SCHIEDAMSCHE COURANT Meer huurwoningen in Woudhoek-Noord m 'Van Leijden Gaelstraat moet weer open' Ik .neem- de proef BUgg ÏS?- Milieuwoningen in volgende fase Zwembad Zuid laat scholieren gekleed zwemmen pakken} Plantenmarkt ontbrak op lentefeest Schiedam wijzigt plan onder druk van slechte woningmarkt ■M REGEN-r v\ Sociale bouw levert extra huizen op Niet open Staatssecretaris opent nieuwbouw machinefabriek Bewoners Schiedamse weg: College weigert vergunning Natuur beschermers: 'Blijf af van kievitseieren in polders!' Maandag 23 maart 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - stél -105de jaargang no. 57—3 PAGINA'S Broerauest 3 - telefoon administratie 253091 - redactie 262566 - Machtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Milieuvrien delijk bouwen blijft in Woudhoek-Noord wat deelplan 2 betreft beperkt tot de woningen met zon- neënergïe van Bredero Vastgoed, maar het ligt in de lijn der verwachtingen dat in deelplannen 3 en 4 veel meer energiebespa rende snufjes worden toe gepast. Op vrij grote schaal zal daar houtskelet- bouw worden uitgevoerd. Ook valt te denken aan de gasbesparende milieuwo ningen van de Deventer architect Gijsen, waarmee wethouder Chris Zijdeveld via de televisie werd ge confronteerd. De bouw van piramidewoningen, zoals die van de Kleine Aarde en Centraal Wonen, is echter nog een open zaak. Wat wethouder Chris Zij develd betreft, mag de huur van de toekomstige milieuwoningen best iets hoger uitpakken, als daar mee energiebesparing ge garandeerd k2n worden. Uiteindelijk zullen de be woners dan toch voordeli ger uit zijn. is zijn overtui ging* Schiedam De bouw van tientallen koopwoningen in Woudhoek- Noord gaat niet door. Daarvoor in de plaats komen huurwoningen, in grotere aantallen om de exploitatie mogelijk te maken. De slechte wo ningmarkt heeft de gemeente Schiedam ertoe aangezet om met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te gaan onderhandelen over een verschuiving van koopwoningen naar meer sociale bouw, en vrijdag is dat rond gekomen. In eerste instantie gaat het om meer dan 800 wo ningen in de tweede bouwfase. Voor dit deelplan 2 zijn de aantallen nu bekend. De ko mende tijd zal nog gesleuteld worden aan de woningdiffe rentiatie in de deelplannen 3 ën 4 en het ziet ernaar uit. dat in Woudhoek-Noord dan nog meer huizen .gebouwd zullen worden dan de nu ai omstre den hoeveelheid van 1900. Die extra huizen zouden nodig zijn omdat er anders een exploita tietekort ontstaat. De verkave ling zal daarom kritischer be keken moeten worden. Het is daarbij niet de bedoeling, dat de toekomstige bebouwing ho ger wordt dan vier verdiepin gen. Dat zou immers een nog grotere aantasting van Mid den-Delfland betekenen.. De 8Q0 woningen van deelplan Schiedam Het Sportfond- senbad neemt binnenkort een idee over. dat vrijdag ochtend met enorm enthou siasme is ontvangen in zwembad Zuid. Bedrijfsleider Wertheim had daar het ini tiatief genomen kinderen ge kleed te water te laten, an ders dan bij het diploma- zwemmen. ..Hoe meer ze oe fenen in het gekleed zwem- advertentie polyamide winddicht met kontrastbies T1B-17B SO*OWl KOEMARKT VLAARDWGEN OW KCKMANNSfJGa. 67 MAASSLUIS KCMNGSHOEK men. hoe beter." zei Wer theim vrijdag. ,,Je hoort zo vaak dat kinderen verdrin ken. terwij! zij nota bene di ploma's hebben. Dat komt doordat zij in paniek raken. Daarom kunnen zij beter eraan wennen met kleding aan te zwemmen." Langer dan ooit zwommen de kinderen met hun kleren aan in het zwembad, voor velen was hel zelfs de eerste keer. Met het initiatief van zwembad Zuid krijgen 1500 kinderen van lagere scholen te maken. De zweminstruc- teurs gaven richtlijnen voor het reddend zwemmen en ook dat verliep uitstekend. Een volgende keer zal een en ander nog iets moeilijker worden, dan is het de bedoe ling dat de kinderen al zwemmende hun laarzen uit trekken. Schiedam In subtiele bewoordingen heeft CDA-raadslid Jan de Koning een klacht geuit over de schaarse ope ningstijden van het bin nenstadswinkeltje van wethouder Chris Zijde veld. ..Het pand is nooit toegankelijk,'' zo merk te de nestor van de ge meenteraad op. Hij geeft er doorgaans blijk van veel door Schiedam te wandelen en dan val len zulke dingen hem op. Die uitspraak overi gens heeft in andere wijken geleid tot de uit spraak: „Oh, dan moet De Koning ook eens hier komen..." 2 (eerst was er sprake van 625 woningen) worden gereali seerd ten noorden van ver pleeghuis Driemaasstede. Het plan kent vier onderdelen: Deelplan 2-A gaat door Urbi Bouw BV uit Utrecht uitge voerd worden, ten westen van de Scheepvaartweg. Hier gaat het om 200 woningwetwonin gen. waaronder veertig Van Dam-eenheden. In het bestem mingsplan werd uitgegaan van 150 woningwetwoningen. Pi kant detail is dat Urbi Bouw een nieuwe loot aan de Brede- ro-boom is. het bedrijf dat dochterondernemingen heeft zoals projectontwikkelings maatschappij Empeo en Brede ro Vastgoed, in Schiedam geen onbekende BV's. Deelplan 2-B wordt gebouwd door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten- Aanvanke lijk was er sprake van dat er 160 premiekoopwoningen en winkels zouden worden neer gezet. In overleg met het Bouwfonds, alsmede de finan cier van dc BNG. is dat gewij zigd in 90 woningwetwonin gen voor een- en tweeper soonshuishoudens en 170 wo ningen in de premiehuursfeer. Getracht zal worden de Schie- damsc woningbouwverenigin gen hierin te betrekken. Dat zou zulke subsidies opleveren, dat de huren beperkt kunnen worden tot die van de duurde re woningwetwoningen. De winkels blijven in 2-B gehand haafd. Dat geldt ook voor deelplan 2-C. eveneens te realiseren door het Bouwfonds. Naast winkels komen hier 200 wo ningen. waarvan ongeveer 85 procent in de premie-A-sector (huur). In het bestemmings plan werd gesproken van 200 woningen in premie-B-sector (koop) en de dure vrije sector. Slechts een klein percentage daarvan wordt gehandhaafd. Deelplan 2-D wordt uitge voerd pal ten noorden van het verpleeghuis, langs het dijkli- chaam voor rijksweg 19. Hier gaat Bredero Vastgoed BV uit Utrecht aan de slag met zon- collectoren. De energiebespa rende voorzieningen zullen de 150 woningen in dit deelplan niet onbetaalbaar mogen ma ken. maar meer dan 40 wo ningwetwoningen waren niet te verwezenlijken: de rest komt in de koopsector, pre mie-B en vrije sector. Al met al is het aantal, dat in de vrije sector was gedacht, gehalveerd ten behoeve van de woning- wetsector. Met deze herziene plannen komt de gemeente zeer ver tegemoet aan personen en instanties, die in 1976 kri tiek hadden op het bestem mingsplan. onder meer om dat de woningdifferentiatie van zoveel koopwoningen uitging. Zelfs dienden de Schiedamse woningcorpora ties, de SSSW, voor het eerst in de lokale geschiedenis een bezwaarschrift in tegen het bestemmingsplan. Niet ten gevolge van de be zwaarschriften. maar onder druk van de slechte woning- ma rki, is volgens wethouder Chris Zijdeveld overgegaan op andere differentiatiemogelijk heden. De nieuwe planopzet zal nog doorgesproken moeten worden met de minister van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening en ook moet de Schiedamse gemeenteraad er uiteraard nog een beslissing over nemen. Het streven is eind van dit jaar met de uitvoering van deel plan 2-A te beginnen. Daarop aansluitend wordt 2-D gebouwd en pas daarna gaat het Bouwfonds aan de slag. i Mr. Betjen verricht de officiële openingshandeling. Vlaardingen De staatssecretaris van economische zaken, mr K. Beyen. is vrijdag persoonlijk naar Vlaardingen gekomen om de nieuwbouw van machinefabriek Houdijk te openen. Na een verblijf van 50 jaar aan de le Van Leijden Gaelstraat werd de machinefabriek te klein. Een nieuwe Jocatie vond men aan de Trawlerweg. in het industriegebied Hei Scheur. De staatssecre taris vond het een verheugende ontwikkeling dat in deze tijden van economische depressie toch nog bedrijven investeren in een nieuwe ruimte. Namens het Vlaardingse gemeentebestuur waren burgemeester Wim Kieboom en wethouder Bas Goudriaan aanwezig. Velen uit de industriële wereld waren aanwezig om de nieuwbouw met eigen ogen te bekijken. Vlaardingen Bewoners van de Schiedamseweg hebben voor de Raad van State hun bezwaren naar voren gebracht tegen het afsluiten van de le Van Leijden Gaelstraat voor alle verkeer. De bewoners willen schorsing van het onlangs door de gemeente Vlaardingen genomen besluit omdat ze grote overlast van ver keer verwachten op de Schiedamseweg. Tijdens de hoorzitting bracht de gemeente eind vorige week naar voren dat afsluiting van de le Van Leijden Gaelstraat noodzakelijk was geworden in verband met de woningbouw. Een woordvoerder van de ge meente: „Hei is ons gebleken dat het verkeer niet alleen ge bruik maakt van de Schiedam seweg. De verkeersafwikke ling gaal ook via andere routes in Vlaardingen." De bewoners van de Schiedamseweg zijn het in het geheel niet eens met de visie van de gemeente. Zij voelen zich voor de tweede maal de dupe worden van een afsluiting. „Het begon al een tijd geleden, toen de Juliana- brug voor het vrachtverkeer werd afgesloten. Het gevolg was dat alle vrachtwagens en bussen door onze straat kwa men. hetgeen een enorme overlast betekende. Om de vier minuten komt er nu een bus langs en in de apits om de twee minuten. Dat vinden wij al veel te veel." Nu de le Van Leijden Gael straat door de gemeente defi nitief voor alle verkeer is af gesloten zoals overigens ook al iri het Structuurplan was opgenomen is de overlast voor de bewoners van de Schiedamseweg alleen maar toegenomen. „In hel begin dachten we dat het nog wel mee zou vallen, maar na een week merkten we al dat het veel drukker werd. De men sen die naar Vlaardingen-Oost of naar Holy gaan rijden toch over de Schiedamseweg omdat de route over de Schiedamse- dijk omrijden is. We vinden het niet erg dat de le Van Leijden Gaelstraat is afgeslo ten, maar dan moet de ge meente niet een andere straat met de problemen opzadelen. Het is hier al druk zal." De geschillencommissie van de Raad van State zal binnen veertien dagen uitspraak doen over het schorsingsverzoek van de bewoners. Vlaardingen De afde ling Vlaardingen van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde (KMTP) is boos op het Koopcentrum Vlaar dingen en de gemeente. De afdeling zou met een bloemen- en plantenmarkt aanwezig zijn op het lente feest van het koopcen trum, afgelopen zaterdag. 10 kramen met lentebloe men, lectuur en voorlich ting zouden aan het Vlaar- dingens publiek worden gepresenteerd. Het koop centrum zou voor de ver eiste vergunning zorgen. Dat vergat men echter. Pas op het laatste moment probeerde het koopcen trum nog een vergunning te regelen, maar toen was het al te laat. De gemeente weigerde medewerking te verlenen. De KMTP heeft inmiddels met veront waardiging gereageerd: „Twee jaar geleden stelde het college richtlijnen vast voor braderieën: alleen de eigen winkeliers mochten naar buiten komen en geen buitenstaanders die handel dreven. Ofschoon wij althans daarvan onwe tend waren, we geen boeienkoning exploiteer den. geen pinkpillen of haring en bier verkochten, werd onze vereniging op ^ezelfde hoop geveegd. Terwijl onze wijze van werken toch wel bekend genoeg mag worden ver ondersteld." De KMTP had veel tijd in de voorbereiding gesto ken. Verloren tijd, zo bleek dus. Het bestuur in een verklaring: „Het wek te de nodige wrevel op. Zowel het koopcentrum als het college hebben ons dus wel met de botte bijl gemanipuleerd en de be stuurders Van Dam en Dijksman hadden niet eens het fatsoen ons met één woord in te lichten. Wij moesten het na infor matie onzerzijds via een ambtenaar horen." Vlaardingen Twee na tuurbeschermingsorgani saties, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie en de Vereniging Milieudefensie, hebben een dringende oproep ge daan om nesten van kie vitten in de polders en weilanden rond Vlaardin gen ongemoeid te laten. Men dringt er in een geza menlijke verklaring op aan, dat de bevolking noch voor geldelijk gewin, noch voor een verzame ling of louter voor de sport kievitseieren gaat zoeken. „Nog steeds zijn er mensen die in de broedperiode de polder in trekken, op zoek naar kievitseieren. Tiental len nesten worden geplun derd, waarna de eieren tegen grof geld verkocht worden aan zogenaamde delicates senzaken. hun weg vinden naar verzamelaars of ge woon, nadat het nieuwe eraf is, in de vuilnisbak terecht komen. Omdat veel broed sels door koudeperioden in het voorjaar, het gieren van de weilanden en het kapot- trappen door koeien al voor tijdig aan hun eind komen, is het van groot belang dal de resterende eieren uit kunnen komen, zodat ook in de toe komst de kievit nog als ty pisch Nederlandse weidevo gel te zien zal zijn." aldus de oproep. Overigens hoeven eierzoe- kers die zich van dit drin gende verzoek niets aantrek ken er niet op te rekenen, dat zij hun eitje aan burge meester Kieboom kunnen aanbieden. De burgemeester heeft in zijn loopbaan in Vlaardingen aan die twijfel achtige traditie nooit meege daan. «Mi Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving leunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. t e^c0ïfl »GB°"eïdinlS {UaW- f.t»tco4e «li""1'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1