8 SPORT I e'sm mts en winnaar Slaak Hoogendijk berekent het goed I Spanning en sensatie in Olympiahal haalt uit Asvion zorgt voor spektakel The Green Eagles kampioen NO AD bekert verder Peter van Zwienen Vlaardinger beste regionale atleet bijNK- marathon Uitslagen 18 WIK herstelt zich t maandag 13 april 1981 VD/SC/WW Maassluis De nieuwe Ne derlandse kam pi eten mara thon, Cor Vriend kon hem nog zien lopen, terwijl hij op weg was naar zijn 'woonplaats Eindhoven, ruim een uur na dat de snelste atleet de twaalf de Westland-marathon op 2ijn naam bad geschreven. Voor hem nog enkele wandelende doorzetters, achter hem de be zemwagen. Startnummer 309. Naam Brian Gil ham. Woon plaats Wolverhampton in En geland. Bijzonderheden: hij passeerde als laatste de finish, op de, laatste meters nog aan gemoedigd door het schaarse publiek en met een ijsmuts op het hoofd. Hulde niet alleen aan de win naar, maar toch ook aan de doorzetters, de bijters die de 42 kilometer en 19P meter vol brachten. Een prestatie op zichzelf waarbij de tijd geen belangrijke rol speelde. Aan komen, dat was het parool en ze zetten door. Blik op onein dig, verstand op nul. Zij kwa men niet zo fris over de finish als de koplopers, maar wie maalde daarom. Alleen al het uitlopen van de marathon geeft een kick. Zeker als je be denkt dat de historie van de ui tb o udingsproef het leven kostte van een Grieks soldaat, die Athene op de hoogte bracht van de historische overwinning op de Perzen bij Marathon. Bovendien speelde het par koers parten bij de mindere goden. De diverse overgangen van asfalt naar minder goed plaveisel, de stoepen en de verkeersdrempels vormden voor velen een te grote hin dernis bij de loop die vdor het eerst echt door het Westland ging. Olympus- voorzitter Ruud Steuer zou het echter nog meer streekgebonden wil len zien. „De marathoncom missie is haast overwerkt, maar na een rustperiode zul len we toch al aan volgend jaar gaan denken. Ik vind dat je zo'n atletiekevenement dichter bij het publiek moet brengen en dat betekent dat je in feite door de dorpskernen, van het Westland moet kun nen. Daarvoor zullen wij ons sterk maken". Waar KNA U-voorzitter Wïm de Beer, direct na afloop van de huldiging door Naaïdwijks burgemeester De Bruin, zijn waardering over de organisa tie uitsprak en Steuer stelde dat het allemaal vlekkeloos door was verlopen, kwam er toch wel wat kritiek los van de kant van marathon-coördina tor Wim Verhoornw met als hoofdpunten het aantal vol- gers op de fiets en het par koers. Wat het eerste betreft: We hebben de mensen duide lijk gemaakt dat het hinderlijk is voor de lopers. Je zal die mensen er bewust van moeten maken. Ik vind ook dat een internationale marathon moet voldoen aan de maatstaven die daarvoor gelden. Kun je dat niet, dan zal je genoegen moe ten nemen met een lager ni veau". Het is geen verwijt aan de or ganisatoren, maar meer aan de overheid. Een afgesloten par koers vindt Verhoorn belang rijk, waarbij voor een nationa ls titelstrijd ook moet worden gezocht naar een lokatie waar snelle tijden mogelijk zijn. s Als je topatleten wil aantrek ken zul je moeten zorgen voor een snel parkoers. Want als ze daar een goede tijd lopen kun nen ze 'de boer' op. En om een goede tijd te kunnen zetten moet je langdurig een zelfde tempo kunnen lopen. Met de vele bochten in dit traject is dat niet mogelijk. Voor achter blijvers is dat ook lastig. Ze zien geen lopers meer voor zich en dat is taktisch een na deel". „Je moet het ook niet zien als een aanval op de organisatie. Die mensen hebben zich te pletter gewerkt. Daar ga ik geen kritiek op leveren. Ik pleit echter voor meer snelle trajecten en daar moet de overheid maar zijn medewer king aan verlenen. Uiteinde lijk sta ook ik een half uur in een file omdat er zonodig een nieuw streepje op een hoofd weg moet worden gezet. Kun nen ze dan voor de marathon- liefhebbers gedurende tweeen halfuur niets doen?" Maassluis Ongetwijfeld zal de herinnering aan de vorige Westland Marathon bij veel at- eten zaterdag door het hoofd hebben gespookt, toen een stralend lentezonnetje de tem peratuur gevaarlijk deed stij gen bij de start in Maassluis, Dit jaar echter pakte de com- ainatie van zon (alleen het ïerste half uur hinderlijk) en •vind aanzienlijk minder desa- treus uit De Nederlandse titel iie op het spel stond, werd in wee uur, 17 minuten en 5,3 »econden binnengehaald door Zot Vriend van HAC, voor 3arry Kneppers van AAC 2,17.20.9) en Gerard Mentink .ran Daventria (2.18.44.3). De strijd om de eer van de loogsteindigende regio-atleet sende een ongemeen boeiend /erloop, met Sjaak Hoogendijk van Fortuna Vlaardingen in ie hoofdrol. De 4i-jarige vete raan vond pas na 32 km aan sluiting bij zijn veel jongere" clubgenoot Henri Riedijk (22), die de onverwachte "coup" van Hoogendijk beantwoordde met een demarrage op de □ranjedijk- De berekende Hoogendijk liet zijn rivaal evenwel niet echt los komen, ïervond het contact op de Westlandseweg in Maassluis en bleek op de laatste 300 me er zijn capaciteiten uitstekend e hebben getaxeerd, [n de sprint liet hij Riedijk ter plaatse en ook de Schot Gra- lam Milne, die vlak voor het weetal liep. moest er aan gelo ven. Het leverde Sjaak Hoog endijk een voortreffelijk acht- iende plaats (als dertiende Nederlander en tweede vete raan) in dit sterke veld op via «en voor de omstandigheden cnappe 2.32.18. De overgelukkige Vlaardinger na afloop:"Het was inderdaad mijn plan om Henri te pakken. Hij is over ft algemeen sterker dan ik, maar op de marathon ben ik kansrijker. Toen ik er Maassluis De uitslagen van de regio-atleten bij de "Westland Marathon zijn: 18. Sjaak Hoogendijk (For tuna) 2.32.18, 20. Henri Riedijk (Fortuna) 2.32.32, 25- Henk Bronswijk (Olympus) 2.34.28, 38. Mari Paalvast (Fortuna) 2.40.31, 44. Aad Koomneef (Olym pus) 2.44.07, 48. Cees Joris- sen (Olympus) 2,44.48, 51. Martien van Vliet (Olym pus) 2,46.47, 54. Paul Mi- chiels (Olympus) 2.48.09, 62. Gerrit Langstraat (For tuna) 2.50.23, 67. Piet van der Wel (Olympus) 2.52.21. 72, Gerard Kortekaas (Olympus) 2.53.58, 77. Jan van der Gaag (Fortuna) 2.54.37, 80. Hans van Adri- chem (Olympus) 2.55.58, 85, Cees van den Boogerd (Fortuna) 2.56.43, 87. Ton Kortekaas (Olympus) 2-57.06, 89. Koos Verkade (Olympus) 2.57.53, 93. Ka- rel Leeuwangh (Fortuna) 2.58.19, 96. Martien van Marrewijk (Olympus) 2.59.55; Ed SchLarmann (Fortuna) 3,06.55; Jan Wie- laart (Fortuna); Aad van Genderen (Fortuna) 3.16.06; Jochem Kooistra (Fortuna) 3.42.43. rf'tóZ even voorbij de 30 km bij kwam, probeerde hij zelf het tempo te bepalen, zocat je je zelf kapot loopc. Dat heeft hem teveel energie gekost. Mijn schema was 2.28, maar omdat je wind en de temperatuur mij teveel parten speelden zat dat er niet in," Henri Kïedijk kwam derhalve met een lichte kater op de 20e plaats terecht, al mocht de 2.32.32 er zeker zijn. Na de misser van 1980 zette Henk Bronswijk ae iraame van snel ste atleet van Olympus '70 voort met een keurige 25e klassering in 2.34.28. De lange, 37-jarige conciërge van hei Westland College in Naaldwijk was met de ervaringen van toen in het achterhoofd zuinig vertrokken. "Ja, ik heb vorig jaar m'n les geleerd," beaamde hij, "en ik heb hier tot 30 km ingehouden. Daarna heb ik ge lopen voor wat ik waard was. Voor het weer was ik niet bang, maar wel om in elkaar te klappen." Een sterke debutant was Maassluizer Mari Paalvast (Fortuna), die in zijn eerste op treden op de 42.195 meter 2.40.31 (3ée plaats) op de klok bracht. Góed voor de dag kwa men ook de Westlanders Aad Koomneef (44e) en Cees Joris- sen (48e) met respectievelijk 2.44.07 en 2.44.48. Martien van Vliet, vorig jaar beste Olympu- satleet, stelde teleur met een 5le plaats in 2.46.47. Een ver dienstelijke 3.18.19 -ruim een kwartier sneller dan vorig jaar- bracht Tine Bronswijk van Olympus '70 nu niet ver der dan de derde plaats van het drietal dames. De span ning is altijd erg groot, als ik in het Westland loop. De zenu wen krijgen dan de overhand en dat heeft zeker een rol ge speeld," verklaarde zij aan de meet. Het nieuwe parcours viel bij de atleten - niet una- •Barry Kneppers en Cor Vriend samen door het wijde Westlandse land niem in de sraaak, omdat het meer bochten en straatstenen telde dan het oude. Langs de route was de publieke belang stelling echter groter dan ooit. daassluïsThe Green Eagles ;n Silvertown Lions hebben amen voor een schitterende inale van het basketbalsei- .oen in de derde divisie ge- orgd. In een bomvolle Olym- jiahal werd van begin tot eind ;eknokt voor de overwinning, lie uiteindelijk bjj the Eagles erecht kwam. In een zïnde- end slot werd het een nipte 2-70 zege, illusterend voor het ninieme krachtsverschil tus- en de beide ploegen. >ilvertown, gedupeerd door de bsentie van sterspeler Erik an Woerkom, kwam als un- erdog het veld in. The Eagles aarentegen was op volle ocr- jgsterkte. Zelfs Roel Pieper ^as speciaal vanuit Duitsland iaar Holland teruggekomen m dit mee. te maken. Vanaf et eerste fluitsignaal trokken te Eagles fel van leer en dat esulteerde in een 10-0 voor- :>rong.-De geroutineerde gas- »n hadden echter in Rudie an Eek een spelverdeler, die e Eagles van hun stuk bracht n door in een zeer laag tempo e bal op te brengen en Iang- urig te passen, ook het einde an de voortvarende Maasslui- i beginfase inluidde, ilvertown kwam langzaam laar zeker terug en het werd ?er spannend. Het was in die ase aan de inbreng van Aad los te danken dat de thuïs- loeg op een geringe achter and bleef. Zelfs een time-out an Jaap Boon bracht geen erandering in de wedstrijd. Het leek wel alsof men bang as om een beetje initiatief te cm en. Niemand durfde de eslissing te nemen om te bieten, terwijl we toch re- ïund genoeg hadden" sprak Green Eagles, uiteindelijk toch kampioen een zeer gelukkige Jaap Boon na afloop. Gedurende een periode van maar liefst vijf minuten scoor den the Eagles slechts twee punten tegen Silvertown twaalf. Het talrijke publiek, dat de Olympiahal bol zette van het lawaai, werd een beet je angstig toen Silvertown te recht een voorsprong nam, die bij rust gegroeid was tot vijf punten. (33-38). De tweede helft trad een herboren Eagles team het veld in en binnen drie minuten tijd was de strijd weer open. De zeer streng lei dende scheidsrechters hadden hun handen vol aan de pot, die naarmate de tijd vorderde, nog meer aan klam zweet won. Het was de ploeg uit Schoon hoven, die daar het eerst de dupe van werd, want het aan tal persoonlijke fouten (p's) liep snel op, waardoor de wis sels elkaar in vlot tempo op volgden. Hierdoor slaagden the Eagles erin om een geringe voorsprong te nemen, tot dolle vreugde van het 400 koppen tellende publiek. "We voelden ons op aat moment duidelijk bestolen door de scheidsrech ter" sprak de Schoonhovense aanvoerder Jan Faay nader hand. Om toch nog enige vuist te maken kon Silvertown niets anders doen dan toch weer de routine het veld in sturen, met het risico dat er een aantal met vijf persoonlijke fouten het veld weer uit zouden moeten. Dat gebeurde ook inderdaad, maar niet voordat het verschil was terug gebracht tot maar één punt (60-59). Het moést dus in de laatste drie minuten gemaakt worden en het was de thuisploeg, die op dat mo-' ment de sterkste zenuwen had. Onder luide toejuichingen nam men een voorsprong die met nog anderhalve minuut te spelen, groeide naar acht pun ten (70-62). Terwijl de bloemen al gehaald werden, trachtte Silvertown met een press nog een beslissing te forceren en dat lukte bijna. Na drie maal slordig balverlies van thé Ea gles werd de eindstand ten slotte bepaald op 72-70 en hij gend werden de terechte kam pioenen over de streep getrok ken. Schiedam/Vlaardingen 10 voor, 31 achter en dan ver volgens met 43 winnen, As vion is de naam en Leiden was de tegenstander. De rode streep blijft dus op veilige af stand van de lustrumvierder. Het gebrek aan aanvalskracht brak Pollux tegen Cartouche* weer op, 21 verlies derhalve. CartouchePollux 2—1 Weer werd het gebrek aan stootkracht de Pollux-ploeg fa taal, de aanval miste weer een aantal kansen die welhaast niet te missen waren, maar toch gemist werden. Een ge vaarlijk hoog ingeslagen straf- comer betekende ondanks alle protesten een 10 achter stand. Een strafpush zorgde voor de verdubbeling van dit resultaat alvorens invaller Huub -van Puffelen 21 kon scoren. Dezelfde van Fuffeïen was nog nat van het zweet daar hij net vanuit het tweede elftal meeging met het eerste. Erik Marinissen miste vlak voor tijd op welhaast ludieke wijze de kans op de gelijkma ker. Voor open doel, de doel man reeds gepasseerd, zag hij kans om tevens het doel te passeren, maar dat telt nu een maal niet. Lelden—Asvion 3—4 (3—1) Spektakel, de schouders eron der en vervolgens tot op de bodem gaan, het gelijkt alle maal op een verslag van een gewichthefwedstrijd op een oud gammel planken vloertje, maar het handelt over een hockeywedstrijd. Peter Paul van Bekkum scoorde al vroeg in de wedstrijd 01 en woelde hiermee in de kast van oude bijgeloven, geldende bij een 1—0 voorsprong. Ook nu weer bleek dat nog te gelden en nog voor dat de rust was bereikt stond Asvion met 3—1 achter, hiermee de oude mythe weer tot leven roepende. Een 'pep talk' en twee schitterende tref fers van Peter Willem Haten- boer zorgden voor 33. Vanaf dat moment verliet het geluk- sen geitje de Schiedammers niet meer en door middel van een treffer van Rob Strik werd het zelfs 34 en stond Leiden met lege handen. Schiedam - Het NOAD-viertal Jan Landsbergen, Jan Si mons, Peter van Wijk en Hans van den Broek heeft in de finale van de bekercompetitie van de afdeling Rotter dam weinig moeite gehad met Amroba, FVT en Tablo die zonder uitzondering met 6-0 klop kregen. De Schie dammers moeten om aan de landelijke bekereindstrijd te mogen deelnemen, eerst een voorronde overleven. De te genstander daarin is de winnaar van de afdeling Gelder land (waarschijnlijk het uit de hoofdklasse gedegradeer de Shot uit Wageningen). Titelverdediger De Korenbeurs had niet ingeschreven voor de bekercompetitie. vzc Schiedam - De waterpoloërs van SZC hebben de competitie goed afgesloten, de Schiedammers wisten tegen Zeus met 6-5 te win nen. De VZC'ers wonnen in eigen huis van ZPB/Unico 4 met maar liefst 10-4, Na het slechte resultaat van vorige, behaalde WIK ditmaal een overwinning, Scóm werd met 8-6 het slachtof fer. Zowel de dames als de heren van Viking leden een neder laag. De dames gingen tegen SVH met 3-2 ten onder, terwijl de heren verloren met dezelfde marge (4-3) bij Kempvis. SZC-Zeus (h) 6-5 De SZC'ers hebben de compe titie bijzonder goed afgesloten, want tegen het Nijmeegse Ze us leken de Schiedamjners nederlaag tegemoet te gaan. Want na de eerste periode ke ken zij tegen een 0-3 achter stand aan. De mannen van de scheidende Wim van der Kolk kwamen echter bijzonder goed terug. Al bleven zij tot de vier de periode tegen een achter stand aankijken. Die laatste periode began met 5-3, maar al zeer snel kwam SZC uit een numerieke meerderheid op 5- 4. De Schiedammers bleven het, in tegenstelling tot eerder dit seizoen gebeurde, proberen. Dit trachten gaf zeker resul taat, want na de 5-5 zorgde Dennis van Alphen voor de overwinning. VZC-ZPB/Unico 4 (h) 10-4 VZC vierde het kampioen schap in eigen huis met een grote overwinning op ZPB. Ook dit keer kwam de over- .winning bijzonder gemakke lijk tot stand, in de eerste'pe riode stond werd het al 4-1. Het snelheidswapen bleek ook nu weer dodelijk te zijn, want hierop had het geroutineerde ZPB totaal geen antwoord. In het verdere verloop liep VZC gemakkelijk verder weg. Na afloop werden de heren van VZC in bloemen gezet voor het behaalde kampioenschap en daarmee de promotie naar de eerste klasse van de ZRO. In die eerste klasse zullen de VZC'ers het lang niet zo ge makkelijk krijgen. Kempvis-Viking (h) 4-3 Viking had de wedstrijd tegen Kempvis moeten winnen, maar dan had het kansen wei moeten benutten. De wedstrijd kende overigens wel een inci dent. Want in de derde perio de werd een derde persoonlij ke fout van Maarten Broek niet door het jurysecretariaat opgemerkt De scheidsrechter besliste dat een gedeelte van die derde periode overgespeeld moest worden. In die tijd maakte Kempvis 4-3. In de laatste periode viel Viking wel aan, maar de kansen kon men niet benutten. WIK-Scom (h) 8-6 In de tweede periode besliste WIK de wedstrijd, want toen liepen de Vlaardingers van 3-2 naar 7-3 weg. Deze tussen- sprint gaf de Vlaardingers ge noeg ruimte om deze wedstrijd rustig uit te spelen. De Vlaar- dingse treffers kwamen op naam van Franklin Vintgens (vijfmaal), Ron Koopmans, Gert Jan Middelbosch en Cor Prook. SVH-Viking (d) 3-2 - Tegen het goed spelende SVH hebben de dames van Viking een goed resultaat behaald. In het grote- zwembad West kwam Viking wat techniek en snelheid te kort om aan het langste eind te trekken. Het gemis van Jolanda van Keulen brak de Vlaardingse ploeg ook een beetje op, daar er een ge brek was aan verse wissels. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 8