de voedselprijzen en wat kost kleding tegenwoor dig niet. Als je dat allemaal optelt gaat het de gewone man aardig wat geld kosten." Kornuiten Een pasklare oplossing van de problemen kan de werk groep niet aandragen. Maar daar gaat het ook niet om, vindt men. Waar het de werkgroep vooral om gaat is dat de Nederlandse bevol king en masse de regering in Den Haag laat weten dat het zo niet langer door kan gaan, dat ze het niet langer neemt dat Jan Modaal telkens maar weer voor de brokken moet opdraaien. Op de tweeweke lijkse vergaderingen die de werkgroep houdt, praat men dan ook altijd over manieren om meer mensen bij de werkgroep te betrekken. Want er is veel werk te ver zetten, zoals het regelmatig vergaderen, contacten leg gen, krantjes maken en cor respondentie afhandelen. In middels heeft de werkgroep ook contacten gelegd met an dere soortgelijke groepen m het land die zich ook bezig houden met de steeds maar stijgende woonlasten. Piet Boogaard hoopt dat het werk van de diverse groepen re sulteren in een massale actie, die regering en parlement, voordat er gepraat wordt over weer een stijging van de aardgasprijzen, moet overtuigen dat het zo niet langer door kan gaan. „Als de bevolking niet massaal in actie komt, dan stel je Van Agt en kornuiten weer in staat die maatregelen er door te drukken. Een massaal pro test zie ik als de enige moge lijkheid." Piet Boogaard die als bank werker bij HVO werkt en kaderlid van de industrie bond FNV is, hamert op de massaliteit van een dergelijk protest. „Alleen ben je niets. Als er niets wordt gedaan, gaan al die prijzen gewoon weer omhoog." Overigens is Boogaard niet zo te spreken over de bereid heid bij de Ncdcrtlandse be volking om zich voor derge lijke zaken in te zettten. „Veel mensen willen wel. Maar vaak merk je dat ze be nauwd zijn om bestempeld te worden als linkse actievoer ders. Dat is toch klinkklare onzin. Er is toch niets fout aan om je in te zetten." Een andere oorzaak ziet hij in de bijna ontelbare actiegroepen die ons land rijk is. „De men sen worden er mee over spoeld. Je kunt het zo raar niet noemen of er is wel een actiegroep voor. Daardoor ontstaat bij mensen de in druk dat zij zelf niet in actie hoeven komen. Ik denk ook dat er nogal wat mensen zijn die direct resultaten willen zien. En omdat het nu een maal niet zo snel gaat, is er een groot aantal dat van te voren al zegt: wat heeft het voor zin. En toch hebben we die mensen nodig. Want zon der hen lukt hel zeker niet." Afkoopsom Door contacten te leggen met buurthuizen of gewoon de boer op te gaan met handte keningenlijsten, proberen de leden van de werkgroep me destanders te vinden. Piet Boogaard vertelt een handte keningenactie eigenlijk niet zo te zien zitten. Hij vindt het een vrij goedkope manier voor mensen om zich achter een standpunt te scharen. „Zonder dat je er eigenlijk iets voor hoeft te doen, maak je toch je mening duidelijk. Daarom vraag ik als ik met handtekeningen langs de deur ga ook altijd of de men sen er niets voor voelen ac tief mee te werken in plaats van alleen maar een krab beltje te zetten. Van de week zag je dat ook weer. Op de televisie kon je zien op wat voor een gruwelijke manier zeehonden worden afge slacht en de volgende dag kom je legio mensen tegen die vertellen dat ze geld aan 'Greenpeace1 hebben overge maakt. Ik zeg niet dat geld overmaken fout is. Maar het is zo makkelijk om vanuit je huiskamer vanachter de tele visie een girokaart in te vul len. Ik vind dat een goedko pe manier om je geweten te sussen, een soort afkoop som." Schiedam Het diensten centrum de 4 Molens organi seert zondag een 'Beurs Creatief'. In het centrum worden vanaf half twee 's middags demonstraties gege ven in spinnen, weven, ba tikken, kleibewerking, teke nen en schilderen. Boven dien is er een kleine exposi tie van de handenarbeidclub van dienstencentrum de Woud hoek. De bejaarden van de Woudhoek tonen het publiek maeramé-werkstuk- ken die op de handenarbeid club zijn gemaakt. De Nederlandse Orgel fede ratie heeft ook een standje op de creativiteitsbeurs van de 4 Molens. De federatie zorgt voor orgelmuziek en vertelt alles over theaterorgels aan een ieder die daarvan wil weten. Vervolg van pagina 1 Topambtenaar Mulder van de afdeling CSJ voelt zich bela chelijk gemaakt door het rijk. Belachelijk tegenover de in stelling die bij het straathoekwerk en de verbouwing van de Dukdalf betrokken zijn. Al die tijd heeft de gemeente over legd met de Stichting federatie, het KSCA, en het bestuur van de H. Hartkerk en nu blijkt dat het rijk de toegezegde gelden die voor de plannen nodig zijn heeft bevroren. „Je krijgt zo langzamerhand de indruk dat je over niets hebt ge praat; dat het niet meer dan een zoethouderijtje is geweest. Het is op die manier moeilijk om als gemeente geloofwaardig te blijven tegenover de betrokkenen." Het ging bij het project straat hoekwerk om wat de gemeen te 'randgroepjongeren' noemt. Het ministerie van CRM spreekt van 'aggressieve' jon- Maassluis De Maasslui- se gemeenteraad komt woensdag 18 maart in een speciale vergadering bijeen voor de verkiezing en benoeming van de op volger van de onlangs af- ;j getreden onderwijswet- i- houder Gré van Eek (VVD). s^De kandidaat die de libera- len hebben voorgesteld is Elly Coenen, onderwijsspe- cialist van de partij. Mevrouw Coenen leverde bij de begrotingsbehandelingen vorig jaar fikse kritiek op het beleid van haar partijge note in het college. Na haar aftreden verklaarde wethou der Van Eek dat de houding van haar collega-raadslid had meegespeeld bij haar plotselinge vertrek. Als hoofdreden gaf zij op dat zij niet meer kon steunen op haar eigen fractie binnen de raad. De meerderheid van de raad heeft al laten weten geen be zwaar te hebben tegen de be noeming van weer een libe raal in het college dat bestaat uit twee PvdA-wethouders, één wethouder voor het CDA, alsmede een christen democratische burgemeester. Tevens zal in de speciale raadsvergadering het nieuwe VVD-raadslid J.F.Scheerstra worden beëdigd, die de open gevallen plaats van Elly Coe nen gaat innnemen. geren en heeft voor die groep van de bevolking een speciaal potje. Gemeenten kunnen aan spraak maken op 125.000 gul den als bijdrage voor een acco- modatie voor die jongeren. Schiedam heeft die 125.000 gulden aangevraagd voor de verbouwing van De Dukdalf, het voormalig clubhuis onder de H. Hartkerk. Nadat het clubhuis die ruimte verliet zit alleen de al eerder genoemde 'randgroep' nog in de ruimte onder de kerk. Celd Die 125.00Q gulden gaat voor lopig niet door, en Mulder is bang dat het er ook in de toe komst niet meer in zit Voorlo pig geen verbouwing dus. Maar wat betekent het verder voor zuid? KSCA-bestuurder Armand van Puyvelde vindt, dat, nu hel rijk misschien geen geld beschikbaar stelt, de ge meente voor de kosten moet opdraaien. „Als je een politie ke keuze maakt, en dat is ge daan bij het straathoekwerk, dan moet je als gemeente ook bereid zijn de middelen be schikbaar te stellen. Het is na tuurlijk goed als je als gemeen te probeert geld bij het rijk te krijgen, maar als dat niet lukt zul je toch zelf met geld op ta fel moeten komen. En de ge meente heeft meer dan vol doende geld. Als je ziet wat voor fondsen en potjes de ge meente allemaal achter de hand heeft, dan wordt dat wel duidelijk. Schiedam is alles be halve armlastig." Overigens wil men in Zuid het open jongeren centrum niet langer in de Dukdalf hebben. Van Puyvelde: „We hebben de gemeente een andere locatie voorgesteld, die meer aan de rand van de wijk ligt. Dan ontstaan er ook minder pro blemen met overlast. Om welk pand het gaat wil van Puyvel de niet kwijt: „het gaat om een pand dal in handen is van een particuliere eigenaar. Als nu al blijkt dat er veel belangstel ling voor is drijft dat de prijs omboog." Volgens de KSCA-bestuurder zou het een afschuwelijke zaak zijn als het rijk helemaal niet meer met geld over de brug komt „Er is een enorme be hoefte aan jongerenactiviteiten in de wijk. Dat hebben we meen ik wel duidelijk weten te maken." Jos van der Lugt opbouwwer ker in Schiedam-Noord, ziet minder problemen rijzen als het rijk niet betaald- Volgens hem is het aanvragen van straathoekwerkers niet meer dan een financiële truc ge weest. Van der Lugt: „De ge meente heeft beroepskrachten voor de twee open jongeren centra aan het rijk gevraagd. CRM heeft laten weten dat daar geen geld voor beschik baar was, maar dat wel finan ciële ruimte was voor straat hoekwerkers. Het is dan ook nooit de bedoeling geweest twee straathoekwerkers in Schiedam aan de slag te laten gaan. Het zouden twee stafme dewerkers voor het open jon geren centrum zijn geworden. Zo is het in ieder geval m Noord gegaan. De gemeente heeft in haar meerjarenbegro ting die twee staffunctionaris sen in 1982 opgenomen. We zitten dus alleen dit jaar zon der." Van Puyvelde js het niet met Van der Lugt eens. Volgens hem is het wel degelijk de be doeling dat er een. straathoek werker m Zuid aan de slag gaat. Het gaat om groepen jon geren die her en der in de wijk rondsjouwen en daarvoor zou een straathoekwerker een uitkomst zijn, aldus de KSCA- bestuurder. „Die straathoek werkers heeft de gemeente zelf gewild, ze hebben de poli tieke keuze gemaakt. Als nu het rijk niet over de brug komt, moet de gemeente het zelf maar ophoeren." Hoek van Holland De poli tiek partij D*66 organiseert morgenavond in wijkgebouw De Hoekstee in Hoek van Hol land een informatie-avond over heroïnegebruik en de problematiek van de ex-ver- slaafden. Dit in verband met de mogelijke komst van een opvangcentrum voor ex-ver- slaafden in De Hoek. Sprekers zulten zijn dr. Els Noorlander. medewerkster van de stichting OPO-HOSO en Guus Faasen» raadslid voor D'66 m de ge meente Rotterdam. Een inlei ding zal verzorgd worden door Hans van Cittert, fractievoor zitter van D'66 m de deelge- meenteraad Hoek van Hol land. Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE „Blokje rond" van vrijdag 27 februari j.l. schreeuwt om een reactie. Wim Haslinghuis, de beheerder van de Hargahoeve, verdraait de feiten op een gru welijke manier. Natuurlijk, Julius is een lieve hond, een tikje jaloers misschien, als ie mand wat meer aandacht krijgt dan hijzelf. Julius kwam inderdaad voor de gezelligheid. Jammer was echter, toen bleek dat Julius een hond is die lekker moet kunnen rennen. En je kunt van mensen boven de vijftig niet verwachten dat zij elke dag een half uur tot drie kwartier met een hond gaan rennen. Natuurlijk werd hij wel uitgelaten, natuurlijk was daar wel tijd voor. Julius, die uit hetzelfde asiel kwam als waar hij nu weer zit en waar niets was gezegd over de grote bewegingsbehoefte van Julius, verdiende gewoon een tehuis met jongere men sen, die zelf wat beter uit de voeten kunnen. Dus als Wim Haslinghuis nu eens begint met de juiste ka raktertrekken te noemen, dan kunnen fouten als deze voor- kamen worden. Het is natuur lijk een belachelijke zaak dat als een hond teruggebracht wordt, en er ter plekke gezegd wordt dat men er alle begrip voor heeft, een paar dagen la ter een venijnig stukje in de krant komt, waarin onze ou ders uitgemaakt worden voor egoïstische mensen, wat wel het laatste is wat wij van hen kunnen zeggen. Tot slot dit: wij wensen Julius een fijn nieuw tehuis toe, waar hij lek ker rennen kan. Hettie de Roos-van der Velden Tineke Brus-van der Velden Naschrift Wim Haslinghuis: Als schrijver van dit stukje is het mijn bedoeling om de ge voelens van de hond te ver woorden. Julius voelde zich, volgens mij, behoorlijk in de steek gelaten door zijn vorige baas. Daarbij wil ik zeggen dat iedere hond logischerwijze be hoefte heeft aan uitlaten en dat dit niet verteld hoeft te worden, wanneer men een le vend wezen uit een asiel haalt. Maassluis Het gemeentebe stuur van Maassluis roept alle bedrijven en particulieren die nog geen gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid hun ongebruikte olietanks door gemeentewerken gratis te laten leegzuigen, op dit alsnog te doen. Aan een eerdere op roep werd door betrokkenen al ruimschoots gehoorgegeven. Over enige tijd zal door mid del van metaaldetectors gecon troleerd worden of er 2ich nog ergens niet-gemelde tanks be vinden. Opslag van olieresten in oude tanks is verboden. Door roest- vorming gaan de tanks vroeg of laat lekken en ontstaat zo een bedreiging voor het mi lieu. Wie de oude olievoorra den toch wil bewaren is ver plicht de tank katatoniseh te laten beschermen. Inlichtin gen dienst gemeentewerken, telefoon 19111, toestel 212. Schiedam De Rietzeilers gunnen Schiedam nauwelijks tijd om bij te komen van het carnavalsgehos. Vanavond al organiseert de vereniging een Bingo in de voormalige residentie van prins Carna val: zaal Irene aan de Nieu we Haven. De balletjes gaan rollen om acht uur. Onder de geweldige prijzen zitten rij wielen. stofzuigers, ladenkas- tjes en schemerlampjes. De ware liefhebbers van het bingospel kunnen meteen de dinsdag daarop weer gaan spelen. Om acht uur begint dan een bingo van diensten centrum de 4 Molens. De or ganisatie van de gebeurtenis is in handen van wijkvereni- ging Nieuwland. Supertrauper - Santa Maria - Visite - Feelings - Love story - Ballade pour Adeline - My way - O mein Papa - Vogeltjesdans...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3