COMMENTAAR SIM/ STgËËK 1 Educatie vrouwenbond moet wel gezellig zij n Geketend aan warenhuizen Oppascentrale voor gehandicapte kinderen: Politici mogen geen ruzie makeik Vlaardingers drinken veel Dieven mikken °P bedri j fswagen Maassluis pakt drie inbrekers Geslaagde kolderdag op 't Groen M maandag 13 opril 1981 VD/S C/WW Nu blijkt dat de gemeente Schiedam opnieuw in verge vorderde onderhandelingen verkeert met een aantal wa renhuizen, is er reden tot bezorgdheid over de invloed die Schiedam op zijn eigen binnenstad nog kan uitoefe nen. Drie grootwinkelbedrijven kunnen zich immers be roepen op oude rechten, verleend in februari 1973. Het is de vraag in hoeverre wethouders ir Chr. Zijdeveld en drs R. Scheeres zich nu met de warenhuizen hebben ingela- len, maar het heeft er alle schijn van dat van die kant aan de oude afspraken is herinnerd. Het is ook de vraag }ioe beide PvdA-wethouders zich hebben gehouden aan de duidelijke en bindende uitspraak van hun ach terban in juni 1979. Die uitspraak houdt in dat er in de omgeving van de Blauwe Steeg geen grote winkelvoor ziening meer bij mag komen: er is al het 'mini-Zuidplein' 'van Bas van der Heiden en andere ondernemers aan het ^roersveld. En ook spraken de PvdA-leden zich uit te gen uitbreiding van het winkelbestand, als niet eerst de noodzaak daarvan zou worden aangetoond via een distri butie-planologisch onderzoek. Met het opnieuw aanknopen van de relaties met de wa renhuizen lijken de wethouders een situatie te hebben geschapen, waarin de oude rechten van de warenhuizen machtiger kunnen zijn dan de ledenuitspraken van de PvdA, die gesteund door de PPR in de gemeenteraad een meerderheid zou behalen, maar zelfs machtiger dan de gemeenteraad die in november een motie van PvdA- raadslid N. Dielemans aanvaardde en waarin stond dat het gebied bestemd voor winkeldoeleinden nader uitge werkt moet worden ten behoeve van woningbouw. Met die oude afspraken met de warenhuizen: C A aan de Hoogstraat/Blauwe Steeg, Vroom &t Dreesmann aan de Passage en de Hema bij het Gat van Bolmers, houden burgemeester en wethouders van Schiedam kennelijk nog steeds rekening: de recente lijst van leegstaande pan den in de binnenstad houdt terdege rekening met de ves tiging van winkelbedrijven, gezien het feit dat de toe komst van een aantal panden afhankelijk wordt gesteld van besluitvorming over winkelvoorzieningen. De be treffende panden staan precies op de in 1973 door de wa renhuizen beoogde locaties: Blauwe Steeg, Passage en de doorbraak tussen Broersvest en Broersveld. Denken aan toeval is naief. KK Vlaardingen/Maassluis Twee automobilisten en een motorrijder, alle drie uit Vlaardingen, zijn dit weekend op verschillende plaatsen aan gehouden, omdat, zij beïnvloed door alcohol achter het stuur zaten. De Vlaardingse politie verbaliseerde een 22-jarige au tomobilist op de Westhaven plaats en een 19-jarige op de Industrieweg en de Maassluise politie slingerde een 29-jarige motorrijder op de bon. In Maassluis kreeg ook een 38-ja- rige Rotterdammer om dezelf de reden een prent. Schiedam Een vijfjaar oude Mercedes Benz van 3000 gul den is gestolen vanaf het par- keerterreintje aan dc Grof- baan, in de Schiedamse bin nenstad. Hei wasteen bedrijfs wagen van de GO-jarigs Schie dammer J. C. L. en had als kentekennummer 25-TB-6I. Maassluis De politie van Maassluis heeft de afgelopen dagen drie inbrekers kunnen arresteren, van wie er een in middels is voorgeleid aan de officier van justitie in Rotter dam. Twee jongens van 19 en 21 jaar, beiden uit Rijswijk, hadden zaterdag bij de Vendet in Koningshoek voor 400 gul den aan artikelen meegeno men, zonder daarvoor te beta len. Een 22-jarige jongen uit Maassluis heeft bekend zeven inbraken in zijn woonplaats te hebben gepleegd, alsmede een inbraak in een kantine op Ro zenburg. Kind in vertrouwde handen achterlaten' Vlaardingen „Ik weet niet eens zeker ot het ooit öewezen is dat ouders van gehandicapte kinderen meer behoefte heb ben aan uitgaan dan anderen, tenslotte is een gehandicapt kind voor zo'n ouder een heel normaal kind." Sociaal-peda gogisch medewerker H. M. Mijnsbergen begeleidt ondet meer de vereniging van Vlaardingse ouders van geestelijk gehandicapten (VOGG). Hij formuleert heel omzichtig, om dat hij weet hoe kwetsbaar de belangen zijn van ouders van gehandicapte kinderen. „Het is in ieder geval wel zo dat juist deze ouders niet zo maar een beroep kunnen doen op een willekeurige oppascen trale. Geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen verei sen nu eenmaal een speciale benadering en een speciale zorg die bij voorkeur'door een ervaren en bekend iemand moet worden gegeven." Initiatief Vlaardingse ouders van geestelijk gehandicapten, vere nigd in de VOGG, namen vo rige week het intiatief om ook in Vlaardingen te beginnen met een oppascentrale voor gehandicapte kinderen. Een werkgroep uit deze vereniging heeft daarvoor het nodige» voorbereidende werk verricht. „Juist wij weten uit ervaring hoe je als ouder van een ge handicapt kind uitziet naar een avondje uit, of gewoon naar een middagje samen boodschappen doen." zegt de heer N. Aalders, lid vati de werkgroep. Mevrouw Hoek vult hem aan met: „Vroeger bleef je maar vaak thuis want je wilde niet steeds een beroep doen op familie en kennissen." Vanuit die ervaring zijn de le den van de werkgroep stuk voor stuk begaan met de pro blemen van ouders van gehan- door Mari Timmermans dicapten, of dat nu geestelijk of lichamelijk gehandicapten zijn. Vertrouwd Tegenwoordig is het streven van iedere ouder erop gericht het gehandicapte kind zolang mogelijk thuis te houden. Dat is beter en prettiger voor het kind, maar voor de ouders be tekent het vaak behalve vreugde ook een hele zorg er bij. Mevrouw Stam, ook lid van de werkgroep: „Als je een keertje weggaat, wil je er wel zeker van zijn dat je kind in goede en vertrouwde handen Is. Daarom is een gewone oppas centrale niets voor ons." Het is de bedoeling dat er met vertrouwde en vaste oppas- krachten wordt gewerkt. Iede re keer dezelfde oppas, dus. Voordat zo'n oppas met het kind alleen blijft gaan er ette lijke kennismakings,bezoekjes aan vooraf. Zowel voor het kind als voor de ouders geeft dat het gevoel bij bekenden te zijn, „Ik denk dat het niet eens zo'n probleem is om aan toegewijde oppaskrachten te komen. Er lopen tenslotte genoeg mensen rond die iets voor gehandicap ten willen en kunnen doen," vervolgt de heer Mijnsbergen, „de werkgroep wil nu vooral een inventarisatie maken van de behoefte aan zo'n oppascen trale." In veel andere gemeenten draait al zo'n oppasdienst voor gehandicapte kinderen. Van hun opzet en ook van hun fou ten heeft de werkgroep veel geleerd. Per avond zou een op pas vijf gulden moeten gaan kosten, per dag een tientje en voor een weekend vijftien gul den. „Nee. da's zeker niet veel en ik dacht dat dat voor nie mand een bezwaar hoeft te zijn. Als het dat wel is, valt er trouwens ook nog een mouw aan te passen," zegt de werk- groepsbegeloider. Ouders met een gehandicapt kind die gebruik zouden wil len maken van zo'n oppascen trale wordt gevraagd contact op te nemen met mevrouw A. Struys, telefoon 341517, of met de sociaal-pedagogische dienst. Binnensingel 103, telefoon 343563 of 346517. Uiteraard Vier leden van de werk groep: van links naar rechts de heren Aalders en Mijns bergen en de dames Stam en Hoek. kunnen daar ook mensen die willen oppassen terecht. Een beetje ervaring in de omgang met gehandicapte kinderen is daarbij wel gewenst. Vlaardingen Op gepaste wijze namen de eindexamenleerlin gen van scholengemeenschap Groen van Pnnsterer in Vlaardin gen afscheid van het schooljaar. De ieder jaar terugkerende kol derdag was dit jaar een enorm succes. Een uiterst goed georgani seerde dag waar de leerlingen de spot dreven met leraren en school zonder ooit echt builen het boekje te gaan. Voor veel leerlingen begon kolderdag al donderdagavond. Op het terrein voor de school werden een tentenkamp opgeslagen waar de leerlingen de nacht doorbrachten. Voor Eveline Noot- cnboom liep de overnachting uit op een bezoekje aan het zieken huis. Toen zij vol bravour de tent in wilde, greep ze in een grool stuk glas. Zes hechtingen en x'eel pijn waren het gevolg. Na de overnachting werd er ontbeten en kon hel 1 eestprogram ma beginnen. De leraren hoefden dit keer niet op eigen gelegen heid naar school te" komen. De leerlingen hadden er voor ge zorgd dat zij netjes per auto werden opgehaald. Zelfs een docent uit Eindhoven, De leraren werden bij aankomst vervolgens op een grote kar gezet en van het hoofdgebouw naar de dependan ce gesleept. Uit het bordje 'Niet voederen' bleek wel de waarde ring die tie leerlingen hadden voor het 'gezag'. In de dependance was het ook een feestelijk geheel. Na eerst in de open lucht een groot aantal spelletjes te hebben gedaan, kon tegen tienen hot echte programma van start. gaan. Arie Blok kreeg de lachers direct op zijn hand toen hij een aantal perfecte imitaties weggaf. Het leerlingen-journaal door Diana Lobo, Ed win Dukel, Ilona Padmos. Erik Brouwer en Antta de Loof was eveneens een doorslaand succes. De meeste eer was echter weg gelegd voor het docentenduo Storms en Leijen. Ah meastro Magnolia cn zijn aantrekkelijke assistente Leila voerden zij een dolkomische goochelact op. Hoogtepunten waren de truc met het horloge en de verdwijntruc met het bankbiljet van 25 gulden. De show, die ruim een half uur duurde, verveelde geen moment en de leerlingen hadden terecht dan ook veel waardering voor de toch al populaire leraren. De voetbalwedstrijd tussen docenten en leerlingen liep daarna uit op een fiasco voor de leraren. Een uitslag met dubbele cijfers in het voordeel van de leerlingen was het gevolg. Een sportieve revanche van de leerlingen die tenslotte een jaar lang onder het 'strenge regime' van de leraren gebukt gaan. In de avonduren beleefden de docenten en de leerlingen veel plezier aan de gezamenlijke fondue-avond. Hel feest werd beslo ten met een disco-avond. Een geslaagde dag derhalve, nu het examen nog. Kolderdag op 't Groen: geslaagd en lekker... Schiedam Het reisje op 21 mei naar Marie-Céci le Moerdijk is al volgeboekt, maar heel misschien kan er nog een tweede bus gaan rijden. Het belooft weer een fijn uitstapje te worden voor de dames van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afde ling Schiedam. Educatief en toch gezellig. Vorige week moest het ook gezellig blijven. De NCVB had in De Rank aan de Schiedamseweg een politiek forum belegd, waar een aantal bekende politici uit de regio hun partijen mochten aanprij zen. Van tevoren hadden deze politici moeten belo ven geen ruzie met elkaar te zoeken, want daar houden de dames van de bond niet van. Ook hier' weer: leerzaam èn knus. En toch ontstak de bond, 75 dames sterk met enke le mannelijke toehoorders, op een gegeven mo ment in rumoer. Was het amusant om te zien hoe gemeenteraadsleden uit Schiedam zomaar ineens de landelijke verkiezingsprogramma's weten op te dissen, er bleken ook punten in te zitten die de ge moederen tamelijk kunnen verhitten. Kernbewa pening is zo'n punt. PPR-gemeenteraadslid Her man Noordegraaf» dominee van professie, sprak de dames toe in een voor christenen klare taal (over sociale zorg: „Ook de Bijbel spreekt al van grote aandacht voor de kwetsbaren in de samenleving"; over milieuvervuiling: „Wij moeten de schepping bewaren"; over economie: „Die is een soort afgod geworden"), maar de strekking was zo tegen het duivelse, demonische wapentuig gericht dat er be roering in de zaal kwam en een vrouw nogal pa- door Kor Kegel niekerig opstond en uitriep dat het zonder kernwa pens hier een groot concentratiekamp wordu „Daar zijn de Russen op uit!" Gezellig en educatief. Dominee Noordegraaf hield de dame voor dat het iets christelijker zou zijn om een vijand milder tegemoet te komen dan door hem te beschouwen als eeuwige vijand. Er ontspon zich een heftig debatje. Noordegraaf: „In de Bijbel staat: wie het zwaard hanteert, zal door het zwaard vergaan. Maar dat zwaard is nu uitge groeid tot een neutronenbom en ander vernieti gend arsenaal." Een man achterin de zaal stond op en orakelde iets over de Berlijnse muur. En een christenvrouw van de bond vroeg, wat dat er nu mee. te maken had. Een andere vrouw beweerde dat het westen de kernbewapening nodig heeft om de Russen af te schrikken en ervan te weerhouden zelf kernwapens te gebruiken. Noordegraaf refer reerde aan het christelijk geloof. „Hoe zijn die af schuwelijke kernwapens nu daarmee te rijmen? 2ïj zijn alleen ethisch al onverantwoord." Daarop ga ven enkele dames er blijk van dat die wapens na tuurlijk nooit gebruikt mogen worden, dat zij er dus alleen zijn om af te schrikken. Noordegraaf: „Durft u te zeggen, als christen, dat u de kernwa pens niet gebruikt? Dan is het afsehiikkingseffect weg!" Waarmee hij bedoelde dat zij ook om die re den uit de wereld moeten. Sterk geloof Gezellig en educatief. Om het gezellig (vriendelijk) te houden had de NCVB geen forumdiscussie wil len ontketenen. De politici zaten niet naast elkaar aan een lange tafel op het podium, maar mochten om beurten naar de microfoon lopen en moesten elkaar netjes uit laten praten. Jammer, vonden zij dat. Je kon nu niet eens lekker ad rem zijn en een ander op denkfouten wijzen. Liet je die ander eerst uitspreken, dan had het allang geen zin meer om op die fouten in te gaan. Het had, kortom, educa tiever gekund. Gezellig en educatief. De CPN en de PSP waren niet uitgenodigd. Wel waren er Nikolaj Dielemans van de PvdA. Annie Renskers van de VVD, de Vlaardingse Riet Bellingwoudt van het CDA, Anne-Marijke Peterhans van D'66. Noordegraaf dus, namens de PPR, en Vlaardinger Rien West- strate van de EVP, maar partijen die doorgaan voor al te links waren niet vertegenwoordigd. „Ik zal ze nog even een briefje schrijven," zei de vrouw die de avond leidde. „De CPN en de PSP erbij zou gewoon te veel worden. Voor zo'n bijeen komst als deze is vijf politici eigen het maximum." Er waren er zes. „Ja, Iemand van ons wóu er per se de EVP bij hebben, omdat die tenslotte uit het CDA voortkomt." De NCVB heeft zo zijn voorkeu ren. Toch lag de EVP helemaal niet zo lekker bij een groot aantal vrouwen. Weststrate sprak dan ook op felle toon, ook over kernwapens. „Die din gen zijn scheppingsvernietigend, ethisch onverant- woord. Als er verdediging nodig is, doe het dan als christen zonder geweld, dat is de consequentie van het geloof. De christelijke politiek is die van de verrassing: doe iets wat een ander niet verwacht, maak geen kernwapens omdat een ander het doei maar doe het niet. Wie is die vijand trouwens? Is het geen onchristelijke gedachte daaraan te den ken? Waarom die vrees geïndoctrineerd te worden door een andere mogendheid? Het getuigt niet van een sterk geloof, als je zo snel te indoctrineren bent." Cézellig en educatief. Nikolaj Dielemans had de zaal tot ontstemming gebracht door erop te wijzen dat dit kabinet de stadsvernieuwing de nek pm- draait en dat de PvdA het beter kan. „Waar haalt ie het vandaan?" riep een man achterin de zaal. Zijn buurman bezigde een scheidterm. Gezellig en educatief. Annie Renskers prees de VVD aan onder andere met die overheerlijke bon bons'van Gerard Verhulsdonk. Jonge gezichten „De NCVB is zich langzaam aan het verjongen." zei de presidente in de pauze. „Bij de meeste bij eenkomsten rijn er vrijwel alleen dames van bo ven de veertig, maar de laatste tijd zien wij geluk kig wat jongere gezichten." Zij wees "op de vele stromingen, die men binnen de bond aantreft. Ook na afloop van de politieke bijeenkomst werd ge zegd: „Stem wat u zelf wilt! Stem niet wat uw man of uw kinderen stemmen, doe wat uw hart u in geeft." Een vrouw zei in de pauze tegen Dielemam en Noordegraaf: „U kunt mij toch niet overtuigen.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3