Vlaardingers komen in actie tegen kernwapens Nonchalance van Brouwer Spijker op de kop Brouwer verkapt affaire- Konings je hoort je oren doof WW De waanzin ten top9 Jeugd veegt Nieuwland schoon Postkantoren eerder dicht Vervolg voorpagina Veiling „ARGUS" HELPT U HOREN EN ZIEN! Tevens krijgt u een toestel 14 dagen gratis op proef „ARGUS" B.V. OPTIEK - HOORTOESTELLEN DE ANGST OM VUILE WAS was bulten te hangen kan men sen tot bedenkelijke daden lelden. In de gespannen situa tie, waarin de gemeenteraadsfractie van de PvdA In Schie dam nu verkeert, geeft fractievoorzitter G. Brouwer er geen blijk van zijn partijbelangen goed te behartigen. Hij komt zelfs tot misleidende uitspraken, die gezien de ernst van de zaak geen leugentje om bestwil meer genoemd kunnen worden, maar hoogst kwalijk zijn. De PvdA-tractle In Schiedam heeft In meerderheid het be sluit genomen een Hd uit eigen kring, J. Konlngs, te verzoe ken de gemeenteraad te verlaten. De socialisten hopen daarmee het vertrouwen van het CDA In de coalitie te her stellen. De PvdA doet na een door het CDA gesteld ultima tum meer concessies aan zijn coalitiepartner en Konlngs wordt gezien als veroorzaker van het zo genoemde ge zichtsverlies. KONINGS KWAM EEN JAAR GELEDEN In de PvdA-fractle. Hij had voordien een bestuursfunctie bekleed In de Schle- damse afdeling van de partij en maakte begin 1979 naam, samen met de huidige afdelingsvoorzitter H. G. Bakker, door kritische kanttekeningen te plaatsen bij het Sehie- damse museumbeleid. De ernst van dia zaak, waarin zelfs landelijk PvdA-lelder drs J. den Uyl zich mengde, vindt nu zijn weerslag in het PvdA-varkiezingsprogramma Weer werk. Dat terzijde. Konlngs zatte zich er vorig Jaar toe aan, na zijn "noeming tot raadslid, alle notulen van fractie-, bestuurs jn leden vergaderingen na te pluizen en hij kwam tot een lijst van 120 punten die nog afgehandeld moesten worden. Daarbij refereerde hij aan de 'basis voor het beleid' van de PvdA/CDA-coalltie en hij signaleerde, dat daarmee nog weinig gedaan was. Konlngs werd een lastige klant. An ders gesteld: da coalitie kon niet tegen zijn kritiek. Konlngs spaarde ook de eigen wethouders niet. Tevens had hij aanmerkingen op het beleid van de CDA-wethouder, M. A. C. Taverne-van Campen. Hij werd ervaren als een en fant terrible, en toen het CDA ging dreigen met verbreking van de coalitie, werd hij gezien als 'druppel van de be taamde emmer', zoals PvdA-fractleleider Brouwer hem noemt. DE PVDA HEEFT ER VORIGE WEEK en begin deze week moeilijke vergaderingen mee gehad, lastiger dan ooit. zo mogen wij uit het ongekende stilzwijgen der fractieleden opmaken. De zaak Is er dan ook naar. Een partij, die een eigen gemeenteraadslid weg wil sturen, besluit zulks niet tussen neus en lippen door. Het is overigens niet aan de PvdA-fractia om Konlngs daartoe te bewegen, dat beho ren volgens PvdA-tradltle de leden te doen, en dat ver klaart de onenigheid tussen plaatselijk bestuur en fractie. Hoe bedenkelijk het besluit van de PvdA-fractie jegens het eigen raadslid Konings ook Is, minstens zo verontrustend Is het optreden van fractieleider Brouwer. Maandagnacht deelde hij mede, dat er In de voorafgaande fractieverga dering niet over Konings was gesproken, volgens hem slechts over het CDA-ultlmatum. Brouwer zei letterlijk: „Waar doel ja dan op? Over Konlngs? Dat is nieuw voor mij." De dinsdagmiddag erna moest Brouwer toegeven dat wèl over Konings was beraadslaagd. Brouwer excu seerde zich voor de verdraaiing der feiten door te wijzen op het 'schadelijk gezicht voor de partij' als een en ander aan de grote klok zou worden gehangen. Ook liet Brouwer zich ontvallen dat 'openheid niet per definitie een fantas tisch goed Is'. Die uitspraak Is frappant in het licht van de door het PvdA-bestuur aangezwengelde discussie over openbaarheid In Schiedam. BROUWER GING NOGMAALS IN DE FOUT. Gistermiddag ontkende hij, dat de PvdA-tractie Konings kwijt wil. Dat besluit heeft de fractie evenwel, maandagavond, mei 12 van de 17 stemmen voor zulk een voorstel, genomen. Brouwer zei nl^t dat hij daar geen mededelingen over wil de doep, nee, hij ontkende. Tegen beter weten In, Voor een fractievoorzitter Is dat een uiterst verfoeilijke daad, waarmee hij het vertrouwen inhemophet spel heeft gezet. KK het VLAARDINGSE INSPRAAKBUREAU heeft met haar eerste aanzet voor een evaluatie van de inspraakprocedu- res rond de verkeersplannen in de stad de spijker op de - kop geslagen. De inspraak moet anders, zo staat in de eer ste hoofdstukken die zijn uitgekomen te lezen. En dat geldt dan hoofdzakelijk voor grootschalige inspraakpro- I1 jecten, zoals we die de afgelopen maanden rond het ver keer hebben gezien. De methode, zoals die In de inspraak verordening wordt aangegeven, voldoet niet meer op het t moment dat het gaat om een groot project met gevoelige aspecten, zeker als er ook politieke strijdpunten mee gaan spelen. Eigenlijk was ledereen, die de inspraakprocedures de afge- l lopen tijd gevolgd heeft, er ai achter dat het op deze ma- 5 - nier niet gaat. Er is teveel geharrewar, teveel onduldetijk- r held en teveel spraakverwarring geweest. Het is echter - een zeer goede zaak, dat dit nu ook keihard In een ambte- -j lijke nota vastgelegd zal worden. r DE AMBTENAREN HEBBEN méér dingen scherp gezien. Zij i willen In de komende tijd grote duidelijkheid over de vraag i wat je aanmoet met inspraak bij onderwerpen, die politiek zo gevoelig liggen dat al vantevoren duidelijk is dat de re- suitaten van de Inspraak niet doorslaggevend zullen zijn. Dat Is In de afgelopen periode Inderdaad het grote knel- ipunt gebleken. Het beantwoorden van die vraag kan wel r eens het belangrijkste element blijken te zijn In de evalua- tie, die nu op gang komt. We zijn bijzonder benieuwd, wél- ke conclusies hieruit straks getrokken kunnen worden. 1 Het is immers duidelijk gebleken, dat het bedrijven van r partijpolitiek strijdig kan zijn met het verlenen van in- r spraak, met de bedoeling van de resultaten van die ln- s spraak optimaal gebruik te maken. Toch heeft iedere poll- tleke partij die Inspraak hoog in het vaandel staan. Het kan daarom nog een boelende discussie worden. I- PH donderdag 16 «pril 1961 VD/SC/WW Vlaardingen „Die sfeer tegen kernbewapening is nu al sluimerend aanwe zig. Dat blijkt onder meer uit een opiniepeiling van het interkerkelijk vredes beraad (IKV). Zelfs als je de resultaten zo ongunstig mogelijk uitlegt, is nog iets meer dan de helft van de Nederlandse bevolking tegen kernwapens. Waar het ons om gaat dat die groep die duidelijk nee te gen kernbewapening zegt steeds groter wordt. Zodat regering en parlement er in ieder geval aan het eind van het jaar er niet meer omheen kunnen wanneer beslist moet wor den over de plaatsing van nieuwe atoomwapens. Want als de overgrote meer derheid van het Nederlandse volk zegt: we moeten die rom mel hier niet meer, dan moe ten regering en tweede kamer ook wel. Doen ze het niet dan is onze parlementaire demo cratie volkomen ongeloof waardig. Ikzelf denk dat de balans naar de goede kant zal uitslaan. Want werden tegen standers van atoomwapens en kele jaren geleden nog uitge maakt voor linkse rakkers of halfgare idealisten, tegenwoor dig ontmoet je veel meer be grip." Aan het woord is Riet Egger- mont, één van de initiatiefne mers van het comité Vlaardin- gen tegen kernbewapening (correspondentie-adres: Van Aerssenstraat 29). Het comité bestaat uit mensen van ver schillende politieke kleur en wil geen enkele binding met een partij. Wel zal steun wor den verleend aan anti-kem- wapenacties, zoals die onder meer door het IKV en 'Stop de neutronenbom' worden gehou den. Politieke en of religieuze achtergrond is volgens de ini tiatiefnemers van geen enkele belang. ,,Wij willen alle Vlaardingers bundelen die tegen de kern wapens zijn. Hoe meer hoe be ter stelt Dick Glasbergen. „Politieke kleur is daarbij niet belangrijk. Dat is bijvoorbeeld een handicap van het IKV. Die organisatie doet geweldig veel tegen atoomwapens, maar het blijkt dat voor veel men sen de drempel te hoog is om zich daar bij aan te sluiten. Het is een christelijke club en dat schijnt sommige mensen af te schrikken. De kern van het comité bestaat uit zo'n twintig mensen en die zijn het heus niet op alle vlakken met el kaar eens. Daar zitten mensen tussen die vinden dat wij uit de NAVO moeten, anderen zijn pacifist, maar één ding hebben allen gemeen: de kern wapens moeten uit ons land; hoe sneller, hoe beter. Die ver schillen zijn ook niet belang rijk. Je kunt wel proberen op alle punten op één lijn te ko men, maar daar gaat veel te veel tijd inzitten en dan ge beurt er nog niets." Zaterdag kon de Vlaardingse bevolking kennismaken met het comité dat op het Liesveld een kraam had ingericht met informatie over kernbewape ning en de daaraan gekoppel de bewapeningswedloop. Het comité is van plan daar voor lopig tot aan de verkiezingen mee door te gaan. Hoewel het comité geen enkele binding met welke partij dan ook wil hebben geeft het de kiezers toch wel in overweging om bij het bepalen van een keus de kernwapens een hoofdrol te laten spelen. Angst „Want het is toch wel de waanzin ten top", verkondigt Tonneke Verwaard. „Er komt geen einde aan. Breidt het westen zijn kernwapenarse naal uit, dan komt daarop on middellijk een antwoord van het Oostblok en omgekeerd. En het wordt steeds duidelij ker dat hier in West-Europa de klappen gaan vallen. Uit angst voor elkaar blijft die be-, wapeningswedloop maar door gaan. Waar ik me trouwens zo over kan opwinden is dat mensen ons verwijten dat wij van die angst gebruik maken. Maar ze vergeten dat die wa pens er ook zijn om elkaar bang te maken. Zo van als jul lie je rustig houden, dan ge bruiken wij ook geen kernwa pens. De NAVO zou dus wel van die angst gebruik mogen maken en wij met? We moeten niet vergeten dat als er iets fout gaat onze kinderen wel de dupe zijn. Gelukkig spreken steeds meer mensen zich uit tegen kernwapens. En niet al leen in ons land, maar overal ook in Oostbloklanden." Eén van de belangrijkste doel stellingen van het comité is het voorlichten van de bevol king over het kernwapen- vraagstuk. Ervoor zorgen dat de mensen goede informatie krijgen over de bewapenings wedloop en de mensen laten zien dat er vaak met cijfers wordt geschermd, waarvan je je moet afvragen of die wel juist zijn. Hoe de vork precies in de steel zit, weet ook Henk Bonjernoor niet. Goochelen Wat hij wel weet is dat toen hij een tijdje geleden op een politieke bijeenkomst van mi nister van defensie Pieter de Geus een ontwijkend ant woord kreeg toen hij vroeg of (v.l.n.r) Tonneke Verwaard, Henk Bonjernoor, Dick Glasbergen en Riet Eggermont: we moe ten die rommel niet... in de Verenigde Staten al was beslist over de aanmaak van de nieuwe middellange af stand kernraketten, waarover de kamer in december moet beslissen of die ook op Neder lands grondgebied worden ge plaatst. „In lange volzinnen zei de minister dat hij bewonde ring heeft voor de Amerika nen die toch maar te weten komen over wat voor wapens de Russen beschikken, maar een antwoord op mijn vraag kreeg ik niet. Je kunt infor matie achterhouden en prima goochelen met gegevens over kernwapens; ze net zo uitleg gen dat mensen zeggen: als de verhoudingen zo liggen dan moet het maar. Ik vraag me echter af of wij de juiste cijfers te zien krijgen Wel weet ik dat de bewapeningswedloop enorm veel geld opslokt. In alle landen wordt geschermd met de leus 'werkloosheid'. Als al het geld dat aan kernwa pens wordt besteed in andere mdusrtien wordt gepompt kunnen nog veel meer mensen aan het werk..." Vlaardingen De Vlaarding se postinstellingen zullen Goe de Vrijdag 17 april al om 17.00 uur gesloten zijn. De avondo penstelling komt op die die dag te vervallen. De openstel ling op zaterdag 18 april blijft ongewijzigd. De gemeentelijke diensten en bedrijven in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn maandag 20 april gesloten. Het is dan twee de paasdag. Schiedam Vijftig Nieuw- landse kinderen hebben giste ren laten zien hoe schoon de wijk eruit zou kunnen zien Gewapend met bezems, pa pierprikkers en grote afval bakken trok de Nieuwlandse jeugd vanaf de Jeugd haven de buurt door, daarbij bijgestaan door mensen van de plantsoe nendienst, de milieucontro leur, en een politieagent. De stoet die om twee uur vanaf het pleintje voor de Jeugdha- ven in de Albardastraat ver trok, trok veel bekijks in de Kinderen uit Nieuwland trekken vegend en prikkend de wijk door. wijk. Spandoeken moesten de buurtbewoners en opgehouden automobilisten duidelijk ma ken waar het om ging. Dat hier en daar ondanks de vijftig bezems toch een hoopje vuil bleef liggen deed aan de bedoeling van de jonge straatvegers niets af De PvdA-fractie heeft er drie vergaderingen voor no dig gehad om uit de omstre den zaak-Konings te komen. Kort na de raadsvergadering van 16 maart was er bij een evaluatie weinig meer aan de hand, dat dat men vrijwel unaniem afstand nam van Konings' persoonlijke op merkingen over enkele mo ties. Een kennelijk noodza kelijke tweede evaluatie bracht aan het licht, dat en kele PvdA'ers zeer geschrok ken waren van het CDA-ul- timatum en daarom het hoofd van Konings eisten. ADVERTENTIE Komt er een man bij een reisburo. Hééft net een leuk ^meevatertjegehad.dusdiewilweleensopvakantie - v haar een exotisch land met veel paimen en brede witte stranden Zeggen ze: waarom gaat u niet lekker naar Tunesië? Prachtige stranden, palmen in overvloed vanaf £644r per week p,p. voor bijvoorbeeld een 2-kamer appartement met 3 personen in Ciub Ramses. Houdt u tenminste wat geld achter de hand voor. een extraatje. "v" Schiedam, G.Vcrboonstraat 17-21,010- 266077; Vlaardingen, Liesveld143,010-349522. HOWND JNTBHUROtMl Reisburo Fractieleider Brouwer heeft onze krant bijzonder terug houdend geantwoord. Hoewel hij maandagnacht toegaf dat er niet over Konings gesproken was, gaf hij dinsdagmiddag toe van wel. Na de opmerking: „Dat lijkt wel jokkebrok, is de kwestie dan zo zwaarwe gend?", zei Brouwer: „Het is in die zin zwaarwegend dat het schadelijk voor het gezicht van de partij zou zijn, als een en ander naar buiten kwam." Geconcludeerd mag worden, dat als Konings aan de leiband van de fractie was gaan lopen, hetgeen Brouwer na de raads vergadering in maart ook be oogde, er dan niets aan de hand was geweest De fractie had dar» geen reden tot ge heimzinnigheid gehad. Kenne lijk heeft Konings zich dus niet onderworpen. Hij heeft zich steeds kunnen beroepen op het verkiezingsprogramma, „Ja. Het is een veronderstel ling, ik zou niet weten waar je het vandaan haalt." Je ontkent omdat je het een veronderstelling noemt Als het nu geen veronderstelling zou zijn, maar gevoed door fei ten, zou je dan ook ontkennen? „Hoor eens, ik begrijp niet hoe je eraan komt." Je ontkent, dat betekent dus dat de fractie wil dat Konings blijft? „Dat moet je de fractie vragen, ik kan niet in hun zielen roe ren. En trouwens, als ik daar wel in zou roeren, doen zij dat in de mijne, en dan kan ik morgen wel aftreden. Zo ligt dat De feiten leren, dat Brouwer opduideUjkefractiebesluiten niet wil ingaan. Het verzoek aan Konings om te vertrek ken is bij stemming gedaan. Vóór zijn vertrek waren wet houders Zijdeveld, Sclieercs en Posthoornen voorts Jan Si mons, Lou van der Stel, Peet van der Lubbe, Aad Wiegman, Hans van Kleef, Huub de Rui ter, Arie Verlinde. Arie van Loenen en ook Gé Brouwer. Voor behoud van Konings stemden Nikolaj Dïelemans, Ton de Vos, Jos van der Lugt en de omstredene zelf. Van stcmmingonthieldzichJantje Boonstra. door Kor Kegel dat almaar niet werd uitge voerd. Maar ook dat Konings op de oude eigenwijze voet voort zou gaan, was voor de fractie geen reden geweest er zo stilzwijgend over te doen. Men nam immers aan dat hij toch niet te beteren was. Naar het scheen was er dus iets aan de gang dat ernstiger was, en dat blijkt de vertrouwens kwestie te zijn. Recht op de man af vroegen wij gistermid dag Gé Brouwer: Wil de fractie van Konings af? Na doodse stilte: „Hoe kom je daarbij?" Tja... Wil de fractie van Ko nings af? „Oh, dat is een veronderstel ling van je. Dan ontken ik." Je ontkent dat de fractie Ko nings kwijt wil? Evangelische Volkspartij De dinsdagavond opgerichte afdeling Schiedam van de Evangelische Volkspartij (EVP) heeft als voorlopig voorzitter Wim Fieggen, voor heen bestuurslid van de CDA- jongerenorganisatie in Schie dam. Vice-voor2itter is Bep Schotting-Hazelzet, secretaris Willo Donkers, penningmees ter Annet Hoffenaar en als vijfde bestuurslid Aad Nobel. Naar verwachting wordt in september het definitieve be stuur gekozen. De EVP heeft in Schiedam nu achttien leden, van wie de helft uit het CDA afkomstig is en een kleiner aantal uit de EPV. N. Dielemans Nikolaj Dielemans heeft zich teruggetrokken uit het dage lijks bestuur van de PvdA- fractie in de Sehiedamse ge meenteraad. Hij wordt in dit fractiebureau voorlopig niet opgevolgd. Als reden voor Dielemans'vertrek heeft frac tieleider Gé Brouwer opgege ven dat er politieke menings verschillen waren alsmede on enigheid tussen Dielemans en fractiesecretaris Hans van Kleef. Naast Brouwer en Van Kleef heeft Aad Wiegman zit ting in het PvdA-fractïebu-4 reau. H.van Vliet Uit handen van Vlaardingens burgemeester Wim Kieboom ontving Huibregt van Vliet vanmiddag de zilveren ereme daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau ter gele genheid van zijn veertigjarig dienstverband bij Vlaardingen Oost Bedrijven, het voormali ge HVO. Momenteel is de 57- jarige Van Vliet groepschef van de bankwerkerij. In 1941 is de jubilaris begonnen als leerling-bankwerker. Ruim twintig jaar is Van Vliet al ka derlid van de industriebond CNV en sinds 1967 ts hij onaf gebroken bestuurslid van het sociaal fonds HVO. ADVERTENTIE Wilt u weer alles horen zoals vroeger? De moderne techniek maakt dat mogelijk zonder dat een ander het ziet. OPTIEK „ARGUS" voor alie soorten KONTAKTLENZEN Lid A.N.V.C. ARGUS' audiciens demonstreren u de nieuwste hoortoesteilen van PHILIPS, AUDIUM, OTICON, WIDEX, SIEMENS enz. Speciaal aan uw gehoor aangepast. Schiedam Oranjestraat 19 Telefoon 010-266431 Maassluis - Koopcentrum Koningshoek - Telefoon 01699-19039 Vlaardingen De filatelisten-' vereniging Vlaardingen en omstreken houdt in de grote zaal van Triangel de maande- lijke postzegelveiirng. Meer dan 100 kavels Nederland en overzee komen onder de ha mer van de veilingmeester. Dinsdag 21 april kunnen be langstellenden vanaf 20.00 uur terecht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3