4 Sr STAD/ S] [R E E E Duin met afgraving bedreigd DE NIEUWE DRUOOESTELLEN VAN DE FTT VOOR HET GEMAK EN VOOR HET GEZICHT 'Geef scholen geld voor oud papier' Belediging lokt deuken in auto uit Familieberichte Water filteren is net vuil storten Schoolraad verzoekt gemeente: Wesüand Het duinge bied bij Monster zal binnen enkele jaren voor de helft zijn afgegraven en door sneden met kanalen. Dit voorspelt de Stichting Duinbehoud bij monde van voorzitter Helias Udo de Haes. „Wanneer directeur Walma van de Westlandse drinkwaterleidingmaat schappij zijn zin krijgt en de uitbreiding naar een jaarproduktie van zo'n 25 miljoen kuub water door gaat zal de helft van het gebied onder water staan. Alle zeldzame planten zul len binnen een jaar zijn verdv/enen. Want het filte ren van het oppervlakte water in de duinen is het zelfde als vuil storten", is de mening van Udo de Haes. Wel noemt hij het in het vooruitzicht gestelde ge bruik van voorgezuiverd Maaswater in plaats van Westlands boezemwater een vooruitgang. „Want er komt hoe dan ook methyl bromide in het drinkwater gebied terecht. In principe is het mogelijk dat het gif in het drinkwater komt voordat het is afgebroken. Walma zegt dat het water drie maanden In de bek kens bezinkt, maar dat geldt niet voor alle duin pannen. in sommige bek kens staat het water maar een week of zeven. En dan hoeft methylbromide nog niet te zijn afgebroken", legt hij uit Bergafwaarls In 1977 werd de Stichting Duinbehoud opgericht De groep was al actief in 1975, toen het structuurschema drink- en industriewatervoor ziening werd gepubliceerd. In dat schema werd de prioriteit toegekend aan het gebruik van grondwater. Omdat grondwater van goede kwali teit schaars is in het Westland, werd de voorkeur gegeven aan infiltratie van oppervlaktewa ter in de duinen. De tweede aanleiding voor het ontplooien van activiteiten was het parti ciperen van de stichting in een overlegorgaan dat zich bezig houdt met het onderzoek naar goede alternatieven voor de drinkwaterwinning. „Bovendien", vertelt bestuurs lid Erik van Dijk, die even eens een deskundige is op dit gebied, „gaat het steeds berg afwaarts met de duinen. De droge vegetatie heeft te lijden en de vochtige vegetatie wordt overwoekerd door de voe dingsstoffen die zich in het water bevinden dat de duinen wordt binnengeleid. Doordat de duinen altijd zo schoon wa- door Pleter Harcksen ren ontstond die interessante vegetatie. Maar nu stroomt ernstig vervuild oppervlakte water de duinen in Bovendien verdwenen veel planten doordat het gebied ernstig verziltte. Dit kwam doordat men de ondergrondse watervoorraden uitputte zon der dat dit door regenwater even snel kon worden aange vuld, Daardoor steeg de zout- waterspiegel. Somber Omdat de waterbehoefte toe nam werden rechte kanalen door de duinen gegraven om dat de speelse bekkens, die kronkelend met elkaar in ver binding stonden, het verlang de water niet snel genoeg kon den verwerken. Voor de nabije toekomst ziet het er volgens de leden van de stichting somber uit voor de Mens terse duinen. „Als je na gaat dat je vijf hectare natuur lijk duingebied moet opofferen om per jaar een miljoen kubie ke meter water extra te ver werken.... Walma wit uitbrei den tot ongeveer 25 miljoen kuub. Op die manier houden we niets over. Wij zijn het eni ge land met nog een interes sant duingebied. Maar er Is vanuit de steden een constante druk op die streken. Het West- land is nog vrij unie. Het bui tenduin is vrij kalkrijk en het binnengebied is geheel ont- kalkt, waardoor op die plaat sen heide kan groeien. Wan neer je dan kanalen door dat duin gaat graven snijd je het hele middengebied uit die eeu wenlange wordingsgeschiede nis", aldus Erik van Dijk. Alternatieven Volgens Udo <3rt Haes loopt Zuid-Holland achter bij de rest van het land wat betreft de wil serieus na te denken over alternatieven die door het we tenschappelijk overlegorgaan (waarin ook de Stichting Duinbehoud een belangrijke rol speelt) worden aangedra gen, Ook voor het Wesüand zijn er alternatieven. Udo de Haes: „In plaats van oppervlakkige infiltratie zou den we gebruik kunnen ma ken van diepteïnfiltratie. Dat kan in de duinen, maar het is niet strikt noodzakelijk. Er worden putten van zo'n tach tig meter diep gegraven in de buurt van Alpnen, Bodegra ven en Woerden en in het strand wallengebied tussen Wassenaar en Den Haag. Op grote diepte bevindt zich zoet water dat met weinig extra kosten kan worden gebruikt. Een probleem dat aan deze techniek kleeft is echter het snelle dichtslibben van de put In Noord-Holland heeft men aangekondigd geen bezwaar te zuUen maken wanneer dit nieuwe systeem wordt inge voerd. Zuid-Holland loopt ech ter wat dat betreft behoorlijk achter". Volgens de Stichting Duinbe houd is het eveneens mogelijk de overcapaciteit van de Bies- bosch te benutten door meer Maaswater in de bekkens van dat gebied te leiden. Voor waarde voor dit systeem is wel dat er een zuiveringsfabriek wordt gebouwd in de Bies- bosch. „Maar de waterleidingbedrij ven zijn veel te bang dat hun autonomie in gevaar komt door deze alternatieven. Ze vinden het juist prachtig als ze hun eigen gebied weer kun nen uitbreiden. De directie kijkt wat dat betreft niet ver der dan haar eigen gebied", al dus Helius Udo de Daes. Vergiftigd De Stichting Duinbehoud heeft principiële bezwaren te gen het gebruik van de duinen als filter. „Wanneer de filters verzadigd zijn sijpelen zware metalen en giftige stoffen toch door in het drinkwater. De leden van het stichtingsbe stuur kunnen wel een eind meegaan in het plan de duinen te gebruiken als veilige berg plaats voor drinkwater. „Maar dan wel ondergronds", legt- Udo de Haes uit. „Bovendien is dat een veilige voorraad plaats ingeval van calamitei ten, Als het drinkwater op een of andere manier wordt ver giftigd, hebben we daar nog een voorraad zuiver drinkwa ter achter de hand. Ik vind die open bekkens nog gevaarlijk ook. Uiteindelijk kan er van alles worden ingegooid". Volgens Helius Udo de Haes zijn er nog meer alternatieven. Deze wil hij echter niet be kend maken tot het interim- rapport uitkomt Dat gebeurt naar verwachting deze zomer. Wel verwacht de stichting dat de nog geheime alternatieven veel kans maken als toekom stige drinkwatervoorziening. „Er zijn mogelijkheden die nog meer kans hebben", legt Udo de Haes uit, „we denken aan oeverfiltratie, hyperfiltra tie van het oppervlaktewater en aan het ontwikkelen van plannen bij de zandwinnings- Êut in de buurt van Valken- urg (ZH). Maar meer wü ik daar nog niet over bekendma ken". Op 13 februari zal ook de Stichting Duinbehoud de hoor zitting in Monster bijwonen over de uitbreidingsplannen van de WDM. Monsters Onlangs namen de leden van de groep monsters in de dui nen van de WDM. Op dit mo ment worden namelijk diverse duinpannen schoongemaakt. Het slib wordt dan aan de kant geschoven en In de zomer ver kocht als compost. „Wij heb ben die slibmonsters nfet ge nomen om aan te tonen dat de drinkwaterwinning weg moet uit de duinen. Dat maakt Wal ma er van. Wij willen alleen onderzoeken welke stoffen In het slib zijn achtergebleven. Er is geen sprake van dat wij het onderzoek in een bepaalde richting willen uitvoeren waarbij we gebruik maken van de huidige situatie met de methylbromide", aldus Erik van Dijk. Directeur J. Walma van de WDM zegt: „Ik heb geen en kele behoefte om met deze groep in discussie te gaan. Zij lichten een bepaald punt uit dat onderzoek om aan te tonen dt die drinkwaterwinning uit de duinen moet". Dat de heer Walma niet in discussie wil gaan, betreuren de leden van de Stichting Duinbehoud. Dat de stichting slechts wordt afgespiegeld als een actiegroep zit udo de Haes niet lekker. „We proberen een zo breed mogelijk beeld to geven van alle aspecten van de drinkwa terwinning. We houden oAs notabene intensiever bezig met het zoeken naar en besta- deren van alternatieven, dan dat we bezig zijn te bewijzen dat de drinkwaterwinning uit de duinen moet Er moet een goed onderscheid wonden gè- maakt tussen het werk van de stichting, het beschermen van het landschap, en het onder zoek van de universitaire in stanties", aldus voorzitter Udo de Haes. Hierbij vervullen wij <je droeve plicht u mede te de len dat op 27 maart 1981 ten gevolge van een ver keersongeluk bij Raamsdcnkveer onze collega AD TEMPELAAR op 23-jarige leeftijd werd weggenomen uit ons korps, waarvan hij nog maar zo kort deel uitmaak te. Onze diepe deelneming betuigen wij aan rijn vrouw en de overfge familieleden, welke, bij hetzelfde on geluk ook Ad's moeder en jongere broer verloren. Mogen zij allen de kracht vinden dit wel zeer zware verlies te dragen. Namens hst korps de commissaris van de gemeentepolitie Vlaardfngen 30 maart 1981 Schiedam Scholen die oud papier op halen zouden daarvoor een vergoeding moeten ontvangen van de gemeente. De schoolraad heeft een dergelijke suggestie voorgelegd aan onderwijs-wethouder Herman Posthoorn. Volgens schoolraads voorzitter Groenwegen behoort oud-pa- pier tot het huisvuil, dat normaal door de gemeente wordt opgehaald. De scholen nemen de gemeente met het ophalen van het papier werk uit handen en zouden daarvoor een passende vergoeding moe ten ontvangen, vindt de schoolraad. Het ophalen van huisvuil kost de gemeente 45 gulden per tor.. Het zou dan niet meer dan rede lijk zijn als een vervangende vergoeding voor de scholen beschikbaar komt die het papieren afval voor de gemeente inzamelen, zo meent men. Al zou het alleen maar gaan om de kosten die worden gemaakt door de huur van een co- natiner. Een werkwijze waarbij scholen een re kening van een papierhandelaar presenteren, zou garanderen dat het inderdaad om opgehaald vutl handelt. Onderwijsconsulent Lex Tigges heeft zich al po sitief over een gemeentelijke vergoeding voor oud papier uitsgesproken. „Op die manier kan het ophalen van oud papier worden gegaran deerd; ook in tijden van lage papierprijzen waarin het ophalen minder aantrekkelijk is kan op die manier voor continuïteit zorg werden ge dragen," meent Tigges. Als de gemeente overgaat tot een vergooding voor het ophalen van het papieren huisvuil .'-ui len naar verwachting ook de sportverenigingen die aan het ophalen van papier een bijverdien ste overhouden, een beroep doen op de vergoe ding door de gemeente. Gevreesd wordt dat de kosten dan zo hoog zullen worden dat gemeen telijke interesse verdwijnt. Schiedam Heetgebakerde automobilisten hebben elkaar met de politie in aanraking ge bracht. Op de Rotterdamsedijte, bovenaan de afrit naar het Boerhaaveplein, had een 23-ja- rige chauffeur ietwat ongelukkig rijn portier geopend, waardoor een 29-jarige Schiedam mer er met rijn auto tegenop reed. Het was voor de oudere bestuurder reden zich ferm uit te laten over die onvoorzichtigheid, maar de jongere werd daarop zo boos dat hij kor daat enkele deuken schopte in de auto van zijn agressor. Bij de politie kwamen vervol gens twee meldingen binnen, een van vernie ling en een van belediging. Anunaar, postkantoor Bagrjnenstrast 2. Almelo, postkantoor Horraat 35 Alphen a/d Rijn, Nij/erhcdsweg 2 Amersfoort postkantoor Stadsring 24. Amstelveen, Schokland 14. Amsterdam. P. de Hoochstraat 55. Apeldoorn. Beekstraat 17 Arnhem, Jansbuitensmge' 6 Assen, hoofd- WW- postkantoor Kioekhorststraat 56. Breda. Oude Vest 2. Den Helder, postkantoor Middenweg 174 Delft Verwersdi;k 48 Doetmchem. Hovenstraatje 8 Dordrecht postkantoor Joh de Wittslraat 20. Drachten, Kieme Beurs 3 (inrit parkeerterrein Oosterstraat) Eindhoven, postkantoor mfêW-i Stationsweg 1 Emmen. Anna Paufcwnalaan 3 Enschede, postkantoor Boulevard 1945 nr. 326. 'sGravenhage, Marnixstraat IS 's-Gravenhage. Prinsestraat (postkantoor) 's-Gravenhage, Hoogteen laan 111. Groningen, postkantoor Munnekeholm 1 Haarlem Raaks 5 Hengelo «ww»™ Enschedeseslraat 120 'sHertogenbosch. Prins Bernhardstraai 12 Hitversum, postkantoor Kerkbrink 16 Kampen. Vioeddijk 40. Leeuwarden. Tweebaksmarkl 25 (in postkantoor). Maastricht Noormannensingel 45 Middelburg, lange NoordsUaat 42 Needt Bieekeneschweg L Nijmegen, postkantoor van Schevichavenstraal Oss. Motenstraat 32-34 Purmerend. Hoomselaan Rotterdam. Bctersloot 1B7. Sduedam. postkantoor lange Meuwslraat 191 Steen wijk. Oostwijkstraat 19 TOburg. postkantoor SpOO'laan 21 Utrecht postkantoor Neude 11-13 WW"BSSi Utrecht Burgemeester Foekema Andreaiaan 15. Venio. Hal postkantoor Keulse Poon l Wassenaar. Johan de Wittstraat 7. Winterswijk. Bahnkesstraat 6 Umuden. O Hartoghstraat 35 Zaandam. Krimp 3. Zwolle, postkantoor Nieuwe Markt Zwolle. Burg Roeien weg 2 ptt telecommunicatie honderd jaar- telefonie neder land De PTT gaat iets aan uw kamer doen. Met een serie verrassend nieuwe druktoestellen. Fraai van lijn. Handig in gebruik. En bovendien overal aan te sluiten, ook waar nu nog een draai- toestel staat Hieronderziet u de twee opvallende model len. De Unifoon (rechts) en de Diavox (linksdus). De Unifoon is er in wit, beigeen rood. Hij kost f85,-ineens. Neemt u hem als vervanging van uw normale grijze draaitoestel, dan gaat uw maand abonnement f 1,45 omhoog. Wilt u hem als extra toestel, dan wordt uw maandbedrag f 3,75* hoger. De Diavox is eveneens in wit beige en rood. Voor één keer(80,-en bij vervanging van uw normale toestel f 1,20 bovenop uw maandbedrag Als extra toestel is de maandelijkse verhoging f 3,50 U liet, voor elk interieur de juiste kleur. En ook de prijs zal geen probleem geven. Snel naar één van onderstaande PTT Tele foonwinkels dus, waar de druktoestellen te bewonderen, te proberen en te verkrijgen zijn. Of even per telefoon bestellen bij de klantendienst 004 (gratis).Op beide adressen kunt u natuurlijk ook terecht voor de andere PTT toestellen. De exclusieve ééndelige Ericofoon bijvoor beeld. En de gewone draaitoestellen in grijs of in verschillende andere kleuren. Het volledige PTT assortiment vindt u in een uitgebreide folder. Via de bon hiernaast heeft u 'm snel in huis. "excl. éénmalige aansluitkosten. Stuurt u mij alle informatie over de PTT telefoontoestellen. Naam Adres Postcode Plaats In open envelop zonder postzegel opsturen naar PTT Telecommunicatie,antwordnr. 004, 2500 VB 's-Gravenhage. vo i I I 1 I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4