Een 'andere' school is vaak een opluchting gewone kinderen (2) mm mmÊ. JKuitenj 1 J /C%\ mm. Doorzon woningen Voetbal Paard Jenever Spijbelen donderdag S maart 1981 VD/SC/WW Dit artikel gaat over de diverse typen van buitengewoon onderwijs. In het bijzonder wordt het onderwijs voor moeilijk lerende kinderen en kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden belicht. Hieronder volgen de adressen van scholen voor buitengewoon onderwijs in het gebied Nieuwe Waterweg Noord. LOM-an derwijk Professor Kohnstammschool, Van der Duyn van Maasdamlaan 48, Vlaardingen; Professor Van Houteschool, Curagaolaan 1, Vlaardingen; Van Lieflandschool, Prinses Beatrixlaan 18, Schiedam; Rijnmondschool, Warande 150, Schiedam. MLK-onderwijs Martin Lutherschool, Haydnlaan 3, Maassluis; Augustinusschoo', Burg. Honnerlage Gretelaan 498, Schiedam; Professor Casimirschool, Burg. Honnerlage Gretelaan 494, Schiedam; Dr. Albert Schweitzerschool, Delfseveerweg 30, Vlaardingen (op dat laatste adres is ook gevestigd de Ericaschool, een school voor zeer moeilijk lerende kinderen). Het jongetje onderhoudt al een kwartier een soort pendel dienst tussen zijn tafeltje en het raam. Die nacht heeft er een wolkbreuk plaatsgevon den. gepaard aan een winters onweer. In lichte verwarring sloft hij weer terug, van het raam naar zijn taalwerk. „Ik snap het niet," mompelt hij. starend op de leeskaartjes. „ik snap er geen bal van. Hebben de geesten dat gedaan?" Op het bij de school behorende grasveld liggen grote donkere plassen. Een raadsel dat hem al de hele ochtend van zijn werk houdt. De geesten zijn weer actief geweest, In het onderwijs voor kinde ren met leer- en opvoedings moeilijkheden (LOM) worden ze steeds vaker gesignaleerd: leerlingen met een ziekenhuis verleden. Hun langdurig ver blijf in die witte, vijandige we reld heeft soms zulke angsten achtergelaten dat een langdu rige en, wanneer er niet inge grepen wordt, zelfs blijvende psychische schade het gevolg kan zijn. Vaak genoeg brengen die onverwerkte angsten dan weer een leerstoornis voort. Zoals bij het jongetje hierbo ven, dat grote moeite heeft om zich te concentreren op zijn werk. Er zat veel tijd en geduld no dig zijn om hem weer het ge voel van veiligheid terug te geven, waarzonder een kind niet kan leren. Daar is zoveel aandacht voor nodig, dat het lager onderwijs hem die niet kan geven. Het buitengewoon onderwijs wèl. „Het wezenlij ke verschil met het gewoon la ger onderwijs is dat wij hier zoveel over deze kinderen kunnen praten," zegt Henk Heese, hoofd van de Schie damse Van Lieflandschool. een openbare school voor lager LOM-onderwijs. En hoewel gericht op alleen zijn eigen school, raakt zijn opmerking de kern van alle buitengewoon onderwijs. Veel tijd en speciale aandacht voor de individuele moeilijkheden van elk kind apart. In het totaal bezoeken in Ne derland ongeveer negentigdui zend kinderen een school voor buitengewoon onderwijs. De grootste groep, waar wij het in dit artikel over zullen hebben, daarvan wordt gevormd door het LOM- en MLK-onderwjjs. Het laatste bijvoorbeeld telt een bevolking van dertigdui zend leerlingen. Daarnaast zijn er de scholen voor zwaar feestelijk of lichamelijk ge- andicapte, voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, de scho len die aangepast onderricht geven aan leerlingen die in bijzondere omstandigheden le ven (schipperskinderen en langdurig zieke kinderen bij voorbeeld) of zich moeten richten op kinderen met een specifiek lichamelijk defect (slechtziend, spraakgebrek etc.). Obstakels De LOM-school is een type van buitengewoon onderwijs dat nog niet zo heel lang be- staat. Na de oorlog werd het opgericht, toen het besef alge meen doorbrak dat een kind dat zich 'dom1 gedraagt lang niet altijd dom is. Want voor leren komt meer kijken dan alleen een goed stel hersens. Daar is ook concentratie voor nodig, een bepaalde mate van innerlijke rust. En niet in de laatste plaats: een goede sa menwerking tussen al die on derdelen van het verstand die tesamen de intelligentie vor men. Een kind dat als gevolg van een kleine hersenbescha diging het lezen maar niet on der de knie kan krijgen zal ook met het rekenen veel moeite hebben, waardoor het lijkt alsof hij over de hele linie slecht is terwijl het in wezen maar om een klein defect gaat. Anders gezegd: LOM-kinderen zijn kinderen met een 'norma le' intelligentie, alleen komt dat laatste er niet 20 uit. Ze struikelen op de gewone lage re school over obstakels die andere kinderen niet hebben en raken daardoor dikwijls in een isolement, waardoor de problemen zich op stapelen. Eén van de ouders over haar zoon Mark, die nu op een LOM-school zit en het daar heel goed 'doet'. „Doordat hij op school (de gewone lagere school, red.) gepest werd ging hij thuis kinderachtig doen. Hij werd niet moeilijk, nee, hij werd juist verschrikkelijK makkelijk en lief. Echt abnor maal makkelijk. Dan werd hij thuis leuk opgevangen, dacht hij. Hij het zich thuis verwen nen, omdat hij op school ach ter was." Plaatsing op een LOM-school betekent voor deze kinderen, en voor hen niet alleen trou wens, vaak een enorme op luchting. Het is een vorm van erkenning. Ze hoeven zich niet meer te bewijzen ten op zichte van hun leeftijdgenoten. Wat in veel gevallen al kan leiden tot een kleine opbloei. Maar op zich is een andere, be grijpendere omgeving natuur lijk niet voldoende. Ook het onderwijs zelf is op de LOM- scholen aangepast aan de spe cifieke leer- en gedragsmoei lijkheden van elk kind apart. Een algemeen kenmerk daar van is de strakke en gerichte aanpak. Stapje voor stapje, zo dat het kind geen schakel kan missen en de kans krijgt, wan neer dat tot de mogelijkheden behoort, zijn stoornis te over winnen. Er wordt gewerkt in kleine groepen (nooit groter dan 15 kinderen tegelijk), vaak met gebruik van heel vernunftige hulpmiddelen. Een veel voorkomend ver schijnsel bij LOM-kinderen is voorts de overbeweeglijkheid. Geen kwestie van een teveel aan energie, maar meestal het gevolg van een kleine hersen beschadiging waardoor het kind zijn eigen motoriek niet goed onder controle heeft. Veel LOM-kinderen gaan dan ook door voor onhandig en lomp, ze stoten alles om en natuurlijk net als ze op visite zijn. Reden waarom aan de motorische vakken veel aan dacht wordt besteed. Gymna stiek, handenarbeid en hand werken. Vakken die hen later trouwens ook goed van pas ko men: het merendeel van de LOM-kinderen komt op een gewone huishoudschool of technische school terecht. Een enkele keer ligt ook de Mavo in het verschiet, maar daar staat tegenover dat ande re kinderen blijvend hinder ervaren van hun handicap en na de LOM-school op speciaal vervolgonderwijs zijn aange wezen. Zelfvertrouwen Zijn LOM-kinderen over het algemeen niet makkelijk als één groep te omschrijven, bij moeilijk lerende kinderen is dat in een bepaald opzicht sim peler. De scholen voor MLK- onderwijs richten zich op leer lingen wier intelligentie over de hele linie lager ligt dan die van hun leeftijdsgenoten. Hun probleem is dat ze in de mees te gevallen niet kunnen den ken op het abstracte niveau dat de maatschappij van hen eist. Het onderwijs is dienove reenkomstig: hard werken aan de elementaire vaardigheden die nu eenmaal nodig zijn bij het raadplegen van een spoor boekje of het afrekenen in de winkel. Jan de Rooij, hoofd van de Vlaardingse MLK-school Al ben Schweitzer: „Ik vertel al tijd tegen ouders wanneer ze komen praten: wij houden in ons onderwijs rekening met het feit dat uw kmd die-en-die moeilijkheden heeft, maar wij lossen ze niet op." Hardhan dig? De Rooij lijkt niet iemand die er plezier in heeft mensen hun illusies uit handen te slaan. Maar te vaak heeft hij moeten constateren dat nieu we leerlingen zijn school bin nenkomen, doodongelukkig geworden door de te hoge ver wachtingen waar zij in het verleden mee beladen zijn. Het is voor het geluk van een kind noodzakelijk, meent Jan de Rooij, dat die verwachtingen tot refele proporties worden te ruggebracht. Een van zijn eerste zorgen is dan ook het kind weer het ge voel te geven dat het wat kan, „Zodat het weer zelfvertrou wen krijgt en plezier in het schoolgaan. Maar voor de rest is het net als op de gewone la gere school keihard werken," De didactische aanpak is even als op de LOM-school strak en gestructureerd. De leerstof wordt in korte overzichtelijke delen aangeboden, zodat het kind weet waaraan het toe is. Ieder kind wordt op zijn eigen niveau benaderd. Het conven tionele klassensysteem bestaat niet meer. Rekenen en taal hebben een zwaarwegend accent. Juist omdat de inrichting van onze maatschappij steunt op deze basisvaardigheden. En niet al leen vanwege de samenleving, ook ten behoeve van het kind zelf. Het blijkt toch dat kinde ren van de MLK-school, al houden ze zich vaak groot, het niet kunnen lezen als heel pijnlijk ervaren, s Avonds worden ze er soms hard mee geconfronteerd, wanneer de ondertiteling van een film ge heimtaal blijft Veel aandacht ook aan hei sociaal weerbaar maken van de leerlingen. Door hun beperkte verstande lijke vermogens denken deze kinderen vaak op de korte ter mijn en overzien ze niet de ge volgen van hun (impulsieve) daden. Net als aan de LOM-school is ook aan de MLK-school een team van specialisten verbon den: een logopedist, een psy choloog, een ortho-didacticus en een scboolmaatschappelijk werkster. Blijvend karakter Veel overeenkomsten dus tus sen LOM- en MLK-onderwijs. Toch zijn de verschillen groot Wat de twee schooltypen on- Volgcnde week het afsluitend artikel over de toekomst van bulten kinderen. door Jan Hendrik Bakker foto's Ben Blumers dB "W derscheidt 15 vooral het soort kinderen dat deze bezoekt Het tekort van moeilijk lerende kinderen is in verreweg de meeste gevallen van een blij vend karakter. Evenals dat bij het LOM-onderwijs hel geval is wordt een kind twee jaar na toelating herlest, daarna wordt zo'n test bij een kind van een MLK-school niet meer her haald, in het LOM-onderwjjs wèl. De doorstroming naar 'hoger' onderwijs of terugplaatsing naar het gewoon lager onder wijs is een betrekkelijke zeld zaamheid geworden. Zo wer den in'de loop van zeventien jaar tijds slechts drie leerlin gen van de Albert Schweitzer school doorgeplaatst naar het LOM-onderwijs. Maar ook voor dat laatste onderwijs, hoewel oorspronkelijk opgezet als een soort 'reparatiesehool' waar kinderen tijdelijk verble ven, geldt dat de doorstroming naar andersoortig onderwijs sporadisch is geworden. Een uitvloeisel ook van het alge meen gehanteerd beleid bij twijfel tijdens de toelatingson derzoeken de kinderen '20 hoog mogelijk' te plaatsen. En wat daarna? Voor de meer derheid van de MLK-leerhn- gen wordt een plaatsje gere serveerd op een school voor voortgezet buitengewoon on derwijs. Een minderheid komt terecht op scholen voor indivi dueel beroeps- of land- en tuin hou wonderwijs terecht. Het is den situatie die pos sinds enkele jaren bestaat. Tot voor kort was het MLK-onderwijs ook eindonderwijs Hel bete kende dat hel hoofd van deze scholen naast de zorg voor de dagelijkse lessen ook de taak had zijn oudere leerlingen er gens in het bedrijfsleven onder te brengen. Over de toekomst van buiten gewone kinderen in een vol gend artikel meer. Met het verlaten van de eigen school valt vaak ook de sfeer van be schutting weg. Het is zoals Jan de Rooij zegt: „Mijn leerlingen worden wel eens uitgeschol den voor het fe:t dat 7t- op een buitengewone school /men. Soms brengt dat heftige reac ties te weeg Kinder» n willen niet meer buiten spelen en /o Maar hier op school ove;heerst toch het zich geborgen weten.1' Een geborgenheid, waar zij het eens zonder mee zullen moe ten doen, maar die hen tevens de kans heeft gegeven zich te gen de toekomst te wapenen. Domme pech in de Van Ley- den Gaelstraai, hoek Binnen singel in Vlaardingen. Hèb je eens goede doorzonwoningen in de meest letterlijke zin van het woord en kan je er met dit weer nog niet bruin bakken. Raadsleden van Schiedam gaan voetballen tegen de pers. Das natuurlijk kat in het bak kie voor de journalisten. In een oefenpartijtje in Ooster hout scoorden wij goal na goal, terwijl het CDA-raadslid Luud Snel alleen de ruiten van het aangrenzende schoolbuiten- huis wist te raken. Nee, dan Bas van Bochove, de 'overloper* uit het kamp van de journalisten, die nu voor lichting doet op het stadskan toor. Die wist in elk geval een beetje tactiek in het voetbal te brengen. Kwam bij elke cor ner als een Dick Nanninga naar voren en nam telkens zijn pet af. Want je weet nooit, de bal mocht eens in de buurt van het koppie komen... „Ja, maar wij zijn uitgenodigd door de burgemeester om naar carnaval te komen," zei dinsdagavond de feestneus van het Schiedamse CDA, Luud Snel. „Nou en? Wat hebben wij hier in deze commissie met de burge meester te maken? Laten wij maar gewoon door vergaderen, hoor," zei wethouder Posthoorn koeltjes. Voor Snel was er dus geen carnaval bij, in elk geval pas dinsdagavond héél laat. Elke vergaderminuut tikte weg en Luud Snel zat te trappelen van ongeduld. „Hé, Luud," zei iemand, „staat er soms een paard in de gang?" Ze hebben het zelf gezegd: „Juist in de jeneverstad is een club van anonieme alcoholis ten nodig." En de buurstad dan, dat oord van haring en bier en schelvispekel? Welnu, Leden van de Schiedamse schoolraad schijnen vaker af wezig te zijn dan de kinderen waarover zij praten. Het gerucht gaat dat de kan tonrechter uit Schiedam, die Vlaardingse en Maassluise spijbelaars al heeft veroor deeld. 2ich nu met die school raad bezig gaat houden. Vanuit de schoolraad is al een oplossing aangedragen Laat leden van de gemeenteraad op de kinderen passen en dan zal het bezoek weer toenemen, zo meent men. Je zag het aanwezige gemeen teraadslid Rob Hijmans, ook wel de Pietje Bell van de ge meenteraad genoemd, opver en. Viel daar iets bij te verdie nen voor de dub van de zwar te hand? daar was de AA al actief, al ja- V j Q fl 01 ren. Geen wonder met die pe- kei, Wij hebben het altijd al gedacht: jenever is wat pretti ger neut. De afdeling voorlichting van de gemeente Schiedam heeft een nieuw vignet, met allemaal molentjes. Het gerucht gaat dat de gemeente Kinderdijk een jeneverglaasje in het briefhoofd wil gaan zetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5