SCHIEDAMSCHE COURANT Chemisch afval op Hoekse stortplaats Protest tegen minder wijk- bi ieenkomsten krant KEUKEN-k I l-YDOEKEN m Geheime notitie: vergeet Unilever voldoet aan hinderwet 'Gemeente is opzettelijk in overtreding' Omwonenden vrezen ploffen gasstation Botenbuurt nu al 150 leden. WSBm De heer J. Wolsuit Vlaardingen heeft CAI. Blij is hij niet. De kabel loopt dwars door zijn hele huis Pagina drie Eurotax bestaat twintig jaar. Een familiebedrijf groeide uit tot miljoenensyndicaat Pagina vijf Hetis 1 april: traditioneeleendagvol grappen en grollen. Dat er ook serieuze dingen op die datum gebeuren tonen we aan met een s reeks van feiten, die zich indeloopder jaren op die datum voordeden i Pagina zeven MarjoleinevanUden eindelijk in de prijzen Pagina negen spotgoedkoo 4 frisse kleuren 1 Rijnmond over DNA-onderzoek in Vlaardingen: RECTIFICATIE AUTOBEDRIJF ERTAN Inbrekers weg met 13 mille Woensdag 1 april 1981 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersver,t 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Wachtendienst 144144 105de jaargang no. 64 -10 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland De Rotterdamse reinigingsdienst ROTEB is naar aanleiding van een anonieme tip bezig aan een onderzoek naar de hoeveelheid chemische afvalstoffen, die 2ijn gestort op de voormalige vuilstortplaats aan de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland. Het afval is gestort door het Hoekse bedrijf Synres, dat zegt daarvoor destijds toestemming van de gemeente gehad te hebben. Het onderzoek wordt volgens hoofd milieuzaken F. H. Fransen van de ROTEB bemoeilijkt doordat er geen getuigen te vinden zijn die de stortingen hebben meegemaakt. Volgens directielid N. J. de Neef van Synres zon het om stoffen gaan die 'niet zo heel erg giftig' zijn. 'Milieu onvriendelijk* noemt hij de producten echter wel. De stortplaats aan de Prins Hendrikweg zon niet voorkomen Synres dumpte giftige stoffen op ROTEB-terrein op de prioriteitenlijst van afvalstortplaatsen. Op die lijst staan plaatsen die dusdanig vergiftigd zijn dat ze een direct gevaar opleveren voor de volksgezondheid, of die de drinkwatervoorziening of de kwaliteit van het drinkwater bedreigen. De voormalige vuilstortplaats aan de Prins Hendrikweg. Vlaardingen Ron Haanstra, opbouwwerker in Holy, kan niet begrij pen dat het college in no vember vorig jaar heeft besloten om de wijk bijeenkomsten terug te brengen van eens per drie maanden naar eens per zes maanden. Het college heeft hiertoe uit financile overwegingen besloten en ook de gemeenteraad had tijdens de begrotingsbe- m advertentie SCMEOftM KC VIAARDW* MAASSUJIS X MARKT DW8EC .rrjNGSJ- i KMANNSNGEl 67 OCK 'Brandstichting bij GTB levensgevaarlijk' Schiedam De wijk- en bewoners vereniging Bo tenbuurt die kort geleden in Woudhoek Noord is op gericht, heeft al 150 leden. Mevrouw Avan der Wiel- van Punter 28 was de ge lukkige, die de 150 onlangs volmaakte. Zij ontving van de splinternieuwe vereniging een bosje bloe men, een flesje wijn en een oorkonde. Lang heeft de club uit Noord echter niet bij de gebeurtenis stil gestaanMet volle inzet ging men door met de le denwerfactie. Bloemen, wijn en een oorkonde voor mevrouw Van der Wiel LÉ Schiedam Uit een strikt vertrouwelijke ambtelijke notitie blijkt dat de eerste paal voor de Schiedamse bin nenstad niet vóór 1 juli gesla gen kan worden. Nieuwe blunders van architect Kui pers zouden hiervan de oor zaak zijn. Zelfs al zouden in dividuele Schiedammers al geen bezwaarschriften indie nen tegen de bouwplannen, wat overigens beslist niet te verwachten is omdat er veel kritiek bestaat, dan nog zou wethouder Chris Zijdeveld aan de motie-Dielemans geen uitvoering kunnen ge ven. Over de consequenties hiervan wordt binnen politiek Schie dam en met name binnen de PvdA-fractie fel geredet wist. De van oudsher ontstane stromingen in de Partij van de Ai-beid, te weten de Zijdeveld vleugel en de lïjn-Dielemans, schijnen opnieuw tegen elkaar in te gaan. Zijdeveld zelf is niet bang voor die partijgeno ten, die zijn kop eisen: „Zij be houden toch een minderheid." Fractieleider Gé Brouwer, die tussen de twee stromingen door laveert en zich tot nu toe redelijk neutraal kon blijven opstellen, denkt dat deze zo veelste uiting van onenigheid wel weer met een sisser zal af lopen. Al tijdens het politiek café, dat PvdA en D66 on langs hielden, zei hij over de motie, die Nikolaj Dielemans in november indiende en die door de gehele gemeenteraad werd gesteund: „Nou, goed. Dan zuil Zijdeveld die motie niet halen. Dan zal de eerste paal niet voor 1 juli geslagen kunnen worden. Dan zullen daar wel redenen voor zijn. Een beetje vertraging kan na tuurlijk al gauw ontstaan. Ik denk nou niet dat daar een twee drie consequenties voor Chris aan vastzitten." Al eer der bleek echter, dat de motie in november niet zonder poli tieke bijbedoelingen werd in gediend. De nieuwe blunders van ar chitect Kuipers, die al eerder een grove teken fout had ge maakt door twee bestaande kastanjes per ongeluk m de huiskamer van nieuw te bou wen woningen projecteerde, hebben betrekking op zelfde missers in de berekening. Zo zouden enkele parkeerkelders, opgenomen onder de binnen- stadswoningen, nog te klein zijn voor een Eendje. Ook zou den verkeerde tekentechni- sche calculaties zijn gemaakt bij de grootte van woon- en slaapkamers. Het bijschaven van een en ander zou weer zo veel tijd gaan kosten, dat meer Vlaardingen Unilever be schikt over alle noodzakelij ke vergunningen voor het DNA-onderzoek, dat het be drijf in Vlaardingen uitvoert. Wil het bedrijf de experi menten uitbreiden, dan zal het voor dat onderzoek een nieuwe hinderwetvergun ning bij Hijnmond moeten aanvragen. Dat antwoordt het dagelijks bestuur van Rijnmond op schriftelijke vragen van de PvdA-afge- vaardïge A. P. van der Jagt. Het PvdA-Rijnmondraadslid zette onlangs enige vraagte kens bij een mogelijke uitbrei ding van het erfelijkheidson- derzoek in de Vlaardingse la boratoria. Hij deponeerde de schriftelijke vragen bij het da gelijks bestuur van het open baar lichaam naar aanleiding van berichten dat Unilever een doorbraak zou hebben be reikt in het erfelijkheïdson- derzoek en daaraan een nieuw onderzoek wilde koppelen. Hij vreesde dat het bedrijf het nieuwe onderzoek zou onder brengen bij een lopend experi ment zonder een nieuwe hin derwetvergunning aan te vra gen. Rijnmond heeft nu laten weten dat Unilever voor twee onderzoeksprojecten vergun ningen heeft die duidelijk zijn gespecificeerd en dat voor eventuele nieuwe experimen- AOVERTENTIE In onze' rubriek Automarkt heeft In de advertentie van Autobedr. Ertan een foutief adres gestaan. Dit moet uitsluitend zijn: 8ETT0WEG 37 - SCHIEDAM - TEL 010-152222-621181 Voor een goede, gebruikte occasion. ten opnieuw een vergunnig moet worden aangevraagd. Rijnmond is van mening dat het voldoende know-how in huis heeft om het erfelijkheid- sonderzoek te taxeren op mo gelijke gevaren. Bij het toetsen van het DNA-onderzoek aan de hinderwet heeft het open baar lichaam bovendien ge bruik gemaakt van de advie zen van de inspectie voor de volksgezondheid, de arbeidsin spectie, het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Van der Jagt vroeg zich namelijk af of de dienst cen traal milieu beheer Rijnmond wel beschikte over voldoende informatie over genetische manipulatie om te kunnen be oordelen of het door UnÜever DN A-recombinant wel verantwoord en veilig kan gebeuren. opgestelde onderzoek vertraging ontstaat dan voor zien was, De bewonersvereniging van Schiedam-Centrum heeft zich al gedistaneïeerd van de2e hele planontwikkeling. Zij deed dat nog niet eens in de eerste plaats om de fouten erin, maar vooral omdat het aan inspraak in de eerste bouwfase totaal ontbrak, on danks toezeggingen van wet houder Zijdeveld dat zij er 'vanaf de tekentafel* bij be trokken zou worden. Een nieuwe belofte heeft de wet houder nu gedaan ten aanzien van de tweede en derde fase. In ruil daarvoor mag de vere- niging geen bezwaarschriften tegen het eerste deelplan in dienen. Het is daarom dat de bewonersvereniging zich slechts *distancieert'. Een verklaarde tegenstander van welk bouwplan in de bin nenstad dan ook, zolang het afwijkt van de intenties van oud-wethouder Cor Bolmers, is Joop van Woerkom, voorzit ter van de vereniging Broers- veld Belangen. Hij bezit een rij onbewoonbaar verklaarde wo ningen aan de Baan, juist op de plek waar eerst de door braak vanaf de Singel naar het stadshart was geprojecteerd. Ook de grond onder die wo ningen is in Van Woerkoms bezit. In de binnenstad vraagt men zich verbijsterd af, of de omstreden opvattingen van Kuipers over verschillende woonblokken nu wel puur ste debouwkundig te verantwoor den is of louter geönt op de be grenzingen van het gemeente lijk grondbezit Er wordt op gewezen dat ook de grond van Van Woerkom een andere be stemming heeft Daar zou mo menteel echter nog niets van blijken. Had de gemeente daar meer aan gedaan, dan had er een heel ander binnenstads plan uit de bus kunnen rollen, volgens de kritische binnen- stadsjgjwoners. Schiedam Bij brand stichting op het voorma lig GTB-terrein aan de Dwarsstraat zouden le vensgevaarlijke toestan den kunnen ontstaan. Voormalig productiechef van de gemeentelijke technische bedrijven, C. Eggink, noemt ont ploffingsgevaar niet denkbeeldig, doordat op het terrein nog steeds een van de gasontvang- stations van Schiedam staat. Afgelopen zondag brandde een van de hou ten keten af, die op tien meter van het ont vangststation stond. Bewoners van de Hoofd straat in Schiedam-Zuid zijn ais de dood voor nieuwe brandstichting op het voor malig GTB-terrein. Eggink vreest voor de gevolgen bij een eventuele nieuwe brand stichting, waarover wel al geruchten de ronde doen. „Ais op dat moment kinde ren op het terrein aanwezig zijn en de boel ploft, inder daad, dan sluit ik levensge vaarlijke gevolgen niet uit", aldus Eggink. Gistermiddag rond vijf uur was bij de Openbare Nutsbe drijven geen commentaar te krijgen over een eventueel ontploffingsgevaar bij brand stichting. Op pagina drie een gesprek met de voormalige produc tiechef Eggink over hei ontploffingsgevaar en over het vandalisme op het ter rein- handeling met het voor stel weinig moeite. Ron Haanstra begrijpt het niet. „Als je ziet hoeveel agenda punten er zijn voor de wijk- been komsten in Holy, dan vraag je je wel af of je de be trokkenheid van de bewoners niet verslapt door het terug brengen naar een keer per half jaar. De mensen moeten veel te lang op een antwoord gaan zitten wachten en dat werkt heel frustrerend." Tij dens de laatste wijkbijeen komst in zaal De Deel in Holy moest een agenda van 37 pun ten worden afgewerkt. „Ik dacht dat het heel belangrijk was dat de wijkbewoners re gelmatig contact konden heb ben met de verschillende wet houders uit de eigen stad. De doelstelling van de bezoeken, het bespreken van de klach ten, de toetsing en het contact tussen het gemeentebestuur en bewoners, schiet zijn doel voorbij." Wethouder Cees Bot namens de gemeente: „Als er werke lijk belangrijke zaken te be spreken zijn, dan zijn de bewo ners altijd welkom op het stad huis. Vaak helpt een telefoon tje direct en kan de gemeente hulp bieden. De vragen hoe ven dan niet te worden opge spaard tot de wijkbijeenkom sten." De wijkvereniging van de VOP heeft de gemeente in middels een brief geschreven waarin wordt geprotesteerd te gen de manier waarop het be sluit tot stand is gekomen. Piet Solleveld namens de VOP: „Met de manier waarop het besluit is genomen zijn we het niet eens. De wijken wisten van niets- Wij hadden er wel over willen praten, maar de gemeente heeft eenzijdig de beslissing genomen." De wijk bijeenkomsten in de VOP worden volgens Solleveld re delijk tot goed bezocht. Ook voor de volgende bijeenkomst zijn al weer de nodige agenda punten binnengekomen. Schiedam Drie inbraken op de Havendijk, in de Smetana- laan en op het Van Beetho- venplein hebben tezamen een respectabele buit opgebracht. Er werden goederen gestolen met een totale waarde van 13,600 gulden. Een 43-jarige heer miste uit zijn auto in de Smetanalaan een kleuren-tv, twee koffers, televisie-onderdelen en ge reedschap ter waarde van 5000 gulden. Aan gebruiksartikelen zoals zeep, wasmiddelen, ser viesgoed, schalen en beitels en boeken werd voor 6300 gulden meegenomen uit een kelder op de Havendijk. Op het Van Beethovenplein maakten die ven een flink gat in het por tier van de auto van een 49-ja- rige bewoonster. Schade 1500 gulden. De buit bestond uit een suède jas, twee zonnebril len en een radiocassette met bandjes. Vlaardingen Oefenthera peute M. Spamaay heeft er in een brief aan de gemeenteraad op aangedrongen, dat de raad in haar vergadering van vana vond het advies van de in spraak rond het verkeerscircu latieplan in Holy overneemt, om de Dillenburgstraat af te sluiten. Mevrouw Spamaay betreurt het voorstel van B en W aan de raad, dat de singel juist open wil en de Fre- derik Hendriklaan dicht. De Cesar-praktijk van de oefen therapeute, die in een flat aan de Dillenburgstraat is geves tigd, lijdt ernstig onder de ver keersoverlast van de singel. „Mijn praktijkkamer is aan de balkonzijde en ik ben eenvou digweg niet te verstaan door het lawaai," aldus mevrouw Spamaay in haar brief aan de raad. „Ik werk 60 uur per week, dit wordt wel onnodig verzwaard door de oorverdo vende herrie, die zoals nu toch duidelijk is vastgesteld het maximum toelaatbare over schrijdt." Volgens de thera peute is de gemeente opzette lijk in overtreding, omdat ze niets aan de overlast wil doen, hoewel de maximale normen zouden worden overtreden. De raadsleden krijgen van de Ce- sar-therapeute het kosteloze advies: ,3reng uzelf niet in moeilijkheden door opzettelijk de wet te gaan overtreden, neem de simpelste oplossing: neem het advies van de in spraakcommissie over, of plant een bord: verboden voor zwaar vrachtverkeer (inclusief de bedrijfsbussen, want die stoppen niet één keer op onze singel)." De brief zal worden betrokken bij de behandeling van. het agendapunt over het verkeers circulatieplan voor Holy, dat door de raad moet worden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1