STAD/STREEK Commissie schrikt van Lindenhof vernielingen 'Straf is uit den boze; gesprek is verhelderend' Oranjeklanten f 's middags ondanks kou de straat op Onderhoud Wi HI bewaking 65 mille perjaar 25 jaar Prins Bernhard- school Max Manuputty, hoofd van moeilijkste school Maassluis: Rectificatie vrijdag I 1 m«i 1961 j VD/8C/WW S Schiedam Het bezoek van de commissie voor cultuur sport en jeugdzaken aan het voormalige weeshuis De Lindenhof had woensdag veel weg van een passage uit een spannend jongens boek. Gewapend met zaklantaarns dwaalde een groep kriskas door de lange en pikdonkere gangen van het voormalig weeshuis. Ergens, ergens moest een lang vergeten goud schat zijn verborgen, die vol gens de legende wordt be waakt door de geest van de vele eeuwen geleden overle den zonderlinge rijkaard die het pand eens bewoonde. Van tientallen bezoekers die eerder op de schat uitwaren is nooit meer iets vernomen en elk ogenblik kun je over hun ver bleekte beenderen .'."ruikelen. Maar het enige waar de bezoe kers over struikelden waren de stukken hout, die door het gebouw verspreid liggen. De zaklantaarns waarmee werd gespeurd waren verstrekt door de gemeente en voor zover be kend is in de Lindenhof ner gens een goudschat verborgen. Dat is jammer voor de ge meente, want restauratie van het geheel vervallen gebouw aan de Lange Achterweg kost geld. Veel geld; wethouder Herman Posthoorn spreekt van 2,5 a 3 miljoen voor een algehele opknapbeurt Als die restauratie er tenmin ste komt, want hoewel er al ja ren over wordt gesproken is er nag^iooit iets gedaan. Elk jaar dat het pand leegstaat wordt de toestand slechter en alleen het overeind houden en bewa- door Richard Stomp ken van De Lindenhof kost al 65.000 gulden per jaar. On danks de bewaking staat de gemeente machteloos tegen de vernielingen die in de Linden hof worden aangericht. De hekken, die de achtertuin van de rest van Schiedam schei den, worden gewoon openge broken, waarna de opgescho ten Schiedammertjes via het dak het pand binnenkomen. Niet in het verborgene, maar gewoon openlijk, alsof het om een bezoek aan een discotheek gaat, komen ze bij het vlak bij de Lindenhof gelegen Vrije Volk aankloppen en om za klantaarns vragen, 'want het is binnen zo donker.' Dat er regelmatig bezoekjes aan de Lindenhof worden ge bracht is binnen duidelijk te zien. Het lijkt tenminste on waarschijnlijk dat de graffity op de muren nog door de weesjes in vorige eeuw is aan gebracht. 'Rocking Riffs', met viltstift op de wand geschre ven, zal toen geen gangbare uitdrukking geweest zijn. Het is maar goed dat alle com missieleden de beschikking hadden over gemeentelijke za- klampjes, want binnen was zonder kunstlicht inderdaad geen hand voor ogen te zien. Onzichtbaar en verraderlijk waren zonder zoeklamp de uitstekende spijkers geweest, de plotselinge afstapjes en de gaten in de vloer die zijn ont staan door een van de brandjes die na de sluiting in het pand woedden. VJaardingen merkte, anders dan Schiedam en Maassluis niets van een teruglopend aantal bezoe kers op koninginnedag. De indruk bestaat dat het zelfs drukker was dan vorig jaar. Vlaardingen Vooral in de middaguren was het in het centrum van Vlaar dingen behoorlijk druk. De Westhavenkade, de Hoogstraat en de Markt en omgeving ga ven een zeer gezellig beeld van flanerende mensen, die tussen de buien door wat rondkeken naar de diverse ac tiviteiten of die daadwerkelijk meededen aan de feestvreug de. 's Morgens viel de belang stelling nog wat tegen: het meisjeskoor van Jo Mulder en aansluitend Willeke Alberti trokken in de met een groot zeildoek omspannen podium op de Markt nog niet zoveel publiek, maar later werd dat allengs beter. Na twaalf uur werd zelfs het meest verloren hoekje van alle activiteiten goed bezocht: de binnenplaats van het stadhuis, waar een poppenspeelster veel vooral jong publiek boeide. Zelfs burgemeester Kieboom kwam daar zoveel mogelijk incog nito in een grote regenjas een kijkje nemen. Of kwam hij in de gaten houden of zijn burgers de binnenplaats van 'zijn' stadhuis wel netjes hiel den? Muzikaal geweld op het Plantagefestival trok veel Schiedamse en ook Vlaar- dingse jeugd. IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlliniUllllllllllllHIIIIIIH Vlaardingen drukker dan vorig jaar iiiiuiiiuiiiiiiiiittiiiiiiuiiiiiuiiuiiiiiiiiiitiiiiiii Ruiten zijn er niet meer in de Lindenhof, wel de overblijfse len daarvan waardoor de ex cursie plaatsvindt over eer» pad van glasscherven. Aan scherven gingen ook de wasta fels, toiletpotten en deuren. Het idee van totale vernieling is zo sterk dat de commissie verbaasd blijft staan bij een ligbad waarop geen scheurtje te bekennen is. Alsof ze een sneeuwpop hebben ontdekt in hartje zomer. Maar wat kun je eigenlijk doen tegen een dergelijke ver nielzucht, vroegen de commis sieleden zich af. Zo min moge lijk over in de krant zetten op perde Luud Snel (CDA), want dat werkt alleen maar ave rechts. Daardoor vestig je er alleen maar de aandacht van de jeugd op. Wethouder Post hoorn komt tot een drastische re oplossing. „Eigenlijk moet je een pand als het leegkomt on middellijk dichtmetselen. Zo dra alles en iedereen er uit is alle mogelijke toegangen her metisch door metselaars laten afsluiten, dat is eigenlijk de enige manier om zulke toe standen te voorkomen." Hoewel het tijdens de excursie niet hardop werd uitgespro ken, is er natuurlijk ook een andere oplossing: het pand zo snel mogelijk restaureren en in gebruik nemen. Wethouder Posthoorn daarover: „Ik kan geen harde toezeggingen doen, maar ik denk dat we voor het eind van het jaar een heel eind verder zullen zijn. Drie punten moeten voor de restauratie nog worden opgelost. Aller eerst is er het overleg met de rijksdienst voor monumenten zorg. Die moet accoord gaan met de manier waarop de toe gang van de woninkjes, die sa men met sociaal-culturele en maatschappelijke zaken in het pand komen. Het karakter van het weeshuis mag immers niet worden aangetast. Dan moeten er gelden be schikbaar komen van het rijk voor de Van Dam-eenheden die in de Lindenhof worden gebouwd en tenslotte moet de gemeenteraad accoord gaan met de bouwplannen en met de 2,5 a 3 miljoen die er voor moeten worden uitgetrokken. Tot die tijd hebben de twee standbeelden van Jan en Kaat, symbolisch voor de weeskin deren die in het huis verble ven, het vervallen pand verla ten. Net als in de strip die Harr Wiegman tekende voor de populaire versie van de ge meentebegroting, is het duo van het dak van het weeshuis gesprongen. Alleen zijn zij in werkelijkheid niet met hel college naar de markt gegaan, maar tijdelijk opgeslagen in het Stedelijk Museum. Met zaklantaarntjes namen leden van de commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken een kijkje in het voormalig weeshuis De Lindenhof. Wethouder Herman Posthoorn: eigenlijk had je de boel meteen na de sluiting moeten dicht metselen. Nu lopen ze zo naar binnen. De kinderspelen, die in de loop van de middag op de Hoogstraat en de Brede Ha venstraat werden gehouden, trokken heel wat bekijks. Dat gold natuurlijk ook voor de traditionele Havenloop, die zelfs zoveel kijkers trok dat er op een gegeven moment bijnai geen doorkomen meer aan was. Wat later in de middag stal het Vlaardingse showkorps De Pij pers de show tijdens het show- bandfestijn, dat op het Veer- plein plaatsvond. Welke hoog ten ons eigen Vlaardings korps heeft bereikt bleek wel, toen na haar Zuid-Amerikaanse op treden het oudste en wellicht grootste korps uit het landaan- trad: Jubal uit Dordrecht, waarvan de lady-speaker me dedeelde dat dit korps destijds nog heeft meegeholpen bij de oprichting van De Pijpers. Wel, het mag dan dus eigenlijk een beetje de moeder van het Vlaardingse showkorps zijn; dochterlief oogste aanzienlijk meer succes. Jubal probeerde - het ook op Zuid-Amerikaans- aandoende manier, en smeet er en passant nog wat Tsnai- kowski doorheen, maar het boeide en glansde toch niet zo als haar voorgangster. Schiedam Minder druk dan in Vlaardin gen was het oranjefeest in Schiedam. Weinig verbazing wekkend voor wie de pro gramma's voor koninginnedag in onze krant goed heeft be studeerd, want in de jenever- stad was gewoon minder te doen dan bij de buren. De dag daarvoor was dat anders, want koninginnedag begon in Schiedam eigenlijk al een dag je eerder, toen honderden Schiedamse schoolkinderen met lampions de wijk doorgin gen, daarbij vergezeld door ou ders die nauwgezet de dansen de vlammetjes in de papieren bollen in de gaten hielden. Het gebeuren in Schiedam vond ook meer verspreid plaats dan in Vlaardingen, waar de belangrijkste gebeur tenissen binnen een straal van tweehonderd meter plaatsvon den. Dat was in Schiedam wel anders. Je had in hartje Schie dam natuurlijk het traditionele popfestival, maar wie lopend alle activiteiten af wilde gaan moest telkens toch een steyige tippel maken, met het risico onderdelen te missen. .Wilhelmus van Nasauhauwe", klonk het uit volie borst tij dens de aubade in Maassluis. Schiedam begon de feestdag als zoveel andere sleden in den lande met het luiden van alle stedelijke klokken om acht uur. Wie daar niet door gewekt werd, maakte kans het bed uitgezongen te worden door kinderen van scholen in Schiedam-Noord die voor de jaarlijkse aubade de longen uit hun lijf zongen. Veel tijd om op adem te komen was er niet, want een half uurtje later vond de aftrap plaats van de eindrondes van het school- voetbal- en handbaltoernooi op het terrein van respectieve lijk Hermes DVS en UVG. Sport was er ook meer naar het hartje van de stad toe. Op het traject Noorvest-Parkweg- Noordvestsingel-Damlaan fiet sten kinderen van alle leeftij den om het hardst. Daar lus sen door waren er in de ver schillende wijken van de stad de traditionele kinderspelen en straattekenen. In de Koren beurs waren de gehele dag door schietwedstrijden die zelfs *s avonds nog plaatsvon den. Maassluis Koninginnedag in Maassluis heeft zich in alle rust voltrok ken. Tijdens de traditionele aubade op de markt was h£t erg druk. Burgemeester Jan van Es las de tekst voor van de telegrammen die naar ko ningin Beatrix en prinses Juliana waren verstuurd. Na een kort toespraakje van de burgemeester werden het Wil helmus en andere vaderlandse liederen gezongen. Na de au bade namen de activiteiten in de diverse wijken een aan vang. Niet gehinderd door bet troosteloze weer vermaakten velen zich met zaklopen bal- lengooien en vlaggetje steken. Veel activiteiten werden ove rigens binnen afgewerkt Druk was het op het sportpark van voetbalvereniging VDL, waar vele jonge Maassluizers actief deelnamen aan het straatvoetbaltoetnooi. Vele ou ders waren naar het sportpark gekomen om de sportieve ver richtingen van hun kroost gade te slaan. Glorieus win naar werd het team van bow ling Maassluis, dat alle wed strijden won. Dat Feijenoord nog steeds de meest populaire club in het Rijnmond gebied is, bewees doelman Ton van Engelen. De populaire doel man kwam handen en foto's tekort om alle handtekenin genjagers tevreden te stellen. Tussen de bedrijven door reik te hij ook nog de prijzen uit. Koninginnedag in Maassluis werd afgesloten net een groots oranjebal in gebouw^de Kern, waar tot diep in de nacht werd getoast op de koningin Maassluis Het is ;vandaag precies 25 jaar [geleden, dat de Prins Berhardschool van start ging. Een jubi leum dat niet zonder festiviteiten is voorbij gegaan: de kinderen hadden een hele feest- week. De kinderen kregen deze week on derwijs op de manier van 25 jaar geleden en er was een creatieve middag. Eén van de hoogtepun ten voor de kinderen was ongetwijfeld het bezoek aan het stad huis, dat woensdag plaatsvond. De 126 leerlingen van de school namen brutaal bezit van de raadszaal. Zij mochten vragen stellen aan onderwijs wethouder Elly Coe- nen, burgmeester Jan van Es en de raadsle den Pieter Hoogenraad (PvdA), Manda kapil (D'66) en Klaas de Roo (VVD). Aaanwezig was ook de heer Pieterman, de ambtenaar die alles weet van onderwijs. De leerlingen hadden de ochtend goed voor bereid, want er werden heel wat pittige vragen gesteld aan de 'deskun digen'. Het meest leef de het feit dat er nogal wat speelruimte ont breekt- In de Verto- wijk hebben de kinde ren in het geheel geen ruimte en ook in de di- recie omgeving van de school ontbreekt hel aan voldoende facilitei ten voor de jeugd. Pro blemen die overigens werden onderkend door de ondervraag den. Vandaag was het de laatste dag van de feestweek. Samen met de kleuters van de 'Woelige Roef' werden in de ochtenduren kin derspelen gespeeld en konden de kinderen zich te goed doen aan poffertjes, 's Middags vertrok de school naar De Kern waar een to neelstuk onder de titel 'Het wonderapparaat' werd opgevoerd. Oud-leerlingen, oud leerkrachten, ouders en iedereen die de school wil feliciteren zijn vanavond vanaf 20.00 uur welkom op de receptie van de Prins Bernhardschool, Het toneelstuk zal dan nog een keer worden gespeeld. Maassluis De Prins Bernhardschool wordt niet voor niets de moeilijkste school van Maassluis genoemd. Het aantal kinderen van buitenlandse werknemers is in ver gelijking met de overige basisscholen bijzonder hoog. 'De vuilnisbak van Maassluis', was de niet erg vleiende benaming van de school in het verleden. De bevolking keek maar vreemd aan tegen de school, die midden in een wijk ligt waar de sociale tegenstelling groot zijn. Veel buitenlanders, Maassluizers die nu niet direct tot de meest welvarenden van de stad gerekend kunnen wor den. Daarbij ook nog kinderen uit de nieuw opgetrokken Verto-wijk en het Wipperspark. Max Manuputty, het hoofd HiJ ervaart het als prettig, van de school, is zich terdege weet dat het veel moeilijkhe bewust van de bonte menge ling van culturen en afkomst. Siem Ros man zal vol gend jaar vermoedelijk de Schiedamse ge meenteraad verlaten. Hij zal dan, indien de mogelijkheid daartoe geboden wordt, het Rijnm on d raa dsli d m aat- schap blijven vervui len. Komende maand wordt hij beëedigd als lid van die Rijnmond- raad. Het is dus niet zo, zoals onze krant eerder deze week meldde, dat Ros- man in 1982 zal bezien of hij fractievoorzitter van het Schiedamse CDA blijft. Rosman zal na de zomer met zijn fractie speken wie het fractievoorzitterschap op zich moet gaan ne men. den met zich meebrengt, maar gaat de problemen zeker niet uit de weg. Sterker nog: hij1 vindt het eerder een voordeel dan een nadeel dat zijn school een smeltkroes is van cultu ren, „Ik ben me bewust van het feit dat er op onze schol ver schillende culturen zijn. Het onderwijs is daaraan aange past. Wij werken met niveau groepen. Ieder kind kan zich bij ons op school ontplooien; de wat zwakkkere leerling, maar zeker de ook de wat sterkere leerling. Alle leerlingen heb ben onze aandacht. Ik ben zelf afkomstig van een Jena-plan- school en ik probeer dat soort onderwijs ook bij ons op school over te brengen." Een Jena- plan school houdt in dat er wordt afgestapt van het klas sensysteem. Leerlingen van verschillende leeftijden zitten in groepen bij elkaar. Onder wijs naar het eigen niveau in groepen. Max Manuputti heeft twee jaar geleden bewust voor Maassluis gekozen. Hij werkte in Duits land op een school voor kinde ren van de daar gelegerde mi litairen. Hij kon daar ook hoofd van een school worden, maar uiteindelijk koos hij voor de uitdaging, die de Prins Bernhardschool hem bood. De aanstelling van Manuputty als hoofd hield de gemoederen toen danig bezig in Maassluis. De ouders zagen liever het ad- junct-hoofd Ton Reedijk. Schreeuwende koppen in de kranten; teleurgestelde ouders. De gemeenteraad benoemde uiteindelijk toch Manuputty met de kleinst mogelijke meerderheid. Het stemde de school somber. Max Manuputty heeft echter van de controverse weinig ge merkt: „Het speelde ver van mij. Toen ik hier als hoofd be gon heb ik er niets van ge- door Chris Woerts merkt. De medewerking van de ouders is altijd optimaal ge weest. Ik heb toen ik werd be noemd direct het hele onder- wijsteam overal bij betrok ken." Problemen zijn er dus niet meer op de school. Manuputty vindt de school een goede af spiegeling van de maatschap pij. De ouders zijn betrokken bij het onderwijs. „Het liefst zouden wij zien dat alle ouders zich intensief met de school bezig hielden. Dat is echter onmogelijk, We werken echt hard om de ouders naar de school te krijgen. Ook de ou ders van de buitenlandse kin deren. In de oudercommissie zit nu ook een vader van een Turkse leerling. Die brengt al wat er leeft over naar zijn ach terban. Wij streven naar een grotere betrokkenheid van de- ouders van de buïtelandse kin-" deren bij de school." De Prins Bernhardschool is in-; vele opzichten een vooruitstre- vende school. Niet alleen de ouders zijn direct betrokken bij het onderwijs, maar ook de kinderen zelf hebben een gro-7 te inbreng. „We moeten zor gen voor een goede wisselwer- T king, Straf is hier uit den boze. Zijn er moeilijkheden, dan kan een gesprek heel verhelderend werken. Als het echt moeilijk- is geef ik wel eens de opdracht - om een opstel te schrijven' over hetgeen er is voorgeval len. Vaak zie je dan waarom een leerling gehandeld heeft. Het is vaak impulsief en de leerling wil dan geen gezichts verlies lijden. Dat kan ik best begrijpen." Met veel zorg warden de leer lingen van de Prins Bernhard-' school omringd. Ze krijgen- veel aandacht, en dat maakt de stap naar het voortgezet on- - derwijs zeker niet gemakkelij ker: „Ze vallen in het diepe._ Wij proberen om de kinderen in de zesde harder te maken. In het voortgezet onderwijs hebben de docenten geen tijd om de leerlingen veel aan-. dacht te geven. Het is een heel; andere wereld, waar de kinde ren instappen. Ik ben een .7 voorstander van één school. - Dus geïntegreerd basis- en - voortgezet onderwijs. De leer-;/-; lingen hoeven zich dan niet' meer aan te passen. Ze blijven"^ gewoon meedraaien en dat zal 2 de prestaties zeker ten goede': /komen. Ik ben echter bang dat'~~ "die plannen wel nooit gereali-" seerd zullen worden." Z

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3