STAD/STREEK 9 9Mavo sluit heter aan hij basisschool Informatie borstkanker 1 Andries Greiner: 'Slechte Image niet terecht m ERVAREN AUTOMONTEUR Philips spreekt met ONS- directeur Dronken achter Stuur van auto Inbraak in woning ï)ief verguld met sieraden Willem de Zwijger*'s laatste jaar mavo-3 Garagebedrijf GE6R. J. EN F. ZUIDGEEST «rijdoo t3 maart 1881 VD/3C/WW Jeugd wordt dubbel gepakt De komende maanden worden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een aantal voorlich tingsbijeenkomsten gehouden over borstkanker. De informa tiebijeenkomsten vinden plaats in het kader van het project 'Omgaan met borstkanker', dat is opgezet door de provinciale kruisvereniging Zuid-Holland en het studiecentrum sociale oncologie van het koningin Wilhelmina fonds. Voorlichting over vroege op sporing van borstkanker neemt op de informatie- mid dagen en avonden een belang rijke plaats in. Als bortskan- ker in een vroeg stadium ■wordt ontdekt is er meer kans op genezing. Aan die vroege opsporing kan iedere vrouw zelf meewerken door één keer per maand zelf haar borsten te o'nderzoeken. Tijdens de bij eenkomsten wordt, onder an dere aan de hand van dia's, een uitvoerige instructie gege ven van het borst-zelfonder- zoek. Voorts bestaat de gelegenheid te praten met vrouwen die zelf een borstamputatie hebben on dergaan; zij vertellen over hun eigen ervaringen met bors tkanker. Ook geven zij infor matie over de begeleidings groepen die zij hebben opge richt om hun lotgenoten vrouwen met borstkanker te helpen. Een team van des kundigen, waaronder een arts, een verpleegkundige van de kruisvereniging en een maat schappelijk werker, is aanwe zig om vragen te beantwoor den. Informatie over datum en plaats van de bijeenkomsten kan men krijgen bij het pro jectadres, Soendalaan 2, 3131 LV Vlaardingen, tel. 010- 342901. Maassluis „Er is bij ons geen discipline, er is geen systeem van maatregelen of straffen. Alle problemen worden opge- Jost op het niveau van overleg. Als de relatie tussen de jonge ren en de vormingsleider er een is op kameraadschappelijke basis dan worden die problemen soepel opgelost. Problemen doen zich dan ook bijna niet voor. Het is op ons vormings centrum vrijer, maar zeker niet vrijblijvender." Directeur Greiner van het christelijk vormingscentrum 'De Maaskant' ïn Maassluis is eerlijk als hem wordt gevraagd om de sfeer in het vormingscentrum te herschrijven. Het valt hem niet makkelijk om een juist beeld te schetsen v||& •V- -.- van het vormingscentrum. Weegt zijn woorden zorgvul dig af, wil niemand te kort doen. „Altijd moeten wij vech ten tegen vooroordelen van buitenaf. Het maakt de taak veel moeilijker vcor ons. Kijk, een Havo is een Havo niet meer en niet minder. Een vor mingscentrum roept een ander beeld bij de mensen op al wor den de vooroordelen gelukig minder. Bonlc mengeling Een bonte mengeling van jon geren maakt gebruik van het vormingscentrum. Jongeren die de studie niet hebben afge maakt, maar toch nog wel iets willen leren. Partieel leer plichtigen die nog één of twee dagen naar school moeten, maar ook jongens en meisjes die een opleiding hebben afge maakt maar nog niet precies weten wat ze willen gaan doen in de burgermaatschappij. Greiner is blij met die menge- ling: „Het gros van de jonge ren dat hier komt is in het be zit van een diploma. 30 Pro cent heeft geen diploma. Wij willen graag een bonte menge- door Chris Woerts ling op ons vormingscentrum. We zijn uit op ontmoeting. 3k denk dat jongeren met een verschillende opleiding elkaar ontzettend veel te vertellen hebben." De vormingsleiders, zoals de docenten op het vor mingscentrum worden ge noemd, hebben zeker geen ge makkelijke taak. Greiner ont kent dit niet. „Vormingsleider zijn houdt vakmanschap in. Hij heeft te iaaken met zoveel verschillende soorten mensen dat er erg veel van hem wordt verwacht Het is zijn taak om de jongeren met eikaar in con tact te krijgen. Als hem dat lukt dan kan dat erg verrij kend werken voor de jonger- ne. Aan de ene kant heeft een vormingsleider het gemakke lijker dan een leraar omdat er een 40-urige werkweek is. Ie dereen is er altijd. De druk van de agenda's is minder. Het is aan de andere kant zwaar der omdat de vormingsleider ad rer- moet zijn. In kunnen spelen op bepaalde situaties. Hij moet naar de jongeren toe werken. Je moet ervan uit gaan dat een vormingsleider constant ter discussie staat bij de jongeren. Het team wat hier werkt doet enorm goed werk. Die mensen wil ik dan ook naar voren schuiven. Steeds kom ik naar voren ondat ik toevallig directeur ben, maar de vormingsleiders leveren dag in dag uit een arbeidspres tatie die nauwelijks te honore ren is. De controle vanuit de groep is groot en daarmee de druk op de vormingsleider. Vormingscentrum de Maas- reageren die uitzichtloosheid af op een in onze ogen weinig relevante manier, maar ik vind het wel begrijpelijk. De jongeren worden dubbel ge pakt Ga maar na: de kinder bijslag gaat eraf of wordt min der, Er komt een langere wachttijd voor het krijgen van een uitkering. De afschaffing van de sti muleringspre mie en het verlagen van het mini mumloon. Goe we moeten al lemaal inleveren, maar de jon geren niet dubbel. Ik wordt echt woest als ik zulke d;' ke dingen tvaardig." Andries Greiner staat volledig achter de jongeren op het vormingscentrum. kant is er een geschoeid op christelijke basis. Is dat in de praktijk ook te merken? Grei ner: „Het woordje christelijk is zeker geen las voorvoegsel. Het is wel zo dat we een open toelatingsbeleid voeren, maar iedereen die hier komnt krijgt te maken met onze levens overtuiging. Niet opdringerig, niet drammerig maar het is wel merkbaar. In de dagope ning en in de inhoud van de lessen algemene vorming. De jongeren die hier komen we ten van tevoren dat die chris telijke levensovertuiging hier is." Het gesprek met directeur Greiner komt op de jongeren- problematiek in het algemeen. De perspectieven voor de toe komst zijn somber, de agressie neemt hand over hand toe en het lijkt wel of de jongeren overal de schuld van krijgen. Het image is slecht. Het stemt Greiner droevig: „Het slechte image is niet terecht. Er is voor de jongeren toch al wei nig perspectief. De toenemen de werkloosheid. De jongeren hoor. Het is onrechi De opkomst van het neo-fas- cisme onder de jongeren komt ter sprake. Greiner ineens fel; „Dat is dood-eng. De roep om een sterke man wordt steeds sterker, de belangstelling voor het miltairisme groeit erg. Als wij als ouderen er niet op tijd op inspelen dan zijn verant woordelijk voor de gevolgen." Het werk als directeur doet Greiner nu al zes jaar. Vech ten tegen de vooroordelen, een veel te krappe behuizing, de ontstuimige groei en de bezui- ning van overheidswege. Het werk boeit nog steeds, on danks alle zorgen: „Zolang mijn vrouw volledig achter me staat en zolang er jongeren zijn die geloven in dit vormings werk zal ik niet snel aihaken. Het werk eist zijn tol, zonder meer. Maar ik doe het met veel voldoening. Laat mij maar sjouwen." Schiedam Philips Neder land BV heeft in Schiedam contacten gehad met de direc teur van de openbare nutsbe drijven Schiedam (ONS), dr ir Jaap van Willigen. In het nieuwe gebouw aan de Van Heekstraat is .onder meer ge sproken over auteursrechten yan buitenlandse program ma's. die hier via de kabeltele visie worden uitgezonden. Dat met Van Willigen werd ge sproken, heeft te maken met zijn voorzitterschap van de VECAI, de vereniging van ex ploitanten van centrale anten ne-inrichtingen in Nederland. De Philips-afdeling voor het kabelnet meldt in haar blad Signalen, dat Van Willigen dc kwetsbaarheid van de CAI zo klein mogelijk wil houden, on der meer aan de hand van PTT-voorschriften die zeggen dat storingen binnen 24 uur verholpen moeten zijn. Con tractuele zekerheid is daardoor ook bij gebruikers ontstaan, al dus de ONS-directeur. Vlaardingen Tot twee maal toe moest de politie van de week dronken automoblisten achter het stuur vandaan ha len. Beide automobilisten wer den aangehouden, nadat zij de aandacht van de politie trok ken door slingerend door de stad te rijden. Eén bestuurder, èen 32-jarige Schiedammer, had zelfs zo diep in het glaarie gekeken dat hij eerst enkele uren moest worden opgesloten óm te ontnuchteren. Eerst had hij de bloedproef geweigerd. De andere autobestuurder, een 33-jarige Botterdammer, had beduidend minder gedronken. Bij hem deed de. politie de zaak af met een rijverbod voor enige uren. Vlaardingen Vanuit een Woning aan de Populieren- dreef heboen onbekenden dui zend gulden aan contanten, twintig betaalkaarten, oude munten en diverse sieraden gestolen. Zij kwamen het woonhuis binnen door een deur te forceren. Schiedam Gouden sieraden van een 44-jarige bewoonster van het Griegplein zijn gesto len. Ter waarde van 700 gul den verdwenen een ring en enkele diamantjes. Muziekapparatuur en klein ,geld werden gestolen uit res- taurant De Gouwe Geit aan de I s-Gravelandseweg. De waarde bedraagt 2270 gulden. Schiedam D'r is vanaf volgend jaar geen leerling meer op de Willem de Zwijgermavo in Schiedam-West die in drie jaar zijn opleiding afmaakt. Vier jaren lang zullen de Mavo-leer lingen vanaf dat jaar de school aan de St Liduïnastraat moe ten bezoeken. Vier jaar voordat zij het felbegeerde diploma kunnen afhalen, dat de kansen op een baan vergroot. En ook dat diploma zal in de toekomst geheel anders zijn dan nu. Dat is het gevolg van het 'Mavo-project' waar de Willem de Zwijger nu vier jaar mee bezig is, en dat een betere aansluiting betekent op water er op de basisschool gebeurt. In dat Mavo-project, een lan delijk initiatief, wordt het on derwijs op de Mavo helemaal omgegooid, Is het nu zo dat leerlingen na de tweede klas een keuze moeten maken tus sen Mavo-3 en Mavo-4, in de toekomst blijft die keuze uit De kinderen worden in de tweede klas niet langer lastig gevallen met de vroege keuze die jaren later vaak van ingrij- pende betekenis blijkt te zijn geweest Toch komt niet iedereen het zelfde van die' Mavo-nieuwe- Stijl af. Ook in de toekomst zullen er niveau-verschillen blijven bestaan. In plaats van de cijfers drie en vier zijn nu letters gekomen: A- en B- ni veau. Op één van die nïveau's doen de toekomstige Mavo leerlingen eindexamen. Niks bijzonders op het eerste ge zicht, Ciifers vervangen door letters; da's toch alleen maar een ander naampje, zou een reactie kunnen zijn. Maar ach ter die uiterlijk simpele meta morphose gaat een veel ingrij pendere ommezwaai 'plaats. Want de leerlingen kiezen pas drie dagen voor het eindexa men op welk niveau zij exa men willen doen. Meer kansen Directeur van de Willem de Zwijgermavo Is Koos de Waard. Hij en Peter Magnée, de leraar Nederlands die het project op de school coördi neert, zijn zeer te spreken over de veranderingen die rich op zijn school hebben voorgedaan sinds hij met het project begon. „Je kunt de leerlingen veel meer kansen bieden dan vroe ger het geval was" zegt hij. „Dat komt voornamelijk door dat een leerling per vak kiest op welk niveau hij zijn exa men wil doen. Vroeger koos hij voor alle vakken het Mavo- 3 niveau of voor alle vakken het Mavo-4 niveau. Leerlingen zitten echter niet in alle vak ken op het zelfde niveau. Ie dereen heeft wel een of twee vakken waar hij beter in is, dan in andere vakken. Vroe ger moest hij dan toch Mavo-3 doen in die vakken; nu kan hij op een hoger niveau examen doen voor de vakken waar hij goed in is. Dat kan belangrijk zijn voor leerlingen die naar de MTS willen, maar minder goed zijn in hun talen. Doordat die leerlingen wiskunde en natuurkunde wel op hoger ni veau hebben gehad kunnen rij toch naar de MTS, iets wat vroeger niet mogelijk was." Mavo-3 verdwijnt niet alleen bii de Willem de Zwijger- scnool. Landelijk zal de oplei ding volgens De Waard een langzame dood bloeden. Dat .komt door de verlenging van de leerplicht en door de gerin ge kansen die leerlingen te genwoordig met een Mavo-3 diploma hebben. Ze komen met dat papiertje gewoon moeilijk aan de slag, aldus De Waard. De Willem de Zwijger-mavo hoort niet bij de eerste serie scholen die aan het experi ment hebben meegenomen. Zij zijn volgens de Waard één van de volgscholen, die een jaar n« het starten van de experimen ten met het project aan de slag rijn gegaan. Het voordeel daarvan is dat de school kan profiteren van de ervaringen die op de eerste serie scholen zijn opgedaan. Net als voor de pxperimenteerscholen wordt c-j ook voor de volgscholen geld uitgetrokken door het rijk. Dat geld is hard nodig, want het mavo project ver vaardigd zelf nieuwe leermid delen waar op de mavo's mee kan worden gewerkt En nieu we leermiddelen rijn er geko men: de Willem de Zwijger heeft er zelfs een apart maga zijn voor ingericht Tempo Die nieuwe leermiddelen gaan uit van verschillende tempo's waarin de kinderen leren. Magnée:.Kinderen die sneller gaan en de zaken eerder onder de knie hebben, krijgen dan extra stof en kinderen die het minder snel door hebben kun nen met herhalingsstof aan de slag. Die manier van differen tiatie werd vooral in het berin van het project toegepast Ie dereen volgde dezelfde baris- Individueler werken Is een van de pijlere van het nieuwe plan;- Bij natuurkunde bij voorbeeld. bevalt dat enorm. Schoolhoofd de Waard en leraar Nederlands Magnée zijn erg positief over het nieuwe mavo-project, stof en daarna liepen de ver schillende kinderen uiteen." Het basisstof-herhalingsstof systeem bleek echter niet te voldoen bij sommige vakken. Snellere leerlingen vonden de stof gewoon niet leuk. Van daar dat men het beter vond om de snellere leerlingen met een leerstof op hoger niveau aan te bieden. 'Zelfinstrueren- de leerpakketten' worden ge bruikt waarmee de leerlingen zelfstandig en in eigen tempo stof kunnen doornemen. De leerstof wordt nu vooral op een gevarieerdere manier aan geboden. De lessen verschillen veel meer van elkaar het is niet langer alleen voor de klas vertellen door de leraar. Juist die verschillen maken het voor de leerlingen veel inte ressanter waardoor de motiva tie toeneemt, zo zijn de erva ringen op de Willem de Zwij ger. De Waard maakt duidelijk dat de theorie van het Mavo project niet él te ideaal moet worden voorgesteld. Vooral in de begintijd zat er vaak rom mel bij de nieuwe leermidde len. Vandaar dat op de Willem de Zwijgermavo is afgespro ken dat de leraren naar eigen inzicht de leermiddelen kun nen gebruiken. Sommige leer krachten maken er veel ge bruik van; andere zijn minder enthousiast. Bovendien bestaan er veel verschillen tussen de vakken. Het ene vak leent zich meer voor een individuelere aanpak dan het andere vak. Opval lend is dat vooral bij vakken als natuurkunde en scheikun de veel individueler wordt ge werkt dan in het verleden. Volgend jaar worden de eerste examens in de nieuwe stijl af genomen. Koos de Waard ziet dat met vertrouwen tegemoet. De ervaringen op de experi- menteerseholen wijzen uit dat veel meer leerlingen op een hoger niveau uitkomen. Van de 1107 leerlingen waren er slechts dertien die alle vakken op het laagste niveau hebben afgelegd: de rest rit met een of meerdere vakken op het hoge re niveau. Daaruit blijkt wel dat er meer kansen voor de leerlingen rijn gekomen, aldu3 De Waard. ADVERTENTIE: Kethelweg 54 - Telefoon 344268 Energieweg 38 - Telefoon 343568 Vlaardingen Voor onze hoofdvestiging aan de Kethel weg 54 vragen wij eer» goed bekend met Citroen CX, CS enHY Sollicitaties te richten aan: Kethelweg 54 te Vlaardingen. Telefocn 010-344283.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3