SCHIEDAMSCHE COURANT Plan alternatief voor rij ksweg 19 Geen interesse bij stadsvernieuwing m Bende Roemenen stal voor tonnen Westwijk bezorgd over vuile lucht 'Verademing dat bedrijven goed draaien' Te Loo krijgt 'verleden tijd' Verbeteringen nodig op Landje Chardon Jï-r-01- I Koffiejuffrouw blijft Joop den Uyl in Waterweggebied: PPR wil sneltram over dijklichaam Plan nieuwbouw trekt acht man ïëöoPJBL: JACKS Conservator uit functie ontheven Recherche team lost tientallen inbraken op a.s. BRUIDS PAAR Bericht voor onze adverteerders Vrijdag 24 april 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 81—»p*gwa,3 Broeisvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De wijkgroep West heeft er bij de gemeente op aangedrongen zo spoedig mogelijk lucht- en stofmon- sters in de wijk te nemen. Vol gens de wijkgroep maken steeds meer bewoners zich zor gen over het voorkomen van ernstig giftige stoffen in de lucht, die door de AVR aan de overzijde van de Waterweg worden uitgestoten. De bewoners klagen over een toename van roetige aanslag op ramen en auto's. Zij achten het niet uitgesloten dat de vliegas die vooral 's morgens op de geparkeerde wagens wordt aangetroffen de giftige stof dioxine bevat. De bewo ners beweren dat de neerslag van vliegas is toegenomen sinds bij de AVR giftige grond uit Lekkerkerk wordt ver brand. Zij vrezen van de zo mer meer last te krijgen van de aanslag, wanneer de meeste mensen met geopende ramen slapen. Ook maken zij de ge meente er op attent dat er in de toekomst steeds meer gifti ge grond wordt verbrand van de gifbelten die nog steeds overal in het land worden aangetroffen. Bij vrijwel iedere stemverhef fing, met daarin de letters C, D en A verwerkt, gingen ze weer op elkaar, die klamme flappen. PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl was een avond in Schiedam om in de Mar griethal een vijfhonderdkop- pig publiek toe te spreken. De manifestatie in de sporthal was het klapstuk van een dag campagne voeren in Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg. Drie PvdA-sprekers, in vol gorde van importantie, betra den gisteravond het podium. Relus ter Beek mocht een kwartier, Ed van Thijn twee keer zo lang en voor Joop den "Uyl was een uur zendtijd inge ruimd. Voor hem waren er ro zen (rood) uit handen van het Sehiedamsre raadslid Jannie Boonstra. de enige socialiste die nog over is in de Schic- damse raad. De speeches wa ft Den Uyl op bezoek bij Be- dr ijlsgemeenschap Schie- mond in Schiedam: een van de plekken die gisteren wer den aangedaan. ren overigens niet opzienba rend: weinig nieuws onder de zon en nauwelijks regionaal interessante informatie. Wel veel kritiek op landelijke be leidspunten van CDA en VVD. Ja, zelfs de PSP moest het bij Den Uyl ontgelden. Eerder op de avond hadden Ed van Thijn en Joop den Uyl al even teruggeblikt op een, dagje Waterweg-Noord. De Uyl, terugkijkend op zijn dag trip: „Het is een verademing om te zien dat bedrijven goed draaien, de HCG bijvoorbeeld. Ook de HVO ontwikkelt zich goed. Er is bewezen dat er mo gelijkheden zijn. Ondanks dat 2e op een slagveld bezig zijn, waar al velen sneuvelden." In dit verband vroeg hij zich ook af of de sluiting van Gusto wel zo'n onvermijdelijke beslissing is geweest. De PvdA'ers werkten !n drie groepen in de regio een heel programma af. Daarover meer op pagina drie. Schiedam .,L.eg in plaats van rijksweg 19 een gecombineerde tram-, fiets- en wegverbinding aan op het dijklichaam tussen Schiedam en Delft." Die suggestie doet Henk Tiesma, Rijnmond raadslid voor de PPR, in vragen aan het dagelijks bestuur van Rijnmond. Tiesma wil dat zijn plan nen betrokken worden bij de studie die minister Danny Tuynman laat in stellen naar de haalbaar heid van een sneltram tussen Schiedam en Delft, De oplossing van Tiesma gaat uit van een sneltram over het dijklichaam in plaats van par- rallel aan de spoorlijn tussen Schiedam en Delft zoals im mer ter sprake is geweest Mi nister Tuinman vond aan die oplossing teveel nadelen ver bonden. Helemaal nieuw is de suggestie van Tiesma niet Een kleine twee jaar geleden al kwam onze krant met het idee. Tiesma meent dat zijn oplos sing kostenbesparend werkt. Enorme verkeerspleinen hoe ven niet to worden aangelegd en dat is een argument dat in deze tijd zwaar zou moeten meewegen, aldus Tiesma. Bo vendien wordt het CDA-argu- ment dat nu er zoveel in de rijksweg is geFnvesteerd de rijksweg ook maar moet wor den doorgezet ontkracht Door van het dijklichaam een ge- Vlaardingen De commissie voor stadsherstel en stadsver- fraaiïng heeft gistermiddag tij dens een bezoek dat gebracht werd aan het Landje van Chardon, aan het einde van de Prins Bernhardlaan, geconsta teerd dat er op korte termijn het een en ander verbeterd moet worden, om het terrein- tje te kunnen behouden. Zo moet een hek dat rond de eeu wenoude boom slaat worden gerepareerd, om te voorkomen dat de boom als klimrek wordt gebruikt, terwijl een sloot op hel landje vrijwel droog staat en dus als vuilnisbelt wordt gebruikt. Het maken van een duiker onder het weggetje door zou er voor kunnen zor gen dat dit probleem wordt opgelost. De commissie is fel voorstan der van het in oude staat handhaven van het historische stukje grond. Niet iedereen in de gemeente denkt daar zo over. Nog deze week werd in de commissie voor onderwijs gesuggereerd, dat op het plekje best een school kan worden gebouwd. combineerde tram-, fiets- en wegverbinding te maken zijn die investeringen niet voor niets geweest, meent hij. Ook voor het milieu biedt de tram-, fiets- en wegoplossing belangrijke voordelen. Het FPR-Rijmondraadslid heeft becijferd dat er ruimte over blijft voor groenstroken waar door de geluidshinder kan worden tegengegaan. Boven dien kunnen overwegen aan gebracht bij de sneltram, weaardoor het gebied niet he lemaal door midden wordt ge sneden, zoals bij een rijksweg het geval zou zijn. Vanavond komt VVD-minis- terDanny Tuinman .paar Schiedam voor de verkiezings- bijeenkomt die zijn partij van af acht uur houdt in het Novo- tel. Milieuorganisaties hebben al aangekondigd de minister te confronteren met de tegen stand die bestaat tegen rijks weg 19. Mogelijk komt ook het plan van Tiesma dan ter spra ke. Gisteren kwam tijdens een mi lieudiscussie die tijdens het be zoek van de PvdA-verkte- zingskaravaan werd gehouden rijksweg 19 ook al ter sprake. Binnen de Partij van de Ar beid bleek goede hoop te be staan dat de aanleg van de Rijksweg niet door zou hoeven gaan omdat het in de toekomst financieel niet haalbaar is. advertentie polyamide 1161*611 46/56 •>(>-«? rv.w Ki MAif r VI A.VSWV f/UfN.'. I,! I VA AS!-J IBS KI Ihar* ,Si Vlaardingen De medezeg genschapscommissie (MC) van de gemeentelijke energie- en waterbedrijven (GEWB) kan tevreden zijn in meer dan één opzicht. Niet alleen besloot de raadscommissie voor financiën gisteravond om de omstreden vacature voor een nieuwe kof- fieserveerster te handhaven maar tevens werd dit agenda punt, ingevolge het vezroek van de MC'ers die in ruim aantal aanwezig waren, tijdens de openbare zitting behandeld en niet achter gesloten deuren. Er kan, mits BenW dit voor stel overnemen, een nieuwe koffieserveerster komen en deze arbeidsplaats zal niet worden vervangen door een drietal automaten. De voorge stelde bezuiniging van 35.000 gulden, die deze automatise ring met zich zou meebrengen, bleek voor de commissieleden die zieh hierover moesten uit spreken minder zwaar te we gen dan de werkgelegenheid. Wel liet PvdA-wethouder IJs brand van der Velden een waarschuwend geluid horen, ,,We kunnen nu wel beslissen ten gunste van één arbeids plaats, maar we hoeven ons geen illussies te maken. Dit jaar en in de naaste toekomst zullen we toch vijf procent moeten bezuinigen, dat blijft ons boven het hoofd hangen." De raadsleden Schriel (CDA) en Nijssel (VVD) voerden aan dat men in het kader van de bezuinigingen beter eerst een discussie zou kunnen voeren om tot meerdere gelijkstelling van koffie- en andere voorzie ningen te komen. „De ge-- meente zou eventueel overal koffieautomaten kunnen in voeren. zoals ook al in de werkplaatsen gebeurde." Ook hierin kon wethouder Van der Velde meegaan. De koffieser vice wordt meegenomen in de analyse van een rendabele be drijfsvoering. „Het ^verdient voorkeur wanneer er geen verschillen optreden in de wij ze van serveren", aldus wet houder Van der Velde, '?h «vKij Maassluis Sinds kort staat het gemeentelijk museum aan de Zuiddijk niet meer onder leiding van Jan Rohn. Zijn functioneren binnen het mu seum was voor B en W aanlei ding hem 'voorshans' terug te trekken als conservator. Vanaf heden is Rohn werk zaam als ambtenaar op de af deling culturele zaken van het stadhuis te Maassluis. Desge vraagd verklaarde men op het stadhuis dat er geen sprake is van wanbeheer. Volgens een gemeentewoordvoerder waren moeilijkheden in de persoon lijke sfeer de oorzaak. Jan Rohn uit zijn functie te on theffen. Het woord 'voors hands* wordt vanuit de ge meente met nadruk gehan teerd. In dit kader van voorlo pige belissingen is de 23-jarige Marjan Groen, sinds een jaar werkzaam als assistente van Rohn, voorlopig met de leiding belast De heer Rohn was voor commentaar niet bereikbaar. Elmar-directeur A. C. Roodnat overhandigt het nieuwe boek van Hans van der Sloot (midden) aan burgemees ter John te Loo. Schiedam Burgemeester John te Loo heeft gistermiddag op het stadskantoor het eerste exemplaar in ontvangst ge nomen van 'Schiedam verleden lijd', het nieuwe boek van Hans van der Sloot, dat vanaf dinsdag pas in de boekhan dels te verkrijgen zal zijn. De burgemeester noemde het van een 'ongelofelijke betekenis' over dergelijke tijdsdocu menten te kunnen beschikken, vooral omdat Van der Sloot in zijn bock ingaat op de sociale toestanden die in het ver leden in Schiedam aan de orde van de dag waren. De betekenis van dergelijke boekwerken bleek volgens burgemeester Te Loo ook uit de woorden van dichteres Ida Gerhardt. Toen zij hel boek „Schiedam rond de eeuwwis seling" toegezonden kreeg, bedankte zij met de woorden: „Het verleden kwam voor mij weer tot leven, ik herken het allemaal." Het boek van Hans van der Sloot telt 115 pagina's en tallo ze foto's; het is uitgegeven door uitgeverij Elmar uit Rijs wijk. Elmar-directeur Roodnat, die het eerste exemplaar overhandigde verwacht dat het werkje, net als andere over Nederlandse steden in de Verleden tijd', goed zal verko pen. Schiedam Onder zeer geringe belangstelling zijn gis teren de eerste tekeningen gepresenteerd voor de nieuwbouw in het stadsvernieuwingsgebied in Schie-. dam West. Slechts acht van de vijftig toekomstige be woners van de nieuwbouw waren naar wijkcentrum de Bever gekomen om de plannen van architect Piet Ben- nehey te bekijken. Ook het feit dat de vermoedelijke huurprijzen bekend werden gemaakt kon geen bewo ners naar het wijkcentrum lokken. Wel aanwezig was een zware ambtenarendelegatie, die duidelijk teleurge steld was over de krappe opkomst. Volgens de assistent-projectlei- der voor de stadsvernieuwing in*1 West, Han de Kluy vér, zijn er erg redelijke huren uit de bus gekomen. Zoals het er nu uitziet moet voor een tweeka merwoning een huur betaald worden van 360 gulden; voor een driekamerwoning moet 415 gulden worden betaald en bewoners van een vierkamer woning zullen elke maand 445 gulden moeten verwonen. Het gaat daarbij om een kale huur, berekend naar de huidige prij zen. De adviseur van de Natio nale woningraad waarschuwde gisteren ai dat de prijzen hoger zullen liggen als de woningen worden opgeleverd. De Kluyver weet de geringe belangstelling van gisteravond aan het feit dat een aantal be woners al in een andere wijk zijn geherhuisvest Bij veertien 'Huren vallen best mee' van de achttien bewoners van sloappanden die zich voor j nieuwbouw hebben ingeschre ven is dal het geval. De Kluy ver vermoedt dat die bewo- ners, die veelal een flatje in Nieuwland toegewezen kre- gen. of een huis elders in 9 West, veel afwachtcnder te genover de nieuwbouw staan g dan in het begin. „Ze kijken rustig hoe die nieuwbouw zich ontwikkeld en als het niet naar hun zin is kunnen ze al tijd nog afzien van een nieuwe woning in het stadsvernieu wingsgebied" aldus de Kluy ver. Vlaardingen Een recher cheteam, bestaande uit politie mensen uit Vlaardingen. Dordrecht en Papendrecht, heeft enkele tientallen inbra ken in woningen in geheel- Zuid-Holland opgelost. Daarbij werd door een internationaal opererende groep Roemenen voor minstens ruim 500.000 gulden aan sieraden en andere goederen en weggenomen. Het aantal inbraken dat voor reke ning van de bende komt moet volgens de politie echter veel groter zijn. De Vlaardingse po litie heeft inmiddels vier ver dachten gearresteerd, waaron der de man die volgens haar, de leider van de bende is. Ook in Zwitserland, België en Frankrijk zijn leden van de groep actief geweest. Het speurwerk van het re chercheteam heelt er toe ge leid dat al in november vorig jaar de 24-jarige Ion N. kon worden gegrepen, die 12 in braken in woningen in Vlaar dingen, ten laste kon worden gelegd. De hoofdverdachte, de 29-jarige Gabriel R.. is in maart van dit jaar samen met zijn 31-jarige vriendin Denise in een woning aan de Soest- dijksekade in Den Haag aan gehouden. In het pand werd tevens voor een waarde van ruim 500.000 gulden aan geld en sieraden aangetroffen. De rest van de buil, die veel gro ter moet zijn geweest, is ge heeld, maar daarvoor heeft de e nog geen keiharde be wijzen in handen. Overigens is inmiddels nog een vierde ver dachte die bij de inbraken was betrokken in Linden, in Duits land, gearresteerd. De 24-jarige Ion N. is onlangs voor zijn aandeel al tot ander half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De drie andere ver dachten zullen een dezer da gen worden voorgeleid. Zie ook pagina drie. advertenties wilt u ook uw huwelijk starten met een reisje naar Londen, Parijs of Kopenhagen? ZIE ONZE KRANT VAN 29 APRIL A.S. «™J Koninginnedag en 5 mei a.s. zullen de sluitingstijden voor het Inzenden van adverten- ties als volgt worden gewijzigd: verschijningsdagsluitingstijd advertenties vr. 1 mei moe. 29-4 om 12.00 uur di. 5 mei ma. 4-5 om 12.00 uur wee. 6 mei di. 5-5 om 12.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1