SCHIEDAMSCHE COURANT Vakbond tevreden over overleg directie HVO Scib ji'ec:laii[:'.se ambtenaren krij gen Turkse les Start nieuwbouw Lamoen: wachten op visbedrij ven Ik neem. üfoei krant m m Bassie en Adriaan niet in Maassluis West klaagt bij provincie over stadsvernieuwing BERMUDA^ TEXTIEL BIJ HANS mgÊËÊm?m$ Alleen geen overeenstemming o ver kar wei werk m "frl In de toekomst ook les in andere talen Zes jaar cel voor moord uit wraak "SfetuiïêzomiryeutSS. jÉttl lik Veel apparatuur weg uit auto's •o«^° Woensdag 25 maart 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 59 PAGfA'8 Broersvest 3 - tdeioon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in Bewoners centrum Vlaardingen: 'Niemand garandeert een parkeerplekje...' Pagina drie. Madelein fietst voor jeugdproject in Liverpool. a vier. Sociaal raadsman HansSuyling isweguitSchiedam, waar hem wel eens werd verweten tevéél te doen, Toch heeft hij een heke aan het woord 'hobbyist'. Paginavijf. Cor Nieuwenhuizen gaat naar De Zwaluwen. Pagina zee. Vlaardingen De vakbond FNV is tevreden over de re sultaten van het periodiek overleg met de directie van HVO. Er is een aantal concrete resultaten geboekt. Over de zogenaamde karweiregeling kon de vakbond en HVO geen overeenstemming bereiken. Volgens de FNV kan dat in de toekomst wel problemen ople veren. Dik Nas, FNV districts bestuurder „In de komende maanden zal moeten blijken wat we er verder uit kunnen slepen. Komen er geen resul taten dan kan er best gedon der van komen." De punten waar wel overeen stemming is bereikt: De afbouwregeling voor de nachtploegen is veranderd. De garantieregeling is van 6 maanden naar 14 maanden op getrokken, hetgeen meer ze kerheid biedt voor de werkne mers. Er is een aantal richtlijnen op papier gezet voor de afde ling chemicaliën. Volgens de vakbond bieden die richtlijnen een goed werkbaar geheel wat de nodige zekerheid biedt voor de werkomstandigheden. De faciliteitenregeling voor bedrijven is verbeterd. Het conflict over het aantal verlof dagen is ook opgelost. De vakbond heeft toestem ming gekregen om twee lesu ren van de bedrijfsschooi te benutten voor een stukje maatschappijleer. Het werk van de vakbond en het nut daarvan kunnen in de lesuren worden besproken. Een. nutti ge zaak, is de mening van de vakbond. De vakbonden hebben de ga rantie gekregen dat het salaris van werknemers die ouder dan 57 jaar zijn niet meer kan worden afgebouwd. Ook werknemers die om wat voor reden op een andere afdeling moeten gaan werken en ouder dan 57 jaar zijn vallen onder de regeling. Het overleg tussen de vakbond en de FNV blijft steken op de karweiwerkregeling. De reisu- ren die de karweiploeg maakt vallen buiten de normale werktijden. Een overwerkver goeding zoals de werknemers die graag zouden Zien krijgen zij niet van HVO. Er is wel een uurregeling, maar de werknemers zijn daar niet te vreden over. Vroeger was het zo dat de werknemers een uurloon hadden. Tegenwoor dig is dat een maandloon. In de reisregeling is echter het uurloon nog gehandhaafd. De mensen van de karweiploeg krijgen maar 83 procent be taald en dat vinden ze te wei nig. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat er spoedig over eenstemming kan worden be reikt tussen de directie van de werf en de vakbond. Dik Nas was wel tevreden over de sfeer waarin nu werd gepraat. „Na het eerste ge sprek, wat echt grimmig ver liep, is de sfeer tijdens de laat ste bijeenkomst gelukkig bijge trokken. Er wordt nu op een zakelijke manier over de pro blemen gepraat en dat is al leen maar goed voor de onder handelingen." De vakbond zal de bereikte resultaten op korte termijn met de achterban gaan bespreken. Het is de verwach ting dat de karweiploeg zich keihard zal opstellen. Acties in de toekomst acht de vakbond op dit punt dan ook zeker niet uitgesloten. cj Maassluis/Rotterdam Een 19-jarige Turk uit Maassluis is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan moord op een landgenoot In septem ber vorig jaar stak de verdach te zijn landgenoot met een mes zeventien keer in het lichaam, waarna het slachtoffer be zweek. De moord werd samen met een neef gepleegd en was bedoeld als wraak, omdat het slachtoffer een zusje van de verdachte had verkracht. Tegen de 19-jarige Turk had de officier van justitie negen jaar gevangenisstraf geëist, maar rechtbankpresident mr P. W. M. Broekhoven liet weten dat de rechtbank reke ning had gehouden met de culturele achtergronden van de verdachte, zodat de straf la ger uitviel. Dat hij gehandeld zou hebben uit overmacht, zoals de raadsman had be toogd, wilde de rechtbank ech ter niet aannemen. De neef, die de wraakmoord mede had gepleegd, kon niet worden veroordeeld. Hij is sinds de steekpartij voort vluchtig. Aangenomen wordt, dat hij naar zijn geboorteland is teruggekeerd. ADVERTENTIE eaiwas kinder shorts! SCHSCWd KOEMARKT t N VLAARDMjEN UWBEDCMAMSKMB. 67 R MAASSLUS KO\JNC5SHO€K |;j mÊm*§1:--v IRr-i&HM Het Lamoenterrein In de Vettenoordsepolder. Het nieuwbouwproject heeft weer vertra ging opgelopen. Vlaardingen Nog altijd kan de eerste paal voor het nieuwbouwproject op het zo genaamde Lamoenterrein in de Vette noordsepolder niet de grond in. Er is weer nieuwe vertraging opgetreden in het project. De moeilijkheid wordt dit keer ge vormd door de bezwaarprocedure, die de visbedrijven op de Vettenoordskade tegen de nieuwbouw hebben ingesteld. Die visbe drijven vrezen dat ze in de toekomst in hun bedrijfsvoering gehinderd zullen worden, als er klachten over overlast komen van de nieuwe bewoners. Het Lamoenterrein is immers op slechts enkele meters van die visverwerkende industrie. Al eerder hadden de visbedrijven hun ver ontrusting over de bouwplannen laten ho ren. Uiteindelijk heeft dat er toe geleid dat officieel protest is aangetekend tegen de af gifte door Rijnmond van de verklaring van geen bezwaar voor het bouwplan. Rijn mond heeft half februari een hoorzitting gehouden, waarop het standpunt van de vi- sindustrieën nog eens op een rijtje is gezet Na die hoorzitting is er het nodige overleg gevolgd tussen de gemeente en de onderne mingen. Hieruit is naar voren gekomen, dat Vlaardingen bereid is aan de wensen van de bedrijven tegemoet te komen. Al in 1979 zijn er de nodige toezeggingen gedaan. Zo werd toen gesproken over een keerlus voor vrachtwagens op de Vettenoordsekade, zo dat het zware verkeer niet langs het La moenterrein zou hoeven rijden, en over ge- luidsisolerende voorzieningen. „In principe kan aan al de bezwaren van de bedrijven tegemoet gekomen worden. Vandaag gaat er een brief de deur uit en dan is het wach ten op de reactie van de visbedrijven. Als ze met onze voorstellen akkoord gaan, dan wordt het beroep dat is ingesteld ingetrok ken. Dan kunnen we in principe binnen twee weken met de bouw beginnen," aldus gemeente-ambtenaar Smit Duizendkunst. Al eerder moest de officiële start van het bouwproject worden uitgesteld, omdat er problemen ontstonden. Onlangs nog moes ten er nieuwe berekeningen worden ge maakt voor bouw- en woningtoezicht, om dat de aannemer de palen niet zal slaan, maar een gietsysteem wil toepassen. Het bouwrijp maken van het terrein is al we ken geleden afgerond. Schiedam Achtendertig gemeenteambtenaren van Schiedam gaan, op kosten van de gemeente en in werk tijd een cursus volgen in de Turkse taal en cultuur. Dat hebben burgemeester en wethouders in hun vergadering besloten. Het gaat om ambtenaren van de sociale dienst, de openbare nutsbedrijven, woningbeheer, de bedrfjfsge- meenschap Schiemond, de dienst gemeentewerken, de bi bliotheek en de afdelingen csj, algemene zaken en bur gerzaken. Alle betrokken ambtenaren hebben in hun da gelijkse werk veel met Turkse inwoners van Schiedam te maken. De cursus in dë Turkse taal en cultuur is een initiatief van de dienst personeel en organisatie van de gemeente. Directeur H. Klop: „Er be reikten ons diverse signalen van ambtenaren die contact hebben met Turken in Schiedam, dat er behoefte aan bestond de service tegen over die bevolkingsgroep te vergroten. Alle afdelingen en diensten binnen de ge meente zijn toen gevraagd of er belangstelling voor een cursus in de Turkse taal be stond en daar zijn de 38 vrij willigers vandaan gekomen." De cursus Turks wordt gege ven door de Stichting Hulp aan Buitenlandse werkne mers. Op 6 april begint de eerste les. De 38 vrijwilligers zullen in zes maanden de elementaire beginselen van de Turkse taal leren. Volgens Klop gaat het echter niet al leen om de taal. „Als ambte naren de taal bestuderen krijgen ze tegelijk een bee^e inzicht in de Turkse cultuur. De achtergronden worden duidelijk en dat brengt een beter begrip met zich mee." Tot nog toe werd in het con tact tussén het stadskantoor en de Turkse bevolking vaak gebruik gemaakt van Turkse bewoners die voor hun land genoten de vertaling ver zorgden. Zo werkte de dienst gemeentewerken voor de stadsvernieuwing in Schie dam-West samen met één van de Turkse wijkbewo ners, de heer Alu? die het vertaalwerk voor zijn reke ning nam. Ook op voorlich tingsavonden vertaalde hij voor zijn landgenoten de woorden van de ambtenaren van de dienst Na de zes maanden die de cursus duurt wil de dienst P en O de resultaten op een rijtje zetten. Bekeken wordt dan of er voor de ambtena ren een vervolgcursus zal worden gegeven. Directeur Klop hoopt ook op een olie vlekwerking. Door de erva ringen die de huidige 38 cur sisten opdoen zou de belang stelling voor het volgen van een cursus kunnen toene men. Bovendien zullen in de toekomst waarschijnlijk ook cursussen in andere talen kunnen worden gevolgd als de resultaten positief zijn. Daarbij wordt gedacht aan Marokkaans, maar ook aan andere talen die in Schiedam vrij veel gesproken worden. Schiedam Grote aantallen diefstallen uit auto's bezorgen de Schiedamse politie de laat ste dagen handen vol werk. De inbrekers hebben het tel kenmale voorzien op de ge luidsinstallaties in de auto's. Regelmatig wordt gebruik ge maakt van zogenaamde valse sleutels. Minder omzichtig zijn dieven te werk gegaan bij een perso nenauto in de Van Heuven Goedharstraat. Een ruitje van de auto werd ingeslagen een tunnelbak en het dashboard van de auto werden vernield. De buit was een radiocassette recorder met verstreker en boxen ter waarde 1300 gulden. Ruitjes werden ook vernield van een vrachtauto op de Nieuwpoortweg en een perso nenauto op de Brauwweg. Bij elkaar werd voor een kleine tweeduizend gulden aan ge luidsapparatuur ontvreemd. Bassie en Adriaan: aileen In Vlaardingen. Maassluis Het circus Bassie en Adriaan zal geen voorstellin gen verzorgen in Maassluis. Ruimtegebrek is er de oorzaak van dat de gemeente geen toestemming aan het populaire duo heeft verleend om de tenten in Maassluis op te slaan. Het circus is nog groter dan het vorige jaar. Het terrein aan de Koningshoek waar normaliter de evenementen plaats vinden is te klein. Vorig jaar kon nog worden uitgeweken naar het braak liggende terrein langs de Westandseweg. De gemeente wilde hiervoor dit jaar geen ontheffing verlenen, omdat het terrein niet als evenemententerrein staat gekenmerkt. Vorig jaar wilde de gemeente nog een uitzondering maken, maar dit jaar wil het college daar niet aan. Het circus Bassie en Adriaan is dus in de Waterwegregio alleen te bewonderen in Vlaardingen. Op zaterdag 25 en zondag 26 april komen de artiesten naar de eigen haringstad om vier voor stellingen te verzorgen, Ook Schiedam heeft geen ruimte om het circus te huisvesten. Bewoners hekelen passieve rol politiek Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-West gaat bij de provincie klagen over de gehrekkige inspraak die er Is geweest bij de stadsvernieuwing. De vereniging is onte vreden over de manier waarop de herverkaveling van de wijk met de bewoners is besproken. Slechts één avond had den ambtenaren van de gemeente daarvoor ingeruimd. „Dat Is sterk onvoldoende geweest" aldus secretaris John de Kie- vith. „Wij willen de proviciale directie ertoe bewegen meer druk op Schiedam uit te oefenen, waardoor alsnog meer tijd voor overleg ontstaat," De bewonersvereniging heeft het advies om bij de provincie «BL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kotten fc*sorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. -•••• o-- -yJoOOP telot00" .B»» na01*' 834. aan de bel te trekken meegek regen op het seminar over de stadsvernieuwing dat eind vo rige week is gehouden. Op dat seminar werden de verschillen in de aanpak van de stadsver nieuwing tussen Schiedam en Vlaardingen vergeleken. Gesterkt door geluiden van Vlaardingse vertegenwoordi gers op het seminar, wil de be- wonersvereniging nu de poli tieke partijen tot een actievere rol in de stadsvernieuwing be wegen. „In Schiedam heert de ambtenarenkliek vrij spel" al dus De Kievith. „De politiek bemoeit zich nauwelijks raet 'wat er in de stadsvernieuwing gebeurt. Binnenkort komen er eindelijk, na lang aandringen, twee extern deskundigen. Dat hebben de ambtenaren voor elkaar gebracht. De politiek heeft zich er niet over uitge sproken. Zo gaat het telkens." In de toekomst wil de bewo nersvereniging in West de partijen vaker voor een keuze stellen. „Het gaat erom dat ze ütspraken doen over dingen lie belangrijk ziin, en niet lan ger alles aan zich voorbij laten gaan," aldus De Kievith. Een eerste mogelijkheid voor de politiek doet zich binnenkort waarschijnlijk voor. De bewo nersvereniging overlegt dan met wethouder Chris Zijde veld over deelname van de vereniging aan het inspraak proces. Als de eisen van de be woners niet worden ingewil ligd zal de politiek om een uit spraak worden gevraagd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1