Maassluis 'sponsering the arts' Nederlandse primeur in B'Bwana Winny de Kloet in het Zonnehuis Kunst, maar niet alleen Hoekse politici brengen eigen 'cultuurgedachte' Met stip WÊËÊÊËÊËÊ: toon beeld toon beeld 13 maart 1981 VD/SC/WW Toonbeeld, een wekelijkse pagina vo! informatie over kunst en cultuur in de regio Samenstelling J.H.Bakker." Reacties graag voor woensdag 12.00 uur op hst adres van deze krant. Of telefoon 010—35.20.66. Behalve de sponsering van sport, staat de laatste tijd ook de kunstsponse ring in de aandacht. Sponsering The Arts heeft heel wat tongen losgemaakt. Toch is het niet nieuw. In Maassluis bestaat al enige jaren een vorm van wat met enige goede wil kunstsponse ring genoemd zou kun nen worden: de stichting Maassluis, een verzame ling van particuliere en kunstlievende 'geldschie ters'. Vorig jaar bijvoor beeld kreeg de stichting vijfentwintig aanvragen om financiële hulp, waar van er twintig gehono reerd werden voor een gezamenlijke waarde van ruim /23.000,-. De Stichting Maassluis is een bedenksel van de locale en omliggende industrieën. Doel: eindelijk verlost te zijn van het eeuwige geïeur met dig inzamelingslijsten. Het effect ïs dat nu de aanvragen om giften niet alleen terzakekun- dig worden behandeld en ge honoreerd, er is zelfs de mo gelijkheid voor het nemen van eigen initiatief. Over de stichting spreken we met de voorzitter J.H. Rieke. ,,Ik geef liever geen voorbeel den van aanvragen die we hebben afgewezen. Maar als er mensen bijvoorbeeld op het idee komen om huisvuil te fa&n ophalen, dan zeggen wij: at is een gemeentezaak." De stichting geeft startsubsi dies voor allerhande projecten die tenminste ten doel hebben de leefbaarheid in Maassluis op cultureel en sociaal gebied te bevorderen. Zo werden er financiële garanties gegeven aan Feike Asma, toen hii de Matthaus Passion om de Gro te Kerk wilde uitvoeren. Toch ligt het niet in de lijn van de stichting reclame te maken voor haar leden. Rieke: „De deelnemers beta len een vast bedrag per perso neelslid dat in Maassluis woont Dat geld wordt be heerd door een commissie en de uitgaven worden eveneens door die commissie beoor deeld. Daarin zitten mensen met veel kennis van zaken, onder wie een Maassluise wethouder die alles afweet van gemeentesubsidies. Het betekent ook dat iedere cent die door ons wordt uitgegeven verantwoord is. En ik kan u verzekeren dat er bij toewij zingen bedragen met tenmin ste drie nullen voor de kom ma worden uitgekeerd." De stichting is er niet alleen om geld te fourneren, ook wordt hulp gegeven bij het uitwerken van de plannen. Het bevorderen van de leef baarheid in Maassluis kan volgens de heer Rieke op zo veel manieren dat hij zich niet vast wil leggen op voor beelden. Verder ook het ver zoek de anonimiteit van de deelnemers te bewaren, om iedere vorm van subjectiviteit te vermijden. Wie hulp kan gebruiken belle de heer Rieke maar eens (01899 12770) of schrijve, Tooroplaan 80, Maas sluis. „Mijn natuur is die van een introvert, een vreemdeling die zich houdt aan de conventio nele wetten van de sa menleving. één die ob serveert, bekritiseert, en zich misschien een beetje verveelt. Om deze reden misschien besloot ik op een be paald moment in mijn leven schrijver te wor den." Het is niet de meest tot de verbeel ding sprekende motiva tie. maar wellicht wel een van de meest reële. Literatoren zijri een soort uitgegroeide pan toffelhelden. James Saunders heeft geen be hoefte dat te verhullen. B'Bwana brengt zater dag, morgen dus, voor het eerst in Nederland, een opvoering van zijn Triangle', Driehoek' zoals Alex Wilequet het stuk in zijn vertaling noemde. Een experi menteel theaterstuk voor één acteur en een fles whisky. Uitvoeren de kunstenaars: Alex Wilequet en Johnny Walker (de laatste in hoedanigheid van fles Old Scottish). Productie Teater Den Acht. Aan vang 22.00 uur, toegang Drie leden van de deel raadscommissie voor sport, cultuur en recrea tie hebben zich na de installatie van die com missie min of meer per manent belast met het onderdeel cultuur. Het zijn mevrouw H. Vos- Ma: er en de heren Van der Zee en Verdonk. Zoals meestal is men eerst maar eens begon nen met het op papier zetten van de belang rijkste wensen en no den. Dat daarbij de na druk is komen te liggen op het nijpend gebrek aan accommodatie lag voor de hand: veel goedbedoelde culturele initiatieven in Hoek van Holland stranden immers op het tekort aan zaalruimte. Zie ook het 'drama' De Kweek- bak. Het stuk, dat in de eer ste plaats bedoeld is om de discussie los te ma ken, concludeert dat een geschikte accommo datie voor alle culturele organisaties eenzelfde probleem vormt Een oplossing zou practisch slechts gezocht kunnen worden in een uitbrei ding van het wijkge- bouw De Hoekstee met tenminste een één zoge heten multi-functionele theaterzaal. Gedacht 2ou ook kunnen wor den aan de aanpassing aan de gymzaal aan de Tweede Scheepvaart- straat die binnenkort leeg komt Volgens de drie moet het ombouwen van de sportzaal van de Hoek stee tot theaterzaal ech ter verworpen worden. Men acht dit in tech nisch opzicht vrijwel onmogelijk, maar zelfs al zou het kunnen, dan nog beschouwt men het als een 'wisseltruc' om een sporthal te realise ren, hoe wenselijk dat laatste op zich ook naar de mening van de com missieleden is. Behalve de verenigingen zou overdag ook een beroep op de multifunctionele ruimte gedaan moeten kunnen worden door het onderwijs ten be hoeve van de musische vorming en dramati sche expressie. Je hoort op exposities wel eens: zónde zeg, dat al die schilderijen zo bij elkaar hangen. Het zou dan be ter zijn elk doek in een afzonderlijk vertrek te hangen, waardoor het los van de andere tot zijn recht kan komen en de kijker het onbeïnvloed door andere werken kan aanschouwen. Aan het feit, dat musea grote zaken hebben, kan ie zien dat die apartheidsgedachte collec tief als onzin wordt ervaren. Pierre Janssen, nu nog di recteur van het Arnhems ge meentemuseum, ooit con servator in Schiedam: „In een museum moet alles kun nen..." Een schilderij is ook vrij wel nooit - jn een lege, witte ruimte tot stand gekomen. Af zondering ervan zou een onte rechte opwaardering van de kunst betekenen. En vele mu sea tonen de doeken dan ook in hun samenhang, hetzij in door Kor Kegel de tijd chronologisch hetzij ideologisch gerangschikt. De kunst blijft daarbij op zichzelf staan, niet elk doek apart maar een hele collectie in zijn eigen afgebakend ge bied. Je kunt ernaar gaan kij ken of mei, het is in eïk geval zo dat ongeacht de zeg gingskracht van het werk een museumbezoeker uitslui tend voor die kunst komt. niet voor iets anders want dat is er niet, hooguit het stoeltje van de suppoost of de centrale verwarming. De Schiedamse museumcom missie komt er maar niet uit. In een conflictueuze discussie, die nu ai zo'n jaar of drie aan de gang is, staat de onafhan kelijkheid van de kunst op het spel. Die discussie, al die tijd nogal hap-snap gevoerd, kreeg ook dinsdagavond weer een braaf vervolg: niets nieuws onder de zon, de me ningen botsen nog steeds. Aan een kant staan de kunstbewa kers die schilderijen hun iso lement van harte gunnen, aan de andere kant staan de kunstpromotors die een inte gratie met brede lagen van de maatschappij voorstaan. De kernvraag was dinsdag op nieuw: moet het stedelijk mu seum van Schiedam trachten een toonaangevende cultuur- tempel te worden met natio nale erkenning en importan tie of moet het zich bij voor keur richten op de Schiedam se burgerij? Hel eerste streven berust op een traditie, ont staan toen dertig jaar geleden conservator Daan Schwager- mann en diens opvolger Pier re Janssen aan het verzame len van Cobra-kunst begon nen. De maatschappelijke richting is bepaald door een afname van de landelijke be tekenis, terugloop van het be zoekersaantal, het gegeven dat alleen de gemeente Schie dam subsidie verstrekt zonder bijdrage van CRM en een po litieke filosofie die kunst ziet als onderdeel van de maat schappij. De museumcommis sie is er dus nog steeds niet uit, ondanks schone voorbeel den waarbij kunst en maat schappij elkaar omarmden: de dahliatentoonstelling, waar schilderijen boven de blom metjes hingen; exposities in het proeflokaal van de Noord molen; kunst in een zieken huis (galerie Nolet) alle maal voorbeelden van ten toonstellingen, waarbij het publiek niet in de eerste plaats op de kunst afkomt. Om de museumcommissie een handje te helpen hier een re cent citaat van Pierre Janssen uit De Tijd van 6 februari: „Ik vind niet dat het museum al leen over kunst hoeft te gaan." De Noordmolen: behalve eten krijg je er ook kunst op je bord... Ook alvast maar de aan dacht op de Vlaardlngse to neelgroep Het Masker. Vrij dag 27 maart brengt het ge zelschap In de stadsgehoor zaal een opvoering van de co- medle 'De ontvoering' van Francfs Veber. Voorverkoop van de kaarten f5,50 bij me vrouw J. Kap, tel. 010 350622. Wie ook het bal mee wil maken moet nog eens ƒ2,50 extra betalen. De Humorist Is het tweede stuk dat John Osborne schreef na zijn wereldschok kende 'Look back In anger'. De teloorgang van een ental- ner dia In zouteloosheid ver sterft. Met Andrê van den Heuvel, Kitty Jansen. Peter Römer, Ans Beentjes en Joan Remmelts. In de stadsgehoor zaal van Vlaardlngen, morgen avond 20.15 uur. Toegang ƒ20,-, ƒ17,50 en ƒ15,-. In het Schiedams weekend QTI zaterdagavond een optre den van een Bredase new wave-band Mök. Aanvang 22.30 uur, toegang voor nlet- leden ƒ5.-. ln da ontmoetings ruimte van het Zonnehuis hangen deze maand enkele opmerkelijke olieverfschilderijen van Winny Kloet. Opmerkelijk In tweeërlei opzicht: zowel het onderwerp als de weergave daarvan trekken de aandacht. Winny de Kloet schilderde, bijna In ware proporties, de portretten van enkele mannelijke verstandelijk gehandicapten. Door de verhoogde gezichtsexpressie van de mongolen hebben de portretten toch al een grote kracht, Winny de Kloet, zelf werkzaam met deze mensen, scherpt dia inhoud nog eens aan door haar stijl en techniek. Als wilde ze zo haar onderwerp, de geestelijk gehandicapte mens, nog eens - extra onder de aandacht brengen. Een doel dat ze zich zelf. blijkens een begeleidend woordje. uitdrukkelijk heeft gesteld: het doorbreken van een taboe. De expositieruimte ln het Zonnehuis aan de Dlllenburgslngel 5 In Vlaardlngen Is dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur en vrij toegankelijk. Vijfentwintig jaar lang zwaait Leo Smit het directieslokje Een Jubileum dus. De g& mengde zangvereniging Ex celsior uit Schiedam wil haar dirigent eren met een specials receptie tor gelegenheid van dat jubileum. De feestelijke bijeenkomst zal gehouden worden op dinsdag 1? maart ln de koffiekamer van de Mag nolia Deikerk, Albardastraat 65, Schiedam. Tijd: 20.00 tot 21.30 uur. 'Heb meelij, jef behoort nu tot het dagelijks repertoire van Neêriands volkaomroep Hilversum lil. Wat voor The Amazing Stroopwafel, toch een succesje mag helen. De groep, die verder geen nadere toelichting meer behoeft, treedt morgenavond op In het Maassluise open Jongerencen trum Ozobleu, Prea. Steyn- stroat 2. Aanvang 21.00 uur. Meer activiteiten trouwens In die club. Wa constateerden al dat Ozobleu zich na da zomer- vakenlle ook Is gaan richten op maatschappelijke proble men. Voorlichting over diverse zaken die de bezoekers regel recht aan gaan. Gisteren bij voorbeeld was het NW-jonge- rencontact er om informatie ts geven over het minimum Jeugdloon. Maandag voorlich ting voor Intern gebruik. Het reilen en zeilen van de bar. Aanvang 20.00 uur. Alvast om de liefhebbers er op te attenderen: het Scepl- noballeL Zondag 22 maart In het wljkgebouw De Hoekstee, Hoek van Holland, Een faml- lleprogramma. Er worden drie stukken gedanst: 'De ver schrikkelijk verlegen vogelver schrikker' naar het boek van Karei Eykman, het ballet 'Altl- lumpa' en 'Concerto Grosso'. De toegang Is ƒ4,-, aanvang 14.00 uur. Film wordt dit weekeind voornamelijk verzorgd door de Vlaardings Filmliga. In het gebouw van B'Bwana, Hoflaan 12. Vlaardingen. zondag de vertoning van 'Les Vacances de monsieur Hulot' van Tati. Een klassieke Franse lachfilm. Aanvang 20.30 uur. Theater De Teersfoof deze week. Vanavond de groep 'Welssman', muzikaal theater. Aanvang 21.00 uur. Morgen Clown Wotidl, 14.30 uur, en 's avonds weer Welssman. De prijzen voor Welssman zijn ƒ12,- gewoon, ƒ9.- voor CJP- ers en 65-plussers. Tenslotte, om tijdig kaarten te kunnen reserveren: donder dag 19 maart Chris Hlnze In de stadsgehoorzaal Vlaardln gen. Kaartverkoop vanaf van daag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4