STAD/STREEK De on verwa ch te politieke carrière van Rietje Taverne Met de moed van de angst: Meijler vertelt zijn verhaal 'Als vrouw moet je 100% in alles zijn' Vrouw in de politiek vrijdag 10 apra 1981 YD/SC/WW 'Kou kenden we niet, honger des te meer' Vlaardingen In Winterswijk ver schijnt volgende week het boek „Met de moed van de angst". Het werd uitgege ven onder auspiciën van het Staringin stituut. Het boek bevat persoonlijke herinneringen aan de oorlogsjaren van veertien Achterhoekers. Een van hen is de inmiddels 65-jarige Hendrik Meijler uit Winterswijk, die van 1942 tot 1945 in Vlaardingen ondergedoken heeft geze ten. Het Staringintituut heeft zijn zetel in het Gelderse Doetinchem. Het is een or ganisatie die eraan werkt om het streek eigen van Achterhoek en Liemers voor het nageslacht te bewaren en er meer erkenning en waardering voor te vin den. Alles indachtig de beroemde dich ter uit de vorige eeuw. Behalve met dia lecten en natuur-en stadsbeschrijvingen houdt het instituut zich de laatste tijd veel bezig met het verleden van de streek. Het oorlogsverleden in het bij zonder. De Wmterswijkse dansleraar heeft, vanwege zijn joodse af komst, in de oorlog onder meer twee en een half jaar on dergedoken gezeten bij de fa milie Knegt, die toendertijd nog in de Vlaardingse Jacob van Heemskerkstraat woonde. Ome Kees en tante Stien Knegt werden twee weken ge leden al onderscheiden door de Israëlische culturele attaché in Nederland, Gershon Zohar. Dat was trouwens de eerste keer dat het gezin zich in de bloemetjes liet zetten, want erg dol op publiciteit is het echt paar niet Toch komt er vol gende week weer een officiële gelegenheid waarin zij het middelpunt zal zijn. De officië le aanbieding van het boek „Met de moed van de angst" zal in hun aanwezigheid ge schieden. Vlucht Het verhaal van Hendrik Meijler is het boeiende relaas van een mens op de vlucht. Veel familieleden en vrienden heeft hij zien afvoeren naar de Duitse vernietigingskampen, maar met veel geluk en veel „moed van de angst" bleef hij Henk Meijler: maar een maal de straat op. zelf steeds buiten schot. „Nou is me die Meijler alwéér door de vingers geglipt," verzuchtte een inspecteur van de Arbeits- dienst eens op z'n Achter hoeks, toen Hendrik voor de zoveelste keer de dans on- sprongen was. Ondergedoken in Amsterdam, verborgen bij vrienden in Winterswijk en omgeving, kamperend in de moerassen rond de stad om tenslotte te belanden in een Vlaardingse arbeiderswoning. Een verhaal dat mede door de smeuiige verteltrant van de heer Meijer van de eerste tot de laatse let ter boeit. Een vriend zat des tijds ondergedoken in Rotter dam, waar ene Ina Knegt, dochter van ome Kees en tan te Stien, dienstbode was. Via haar wist deze man een nieuw duikadres voor zijn stadgenoot te vinden. In december 1942 kwam Hendrik Meijler aan in Vlaardingen waar hij zich voegde bij zijn twee zusters. Eén keer in tweëenhalf jaar is Hendrik Meijler in Vlaardin gen de straat opgeweest. Dat was toen hij eens verschrikke lijke kiespijn had. De behan delende tandarts zei geen woord tegen hem, maar rukte zonder meer die rotte kies eruit. Binnen drie minuten stond de onderduiker weer op straat. Door een klein zolder raampje heeft hij een boomtop drie keer groen zien worden en toen de bevrijding er dan eindelijk was sloeg de sterk vermagerde Hendrik Meijler direkt tegen de straatstenen, toen hij zijn eerste stappen buiten zette. Celuk Op de fiets aanvaardde hij de lange en niet ongevaarlijke te rugtocht naar Winterswijk. Veel delen van Midden-Ne derland waren nog steeds be door Marl Timmermans zet door geïsoleerde SS-Com- mando's, die zonder meer be- gc.inen te schieten. Met het typisch Meijleriaanse geluk kwam de Winterswijker na tweëenhalf jaar weer in zijn geboortestad, waar zijn ver loofde haar ogen niet geloven kon. De heer Meijler heeft nu in Winterswijk een grote flore- asasai fr' Wr"- S-9}rsfs-fefti De Jacob van Heemskerk straat in Vlaardingen. Hier zat Meijler een groot deel van de oorlog ondergedoken. rende dansschool, waar zijn zoon momenteel de dagelijkse leiding heeft Met de familie Knegt bestaat tot op de dag van vandaag een uitstekende relatie; verjaardagen en feest dagen worden nooit overgesla gen en de ome Kees en tante Stien hebben al menige va kantie in de Achterhoek door gebracht „Met de moed van de angst" verschijnt volgende week in de Nederlandse boekhan dels. Een boek waarin het Staringinstituut de vertel- Iers gewoon op - hun eigen manier aan het woord laat. Vlaardingen speelt maar een figurantenrol in het werk, maar ook voor wester lingen zal het zeker de moei te waard zijn, Schiedam „Ik geloof dat heel veel vrouwen zichzelf onderschatten. Als ik niet al deze kansen gehad had, dan wist je niet dat dit allemaal had gekund. Ik heb de gelegenheid gekregen, genomen of moeten nemen. En dan zie je datje heel wat meer kunt dan waarvoor je opgeleid bent. Ik geloof nog steeds dat als mijn man niet gezegd had 'ik vind dat jij voorzitter van die club moet worden' ik niet zou weten wat ik nu aan het doen was. Daarom is het zo grappig te ervaren dat je nu dikwijls merkt dat vrouwen moeten vechten om iets van hun man gedaan te krijgen. Dat is iets wat ik niet ken en niet begrijp." Zesde verdieping vat} he stadskantoor. Mooi uitzich over Schiedam-Oost. Een rui me kale kamer, waarin een groot opgeruimd bureau en' een vergadertafel. Aan de muur hangen wat schilde rijen. Enig CDA-wethouder Rietje Taverne (63) Iaat de bode komen voor een kopje thee. Ze heeft zichtbaar moeite met de aanwezigheid van een bandrecorder en de fotograaf die door haar ver haal heen 'klikt'. ('Ik heb er ontzettend de schurft aan om gefotografeerd te worden'). Heeft ook geen hoge pet op van de plaatselijke pers. 'Als je 'shit' zegt, komt het groot in de krant, maar over ach tergrondzaken wordt te wei nig geschreven," is zij van mening. Tijdens het gesprek krijg ik moeilijk concrete antwoor den van haar op mijn vragen en besluit béér te laten pra ten. wat resulteert in een warrig doch boeiend verhaal. Rietje Taverne is sinds drie jaar wethouder van sociale zaken en volksgezondheid. Een raadslidmaatschap van 16 jaar ging hieraan vooraf. Ze heeft nooit verlangd naar het wethouderschap, wil daarover ook niet praten maar me het 'waarom' pas vertellen als het allemaal achter de rug is. Datzelfde wethouderschap heeft echter wel duidelijke sporen achter gelaten op haar gezicht Con ventioneel kapsel, een paar mooie eigenwijze blauwe ogen, waarin een zekere te leurstelling en verbittering is te bespeuren. Ik zeg haar dat ze nogal hard overkomt „Ja, ik weet dat ik koel over kom, hoewel ik ook weet dat ik het niet ben. Ik ben nooit erg emotioneel geweest, dat is waar, maar 'heb ook wel geleerd mijn emoties te onderdrukken." Is dat nodig dan, je emoties onderdrukken? „Ja," zegt ze. een tikje teleur gesteld. „hard politiek spel spelen heb Ik me zelf aan moeten leren. Politiek wer ken is iets speciaals, waar ik nog altijd aan moet wennen. Soms is iets objectiefs goed en subjectief niet. Vaak krijg ik de indruk dat alles wat het CDA doet, door anderen als 'liever niet" wordt afgestem- Bijna honderd jaar geleden zette een eigenzinnige jonge vrouw, Aletta Jacobs, de strijd in voor het vrouwenkiesrecht. Ze had al eerder geschiedenis gemaakt, door als eerste vrouw in Nederland aan een universiteit te studeren en te promoveren waarna ze zich als arts in Amsterdam vestigde. Het vrouwenkiesrecht was voor haar echter de belangrijkste activiteit omdat met dit wapen al die vrouwenbelangen het best te behartigen zouden zijn. In 1929 vond haar strijd zijn bekroning toen het actief vrouwenkiesrecht in de wet werd vastgelegd. spraken met een aantal vrouwen uit de regio, vertegenwoordigsters van verschillende politieke partijen, die van dit recht gebruik maken. Vandaag: Riet Taverne. peld. Ik zou het bijvoorbeeld ideaal vinden om niet te hoe ven denken: mijn partij heeft die mening." „Vroeger was dat anders, men vulde elkaar aan in ver gaderingen en kon van me ning veranderen. Nu komt men met voorafbepaalde me ningen, een uitvloeisel van de program colleges. Voor de vergadering kun je eigenlijk de neuzen al tellen van de mensen die voor en tegen stemmen. Ik denk dat de mentaliteitsverandering van de PvdA, die ondermeer het te rugroep recht heeft inge voerd, hierin een belangrijke bijdrage heeft geleverd. Frac tie- en collegeleden staan te genwoordig ook veel scher per tegenover elkaar. In mijn partij ben ik daartoe nog niet zo bereid." £7 bent als eerste vrouw in het bestuur van de KVPgekomen. Heeft u de indruk dat u als vrouw extra kritisch bekeken wordt? „Ik weet het niet. Ik heb nooit gemerkt dat mannen ongelukkig waren als ze een vrouw in hun club kregen." Lacht. „Wel kuist men zich in de woorden. Ik heb wel ervaren dat je misschien minder hard wordt aange pakt omdat je vrouw bent. Ik heb trouwens ook niet het gevoel dat ik opboks als vrouw tussen mannen. Hoog stens als CDA tegen PvdA. Wel geloof ik dat een vrouw in alles 100 procent moet zijn, een man hoeft dat niet Als ik 's middags thuis kom ben ik degene die het eten klaar maakt, dat is het vuile, hÈ," zegt ze lachend, „Nee, ik heb dat niet veranderd," ant woordt zij op mijn opmerking of haar man dan niet kan ko ken. „Daar is hij niet in groot gebracht." Relativeert en zegt: „Maar mijn man wast af, hoor. Aan de ene kant ben ik eigenlijk ontzettend geëmancipeerd, hoewel ik het helemaal niet als zodanig ervaar, maar aan de andere kant ben ik nooit te beroerd om bijvoorbeeld een kopje koffie in te schenken of zo. Ik vind dat hele feminisme ook maar een overdreven reactie." „Ikzelf heb overigens abso luut niet het idee dat vrou wen minder zijn dan man nen. Sommige vrouwen den ken dat mannen bet veel be ter doen maar dat is hele maal niet waar, helemaal niet waar. Ik heb heel wat vrouwen vergade ringen mee- g, -*■ -»akt en begeleid en als je dan voor het eerst in een mannenolub komt en je hoort ze klessen met elkaar, dan denk je 'ik dacht dat jullie verstandiger praatten'. Dat is helemaal niet zo. Je hebt goe de en slechte mannen en vrouwen wat capaciteit be treft" En de keuze KVP, hoe bent u daartoe gekomen? „Nou ja, dat lag in de lijn. Katholiek van huis uit, geen christelijke partij en ook geen VVD. Ik ben eigenlijk Ud van de KVP geworden omdat men een actie hield om meer leden te krijgen, niet omdat ik zo politiek be wust was. Vanwege het vrouw 2ijn ben ik toen in het door Karin Kuijpers foto's: Jaap Rozema bestuur gekomen. In die tijd had ik al bestuurlijke erva- - ring door mijn voorzitter schap in de Schiedamse vrouwenraad. Toen ze mij vroegen of ik op de lijst wil de komen voor de gemeente raad, zei ik: als bladvulling wil ik wel dienst doen. Ik wilde wel op een onverkies bare plaats komen, want ik had er echt geen behoefte aan. Het leek me doodeng, zo'n raadsvergadering. Ik wist immers van niks. Nou goed, dat is inderdaad ge beurd, ik stond 13 of 14, in ieder geval zo dat ik er net niet in was. Tijdens de raad speriode '58-'62 kwam er een vacature waar tk nee tegen gezegd heb. Meneer Lansber gen, die na mij op de lijst stond is er toen ingegaan." „Als ik volgende week uit ©en raadsvergadering gezet wordt, zal ik er geen traan om laten." Rietje Taverne:,,En dan nog eten koken, dat is het vuile, hè!" „Bij de nieuwe raadsverkie zingen werd ik opnieuw ge vraagd en heb 'ja' gezegd. En eerlijk bekennen, zonder ooit een raadsvergadering meege maakt te hebben. Ik moest politiek nog geschoold wor den. In 1978 ben ik wethou der geworden. Nou, en dat wethouderschap is ook heel anders dat het raadslidmaat schap. Als wethouder weet je van een klein gebied een he leboel en als raadslid weet je weinig van een heleboel din gen. Als je pas optreedt ben je nog niet zo thuis in de ma terie en voel je je nog een beetje onzeker. Nu weet je waar je over praat tk denk dat je, ofschoon ik zelf denk weinig zelfvertrouwen te hebben, een gevoel krijgt van 'ik beheers de zaak'. Zoiets maakt je sterker." Vind u de vrouwen die nu in de raad zitten tot hun recht komen? „Ja hoor, de een komt meer tot haar recht dan de ander maar dat kun je van de man nen ook zeggen. De verhou ding is nog steeds niet fifty- fifty, denk ook niet dat dat komt. Ik vraag me af of veel vrouwen bereid zijn het raadslidmaatschap op zich te Als u terugkijkt, bent u dan te vreden over de toch wel on verwachte loop van uw leven? „Ach, het is toch eigenlijk heel raar gegaan. Ik kwam uit Nijmegen en toen ik trouwde zijn mijn man (in ternist) en ik naar Schiedam gegaan, wat ik aanvankelijk helemaal geen leuke stad vond. Grappig is dat ik door mijn activiteiten veel van Schiedam ben gaan houden. En ik ben bang dat nog veel Schiedammers die, nou ja, 'zo'n beetje oppervlakkig le ven' niet weten wat er hier mogelijk is." En politiek gezien? „Ja eb, je bent natuurlijk een hele ervaring rijker. Maar ik kan niet zeggen dat ik ernaar verlangd heb. Als ik volgen de week uit een raadsverga dering gezet wordt, zal ik er geen traan om laten. Dan heb ik het gehad en leid ik mijn eigen leven weer. Lijkt me ook zalig. Nee, als ik er vol gend jaar uitstap, heb ik 20 jaar in de politiek gezeten. Dan vind ik het welletjes. Als ze 25 jaar geleden gezegd hadden dat ik de politiek in zou gaan, had ik het nooit ge loofd. Want politiek? Morgen zonder, hoor."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4