COMMENTAAR STAD/STREEK Schiedams bedrijf komt met nieuw isloatie- systeem Schoolhoofden geen vrij voor overleg Agent moet auto meer laten staan HOREN EN ZIEN i Selectie voor woonwagen kamp Jongeren trekken spoor van vernieling door Maassluis Piepschuim en specie aan buitenkant woning Schiedam schenkt spelers water Opknapbeurt voormolen Kawina Holland Ruilbeurs Pygmalion Horror Concert Dansen Steen en brons (27) y lij WOONWAGENBEWONERS ZIJN 'andere' mensen, 20 Is de stellige mening van de vereniging ruimtelijke ordening Ke- thel en omstreken, die enkele honderden bewoners van Kethel-Oost representeert, en daarom ziet zij op het gras- landje aan de Koekoekslaan liever een tennisparkje voor 'gewone' Schiedammers ontstaan dan een nieuw woon wagenkamp. Het veronderstelde 'anders zijn' van de woonwagenbewoners, die nu nog wonen In een kamp aan de Schiekade dat volgens de normen van de provincie Zuid-Holland te groot Is, leidt in Kethel tot onverdraag zaamheid. Eind 1979 2ijn, gestimuleerd door genoemde vereniging, al enkele honderden Kethelaars met bezwaren naar de gemeenteraad gestapt, wat de drukst bezochte vergadering sinds tijden opleverde; en nu een voorberei- dingsbesiuit uiteindelijk heeft geleid tot een voor woonwa gencentra uniek schetsplan, lijkt een zelfde golf van pro testen uit Kethel de stad te overspoelen. VANAVOND ZULLEN gezaghebbende omwonenden van de Koekoekslaan van zich doen horen, als de raadscommis sie van verantwoordelijk wethouder IrC. Zijdeveld over het schetsplan vergadert. Dit schetsplan is tot stand gekomen in overleg tussen gemeente, woonwagenbewoners en een minderheid van bewoners van Kethel-Oost die vindt dat iedereen gelijke rechten heeft. Deze minderheid wil woon wagenbewoners niet het recht ontzeggen zich ook In Ke- thel-Oost te vestigen, al is dat dan niet in koopwoningen in premiesfeer of vrije seclor. Zo'n houding siert deze men sen. DE VERENIGING UIT Kethel draagt vreemde argumenten aan. Een vervelend aspect vindt zij bijvoorbeeld dat woon wagenbewoners, door hun krappe hulsvesting, veel 'bui ten' zouden leven, wat kennelijk a-sociaal is. Nu hebben woonwagenbewoners geen Spartaanse opvoeding geno ten en wie op een winderige dag naar het kamp-Schiekade gaat. denkt dat het er verlaten bij ligt. Dat wit uiteraard op een zomerse dag wel anders zijn. Zouden Kethelaars, die aanstoot nemen aan 'bulten' leven, voortaan uit hun tuin tje willen blijven? WETHOUDER ZIJDEVELD heeft nu verklaard, dat op de woonwagenbewoners een ongekend strenge selectie zal worden toegepast. Wie zijn standplaats aan de afgelegen Schiekade wil verruilen voor een plaats op het nieuw te stichten centrum aan de Koekoekslaan, dat door veel groenbeplanting in belangrijke mate aan het oog onttrok ken moet worden, zal zich aan strenge eisen moeten on derwerpen. Hij mag geen rommeltje maken en geen kip penhok houden, als hij dat trouwens al zou willen, terwijl dat elders in Schiedam geen punt is. Zijn woonwagen moet goed onderhouden worden. Het is nog maar de vraag of zijn kinderen speelgoed op straat mogen laten rondslingeren, want scherper zal in het nieuwe centrum op -ordehandhaving worden toegezien dan elders In de stad. Wie zich niet aan die afspraak houdt, gaat zonder pardon terug naar de Schiekade, zo heeft wethouder Zijdeveld ge zegd. WOONWAGENBEWONERS die zelf ook het leven temidden van sloopauto's van een enkele buurman beu zijn, zullen het ondanks hun instemming met het schone plan-Koe- koekslaan niet als vleiend ervaren dat iets van de dlscri- minatie in Kethel doorsijpelt In de selectieprocedure die - de gemeente voorstelt. Op het kamp zelf Is de opmerking gehoord: „Wij lijken wel gedetineerden, die op proef wor den vrijgelaten en anders terug naar de gevangenis moe ten" een alleszins begrijpelijke opmerking, die de ge meente Schiedam te denken mag geven. KK MaassluisDrie jonge Maassluizers hebben in de nacht van zondag op maandag een spoor van vernielingen door de stad getrokken. De vandalistische tocht begon omstreeks midder nacht toen zij bij een garagebedrijf aan de Marelstraat met de slang van een benzinepomp een ruit vernielden. Voorts werd in de Wagen straat een putdeksel gelicht die de jongeren even later door het venster van de Emanuel- kerk smeten. Enige tijd later trof de politie in deze zelfde straat een 32-jarige Maasslui- ter in hulpeloze toestand aan. Hij was door de drie zonder enige reden mishandeld. Van het voormalig politiebureau op de Markt sneuvelden onder de baldadigheid van de jongeren bovendien maar liefst twaalf ruiten. De drie konden dooi de politie worden gegrepen. Tegen hen is proces-verbaaJ opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Schiedam Spelende kinde ren aan de Jachtbavenlaan in Schiedam-Zuid hoeven voor taan niet meer bij bewoners aan te bellen voor een slokje water als zij aan hun activitei ten een onblusbare dorst heb ben overgehouden. Op ver zoek van de bewonersvereni- ging Schiedam Zuid wordt binnenkort vlak naast schom mel, wip en glijbaan op de Jachthaven laan een fonteintje aangebracht, waarin kosteloos en onbeperkt het drinkwater tot de beschikking van de kin deren staat motmdag 11 maart VD/SC/WW In het bedrijf aan de Hoofdstraat In Schiedam laten (van rechts naar links) J. G. Lauwaars, A. Markwat en S. B. Hart man zien met welke materialen je een woning een 'warme trui' kunt aantrekken. Schiedam Het tachtig jaar oude Schiedamse bedrijf in bouwmaterialen Lauwaars BV komt met een nieuwe isolatietechniek op de markt, die in Nederland nog in hoogst uitzonderlijke gevallen is toegepast. Het bijzon dere van het nieuwe isotherm-systeem is, dat de bui tenkant van gevels van gebouwen met een isolerende laag wordt afgedekt. Dat maakt het mogelijk om ook oude gebouwen met massieve wanden, dus zonder spouwmuren, in een handomdraai te isoleren. Via iso therm wordt gerekend op een energiebesparing van zestig procent Lauwaars BV, gevestigd aan de Hoofdstraat, is voor het leveren van isotherm bena derd door de kunststoffen handel Van Strien uit Raamsdonkveer. De isolatie bestaat uit diverse deklagen, om te beginnen piepschuim (polystyreen), lijm, gaasver- band, mortel en pleister werk. „De beste isolatie is uiteraard om de kou ook bui ten de muren te houden in plaats van alleen buiten de woning." aldus directeur J. G. Lauwaars, „en dat kan bij dit systeem." Lauwaars levert aan de Rot terdamse firma W. Hartman BV. een 120 jaar oud middel groot stukadoors- en afwerk- bednjf. waarvan directielid A. Markwat in Schiedam woont. Aan de Oosisingel heeft hij een huis. dat het resultaat laat zien van isoleren met iso therm. Niet alleen wordt be spaard op stookkosten, ook wordt de waarde van de wo ning verhoogd door de fraaie afwerking. Volgens Markwats vennoot S. B. Hartman is deze isolatietechniek bij uitstek ge schikt voor enkele duizenden flatwoningen, die rond de oor log in het Rijnmondgebied zijn neergezet. Ook andere oude f>anden zonder spouwmuren enen ztch hiervoor. Lauwaars: „Nederland is typisch een land van bakstenen. Met zo'n stu- klaag eroverheen zal dat wel verdwijnen." Een voorlopige prijs wordt ge raamd op honderd gulden per vierkante meter. Hierbij kun nen kosten komen, die ont staan als dc isolatiewand een dikte bereikt van acht tot twaalf centimeter. In de prak tijk zal dan blijken dat raam- dorpels vervangen moeten worden, dakranden aan ver nieuwing toe zijn en straatste nen uitgelicht moeten worden om de zogenaamde 'koude brug' onder de grond te voor komen. Hoe een met isotherm geïsoleerd pand eruit komt te zien. geeft een modelwoning aan de Molukkenstraat 35 in Vlaardingen aan. Lauwaars denkt over twee weken een expositie van iso thermmaterialen ingericht te hebben in zijn showroom aan de Hoofdstraat 32 in Schie dam. Met gemeentebesturen in Rijnmond zijn over deze vorm van isoleren nog geen contac ten gelegd: met enkele wo ningbouwverenigingen wor den wel besprekingen ge voerd. Commentaar van de Schie damse wethouder voor stads ontwikkeling en milieu. Chris Zijdeveld, gistermiddag: „In zulke initiatieven zijn wij in principe altijd geïnteresseerd en het is vooral leuk dat het een Schiedams bedrijf is. Het isoleren van buitengevels is energetisch gezien hoogst aan trekkelijk. ook gezien toepas singen met zonneönergie. Daar moet over te praten zijn." p[iiiiiniiniiiijiiiiiiiiiii!iHiniiiiiiniiiiiiiiiii!iiiiiimiiimniuitiaiii!iiiuaiBuauiuiiiiuiiiimiKiiuiiioiiiiiiiiU!iiiiiiiiiiiiiii[ii!iiiiiiiiiiiiHifiiiii!^ Schiedam Hoofdleidsters en schoolhoofden krijgen geen vrij van de gemeente om over hun werk te over leggen. Een verzoek van de schoolleiders om acht mid dagen per jaar van school te mogen wegblijven om deel te nemen aan het pas opge richte schoolleidersoverleg, is door het college van bur gemeester en wethouders afgekeurd. Wel heeft Schie dam aan minister Pais ge vraagd of er voor de school leiders geen regeling kan worden getroffen. J. Jutte van de afdeling onderwijs ^tutiti]iiitiiiiiiiiiiiimiiiiuuuuuuuuxiiiiiiiiiiiunfiiii2HinanimiiiiiiiiiiiHKUjiittiiiiJiitt]iiitittiiiiuitiiiiiiiiMnuiimtiii!iiiiiiJ!iiiimiiniiiiiJi]i^ van de gemeente ziet in de rechtspositieregeling voor onderwijskrachten wel mo gelijkheden, maar daarvoor is volgens hem goedkeuring van de minister noodzake lijk. De gemeente wacht nu het antwoord van de minis ter af. Schiedam Met grote haast moeten werktuigen in molen De Vrijheid worden ver nieuwd, anders dreigen de wieken stil te vallen. En daarvoor is die molen in 1974 niet gerestaureerd. Twee baheliggers, de wind- peluw en de korte spruit van de molen moeten nodig wor den vervangen. Dat zal niet duur zijn. Voor 28.000 gulden kan het karwei al worden geklaard. Vervolg van voorpagina Vlaardingen De komende jaren zullen de Vlaardingse burgers meer worden geconfronteerd met politieagenten die te voet of op de fiets hun ronde maken. De surveillance van Je wijkagenten geschiedt al voor 95 procent te voet of met de fiets en die van de overige surveillance voor ongeveer tien procent. De korpsleiding wil echter dat agenten nog meer de auto laten staan om lopend of fietsend hun surveillancedien sten uit te voeren. Een eerste aanzet zal daartoe worden ge geven door een meer gerichte surveillance. Daarmee hoopt de politie een aanzienlijke uitbreiding van de algemene surveillance per fiets en te voet te bereiken. Een aanspreekbare agent in de wijk wordt door de politie de basis genoemd van de surveil lance-organisatie. lh de beleidsnota wordt meer contact met de bevolking on misbaar genoemd voor 'het goed functioneren van het po litieapparaat, hoe modern dat ook is georganiseerd en tech nisch is uitgerust'. Een beter contact kan er onder meer toe leiden dat begrip ontstaat voor het politiewerk en dat vanuit de burgerij meer informatie voor de politie komt, waardoor de politie ook beter kan inspe len op bij de bevolking be-, staande problemen. Ook meer voorlichtingsbijeenkomsten voor scholieren of groepen burgers kunnen volgens de korpsleiding leiden tot meer begrip bij de bevolking voor de politie. Momenteel zijn in Vlaardin gen acht wijkagenten werk zaam. In de toekomst zal er naar worden gestreefd een ne gende wijkagent aan te stellen en de industriewijken los te koppelen van de overige wij ken. Het toegenomen gevoel van onveiligheid bij de burgerij is volgens de politie vooral te wijten aan een forse toename van de kleine criminaliteit. In de nou wordt gesignaleerd dat in geval van grote zaken zoals bankovervallen, moord en doodslag kosten noch moeite worden gespaard om het on derzoek tot een goed einde te brengen, maar dat daardoor de bestrijding van de kleine cri minaliteit in de knel komt. Bij de recherche onderzoekt men momenteel of aan die kleine criminaliteit niet meer aan dacht kan worden besteed. In tern zijn al enkele veranderin gen doorgevoerd zoals een vereenvoudiging van schrifte lijke procedures, het instellen van een opvangdienst, de in voering van nieuwe dien stroosters een een beter wer koverleg. Nu al blijkt dat re chercheurs de handen daar door meer vrij krijgen voor de kleine criminaliteit en ver wacht wordt dat in de toe komst een groter aantal zaken kan worden opgelost. De politie is afgestapt van het idee dat er meer pohtiebu- reau's verspreid over de stad moeten komen. In de beleids nota wordt dat gemotiveerd rnetrhet feit dat het grondge bied van de gemeente goed is te overzien en alle wijken snel bereikbaar zijn. Dal betekent wel dat er zo snel mogelijk een begin moet worden gemaakt met een uitbreiding van het hoofdbureau aan het Delftse- vecr. Reeds in 1968 bleek al dat het in 1957 in gebruik ge nomen gebouw te klein was. Sindsdien is steeds geprobeerd de huisvesting te verbeteren en in bijna vijf jaar geleden gaf de gemeenteraad een kre diet om plannen te ontwikke len voor de uitbreiding van het hoofdbureau Bij het ont werp dat inmiddels gereed is. is rekening gehouden met rijksnormen, maar contacten met het ministerie van bin- nenlandsezaken over een bij drage in de kosten hebben nog steeds niets opgeleverd. Suantuma organiseert zaterdagavond een Surinaams culturele bijeenkomst in wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel 87a. Op het program: film, foto-exposi tie, een optreden van de Kawinagroep en diverse hapjes en drankjes. Entree bedraagt 3,50 en het begint om acht uur. In het Schiedamse Zolder theater in de Teerstoof treedt vrijdagavond de groep Weissman op met het avondvullende cabare- t/opera/muziekprogram- ma 'Over Holland'. Het begint om negen uur en de toegang bedraagt 12. De Verzamelaar stelt verzamelaars van sigarenbandjes, suikerzakjes, ansichtkaarten enz. morgenavond in de gelegenheid hun collectie uit te breiden op de wekelijk se ruilbeurs. Van 19.00 tot 22.00 uur in De Halte, Callen- burgstraat 15, Vlaardingen. Het klassieke thema Pyg malion dat in musical- vorm gestalte kreeg ïn 'My fair lady' wordt mor genavond door toneel- froep Theater op de plan- en gebracht in de Vlaar dingse Stadsgehoorzaal, In de hoofdrollen Jeróme Reehuis, Anny de Lange en Bernhard Droog. Het begint om kwart over acht en een kaartje kost 12.50. Een cineast die het budget voor een kleurenfilm heeft, maar dan toch een zwartwit-productie maakt moet wel uit zijn op bijzondere effecten. A. Romero maakte 'The night of the living dead'. Het is een eersteklas griezelfilm waarin niemand, ook de toe schouwer niet, wordt gespaard. Filmclub Schiedam draait deze film vrijdagavond in de Schiedamse Teer stoof, Nieuwstraat 12. Het begint 20.45 uur. Aad Zoutendijk speelt sohn en Bach. Van 12.45 morgenmiddag voor een tot 13.15 uur in de Grote lunchend publiek. Werk Kerk van Vlaardingen. van Couperin, Mendels- Toegang gratis. De Stichting Open Huis m Schiedam organiseert vrijdag sen dansavond in dienstencentrum 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Toegang is vrij en het begint om 20.00 uur. Gevelkunstwerken maken vaak de indruk niet ge heel in harmonie te zijn met het gebouw waaraan ze bevestigd zijn. Van het kunstwerk aan het Vlaar dingse GEB-gebouw kan dat in ieder geval niet ge zegd worden. Frontaal komt de 'Mechanische vorm' het meest tot zijn recht en het is alleen jam mer dat de Hoflaan ter plaatse zo smal is dat je, ook als je aan de andere kant van de straat loopt, het hooggeplaatste kunst werk alleen kunt bewon deren als je er het risico van verrekte nekspieren voor overhebt. De 'Mechanische vorm* vormt een schitterend ge heel met hei erachter ge plaatste glaswerk. Geheel in overeenstemming met het werk van de energie bedrijven ontwierp kun stenaar Jan de Winter het geheel dat tegelijk met de ingebruikname van het gebouw, in het begin van de zeventiger jaren, werd onthuld. is 5HI «81 "I-I JUS! if j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3