STAD/STREEK ^Zo kunnen we er we! meteen mee ophouden' Intelligent sparen. Met de Meesrente rekening. Het monopolie van Eurotax Commissie SoZa staat voor schut Torenuurwerk krijgt toch grote beurt Bank Mees Hope nv Aanleg CAI schiet op Minder subsidie brengt ziekenomroep in problemen Bewoners VOP vieren renovatie feestje QUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Tel^OlljMeOTI1 Fancy fair in Het Visnet De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Van allerlei ontwikkelingen 2let Eurotax-dlrecteur J. 'Q. van der Meer louter positieve kanten. Dat bijvoorbeeld de olle- 'en benzineprijzen omhoog zullen vliegen, brengt hem niet tot de conclusie dat de taxitarieven hoger worden, nee, hij meent dat meer mensen van een tweede auto zullen afzien 'en liever af en toe de tax! nemen. Dat er een trambaan naar Schtedam-Noord wordt aangelegd met de redelijke - frequentie van elke vijf minuten een tram, betekent voor hem niet dat het taxibedrijf klanten zal verliezen aan het o- Ipenbaar vervoer per tram, nee, Van der Meer denkt zijn clientèle te vergroten doordat „er altijd mensen zullen zijn die eerder weg willen dan de tram komt"en door stand- - plaatsen op strategische punten moet dat mogelijk wor- 'den. Het optimisme van Van der Meer wordt niet gedeeld door 'vele van zijn personeelsleden: de taxichauffeurs. Somml- gen signaleren een minder aantal ritten ten gevolge van af- nemende koopkracht van de consument, anderen wijzen op uiterst gebrekkige salariëring: 2lj genieten een modaal Inkomen en voor de uiterst onregelmatige werktijden vin den 2ij slechts compensatie, die bestaat uit de grootte van de fooien die zij krijgen: Er Is dan ook een grote doorstro ming onder het personeel dat 'op de tax' zit. In een dergelijke situatie kan Eurotax toch vrij onbekom merd bestaan, want het bedrijf neemt In Schiedam een monopoliepositie In. Taxivergunningen worden eenvoudig niet aan andere particulieren afgegeven. Concurrentie "hoeft Eurotax In Schiedam niet te duchten. Daardoor kan het voorkomen dat klanten lang moeten wachten. Toch gaf het een vertekend beeld, toen de VVV vorig jaar klaag de over slechte service van Eurotax. Zo erg Is de situatie nu ook weer niet. Het een goede zaak, dat Van der Meer de tarieven liever niet structureel verhoogt. Voor het personeel Is de ongunstige bijkomstigheid, dat het salaris nauwelijks wordt opgetrok ken. In het gevat, dat onvrede niet uit te sluiten valt, mag Eurotax blij zijn met de monopoliepositie. De gemeente Schiedam zou het taxivervoer kunnen verbete ren. Het Js taxi's In Schiedam nog altijd verboden over busbanen te rijden. Als de taxi gezien wordt als volwaardi ge aanvulling op het openbaar vervoer, zij het dat de over heid hier geen financiële bemoeienis mee heeft, zou Euro tax In dit opzicht meer faciliteiten kunnen krijgen. KK De raadscommissie voor sociale zaken In Schiedam, onder voorzitterschap van wethouder M. A. C. Taveme-van Campen, Is flink uitgegleden over een banaan die zij zelf geschild heeft. Toen vorig jaar de gemeentelijke sociale dienst (GSD) op Initiatief van directeur drs G. A. A. Smits overging op nieuwe formulieren voor aanvragen om bij stand, rees er bij PvdA-raadslld J. Konlngs verzet. HIJ sprak van een beleidswijziging, die eerst met de commis sie voor sociale zaken doorgesproken had moeten wor den. De nieuwe formulieren werkten volgens hem drem- •pelverhogend, omdat mensen om meer gegevens over hun vermogen werden gevraagd. Konings Interpelleerde wethouder Taverne In een vergadering van de gemeente raad, maar bereikte slechts dat na een half Jaar de formu lieren geëvalueerd zouden worden op hun bruikbaarheid. In twee aansluitende commissievergadering heeft GSD-dl- recteur Smits nu niet veel meer op papier gezet dan dat er geen klachten zijn binnengekomen over de formulieren. Volgens Konlngs zegt dat niets. Mensen durven niet te kla gen, volgens zijn theorie, bang dat zij anders geen bijstand krijgen. Ook CDA-raadslld E. M. Heliwig-Kuljpers vindt de opmerkingen van Smits als evaluatie ronduit onvoldoende en zl] vertrouwt erop dat de directeur met meer gegevens over de brug komt. Smits heeft nu met een naïeve opstelling succes geboekt. Hoewel vorig jaar duidelijk uiteen gezet Is waaruit de eva luatie zou moeten bestaan (met name rijst de vraag: krij gen mensen minder bijstand, als zij bijvoorbeeld een auto hebben of een kostbaar aandenken aan een overleden fa milielid), heeft Smits In de laatst gehouden vergadering van de commissie tot driemaal toe gevraagd: „Zegt u mil dan wat Ik u meer moet vertellen dan dit! Ik wéét het niet Als u het mij zegt, zoek ik het voor u uit." Slechts PPR-raadslid H. Noordegraaf merkte na Smits' eer ste vraag op, dat het ontbreekt aan een „systematische registratie". Voor Smits was dat niet duidelijk genoeg. ZJJn vraag, In derde instantie, werd door geen van de commis sieleden beantwoord. Niet door Konlngs, niet door me vrouw Hellwlg die eveneens op een betere evaluatie had aangedrongen - waarna wethouder Taverne laconiek overstapte naar het volgende agendapunt Het is niet ondenkbaar, dat Smits zich hiermee van zijn plicht een evaluatie te maken ontslagen voelt. Mag hij misschien een slecht geheugen hebben en niet meer weten wat de raadsleden zoal weten wilde over de bijstandsformulieren, het is toch de commissie die nu voor aap staat. KK Vlaardingen De komende weken zullen in de omgeving van het Mendelsohnplein de kabels voor de centrale anten ne inrichting de grond ingaan. De kabelploeg is momenteel nog bezig tn bet centrum, maar langzamerhand komt men steeds verder zuidwaarts. Maandag wordt ook het mo biele informaüscentrum van de CAI overgebracht naar het Mendelsohnplein tegenover de Mahlerstraat. De caravan is op werkdagen geopend van tien tot twaalf en van twee tot vier; bovendien op dinsdagavond van zeven tot negen. donderdag 9 april 1981 VD/SC/WW Schiedam Gerard Kerpels, penningmeester van de zieke nomroep Schiedam, laat geen twijfel bestaan over de gevol gen van de nieuwe subsidieverordening voor zijn omroep. „Als dat doorgaat, dan hunnen we er wel meteen mee op houden. We hebben onze begrotingen altijd op een subsidie van vijfduizend gulden afgestemd. Dat bedrag is ook beloofd en er is rekening mee gehouden in de gemeentebegroting voor de verschillende jaren. Gerard Verhulsdonk heeft het mij zelf laten zien. Elk jaar staat vijfduizend gul den voor ons afgeschreven. Dat geld hebben we nog nooit gehad. Wel hebben we een keer 2200 gulden van de ge meente gekregen voor een dia- overvloeiapparaat en begin 1980 kregen we 6800 gulden. Als je uitgaat van elk jaar vijf duizend gulden, dan hebben we van de gemee; dus nog zesduizend gulden tegoed. In totaal hebben we een schuld van dertienduizend gulden, dus we hebben dat bedrag van de gemeente kei- en keihard nodig." Dat tegoed kan de ziekenom roep nu op haar buik schnj- ven. De gemeente heeft een subsidieverordening gepresen teerd waardoor de beloofde vijfduizend gulden op losse schroeven komen te staan. Theoretisch is het dan wel mo gelijk dat de beloofde vijfdui zend door de gemeente op de girorekening van de omroep wordt gestort, maar in de praktijk moet er sterk aan worden getwijfeld of de uitein delijke subsidie ook maar in de buurt komt. De subsidie die de gemeente wil gaan geven valt In twee delen uiteen: er is een vast be drag van drieduizend gulden dat jaarlijks wordt uitgekeerd. Daar bovenop geeft de ge meente een extra bedrag, dat is gebaseerd op de inkomsten die de ziekenomroep elders door Richard Stomp weet te vergaren. Op alles wat de Zos zelf verdient geeft de gemeente nog eens tien pro cent. Die 'spaarbankgedachte' is bedoeld om de ziekenom roep te inspireren ook elders naar gelden te zoeken. Een aardige gedachte lijkt het: de ziekenomroep levert im mers programma's aan zieken huizen en bejaardentehuizen en dus zijn dat de eerstaange- wezenen om de ziekenomroep financieel bij te staan. Het is dan alleen maar fideel als de gemeente bereid is een basis subsidie te geven. Geld probe ren te krijgen van andere in stellingen wordt bovendien fi nancieel aantrekkelijk ge maakt. Wethouder Riet Taverne van volksgezondheid noemde tij dens een vergadering van haar commissie een aantal instellin gen die in het geheel niets aan de ziekenomroep schonk. Dat waren het Noletziekenhuis, het Sint Jacobsgasthuis, huize Frangois Haverschmidt en huize Thurlede. Taverne noemde het onaanvaardbaar dat die instellingen geen bij stand verleenden aan de om roep, waar zij wel van profi teerden. Het is zot dat de ge meente er dan wel voor moet opdraaien, aldus de wethou der. Wethouder Herman Posthoorn gaf de volgende dag een dui delijker voorbeeld in een ver gadering van de commissie voor cultuur sport en jeugdza ken die ook advies over de subsidie van de ZOS moest uit brengen. „Wij hebben het er in het college over gehad. Eén van de collegeleden is tevens PKD-l geheel afgerond Vlaardingen Met een gezel lig feest gaan de bewoners van het stadsvernieuwingsgebied in de VettenoordsepoTder za terdag de totstandkoming van de eerste renovatie in hun buurt vieren. Dat gebeurt van af een uur of half negen 's a- vonds in buurthuis De Pijpe- laar aan de Willem Pijper straat. Even daarvoor wordt het eerste deel van de renova tie in de Pieter Karei Dros- sa arts tra at officieel afgerond. Dat gebeurt door het ontste ken van de achterpadverlich- ting van de woningen: een handeling die zal worden ver richt in net bijzijn van onder andere aannemer Henk van der Waal en wethouder Bas Goudriaan. De afronding van die eerste renovatie is niet het enige feit dat gevierd wordt De bewo ners zijn ook bijzonder tevre den met de start van het twee de deel van het project, aan de overkant van de straat. De schriftelijke toestemming van het ministerie is weliswaar nog niet binnen, maar toch is de aannemer inmiddels begon nen. Bij de eerste huizen zit de nieuwe kap er al op. Aktieplan De voorgeschiedenis van dit eerste renovatieplan in de VOP is langzamerhand wel bekend. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voor de bewoners hun zin kregen. In het gewraakte Aktieplan voor de Vettenoordsepolder, dat de gemeente enkele jaren geleden maakte, werd nog uit gegaan van massale sloop en nieuwbouw in de oude wijk. Lode Dortland, die als bewo ner en medewerker van de wijkgroep vanaf het begin nauw bij het project betrokken is geweest: „In dat Aktieplat zat natuurlijk nog wel een zo genaamd nader onderzoekge bied; een reeks huizen die nog zou moeten worden bekeken op hun bouwkundige staat, voor tot sloop zou worden overgegaan, maar niemand ge loofde echt dat er werrkelijk nog wat gerenoveerd kon wor den. Dat het toch is gelukt is de verdienste van de bewoners ADVERTENTIE SPECTACULAIR COUNTRY MUSIC Veel albums vol favoriete songs van Don Wllllama, John Denver. Jim Reeves, Johnny Cash, Merle HaggErd. Dolly Parton aa. Voor piano/gitaar en zang. - Schiedam Het eerste deel van de re novatie van de PKD Is afge rond. Zaterdag wordt bij wij ze van officiële afsluiting de achterpadverlichting ontsto ken. in de projectgroep geweest: we hebben van alles geprobeerd om de zaak door te drukken. Dat kostte nog heel wat moei te, want niet alleen de ge meente zag het eigenlijk niet zitten: ook de Provinciale Di rectie voor de Volkshuisves ting, die in eerste instantie over dergelijke projecten moet beslissen, had er moeite mee. Uiteindelijk gaf men ons het voordeel van de twijfel, maar men ging er daarbij min of meer van uit dat nog wel zou blijken dat de funderingen zo slecht zouden zijn, dat de reno vatie toch te duur zou worden. Dat bleek echter mee te val len: wij kregen dus gelijk." renovatie kwam voor elkaar, zij het dat ook hier veel moeite moest worden gedaan, om vooral de gemeente van de haalbaarheid te overtuigen. Met de PDV was het in dat ge val wat gemakkelijker: het tweede project werd be schouwd als een uitbreiding van het eerste, en niet als een totaal nieuw plan. „Als het ons zou lukken om dezelfde plan nen aan te passen voor de an dere straten, dan zou ook dat wellicht als een uitbreiding ge zien kunnen worden." meent Lode Dortland. Hij is er van overtuigd dat het ook in de andere straten in het oude deel van de VOP mogelijk is, een dergelijke renovatie uit te voeren. „Het belangrijkste cri terium is: hoe is de staat van de funderingen? Als die goed zijn, dan kan zo'n renovatie zonder meer doorgaan. Als we. snel met een nieuw plan zou den beginnen, dan zou dat ze ker met een jaar afgerond kunnen zijn, in elk geval voor de bouwvakvakantie van vol gend jaar." Zo ver is het nog niet. Toch heeft de VOP best zin om al vast even feest te vieren. Dat het gezellig wordt in De Pijpe- laar, zaterdag; dat staat voor Lode wel vast. „We hebben een gezellige boerenkapel uit genodigd plus nog wat andere artiesten, dus de sfeer komt er wel in, denk ik." grinnikt hij. voorzitter van een van die stichtingen. Daar is nooit een verzoek tot subsidie binnenge komen van de ziekenomroep. Hij had echter de stellige in druk dat een dergelijk verzoek binnen het bestuur op een geen enkel bezwaar zou stui ten." Laten we aannemen dat Posthoorn met dat collegelid burgemeester John te Loo be doeld die voorzitter is van de Stichting Sint Jacobsgasthuis. Het is in ieder geval duidelijk dat binnen het college de in druk bestaat dat de ZOS niet zo actief is in het verkrijgen van gelden van instellingen in Schiedam. ZOS-penningmeester Gerard Kerpels is net daar duidelijk niet mee eens. „Wij proberen overal geld vandaan te halen. Daar zijn wij constant mee be zig; maar dat is nou eenmaal niet zo eenvoudig als het wordt voorgesteld." Als Ker pels wordt geconfronteerd met de instellingen die volgens Ta verne niets aan de Ziekenom roep betalen maar dat wel zou den moeten doen, lacht hij een beetje zuur. Dat het Sint Ja cobsgasthuis niet aangeschre ven is is niet zo verbazingwek kend. Die stichting maakt geen gebruik van onze pro gramma's; het enige wat wij daar incidenteel wel eens doen is het draaien van een dïase- rietje. Thurlede, ook genoemd, maakt helemaal geen gebruik van onze programma's: het is logisch dat zij dan ook geen fi nanciële steun geven." Wethouder Riet Taverne som de in haar rijtje niel-steunver- fenenden ook net Noletzieken huis op. Dat vindt Kerpels niet leuk. ,,'t Klopt wel, hoor; daar niet van, maar het gemeente ziekenhuis geeft ook niets, en daar zou je het toch eerder van verwachten." Kerpels vindt het dan ook raar dat dat hospi taal niet door het college wordt genoemd. Pogingen zijn er genoeg on dernomen door de Zos om van de ziekenhuizen geld te krij gen. Kerpels: „daarop hebben wij te horen gekregen dat een bijdage niet in het ziekenhuis kon worden ingepast: er was gewoon geen plaats voor. Zoiets is natuurlijk wel gek: als je naar andere gemeenten kijkt blijkt dat wel kan. Het In onze krant van 20 febru ari vroeg de ziekenomroep nog om duidelijkheid over de subsidie die zij van de ge meente zou krijgen. Die dui delijkheid is er, maar blij is men bij de ZOS allerminst. Sint Fransicus gasthuis heeft onlangs een set video-studio aan haar ziekenomroep gege ven. Daar is de omroep ook in het ziekenhuis gehuisvest, waardoor ze nul komma nul aan huur moeten betalen. Het is logisch dat dat sooi-t zieke nomroepen geen subsidie hoe ven aan te vragen." In de toekomst komt de ZOS volgens Kerpels waarschijnlijk ook in een vaste ruimte in het ziekenhuis. Na de fusie wordt een nieuwe ruimte bij gebouwd an het is de bedoe ling dat de ZOS daar een. vaste stek krijgt. Maar dat speelt volgens de penningmeester pas over zo'n zes jaar. En tot die tijd moet de omroep de proble men oplossen. Met de nieuwe subsidieverordening kan dat in ieder geval niet, maakt Kerpels duidelijk. Vlaardingen Het historische torenuurwerk dat jarenlang in de toren van de Grote Kerk op de Markt heeft gestaan krijgt eindelijk een rigoreuze op-" knapbeurt. De culturele raad sprak begin dit jaar de wens uit dat het uurwerk snel een restauratiebeurt zou krijgen en nil hebben leerlingen van de bedrijfssehool van Wilton Fïje- noord daar een begin mee ge maakt. Als het uurwerk weer in zijn oude glorie is hersteld zal het een plaats krijgen in de entree van het stadhuis. Het Iaat Gotische uurwerk is bij de restauratie van de Grote Kerk uit de toren verwijderd. Pas toen werd duidelijk dat het al omstreeks 1600 gemaakt is. Naar alle waarschijnlijkheid is het zelfs een van de oudste uurwerken in ons land. Om het uurwerk te behouden was restauratie hoogst noodzake lijk, maar het ontbrak de ge meente daartoe aan de finan ciën. De leerlingen zullen bij de klus ter zijde worden gestaan door een tweetal Vlaardingse klokkenhobbyfsten, terwijl ook stadsuurwerkmaker Van Hoon zijn medewerking heeft toegezegd. Hoewel door deze medewerking de restauratie kosten enorm gedrukt kunnen worden doet de gemeente nog een beroep op bedrijfsleven en bevolking. Zo zit men nog met de handen in het haar wat be- Vlaardingen De christelijke school voor kleuter- en lager onderwijs Het Visnet aan de Prins Hendrikstraat 97a en 152a houdt zaterdag 11 ^prü een fancy-fair om geld bij el kaar te krijgen voor de aan schaf van audio-visuele leer middelen. Tussen 11.00 en 16.00 uur is iedereen welkom. Er zijn vele attracties, zoals een rad van avontuur en een grabbelton, maar ook bestaat de mogelijkheid om in oud- Vlaardingse klederdracht ge fotografeerd te worden. treft het namaken van ontbre kende onderdelen en de hou ten sokkel waarop het uur werk staat, die ook voor een groot deel moet worden ver nieuwd. Overigens is het torenuurwerk aanstaande zaterdag te bezich tigen op de Schiedam5e scheepswerf, wanneer de be drijfssehool daar een open dag houdt. ADVERTENTIE Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, cn toch veel vrijheid. Ruime mogelijk heden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de reken- meestere van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreeerd. TO! Hoge rente. ■Ma Het percentage.wordt maandelijks UÈm vooraf vastgesteld, in april 1981 bedraagt het 10%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2°.o opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed' Uw Meesrente-rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Mcesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen, gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. Schiedam, Oranjestraat 64, (010) 34 02 22; Vlaardingen, Schiedamseweg53, (010) 34 0222.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3