STAD/STREEK Schiedam lijkt opvallend veel op arm Sippimaduwa 'Sidderend van ellende kwam ik de raad binnen HISTORISCH v«n tiro mmeu bezoekers To os van Kranenburg (Open Groepering): Hoge belastingen oorzaak van de werkeloosheid Üraêb - - sl ia»® m Prijs winnaars paas- puzzel VROUWEN IN DE, POLITIEK ff É?JT Schiedam 's Nachts droomt Hans Kreischer er weieens van. Hij ziet dan drommen men sen hun uiterste best doen om tijdens de tweedaagse manifestatie over Sippimaduwa een plaatsje in de afgeladen Korenbeurs te krijgen. Maar dat zijn maar dromen en het komende weekend gaat het om de realiteit. De werkgroep Sippimaduwa uit Schiedam presenteert dan het resultaat van ruim een half jaar keihard werken. En het is de bedoeling dat veel Schie dammers dat komen bekijken en op die manier geld in het laatje" waarmee de werkgroep Sippimaduwa ook dit jaar weer een project in het dorp in Sri Lanka kan financieren. De werkgroep verwacht dat veel mensen het gebeuren in de Korenbeurs bijwonen. Hoe veel? Dat hangt een beetje van het weer af, vreest Hans Krei scher die secretaris van de werkgroep is. Want het ko mend weekend opent ook zwembad Groenoord haar poorten en die eerste dag is het gratis zwemmen. De vrees bestaat dan ook dat bij warm weer veel mensen de water pret verkiezen boven de ont wikkelingshulp. Kreischer: „Het klinkt niet zo aardig, maar ik hoop dat het zaterdag en zondag geen warme dagen zullen worden.'* Vriesekoop Niet naar het zwembad gaat in ieder geval Schiedams burge meester John te Loo. Zaterdag opent hij om elf uur het Sippi- door Richard Stomp maduwa-weekend in de Ko renbeurs. De eerste burger van Schiedam geeft daarmee het startsein voor een week end vol activiteiten /rijwel allemaal iets te ma .nebben met het 215 inwon*..tellende dorpje in het voormalige Cey lon. Alleen het tafeltennis heeft weinig met het verre dorp van doen. Maar dat is voornamelijk in het program ma opgenomen om mensen naar de Schiedamse Koren beurs te krijgen. Iedereen krijgt de gelegenheid om op zondag tegen Nederlands top- tafeltennis-dame Bettine Vrie sekoop een balletje te slaan. Zaterdag en zondag kunnen enthousiastelingen pingpongen tegen haar teamgenoot Ronald Rijsdorp. Maar behalve dat tafeltennis sen heeft alles in de Koren beurs het komende weekend op de een of andere manier te maken met het dorp Sippima duwa. Zelfs de dam-simultaan die zaterdag om twaalf uur is gepland heeft meer met Sri Lanka te maken dan met Schiedam: gespeeld wordt met het oorspronkelijke damspel van Aziatische komaf waar het Europese dammen later van is afgeleid. Centraal staat zaterdag en zon dag de tentoonstelling over Sippimaduwa die door de le den van de werkgroep is ge maakt. De expositie zal vol gens Hans Kreischer veel Schiedammers verbaasd de wenkbrauwen doen fronzen, want er blijken tussen het straatarme dorp met 215 inwo ners en het veel grotere en rij kere Schiedam veel meer overeenkomsten bestaan dan je eigenlijk zou verwachten. Sandra en Manilla Kreischer weet daar alles van. Als enige van de werkgroep is hij zelf in Sippimaduwa ge weest en het is ten dele zijn fo tomateriaal dat voor de exposi tie is gebruikt. Bovendien staat zijn nichtje Sandra model voor het leven in Schiedam. Sandra wordt de gehele expositie door vergeleken met Manula een meisje van dezelfde leeftijd uit Sippimaduwa. Kreischer: „De werkgroep Sippimaduwa bestaat nu drie jaar en is opgericht toen Hans van den Broek terug kwam van een bezoek aan Sri Lanka. Hij was daar in contact geko men met een onderwijzer uit het dorp Sippimaduwa, in het arme Oosten van Sri Lanka. Hans tafeltennist bij de Koren beurs en begon na zijn terug komst een potje voor het dorp in te stellen. Iedereen die van hem verloor met tafeltennis betaalde een gulden voor het dorp. Ja, op die manier is het eigenlijk begonnen destijds.'* Guldens vormen nog steeds de basis van de financiële moge lijkheden van de werkgroep. Ér zijn in de stad ongeveer vijftig steunleden die elke maand een gulden of een gul den vijftig betalen. Dat levert een krappe zeshonderd gulden per jaar op. Met dat bedrag kan de werkgroep onmogelijk elk jaar een project steunen en daarom hoopt men ook op gif ten en staat men soms met een standje bij stedelijke gebeurte nissen. Zo komt men onder andere op de welzijnsmarkt die elk jaar in mei wordt ge houden. Toch kwam men het vorige jaar nog geld tekort voor het landbouwproject van driedui zend gulden. Uiteindelijk heeft toen maar een van de leden van de werkgroep zevenhon derd gulden uit eigen zak be taald om het bedrag bijeen te krijgen. Kreischer hoopt dat een dergelijke aanslag op de eigen portemonnee het ko mend jaar niet nodig zal zijn. En als zijn droom uitkomt en Schiedammers in drommen een bezoek brengen aan de Korenbeurs, dan zit het wat dat betreft wel goed. Een half jaar lang werkten leden van de werkgroep Sippimaduwa aan de expositie die ko mend weekend centraal staat op de manifestatie in de Korenbeurs. Maasland „M'n eerste raadsvergadering zal ik nooit verge ten. Een kring van kwaaie koppen keek me aan toen ik mijn intrede deed in de Maaslandse gemeenteraad. Dat ik één van de eerste vrouwen was die zich in dit dc- met de gemeente politiek ging bezig houden, nu ruim 2es jaar geleden, had daar niets mee te maken. Nee, ik was de vertegenwoordig ster van een nieuwe partij, die 2ïch in ce vic- jaar van haar bestaan behoorlijk pittig en kritisch had opgt. teld. Ik was de meid die oppositie kwam voeren! Het was overduidelijk dat dit me niet in dank werd afgenomen. Wtjr&elijk sidderend van ellende heb ik de eerste zittingen doorstaan!" Toos van Kranenburg kan er nu om lachen. Een blonde, tengere vrouw, jonger ogend dan haar 48 jaren. Ze voegt er onmiddellijk aan toe dat de sfeer in de Maaslandse ge meenteraad nu aanmerkelijk verbeterd is en dat het 'sidde ren' al heel gauw voorbij was. Piepkleine staaltjes van wat moeder Natuur vermag liggen om haar heen: gedroogde bloe metjes, grasjes, blaadjes. Ze worden door Toos van Kra nenburg tot kunstzinnige col lages verwerkt Pas dan zie je goed hoe mooi ze zijn. „Het is bijna allemaal spul dat hier in en rondom Maasland in het wild groeit," zegt ze. „Jawi^L het is een heidens gepriegel. Maar ik heb geduld, ik blijf net zo lang rommelen tot het naar m'n zin is, ik heb gevoel voor het détail. Daarom voel ik me in de dorpspolitiek ook best op mijn plaats. Het dorp is klein, je kunt alles overzien, je De paas-puzzel, die enkele weken geleden in onze krant heeft gestaan, heeft heel wat reacties opgele verd. Veel puzzelaars heb ben de moeite genomen om hun oplossingen in te sturen, en enkele van hen zijn in de prijzen gevallen. De hoofdprijs, een filmca mera, is gewonnen door mevrouw L. van Nieu- wenburg, Prins Hendrik straat 60 in Vlaardingen. Een schrijfmap is gewon nen door de volgende per sonen: mevrouw C. v. d. Velden, Luxemburgweg 61, Vlaar dingen, A. Ouweneel, van Oldenbameveldstraat 173, Schiedam, Gerda van der Linde, Madoerastraat 23, Vlaardingen, Mevrouw M. M. v. d. Marei, Huys- manstraat 37, Schiedam, J. Jansen, Buizerdstraat 38, Vlaardingen. Een schrijfblok is gewon nen door N. Schouten, Eijkman- straat 10, Vlaardingen, J. van Boerum, Bankasin- gel 72, Vlaardingen, H, J- v. Gijn, Arnold Hoog vlietstraat 56, Vlaardin gen, S. P. Boon, Valerius- straat 101, Vlaardingen, Lia Streefkerk, Perenlaan 36, Schiedam. De troostprijzen gaan naan D. Frauwenhof-Meerkerk, Nieuwehaven 271, Schie dam, J. de ICeyzer, Aal scholverlaan 218, Vlaar dingen, A. Putters, Rem brand daan 66, Schiedam, N. de Klerk, Meiisstoke- laan 62, Vlaardingen, Me vrouw Kleyzen-Hooze- mans. Nieuwe Damlaan 672, Schiedam, W. Groen- horst van Leeuwe, P.J- Troelstralaan 75, Schie dam Mevrouw A. P. Banen, Rubensplein 7a, Scniedam, R. C. v. Woerden, Aal scholverlaan 123, Vlaar dingen, Mevrouw Ver- hocgh, Schepen weg 4, Vlaardingen, Fam. v. Ze- venter, 3e Maasweg 8, Vlaardingen. Alle prijswinnaars hebben inmiddels schriftelijk be richt gehad. tijd terdege voor; ik weet waar ik het over heb, maar nog steeds schiet ik naar mijn ei gen idee te kort in mijn pre sentatie. Ik stel hoge eisen aan mezelf; ik heb de afgelopen ja ren veel geleerd, maar ik ben nog lang niet tevreden". „Zou je de Maaslandse vrou wen politiek bewust willen noemen?" „Afgaande op het aantal men sen dat hier in het dorp komt stemmen bij de verkiezingen zeg ik ja! Het opkomst-preeen- door Tineke Diepenhorst foto's Jaap Rozema kunt ie in de details verdiepen. Je blijft je realiseren dat je voor mensen bezig bent en je kunt inspelen op individuen en niet op vastgeroeste ideeen. In een grotere gemeente zou ik niet als raadslid willen en kunnen werken. Hel directe contact met de mensen hier is voor mij de belangrijkste im puls". Kleine gemeenschap „Wat heelt je bewogen om je als raadslid voor de Open Groepering verkiesbaar te stellen?" Toos van Kranenburg: „Bijna twintig jaar geleden ben ik hier in het dorp komen wo nen. Het was een kleine ge meenschap, waar de mensen elkaar bij naam en toenaam kennen. En toen werd ik al gauw geconfronteerd met het feit dat draagkrachtige nieuw komers van buiten het dorp konden kiezen uit een ruim aanbod van koopwoningen en lapjes grond- Voor de finan cieel minder goed bedeelde Maaslandse bevolking zag de huisvesting er echter minder rooskleurig uil. Betaalbare huurwoningen werden niet of nauwelijks gebouwd, de socia le woningbouw is jarenlang door de gemeente verwaar loosd. De bevolkingsopbouw van het dorp veranderde daar door de import kwam binnen, de MaasLanders trokken weg naar buurgemeenten waar ze wèi een huis konden huren. Deze onrechtvaardigheid was eigenlijk de belangrijkste drijf veer om me in de politiek te storten, onvoorbereid, jazeker, Bijna honderd jaar geleden zette een eigenzinnige jonge vrouwAletta Jacobs, de strijd in voor het vrouwenkiesrecht. Ze had al eerder geschiedenis gemaakt, door als eerste vrouw in Nederland aan een universiteit te studeren en te promoveren waarna ze zich als arts in Amsterdam vestigde- .Daarnaast was ze aktief op velerlei terreinen die de posi tie van de vrouw zouden ver beteren. Het vrouwenkiesrecht was voor haar echter de belang rijkste activiteit omdat met dit wapen al die vrouwenbelan- gen het best te behartigen zou den zijn. In 1920 vond haar strijd zijn bekroning toen het actief vrouwenkiesrecht in de wet werd vastgelegd. Wij spraken met een aantal vrouwen uit de regio, verte genwoordigsters van verschil lende politieke partijen, die van dit recht gebruik maken. Vandaag: Toos van Kranen burg, die deze serie afsluit „Ik was de meid die oppo sitie kwam voeren!" voor mensen bezig bent, dat de beslissingen die in een raad worden genomen op die men sen van toepassing zijn, gevol gen voor ze hebben." Voorsprong „Heb je de indruk dat het voor jou als vrouw moeilijker was om politiek te bedrijven dan voor een man?" Toos van Kranenburg.' „Het was voornamelijk gebrek aan ervaring dat me parten speel de: het spreken in het open baar, de vergadertechniek, de interrupties die je uit je con centratie halen. Wat dat be treft hebben mannen, en mis schien ook vrouwen die in het bedrijfsleven werken een voorsprong. Zij leren tijdens hun trainingen en werkbe sprekingen, in ondernemings raden en in hun vakbond om hun woordje te doen en zich niet van de wijs te laten bren gen. Als huisvrouw heb je die ervaring niet. Ik bereid me aï- tage ligt beduidend hoger dan het landelijk gemiddelde en ik heb de indruk dat bij die gele genheden net zo veel vrouwen stemmen als mannen. Binnen onze partij ritselt het trouwens van de actieve vrouwen, en niet alleen tijdens de verkie zingen. Maar je ziet nog steeds, en niet alleen in de politiek, dat vrouwen op het tweede plan bezig zijn. Bij praktisch iedere club, vereniging of poli tieke partij is de voorzitter een man en wordt het secretariaat - wat de grootste klus is - door een vrouw waargenomen. Het is één van de redenen waarom ik het altijd vertikt heb om ty pen te leren. Ik voel me niet geroepen om uit te werken wat een man heeft verzon nen." „Je hebt dus geen reden om je als vrouw gediscrimineerd te voelen?" Met de zelfspot die Toos van Kranenburg eigen is wijst ze op haar rolstoel. „Luister" zegt ze, „ik heb een handicap die van beslissende invloed is ge weest op mijn leven. Wanneer ik me daardoor niet gediscri mineerd voel zou het dwaas heid zijn me minderwaardig te voelen omdat ik een vrouw ben". Toos van Kranenburg:,,Ik voel ma niet geroepen om uit te werken wat een man heeft verzonnen." en met meer idealisme en goe de wil dan kennis van zaken. Maar ik heb hard gewerkt, me verdiept in alle gemeentelijke problemen en daarbij veel steun ondervonden van een aktieve achterban waarmee een doorlopende wisselwer king gaande is. Eén van de be langrijkste programmapunten van de Open Groepering was de sociale woningbouw die me zo hoog zit; daarnaast sprak de manier van werken binnen die partij me erg aan. Er zijn werkgroepen die de taak van de raadsleden verlichten en ze ondersteunen; er is open over leg over de te volgen gedrags lijn. Mede daardoor blijf je je doorlopend realiseren dat je Schiedamse molen Na de Vierde Engelse oorlog (17801784) kwamen de Schiedamse branderijen tot grote bloei. De jenever werd in flinke hoeveelheden verscheept naar Engeland, Frankrijk, Spanje en Portugal. Zeer waarschijnlijk ver voerden deze landen dit produkt naar hun koloniën en Amerika. De export naar het Rijnland, Hamburg en de Oostzee had slechts geringe betekenis. In 1771 telde Schiedam 122 branderijen, een aantal dat opliep tot 240, kort vóór de komst van de Fransen in 1795. De grondstoffen voor deze industrie bestonden uit koren en mout, gekiemde gerst. De mout werd bereid in branderijen of mouterijen, waar de gerst ontkiemde en kunstmatig droogde. Daarna vormde het de basis voor bier, bierazijn en brandewijn. De korenbrandewijn, ook wel moutwijn genoemd, werd verkocht bij de slijter oi door de distillateurs verwerkt tot likeuren en jenever, 1795 Bracht de Franse legers in ons land en op zee de oorlog met Engeland. Na zeven jaar strijd werd de Vrede van Amiéns gesloten. In 1803 brak opnieuw de oorlog met Engeland uit De branderijen raakten in verval. De invoer van Engelse steenkool werd geblokkeerd, terwijl de uitvoer van jenever naar de koloniën en andere lan den niet mogelijk was. Bovendien stagneerde de graan- import vanuit Pruisen en Vlaanderen. Bij een onderzoek naar de toestand van de fabrieken en nijverheid in 1808, deelde burgemeester Cornells Nolet het Departementale bestuur mee, dat er nog 200 brande rijen waren. Erg rooskleurig stonden zij er niet voor. No- let merkte op, dat de belasting op de Luikse kolen twee maal zo hoog was dan op de Engelse. Weliswaar werd later een derde deel terugbetaald, maar de brander moest dit bedrag geruime tijd voorschieten. Bovendien lag het verbruik van de Luikse kolen hoger dan de Engelse, Over het zegelgeld, dat betaald werd voor een geleverde partij goederen en eveneens flink verhoogd was, vond geen restitutie plaats. De hoge belasting op een okshoofd jenever veroorzaakte de steeds groter wordende invoer van goedkope Franse jenever. De gemiddelde waarde van een branderij bedroeg tijdens de bloeiperiode 18.000, In 1808 werd deze op 6.000 geraamd. Verbetering van de toestand zou kunnen ge schieden door ontheffing van de drukkende lasten en de vrije invoer van Hollandse jenever in het Franse keizer rijk. Behalve de branderijen maakten ook de vijftig moute rijen een periode van verval door. Zij kenden gelijke problemen als de branderijen, die ook weer dezelfde wa ren voor de achttien rogge- en moutmoïens. In wél- vaartstijd was de waarde van een molen 20.000; in deze jaren bracht hij niet meer dan 5.000 op. De brouwerij kampte met de belasting op de brandstof fen en keek uit naar de vrede met Engeland. De loodwitfabriek, waar witte kleurstof voor de textiel- ververij werd gemaakt, had evenzeer een moeilijke tijd. Sinds 1806 was het werk tot op de helft verminderd. Het transport naar de zuidelijke landen vond voordien over zee plaats. Door de stremming van de scheepvaart ge beurde dit nu over land, waar aanzienlijke invoerrechten betaald moesten worden aan het Franse keizerrijk. De invoer van het lood in ons land werd ook belast met for se bedragen. De bierazijnmakerij was zeer nauw betrokken bij de loodwitmakerij. Opleving viel pas te verwachten, wan neer deze uit de moeilijkheden geraakte. Twee touwslagerijen deden slechte zaken door de ge stremde scheepvaart en de daarmee samenhangende koophandel. Bevordering van de handel in hennep zou een stap in de goede richting zijn. Een snuif- en trasmolen, twee houtzaagmolens en een hoedenfabriek deelden de algehele ekonomïsche achter uitgang. Onbelemmerde scheepvaart en vermindering van de hoge belastingen stonden hoog genoteerd op hun verlanglijst- Een „positief' geluid kwam van de linnen spin- en weverij, opgericht tot werkverschaffing van de behoeftigen. De weverij begin in 1806 met twee weefge touwen en had er nu ai zeven in gebruik. Albert Brouwpr Ingena Vellekoop

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4