SCHIEDAi COURANT J 3 VdA wil beter contact met CDA Dierenbescherming eist meer geld van gemeente Ik neem. proef dé BLOUSES m Vlaardings echtpaar krijgt eerste boek W erkloosheid stijgt licht Raadslid voelt zich door Ben W op vingers getikt TEXTIEL BU HANS krant Leen Droppert presenteert 1 Geuzen-monument J—SSöSS55* Nieuwblad Cup Waterweg: één verrassing éénmalige partij V meisjes Omwonenden van wijkcentrum 't Nieuwelant willen minder overlast Pagina drie. Schiedamse werkgroep vraagt paddeniellers. Pagina vier. Martinit dicteert SVDPW. Pagina vijf. Coalitiepartner ziet alle eisen ingewilligd >oe i-'—A Woensdag 15 april 1981 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 105de jaargang no. 74 —•MOUW» Broeisvest 3 - telefoon administratie 268391 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 3131 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „Het col lege bemoeit zich met za ken die het niet aangaan. Wilt u in de notulen opne men dat ik het schrijven niet voor kennisneming aanneem?" Woorden van dergelijke strekking uitte PvdA-raadslid Gerard Boender naar aanleiding van een brief aan de ge meenteraad van B en W over de onschendbaarheid van raadsleden. In de brief die op de agenda van alle raadscommissieverga- deringen van deze maand is geplaatst schrijft het college dat de raadsleden weliswaar niet gerechterlijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zij in raads vergaderingen zeggen, maar dat die onschendbaarheid niet geldt tijdens commissieverga deringen. Boender wilde van wethouder Bas Goudriaan we ten wat de aanleiding was om het schrijven op de agenda te zetten. Hij vermoedde dat het te maken had met enkele vra gen die hij indertijd heeft ge steld in de raadscommissie voor personeelszaken over het uitkeren van te hoge declara ties en teveel overwerkuren aan hogere ambtenaren. Die vragen leidden tot felle reac ties vanuit de ambtenarij en Boender werd gevraagd om met bewijzen te komen. Boen der kon daar niet aan voldoen omdat hij vreesde dat zijn bron een lagere ambtenaar er moeilijkheden door zou krij gen. Wethouder Bas Goudriaan, die de zaak aanvankelijk lachend probeerde af te doen met: ik dacht dat het over ziektes ging de brief stond geagendeerd als 'immuniteit van raadsle den' bleef het antwoord schuldig. Boender verklaarde desge vraagd dat hij ernstig bezwaar maakt tegen de brief. „Burge meester en wethouders zijn net als ik raadsleden en die hoeven mij niet te vertellen wat mijn rechten en plichten zijn. Dat maak ik zelf wel uit. Ik zit in de raad voor mijn kie zers en verder hoef ik aan nie mand verantwoording af te léggen. Daarbij komt dat niet iedereen het er mee eens is dat raadsleden in commissieverga deringen niet onschendbaar zijn. Er is jurisprudentie, die zegt dat die immunitiet ook geldt in raadscommissies." De voorronde van de strijd om de tweede Nieuwsblad Cup voor de Waterweg leverde een grote verrassing op. Vierde klasser MVV'2? onthustte hun zondagcollega's van SFC met 6-0 en in de eerste ronde ont moeten zij nu op 28 april een bekende, namelijk Satelliet. De uitslagen van de overige drie voorrondewedstrijden wa ren: SVDPW-Martinit 1-4, CION-FCN'66 0-2 en GTB- HVO 1-3. Martinit speelt thuis op 28 april tegen DHS, FCN'66 uit tegen DSS'26 en HVO op eigen terrein tegen HBSS. Voor de verslagen, zie de sportpagina 5. ADVERTENTIE k«\wr> W l U -A4 t-MAV W-AS Jf. i AhNUSIMn Schiedam De PvdA wil de coalitie met het CDA voortzetten en bovendien een intensiever contact leg tussen fractieleiders met de CDA-fractie krij- Gé Brouwer en Siem P.os- gen door regelmatig over- man. Als oorzaak van de Vlaardingen Onder grote belangstelling heeft de Vlaardingse beeldhouwer Leen Droppert gistera vond zijn ontwerp gepresenteerd voor het monu ment, dat als gedenkteken voor de Geuzen op de Vlaardingse markt moet worden geplaatst Het beeld, dat drie meter hoog zal worden en dat wordt geplaatst in een ommuurde cirkel met een doorsne de van zes meter, wordt over enkele maanden ge plaatst om de eerste verzetsstrijders uit de tweede wereldoorlog te gedenken: de Geuzen-groep, die haar oorsprong in het Waterweggebied vond. Dat beeld is geen op zichzelf staand geheel; het vormt onderdeel van een stuk 'beeldtaal', zoals de kunste naar het zelf noemt, een compleet verhaal in brons gegoten. Het monument krijgt via een soort over steekplaats een verbinding met het oude deel van het stadhuis, waarin de Geuzen opgesloten hebben gezeten. Het comité, dat enige maanden geleden is opgericht om een dergelijk monument te realiseren, heeft de afgelopen weken bijzonder veel reacties ontvangen van particulieren en bedrijven, die een bijdrage wil den leveren. Niet alleen uit het Waterweggebied kwamen positieve reacties: ook uit de rest van het land stroomden de betuigingen van instemming binnen. De verwachting is dan ook, dat het benodig de bedrag bij elkaar zal kunnen komen, zelfs zon der dat men in de drie steden Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis huis aan bids een zogenaamde cer- tificatenactie hoeft te houden. Op pagina drie meer over het Geuzen-monument Gisteravond werd het ontwerp voor het monument gepresenteerd. De aanwezigen in de burgerzaal van het stadhuis had den er veel waardering voor. Ex-on derduiker^prachtmensen' Stlen en Kees Knegt krijgen het eerste boek overhandigd. Hartog Meljler (met bril) kijkt goedkeurend toe. Winterswijk Uit handen van de heer J. Bekius. voorzit ter van het Staring Instituut, hebben Stien en Kees Knegt uit de Vlaardingse Comman- derijstraat gistermiddag in Winterswijk het eerste exem plaar in ontvangst genomen van het boek 'Met de moed van de angst', waarin 'hun' ex- onderduiker Hartog Meijler zijn oorlogsbelevenissen ver telt. Die overhandiging ge beurde onder grote belangstel ling van vertegenwoordigers van dat Staring Instituut en de uitgeverij. Walburg Pers, maar vooral ook van familieleden van het bejaarde echtpaar, die voor deze gelegenheid ook uit Vlaardingen waren overgeko men. Ook gisteren weer waren er vele waarderende woorden voor hetgeen de Vlaardingse familie in de oorlog heeft ge daan; waardering die ook drie weken geleden al tot uitdruk king was gebracht, toen het echtpaar uit handen van de culturele attaché van de Israë lische ambassade, Gershon Zo- har, de hoogste onderscheiding kreeg die de stichting Yad Vashem voor dit doel heeft in gesteld. Ex-onderduiker Meij ler zei hier gisteren nog even over: „Het heeft veel moeite gekost, voor ome Kees bereid was een dergelijke onderschei ding in ontvangst te nemen. Eigenlijk vond hij dat hij niets bijzonders had gedaan in de oorlog. Het zijn prachtmen- sen." In het boek, waarin ook andere achterhoekers hun oor logservaringen hebben opgete kend, wordt de rol van de heer en mevrouw Knegt in de bijdrage van Meijler uitgebreid beschreven. Overigens is tus sen Meijler, die tegenwoordig in zijn geboorteplaats Winters wijk een bloeiende dansschool heeft, en de Vlaardingse fami lie een goede band blijven be staan. Binnenkort is het boek in de boekhandel te koop voor 22,50. Schiedam De dierenbe scherming vindt het „een grof schandaal" dat de ge meente Schiedam niets van zich heeft laten horen na een verzoek om finan ciële hulp. Hoewel de ver eniging het exploitatiete kort van het asiel aan de Har gal aan, de Hargahoe- ve, heeft weten te verklei nen, draait het dierente huis nog dagelijks met verliezen, aldus voorzitter Van Eek. De gemeente moet volgens hem finan cieel bijspringen bij de op vang van zwerfdieren Dat zou schelen. Het exploitatietekort van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren, afde ling Schiedam, wordt vooral veroorzaakt door de personele lasten van de Hargahoeve. In het asiel zijn drie mensen in vaste dienst, twee zijn er in WSW-verband gedetacheerd. Het tekort was in 1979 meer dan 90 mille, over 1980 is een tekort berekend van 64.000 gulden. Dat zou nog met onge veer de helft verkleind kun nen worden, als de gemeente een grotere duit in het zakje stak voor opgevangen straat honden. Volgens de penningmeester van de Schiedamse dierenbe scherming, Wil van Vliet, in het dagelijks leven directeur van de Bondsspaarbank Schie dam, vormt het asiel het enige concrete beïit van de vereni ging. Dat gebouw staat voor een waarde van 4,7 ton. Voor voorzitter Van Eek betekent dat, dat het bouwen van qua- rantaineverblijven alleen dan kan als daarvoor financiën op tafel worden gebracht Ook zijn er vooralsnog beperkingen ten aanzien van de viering van het 6D-jarig bestaan van de Schiedamse afdeling, in no vember van dit jaar. De vere niging zou dan vele activitei ten willen ontplooien, van die- ren-EHBO-cursussen tot fiets tochten en het oprichten van een jeugdafdeling, maar daar voor zal financiële steun van het bedrijfsleven nodig zijn. Penningmeester Van Vliet zal bedrijven gaan aanschrijven met verzoeken om bijdragen. In de begroting voor 1981 is de jubileumviering niet opgeno men, concludeerde maandag avond een lid van de afdeling. Van Eek: „Dat zijn van die luxe artikelen, na de ervarin gen van vorig jaar kan je je moeilijk veroorloven een fees tje te gaan bouwen." De dierenbescherming wil ook trachten meer leden te wer ven. Tijdens de jaarvergade ring van maandag waren er onder de 42 aanwezigen velen die daadwerkelijk wüden hel pen met diverse activiteiten. De werkloosheid in het Water weggebied blijft ondanks de normaal gesproken gunstige invloed van het seizoen stij gen. Het aantal werklozen is ten opzichte van de maand fe bruari in maart gestegen met 18. Hel aantal mannelijke werklozen steeg met 59, maar bij de vrouwen was er een me* onaanzienlijke daling met 41, Het totaal aantal werklozen dat op het arbeidsbureau staat ingeschreven bedraagt nu 3953. De vraag naar personeel in het gebied daalde van 836 naar 578. De arbeidsmarkt voor ion- geren en dan vooral voor meisjes is iets verbeterd. De totale werkloosheid onder jon geren daalde van 1370 naar 1322. Het arbeidsperspeetief voor werknemers die in de bouw willen werken blijft ongunstig. Het aanbod van personeel steeg met zestien van 273 naar 289. De vraag naar bouwperso- neel daalde van 22 naar 10. In totaal zijn nu 113 mensen werkloos in de bouw. Het aan bod van metaal personeel bleef constant. Er blijven in de deze branche voldoende mogelijk heden om aan de slag te ko men. Minder rooskleurig is de situatie voor het handelsperso- neel. De doorstroming blijft ui termate gering. Het aanbod steeg van 481 naar 487, terwijl de vraag naar personeel daal de van 15 naar 11. Voor goed geschoold kantoorpersoneel zijn er ook nog voldoende mo gelijkheden. Burgemeester W. Kieboom herbenoemd Vlaardingen Burge meester Willem Kieboom is by koninklijk besluit van 5 april herbenoemd voor een nieuwe periode van zes jaar als burge meester van Vlaardin gen. De herbenoeming gaat in per 15 mei aan staande. Kieboom zal die tweede zittingsperiode overigens niet uitzitten. Zoals hij al eerder heeft laten weten zal hij volgend jaar, in 1982, afscheid nemen van de gemeente, omdat hij dan van zijn burgemees terspensioen wü gaan ge nieten. huidige disharmonie wordt het verschil in ka rakter gezien, maar voor de eigenheid van beide partijen moet wederzijds begrip bestaan. Zo laat de PvdA dat schriftelijk we ten, nog voordat het door het CDA gestelde ultima tum afloopt. Vandaag maakt Brouwer het ant woord aan het CDA ken baar. Om de coalitie te redden wijst de PvdA er nogmaals op dat de manier, waarop Hans Konings in de gemeen teraadsvergadering van 16 maart drie moties over huis vesting indiende, niet juist wa3. Het CDA zag die moties als een regelrechte aanval op CDA-wethouder Riet Taver ne. Brouwer hield sinds die vergadering vol dat die mo ties wel inhoudelijk bespro ken moesten worden, los van Konings' persoonlijke kant tekeningen daarbij. Burge meester en wethouders heb ben inmiddels het besluit ge nomen dat de moties bespro ken zullen worden in de commissies voor huisvesting, personeel en organisatie en sociale zaken. Gezien het ge wenste contact met het dage lijks bestuur van de CDA- fractie wil de PvdA echter in overleg bepalen hoe de socia listische wensen met betrek king tot huisvesting verder afgehandeld zullen worden. Als de inhoud ervan maar besproken wordt, heeft een meerderheid van de PvdA' aan de moties zelf verder behoefte. Met intrek- van de moties komt de aan de CDA-eis tege moet De PvdA maakt nog een kniebuiging voor het CDA door van het plan af te stap pen met initiatieven te ko men tot een vestigingsbeleid voor huisartsen en tandart sen. Hierover wil de PvdA eerst met zijn coalitiepartner overleg plegen. Het CDA had geëist dat de PvdA een initiatiefvoorstel zou laten varen om de CDA-wethou der tijd te geven een derge lijk beleid te ontwikkelen. Verondersteld wordt dat hel CDA genoegen neemt met het PvdA-antwoord en zich niet zal beraden over verbre king van de coalitie. Bij het beoogde intensiever overleg tussen Brouwer en Rosman zullen ook de fractiesecreta rissen aanwezig zijn, te we ten Hans van Kleef van de PvdA en Piet Roosen van het CDA. Beiden zaten vori ge week bij de commissie so ciale zaken op de publieke tribune, naar vermoed wordt om het enfant terrible Hans Konings in de gaten te hou den. JL D^t nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, woidl zonder extra kosten bezorgd m I combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad waa ome zon I con Roti «GW*"'4 ope6En,,eWP 7g •fe^00* •dl»*" 83* i t)eie 3000 ijB da*1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1