111/ STREEK 3 Holy vrouwen naar Raad van State Schiedam kan een hoop rechtzaken tegemoet zien I i Gehoorgestoorden bekijken 'Teletekst' llL Protest op éénmaal huisvuil ophalen niet ontvankelijk Wethouder vraagt om alternatieve locaties Ruit vernield Mr. Kesperweg wordt geasfalteerd Misverstanden rond varken in Lange Haven Man botst op paal en auto n S. J. Rosman C. J. Zeevaart Wilton Dief steelt snoep voor verjaardag Streekmuseum extra open Onder invloed Peperdure bromfiets uit kelder gestolen OGB blij ft gebaseerd op economische waarde rffnsdag 28 april 1881 VD/8C/WW Vlaardingen De Mr. L. A- Kesperweg zal binnenkort worden geasfalteerd. De ge- •j meente had de keus tussen as falteren of de weg opnieuw bestraten. Gezien het geringe prijsverschil is besloten de weg van asfalt te voorzien. Vooral door het vele zware vrachtverkeer dat erover rijdt is de weg dusdanig verzakt dat de weg spoedig aangepakt moet worden. Met asfalteren is een bedrag gemoeid van 546.000 gulden, terwijl herbe st raten 520.000 gulden gaat kosten. Behalve het geringe prijsverschil was een andere overweging om de weg te as falteren het feit dat de weg aan beide zijden aansluit op geasfalteerde weggedeelten. De bij de asfaltering vrijko mende klinkers zullen worden 'gebruikt bij de aanleg van straten rond de nieuwbouw langs de le Van Leyden Gael- slraaL Schiedam Een dood varken, dat nabij de Kc arktbrug in •de Lange Have dreef, heeft ;zondagmiddag om kwart over drie tot misverstanden geleid. Omdat men aanvankelijk meende dat het om een men selijk lichaam ging werd de GGD gewaarschuwd. Later bleek dat een varken in het water dreef. De ONS heeft het dode dier uit het water ge haald en naar het slachthuis vervoerd. Schiedammers hadden zich na drieën in grote getalen rond de Koemarktbrug verzameld om het schouwspel gade te slaan. Het is vooralsnog een raadsel hoe het beest in het water te recht gekomen is. Schiedam De rijvaardigheid van een 51-jarige Schiedam mer bleek door alcohol zo sterk verminderd dat hij in -het weekend een verkeer- spaaltje de grond uitreed en bij de spoorwegovergang aan de Nieuwe Dam laan achteruit op een andere auto botste. In bei de gevallen is de Schiedammer -doorgereden, maar hij werd idoor de eigenaar van de ande- Jj:e-auto-klemgereden en over geleverd aan de politie. Siem Rosman, de fractieleider van het CDA in de Schiedam- se gemeenteraad is per 21 april benoemd tot lid van de Rijn- mondrand. Vooralsnog lijkt de toetreding tot de Rijnmond- raad geen gevolgen te hebben voor zijn lidmaatschap van de gemeenteraad. Desgevraagd verklaarde Rosman tot de ko- mende gemeenteraadsverkie- zingen zijn fractievoorzitter- schap te blijven uitoefenen. .Dan zal hij bekijken of hij de twee lidmaatschappen kan blijven verenigen. Rosman volgt in de Rijnmond- raad de Vlaardinger Rien Weststrate op die het CDA heeft verlaten om zich aan te sluiten bij de Evangelische Volkspartij. Weststrate staat op de eerste plaats van de kieslijst van de EVP voor de komende Tweede Kamerver kiezingen. Ter gelegenheid van zijn af scheid als bedrijfsleider van de farmaceutische onderneming Lansberg-Rotterdam BV in Uden heeft de heer C. J. Zee vaart uit Maassluis vrijdag middag de gouden ere-medail- le, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau gekregen. De onderscheiding is tijdens een bijeenkomst in het bedrijf uit gereikt door de burgemeester van Uden, drs. G. J. A, Scham pers. Op de werf van Wilton-Fije- noord in Schiedam zijn vrij dagmiddag weer diverse werknemers gehuldigd, die een dienstjubileum te vieren hadden. Veertig jaar in dienst waren de heren E. Baas, L. P. Futselaar. G. Huisman, J. de Hoop, G. van leien, J. Mak, J. J. Meijer, J. Pllle, J. A. Quak, P. van Rij, P. H.Wesdorp en W. van der Wildt. Vijfentwintig jaar in dienst waren de heren J.H- .van Alphen, J, N. van de Berg, A. Bergkotte, G. J- Brons, C. van Gent, C. A- Houtzager, B. Scholte, J. S- moor, G. van Steenbruggen, A. L. Verburgh, H. C. van Vliet en T. C. Wejjmans. Tien dienstjaren hadden de dames en heren IJ. V. D. Ende, J. H- Kroeze-Dumont en N. Pauw volgemaakt. Vuilniszakken, die dagen voor de vuilnisman langs komt op straat worden gezet, zijn de Holyvrouwen een doorn In het oog. Schiedam De kindertjes van school De Mallemolen zijn een plakje cake en een snoepje misgelopen, door dat inbrekers de verjaar- dagstractatie uit de school aan het Bachplein met zich meenamen. De dieven hadden met een valse sleutel de schooldeur open gemaakt. Uit de kelder van het ben zinestation aan de Lange Nieuwstraat hebben inbre kers 2750 gulden ont vreemd. Zij hadden een ruit van het pompstation ingeslagen. Gereedschap namen die ven mee uit de kofferbak van een personenauto die stond geparkeerd aan de Lange Achterweg. Onbe kend is welk gereedschap de dieven gebruikten om de kofferbak open te bre ken. Een antieke telefoon en twee kannen op een mar meren voet en tegels in een houten lijst nam een dief mee na een bezoek aan een woning in de Ju lian alaan. Hij stal voor 2530 gulden bij elkaar. Daarbij richtte hij voor 500 gulden schade aan. Een vijftigjarige inwoner van Nijmegen mist zijn portemonnee na een be zoek aan Schiedam. Hij vermoedt dat iemand in de drukte van de kermis op het Emmaplein de beurs met ruim vijfenze ventig gulden uit zijn jas zak heeft gerold. Vlaardingen De huisvuil werkgroep (de zogenaamde Holyvrouwen) wil een uit spraak van de Raad van State over het nog maar éénmaal per week ophalen van huis vuil. Onlangs verklaarden burgemeester en wethouders een achttal bezwaarschriften van de werkgroep niet ontvankelijk. De werkgroep laat het daar echter niet bij zitten en gaat nu proberen haar gelijk te halen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De indieners van de bezwaarschriften hebben van B en W wel de toezegging, dat een aantal van hun klachten binnenkort ter sprake zal komen in raadscommissie voor volksgezondheid. De commissie voor de be zwaarschriften, die de schrif telijke protesten van de vooral uit huisvrouwen bestaande werkgroep behandelde, oor deelde dat de bezwaren niet ontvankelijk waren. Dat deed de commissie op grond van ar tikel 2 van de wet Arob, die zegt dat geen bezwaren moge lijk zijn tegen een dergelijke algemene regeling die door de gemeenteraad is aangenomen. Eén en ander betekent dat de commissie die BenW advi seert de bezwaarschriften niet eens in behandeling hoefde te nemen. De acht ingediende bezwaar schriften waren in grote lijnen vrijwel gelijk aan elkaar. Alle acht werkgroepleden probeer den in het protest aan te tonen dat het slechts eenmaal opha len van huisvuil diverse pro blemen oplevert. Eén van de indieners had het protest toe gespitst op de toename van ratten rond de flats, een ander over de vervuiling van de vij vers sinds het éénmaal huis vuil ophalen is ingegaan en weer een ander op het buiten zetten van vuilniszakken door bewoners op dagen dat de vuilnisman niet langs komt. In één van de bezwaarschriften werd ingegaan op de verho ging van reinigingsrechten, ondanks het halveren van de serviceverlening. Ook dat be zwaar was niet ontvankelijk, zo oordeelde de commissie. Blijft de indiener bij het be zwaar. dan zal hij of zij zich moeten wenden tot het hoofd van de afdeling financiën op het stadhuis en in latere in stantie tot de afdeling belas tingzaken van het gerechtshof. Weinig kans Mr.Franken, hoofd van de af-, deling juridische en kabinets zaken van de gemeente en als zodanig secretaris van de com missie voor de bezwaarschrif ten, acht de kans dat de werk groep bij de Raad van State meer succes heeft uitgesloten. Ook de Raad zal de bezwaar schriften niet ontvankelijk verklaren, aldus Franken, die zei daar voor honderd procent zeker van te zijn. Wel voegde hij daar aan toe dat wanneer blijkt dat de klachten die de bewoners van de Holywijk aanvoerden op grond van de volksgezondheid ratten, vuil rond flats en in sloten gegrond zijn, de gemeente ver plicht is maatregelen te ne men. Bijvoorbeeld door extra schoonmaakbeurten van de vervuilde gebieden en stren ger optreden van de politie te gen mensen die hun vuilnis zakken buiten zetten op dagen dat de reinigingsdienst niet langs komt of hun huisvuil zo maar ergens neergooien. De Holyvrouwen verklaarden bij monde van mevrouw Buy- tendijk, dat zij ondanks de slechte kansen toch een beroep willen doorzetten. „Als we er mee stoppen, dan denkt de ge meente: zo, die huisvrouwtjes hebben we mooi te pakken".' Schiedam Tien gehoorge stoorden hebben gistermiddag in wijkcentrum de Blauwe Brug kennis gemaakt met 'Te letekst' het systeem waarmee allerlei actuele informatie op het de televisie kan worden opgeroepen en waarmee tele visieprogramma's voor audi tief gehandicapten worden on dertiteld. De bijeenkomst was georganiseerd door de vereni ging voor slechthorenden. Opvallend bleek het aanvan kelijke wantrouwen tegen de dure apparatuur. Aanwezigen zagen weinig voordcel; veel informatie dat Teletekst brengt wordt immers ook door de krant aangeboden. Onierti- teling van televisieseries als 'de Fabriek', de meest actuele weerberichten en de standen in de eredivisie van het vader landse voetbal bleken in de loop van de middag toch als belangrijke voordelen te wor den gezien. Tien gehoorgestoorden bezochten gistermiddag de Teletekstbljeenkomst In wijkcentrum De Blauwe Brug. Resocialisatiepro j eet: Hoek van Holland Wethou der W. van der Have heeft het dagelijks bestuur van de Hoekse deelgemeenteraad ge vraagd, welke alternatieve lo caties men in gedachten heeft ten aanzien van de vestiging van een resocialisatieproject voor Surinamers, die in het verleden aan heroïne ver slaafd waren en die van die verslaving zijn afgeholpen. Van der Have zegt bereid te zijn om af te stappen van het plan, om ïn het voormalige KNVB-kamp het project te vestigen. De deelraad had na melijk enkele andere locaties in gedachten en de wethouder vraagt nu om die op papier te zetten. Vooralsnog voelt het dagelijks bestuur daar weinig voor. Men vreest dat bij ver melding van de locaties aller lei procedureproblemen zullen ontstaan ten aanzien van be stemmingsplannen en dergelij ke. Het deelraadsbestuur zou lie ver zien dat het gemeentebe stuur zelf andere mogelijkhe den aangeeft, die dan door de deelgemeenteraad kunnen worden beoordeeld. Deel raadsvoorzitter Van der Hou wen vreest dat anders de Hoekse bestuurders de Zwarte Piet in handen krijgen ge speeld. Vlaardingen Het streekmu seum Jan Anderson zal op be vrijdingsdag, 5 mei, extra opengesteld zijn voor het pu bliek. Jan Andserson heeft er zelf een snipperdag voor over om zijn museum open te kun nen stellen. Het streekmuseum is open van 14.00 uur tot 17.00 uur. Jan Anderson kwam tot de ex tra openstelling omdat het feestprogramma voor 5 mei ui terst schamel is. Het program ma zal zich hoofdzakelijk in de avonduren afspelen. Om toch ook een activiteit overdag te hebben zet Jan Anderson de deuren van zijn museum open. Vlaardingen Tegen een 32-jarige Maassluizer heeft de politie zaterdagochtend omstreeks 06.00 uur proces verbaal opgemaakt omdat hij onder invloed van alcohol een personenauto bestuurde. Hij kreeg geen toestemming om zijn weg met de auto te vervolgen: hij moest de wagen laten staan en op een andere manier naar huis. Vlaardingen Een winkel ruit van een bedrijf aan de Schiedamseweg is vorige week door onbekenden met een steen stukgegooid. Een nieuwe ruit kost zo'n 2000 gulden. In een woning aan de Callen- burgstraat ontstond donder dagavond een kleine brand in schoorsteen. Het vuur ont stond doordat de open haard niet goed functioneerde. De brandweer kon de vlammen snel doven. Vlaardingen Vanuit een kelderbox onder de flat aan de Londenweg in Vlaardingen- Holy is in de nacht van zater dag op zondag een bromfiets ter waarde van 3500.- ge roofd. De deur van de kelder box werd geforceerd, hetgeen nog eens voor ƒ25.- breek- schade opleverde. Uit een winkel aan de Azalea straat in Vlaardingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een inbraak voor ƒ300.- wisselgeld weggehaald, alsme de snoep en sigaretten tot een bedrag van 390. De inbrekers kwamen binnen nadat een deur was geforceerd. Vanuit een vrachtauto, die ge parkeerd stond op de Galj e ge- Igka- de, Is in de nacht van vorige week woensdag op donderdag een partij tapijttegels ter waar de van ƒ750.- meegenomen. Waarschijnlijk werd een valse sleutel gebruikt om de deur te openen. Tegen twee Hagenaars van 56 en 59 jaar is vrijdag proces verbaal opgemaakt wegens winkeldiefstal. De mannen hadden bij V D goederen ter waarde van 120.- meegeno men zonder te betalen. Bij een andere ondernemer ïn het centrum van Vlaardingen haalde een 21-jarige Rotter dammer twee jurken ter waar de van ƒ800.- weg. Ook hij kreeg een proces verbaal we gens winkeldiefstal. Schiedam Taaie kost lijkt de belastingheffing op het onroerend goed. Daardoor ook kostte het de gemeente raad een anderhalf uur voordat zij een beslissing kon ne men over de nieuwe tarieven voor de ogb. Anderhalf uur waarin telkens weer de vaagheid rond deze gemeentelij ke belasting aan het licht kwam. Want er is niemand te vinden in de gehele gemeente die kan vertellen wat de belasting zal betekeuen voor de gemiddelde bewoner. Hoeveel de bewoner van het eigen huis in de Gorzen meer of minder zal moeten gaan betalen. Geen flauw idee! Niemand?Inderdaad", zegt Reinier Scheeres, fi nancieel wethouder van Schiedam. Of het moeten de taxateurs zijn die het on troerend goed in de stad hebben getaxeerd, of de ambtenaren die de belas tingheffing uitvoeren, maar die doen daarover geen van beiden mededelingen naar buiten. Dat zou de aantas ting betekenen van de per soonlijk levenssfeer van de burgers,aldus wethouder Scheeres. Waarde Schiedam baseert haar be lasting op de economische waarde van een pand. Over die waarde wordt een per centage belasting betaald. Volgens de wet moet om de vijf jaar opnieuw bekeken wat de economische waarde van elk pand is. Dat ge beurd door beëdigde taxa teurs die geheel onafhanke lijk van de gemeente wer ken. Om de vijf jaar worden de nieuwe tarieven voor de onroerend goedbelasting door de gemeenteraad vast gesteld. Dit jaar levert dat in Schie dam grote problemen op. Raadsleden die over de nieuwe tarieven moeten be slissen hebben geen idee wat de gevolgen zullen zijn voor de bewoners; de ver schillen ten opzichte van de oude heffing kunnen niet worden gegeven. CPN raadslid Ulferd Bruse- ker is daarom zelf op zoek gegaan naar meer gegevens. In een paar dagen wist hij van vierentwintig mensen toestemming te krijgen in hun gegevem over de on roerend goed belasting te mogen snuffelen en daaruit zijn volgens het communis tische raadslid alarmerende feiten naar voren gekomen: bewoners moeten tot drie honderd procent meer gaan betalen. Steekproef Reinier Scheeres bleek niet onder de indruk van de re search van het CPN-raads- lïd. „Dat is toch een veel te kleine steekproef, daar kun je toch geen conclusies aan verbinden. Je moet voor een representatieve steek proef minstens twintig pro cent van het aantal panden nemen wil je waarde aan de uitslag kunnen toekennen" aldus de wethouder. Scheeres heeft in de com missie voor financiën en economsiche zaken al aan vallen op de ogb tarieven te verduren gekregen. Vol gens Bruseker is de waarde van woningen sterker ge stegen dan van fabrieken en kantoren. Daardoor moeten bewoners nu meer belasting gaan betalen en de industriën minder. Brusker verzet zich daar met klem tegen. Reinier Scheeres; „Wat Bruseker wil is voor wonïn- Door Richard Slomp gen een ander tarief bere kenen dan voor kantoren- Dat mag niet volgens de wet, hoe graag je het als ge meente ook zou willen. Na tuurlijk wil ik ook de men sen die het niet kunnen missen zoveel mogelijk ont zien, maar we maken al op timaal gebruik van de mo gelijkheden die de belasting ons daartoe biedt. Dat doen we door gebruikers van de panden veel minder te laten betalen dan eigenaars en we doen het door achtduizend Schiedammers met de goed koopste panden vrij te stel len van belasting." Oppervlakte De wethouder beseft dat hij dan op een heel grove ma nier Inkomens herverdeelt. Maar veel fijner kan het niet aldus Scheeres. En ook in een andere berekening voor de onroerend belas ting, waarbij uitgegaan wordt van de oppervlakte van de woning biedt vol gens hem geen oplossing. Hoewel hij als raadslid voor de PvdA in '74 een motie in die richting indiende is hij toch teruggekomen van de oppervlaktegrondslag waar gemeenten als Vlaardingen en Rotterdam wel mee wer ken. „Ik heb daarvoor twee re denen" aldus Scheeres. An ders dan zeven jaar geleden werd verwacht voldoet het oppervlakteprincipe nauwe lijks. Natuurlijk is het een groot voordeel dan opper vlakte makkelijk te meten is. Maar veel moeilijker is het met de correctiefactoren die worden gebruikt. Een pand wordt zwaarder belast naamate de ligging beter is en er op een andere manier gebruik van gemaakt wordt. Die correctiefacoten worden door de gemeente bepaald. Dat is nauwelijks objectief. Bij de economi sche waarde van het pand kan een bewoner dan wel niet zelf meten, maar hij weet dat het op een obiec- tïeve manier is getaxeerd en hij kan die beslissing aan vallen voor de rechter. Een tweede argument om niet over te schakelen op de oppervlaktegrondslag is dat de rijksoverheid in de toe komst één regeling voor de onroerend goed belasting wil. Als je dan nu overscha- keld op de oppervlakte grondslag dan kan over een paar jaar blijken dat je net de verkeerde hebt gekozen. De onroerend goed belas ting blijft dos gebaseerd op de economische waar de van de panden. Met alle onduidelijkheid van dien. En wie het niet met zijn aanslag eens is moet maar naar de rechter. Ge zien de geluiden nit Zuid kan Schiedam een hoop rechtszaken tegemoet zien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3