Sïij/STU Plannen makers zijn poppetjes vergeten H iiliii mi m iSifi /-IJ lil/ SftSf SEE mi fewest MM vrijdag 13 maart 1981 1 VO/SC/WW Schiedam Een jaar of achttien - geleden, dus toen ik klein was, speelde ik graag met bouwplaten van villa's, die je met luciferdoosjes kon opvullen en dan bleven ze staan. De Gruyter's snoepje van de week, geloof ik. Als ik die dingen in elkaar had gezet, maakte ik er een hele stad van. Ik beschikte daarbij over centimeter grote plastic poppetjes en plastic boompjes en autootjes en die plaatste ik dan in mijn eigen Madurodam. Dat was leuk. Als je nu in Woudhoek-Noord loopt, waar momenteel de laatste woningen met een aantal van twee per dag worden opgeleverd, krijg je de stellige indruk dat de plannenmakers die poppetjes vergeten zijn. Het deel van Woudhoek-Noord dat af is, en waar al mensen wonen, ziet er nog ongezellig uit Het scheelt natuurlijk dat het de laatste dagen zo regende. Kom je er in die omstandigheid, dan wordt de verlatenheid nijpender. Maar dat is geen reden tot optimisme, geen reden om te zeggen dat het dan allemaal wel meevalt, want regen zijn wij Nederlanders niet vreemd. Je hebt er rekening mee te houden. Plannenmakers ook. Het deel van Woudhoek-Noord dat gereed is, dat heet plan-Hoorn. Een wijk met hetzelfde karakter staat al jaren in die Noordhollandse havenplaats en zo'n vijf jaar geleden zijn Schiedammers er wezen kijken, omdat er naar ideeën voor Woudhoek werd gezocht. De meningen waren zeer verdeeld. Die aardige hellingbaantjes, die op galerijen aansloten, waren een obstakel voor rolstoelgangers en bij een beetje vorst niet alleen voor hen. De parkeergelegenheid onder woningen kwam daarbij mooi uit, als je ervan uitgaat dat kinderen liever op die hellingbanen spelen waar je alle ruimte hebt voor voetbal, dan beneden op straat waar het stikt van de tochtgaten. Wie het nieuwe wijkje binnenloopt, krijgt de indruk dat de auto overheerst. Dat is opmerkelijk voor een periode, waarin stedebouwkundigen en planologen proberen via axiale en radiale systemen de auto buiten het woongebied te houden. Maar Woudhoek-Noord is op auto's gebouwd, overal in de wijk kom je die dingen tegen, en de kinderen spelen erboven. Groen is er nog niet. Dat is logisch, de aanplant is nog jong en in dit jaargetij wil er nog weinig meer dan krokussen uitschieten. Maar als over een jaartje of wat de door Kor Kegel foto's Jaap i Rozema Hellingbanen Kenmerken hel plan- Hoom. Z!| zijn er om auto's ruim baan te geven zonder dat voetgangers er last van hebben. Woudhoek-Noord is op auto's gebouwd De poorten onder de woningen zijn geënt op oude tradities die wij van vestingsteden kennen. Maar de functie Is nu verloren en de tochtgaten blijven over. bomen iete triomfantelijker doen, blijft er die vloekende rode kleur waarmee de hele wijk volgeverfd is. Even staat dat wel gezellig, maar na een korte wandeling sluipt de agressiviteit binnen. Daar kunnen bomen nooit tegen op. Die hellingbanen moesten als ontmoetingsplaats dienen. Omdat alle bewoners die een etage hoger wonen, verplicht worden van die bruggen gebruik te maken, zullen zij elkaar onvermijdelijk tegenkomen. Dat is goed voor het contact, zo werd aanvankelijk het plan verdedigd. Maar een échte ontmoetingsplaats, een leuk pleintje of een centrum, dat ontbreekt. Er is wel een open veld, maar sport of recreatie kan daar nauwelijks. Glooiingen en heuvels zorgen er wel voor, dat voetballen onmogelijk is. En regenwater zal heerlijk van die heuvels afklotsen en het hele plein onder plassen zitten, dat zie je ook in Groenoord-Zuid. Nee, die open vlakte in Woudhoek- Noord wordt voorbestemd voor hondepoep. Woudhoek-Noord Is een heel winderige wijk. Overal onder de huizen zie je tochtgaten, bedoeld als ludieke poortjes die zo'n romantisch gevoel geven. Zo is er meer te beklagen. De bezonning van de huizen deugt niet, maar dat komt nu eenmaal door een planologische achterstand die Nederland heeft ten opzichte van bijvoorbeeld Engeland, waar eisen aan de stand van de huizen ten opzichte van de zon worden gesteld. Lang niet iedereen heeft een behoorlijk tuintje. Er is geen enkel winkeltje om de hoek, dus de bewoners moeten helemaal naar het Hof van Spaland. De dichtsbijzijnde school Is De Woudhoek, aan de andere kant van de wijk, waar kinderen via hellingbanen en tochtgaten kunnen komen. Nee, dit is geen enthousiast verhaal. Als ik terugdenk aan De Gruyter's snoepje van de week, krijg ik zo'n somber gevoel om wat er nu gebouwd wordt met beter materiaal dan luciferdoosjes. De bewoners van de nieuwe wijk zijn uiteraard blij met hun huizen. De meesten komen uit oude wijken en als je vergelijkt, dan heeft plan-Hoorn de voordelen die een nieuwe woning biedt: geen vochtige muren, redelijke isolatie, aardige kamerindeling. Maar het is de vraag of de wijk op langere termijn aan woonbehoeften voldoet en of de lijst van voldoende gehuisveste woningzoekenden korter wordt Het belangrijkste argument in 1976 tegen plan-Hoorn was tenslotte: je kunt wel zomaar iets bouwen, omdat er veel woningzoekenden zijn, maar als je ze niet meteen aan iets goeds helpt blijven zij woningen zoeken. Zo bouwen. kan je wel blijven Het zal lang duren voordat Woudhoek-Noord een beerie leeft Maar Groen oord begint ook pas na dertig jaar wakker te worden. Afs het een beetje gaat vriezer», is het de vraag hoe de bewoners van hogere etages zonder vallen en opstaan naar beneden moeten komen... (links onder) ~.Wa Lange rijen auto's,staan In sombere gangen uit te rusten. Het biedt de woningen aan die kant geen fraai aanzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5