EXTRA m ■y. -ÈÊKIÊÊatt „Het mysterie van Thiedradeskercke is opgelost" Onderzoekers Van 't Zelfden en Rijken: «toros** Kaart Fundamenten Aardewerk Thiedradeskercke Duister Asfalt 4 maandag 13 april «81 VD/SC/WW Geschied- vorser F. van 't Zelfden. In de haakse bocht van de Waalweg onder Rljsoord zijn sporen gevonden van een Romeinse nederzetting. Heerjansdam De gemeente Heerjansdam viert dit jaar zijn 650-jarig bestaan, maar volgens F. van 't Zelfden is er al veel langer sprake van bewoning van het ge bied waar nu de gemeente ligt. Hij heeft, samen met plaatsgenoot R. Rijken, alle reden om aan te ne men dat al rond het begin van onze jaartelling mensen langs de Waal hebben gewoond. En mis schien nog wel eerder. „In 1965 werd door Rijken bij de baggerwerkzaamheden in de Waal een scherf gevonden, die bij nader onderzoek gedateerd kan worden omstreeks 1700 jaar voor Christus. Later ontdekte hij scher ven uit de Romeinse tijd. De oud ste sporen komen voor in de haakse bocht van de Waalweg on der Rijsoord. De oplettende voor bijganger ziet ook dat daar het land hoger ligt dan aan het begin van de Waalweg, hoek Langeweg. Er zijn daar sporen gevonden uit de Romeinse tijd". Van 't Zelfden vindt het wat ris kant om zijn hele theorie van Ro meinse bewoning op te hangen aan de vondst van één of een paar scherven. Die kunnen ook in later tijd op die plaats verzeild zijn ge raakt Meer houvast ziet hij in het molenhuis bij de korenmolen aan de Molenweg. „Het gebied rond de korenmolen van Heeijansdam had al geruime tijd de belangstelling van mij en de heer Rijken. Er deden vreemde verhalen de ronde over dit ter rein. Men wist bijvoorbeeld te vertellen dat het een slagveld zou zijn uit de tijd van Napoleon. Dit was niet zo verwonderlijk, want er waren resten van mensen ge vonden toen de molenaar J. J. Heyboer in de dertiger jaren van deze eeuw een regenput aanlegde en stuitte op die stoffelijke resten. Inmiddels had de heer Rijken al opgemerkt, dat de woning van de molenaar uit 1734, met zijn be roemde tegelkamer, in oost-weste lijke richting was gebouwd. Zo maar midden in het weiland en toch deze richting gekozen. Een lengterichting, die vroeger voor alle kerkgebouwen werd gebruikt: de ingang aan het westen en tij dens de binnenkomst keek de ge lovige direct op het altaar naar het oosten. Het oosten, vanwaar de Redder der Wereld weer zal komen". De nieuwsgierigheid van de on derzoekers was gewekt Verder „spitten" moest de raadselen op lossen. Dit verder spitten gebeur de onder meer in het Algemeen Rijksarchief in Den Kaag. „Tij dens een bezoek aan het Alge meen Rijksarchief ontdekte ik in de oude kaartenverzameling van de heer Hingman een kaart van een stukje Heeijansdam. die een tipje van de geheimzinnigheids sluier optilde. Deze kaart was ge maakt. omdat er een meningsver schil was over een stuk land. De „Mole Wegh" wordt met name ge noemd. De kaart vertoont meer wetenswaardigs. Om te beginnen wordt er de „gemeenlants vliet" genoemd. Dit was de vliet in de Heerjansdamse polder, die ge meenschappelijk bezit was, omdat die de uitwatering van de polder op de Waal was. Waar de vliet de Molenweg lood recht kruist is de plaats op de te kening die voor ons verhaal van belang is. De vliet komt recht op de Molenweg af, maar ter hoogte van de huidige korenmolen maakt hij een klein bochtje. De water molen. die er heeft gestaan, wordt ook op deze kaart aangegeven. Op de kaart staat achter de molen aan de polderzijde, waar nu de koren molen staat, een gracht afgebeeld met de voor ons zo belangrijke op merking van landmeter Abel de Vries uit 1685; Out Kerckhof; Dit was voor mij reden om samen met de heer Rijken nader onderzoek in te stellen. Een oud kerkhof houdt tevens een oude k^rk in. De veronderstelling over de oost west-bouw van het molenaarshuis bleek terecht". De Rijksdienst voor het Oudheid- .Heerjansdam is veel ouder dan 650 jaar" kundig Bodemonderzoek (ROB), waarvan de heer Rijken de plaat selijke contactman is, werd inge schakeld. Omstreeks 1975 werd een proefgraving gedaan aan de noordzijde van het woonhuis van de molenaar. „Een compleet skelet werd bloot gelegd. Keurig in de lengterich ting van het huis begraven. Met de voeten naar het oosten, zodat de overledene op de jongste dag, de dag der wederkomst van Jezus, bij zijn opwekking alleen maar de ogen behoeft op te slaan om 'de Heiland te zien. Ook de proef- steek onder het huis leverde een fundatie op van hele oude grote stenen, nog van voor de tijd der zogenaamde kloostermoppen. Er was mijns inziens geen twijfel meen hier was een kerkhof en dtis ook een kerk". Vroeger was men volgens Van 't Zelfden erg zuinig met bouwma terialen, daarom is de molenaars woning gebouwd op de funda menten van de oude kerk, „Bouwmateriaal was schaars en kon voor de bouw van de Her vormde Kerk gebruikt zijn. Een proefgraving in de kerk, op de scheiding een schip en koor, le verde een fundering op van geha vende stenen van hetzelfde for maat als aan de Molenweg waren blootgelegd. Men heeft ongetwij feld de oude stenen gebruikt als fundering voor de nieuw te bou wen kerk". Van 't Zelfden werd eind vorig jaar door de huidige bewoners van het molenaarshuis uitgenodigd om eens te komen kijken. „Ik werd op een zaterdagmiddag uitgeno digd door de nieuwe bewoners van het uit 1734 daterende pand. Alle binnenmuren en vloeren wa ren uitgebroken en onder de vloer van de voormalige tegelkamer kwamen oude funderingen voor van dezelfde steen als waarvan ik al heb gesproken. Het molenaars huis staat gedeeltelijk op de oude fundering van de eerste kerk van Heeijansdam. Daar was een dorp, nog voordat Heerjansdam de ge schreven historie zou ingaan". De onderzoekers zijn er vast van overtuigd dat er een dorp langs de Waal geweest moet zijn. „Met een lintbebouwing van ongeveer twee kilometer en een kleine kern. Die kern zou het kerkje geweest moe ten zijn. Langs de Waalzijde wer den ook belangrijke stukken aard ewerk gevonden, die er op wezen dat deze streek zelfs contacten moet hebben gehad met steden in Limburg, België en Duitsland, want er zijn drink- en schenkbe- kers gevonden die uit die streken komen. De bewoners van dit Heerjansdam leefden volgens onze reconstructie van de visvangst (de Waal was nog open) en veeteelt Ze moeten in houten hutten heb ben gewoond. Er zijn ook spin- steentjes gevonden, waaruit valt af te leiden dat de bewoners zelf hun kleding maakten. Tijdens het zandzuigen in de Waal in 1967 werd 350 meter ten noor den van de huidige spoorbrug een rij van zware palen aangetroffen, evenwijdig aan de westelijke Waaloever. De palen stonden eni ge meters diep in de zandbodem en waren „behakt" en vertoonden £'-3'ff./v tp V'a ,'Wz' - '&J&'A, Dit gebied was Thiedrades kercke. Do molen Is van later datum. Het molenhuls Is gebouwd op de fundamenten van een oude kerk en het kfelne huisje 'was het zomerhuisje van de water molenaar. De Hervormde Kerk staat op een fundering, die voor een deel bestaat uit stenen van het vroegere kerkje aan de Molenweg. door Hans van Vessem sporen van met bindwerk beves tigde dwarsbalken". Voor de onderzoekers staat het vast; hier is een dorp geweest. De vraag is echten welk dorp? „De veronderstelling lijkt op grond van de schaarse gegevens gewet tigd, dat de eerste bewoners pio niers waren in opdracht van de Bisschop van Utrecht. Later, bij de bedijking van 1331, zal blijken dat de Sint Paulus Abdij onder andere uit de Domstad grote be langen heeft in deze contreien. Geleerden hebben zich in de loop der tijden vaak het hoofd gebro ken om oude geografische namen uit oude acten en boeken op de te genwoordige landkaart in te vul len. Een mooi voorbeeld is het verdwijnen van 72 dorpen in de Grote Waard tijdens de Sint Eliza- bethvloed. Waar hebben al die* dorpjes precies gelegen? Eén van die namen was Thiedradeskercke. Mr. Muller heeft in 1906 een boek uitgegeven over de kerkelijke rechtspraak in de middeleeuwen in het Bisdom Utrecht Hij behan delt daarin de ontvangsten van de kerk van Utrecht als de moeder kerk van dat Bisdom. Elk jaar -werd een lijst van betalende ker ken opgemaakt Vele raakten ver loren, maar in 1570 is er één be kend, waarop aantekeningen zijn gemaakt van de zoekgeraakte re kening van 1398. Eén van die aan tekeningen luidt Erkenstruden- kerk alias Tietradeskercke alias Duble (a fluvio die Dubbel, Dob bel, Dibbel, Dicta), Dibbelkerck, Develkerck, nunc discunt vocari de Lijnde, sub cuius parochia anno 1288 erat jurisdicto Tollosen. Hiermee kan men alle kanten op. Thiedradeskercke zou hetzelfde zijn als het in 1421 verdronken Erkenstrudenkerck. Maar ook ge lijk aan de Develkerk, die nu Lin- dekerk wordt genoemd. Zowel te zoeken in de Grote Waard als ter Elaatse van het huidige Groote ilndt. Later komt Muller in zijn boeken met een andere plaatsbe paling en zegt dat Thiedrades kercke te zoeken is onder de hui dige gemeente Heeijansdam, Groote- en Kleine Lindt. Het moet verdronken zijn in 1322. Als we 2eggen dat de eerder genoem de kaart uit 1685 juist is, en daar twijfel ik niet aan, en gezien de vondsten van geraamten die in een kist ter aarde werden besteld, dan menen wij Thiedradeskercke weer boven water gehaald te heb ben. Enige tijd na het vinden van de begraafplaats onder de pere boom van Heyboer, vonden wij aan de zuidzijde van het woonhuis een grote brok steen, die een res tant van het oude kerkje moet zijn geweest Het kerkje zou door het water verwoest moeten zijn, maar daarna kwam spoedig de totale herbedijking (1331) en daarbij ook de bouw van de tegenwoordige Hervormde Kerk". Niet alleen de molenaarswoning heeft een lange geschiedenis on der zich. Vooraan de Molenweg staat een klein huisje, waarover de meest spectaculaire verhalen de ronde hebben gedaan. „Dit werd door sommigen aangerien als een plaats van afzondering voor die Heerjansdammers, die aan de pest leden en aldaar we- fens het gevaar voor besmetting un laatste levensdagen moesten slijten. Die werden daar dan ter plaatse ook begraven. Ieder die een beetje van de* historie weet, moet bekennen dat men de doden, al of niet aan de pest overleden, toch zo dicht mogelijk bij of in de kerk begroef. Dat verhaal van die begraafplaats voor pestlijders is daarmee de wereld uit. Het nu nog bestaande huisje was destijds het zomerhuis van de watermole naar. Er 2it nog een volledige ba koven in. Het zal de moeite waard zijn als de gemeente Heerjansdam hierover haar cultuurbeschermen- de vleugels eens zou uitslaan". Volgens Van *t Zelfden is het mysterie van Thiedradeskercke opgelost Heerjansdam bestaat lan ger dan 650 jaar. Op schrift is dit jubileum echter wel gerechtvaardigd. Het al meer dere malen gememoreerde jaartal 1331 staat op schrift vast als het bedijkingsjaar van de Zwijn- drechtse Waard. „Zo rond 1330 vond men deze streken belangrijk genoeg om totaal te bedijken. We spreken hier over de volledige in dijking van de Zwijnd rechtse Waard, waar Heerjansdam van het begin af aan toe behoord heeft De gemeente bestaat dus in derdaad 650 jaar, als we de duiste re ongeschreven periode niet meetellen. Maar voor die bedij king moet er hier ter plaatse al bewoning zijn geweest. De Molen weg was waterkering voor de Waal, al reeds voor de genoemde bedijking. De Molenweg ging over in de Waalweg met dezelfde func tie. Er heeft na de Romeinen een verschuiving langs de Waaloever plaatsgevonden richting Heerjans dam. Tussen het jaar 250 en 900 is er geen teken op Heerjansdamse grond. Dat is voornamelijk te wij ten aan het gevaar voor overstro mingen hier in de omgeving. Daarna zouden er wat heuvels worden opgeworpen. Streekken- ners weten dat Develstein op zo'n terp is gebouwd en ook de „Lui- zenbult* onder Heer Oudelands Ambacht mag niet onbekend zijn. Na het jaar 1000 komen er ver schillende 'acten tevoorschijn, waar deze omgeving ter sprake komt, hoewel over de echtheid hiervan wordt getwijfeld". Van pt Zelfden blijft spitten in het verleden -van de streek. „Ik ben nu bezig met de geschiedenis van Kasteel Develstein en al vijftien jaar met de historie van het Klooster Eemstein. Ik vind het een sport om die oude dingen te vinden". De naam Van 't Zelfden is dan ook al vierhonderd jaar (in 1982) te vinden in de analen van de gemeente Heerjansdam, Hij is echter een beetje teleurge steld in de medewerking van de autoriteiten bij zijn onderzoek. „Even kregen we een opleving toen we hoopten, dat de Molen weg zou worden gereconstrueerd en dat de bocht bij de molen ook onder handen zou worden geno men. Er zou veel grond worden verzet. Wat zou er onder zitten? Kon er weer een stukje aan de puzzel worden toegevoegd? De ge meente Heerjansdam had hierin echter geen zeggenschap. De Dijk- kring IJsselmonde was de op drachtgever en in het bestek stond dat alles van waarde de no dige aandacht zou krijgen. Van een vondst hoorden we echter niets. Er kwam dus niets aan het licht. Graag hadden we zelf de oude molenwatergang blootge legd, maar met donders geweld werd er geroerd in dat plekje, dat eens de bakermat was van ons huidige dorp. Er moet meer ge weest zijn dan die paar midde leeuwse scherven, die mijn doch ter van vijf daar vond. Een mooie kans om een stukje historie toe te voegen ligt nu onder het asfalt Hopelijk komt bij een volgende reconstructie van de Molenweg de archeologie wel ter sprake".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4