EMTIi I Nationale molendag: mmm:0m Schiedam Bakwedstrijd Maassluis •*r- Vlaardingen 4 vrijdag a msi 1981 VD/SC/WW tm^km Molenpracht bij nacht: Molen de Vrijheid. r$cfr#4ijS-f 'K-£U*f V;/" "?&*KZ&'**'- >-u i-F Van Schiedam tot Maassl uis is de molenaar morgen thuis Nationale Molendag betekent voor Maassluis, Vlaardingen en Schiedam veel méér dan zomaar een andere gemeente in den lande. Want op hemelsbreed 15 kilometer is er flink wat te bezichtigen op molengebied. Voor de molenliefhebbers zet onze krant de zaken op een rijtje. Bovendien drukken we op deze pagina nog eens de mooiste foto's af die in de loop der jaren door onze fotografen van de molens zijn genomen. Het is zaterdag vooral molen de Vrijheid die in de belangstelling staat Vanaf half elf 's ochtends tot half vier 's middags kan de Vrijheid worden bezichtigd. Die bezichtiging is zaterdag dubbel aan te raden want een ieder die zijn gezicht laat zien in De Vrij heid krijgt een heerlijk sneetje roggebrood met rozijnen, gebak ken door ambachtelijke bakkers die tarwe betrekken van de Scbiedamse Molen. Bovendien is er zaterdag in De Vrijheid een bakwedstrijd voor amateurbak kers. Nationale molendag is eigenlijk een beetje Schiedamdag, vinden de vrijwilligers die Molen de Vrij heid de trots van Schiedam runnen. Want de stad die eens je- neverstad mocht worden ge noemd, bezit vier van 's lands grootste molens: de Walvisch, de drie Koornbloemen, de Vrijheid en de Noordmolen. Vier molens die het stadsbeeld in belangrijke mate het stadsgezicht bepalen en een levende herinnering vormen aan het jeneververleden van Schiedam. Toch komt de nationale molendag voor Schiedam jaren te Iaat Wie een kaart beziet met de molensi tuatie in 1810 telt daar zonder eni ge moeite een twintigtal molens. Roemruchte namen als De Gaper, de Brandersmolen, de Walvisch, de West, de Kameel, het zijn er slechts enkelen die in 1810 Schie dam tot een ware molens tad maakten. Een deskundige jury met daarin molenaar Bob Bateburg, een erva ren, amateurbakker en een lid van het echte Bakkersgilde zullen alle van alle inzendingen een boter ham proeven. Om half vijf ver wachten de juryleden voldoende boterhammen te hebben veror berd om de winnaar of winnares te kunnen aanwijzen. Maar wie van de zaterdag een mo lendagje wil maken wordt aange raden zich niet alleen beperken tot De Vrijheid, ook al is daar het meeste te zien. Alleraardigst is het ook de halve molen te bekijken alleen van buitenaf te bezichtigen) die Schiedam nog bezit, molen de Palmboom, in den volksmond ook wel de Peperbus genoemd, van wege de vorm die het overblijfsel van Schiedams molentrots heeft Aardig is ook de inscriptie in de grond vlak bij de Hema, die aan geeft dat op die plek eens molen de Oost heeft gestaan. Hoog rijst molen 'De Hoop' uit bo ven een groot aantal gebouwen in Maassluis. Al sinds de bouw in 1792 neemt de molen een niet meer weg te denken plaats in, in het stadsbeeld van de 'eerste stad aan de Waterweg'. Een stelling- molen is het die tot op de dag van vandaag in gebruik is. In de mo len wordt nog steeds het graan ge malen tot meel waar de warme bakker iedere dag weer het verse brood van bakt. De stellingmolen leent zich uitstekend als korenmo len. De molen heeft een groot aantal 'stortzolders' waar het graan wordt opgeslagen. Momen teel gaat al het graan dat wordt gemalen naar de bakkerijen, maar binnenkort kunnen ook de inwo- i'iÖiA, zakken volkorenmeel, In dit geval In molen Ds Vrijheid. -U 'V srïÈanui V-. Vif'jf v ,3 *rvi -v> M Molen Aeolus, in 1977 getekend door E. van de Lend. www, «r«w In de volksmond spreekt men van De Peperbus. In werkelijkheid zijn dit de overblijfselen van molen De Palmboom. new van Maassluis in de molen terecht om meel te kopen. Bij aan koop krijgt men ook nog eens het recept van het beroemde, echt Maassluis' molenbrood. De laatste beroepsmolenaar van 'De Hoop' was Luit Noordhof. Mo menteel wordt al het werk gedaan door vrijwilligers. Gedurende de nationale Molendag mag iedereen in en uit lopen als de wieken van de 'trots van Maas sluis' draaien. Al 13 Vlaardingen niet zo rijk be deeld: de molen Aeolus op de Ge dempte Biersloot, op de hoek van de Kortedijk is het waard om be keken te worden. De gehele dag is de molen voor het publiek geo pend, zodat ook hier zonder twij fel velen de smalle trapjes naar boven zullen beklimmen, om te zien hoe het meel wordt gemalen. Overigens is ook deze molen nog volop in gebruik. Bijna iedere za terdag worden de zware molenste nen in beweging gebracht Diver se 'echte' bakkers in de omgeving nemen mee! van Aeolus af. Wie de hele dag het gebied door trekt om alle molens die er nog zijn te bezichtigen ontkomt er haast niet aan de dag in Schiedam af te sluiten waar in de Noordmo len een hapje kan worden gegeten en een drankje kan worden ge-' dronken. Op nationale molendag Is een kijkje In de molen beslist de moei la waard. Bijvoorbeeld In molen De Hoop in Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4