Wil van Dinter CDA) 'Ik loop links uit de pas' Bewoners Utrechtlaan willen inspraak épSiSS^ 9Je wordt als vrouw extra kritisch bekeken9 NOVOTEL Schiemond mag voor politiek drukken zaterdag 4 april van u tot 15 uur Hargalatm 2Schiedam Bewoners wisten niets van werkzaam- heden Fietsers willen pad naar Giessenplein Vrijwillige brandweer André Verwoerd Bijna honderd jaar geleden zette een eigenzinnige jon ge vrouw, Aletta Jacobs, de strijd in voor het vrou wenkiesrecht. Ze had al eerder geschiedenis ge maakt, door als eerste vrouw in Nederland aan een universiteit te stude ren en te promoveren waarna ze zich als arts in Amsterdam vestigde. Het vrouwenkiesrecht was voor haar echter de be langrijkste activiteit omdat met dit wapen al die vrou- wenbelangen het best te behartigen zouden zijn. In 1920 vond haar strijd zijn bekroning toen het actief vrouwenkiesrecht in de wet werd vastgelegd. (Wij spraken met een aan tal vrouwen uit de regio, vertegenwoordigsters van verschillende politieke partijen, die van dit recht gebruik maken. Vandaag: Wil van Dinter. Het is avond. Vanuit de Maassluise flat van Wil van Dinter, konsekwent in koele blauwe en witte tinten uitgevoerd, kijk je op de talloze pinkelende lampjes van Rozenburg aan de overkant van de Waterweg. Een feestelijke aanblik, die in geen verhouding staat tot de aard van de stoffen die op de industrieterreinen en in de raffinaderijen worden opgeslagen en verwerkt, snoeren lichtgevende vlaggetjes die vaak een enge lading dekken. „Het uitzicht is inderdaad beeldschoon," zegt "Wil van Dinter ironisch. „Afgelo pen zomer had ik als extra attractie de geknakte mammoettanker Energy Concentration vlak voor m'n deur. Je moet er niet aan denken wat had kün- nen gebeuren." Wil van Dinter (35). Pittig koppie, slank lijf en hoog op de benen. Een verschij ning die zonder meer in de rubriek „mooie meiden" kan worden onderge bracht. Niettemin zal ze tij dens het gesprek verkla ren: „Soms denk ik wel 's dat je als vrouw beter oud en lelijk kunt zijn om in de politiek au sérieux te wor den genomen". Overdag werkt ze als secretaresse voor CDA-fractieleider Ruud Lubbers. Daarnaast is ze sinds 1974 raadslid in haar woonplaats Maassluis en actief in groter CDA- verband. Haar politieke bakermat was de Anti Re volutionaire Partij: een keuze die zij zeer bewust maakte. „Dertien jaar geleden kwam ik in de Tweede Ka mer in den Haag te wer ken als secretaresse van Barend Biesheuvel, die la ter minister-president zou worden. Eén van de eerste taken die ik van hem kreeg opgedragen was het lezen van alle kranten en het verzamelen van al het politiek nieuws. Daarnaast volgde ik een groot deel van de Kamerdebatten. Het is een enorm voordeel geweest dat ik vanaf het begin in mijn dagelijks werk met politiek te ma ken had: dat heeft me een voorsprong gegeven op veel andere vrouwen: dat heeft me ook over een drempel heengeholpen. Ik heb geleerd wat vergader- techniek is, hoe je een be toog moet opbouwen. Ik heb meegemaakt en dat was een heel beslissende ervaring hoe Biesheuvel en Den Uyl elkaar in de Kamer in de haren zaten en later met elkaar wat stonden te drinken. Ik hoorde ze praten met el kaar en ik merkte dat ze ADVERTENTIE Wegens verschepings annulering zal de volgende partij, in PerzJê handgeknoopte tapijten, bestemd voor Engeland, dire kt aan het publiek verkocht worden. Deze Perzische tapijten, getaxeerd door de heren Kolineren Mehlite Botterdam, zijn door de belanghebbenden vrijgegeven om te worden verkocht voor minder dan de helft van de oorspronkelijke waarde. Anatols. maar ook Mossouls .leidsels, kussens, (1 OOO'sluks) vanaf f 59.— Beloudeh. (112 stuks), ca. 90x150 cm, waarde f 1050,-nuf 395,- Zelfs enkele voor f 295,- HerizOld. 135*225cm.waarde12250.- nuf B75,- Herlz, 170*240cm,waardef2450- nuf 985,- Kaskay, (40 stuks) de echte in de bergstreken door primitieve nomadenstammen geknoopte tapijten van weergaloze schoonheid, die zeker 20 tol 30 jaar geleden vervaardigd zijn. waarde f 2750,- nu f 1095,- Hamadan, 166 x 240 cm, waarde f 3575.- nu f 1375,- Ardabtl. 197* 302 cm. waarde f 4750.- nu f 1750.- Kozak, 197 x 297 cm. waarde f 7200.- nu f 2650,- Naïn, 142 x 220 cm. waarde f 12.700.- nu f 3900,- Cashmire zijde, 127x192 cm. waarde f 12.750.- nuf 4250,- Bidjar, 166x235 cm. waardBf 14.BOO,- nu f 5900.- TabrJz, 246 x 356 cm. waarde f 14.500,— nu f 6900,— Marokkaanse berbers, de zwaarste kwaliteit: j 200 x 300 cm. waarde 12075,- nu f 975,- J 17o x 240 cm, waarde f T575.- nuf 675,— Enkele boeren kleden, slechtsf 475- Alle tapijten zijn voorzien van een certifikaat van echtheid. Inruil van oude kleden mogelijk. Met een gedeeltelijke aanbetaling, kunnen wij deze tapijten voor u reserveren. Inlichtingen: koning dor tapijten Sc hagen. telefoon (02240) 13444 elkaar ondanks de politie ke verschillen respecteer den: dat zoiets kón bij mannen in de politiek. Zonder al die ervaringen had ik nooit de moed ge vonden om bij de eerste de beste vergadering van .de Anti Revolutionaire Kies vereniging in Maassluis die ik bezocht mijn mond open te doen, toen ik hoorde dat de voorzittersfunctie va cant was en er geen man te door Tineke Diepenhorst foto's: Jaap Rozema vinden bleek om die post te bezetten. Zonder die er varingen had ik nooit de moed gevonden om te sug gereren dat ze dan maar eens goed naar een vrouw moesten zoeken! Toen ik mijn mond opendeed wès ik al voorzitster. En ik werd, overigens niet voor de eerste maar ook niet voor de laatste keer, gecon fronteerd met het feit dat 't voor veel mannen maar moeilijk te verteren is als een vrouw de leiding neemt. Maar ik ben er op blijven hameren, steeds maar weer, als er binnen de A.R.P. en later binnen het CDA behoefte was aan kader, om maar op zoek te gaan naar geschikte vrou wen. Er zijn er genoeg, maar door het traditionele Wil van Dinter: „De ge lijkwaardigheid van de vrouw In de politiek wordt domweg ondermijnd door het gedrag van een hele boel mannen." gegeven van de man die naar buiten treedt en de vrouw die thuis blijft, zijn ze moeilijker te vinden. En het blijkt nog steeds uit de praktijk dat een vróuw die in gemengd gezelschap haar snavel opentrekt ex tra kritisch wordt bekeken. Je moet als vrouw gewoon meer lef hebben"..^. Ondergewaardeerd Over haar dagelijks werk als secretaresse van een politi cus zegt Wil van Dinter: „Het is duidelijk dat de functie van secretaresse wordt ondergewaardeerd wanneer je de vergelijking gaat maken met bijvoorbeeld de mannen-functie .secreta ris". Er is onredelijkheid in de salariëring, de status, de promotiekansen. De secreta resse mag wel de nieuwe medewerkers wegwijs ma ken, zodat ze door kunnen stoten en hoger op de maat schappelijke ladder terecht komen, maar de secretaresse zelf blijft hangen. De erva ringsdeskundigheid die vrouwen in die functie op doen weegt niet op tegen de theoretische diploma-des kundigheid van mannen. Bij huisvrouwen kom je diezelf de ervaringsdeskundigheid tegen en het praktische, ge zonde verstand. Het is min stens zoveel waard als de theoretische mannen-des kundigheid. Mede daarom heb ik, zeer bewust, in Maassluis zitting genomen in de raadscommissie voor Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Ik wilde weg uit de zachte sector-sfeer van milieu, sociale zakèn, onderwijs en welzijn, waar je als vrouw zo gauw in ver zeild raakt. Dan maar wat harder gestudeerd op een nieuwe en pittige materiel" „Je ligt wei eens dwars bin- nen je eigen CDA-frhctïe in de Maassiuise gemeenteraad Ik herinner me de keer dat er gestemd moest worden over de aanlanding van LNG op Rozenburg. Het CDA stemde vóór het ver strekken van de hinderwet vergunning; alleen jij en je fractiegenoot Wint van der Spek waren tegen. Jullie stemden met de PvdA en de PPR mee" „Ik heb wel een meer dwars gelegen, ik ben een links uit de pas lopend mens. Het ge- val-LNG herinner ik me ook nog goed. Het ging erom dat je moest kiezen tussen het economisch belang, de werkgelegenheid en het mi lieubelang. Voor Wim van der Spek en voor mii was maar één keus mogelijk: we vonden Maassluis al gevaar lijk genoeg zónder LNG en hebben dat argument het zwaarst laten wegen. ,Het kén gelukkig, binnen onze fractie. Ons stemgedrag, al thans het mijne, had mis schien iets te maken met de AR-achtergrond. Mensen uit die hoek krijgen wel meer het verwijt dat ze zich op stellen als het geweten van de club. Het zij zo. Soms moet je een ideaal nastreven en niet wat direct haalbaar is." Zie je, als CDA-vrouw, het gezin ais hoeksteen van de samenleving? „Niet als hoeksteen, maar' wel als één van de pijlers waarop onze maatschappij rust. Daarnaast moeten an dere samenlevingsvormen mogelijk zijn. Het is heel we zenlijk dat vrouwen gelijk waardig zijn aan mannen, maar je moet daar niet aan koppelen dat alle vrouwen dan maar het huis uit moe ten. Er zijn genoeg vrouwen die het zalig vinden om thuis voor man en kinderen te zorgen, maar ik heb de in druk dat die groep wel eens schuld- en minderwaardig heidsgevoelens krijgt aange praat. Het is niet zo dat vrouwen pas invloed uitoe fenen als ze naar buiten tre den en in de publiciteit ko men. Onderschat de vrou wen van politici niet: ze heb ben achter de schermen wel degelijk invloed. Laat ieder een de vrijheid om z'n eigen leven in te vullen zoals hij of zij dat het prettigst vindt Ja, - dat geldt ook voor mannen die thuis .willen bijvenom bet huishouden te doen. Als de basis van gelijkwaardig heid maar blijft!" Die gelijkwaardigheid zit je hoog! Koel, maar met een onder toon van woede zegt Wil van Dinter: „De gelijkwaar digheid van de vrouw in de politiek èn in het maat schappelijk leven wordt domweg, ondermijnd door het gedrag van een heleboel mannen. En ik ben er nog steeds niet achter of dat nu bewust of onbewust gebeurt Het manifesteert zich in kleine dingen, in een bepaal de houding, in opmerkingen die worden gemaakt. Geluk kig zijn niet alle mannen zo: er rijn er ook genoeg die be reid zijn om je van het begin af aan op basis van gelijk waardigheid te behandelen. Maar nog vaker moet je een bepaalde barrière doorbre ken, moet je als vrouw be wijzen dat je kennis van za ken hebt; dat je je mannetje staat Soms provoceer ik zeer bewust, omdat ik vind dat bepaalde dingen moeten kunnen. Sommige van die provocaties zijn me jaren na gedragen. Ik vind het heel gewoon om op een feest een man te vragen om met me te dansen; ik nodig regelmatig mannelijke collega's uit om met me te gaan eten. Wan neer een man zo'n initiatief neemt is het aardig en van zelfsprekend; wanneer een vrouw zoiets doet wordt maar al te vaak gedacht dat ze ergens op uit is. Ja, mis schien werk ik wel provoce rend door die manier van doen die men, zeker voor een CDA-vrouw, ongepast vindt, misschien werk ik ook wel provocerend door m'n uiterlijk. Waarachtig, ik heb wel eens gedacht dat ik, als ik oud en lelijk was of me truttiger zou kleden, meer om mezelf gewaar deerd zou worden, ook in de politiek. Maar ik heb wel al tijd iéder mens in zijn waar de gelaten, dat is heel essen tieel voor me en ik probeer achter facades te kijken, er doorheen te prikken. Man nen gaan niet zo ver bij een vrouw, ze drukken al gauw een stempel op je: zó ben je en zó blijf je. Dat heeft dan niets meer met gelijkwaar dig tegenspel te maken! „Tegenspel leverén op basis van gelijkwaardigheid: ik geloof dat dat één van de ba ses is waarop mensen kun nen functioneren. Dat geldt ineen huwelijk of binnen een andere persoonlijke re latie, dat geldt ook in de lan delijke of de gemeentelijke politiek. Zonder het tegen spel van een oppositie func tioneert een regering niet foed eri ik geloof dat het we erzijds respect van Den Uyl en Biesheuvel, waarover ik vertelde daarop stoelde. In een gemeenteraad ligt het net zo: zonder kritische raadsleden kan een college van burgemeester en wet houders niet goed functione ren. Ik heb nooit goed be grepen waarom dit gegeven vertroebeld moet worden, zo gauw een vrouw zich met politiek gaat bezig houden." „Ik heb wel eens gedacht dat ik, als Ik oud en lelijk was, of me truttiger zou kleden meer om mezelf ge waardeerd zou worden, ook In de politiek." Vlaardlngen De bewoners van de Utrechtlaan rijn boos op de gemeente Vlaardingen. Momenteel voert de gemeente een aan tal werkzaamheden uit aan de Utrechtlaan om de veiligheid van de laan te verbeteren. Een betere beveiliging is nodig om de schoolgaande kinderen zonder gevaar naar school te kunnen la ten gaan. In samenwerking met de schoolkommissie's en de wijk- veremging werd de gemeente voorgesteld om een aantal maatregelen te nemen: de uit rit tussen de nummers 19 en 23 zou moeten worden afgeslo ten; de uitrit tussen de num mers 01 en 85 tegenover de Frieslandlaan moest worden afgesloten; de toegang tot de parkeerplaats ter hoogte van de nummers 85 tot en met 101 zou 15 meter moeten worden verplaatst richting Amster damlaan, zodat deze niet meer tegenover de Frieslandlaan ligt; de parkeerplaats achter de Utrechtlaan (nummers 23 tot en met 83) toegankelijk maken via de Abcoudehoeve en de parkeerplaats achter de Utrecht]aan (nummers X tot en met 19) toegankelijk maken via de Baamhoeve. De ge meente keurde de plannen goed en Is inmiddels begonnen met de werkzaamheden. Zeer tot ongenoegen van een aantal bewoners van de Utrechtlaan. Zij hadden vooraf graag geïn formeerd willen worden. De gemeente had dit ook toege zegd, maar van enige inspraak is nooit iets gekomen.. Hetjjol- lege was van mening dat de wijzigingen in het stratenplan zo minimaal rijn dat een een inspraakprocedure niet nodig was. De buurtbewoners zijn daar boos over. Zij vinden dat gemeentwerken minstens de bewoners op de hoogte had kunnen stellen dat de werk zaamheden zouden beginnen. Na ampel beraad met de ge meente is besloten om de be woners alsnog de mogelijkheid te geven om de gemeente te praten over de werkzaamhe den. Gevraagd werd aan de gemeente om de werkzaamhe den te staken, om onnodige extra kosten te besparen. Eerst moest het overleg tussen de gemeente en de bewoners worden afgewacht Met de werkzaamheden is echter niet gestopt Wethouder Goudriaan bepaalde dat de werkzaamhe den gewoon moesten gaan. De werkgroep verkeer, groen en woningen in Holy heeft de be woners geadviseerd om eerst onderling te overleggen en dan gezamenlijk contact op te nemen met de gemeente. Blij ven resultaten uit dan zouden er acties gevoerd kunnen gaan worden. Schiedam De verbinding tussen de Spaansepolder en Schiedam Oost is voor fietsers alles behalve aantrekkelijk. Dat constateert de ENFB, de Echte Nederlandse Fietsers bond in haar blad 'Fïes-Fieser- Fietst'. Mensen die op netjes aangelegde fietspaden willen rijden worden gedwongen om hun route te kiezen over de Rotterdamse Franselaan of Buislaan. Niet de snelste weg en bovendien zit het fietspad daar vol kuilen en bobbels, zo constateert de bond. Veel meer wordt dan ook ge bruik gemaakt van een onver hard pad dat precies over de grens van Rotterdam met Schiedam loopt en dat netjes aansluit op het tunneltje onder spoorlijn en Horvathweg door. Volgens de ENFB was dat on verharde pad tot verleden jaar redelijk bruikbaar voor fiet sers. Daar kwam echter een eind aan toen vrachtverkeer voor de afrit van de rijksweg het paadje omtoverde tot een modderpoel- Volgens de bond lijkt het of de stratenmakers die een fietspad aanlegden in de richting van het Giessenplein na het tun neltje rijn gestopt. Wordt het dan niet. eens tijd dat dat pad wordt afgemaakt, zo vraagt de bond zich af. Schiedam De politieke par tijen in Schiedam mogen voor taan drukwerk laten verrich ten bij de bedrijfsgemeensehap Schiemond. Dat besluit hebben burgemeester en wethouders genomen. Het college ziet nu geen be zwaren meer om de bedrijfsge meensehap het drukwerk te laten verrichten, als er maar normale prijzen worden gere-' kend. Het college' denkt aan prijzen die in de branche ge bruikelijk zijn. De subsidiëring van de be drijfsgemeensehap door het riik dient er toe 'het minder effectief werken van mede werkers van Schiemond te compenseren en niet om tegen dumpprijzen drukwerk af te leveren', zo motiveert het col lege haar besluit. Dus als er een normale prijs wordt be taald is er geen reden om het verbod aan de bedrijfsgemeen sehap handhaven. Het college heeft het verbod uit 1975 inge trokken na verzoeken vanuit de politiek. Da uitrit tussen de nummers 81 en 2 zal worden afgesloten. Da bewoners zijn er niet blij Met de aanstelling van tien Schiedammers bii de vrijwilli ge brandweer is net korps bij na op de organieke sterkte ge komen. Het ontbreekt com mandant Arie Metaal (37) nog aan drie krachten, hoewel er wat hem betreft even goed een lange - wachtlijst zou mogen zijn. Burgemeester Te Loo reikt vrijdag 10 april om half acht 's avonds de tien aeten van aanstelling als brandwacht in de vrijwillige dienst uit aan de heren F. Buist, R. R. Breedijk, A. J. Zwanenburg, A. J. den Hond, B. T. W. van Son, F. F. van' de Goorbergh, W. P. Wildeboer Schut, C. A- van de Kroon, J. H. Zwanen burg en J. Foppen. In de. Grote Kerk van Schie dam is gisteren de hoofddocent voor orgel aan het Rotterdams conservatorium, André Ver woerd (54), begonnen als vast organist van de kerk. Met zijn benoeming in Schiedam door de hervormde gemeente heeft Verwoerd een twintigjarig dienstverband in de Paulus- kerk te Rotterdam afgesloten. Hij is reeds begonnen met het voorbereiden van enkele con certen en speelt aanstaande zondag zijn eerste kerkdienst in de Grote Kerk. André Verwoerd studeerde or gel bij Adriaan C. Schuurman, die ook ooit vast organist van de Grote Kerk was, te weten van 1929 tot 1938. Ook. kreeg hij les van George Stam en Cor Kee. De studie rondde hij af met het behalen van de Prix d'Excellence van het Rot terdams conservatorium. Sinds 1967 is hij daar hoofddocent Hij leverde diverse orgelstu denten met een Prix af. Voor rijn kerkmuzikale activiteiten in de hervormde gemeente Rotterdam-C ontving hij in 1962 de Laurenspenning. Hij maakte ook grammofoonpla ten en deed mee aan radio-op namen. Concerten gaf hij on der meer in Berlijn, Hamburg, Bremen, Hannover, Bonn, Trier en Parijs. Een van zijn leerlingen is de Schiedamse brandweercom mandant Arie MetaaL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4