STAD/STRIJK De integriteit van VVD- raadslid van Toor 'I i Nieuwe vereniging Noord denkt aan federatie 'Niet verlegen bij "mannen" Ookin politiek blijven PvdA -kara vaan voert campagne in Margriethal Suyling vreest drempel verhoging bij sociale dienst vp/sc/ww Botenbuurt probeert het wij kvlammetj e aan te blazen Schiedam Bij het horen van het woord 'boten-buurt' denk je niet meteen aan het noordelijkste stukje Schie dam, grenzend aan het natuurrijke Midden-Delfland. Toch is het daar dat de straatnaamgevers van Schie dam de stad met een botenbuurt hebben opgescheept Kleurrijke namen als Hoogaers, Aak en Tjalk sieren de straten van het nieuwbouwwijkje dat op het stadskan toor altijd Woudhoek-Noord, deelplan 1 A heeft gehe ten. De buurt telt 282 huurwoningen en twintig zoge naamde premie A woningen. Bovendien is er, sinds 23 maart een wijk- en bewonersvereniging, die zich de zelfde naam heeft aangemeten als de buurt. „Dat van die wijk vereniging, is een belangrijk deel van de naam'*, vertelt woordvoerder Jan Kemps die samen met de voorlopige bestuursleden het hoe en waarom van de vereni ging probeert toe te lichten. „Het gaat ons naast de belan gen van de bewoners ook om de contacten in de wijk. Als je met zijn allen hebt weten te bereiken dat er een brieven bus in de wijk komt, dan houdt het niet op. Wij vinden het belangrijk dat je dan alle maal met elkaar in contact blijft. Er moeten kanalen ko men om elkaar beter te leren kennen." De kersverse vereniging pro beert zaken met elkaar te ver* enigen die in Schiedam tradi tioneel van elkaar gescheiden lijken. Er zijn bewonersvereni gingen die zich als belangen groepering van de bewoners opwerpen en er zijn wijkvere- nigingen voor de gezelligheid. Een samensmelting van die twee zaken lijkt een nieuw initiatief in de stad. Een initia tief waar door de vereniging bewust ■éoor wordt gekozen. Hel samengaan van die twee taken is volgens de botenbuurt te verwezenlijken door de be woners overal bij te betrek ken. Het bestuur speelt daarbij alleen een stimulerende rol. «Wij gaan bij het vlammetje zitten en proberen het aan ie blazen" zeggen de bestuursle den zelf. De actieve rol van de bewo ners heeft de botenbuurters al van het begin af aan voor ogen gestaan. Het is ook de oorzaak geweest dat een aansluiting van de botenbuurt bij de be staande bcwonersvereniging Woudhoek in het honderd is gelopen. Jan Kemps: „Wij kre gen de vrijheid niet binnen de bewonersvereniging Woud- hoek om alles terug te koppe len naar de bewoners. Het is binnen die vereniging veel meer het bestuur dat alles zelf regelt. Wij willen die terug koppeling wel. Het zijn twee verschillende aanpakken die met elkaar in botsing zijn ge komen." De botsing tussen de boten buurt* en „Woudhoek"-is ge paard gegaan met nare tafere len. Het dieptepunt werd be reikt toen twee Botenbuurters die in het bestuur van de be wonersvereniging waren ge kozen, werden geroyeerd. De oorspronkelijke opzet de Bo tenbuurt als werkgroep bin nen de grotere bewonersvere niging te laten functioneren is daardoor mislukt. De stormachtige ontwikkelin gen hebben bij de botenbuur ters geen prettige herinnerin gen achtergelaten. Toch lijkt er van echte wrok geen spra ke. „We hebben misschien een kaler overgehouden aan de ge beurtenissen, maar dat bete kent niet dat we nu niets meer van de bewonersvereniging Woudhoek zouden willen we ten. Integendeel, wij denken zeker aan een samenwerking in de toekomst Dat is iets waar je niet aan ontkomt Je moet in Sehiedam-Noord de handen ineen slaan wil je iets kunnen bereiken. Neem alleen al de komst van de sneltram. Daar kun je je als vereniging toch niet alleen over buigen?" Samenwerking met andere vereniging staat bij de nieuwe wijk- en bewonersvereniging hoog in het vaandel. Zo wil men ook lijnen gaan leggen naar de vereniging van huisei? genaren die in deelplan 1 B is gestart. „Samen met de andere verenigingen zou je een fede ratieve samenwerking kunnen starten" meent voorzitter Ben Stuivenberg. Volgens Jan Kemps, die werkt op de afde ling cultuur, sport en jeugdza ken van de gemeente Schie dam en zich bezighoudt met het sociaal cultureel plan, zou dat ook voordelen kunnen hebben in de subsidiëring van de vereniging. De gemeentelij ke verordening kent subsidie toe aan één vereniging binnen een bepaald gebied. „Als fede ratie zou je misschien aan spraak op die subsidie kunnen maken." In Zwolle, waar Jan Kemps vandaan komt bestaat al een dergelijke constructie en daar werkt het, aldus Kemps. Op kortere termijn richt de vereniging zich vooral op de eigen wijk. En na een eerste bijeenkomst met de bewoners op 23 maart blijkt dat daar alle aanleiding toe is. Een gedetail leerde opgave van alles wat in de wijk gaat spelen wil de ver eniging nog niet in de open baarheid brengen. „Het is niet leuk als de leden dat in de krant moeten lezen." Wel kan een globale indruk worden ge geven. In de wijk leven onder meen speelgelegenheid voor de kinderen, parkeergelegen heid, verkeersveiligheid, pro bleempjes bij de oplevering van de huizen en groenvoor zieningen. Het is maar een deel van de lijst met proble men die de bestuurderen heb ben overgehouden aan de eer ste bijeenkomst met de bewo ners. Op de tweede bijeenkomst die binnenkort wordt gehouden (de precieze datum is nog niet bekend) kan de oprichting van werkgroepen worden ver wacht. Welke dat zullen zijn? „Dat kunnen wij als bestuur moeilijk gaan uitmaken. We stellen ons zo voor dat bewo ners zelf met intiatieven ko men. Als er dan voldoende mensen belangstelling hebben kan een werkgroepje worden gevormd. Daar zijn de bewo ners zelf helemaal vrij in. Net zoals ze vrij zullen zijn in hun werkzaamheden. Dat is iets waar wij als vereniging sterk aan hechten." Duidelijk is de bestuursleden wel geworden dat in de wijk veel deskundigheid aanwezig is. Dat heeft het streven opge roepen om zoveel door mensen in de wijk zelf te laten doen. Een eerste uiting daarvan is voorlichting over het inrichten van tuinen en balkons, die zal worden gegeven door pen ningmeester Hans van Ee. Hij doet dat onder andere in de 'buurtbrief' die huis-aan-huis in de wijk zal worden ver spreid. De belangen van de be woners en het contact binnen de wijk versmelten daardoor. En dat is, het is al eerder ge- Erg formeel denkt het be stuur van de wijk- en bewo nersvereniging Botenbuurt niet. Zoals op de foto be stuursleden en niet-bestuur- ders door elkaar staan zal het ook In werkelijkheid zijn. De bewoners zullen actief zijn en beslissingen nemen. zegd, één van de doelstellin gen van de vereniging. Bijna honderd jaar geleden zette een ei genzinnige jonge vrouw, Aletta Jacobs, de strijd in voor het vrouwenkiesrecht. Ze had al eerder geschiedenis gemaakt, uüvr als êcrsiö yTÜQw lïi NcucImhu een universiteit te studeren en te promo veren waarna ze zich als arts in Amster dam vestigde. Lezend in haar 'Herinneringen' ontmoet Je een vrouw die in menig opzicht haar tijd ver vooruit was. Ze ging een vrij hu welijk aam ze zette zich In voor betere arbeidsvoorwaarden voor vrouwelijk personeel, ze Introduceerde het eerste voorbehoedsmiddel 'het pessarium' in Nederland. En terwijl vanaf de kansels de banvloek over haar werd uitgespro ken, zaten de vrouwen van de dominees bij haar in de wachtkamer. Het vrouwenkiesrecht was voor haar echter de belangrijkste activiteit omdat met dit wapen al die vrouwenbelangen het best te behartigen zouden zijn. In 1920 vond haar strijd z'n bekroning toen het actief vrouwenkiesrecht in de wet werd vastgelegd. Drie jaar eerder had de Grondwet reeds het passief kiesrecht gekozen te worden als volksvertegen woordiger. Ruim GO jaar hebben vrouwen wettelijk het recht zich met politiek bezig te hou den. Tineke Diepenhorst en Karin Knijpers spraken met een aantal vrouwen uit de regio, vertegenwoordigsters van ver schillende politieke partijen die, in di verse bestuurslagen, van dit recht ge bruik maken. IVlaar...'tussen droom en daad staan wetten in de weg en prakti sche bezwaren' schreef Willem Elsschot ooit De wet legt vrouwen in de politiek niets meer In de weg. Uit veel gesprek ken bleek echter dat praktische bezwa ren zijn gebleven. Raadslid voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. mevrouw van Toor, bijt het spits af. Vlaardingen „Ech te politiek vind ik vervelend. Ik zou ook nóóit in de twee de kamer willen zit ten, al dat gehakke tak. Laten we de za ken nou maar ge woon oplossen. Je probeert er toch met zijn allen wat aan te doen? Soms wordt er enorm gekift in de raad. Dat vind ik jammer, vooral als je bedenkt dat we in wezen allemaal zo dicht bij elkaar lig gen." Ze relativeert. Bekend wel denk mee met dat ze frustraties opgelopen heeft in de politiek maar is daar niet aan onderdoor ge gaan. Ze heet Maria Corne lia van Toor-Buschmann maar weinig mensen ken nen haar zo. Staat gewoon bekend als mevrouw van Toor en is sinds 1971 Vlaar- dings raadslid voor de VVD. Een robuuste vrouw, een voudig gekleed, geen opval lende gelaatstrekken uitge zonderd een paar felle ogen die ondeugend en ernstig de kamer in kunnen kijken. Heeft zitting in de commis sie maatschappelijke dienst verlening en de commissie stadsontwikkeling en volks huisvesting. In de laatste voelt ze zich het meeste thuis. „Ja, bouwen vind ik leuk, terwijl dat toch vaak een mannenzaak is. Ik ben een echte Vlaardingse en iet de stad." Als ik haar vraag of ze het als vrouw extra moeilijk heeft in die commissies, lacht ze. „Nee hoor, niet als vrouw. Natuurlijk is het in het begin moeilijk om zinni- door Karin KuIJpers ge dingen te zeggen in de commissievergadering. Daar sta je er immers alleen voor. Je springt in het diepe en als je verstandig bent dan hou ie het eerste jaar je mond. Want je hebt minstens een iaar nodig voor je er een beetje kijk op begint te krij gen. En aangezien ik alleen wat wil zeggen als het zin nig is, zeg ik niet zo veel." lacht. „En het vrouw-zijn, ach ja, ik weet het niet, hoor. Ik speelde vroeger al met jongens. Ik heb me nooit achtergesteld gevoeld. Misschien komt dat omdat ik altijd veel met mannen te maken heb gehad. Nee, ik voel me niet speciaal verle gen bij hen." Geen partijpolitiek Hoe ervaart u het reilen en zeilen van de gemeentepoli tiek zelf? „Soms frustrerend. Als ik zinnige dingen zeg die ach teraf toch niet meegenomen worden ben ik erg teleurge steld. Dan zeggen ze als troost 'we luisteren naar je' maar wat heb ik daaraan. Ja, ik ben inderdaad een beetje gefrustreerd door dit soort dingen. Kijk, ik ben geen partijpolitiek mens. Dat liberale is meer een le venshouding, daar is mijn politieke keus uit voortgeko men. Maar het belangrijkste is dat ik er voor Vlaardin gen zit En ik zit daar ook voor iedereen. En dat échte politieke gehakketak vind ik niks. Je moet zo af en toe eens lekker kunnen lachen en relativeren. U zegt wel eens gekke din gen, hè? Ze glimlacht gaat rechtop zitten en denkt na. Zegt- :„Jaa, maar die schieten eruit voor ik er erg in heb." Serieus. „Kijk, je moet on der alle omstandigheden je zelf blijven. En in het begin is dat natuurlijk moeilijk omdat je nog met van alle zaken op de hoogte bent Zo kan ik me herinneren dat één van de eerste zaken over verwarmingsaanleg gingen. Toen zei ik 'als de gemeente het niet kan aan leggen, bel je toch gewoon iemand anders op'. Later er vaar je dat ie die dingen an ders benaderen moet En daar komt bij dat je ook wel eens zaken aan móet nemen waar je in je hart nee tegen zegt" Mevrouw van Toorrjk zit er voor Vlaardingen." Geef eens een voorbeeld? „Neem nou Rijksweg 19. De landelijke WD is vóór de rijksweg terwijl de Vlaar dingse VVD er niet geluk kig mee is. Het is zonde van" Midden-Delfland. Maar de landelijke partij kiikt naar de totaliteit ja en dan moet je afwegen." Moet je voor het raadslid maatschap veel dingen opzij zetten? „Het kost me nu vier avon- den per week en de nodige middagen. Want als er er gens iets moet gebeuren, ga ik graag eerst ter plaatse kij ken. Zo kan je van gedach ten veranderen. Soms denk je 'wat een flauwekul dat ze daar in de raad zo moeilijk over doen, dat kan eigenlijk best'. Je krijgt ook een bete re voorstelling van zaken als je ter plaatse gaat kijken. En mijn gezin, ik ben pas in de raad gaan zitten toen mijn kinderen óf het huis uit wa ren óf op de middelbare school zaten. Want ik wilde ze er wel als moeder door- loodsen. Anders gaan ze toch maar voor de televisie zitten als je niet thuis bent Ik heb in mijn gezin ook nooit aan politiek gedaan. Nu mijn kinderen getrouwd zijn vind ik het leuk een geëmancipeerde oma te zijn voor mijn kleinkinderen. Oma zijn is gezellig. Ze kla gen natuurlijk wel eens van we zien je nooit', maar daar hoop ik binnen een bepaalde „Nooit verlegen gevoeld bij mannen..." tijd verandering in te" bren gen." Houdt dat in dat U de vol gende raadsperiode niet meer zal draaien? „Ja, dat klopt. Ik stel me niet meer herkiesbaar. Ik ben nu 58 en vind het tijd dat een jonger iemand zich eens opnieuw in de zaken verdiept. Ik heb toch ge merkt dat je in bepaalde ge- dachtenpatronen vast blijft zitten. Logisch, want je neemt 58 jaar mee, met beel den die je houding bepalen. En als ik het doe, wil ik het goed doen. Laat een jonger iemand die meer in net beeld van deze tijd zit, het maar eens proberen. Ik ver heug me erop dan niet meer te hoeven. Kan dan weer eens lekker bomen zagen in Ouddorp en wat meer tijd besteden aan mijn kinderen en kleinkinderen." W. Verdonck-Kievit Het echtpaar W. Verdonck- Kievit was woensdag 50 jaar getrouwd. Mevrouw Van Es- Hamoen, de vrouw van de burgemeester, feliciteerde de heer en mevrouw Verdonck namens het gemeentebestuur, Wilhelmus Verdonck werd op 7 oktober 1908 in Rotterdam geboren. Ook Johanna Kievit komt uit de Maasstad: zij werd geboren op 28 september 1905. Het echtpaar trouwde op 25 maart 1931 in Rotterdam. Te genwoordig wonen ze aan de Vondellaan 8c in Maassluis. Botenbuurt De op 23 maart opgerichte wijk- en bewonersvereniging Botenbuurt heeft een voorlo pig bestuur. Voorzitter is Ben Stuivenberg, v»ce-voorzitten Els van Oene. Thelma Kemps doet het secretariaat en Hans van Ee gaat de penningen be heren. Als 'gewone' bestuurs leden zijn er voorts nog Ben van de Broek en Bertus Boon. Schiedam Met een politiek spektakel in de Margriethal hoopt de PvdA op donderdag avond 23 april de aandacht op de küitiëfidë kamerverkiezin gen te richten. Vrijwel de ge hele fractie van de PvdA in de Tweede Kamer zal in de Schiedamse sporthal aanwezig zijn. Leiders* van de PvdA-ka ravaan, die die dag ook Vlaar dingen en Rotterdam zal aan doen, zijn Joop den Uyl en Max van den Berg. De Schie damse campagneploeg van de PvdA is niet weinig trots op het binnen de gemeentegren zen trekken van de partijkara vaan. De avond krijgt een regionaal tintje. Gesproken zal worden over de ervaringen, die de ka ravaan die dag opgedaan heeft. Zo worden bezoekjes ge bracht aan enkele bedrijven, deels om sociaal-economische redenen, deels uit miheu-over- wegingen. Op de agenda staan onder meer Midden-Delfland, rijksweg 19 en Tankerclea- ning. Op de dag van de verkiezin gen zelf organiseert Rob Lutz, eigenaar van zaal Irene aan de Nieuwe Haven, een avond zoals die in Schiedam traditio neel is geworden. Dat is niet aan de PvdA gebonden: alle partijen komen op die avond bijeen en kunnen daar dankzij ziekenomroep en gemeen teambtenaren de tellingen vol gen en uitslagen vernemen van de stemmingen, die die dag plaatshebben. Schiedam De voormalig so ciaal raadsman van Schiedam, Hans Suyling, denkt dat de re geling die op 1 april bij de so ciale dienst (GSD) in werking treedt „drempel verhogend zal werken. Hoewel het hem een plan vol goede bedoelin gen lijkt, meent Suyling, dat de voorwaarde voor een on derhoud met dé GSD de tele foon is, veel mensen onmondi ger zal maken. Suyling ver wacht met dat ambtenaren de burgers door de telefoon zul len afschepen, maar hij heeft de ervaring dat veel mensen moeite met telefoneren heb ben. „Zij zullen langer wach ten alvorens te bellen, en dan is de ellende vaak al groot," aldus Hans Suyling. De GSD gaat op 1 april over op het maken van telefonische afspraken om de wachttijden in het onderkomen aan de 's- Gravelandseweg te bekorten. Schiedammers kunnen alleen na een telefoongesprek] e in contact treden met een ambte naar en dan nog slechts voor een half uur. Eventueel kun nen zij terugkomen voor een tweede onderhoud, als één half uur te kort blijkt. Suyling: „Het zal af gauw blij ken dat een half uur in de meeste gevallen te kort is. En het is voor de mensen niet prettig, als rij een tweede keer met hun problemen moeten komen aanzetten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3