ff Cabaret NAR sluit seizoen Teerstoof Steen Brons nr.34 Concert op Smits orgel Met stip Che cosa fai tu qui? *1', Hp 'X', f^'%1 u\-^v ï/4^4? Ook Power House Six op slotfeest rrildt •KbJS.'SS :v-<i fvf^;- 3&i* i; %'{- 1*&, *4 y^/t TV ,-' A ;b1 -< êf ty/;3 *f?S -X U- x' ^v l'tf if&r Toonbeeld een wekelijkse pagina vol informatie over kunsten cultuur in de regio. Samenstelling: Kor Kegel. Reacties graag voor woensdag 12 uur op de redactie van deze krant telefoon 35.05.57. Vanavond is in de Vlaardingse galerie/art- hotheek aan de Oostha- venkase 8 een expositie van start gegaan van Ra mon Giegling en Rob Elzinga. Van het duo, dat meestal samen exposeert, zijn zeefdrukken, colla ges, affiches en tekenin gen te zien uit hun werk van de laatste vier jaar. Hoewel er in de beginpe riode redelijk wat over eenkomsten waren in de onderwerpkeuze en ma teriaalgebruik, werd het verschil in het latere werk steeds groter. In '76 richtten zij het cultureel tijdschrift 'de Wolfs- mond' op, waarvan enke le nummers op de exposi tie te zien zijn. Elzinga werkt momenteel aan een documentaire-film over acties tegen kerne nergie en maakt voor verschillende bladen po litieke strips. Giegling werkt aan een filmscena rio en een theaterstuk. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van twaalf tot vijf. Vrijdaga vond ook van zeven tot negen en op. zaterdag van tien tot vijf uur. Morgen vindt op het Garrelsorgel in de Grote kerk van Maassluis het tweede orgelconcert plaats van de geplande serie. Jaap Kronenburg zit achter de toetsen en zal werken spelen van Vogel, Van Eyken, Van Westering, Van Krieken, Rinck, Kee en Zwart. De organist begint om kwart over acht. De Maaslandse soos de Pollepop brengt morgen avond The Longjohns. De groep, die enkele we ken geleden in Maassluis was te beluisteren, speelt snelle 'powerpop'. Een avondje swingen dus daar in het Maaslandse. Omwonenden van de parkeerplaats achter Ko ningshoek xn Maassluis die op hun rust gesteld zijn kunnen morgen be ter een dagje uit gaan. Vanafmorgens tien uur tot 's avonds een uur of half acht zal daar na- menlijk heel wat afge- trommeld en getetterd worden op het het tiende drumband- en majoret- tenfestivai. Ruim 1600 muzikanten en majoret tes doen mee. Burge meester Van Es reikt 's avonds de prijzen uit. Drie hoogbejaarde schilders exposeren van af maandag in de kleine recreatiezaal van het Vlaardingse bejaarden centra Drieën-Huysen. Komells Lodder, Jan Wismeijer en Henk Schipper zullen bij de o- pening van de expositie, om twee uur, worden toegesproken door wet houder Jelle Wijnstok. Zij hoeven daarvoor niet ver te reizen. Alledrie, zijn ze woonachtig in het bejaardencentrum. In galerie Nolet in het gelijknamige Schïedamse ziekenhuis wordt woens dag een nieue tentoon stelling geopend. Inge van Haastert, mevrouw K. G. de Man Thur- mer, Frans Duin en Jan Rotteveel exposren er respeectievelijk schilde rijen, droogbloemencom posities, litho's en litho's. In Tosca klinken Italiaanse opera's Giuseppe achter het orgel, Salvatore met volle bariton: „Mijn intoeïte is afhankelijk van zijne moezieke". In het naoorlogse Italië waren zij „twee ouwe moeziekvriende" die altijd samen „op moe ziek saten te klesse, te parte en te filosofére". En daarna zagen zij elkaar 27 jaar niet. Nu hebben Giuseppe Galvagno en Salvatore Cantiêre een zaak in Schiedam, genoemd naar Puccini's beroemde opera "Tosca". Dat is geen muziekhandel; de pizza swingt er de pan uit. En het is tussen die twee Italianen weer als vanouds. Na meer dan een kwart eeuw zie je ze weer dagelijks „dit noemmer nog effe doorne- me en datte nog effe doene" en dat levert in hun pizzeria op het Eroersveld nog behoorlijke operamuziek op ook. Giuseppe speelt orgel, Sal vatore zingt en hanteert volgens zijn zeggen het bariton-systeem. „Hoor wat Galvango maakte!" zegt hij. „Mijn intoefte, mijn gefoele, is hele maal afhankelijk van zijne moezieke. Vroeger al, was ik helemaal kapotte van wat hij deed- te". Voor Giuseppe geldt dat ook jegens zijn partner. Hij is een stil man en zegt alleen: „Die Cantière, koet, koet!" En Dm hun verbonden heid aan te geven spelen zij wat. Se ascolto il mare. Ze luisteren naar de zee. De klanten luis teren mee. Na 27 jaar. In Schiedam kwamen zij elkaar weer tegen. Galvagno, in 1933 geboren in Cata nia, en Cantière, in '32 in Vittoria geboren, hadden voor die tijd een heel verschillende le vensloop gehad, geografisch gezien althans. Want beiden begonnen hun carrière uiteraard met muziek. Giuseppe startte zijn eigen dansor- door Kor Kegel kest, Gigï met piano, accordeon en gitarra en vloog in 1958 uit naar het buitenland- Werd als afgestudeerd componist gecontracteerd door een Haagse manager, reisde in Holland door Amsterdan, Utrecht, Arnhem en Nijmegen, trad op in het Maastrichtse Carlton en in het Haagse Pompidour, ging daarna naar Afrika, Ghana, Liba (Libië) en naar het Midden-Oos ten, Cyprus, maar keerde toen terug naar Ne derland, want in Pompidour had hij de Schie- damse Christina van Tricht, een nu 40-jarige blondine, leren kennen. Gewoon, tijdens een optreden. „Ha, zijj kwam plotseling naar mij toea", zegt hij grijnzend. „Ach, welnee", zegt Christina, „die Italianan liegen altijd, hoor". Salvatore: „Kalk, dat ging natuurlijk zo, hij speelde, zag haar enne stopte, zo van, da's main stukke!" Humprhrey Bogaert Salvatore studeerde na muziek eerst nog dra matische expressie, daar had hij echt een hoofd voor, en hij werd al gauw de Italiaanse Hump hrey Bogart genoemd. Maar wat doe je als je naar het buitenland wilt en je komt als muzi kant of acteur niet aan de bak? Dan ga je de horeca in. Salvatore werd kelner in San Moritz, „want ze hadden gezegd, lekker verdiena, lek ker wijfie ook", maar kort daarna werd hij kel ner in Huis ter Duin. Leerde daar Agnes ken nen, trouwde met haar en vestigde zich in Noordwijk, waar het paar nog steeds woont sa men met hun kinderen Angela en Giusep pe. Toeval? Hoe dan ook, Salvatore wisselde nog een paar keer van betrekking, in Rotter damse zaken, en kwam op een gegeven ogen blik samen met kroegmakkers het in Schiedam op het Rubensplein gevestigd restaurant Jan Steen binnen, „En daar zie ik Giuseppe! Ik zeg, che cosa fai tu qui? En hij zegt, o tu che cosa fai? Wij hebben die zelfde avond meteen mooie liederen gezongen en iek Was verhuegd, grote belevenis!". Dai dai dai Ja, wat deed Giuseppe daar? Hij was na zijn reis door Afrika en het Midden-Oosten terugge keerd naar Nederland, bleef er kort, ging met Schiedamse Christina naar het Belgische Turn hout om daar ristorante Gigi (genoemd naar de band) te beginnen en maakte daar een single: Dai dai dai cavalièro, Galvagno. Toen Salvatore later die single hoorde, zei hij: „Gotfadora, die vent heb *n lekkere stemma, jb". Giuseppe, die zijn „orega"-papferen inmiddels had gehaaid, keerde Turnhout de rug toe, opende in Schie dam Jan Steen, ging toen met Christina voor twee jaar naar Italië en „nou, net toen ik dach- te, die komme nie meer terug, na ringe die tele- fone, zegt Galvagno, kommie drinke en zake prate doen? Ik zeg, wat krijge wir nou? Wel, je ziet, dit is nu een levend ristorante". Van de twee is Salvatore de grootste prater, zij het nog in gebrekkig Nederlands. In pizzeria Tosca op het Broersveld spelen Sal vatore en Giuseppe haast elke dag. Vrijwel uit sluitend Italiaanse opera's, waar hoor je dat te genwoordig in Schiedam nog? De cabaretgroep NAR, onder leiding van ex-Don Quishockingpianist Pie ter van Empelen, besluit aanstaande zater dag, 2 mei, het seizoen van het Schie damse theatertje De Teerstoof. Het nieuwste programma van de groep, het achtste in getal, heet „Zonder Twijfel" en is geschreven door Youp van 't Hek en Ivo de Wijs. De muziek is gecompo neerd door Hans van Gelder, Michel van Bergen Henegouwen en Pieter van Empelen. Voor het programma heeft een zinsnede van De Genestet model gestaan: „En doe ik dan wijn ogen toe, dan wij ik wel geloven, waar als ik ze weer opendoe, komt steeds de twijfel boven. De groep bestaat wat het deel betreft dat op het podium verschijnt uit drie NAR: Zonder Twijfel. mensen: Youp van 't Hek, Aletta de Nes die ook bekend is van diverse schoolte levisieprogramma's, en Hans van Gel der, een 19-jarige pianist-componist, die als een verrassend talent in de Neder landse cabaretwereld wordt gezien. De laatste theater-avond in De Teer stoof wordt traditiegetrouw afgesloten met een groot slotfeest met bal-na. De jazzband Power House Six zorgt voor de muzikale omlijsting, en kenners van echte onversterkte jazzmuziek zullen die band zeker weten te waarderen. De cabaretavond annex slotfeest in De Teerstoof begint zaterdag om 21.00 uur, maar vanaf 20.00 uur is men al welkom. Toegangskaarten kosten vijftien gulden: CJP-ers betalen drie gulden minder. „Ik denk dat dat ding toch op z'n minst zestien jaar oud moet zijn. In ieder geval is het van voor mijn tijd." R. de Vries, hoofd van de Prinses Christinaschool weet verder niets van de muurversiering aan zijn school aan de Vincent van Goghlaan. Wel weet hij dat men meer last dan gemak heeft van deze kunstuiting: „Al een paar keer heeft de gemeente die stukken steen aan de muur moeten vastmaken met keilbouten." „Hoezo? Nou, de kinderen klimmen via deze muurversiering op het dak en daardoor laat het steeds los." De muurplastiek stelt twee voetballertjes voor; een keeper die met een fraaie zweefduik de aanstormende bal probeert te stoppen. Hoe mooi het ook zijn moge, de prinses Christinaschool zou bij monde van hoofd de Vries liever een funktioneler kunstwerk willen hebben: „Iets waarmee de kinderen echt kunnen spelen." Het voetballende duo werd tegelijk met de ingebruikneming van het schoolgebouw op 18 augustus 1964 onthuld. De plastiek werd gemaakt door de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert. Een speciale commissie binnen de Johannes de Doperparochie in Vlaardingen gaat er voor zorgen dat het twee jaar geleden geres taureerde Smitsorgel niet alleen door paro chianen kan worden beluisterd. Het streven is om regelmatig concerten te organiseren, die voor iedere orgelliefhebber toegankelijk zijn. Het oude Smitsorgel is een typisch Zuidne derlands product en leent zich daarom uit stekend voor de meer barokke en romanti sche orgelwerken. Vanavond wordt er in de kerk aan de Gedempte Biersloot een eerste concert gegeven door de jonge en veelbelo vende Rotterdammer Gerard le Gierse. Op het programma staan onder meer werken van Pachabel en Bach. De toegang is gratis en er zit ook nog een kopje koffie aan vast. Aanvang acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5