STREEK 1 iÜ Nieuw gebouwtje: ^Vooruitgang met nadelen Vrouwen en abortusactie: li Tasjesrovers in 't zwart Politie grijpt vier inbrekers Bouwkeet gaat in vlammen op Mijn man: hij klopthij veegt en hij zuigt Politie pakt stickers af mm dinsdag 31 maart 1981 VD/SC/WW Wijkcentrum vraagt zich af of gebruikers mee verhuizer Vlaardingen „Vooruitgang met een hoop nadelen." Zo omschrijft sociaal cultureel werker Ron Haanstra de toekomstige verhuizing van de stichting sociaal cultu reel- en opbouwwerk Vlaardingen-Holy van de Hei paal naar ae leegstaande school aan de Meerkoetstraat. Noodgedwongen moet de welzijnsstichting van de zo- .mer.de vestiging aan de Reigerlaan verlaten om een ..paar honderd meter zuidwaarts haar intrek te nemen in een houten schoolgebouwtje. De eigenaresse van de •Heipaal, de stichting gereformeerd jeugdcentrum •Vlaardingen, heeft het gebouw nodig voor eigen activi- teiten en daarvoor moet de stichting Vlaardingen-Holy wijken. .„Het schoolgebouw is onge- ,veer twee keer zo groot als de Heipaal", verduidelijkt Ron .Haanstra. „Dus dat is een hele vooruitgang. In al die jaren Zijn we uit de Heipaal ge- .groeid. „Maar", zo vult hij aan, ,„er kleven ook nogal wat na delen aan. De ligging bijvoor- - beeld. De school aan de Meer- -koetstraat ligt vrijwel aan de -rand van de wijk. Terwijl de -Reipaal juist vrij centraal ligt. ?Dat zal voor een aantal men- jsen best problemen opleveren. Die zullen minder komen of •Êelfs helemaal wegblijven. Een 'wijkcentrum moet gewoon in "bet midden van de wijk Iig- *gen" Maar het grootste nadeel I-van de nieuwe vestiging vin- Sden Kon Haanstra en zijn col- ^lega-opbouwwerker Bart *Noyon toch wel de beperkte 'verbouwing, zoals de gemeen ste die voor ogen heeft met het Ihouten schooltje aan de Meer koetstraat. Zij vrezen dat door het uitblijven van geluidsisola tie een flinke groep jongeren 'weg zal blijven uit de nieuwe vestiging. Niet dat het die jon- vgcren een zorg zal zijn of er nu wel of niet geïuidswerende pa - Li-* nelen tegen de muren zitten. Maar omdat er in de nieuwe vestiging geen disco-avonden gehouden kunnen worden. „Daar kwamen toch altijd zo'n honderd jongeren op af ver telt Bart Noyon. Maar zonder die geluidsisolatie is dat er niet meer bij. En of die jongeren dan toen zullen blijven ko men?" Taboe En het zijn niet alleen disco avonden die dan niet meer ge houden kunnen worden, maar ook feestavonden of levende muziek zullen voortaan taboe zijn. Kortom alle activiteiten waarbij geluid wordt veroor zaakt waarvan de omwonen den last kunnen hebben. Van de week spreekt de ge meenteraad zich uit over de verbouwing die maximaal 150.000 gulden mag gaan kos ten. Voor dat bedrag worden onder meer enkele vloeren verstevigd, wanden afgebro ken en vervangen door schuif wanden, de elektrische instal latie uitgebreid, het sanitair Bart Noyon (links) en Ron Haanstra: Of die jongeren blijven komen..? aangepast, waaronder een in validentoilet en een buiten wand vernieuwd. De inrich ting komt voor rekening van de stichting, die daar geld voor heeft gereserveerd. De ge meente wilde voor de verbou wing niet verder gaan dan 150.000 gulden. Nog eens hon derdduizend gulden, voor ge luidsisolatie kan er volgens de gemeente zeker niet af. Het zal zeker waarschijnlijk niet lang duren voordat de raad van de week akkoord faat. Maar de twee beroeps- rachten van het sociaal cultu reel- en opbouwwerk Vlaar dingen-Holy hadden 2Ïch een betere oplossing kunnen voor stellen. „Nou zullen er natuur lijk mensen zijn die onmiddel lijk roepen dat de oude wijken veel harder een goed wijkcen trum nodig hebben dan de mo derne Holywijk. Maar dat be strijd ik", verkondigt Bart Noyon. „Iedere wijk heeft zo" zijn eigen problemen. Goed er zijn hier geeen slechte huizen en niet zoveel buitenlanders. Maar hier zit je weer met veel eenzaamheid en contactarmoe de. Plus dat hier verreweg de meeste jeugd zit. Die moeten een plek hebben waar ze te recht kunnen. En ik denk dat het schoolgebouw aan de Meerkoetstraat daar niet de meest geschikte plaats voor is." „Maar ja", vult Ron Haan stra aan. „De stichting staat met de rug tegen de muur. We moeten weg. Dat is al vij jaar duidelijk. Toen al werd ons ge zegd dat we de Heipaal moes ten verlaten. Veel keus heb je hier in de wijk niet Er zijn hier in de wijk helemaal geen oude gebouwen. De school was eigenlijk het enige wat over bleef." Per 1 juli moet de Heipaal ont ruimd zijn. Maar het is nu al zo goed als zeker dat de ver bouwing van het gebouw aan de Meerkoetstraat dan nog niet gereed is. Waarschijnlijk duurt het zeker tot het eind van het jaar voordat de ver bouwing is voltooid. Noyon en Haanstra hopen er dan ook op dat de eigenaresse van de Hei paal voor de derde maal toe zegt dat het wijkcentrum er nog enkele maanden in kan blijven zitten. Vijf jaar geleden al werd de stichting voor de eerste maal toegezegd dat zij de Heipaal begin vorig jaar verlaten zou moeten hebben. De gemeente rekende er toen nog op dat tegen die tijd in de Holywijk een groot multi functioneel wijkcentrum ge realiseerd zou zijn. Laag pitje Maar daar is het nog steeds niet van gekomen. En in al die tijd werd er nauwelijks haast gemaakt met een nieuw on derkomen voor de stichting. Sinds januari 1980 heeft het wijkcentrum al twee keer uit stel gekregen om nog een half jaar in de Heipaal te blijven. En nu hoopt men dat weer. Want anders zal het werk van de stichting noodgedwongen een paar maanden op een wel zeer laag pitje moeten draaien. Gedurende enkele maanden zullen de bureau's opgeslagen en de meeste activiteiten stil gelegd moeten worden. En ook daaraan kleeft volgens Noyon en Haanstra het nadeel dat er dan op den duur wel eens een aantal gebruikers vooral jongeren zullen wegblijven. „Op die manier jaag ze gewoon de straat op", meent Bart Noyon. „En dan blijven ze weer op de hoek van de straat rondhangen. En waar dat toe ken leiden hoef ik niet te ver tellen. Dat weet iedereen." Schiedam Een 34-jarige Schiedamse is het slachtoffer geworden van een modern, maar toch al klassiek gewor den misdrijf: de tasjesroof per bromfiets. Zij bereed haar rij wiel op de Willem de Zwijger laan, ter hoogte van de Prins Bemhardlaan, toen een brom mer haar inhaalde. Voor zij het wist had de duopassagier van de bromfietser haar tas van het stuur gegrist Door die ruk aan het stuur kwam de vrouw ten val, waarbij zij een arm en een dijbeen behoorlijk schaafde, maar zij kon nog juist zien dat de twee tasjesro vers zwarte helmen op hadden en gekleed waren in zwarte jacks en spijkerbroeken. De vrouw had in haar bruine handtas een opgevouwen re genjas en wat persoonlijke be scheiden. Schiedam Vier Schiedam- Imers in de leeftijd van 18 tot -27 jaar zijn op heterdaad be trapt bij een poging tot in- ;braak bij Radder BV aan de 'Överschiesestraat. Zondag ochtend om tien voor half vijf stopten politiewagens met gierende remmen voor het pand, juist toen het vier tal een raam geforceerd had. De agenten konden een man direct in de kraag vatten. De drie anderen wisten de be nen te nemen, maar werden later op de Noordvestsingel alsnog ingehaald. De agenten bleken een betere conditie te hebben. Een lucratieve inbraak bij boekhandel Mercurius aan de Lange Haven kon niet voorkomen worden. Voor 7000 gulden verdwenen vul- pennen, balpennen en aller lei setjes uit de etalage. Scha lde bedroeg 250 gulden. 'Inbrekers in de Oosterkerk ;aan de Rotterdamsedijk_ had- •den het op een antieke tinnen 'beker gemunt, waarvan de 'waarde de politie vooralsnog Ion bekend is. Uit de kelder van 'een 28-jarige bewoner van het Jacques Uriuspiein werden ge- -reedschap en handschoenen ter waarde van 300 gulden meegenomen. Kruimeldiefjes kwamen bij Martinit in sportpark Thurle- de, waar uit de kantine drie -flessen bier werden gestolen, en bij een 31-jarige- bewoner van de Dr Zamenhofstraat, waar een portemonnaie met tien gulden achterover werd gedrukt. De dader nam ook de ruit van de voordeur mee. In de vakantie van een 71-jarige ■bewoonster van de Prins Bemhardlaan is bh haar thuis •ook ingebroken. Hoewel je in deze buurt veel van waarde kunt verwachten, werd er niets gestolen. De schade be droeg honderd gulden. Schiedam Niets bleef over van een bouwkeet, die cp het verlaten GTB-terrein aan de Dwarsstraat in brand vloog. Hoewel vermoed wordt dat iongeren uit de buurt het fik kie hebben aangestoken, zijn daar geen bewijzen voor, laat staan dat er daders zijn aan te wijzen. De brandweer is er een dik kwartier mee zoet ge weest. De bouwkeet was daar na in hoogte teruggebracht tot een onbenullige twintig centi meter. De grapjes die tevoren in de kroegen werden ge maakt lieten niets aan duidelijkheid te wensen over. De mannen mochten de broodjes smeren, de was ophangen, stofzuigen en andere karweitjes doen die nogal eens bij de taken van de vrouw worden ingedeeld. Vrouwen zouden maandag 30 maart niet werken. Zo lieten huisvrouwen de stof doeken in de mand liggen en vrouwen met een baan buiten de deur, kwamen die dag niet op het werk. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zouden merken dat de vrouwen zich roerden. En dat werd wel tijd ook, vonden de actieve vrouwen die de ac ties voorbereidden. Onze verslaggevers Chris Woerts en Richard Stomp hebben de omgeving doorgekruisd. In bij gaand verhaal hun bevindingen, Veel sympathie, weinig stakers 97 De vier vrouwen die zich over de Schiedamse Koe markt een weg zochten in de richting van de binnenstad, maakten met het bordje „wij staken te gen de abortuswet" een eenzame indruk. Uitzon deringen bleken deze vrouwen, want de Wa terwegregio bleek nau welijks gevoelig voor de stakingsoproep tegen het CDA/WD-wetsontwerp. Veel vrouwen reageer den hoogst verbaasd op de vraag: „Moest u niet staken?" „Staken, sta ken... wat is er dan aan de hand?" was een veel gehoorde reactie. Duidelijk werd dat veel vrouwen, die wel op de hoog te waren, sympathie hadden voor de eisen achter de actie. Een staking vonden ze het echter niet waard. Lenie Bos- selaar, Vlaardings woord- voerdster van 'Wij vrouwen eisen* heeft er geen idee van hoeveel vrouwen gisteren van hun werk weg bleven. „Daar krijg je moeilijk in zicht in. Wel weet ik dat er maandagochtend in wijkcen- Schiedam De politie heeft beslag gelegd op twintig stic kers met de tekst: 30 maart '81, vrouwenstaking tegen de abortuswet. De stickers be hoorden twee jeugdige Schie dammers toe, een 19-jarige jongen en een 17-jarig meisje, die driftig aan het plakken waren in de omgeving van station Nieuwland. Aan dat plakken maakte de politie een eind. Tegen de twee jon-* geren heeft de politie proces verbaal opgemaakt. trum de Heipaal veertig h vijftig vrouwen op ziin ko men dagen op onze bijeen komst. Dat was best een suc ces. Je hoopt van tevoren wel dat er veel meer vrouwen ge hoor zullen geven aan de op roep, maar je zit hier nou eenmaal in een provincies tadje waar het aanstormende conservatisme de zaken voor ons extra moeilijk maakt. Bo vendien weten wij dat bedrij ven pressie hebben uitgeoe fend op de werkneemsters. Het Schiedamse bedrijf Hoe kloos heeft bijvoorbeeld ge dreigd stakende vrouwen te ontslaan." Bij machine- en zuurstoffa- briek Hoekloos reageert men hoogst verbaasd op die be schuldiging. Personeelschef Van Tienhoeven: „Als zoiets zou zijn besloten zou ik er in ieder geval van moeten we ten. Nou, ik weet van niets. Wij hebben officïëel hele maal geen uitspraken over deze zaak gedaan. We zijn ook niet door mensen in het bedrijf benaderd dat er belangstelling zou zijn voor de staking. Er was dus geen aanleiding om van tevoren een statement over deze zaak te maken. De eerste verant woordelijkheid ligt in deze gevallen echter bij de chefs van de afdelingen. Misschien hebben die als grapje iets in die richting gezegd, dat weet ik niet." Voor de vrouwen die wel deelnamen aan de activitei ten viel de dag gisteren in twee delen uiteen, "s Och tends werden plaatselijke ac tiviteiten ondernomen. Schiedamse vrouwen boden wethouder Posthoorn een pe titie aan, waarin de eisen met betrekking tot de abortus werden verduidelijkt. ïn Vlaardingen verzamelden de actieven zich in wijkcentra de Heipaal, de Haven en ont moetingscentrum West 's Middags stapte een groep uit de regio op de trein naar Rotterdam. Daar werd deel genomen aan een demonstra tieve optocht De achterblijvers vulden de dag met bezigheden van alle dag: werken, boodschappen doen, koken en, traditioneel op maandag: de was. Hoe dachten de thuisblijvers over de acties? En waarom deden zij niet mee? De beide telefonistes van het Stadskantoor in Schiedam waren gewoon op het werk. *De chinees' bleek een uitstekend alternatief voor de vrouwen die niet kookten. Ook hun mannen zagen de restaurants als uitwijkmogelijkheid. Stakende dames waren ver In de minderheid. Opvallend was eigenlijk alleen hun afwezigheid tijdens een plaatselijke schaakpartij. Cora Lans en Yvonne van den Oever vroegen zich wel af of de derde collega mis schien daarvoor een vrije dag had genomen. „Nee..., zo is zij toch niet", was de uiteindelij ke conclusie. Petra Dinge- nouts van de Schiedamse VVV vertolkt kernachtig een aantal meningen.„Het is overdreven, het helpt niets. De mensen aborteren toch wel, of er nu een wet is of niet. Ik ben niet zo bezield om te gaan staken." Bij de Maassluisse VVV an nex bureau voorlichting, denkt men niet anders: Me vrouw Jansen: „Wij zijn niet zo geëmancipeerd." Gerrie de Jong vult haar onmiddellijk aan. „Wij zijn wel geëmanci peerd. maar wij zien geen en kele reden om nu te gaan sta ken. De abortuszaak is een persoonlijke kwestie. Zelf heb ik nooit voor de keuze gestaan. Maar ik vind het overtrokken om ervoor te gaan staken." Eline van der Velden, part time voorlichtster van Vlaar dingen, glimlacht als haar de vraag wordt voorgelegd. „IK heb er geen behoefte aan, voor de staking een vrije ochtend te nemen. Ziek mel den, daar hou ik niet van, dat vind ik asociaal. Als ambte naar mag je niet staken en dus moet je maar vrij nemen. Ik vind het wel leuk dat ook de huisvrouwen mee doen. Er wordt geen onderscheid gemaakt en dat is een goede zaak. Huisvrouwen werken immers ook." Twee etages hoger in het Vlaardingse stadhuis bevindt Zich de typekamer, traditio neel bolwerk van vrouwelij ke personeelsleden. De vijf aanwezige dames hebben geen moment met de gedach te gespeeld aan de staking deel te nemen. „Dan had je maar niet moeten trouwen," vinden ze alle vijf. „Abortus, daar zijn wij voor, maar wij vinden dat het van geval tot geval verschilt." Van achter standen op de man is op de typekamer al helemaal geen sprake. „Wat dat betreft heb ben wij het erg getroffen met onze mannen. Er is totaal geen onderscheid. Ze klop pen, vegen en zuigen voor ons." In de Schiedamse volksbuurt De Gorzen hoort de staking ook niet tot de belangrijkste activiteiten van de dag. Me vrouw Vink hangt net de was op, ais wij langskomen en mevrouw Schrij van de overkant staat op het punt boodschappen te gaan doen. „Dat staken is allemaal flau wekul; het gaat om een moei lijke beslissing die van geval tot geval bekeken moet wor den. Ik weet nog niet wat ik zou doen als ik voor de keuze zou komen te staan om een abortus te laten plegen. En dat is een zaak die mij alleen aangaat. Het zal mij dan een zorg zijn hoe de buurvrouw er over denkt." Overbuur vrouw mevrouw Schrij is het daar mee eens. Winkelen in de Koningshoek in Maassluis leert dat maar weinig vrouwen op de hoogte zijn van de actie. Vendet-ver- koopster mevrouw De Bruin: „Ik ben het totaal vergeten; maar vanavond thuis staak ik wel, dat komt mij uitste kend uit." Opvallend was het schaak spel waarmee twee vrou wen in een plaatselijk eta blissement elkaar bekamp- ten. De dames of koningin nen bleken niet in de begi nopstelling opgenomen. door Chris Woerts en Richard Stomp Door het publiek in de Wa terwegregio werd nogal verschillend gedacht over de stakingsactie van de vrouwen. Hieronder nog een paar meningen die tij dens de speurtocht door het gebied uit de mond van mannen en vrouwen wer den genoteerd. Mevrouw de Bruin, ver koopster bij V en D: „Goh, ik ben het helemaal vergeten. Daarna resoluut: „Als ik het niet had vergeten had ik denk wel deelgenomen aan de staking." Na een paar mi nuten: „Eigenlijk weet ik het niet. Maar vanavond staak ik in ieder geval thuis wel. Mijn man moet het maar opknap pen." De secretaresses op het stadskantoor in Schiedam: „Wij hebben totaal geen me ning." Een man die de taak van de vrouwen van de peuter speelzaal in De Haven heeft overgenomen: „Ik kan me wel een leuker baantje voor stellen." Lenie Aalbers, receptioniste Rotterdams Nieuwsblad: „Dan moet je maar niet met iemand naar bed gaan. Er zijn tenslotte genoeg voorbe hoedsmiddelen." De afdeling voorlichting van Schiedam: „De belang rijkste vrouwen werken van daag: we hebben tenminste koffie gehad Een winkelende dame in Koningshoek: „De staking? Niets mee te maken...." Ze loopt snel door. Elly Coenen. wethouder te Maassluis: „Staken? Ik heb er de laatse week geen tijd voor gehad om er over na te den ken. Het is me allemaal niet erg duidelijk." Rector Jansen van scholen gemeenschap Groen van Prinsterer: „De leerlingen weten niet waarover ze pra ten. Ze zijn volgens mij opge jut" Gerda Timmermans, lera res handvaardigheid te Vlaardingen: „Ik staak niet omdat 2e het me opdragen. Ik staak wel als het mij uit komt"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5