4 STREEK V, Vlieg naar een tropen- vaks utieiii Indonesië A Met Fuji krijgt een mens weer zin in filmen. RilSBUROVILLERIUS DE KONING VAN WOONLAND HEEFT TAPIJT ENi GORDIJNEN OOK VOOR UÜ LET ÖP TAPIJT NANCY 400br» (in 8 kleuren) meenëemprijs 39 - p.m. - V. VogelaarA. Stolk KAN HL IND KRANT ZIEN STAAK wil met miniaturen wereld verbeteren Bromveld 167 - Tei. 010-731611 - 3111LG Schiedam FUJICA( Single-B )Pg Het resultaat is altijd goed. woensdag 1 apri» 1901 VD/SC/WW Zuïdland Milieuver vuiling, een immens pro bleem, waarvan iedereen de nadelige gevolgen on dervindt Steeds meer mensen trekken ten strij de tegen de algehele ver- nietiging van de natuur. Sommigen doen dit door politieke acties te organi seren, zoals het blokkeren van eer* kerncentrale. An deren zoeken hun heil in het aanbieden van peti ties aan de regering. De 46-jarige A. Stolk uit Zuidland doet op een heel andere manier iets tegen de verwoesting van onze natuurlijke omgeving: schilderen, „Ik ben niet zo'n politiek figuur. Ik ■weet amper het verschil tussen links en rechts", zegt de man die in het da gelijks leven reclamete keningen maakt voor een internationaal bedrijf in Rotterdam. Een portret van een „groene" in een zwarte wereld. „Waar ik me zo over opwind is dal de mensen steeds meer vervreemden van de natuur. Velen hebben liever een gro te auto voor de deur dan een boom. Natuurlijk, ik heb zelf ook een auto. Je bent nu een maal onderdeel van de maat schappij en draait gewoon mee. Daar is weinig tegen te doen. Och, ik zou natuurlijk als een soort kluizenaar in een hutje op de hei kunnen gaan wonen. Maar wat schiet je ermee op? Ik zou dan vol gens mijn principes leven, maar wat heeft de wereld er aan? We moeten allemaal veranderen, allemaal terug naar de natuur. Dan wordt de wereld weer leefbaar". De huiskamer van de familie Stolk, staat voor een groot deel in het teken van de na tuur. Aan de groen geschil derde muur hangen minia tuurtjes van door Stolk ge schilderde vogels. Een grote witte kast wordt opgesierd door opgezette vogels. Ergens in een hoek staat een glas- Slaat jaarachter, op wit arton geprikte, vlinders. Verder een kast vol met boe ken over vogels en een com plete dierenencyclopedie Opvallend is het gróte aantal planten in dit hoofdzakelijk uit de kleuren wit en groen opgetrokken interieur. „Combinatie vogelaar en reclameontwerper soms moeilijk". Stolk maakte dit zelfportret. 'De mensen aan de macht zien de proMemen niet Ondergang Stolk loopt naar de muur en laat een aantal van zijn mi niaturen zien. „Kijk door zo'n vogeltje te schilderen met daar omheen een stukje natuurlijk landschap, probeer ik de mensen te laten zien hoe mooi de natuur nog is. Laten we zuinig zijn op de dieren- en plantenwereld, dat is de boodschap die ik met mijn schilderwerken wil overbrengen. Misschien dat ik in de toekomst de vogels afzet tegen een door zwarte fabrieksrook vervuilde we reld. Dan komt de dreigende ondergang van het milieu nog beter tot uiting". Als modellen voor de minia turen, die zijn uitgevoerd in kleur en ongeveer de grootte hebben van een bierviltje, gebruikt hij zijn opgezette vogels of afbeeldingen uit vo gelboeken. Om een beeld te krijgen van hoe een bepaalde vogel er precies uitziet is hij ook regelmatig te vinden in de Oostvoomse duinen, de Beninger Gorzen of de Biert- se polder waar hij, al dan niet samen met de vogelwerk groep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging, waarvan hij Sinds drie jaar lid is, onze ge vederde vrienden met een verrekijker observeert Zichzelf noemt hij een „voge laar" en hij hoopt in de toe komst van zijn hobby zijn be roep te maken. „Het moet kunnen. Ik heb een produk- tie van twee miniaturen per week en kan ze verkopen voor zes- a zevenhonderd gulden per stuk. Dat verkopen gebeurt via tentoonstellingen. Sinds hij in 1975 in zijn geboorteplaats Rotterdam met exposeren be gon. in het oude raadhuis van Hillegersberg, heeft hij al tientallen mensen met zijn kunstwerken verblijd. Tot 26 oktober exposeert hij in Hil versum en volgend voorjaar in galerie „Lieve hemel, stoot je hoofd niet", in Amsterdam, waar hij onderhand een oude bekende aan het worden is: vorig jaar en dit jaar was hij er ook al vertegenwoordigd met zijn miniaturen. „Misschien dat ik wat ver dienste betreft erop achteruit ga, als Ik me geheel aan mijn hobby ga wijden, maar dat vind ik niet erg. Ik vind geld niet zo belangrijk. Als ze me op het bedrijf ïouden vertel len dat ik met mijn salaris een paar procenten achteruit zou moeten, zou ik het daar mee met moeilijk hebben. Trouwens ik ben er al op achteruit gegaan. Sinds kort werk ik op eigen verzoek nog maar vier in plaats van vij? dagen per week. Ik kan me nu nog meer met schilde ren bezighouden. Wat m'n werk betreft ben ik dus al een beetje aan het afbou wen". Is de combinatie reclameont werper /natuurliefhebber trouwens niet een erg bizar re? Stolk: „Ik geef eerlijk toe dat ik op m'n werk soms re clame moet maken voor din gen waar ik helemaal niet achter sta, voor jachtgeweren bijvoorbeeld. Maar dat gevoel van tegenzin compenseer ik dan weer door thuis miniatu ren te schilderen of tekenin gen te maken voor het club blad van de KNNV of de pe riodiek van diergaarde Blij- dorp". Prins Bernhard Voor de jacht heeft „voge laar" Stolk geen goed woord over. In dit verband heeft hij ook een aversie tegen Prins Bernhard: „De Prins was tot voor kort voorzitter van het Wereld Natuur Fonds en te gelijkertijd een verwoed wildjager. Eerst schoot hij neushoorns in Afrika om daarna in Nederland geld in door Willem Pekelder te zamelen voor bedreigde diersoorten, waartoe ook de neushoorn behoort. En dan de boeren, ze hebben, een uitzondering daar gelaten, maling aan de natuur. Gan zen, die de oogst opeten, wor den kapotgeschoten en aan de poelier verkocht. In plaats dat ze nou eerst een andere oplossing proberen te zoeken, nee direct schieten. „Nee, mijn opgezette vogels zijn niet verkregen door de jacht. Nee hoor. Het zijn alle maal verkeersslachtoffers of dieren die een natuurlijke dood zijn gestorven". Hij heeft liever opgezette dan le vende vogels in huis: „Vogels horen in de natuur, niet in een kooitje". De tekentalenten van Stolk werden al ontdekt op de kleuterschool. „Ik was altijd aan het tekenen en schilde ren. De kleuterleidster heeft toen tegen mijn vader ge zegd: laat die jongen daarmee verder gaan. En zodoende ben ik in de reclamewereld terecht gekomen. Ook heb ik jarenlang cartoons gemaakt voor allerlei kranten en bla den". Hij haalt een dikke map tevoorschijn en laat een aantal van ziin spotprenten zien, allemaal ondertekend met ASTO, de meeste hebben betrekking op de roofbouw die de mens pleegt op de na tuur. „Als ik in West-Duits- land woonde, zou ik me aan sluiten bij De Groenen, hier in Nederland voel ik me het beste thuis bij D'66. Om de steeds toenemende milieuvervuiling tegen te gaan, kiest hij niet de weg van de politiek. „Ik ben geen figuur om leiding te geven, en kan ook geen redevoerin gen houden, Nee, ik beperk me liever tot het schilder werk". Hij is zich er echter zeer goed van bewust dat met schilderen alleen de wereld niet verbeterd kan worden. ,.Op de scholen moeten kin deren milieubewust worden gemaakt. De televisie moet in plaats van moordseries meer natuurfilms vertonen, we moeten niet steeds maar meer willen. We moeten onze egoïstische strebersmen taliteit van steeds hogerop, steeds meer verdienen en met vijfenveertig jaar een hartaanval, veranderen". „Ik ben geen pessimist of een zwartkijker, zoals de mensen me vaak noemen. Ik ben rea list. Wat in miljarden jaren aan natuur is ontstaan, wordt door de mens in één eeuw vernietigd. En ik geloof dat we de tijd niet meer hebben om alles weer goed te krij gen, hoe graag we dat ook willen. De wereldbevolking groeit veel te hard, er moeten daardoor elk jaar meer we gen worden aangelegd. Elk jaar wordt de vervuiling en de ellende groter. Alle wereldzeeën 2ijn momenteel bedekt met een heel dun laagje olie. En de mensen die de macht hebben zien de pro blemen niet. Nee, ik ben somber gestemd over het voortbestaan van de wereld". Ondanks of misschien wel dankzij de sombere toekomst, gaat Stolk gewoon door met het vervaardigen van minia turen. Hij zou er, volgens ei gen zeggen, niet zonder kun nen, „Daarom ben ik als de dood voor reuma. Er mag met mij van alles gebeuren, als mijn ogen en mijn rech terhand maar intact blijven". De zanglijster. 17-20-22 oF 24 verbüjfsdagen. Een altijd weer boeiend land. waarvan u de meest uiteenlopende, fascinerende dingen te zien zult krijgen. Uitstekende maaltijden, ook tijdens de reis erheen en terug. Uit stekende hotels waar u ondergebracht zult worden. In nevels gehulde kratertop- pen. Onvoorstelbaar mooie Sawahland- scbappen. Kleurige kleding, gracieus de dansen bij Gamelan muziek. Prachtig van verscheidenheid de pasars. Elke vakantie déér zult u te kort vinden. Eèn keer Indonesië blijft levenslang aIs groots in uw herinnering. Vraag ons alles wat u wilt weten, als zo'n vakantie uw wens droom is. WAARHEEN EN HOE U WILT REIZEN, (®g%) WU GEVE» DE TIPS EN DE PRUZEN. J LESSEN EN CLUBS ZWEMSCHOOL Goedarondf Prlvè en club lessen. Tel 010f 349661 en 714707. ONDERHOUD EN REPARATIE Voor net LEVEREN, SCHOO»| MAKEN EN REPAREREN vair uw geisers naar Smederij Dauti Callenburgstr. 80. Vlaardlnfl«4 Tel. 34.30.96. De nieuwe Fujica Single-i P-2 filmcamera is compact en 265 gram*" licht. Dat „werkt" dus lekker makkelijk. De nieuwe Fujica P-2 camera heeft een automatische belichting en een fixed-focus lens. Zodat uw films zonder instellen altijd goed belichten altijd scherp zijn. Cassette in ■jw Fujica P-2 camera, kijken, knop indrukken. Altijd goed. Zo simpel is dat. Zo krijgt u weer plezier in filmen. TE KOOP AANGEBODEN Het Juiste adres voor ol MEUBELSTOFFEEHWERK Ft Hessels en Co., Eendracht Straal 52. lel. 341583 - 340761 na 18.00 uur. "1® Schiedam Broersveld'l57A Tel.010-26.26.81 "C

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4