COMMENTAAR 1 Geen zomeruitwisseling; afdeling geeft de moed op Buurtbewoners willen '°rer,as' strengere regels wijkcentrum Goudriaan noemt ISR kind met waterhoofd Veel waardering voor ontwerp Geuzenmonument HOREN EN ZIEN Ziekenomroep in problemen Steen Brons (32) te groot'' Lankhorst: Schiedam moet eens bij de buren kijken va^ Herfst en de Jong Bach in concert Deugd *o«n«aag 1S april 1381 VD/SC/WW DE ZIEKENOMROEP Schiedam (ZOS) komt in de problemen als de gemeenteraad op 27 april de nieuwe subsidieveror dening goedkeurt. Jarenlang heeft penningmeester G. Kerpels zijn begroting gebaseerd op een jaarlijkse ge meentelijke bijdrage van vijfduizend gulden, een bedrag dat ook telkenmale in de gemeentebegroting is opgeno men. Nu blijkt die jaarlijkse bijdrage lager uit te vallen dan vijfduizend gulden. Doordat de subsidieverordening met terugwerkende kracht zal gelden, krijgt de ZOS met-tekor ten te maken. De subsidie voor het komende jaar gaat zelfs helemaal aan die tekorten op. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam wil len de ZOS laten financieren door de ziekenhuizen en ver zorgingstehuizen. Wie gebruik maakt van de diensten van de ziekenomroep, moet er ook maar voor betalen, is de achterliggende gedachte. Wel is de gemeente bereid een basissubsidie te geven van drieduizend gulden per jaar en een aanvullend bedrag dat de ZOS zelf moet verdienen. Dat kan de omroep door andere subsidiegevers te zoeken. De gemeente geeft over het totaal bedrag dat de ZOS bij derden weet te vergaren nog eens tien procent extra sub sidie. De omroep kan dan maximaal zesduizend gulden van de gemeente krijgen. DIE NIEUWE VERORDENING lijkt gebaseerd op een ge zonde gedachte. Maar de gemeente laat daarbij we! enige zaken buiten beschouwing. Genoemd is al het ontstaan van tekorten ais de verordening met terugwerkende kracht gaat gelden. Daarnaast is het de vraag of de tien procent toeslag wel zinvol is. Als de ZOS optimaal gebruik van de tien-procents-regeling wil maken moet zij zelf der tigduizend gulden bijeen krijgen. Als de omroep dat voor elkaar zou kunnen krijgen, dan zou een gemeentelijke subsidie niet eens nodig zijn. DE GEDACHTE ACHTER de nieuwe subsidieverordening is begrijpelijk, hoe pijnlijk dat ook voor de ziekenomroep kan zijn. Als de gemeente echter gaat tornen aan de al in de begroting opgenomen vijfduizend jaarlijkse guldens die al door de omroep zijn uitgegeven, dan is dateen minder nette handelswijze. Het is dan ook te hopen dat de ge meenteraad af zal zien van de terugwerkende kracht van de subsidieregeling en gewoon de toegezegde vijfduizend gulden per jaar zal uitkeren. RS Schiedam De kans is groot dat de Schiedamse Ge meenschap opnieuw een afdeling kwijtraakt. De gerin ge belangstelling voor de zomeruitwisseling is er de oorzaak van, dat er in juli en augustus geen activiteiten in Italië en West-Duitsland worden ontplooid, en om dat daarmee de basis voor de jeugduitwisseling weg valt, denkt de SG-afdeling internationale uitwisseling (IU) eraan zichzelf op te heffen. Vorig jaar was het de SG-afdeling voor vormings- en ontwikkelingswerk, die het bijltje erbij neerlegde, zij het om andere redenen. Cees van der Wel (28). woord voerder van de afdeling IU, zei gistermiddag geen toe komst meer in de uitwisseling te zien, De opzet van IU om Sehiedamso jongeren enkele weken onder te brengen bij gastgezinnen in de partnerste den Udine en Esslingen, zodat zij in direct contact met andere leefgewoonten komen te staan, trekt volgens Van der Wel te weinig belangstelling meer. „Tegenwoordig kom je voor 450 gulden al heel Europa door met de trein,'* aldus Van der Wel. „En dan is mijn eigen er varing wel. dat je bij zo'n gast gezin veel beter dat andere land leert kennen dan wan neer je op eigen houtje op reis gaal, maar wie gelooft dat nou?" Hij vermoedt dat veel jongeren ervoor terugschrik ken bij een gastgezin te ko men. Het gevoel ontheemd te raken is sterk. Bovendien remt ook de verplichting om een Duitse of Italiaanse jonge re twee weken in Schiedam onderdak te bieden veel men sen af. Voor de komende zomeruit wisseling hadden zich weinig deelnemers opgegeven; zeven Schiedammers voor Italië en niet één voor Duitsland, „Wij hebben hun meegedeeld dat het niet doorgaat," zegt Cees van der Wel. „Ja, jammer, maar het is te weinig. Als je met zo'n kleine groep gaat. val je buiten de kortingen die de NS geeft. Dan worden de treinreizen duurder. Juist die kortingen maakte de uitwisse ling vroeger aantrekkelijk." Over twee maanden zal de af deling IU 2ich nader beraden over haar voortbestaan. Tenzij iemand met een fantastisch plan komt, zal Zij zichzelf waarschijnlijk opheffen. Maar Van der Wel wijst erop dat de afgelopen maanden al „vere delde propaganda" is gemaakt voor de zomeruitwisseling zo zijn er diaprogramma's op scholen vertoond en dat al les had geen succes. Ook ver sterking van de afdeling met enkele oud-deelnemers aan de uitwisseling bracht geen resul taat. De afdeling IU bestaat veer tien jaar. Tien jaar geleden meldde Van der Wel zich aan als deelnemer en sindsdien zit hij in de organisatie. Wat er ook gebeurt met de afdeling, zelf denkt Van der Wel eraan het IU-werk te staken, „omdat tien jaar lang genoeg is". Vlaardingen „Wij hebben veel te veel overlast van het wijkcentrum. Het is levens gevaarlijk voor de kinderen om op de binnen plaats te spelen met al dat glas. Echt, een wijkcentrum op deze plaats is niet mogelijk." De heer Oppenheim zou het liefst zien dat wijkcentrum 't Nieuwlant aan veel strengere regels gebonden zou worden. Omwonenden van het wijkcentrum aan de Goudsesingel on dervinden volgens Oppenheim bijzonder veel last van het wijkcentrum. De woningen van de Van Hogendorplaan, Goudsesingel, Gera niumstraat en Rozenlaan zijn zo gelegen dat dat alle tuinen en de meeste slaapkamers grenzen aan de binnenplaats van het wijkcen trum. Schiedam/Vlaardinge- n/Eindhoven Tijdens een landelijke PvdA-bij- eenkomst in Eindhoven over stadsvernieuwing heeft de Vlaardingse wet houder Bas Goudriaan de interim-saldoregeling (ISR), een steunmaatregel die onder andere voor Schiedam geldt, een kind met een waterhoofd ge noemd. En nauwelijks nog waren Goudriaans woor den zaterdag vanuit het Brabantse naar Schiedam overgewaaid, of maandag avond kwam er in zaal Irene forse kritiek op het Schiedamse stadsvernieu wingsbeleid uit de mond van Peter Lankhorst, PPR-deskundige voor ruimtelijke ordening en nummer drie van de kan didatenlijst voor de Twee de Kamer. De vraag rijst: wat is er nu weer aan de hand? Goudriaan is blij dat Vlaardin gen niet onder de ISR valt. Nu staatssecretaris Brokx de ga rant: ehu ren heeft afgeschaft, is volgens de Vlaardingse wet houder de basis onder de ISR weggevallen. Schiedam krijgt immers wel financiële steun bij de planvoorbereidingen, maar de consequenties zien er nauwelijks voordeliger uit dan wanneer procedures zouden worden toegepast zoals in Vlaardingen de zogenaamde 80-procentsregeling. Zo wordt over de stadsvernieuwing in de omgeving Mariastraat in Schiedam-West nu al gespro ken over huren van 470 gul den en of het daarbij kan blij ven, is maar de vraag. 'Bou wen voor de buurt' kan je dat niet noemen, en daar komt Lankhorsts betoog dan weer op neer. Lankhorst vindt dat Schiedam eens wat vaker naar de Rotterdamse wethouder Jan van der Ploeg zou moeten lopen om van 'hem te leren hoe je stadsvernieuwing be drijft Het getuigt volgens hem van slecht beleid, dat twee jaar na de benoeming yan Schie damse wijken tot ISR-gebie den er nog geen plan klaarge stoomd is. Na die woorden van Lank horst heeft het Schiedamse PPR-gemeenteraadslid Her man Noordegraaf dat geweten aan de vele bestuurslagen, die er in de stadsvernieuwing zijn ingebouwd tussen bevolking en B en W. „In Rotterdam heb je een organisatie per wijk, waar een projectteam met be woners, ambtenaren en exter ne deskundigen een plan maakt. In Schiedam heb je werkgroepen met bewoners en ambtenaren, die afvaardigin gen hebben in -een project team, dat rapporteert aan een ambtelijk coördinatieteam, dat op zijn beurt rapporteert aan een ambtelijke stuurgroep stadsvernieuwing, die dan weer rapporteert aan B en W. Dat is een ondoorzichtige structuur." De geluiden die op dc bin nenplaats door de jeugd wor den geproduceerd hebben een duidelijk versterkend echo-effect naar de huizen toe. Oppenheim: „De over last die wij ondervinden van het wijkcnetrum is viervou dig: lawaai door het maken of afdraaien van muziek; la waai door het luid 'converse ren' en stoeien van de bezoe kers die weer huiswaarts ke ren; lawaai, speciaal storend s'avonds en s'nachts, als ge volg van het dichtslaan van autoportieren, het starten van auto's en brommers en het knetterend rondjes rijden met brommers; de aanwezig heid op de binnenplaats van scherven van flessen en glas werk, dat door de bezoekers wordt achtergelaten, waar door het voor de kinderen levensgevaarlijk is om op de binnenplaats te spelen." Een oplossing hebben de buurtbewoners wel voor Vlaardingen „Het lijkt misschien of we er een beet je onverschillig onder zijn, maar dat is zeker niet het geval. We zijn zeer onder de indruk. Het ontwerp zoals de kunstenaar dat heeft ge maakt is bijzonder fraai." Zo verwoordde een van de aanwezigen in de burgerzaal van het stadhuis gistera vond het vrijwel algemene gevoelen. Het monument voor de 15 Geuzen, die op 13 maart 1941 op de Waalsdorpervlakte zijn gefusilleerd, wordt niet zo maar een beeld, zoals er al zo veel in de stad staan. Kunste naar Leen Droppert heeft een project in gedachten, dat heel wat emoties los kan maken; een lopende figuur, die diverse gemoedstoestanden in zich heeft: verzet, protest, angst, onzekerheid en dood. De fi guur moet worden geplaatst in een cirkelvormige ommuring, waaruit als een soort over steekplaats met tragische, zwarte banen een weg voert naar het poortje onder de trap van het Vlaardingse stadhuis, de plek waar de Geuzen des tijds na hun arrestatie heen zijn gebracht. Op die over steekplaats komen twee afge hakte voeten, als symbool voor het abrupt beëindigde leven. Droppert zegt in zijn toelich ting op het ontwerp er zelf van, dat hij het accent wil leg gen op actieve bewustmaking dan op passieve herdenking. De kunstenaar heeft 'heel di recte beeldtaalgebruikt: „geen substituut van de mens of het menselijk gebeuren, geen plaatsvervangend sym bool. Heel bewust is gekozen voor een lopende figuur 'om niet stil te staan'. De onherroe pelijkheid om dor te gaan met de boodschap. Eén hand waar schuwend, bezwerend om- hooggeheven, de andere beur telings het eigen kwetsbare lijf beschermend of als een vuist Zo moet, in grote lijnen, het monument er uit gaan zien. Het krijgt een plaatsje op de Vlaar dingse markt, links naast de Grote Kerk, als men het bekijkt met de rug naar het stadhuis. in verweer. Monddood ge maakt en gehavend, tot letter lijk het leven werd afgesne den." Aanzienlijk Er was tijdens de vergadering van het Geuzen-comité gister avond niet alleen waardering voor de kunstenaar, die uitein delijk voor het maken van het monument is uitgenodigd; de aanwezigen waren ook tevre den over de bijdragen die tot nu toe al zijn binnengekomen. Particulieren en bedrijven hebben al een aanzienlijk be drag binnengebracht, dat de penningmeester van het comi té overigens nog niet wil noe men, onder meer omdat er een aantal bedragen wel zijn toe gezegd, maar nog niet echt binnen. Wel liet een van de comitéleden doorschemeren, dat al meer dan de helft van het benodigde geld binnen is. Overigens zal voor het realise ren van het monument meer geld ncdig zijn dan men in eerste instantie veronderstel- de. Het totale bedrag zal zeker ruimschoots een ton over schrijden, zo is officieus de verwachting, maar dezer da gen zal een preciese kostenbe rekening worden gemaakt. Het duurt overigens zeker nog wel een jaar, voor het monu ment op de Vlaardingse markt kan worden geplaatst. Inmiddels zijn bijdragen voor de realisering van het Geuzen- monument nog steeds welkom via postgirorekening 557557 ten name van het Geuzenco- mitj^ Vlaardingen. ogen. Oppenheim: „Een ver bod op activiteiten die door hun aard geluidoverlast ver oorzaken. Er moet en verbod komen om na 11 uur s'a vonds muziek ten gehore te brengen, verder moet het verboden worden om s'a vonds na elf uur met motor voertuig of brommer op de binnenplaats te rijden en er moet een verbod komen om flessen en glazen op de bin nenplaats achter te laten." De buurtbewoners hebben in een brief aan het college van burgemeester en wethouders om deze maatregelen ge vraagd. Uitvoering van de wensen van de buurtbewo ners zou zondermeer inhou den dat nog maar weinig ac tiviteiten in het wijkcnetrum zouden kunnen paats vinden. Inmiddels is er ook al over leg geweest tussen de bewo ners van de omliggende stra ten en het wijkcentrum. De heer Oppenheim was niet ontevreden over het overleg: „Ik moet zeggen dat sinds twee weken de geluidover last van brommers geheel is verdwenen. Het overleg met het wijkcentrum is heel pret tig geweest. Een aantal we ken geleden was de overlast zo erg dat we een nog veel kwaaiere brief naar de ge meente wilden sturen dan de brief due we nu uiteindelijk hebben geschreven. Na over leg met het wijkcentrum hebben wij besloten om een iets mildere brief te schrij ven." De buurtbewoners zijn zeker niet tegen een buurt huis, alleen de plaats waar het wijkcentrum nu staat vinden zijn onaanvaardbaar. Graag zouden zij zien dat er een centrum op een andere plaats in de wijk zou komen. Verantwoordelijk wethouder Cees Bot in een reactie: „Ik heb kennis genomen van de brief en ik denk dat er op korte termijn wel een ge sprek kan worden gearran geerd tussen de wijkbewo ners, mensen van het wijk centrum en de gemeente. Dan zullen we alles nog eens op een rijtje gaan zetten en kijken wat er aan gedaan kan worden." Opbouwwerker Ron Koc- voets onderschrijft de proble men waar de omwonenden mee zitten: „Geluidoverlast is een veel geuitte klacht. Juist de activiteiten die het hardst nodig zijn, activiteiten voor de jongeren, gaan vaak gepaard met het nodige en veelal niet te voorkomen la waai. We kunnen de conclu sie trekken dat het huidige pand ongeschikt is voor acti viteiten, die we geacht wor den en ook willen houden." De hoop op een nieuw wijk centrum kunnen de bewo ners wel vergeten. De reali sering ervan is uitgesteld tot na 1986. De uiterst precaire financiële situatie van de ge meente is hier de oorzaak Sinds jaren treden Erik Herfst en Jasperina de Jong weer eens samen op. „Tussen zomer en winter" heel dat cabaretprogram ma. Een show die overal de beste kritieken kreeg en die die lof ook meer dan waard is. De première vond plaats in het Nieuwe de la Mar- theater. Teksten van Ivo de Wijs en Eric Herfst staan borg voor een avond vol amusante spot over van alles en nog wat. Van avond komen zij in het Schiedamse Passageth ea ter. De kaartjes kosten 20.—, ƒ17.50 en ƒ15.-. Met een CJP of een pas 65+ is er een lager tarief. Het begint om kwart over acht. Veel werk van Johann Sebastian Bach staat er deze week op de Vlaardingse iunehconcertagenda. De in deze tijd vaak in de belangstelling staande componist schreef voor dit orgelconcert een fuga in Bes, in D, in C en drie relegieuze orgelwerken. Verder speelt Aad Zoutendijk een werk van de Neder landse componist van den Kerckhoven. Het lunchcon cert begint om kwart vóór en eindigt om kwart over één. De toegang tot de Grote Kerk op de Markt in Vlaardingen is gratis. Als je als ouvreuse in een sex-bioscoopje werkt kom je zonder twijfel vaak in aanraking met de minder mooie kanten van het le ven, Tenminste, dat zou je denken... Bij Simone Barbes is dat anders. Zij wijst iedere avond trouw de bioscoop- gangers hun plaats in het filmzaaltje aan de Parijse Rue de La Gaité, maar pro beert datgene wat er op het doek vertoont wordt geen invloed op haar deugdzaamheid te laten hebben. Een vermoeiende strijd voor het behoud van de deugd en de kuisheid. Met een voorspelbaar ein de... Morgenavond in dc* filmzaal van de Vlaarding se Filmliga aan de Hoflaan 12 wordt deze film van de Franse cineaste Marie Claude Treilhou om 20.30 uur vertoond. De entree bedraagt drieëneenhalve gulden. Kerkhoven worden over het algemeen gezien als naar geestige en morbide verblijfplaatsen. Wie aan deze voor de hand liggende sentimenten voorbijgaat zal ontdekken dat begraafplaatsen heel mooie, koele en rustieke wan delparken kunnen zijn. De serene stilte die tussen de grafstenen heerst is er niet alleen uit piëteit voor de ge storvenen, maar geeft ook de bezoeker wat rust en tijd om de drukke stad even te ontvluchten. De Algemene Begraafplaats aan het Emaus zal na l ja nuari 1983 njet meer gebruikt worden. Momenteel wordt er alleen nog in familiegraven ter aarde besteld. Het oer-Vlaardingse „achter de molen" zal over een tijd je alleen nog als monument dienst doen. Temidden van de hier* en daar wat groen uitgeslagen grafzerken en het overdadige, goed onderhouden groen staat op het kruispunt van twee paden het bronzen beeldje van een treurende vrouw. Een ingetogen en pas send kunstwerk, De belgischo kunstenaar Willy Kreitz maakte het beeld in 1964. advertentie GEVESTIGD TE VLAARDINGEN Mr. A. ROELOFS advocaat en procureur Kantoor mrs. Verstegen-Kettlitz, Roelofs. Van der Boom en Kleiberg-Koch, Schiedamseweg 59a. 3134 BB VLAARDINGEN. TEL. 010—351465 en 356927

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3