SCHIEDAMSCHE CC URANT S! Harde woorden van De Koning Wijkcentrum trekt aan bel bij gemeente Stakende meisjes met tomaten bekogeld Ik ,neem. de proef Gé Brouwer niet zo erg gelukkig \r. krant I ZWEMSLIPS 9Coalitie met PvdA nog zinvol 9 TEXTIEL Bi J HANS Vlaardingen legt woning speculatie meer aan banden 'Bouw wereld kan iets aan inbraken doen' Dreigend exploitatietekort Groen van Prinsterer: enige massale actie ,°<=inC - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Dinsdag 31 maart 1981 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL 105de jaargang no. 63 CDA stelt ultimatum. Schiedam „Niet zo erg ge lukkig" is PvdA-fractieleider Gé Brouwer met het ultima tum, dat het CDA zijn fractie gesteld heeft Niet alleen vindt hij dat het CDA op een aantal punten laat reageert; de eis dat de moties van Hans Konings worden ingetrokken noemt hij volstrekt onjuist. „Het verbaast mij dat het CDA opnieuw niet inhoude lijk op de moties ingaat. Ik ben het CDA al tegemoet ge komen door mij te distancië- ren van privé-opmerkingen van Konings, maar kennelijk accepteren ze zo'n excuus niet. Ze zouden de emoties wat beter van inhoudelijke zaken kunnen scheiden. Ik denk niet dat het erin zit dat wij op die moties terugko men," aldus Brouwer. De PvdA-leider zegt dat hij hijzonder teleurgesteld zou zijn, als het CDA de coalitie mocht verbreken. De PvdA zou volgens hem wel een kandidaat naar voren kun nen schuiven, als wethouder Taverne dientengevolge zou aftreden, maar hij denkt ook dat zijn eigen fractie over die kandidaat verdeeld zou zijn. „En dan krijg je de situatie dat minderheden het beleid moeten gaan maken. Dat is hap snap, daar voel ik niets voor. Ik heb er geen belang bij het CDA aan de kant te schuiven," zegt Brouwer. Hij vindt dat het CDA de conflicten „echt zoekt", te meer omdat er voor morgen avond een bijeenkomst is ge pland van de wethouders en de dagelijkse besturen van PvdA- en CDA-fractie. Daar zal volgens de planning ge sproken worden over het ini tiatiefvoorstel, waarmee de PvdA deze maand wil komen met betrekking tot het vesti gingsbeleid voor artsen. Brouwer heeft op deze bij eenkomst aangedrongen, „juist om dat initiatiefvoor stel niet zomaar te droppen, maar om de coalitiepartner erin te kennen." Brouwer re fereert aan het initiatiefvoor stel over een vrijwilligers- centrale, waarmee het CDA en óe kleine partijen vorig jaar kwamen. De PvdA was daartegen. Dat de PvdA nu zelf met een initiatiefvoorstel komt in plaats van op het voorstel van de verantwoor delijk wethouder te wachten, vindt hij een normale kwes tie. „En dat het CDA er vroegtijdig in betrokken wordt, lijkt mij zeer elegant," aldus Brouwer. „Ik verbaas mij over hun kritiek." Schiedam Het CDA heeft de PvdA een ul timatum gesteld. Als de socialisten niet vóór 18 april op papier zetten hoe zij denken over de eigenheid van het CDA, over de drie huis vestingsmoties van Hans Konings en over het beleid inzake de gezondheidszorg in de eerste lijn, dan dreigt de CDA-fractie de coalitie te verbreken. "Voor de confessionelen is de maat vol, en de fractie is daarin unaniem. Geen hand werd door omstanders uitgestoken, toen een 14-jarig meisje dooreen groepjongeren werd mishandeld. Pagina drie, Schiedamse Bcerhaavelaan: bewoners duiven de straat niet meer op. Pagina drie. Het wijkcentrum Holy verhuist. Met disco-en muziekavondjes is het meteen afgelopen. Of de jongeren zullen blijven komen...? Pagina vijf. Promotie voor Eerste Vlaardingse Squash Vereniging. Pagina zes. Vlaardingen Als de ge meenteraad ermee ak koord gaat, dan zal het voor woiningspeculanten in Vlaardingen nog moei lijker worden. Tot nu toe bestond er al een bepa ling, dat zo'n nieuwe eige naar geen woonvergun ning meer zou krijgen als zijn bezit vóór de verkoop verhuurd werd en toen minder dan 350 gulden huur per maand oplever-, de. Die bepaling was vooral ingesteld om te voorkomen, dat nog meer goedkope huurwoningen aan het huurbestand wor den onttrokken. Die bepaling wordt aange scherpt. Als het aan het colle ge van BenW ligt wordt de verkoopprijs bepalend. Is die prijs lager dan 130.000 gulden, dan zullen zwaardere eisen worden gesteld aan de koper als hij voor een woonvergun ning jn aanmerking wil ko men. Zo'n vergunning krijgt hij in ieder geval wel, als de vorige bewoner minstens zes maanden als eigenaar-bewo ner in het huis heeft gezeten. De gemeente ontloopt door deze nieuwe formulering wat juridische knelpunten, die in de vorige bepalingen bleken te liggen. Het college van B en. W heeft de verkoopregulerende bepaling nu aangepast aan rechterlijke uitspraken in an dere gemeenten, waar ook dergelijke bepalingenn van kracht waren. Als de drie moties van PvdA- raadslid Konings, waarin het huisvestingsbeleid van CDA- wethouder Biet Taverne nu op een zichzelf staande zaak wa ren, dan was er voor het CDA nog niet eens zoveel aan de hand geweest, zo laten fractie voorzitter Siem Bosman en fractiesecretaris Piet Roosen de PvdA weten. Maar er heeft in het verleden al meer ge speeld, dat voor fricties zorgde tussen de twee coalitiepart ners. Het CDA memoreert de affaire rond de burgemeesters benoeming in het najaar van 1979, de samenvoeging van de commissies sociale zaken en volksgezondheid (beide beleid sterreinen gaan de CDA-wet- houder aan), de PvdA-houding tegen een vrijwilligerscentrale waar het CDA voor was, en het feit dat wethouder Taver ne geen inspraak kreeg in de benoeming van bestuursleden van het Schielandziekenhuis. Tot slot blijkt het CDA nog aanstoot te hebben genomen aan diverse artikelen in onze krant, waarin PvdA-raadsle- den zich in negatieve zin over de coalitiepartner uitlieten. De CDA-fractie eist nu van zijn coalitiegenoot, dat deze een wat milder houding jegens het CDA aanneemt. Daartoe zal de PvdA-fractie de drie moties van Hans Konings over Tavernes huisvestingsbeleid moeten intrekken. Overigens had de PvdA zich daar al ach ter gesteld, hoewel fractielei der Gé Brouwer zich distan- cieerde van persoonlijke kant tekeningen aie Konings daar bij maakte. Ook zullen de socialisten moe ten uitspreken, hoe zij de ei genheid van het CDA aan vaardt dan wel respecteert. En tot slot probeert de CDA-frac tie te voorkomen dat de PvdA deze maand met een initiatief voorstel komt, waarin op nieuw een beleidstaak van de CDA-wethouder wordt over genomen. Binnen de PvdA is er namelijk sprake van dat een initiatiefvoorstel wordt in gediend om een vestigingsbe leid voor artsen en specialisten erdoor te drukken. Het CDA vindt dat wethouder Taverne eerst zelf de gelegenheid moet hebben een dergelijk voorstel voor te bereiden en in haar commissie te brengen. Aan de hand van het PvdA- antwoord zal het CDA bepalen of handhaving van de coalitie nog zinvol is en in het belang van de stad. De PvdA zal vóór 18 april moeten antwoorden. Het CDA heeft dan nog het weekeinde voor de maandver gadering van de gemeenteraad de tijd zich op het antwoord te bezinnen. Schiedam Bij zijn afscheid als algemeen directeur van het gemeenteziekenhuis heeft drs Jan de Koning gis termiddag harde woorden gesproken over de beleid sproblemen rond de fusie van de Noletstichtmg met het gemeenteziekenhuis. Harde woorden niet al leen door de enorme akoe stiek, maar eerder door de bitterheid waarmee De Ko ning sprak. Menige overleg partner in de fusie kreeg een veeg uit de pan. Slechts voor de medezeggenschapscom missie van het gemeentezie kenhuis had De Koning een tien en een griffel over; „Die commissie wist het vaak be ter dan de bestuurders aan de andere zijde van de tafel en dat was vaak een pijnlijke ervaring." Nochthans was het druk op de afscheidsreceptie. Paul Blokker: „Laten ze maar eens komen kijken." Schiedam Vol gens brigadier Dick Gelderblom kun nen architecten, aannemers en over heid er zelf veel meer aan doen om inbraken in de toe komst te beperken. De politieman, spe ciaal belast met misdaadpreventie, denkt dat overleg hierover slechts langzaam tot stand zal komen, maar wijst erop dat het de politie aan over uren kan gaan schelen als zij in spraak krijgt in be stekplannen voor de bouw. „In het bestek staat bijvoorbeeld precies vermeld, welk hang- en sluitwerk gebruikt zal wor den. Het zou nuttig zijn als wij daarin konden bijschaven, door bijvoorbeeld het advies te geven in sommige geVal- len een ander merk slot te kiezen. Wij zouden aannemers hierin graag willen adviseren," aldus Gelderblom. Ook noemt hij de stich ting technische bu reau ter bevorde ring van schadepre ventie (TBBS), post bus 54 in Baarn, op gericht door de Ne derlandse verzeke raars, die inlichtin gen kan verstrek ken over beveiligingsmidde len. Maar hoe ver nuftig al deze mid delen ook kunnen zijn, volgens Gel derblom verliezen zij hun nut als men zich zorgeloos ge draagt en dieven en inbrekers aanlei ding geeft. Hij kreeg de laatste tijd al veel reacties van Schiedammers, die door krantepu blicaties geatten deerd waren op mo gelijkheden ter voorkoming van misdrijven. De vraag naar buiten verlichting en fiets- registratiekaarten bijvoorbeeld is groot, aldus briga dier Gelderblom, Vorige week nog werd hij genodigd door mensen van de Singelkerk, waar het hang- en sluit werk aan vernieu wing toe is. Zo zou het vaker moeten zijn, vindt de briga dier. Vlaardingen Als de gemeente niet bijspringt dan dreigt Ontmoetingscentrum West dit jaar af te sluiten met een tekort van tienduizend gulden. In een brand brief aan burgemeester en wethouders vragen bestuur, beroepskrachten en vrijwilligers van het wijkcentrum een gemeentelijke garantie om het exploitatieverlies te dekken. Om de verliezen te beperken willen zij dat de gemeente meer kosten voor haar rekening neemt dan" tot nu toe gebeurt en vandalisme in de wijk wan neer het moet stoppen met een aantal jeugdactiviteiten. Het Ontmoetingscentrum, dat is gevestigd in een houten schoolgebouwtje op de hoek van de Marathonweg en de Floris de Vijfdelaan, oppert in de brief een aantal mogelijk heden om de dreigende finan- Naar schatting zal het totale tekort over dit jaar bijna twin tigduizend gulden bedragen, maar door de eigen saldi-re- serve aan te spreken kan dat worden beperkt tot de helft. Het tekort wordt vooral ver oorzaakt door een gemeentelij ke bezuiniging op de subsidie voor alle activiteiten van buurt- en clubhuizen van 25 procent Ook door het uitblij ven van een prijscompensatie in de subsidies over de laatste twee jaar zijn de tekorten op gelopen. In de brief stelt het Ontmoetingscentrum dat B en W erkennen dat een buurthuis een basisvoorziening is in de wijk. „Maar hoe kun nen wij met zo'n tekort blijven functioneren? Dat betekent dat we minder aciviteiten kunnen organiseren met alle gevolgen vandien." Zo voor ziet het ontmoetingscentrum een toename van baldadigheid ciële problemen de kop in te drukken. Zo wordt in de brief voorgesteld dat de gemeente de huisvestingskosten volledig betaalt, dus ook de gas- en lichtrekening die nu nog drukt op de eigen begroting van het centrum. Bij andere buurthui zen gebeurt dat toch ook, zo wordt geredeneerd. „Daarbij komt," vertelt bestuurslid Paul Blokker, „dat de energiekos ten in ons wijkcentrum veel hoger liggen dan in andere buurthuizen. Er zijn hier zo veel kieren en gaten. Daar valt gewoon niet tegen op te stoken." Tevens vinden be stuur, beroepskrachten en be zoekers dat de gemeente een ontheffing moet verlenen voor de onroerend goedbelasting die de stichting sociaal cultu reel werk Vlaardingen West moet betalen als gebruiker van het gebouwtje. Als laatste punt stellen zij voor dat de beheer der/ organ isatiemedewerker, die via de wet sociale werk voorziening is ondergebracht bij het ontmoetingscentrum, volledig wordt betaald door de gemeente, zoals in andere ge meenten ook gebeurt. Deze kracht drukt nu voor circa tienduizend gulden op de be groting van het centrum. Het ontmoetingscentrum, dat drie mensen in vaste dienst heeft, kan die WSW-kracht niet mis sen, omdat anders het aantal activiteiten moet worden ver minderd. Om de gemeenteraad te over tuigen van de financiële moei lijkheden waarin het ontmoe tingscentrum verkeert, zijn alle leden van de raadscom missie voor sociaal culturele activiteiten uitgenodigd om polshoogte te komen nemen. Paul Blokker:„Laat ze maar eens komen kijken. Dan kun nen ze zien wat hier werkelijk gebeurt." Vlaardingen De vrouwelijke leerlingen van de scholenge meenschap Groen van Prinsterer hebben gisterochtend massaal gestaakt. De ongeveer tweehonderd meisjes weigerden in het kader van de nationale vrouwen-stakingsdag de lessen op de christelijke scholengemeenschap bij te wonen. In plaats daarvan maakten zij spandoeken, zongen strijdliederen en demonstreer den rond de school. De actie, die de enige massale was in het Waterweggebied, vond plaats tot groot ongenoe gen van de rest van de school bevolking. Rector L. F. Jansen heeft kostte wat kost gepro beerd de zaak in de hand te houden. Eén van de meisjes: „Toen wij buiten op de trap zaten, dreigde hij met; het is nu erin, of voor altijd er uit." De leerlingen gaven aan die oproep maar voor een deel ge hoor. Toch zullen consequen ties uitblijven voor de staken de leerlingen. Jansen: „Ik wil nadrukkelijk stellen dat ik de zaak afkeur. Ik ben verant woordelijk voor de veiligheid van de leerlingen, als die uit het raam gaan hangen kan er van alles gebeuren. Daarvoor word ik verantwoordelijk ge steld, en dat is logisch." Ook de mannelijke leerlingen bleken gisteren niet blij met de stakingsactiviteiten; van de meisjes. Zij gingen er zelfs toe over met tomaten en eieren naar de meisjes te gooien. Een compromis waarbij de staken de meisjes we! op school (in de kantine) zouden blijven wist de gemoederen te sussen. Pa niek ontstond echter opnieuw, toen onze krant is gesprek raakte met de stakende meis jes in de schoolkantine. Nau welijks waren er drie woorden gewisseld of de beheerder van de kantine sommeerde de ver slaggevers met hem mee te gaan. Hij weigerde elke ver klaring van zijn handelswijze, maar repte wel van opruiende activiteiten van de verslagge vers. Het vermoeden dat de boel op de Groen van Prinste rer is opgeruid wordt gedeeld door rector Jansen. „Die kin deren weten niet eens waaro ver ze het hebben." De meisjes waren het daar niet mee eens: „Wij moesten zelfs de leraren voorlichten over wat er aan de hand was." Jansen, noncha lant: „Ach, kinderen moeten een keer per jaar zoiets heb- i ben." De meisjes wilden met hun ac- tie aandacht op de school voor de problemen van de vrouw. Vreemd vonden zij het dat de landelijke actie alleen voor vrouwen werd georganiseerd. „Zoiets gaat de mannen toch net zo goed aan?" Op pagina vijf meer over de stakingsbereidheid in het Waterweggebied. ongens SCHEOAM KOEMARKT 1 \A.AAROff JGEN OVYftECKMAV MAASSi.US KONFtGSHCïK. «JML Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. Naam'" ?051C3 vJooofW»»- sw,cnn 614.3000 ttofte1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1