STAD/ STREEK Zeg maar naar welk zieken ïuis je wilt I HOREN EN ZHI KM my CAI-kabel dwars door het huis Verlichting Holy laat te wensen over Steen Brons (30) Hoofdstraat bang voor vandalisme GTB-terrein f uwelendieven in kraag gepakt Wh J&. «llfgj Hersenschudding 'eigen schuld' Balinees Maria Lachen Gast Reggea 1 april 1981 VD/SC/WW I Schiedam Dertig jaar lang heeft C. Eggink gewerkt op het GTB-terrein aan de Dwarsstraat. Als productiechef liet hij in die jaren het gas 'maken' zoals dat heet Toen Schiedam overging op aardgas en de gas makers overbodig werden, is Eggink gestopt met zijn werk bij de gemeentelijke technische bedrijven (nu ONS). Nog steeds woont hij op het terrein en nog steeds voelt hij zich betrokken bij het wel en wee ervan. Zo kan hij zich bijzonder opwinden over de toestanden die zich nu aan de Dwarsstraat voordoen. „Het is schandalig dat niemand er iets aan doet; wie we ook bellen, we krijgen steeds nul op ons rekest" aldus Eggink. De voormalige productiechef maakt zich druk over het van dalisme dat op het voormalige GTB-terrein welig tiert Een klein groepje opgeschoten jon- fèlui vernielt alles wat er op et terrein maar te vernielen valt. Hele ruiten zijn er nau welijks meer te vinden; deu ren die afgesloten waren zijn finaal kapot getrapt en zelfs de electrische klok is onherken baar verminkt. Het terrein maakt daardoor een bijzonder troosteloze aanblik; maar dat is niet de belangrijkste reden voor de heer Eggink om aan de bel te trekken. Ongelukken „We zijn als de dood dat er on gelukken gebeuren op het gtb terrein. Nog steeds staat er op het terrein een van de ont vangststations voor het aard gas. Nog geen tien meter daar vandaan is zondag een keetje in de brand gevlogen. Aange stoken door baldadige jeugd. Zoiets is gevaarlijk. Het is niet denkbeeldig dat er een onplof- öng plaatsvindt als dichter bij get ontvangststation brand dntstaat. En als dat zou gebeu ren dreigen ernstige gevolgen. Ik heb altijd met gas gewerkt, dus ik kan dat weten. In het J&rleden hebben we wel klei ne ontploffingetjes gehad. Het ging dat om gas dat onder een lage druk stond. Nou; het gas 4at nu op het ontvangststation binnenkomt staat onder een druk van veertig atmosfeer. Dat is nogal wat. Als de boel tóoft en er zijn kinderen op Set terrein, dan kunnen le vensgevaarlijke toestanden Ontstaan." Nog is de omheining rond het ontvangststation intact. Maar Omwonenden vragen zich af ïjtpe lang het zal duren voordat ook daar grote gaten in zijn gemaakt. Hetzelfde is immers gebeurd met de hekken rond biet hele terrein. Steeds meer tressen ontstaan daarin en geen hindernis schijnt de bal dadige jeugd nog tegen te hou den. Eggink; „Ze hebben zelfs tjikke stalen spijlen uit het toe gangshek weten te verwijde ren. Je houdt het gewoon niet yoor mogelijk wat ze allemaal kapot maken. Het is pure ver nielzucht, waaraan het hele terrein ten offer valt en er is niemand die daar iets aan doet" Auto Aan de muur van het monu mentale pand van de familie Eggink hangt een tekening van het GTB-terrein toen het riog volop in bedrijf was. De afbeelding vormt een schril Contrast met de huidige toe- ^and. Vooral de werkplaatsen hebben het moeten ontgelden. Ahe ruiten zijn vernield; de Vloer is bezaaid met stukge- >voir>en tl-buizen en elke deur heeft een flink aantal trappen té verduren gehad. Als de bui tendeur niet open kon werden de matglazen dakramen kapot getrapt waardoor toch toegang tot het gebouw kon worden verkregen. Eggink: „ze komen al via het dak, het wordt steeds erger. Nog wordt ik met rust gelaten. Maar ik vraag mij af hoe lang dat zal duren. Mijn auto, die ik al die tijd in mijn achtertuin op het te rein gepar keerd had staan, heb ik nu maar weggehaald, anders ver nielen ze die ook nog." De bewoners van de Hoofd straat zeggen herhaaldelijk contact te hebben opgenomen niet alle mopgelijke instanties óm een einde te maken aan de Voortgaande zinloze vernielin gen. Telkens tevergeefs, zo be weert men. De politie komt dan wel een keertje kijken, en de brandweer rukt uit als er brand is, maar veel verder gaat het niet. Vandaar dat Eg gink zelf heeft geprobeerd de jeugd van haar vernielzucht af te brengen. Tot nog toe is zijn optreden zonder succes ge weest. „Ik ben alleen maar be dreigd. Zeg maar naar welk ziekenhuis je wilt- dat hebben ze tegen mij gezegd. door Richard Stomp Zin vrouw verduidelijkt de be trokkenheid die nog steeds is grote mate aanwezig is. „Ze hebben op dat terrein iets op gebouwd. En dan wordt de boel nu zo maar weggestolen en vernield. Dan is het erg moeilijk om zo maar te blijven toekijken." Eggink zelf; „het zijn gemeente-eigendommen die nu worden vernield of weggestolen. En dan weet ik ook wel dat het niet om mil joenen gaat, maar er ontstaat toch zeker voor duizenden guldens aan schade." Optreden doet de politie niet volgens Eggink. Toen hij zelf eens een keer een jongen in de kraag greep en aan twee agen ten overleverde, kreeg hij te horen dat hij geen moeite hoefde te doen; die jongens mogen er toch rondlopen. „Dat komt" heeft de voormalige gtb-ra an gehoord, „door een afspraak tussen wethouder Posthoorn en de politie. Van de wethouder zou de jeugd op het terrein aanwezig mogen ziin. Wethouder Herman Posthoorn was gistermiddag niet voor commentaar bereikbaar. Poli- t ie voorlichter Piet van den Hengel ontkent dat er afspra ken zijn tussen politie en de wethouder over het onge moeid laten van baldadige jon geren op het voomaïig gtb-ter- rein aan de Dwarsstraat. „Wij houden de zaak wel degelijk in het oog. Maar je treft het altijd aan dat de jeugd een verlaten fabrieksterein in bezit neemt. Wij kunnen dan moeilijk een politieagent vast op dat terrein neer zetten om alles in de ga ten te houden. Zoiets is onmo gelijk. Wij moeten onze aan dacht spreiden over heel Schiedam; dat betekent dat wij keuzen moeten maken." Het voormalige fitb-terreln wordt door een groep jongeren drastisch gesloopt. Ook de electrische klok heeft haar langste tijd gehad. De keet die zondag In brand werd gestoken staat een tiental meters van het gas- ontvangst- station af. Van gevaar in verband met het gasontvangststation weet Van den Hengel persoonlijk niets af. Maar dat betekent niet dat het binnen het politie f £i §M:\ korps onbekend zou zijn. Er zijn beslist mensen binnen de politie die daarvan op de hoog te zijn. Toch is wat je nu ver telt aanleiding voor mij om in tern de zaak nog eens door te spreken en te bekijken hoe het met dat gevaar zit. Mocht het zo zijn, dan zal ik dat gevaar nog eens benadrukken binnen het korps." L. Jurgens, van het loodgie- tersbedrijf aan de Hoofdstraat heeft zondag de brandweer een helpend handje toegesto ken toen een keet op het ter rein in vlammen op ging. De Dwarsstraat was open gebro ken en daardoor ontstonden er voor de brandweer problemen om het terrein te betreden. „Ik heb toen een sleutel aan die mensen gegeven. Maar het Is toch gek dat ze bij de brand weer niet op de hoogte waren van de werkzaamheden in de Dwarsstraat; dat wisten ze niet. Zoiets kost toch tijd." Jurgens ziet voor de proble men op het terrein een drasti sche oplossing. „Ze moeten er gewoon een bulldozer tegen aan zetten om de boel met de grond gelijk te maken. Het moet toch allemaal weg; dan kun je het beter zo snel moge lijk aoen; ben je gelijk overal vanaf." Dat de politie niet vol doende op zou treden wekt bij Jurgens geen verwondering. „Dat is toch logisch: de politie heeft niet voldoende materiaal om te kunnen optreden. Er zijn niet voldoende wagens. Dan kunnen ze toch niets be ginnen. Als ik personeel in dienst neem dan heb ik ook maar te zorgen dat er een auto beschikbaar is. De gemeente zou moeten zorgen voor meer. materiaal voor de politie. Dat" is toch veel belangrijker dan een achtelijk pleintje dat ze neerleggen bij de Nieuwe Ha ven/Burgemeester Knappert- laan. Ik heb de politie al hulp aangeboden; uit grapje heb ik ze laten weten dat ze mijn volkswagenbus mogen gebrui ken. Alleen staat er wel recla me voor mijn bedrijf op." De Hoofdstraat zit, nu er wei nig schijnt te gebeuren door de diverse instanties, met de angst dat het misgaat op het terrein. Vandaar dat Eggink overweegt brieven te sturen naar alle fracties ïn de Schie- damse gemeenteraad. „Mis schien dat er dan eindelijk eens iets gaat gebeuren." Negatieve aspecten van de CAI -:2£- w 'X Vlaardingen „Dit is toch te gek." zegt de heer J. Wols, terwijl hij ons de dwars door zijn woonkamer lopende verlengkabel van de pas aangesloten kabeltelevisie laat zien. „Ik weet niet hoe dat nou verder moet Nee, proteste ren hielp niet Die mijnheer zei dat het zo hoorde." De heer Wols is 76 en is, al zou je dat" uiterlijk niet zeggen, zwaar ziek. Zijn een spijkertje kan inslaan en zo niet dan Wil iedere installateur het zo doen. Ja, dan kost het wel geld. Met de tech nische werkzaamheden heeft het aan nemingsbedrijf de handen al zo vol dat er weinig ruimte blijft voor sociale kant van de zaak". Het echtpaar Wols bleef dus zitten met een aantal witte snoeren dwars döor de slaap-, tussen- en woon kamer. De installateurs weigerden bin nenshuis verder te werken. Formeel vrouw lijdt in ernstige mate aan rheu- juist, dat wel, maar de familie Wols zit ma. Samen wonen ze in een woning met de narigheid. „Hoe moet dat nou..?' aan de Dijklaan en anders dan hun jon gere buren woont het echtpaar Woh in de achterkamer. Vorige week werden alle woningen aan de Dijklaan voorzien van een CAI-aansluiting en ïn al die woningen kwam het aansluitkastje in de voorkamer. Het televisietoestel van de familie Wols staat achter en daarvandaan moet dus door middel van (zelf te betalen) ver- lengsnoertjes een verbinding naar de aansluiting worden gemaakt. „Na het aansluitdoosje moeten de bewoners het zelf oplossen; of laten oplossen natuur lijk." zegt de heer Heuvelman van het GEWB. „Iedereen kent toch wel iemand die „Ik ben nog bij die mensen in die cara van geweest, maar die zeiden hetzelfde. Die kabels moetje zelf vastmaken. Nou ja, voor iemand van dertig is dat nog wel te doen, maar hoe moet iemand als ik dat nou oplossen?" Zoals het echtpaar Wols zijn er natuur lijk nog veel meer probleemgevallen. Niet alleen voor de kabeltelevisie, maar ook voor allerhande kleine karweitjes in huis. Buurtcentrum De Haven is be zig om voor dit soort gevallen een klus jesdienst op te zetten. Voorlopig is het nog niet zover en zal het echtpaar Wols met vele lotgenoten moeten wachten. Met de kabels dwars door de woonka mer. Vrouw breekt enkel Vlaardingen „De verlich ting in Holy is gewoon waar deloos. Als je 's avonds op ïtraat loopt om je hond uit te laten dan zie je bijna niets. De helft van de lampen is kapot en na tienen gaan de lampen ook nog eens op halve sterkte branden. Klaar ben je er mee." De heer Bon gors van de Lon- denweg in Vlaardingen-Holy is woedend. Door de slechte verlichting in Holy brak me vrouw Bongers onlangs haar enkel. Bongers, met veront waardiging in zijn stem: „Het regende die dag behoorlijk en mijn vrouw ging rond een uur of tien de hond uitlaten. Door de regenval was de straat op sommige punten behoorlijk in gezakt. Er waren grote putten in de straat. Je kunt wel raden wat er gebeurde. Mijn vrouw viel ïn een put en maakte een flinke smak. Strompelend kwam ze naar huis. Ze had na tuurlijk veel pijn. Onze dokter Maassluis Door een tip van éen buurtbewoner kon de poli tie twee mannen betrappen tij dens een inbraak bij een juwe lier aan de Noordvliet Toen de politie arriveerde had het djio al voor ruim honderddui zend gulden sieraden en horlo ges verzameld. Öp het moment dat de politie na^en telefonische waarschu wing bii de winkel arriveerde verliet één van de twee daders met een vuilniszak in de hand zojuist de winkel. Ondanks enige waarschuwingsschoten zag hij toch kans te ontsnap pen, echter zonder de buit, die in de zak zat In de winkel werd nog een twintigjarige Hagenaar aangetroffen, die be kende dat hij met zijn even- eer» Haagse collega per auto naar Maassluis was gekomen. Na twee uur posten bij de el ders geparkeerde auto kon de gevluchte inbreker worden in gerekend. De totale waarde van de buit bleek circa 109.000 gulden te zijn. Het Haagse tweetal was de juwelier binnengekomen door de sponningslatten uit eerÉraam te lichten. had geen dienst, dus moesten we de vervanger bellen. Snel werd duidelijk dat ze naar het ziekenhuis moest. De enkel bleek gebroken. Ze kon direct het gips in. Het gips is inmid dels verwijderd, maar van lo pen is natuurlijk nog geen sprake." De heer Bongers is van me ning dat de gemeente verant woordelijk is voor het onge luk. De kosten wil hij dan ook via de gemeente verhalen. Wethouder Bas Goudriaan kon hem echter weinig hoop geven: „De gemeente is niet aansprakelijk voor zulke onge vallen. Via de eigen verzeke ring zal het geld terug moeten komen. Via ons lukt het zeker niet." Dat de lantaarnpalen ïn Holy het vaak niet doen wordt onderschreven door wethou der Goudriaan. „Ik weet het," het is moeilijk. Het is echter wel zo dat we altijd proberen om de verlichting binnen 24 uur na een melding proberen te maken. Dag en nacht is de dienst bereikbaar. Vaak is het echter zo dat de verlichting de volgende dag weer stuk is. Er wordt nogal wat vernield en daar kunnen wij als gemeente ook maar weinig tegen doen." Tijdens de wijkbijeenkomst in Holy vorige week bleek dat veel meer wijkbewoners last hebben van de slechte verlich ting in de wijk. Wethouder Goudriaan zegde toe dat repa raties echt binnen 24 uur zou den worden verricht. Een schamper hoongelach was zijn- deel. Bongers: „Man, ik heb di rect gebeld naar de wachtcom mandant van de politie, maar die kon mij ook niet verder helpen. Het is nu al weer zo'n drie weken geleden dat mijn vrouw het ongeluk heeft ge had, maar ik heb nog geen wa gen van de gemeente gezien om die lampen te repareren." Via de rechtswinkel in Vlaar dingen probeert de heer Bon gers nu alsnog de schade te verhalen op de gemeente. „De rechtswinkel zei aanvankelijk •dat de gemeente wel aanspra kelijk kan worden gesteld voor de schade. Toen ik op het spreekuur kwam wisten ze het niet zeker meer en moest ik zelf maar een brief naar de ge meente schrijven. We wachten nu maar af. Veel hoop heb ik echter niet." Schiedam „Eigen schuld," zeiden bewoners van het Bachplein, toen een jeugdige bromfietser daar in volle vaart onderuitging en met een her senschudding in het gemeente ziekenhuis moest worden op genomen. Eigen schuld, want de jongen was pas 13 jaar en mocht dus nog niet brommen, hij reed bovendien te hard en de brommer was niet eens van hem. Ook was de brommer niet>yerzekerd. In het Zonnehuis werd deze week een expositie Ba linese kunst geo pend, Kunsthisto ricus Henk Kra- nekamp toont tot 24 april zijn unie ke collectie aan ieder die het Ont moetingspunt aan de Dillenburgsïn- gel 5 komt bezoe- De kunst van Bali stamt uit een oe roude Aziatisch Hindoeïstische traditie die behal ve met het verle den ook veel met religie en ceremo nie verband houdt. Religie en ceremonie bepa len een groot deel van het doen en laten op het Indo nesische eiland. Vandaar ook dat de kunst er eer der een funktio- nele dan een de coratieve taak heeft. Mooi is het in ie der geval. In het Zonnehuis liggen allerhande beeld houwwerken, ba tikdoeken, ijzeren en koperen voor werpen, krissen, wajangpoppen, maskers. Dromen over Indië, zoals het was en zoals het nog steeds is. Dagelijks is de expositie te bezoe ken van tien tot tien. Van 10.00 tot 20.00 uur dus. Iedere popliefhebber kent inmiddels de grote hit van Ma ria Verano „Get Up", Met een optreden in de Maassluïse club Down-Town begint zij aan haar Nederlandse toernee. Vanavond om ongeveer half negen komt zij eigen solopro gramma vol funky-aehtïge muziek. Bijna zes jaar lang heeft Maria opgetreden met diverse groepen, maar de Funky-music bleef haar voorkeur hou den. Nu staat ze er solo voor en het succes van haar eerste single bewees dat ze een goede stap heeft gedaan- Down Town is te vinden aan de Haven 20 in Maassluis. De bezoekers van het Maas sluïse jongerencentrum Ozobleu kunnen vrijdaga vond eens ouderwets lachen om de dwaze avonturen van Louis de Funes. In „Samen uit, samen thuis" speelt hij de rol van een driftige mu sicus die tijdens de oorlog in contact komt met een ge dropte Engelse piloot. Hij brengt die man naar het vrije deel van Frankrijk, maar onderweg beleven ze eerst nog allerlei gekke din gen. De toegangsprijs voor deze Ozofilm bedraagt 3,50. Het begint om 21.00 uur en Ozo bleu is te vinden aan de President Steynstraat 2. De Eindhovense organist Gerard Habraken neemt mor genmiddag de plaats in van Aad Zoutendijk om het weke lijkse lunchconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen te verzorgen. Hij doet dat met werken van Muffat, Seixas, Bach, de Klerk en Wagenaar. Het lunchconcert duurt van 12.45 tot 13.35 uur. In het kader van de „Zwar te Week", die deze week in sociëteit B'Bwana wordt ge houden,treden morgen avond twee Caraibische emigranten op: Linton Kwesl Johnson en Oko On- oura. Beiden zijn evenals vele van hun landgenoten terechtgekomen in een Westeuropese voorstad, waar behalve de troosteloze atmosfeer ook de discrime- nerende houding van hun gastheren zorgt voor weer stand tegen de westerse sa menleving. Regeamusic is vanouds een geëigend middel van de Ca- rabians om uiting te geven aan deze weerstand. De rage van de laatste paar jaar heeft aanzienlijk bijgedra gen in de populariteit er van. Johnson en Onoura bren gen een swingend program ma met mu2iek en visuele effecten. Donderdagavond 2 april, sociëteit B'bwana. Hoflaan 12. Aanvang 21.00 uur. Entree 10,-. Vlaardingen en Maassluis zijn tot dusver in onze beelden-rubriek ruim vertegen woordigd ge weest. In Schie dam ligt het moeilijker. Alleen aflevering 5 be trof een Schie dams beeld: Pega sus bij de Willem de Zwijgermavo. In de hele stad is ondanks een he leboel telefoontjes niemand te vin den die weet waar de beelden staan en er nog eens iets over weet te vertellen. Voorlichting niet, culturele zaken niet, het museum niet, de commis sie stads verf raai ing niet enzo voort Alleen het gemeentearchief boodt bereidwillig dertig jaar kran- tenieuws aan, waarin we „mochten" zoe ken.... Daarom gaat dit jubileumpje ge paard met een op roep; welke Schiedammer wil ons iets over het sculpturale schoon in zijn woonplaats ver tellen? Als troost toch maar een Schïedamse foto, want die hebben we genoeg ge maakt tijdens onze zwerftoch ten door de jene- verstad- Wie het beeld gemaakt heeft, en wat de bedoelingen van de kunstenaar destijds zijn ge-- weest dat weten wij net zo min als de gemeente, hoe belachelijk dat ook mag klinken. Het is maar te ho pen dat de kun stenaar er nooït achter komt hoe nonchalant met zijn geesteskind wordt omge sprongen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3