SCHIEDAMSCHE COURANT PvdA-fractie pleit voor huurbelasting J 't Nieuwelant: nieuw wij kcentrum noodzakelij k Ik neen dé proef krant T" Scheeres ziet geen geldgebrek bij de ZOS Gratis met de bus naar danspremière Zuid wil geen leerling bouwplaats aan Hoofdstraat Geuzen krijgen straatnamen in Woudlioek-Noord Vlaardingers dronken achterstuur Kraandrijver overleden na val van trap n sl föPglBj TEXTSELBUHANS A moest de politie op treden tegen een 19-jarige jon geman uit Vlaardingen. De man bestuurde een wagen on der invloed van zeer veel alco drie en Bij problemen kan meer subsidie worden gevraagd bikini's i iiiiiiiii 'Stadsvemieuwingshuren maximaal 360' Nep-vader steelt boodschap pentas Woensdag 22 april 1981 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 79 Broe revest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Idachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in Maassluis zit goed in't vertier. Hu circus Holiday weer. Pagina drie. Wie kletst er nog tijdens het vrijen, zo vraagt het Humanistisch Verbond zich af. Pagina vijf. Plus de rubrieken Horen Zien en Tussen Haakjes. Piet Roosen: „De enige winst die de ziekenomroep maakt bestaat uit blijde gezichten." Rainier Scheeres: „Ik zie geen problemen voor de ziekenomroep; ze zullen het alleen wat sobertjes aan moeten doen." Maassluis Ter gelegenheid van de wereldpremière van 'Diminuendo' laat het Neder lands danstheater op 7 mei een bus rijden van Maassluis naar het Circustheater in Scheve- ningen. Mensen die bij de VVV in Maassluis een kaartje hebben gekocht kunnen van het gratis vervoer gebruik ma ken. Het danstheater is tot de extra serviceverlening overgegaan omdat het nauwelijks meer in de provincie optreedt Voor heen werd altijd een uitgebrei de toernee gemaakt en hoef den de mensen in de kleinere steden en dorpen niet zover te reizen naar de voorstelling. Veel kleinere theaters hebben echter niet voldoende facilitei ten om het danstheater te her bergen en daarom is nu beslo ten om het publiek maar met de bus op te halen. Afhanke lijk van de resultaten bekijkt het theater of het busarrange ment voortgezet kan worden. Schiedam 0c ziekenom roep Schiedam (ZOS) kan aankloppen bij de gemeente als zij door de nieuwe subsi dieregeling in de problemen komt. Dat heeft financieel wethouder RelnJer Scheeres laten weten op vragen van het CDA-raadUd Piet Roos- en in een vergadering van de commissie voor financies en economische zaken. Scheeres zei gisteravond niet de indruk te hebben dat de omroep het financieel zo moei lijk zal krijgen dat het functio neren inderdaad in gevaar komt „Dat is mii althans uit niets gebleken," aldus wethou der Scheeres gisteravond. In onze krant van 9 april liet ZOS-penningmeester Gerard Kerpels weten dat die moei lijkheden wel degelijk zouden ontstaan. „De begroting van de ZOS is altijd afgestemd op de vijfduizend gulden per jaar die ook telkens in de gemeentebe groting zijn opgenomen," aldus Kerpels toen. Die vijfduizend gulden dreigt de omroep niet te halen als de nieuwe regeling in werking treedt De gemeente schenkt een basisbedrag van driedui zend gulden en daar bovenop nog eens tien procent van het bedrag dat de omroep zelf weet te vergaren. Daarmee wil de gemeente de ZOS stimule ren om elders geld te gaan zoeken. Aanstaande maandag komt de nieuwe subsidieverordening in de gemeenteraad en het ziet ernaar uit dat het voorstel van B en W de raad ongeschonden zal passeren. Tijdens de behan deling in de verschillende ge meentelijke commissies was dat beduidend anders. Met name het CDA had grote pro blemen met het voorstel. Men vreesde dat de ZOS zelfs zou moeten stoppen. Piet Hoosen hield gisteren vast aan de eerder door zijn partij ingebrachte bezwaren. „De enige winst die de ziekenom roep maakt, bestaat uit blijde gezichten. Ik vind dat we daarom het voortbestaan van de omroep mogelijk moeten maken," aldus Roosen, die er ook voor pleitte de verorde ning niet met terugwerkende kracht te laten gelden tot 1977 omdat al die jaren al rekening is gehouden met vijf mille. Uiteindelijk nam Roosen ge noegen met de mededeling van wethouder Scheeres dat de omroep bij problemen altijd opnieuw bij de gemeente aan kan kloppen. ADVERTENTIE zomer zonni MEISJES mt116/1S4 Schiedam De verzetshelden, naar wie in deelplan 2 van Woudhoek-Noord straten zouden worden vernoemd, zullen zestien Geuzen en drie februaristakers zijn. Volgens B en W van Schiedam gaat het hier om mensen, die het hele verzet in de Tweede Wereldoorlog stellig symboliseren. Op 13 maart 1941 vielen zij voor het vuurpeloton, nadat zij het ver zet vorm hadden kunnen geven. Een van de Geuzen is de plaatselijke groepsleider uit Maassluis, die op 9 januari 1941 aan de gevolgen van zijn gevangenschap bezweek. Overleg met de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen Expogé en de nationale federatieve raad van het voormalig verzet (NFR) heeft de gemeente Schiedam geleerd, dat de Geuzen en februaristakers nauw met pet Waterweggebied verbonden waren. Uit het voorstel van B en W aan de gemeenteraad om de lijst straatnamen voor Woudhoek aan te vullen met de Geuzen blijkt nog niet, dat de naam van het Plein 1940-1945 veran derd moet worden. Dit verkeersplein op de kruising van V Gravelandseweg en Burgemeester Van Haarenlaan was aan vankelijk zo genoemd om het hele verzet te eren, maar keer op keer bleek dat zo'n algemene benaming te weinig recht deed aan de vrijheidsstrijd. Vlaardingen Een door het rijk te heffen huurbelasting ziet de PvdA-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad als een van de mogelijkheden om de huren van nieuw bouwwoningen in de hand te houden. Huishoudens die minder dan zeven procent van het bruto inkomen aan huur betalen zouden het ver schil aan de belasting moeten bijpassen. Uit de opbrengst van die huurbelasting kan dan weer worden geput om huren van nieuwbouwwo ningen te drukken. De fractie doet de aanbeve- lingen in Achterban, het par tij-orgaan van de plaatselijke afdeling van de socialisten. Over de kale huren in stads vernieuwingsgebieden zegt de fractie dat die niet hoger mogen liggen dan 360 gulden per maand. Een verruimde huursubsidie regeling zou daarbij van toepassing moe ten zijn. Benoratie Overigens spreken de PvdA- raadsleden hun voorkeur uit voor renovatie boven nieuw bouw. Maar over de vraag of renovatie kostendekkend moet zijn is men het niet vol komen eens. Deed de PvdA- fractie vorig jaar nog grote moeite coalitiepartner CDA ervan te overtuigen dat de gemeente best mag toeleggen op renovatieprojecten, nu zet PvdA'er Comelisse, die sa men met fractieleider Ver- sluys en ruimteliike-orde- ning-specialist Kwakkelstein verantwoordelijk is voor de aanbevelingen daar de nodi ge vraagtekens bij. De fractieleden vinden het de hoogste tijd worden dat er op landelijk niveau een door zichtige huurwetgeving komt. Volkomen onaan vaardbaar noemen zij de on gelijkheid in huurvaststelling tussen de vier grote steden en de overige gemeenten. De fractie volgt hiermee haar ei gen wethouder Bas Gou- driaan die onlangs namens 22 kleinere gemeenten bij het ministerie van volkshuisves ting protesteerde tegen de voorkeursbehandeling van de vier grote steden bij het bepalen van de huren in stadsvernieuwingsgebieden. De subsidiemogelijkheden moeten voor alle stadsver nieuwingsgebieden hetzelfde zijn ornaat de bevolkingsop bouw en inkomenspositie de zelfde zijn, meent de fractie. Decentralisatie van het huur beleid van njk naar gemeen te wordt een goede zaak ge noemd, maar zo'n ontwikke ling mag ook niet tot gevolg hebben dat er grote verschil- Comelisse; renovatie tóch liever kostendekkend. len in huurhoogte tussen de gemeente ontstaan. Zie verder pagina drie. Schiedam Een uitge kookte bejaarde bezoe ker van de weekmarkt is vrijdag met de volle boodschappentas van een ander naar huis ge gaan. Nadat een Schie- damse dame haar lood zware boodschappentas even in bewaring had gegeven bij een van de marktkooplui. deed een bejaarde man, die op een een afstandje had toegekeken, zich - voor ais de vader van- de dame. „Mijn dochter heeft hier haar tas af gegeven en ik kom hem voor haar opha len," vertelde de grijs aard tegen de koopman en prompt kreeg hij de volle tas mee. Pas toen de eigenaresse zelf om haar tas kwam vragen kwam het bedrog aan het licht. Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Zuid en de lagere school De Gorzen hebben met klem geprotesteerd tegen een leerlingbouwplaats aan de Hoofdstraat. De school en de vereniging hebben te gen de plannen, die de ge meente met een dergelijke leerlingbouwplaats heeft, geprotesteerd omdat men daardoor grote parkeer problemen verwacht. Om dat de protesten niets heb ben uitgehaald roept de bewonersvereniging de ge meenteraad op tot ingrij pen om de leerlingbouw plaats te schrappen. De leerlingbouwplaats in de Gorzen is een tweede op rij waar schoolverlaters die anders werkloos zou den worden in de praktijk geschoold worden tot bouwvakker. Het eerste project wordt op het mo ment uitgevoerd op de hoek van Singel en Em mas traat De ervaringen op die bouwplaats zijn tot op heden bijzonder posi tief, zowel bij de leerlin gen als bij de leermeesters. De vereniging uit de Gor zen gaat er in een artikel in haar jongste vereni gingsblad vanuit dat de gymnastiekzaal achter de school de Gorzen zal uit groeien tot een mini-sport hal. Pal daarnaast is de bouwplaats gepland met elf parkeerplaatsen. Vol gens Zuid zijn die parkeer plaatsen voor de toekom stige bewoners van het nieuwbouwprojectje. Daar door dreigen grote proble men te ontstaan voor de sporters die het nieuwe sporthalletje in Zuid gaan bezoeken. Nu al is volgens de vereniging duidelijk dat de hele stad er gebruik van zal gaan maken. Voor al die bezoekers blijft vol gens de Gorzen geen par- keerplaalsje meer over. Daarnaast vindt Zuid dat de nieuwbouw de plan- voorbereiding voor de Hoofdstraat al gedeeltelijk vastlegt. De werkgroep die de plannen voor de herin richting van de Hoofd straat moet voorbereiden zou door de leerlingbouw plaats bijvoorbeeld al geen verbreding van de straat meer kunnen voorstellen, aldus de vereniging in haar laatste blad. Men acht dat onaanvaardbaar en daarom wordt de gemeen teraad gevraagd niet ac toord te gaan met een leerlingbouwplaats op die plek in Zuid. Vlaardingen Heel wat Vlaardingers hebben in het paasweekeinde te diep in het glaasje gekeken. Het begon vrijdagavond al toen een 20-ja- rige Vlaardinger in beschon ken toestand met zijn perso nenauto twee verkeersborden in de 2e Van Leyden Gael- straat omver reed. De wagen kwam tot stilstand tegen pand 142. De jongeman hield geen verwondingen over aan het avontuur, maar de auto bleek total-loss. Een 17-jarige jonge man viel door zijn rijgedrag dermate op dat de politie hem aanhield. Ook hij bleek iets te diep in het glaasje gekeken te hebben. Een 23-jarige man uit Vlaardingen werd dronken achter het stuur van zijn wa gen door de politie wegge plukt Een rijverbod werd op- hol zoals de blaastesten dat uitwezen. Hij kon zijn wagen langs de kant van de weg la ten staan. Maandagavond werd een 21-jarige vrouw teut achter het stuur aangetroffen. Ook zij kreeg een rijverbod, een 24-jarige Vlaardinger overkwam hetzelfde en dat kostte hem ook een rijverbod. Vlaardingen In navol ging van de Westwijk heeft ook wijkvereni- ging 't Nieuwelant bij de gemeente aan de bel ge trokken om te proteste ren tegen het uitstel van de realisering van een nieuw onderkomen. Volgens de mensen die regelmatig gebruik ma ken van het wijkcen trum is de situatie echt onhoudbaar geworden. Buurtbewoners hebben al bij de gemeente ge klaagd over de grote overlast die het wijkcen trum hen bezorgt. Het houten gebouw bevindt zich in een uitermate slechte staat. De wanden zijn op zeer veel plaatsen aangetast door hou trot en zeker 70 procent van de kozijnen verkeert in een slechte staat. De vloeren blijken te rotten en de riole ring geeft herhaaldelijk pro blemen, stankoverlast is het gevolg. De kozijnen zijn niet meer waterdicht en de wan den sluiten niet goed meer waardoor kieren ontstaan. Hout is een slechte warm te- isolatie waardoor de bezoe kers van het wijkcentrum in de zomer het centrum 'uit branden' terwijl in de winter juist veel gestookt moet wor den om de temperatuur op peil te houden. Het hout iso leert slecht geluid en daar kunnen de klachten van de omwonenden uit worden verklaard. Het gebouw is verder brandgevaarlijk en regelmatig wordt er ingebro ken. Het wijkcentrum is ook te klein om alle activiteiten in onder te brengen en de lig ging is dermate slecht dat veel wijkbewoners moeite hebben om het gebouw te vinden. Volgens de medewerkers van het wijkcentrum moet er snel een nieuw wijkcentrum komen. Wethouder Cees Bot liet tij dens de commissievergade ring voor sociaal-cultureel werk echter weten dat het geld op was en dat pas na 1986 zal worden bekeken of er alsnog een nieuw wijkcen trum komt in Oost. De men sen van het wijkcentrum hebben al aangekondigd niet tot die tijd te kunnen blijven wachten. Cees Bot; geld is op Schiedam De 42-jarige kraandrijver I. Turksana is gisteravond overleden na een bedrijfsongeval bij Wilton-Fijenoord. De man wilde om half negen zijn kraan verlaten om te gaan schaften, maar halverwege de trap moet hij een misstap hebben gemaakt, waardoor hij tien meter lager op een bordes terecht kwam. Met ernstige verwondingen werd hij naar het gemeenteziekenhuis gebrach^ maar bij aankomst aldaar werd zijn dood geconstateerd. I Dit nieuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. oei j ioe«>c QRolW' Adte*' ;0de- Iele'00"'" - UAfl .etop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1