1 Te kunst en te keur: opvolger van De Duig Vrije A icademie biedt onderdak aan meer dan 500 amateur- kunstenaars 1 bsm ÉS De bonte theater wereld van Jan Rebel Koren krijgen Tsjechen weer op bezoek o met stip II ifiS if *sgj£' Open dag 4 vrijdag 3 mal 1981 YD/SC/WW Toonbeeld, een wekelijkse Eagina vol informatie over unst en cultuur in de regio. Samenstelling: Kor Kegel. Reacties graag voor woensdag 12 uur op de redactie van deze krant, telefoon 35.05.57. fa--: h>"- nt J i': Mh i# Nog maar enkele maanden nadat galerie De Duig haar deuren heeft gesloten, gaat in het pandje aan de Vlaar- dingse Smalle Havenstraat 13 al weer een nieuwe gale rie van start. Te kunst en te keur is de naam van de ex positieruimte. Vanaf morgen zijn er wer ken van zes verschillende mensen beroeps- en ama teurkunstenaars te zien. Aquarellen van Elly Dijks hoorn en André Pelgrim, grafieken van Peter Dumas, keramiek van Anneke Kal den-van Buren, objecten van André Schoonfeld en textiel van Mieke de Wit- van Buren. De opening is in de vorm van een open huis gegoten dat morgen van tien tot vijf wordt gehouiden. Anneke van Buren, die sa men met haar zus Mieke en Dike Hof en Gert van der Stoep de galerie heeft opge zet vertelt dat het de bedoe ling is dat exposities zullen worden samengesteld uit werk van meerdere mensen. „We willen amateurs en be ginnende kunstenaars die met hun eigen werk geen volledige expositie kunnen inrichten juist ook de kans geven. Sommigen maken maar een paar werken per jaar, terwijl daar vaak hele goede dingen tussen zitten. Door onze werkwijze krij gen die ook een kans." Over de mogelijkheden van Te kunst en te keur is An neke van Buren optimis tisch. „Ja, de Duig moest er door financiële moeilijkhe den mee ophouden. Al dat werk en de kosten moesten door een persoon worden gedragen, Maar wij zijn met zijn vieren en dan heb je wat meer armslag. We zijn in ieder geval flink enthou siast. We proberen het een jaartje en dan zien we wel of we verder gaan." Behalve exposities die zijn samengesteld uit werk van minder bekende mensen is het ook de bedoeling af en toe een tentoonstelling in te richten met werk van één bekende kunstenaar. Daar naast bestaan plannen om hel publiek te laten zien hoe sommige werken, zoals et sen, zeefdrukken en andere druktechnieken tot stand komen. Galerie te kunst en te keur is op vrijdagen 's middags en 's avonds geopend en op de zaterdagen "s morgens en 's middags. Yvonne Verzijlbergh: dat kan ik niet bestaat niet. vc^y-:- Van de zomer gaat de Vrije Academie in VLaardingen al weer het vijftiende jaar in. Begonnen als particuliere in stelling in de Zomerstraat niet enkele tientallen cursis ten later in de Stations straat is de academie, mo menteel gevestigd op de be nedenverdiepingen van het monumentale Holland iage- bouw aan de Oosihavenkade, in at die jaren uitgegroeid tot een gesubsidiëerde instelling waar het afgelopen jaar ruim vijfhonderd mensen een cur sus volgden. En voor het ko mende jaar worden nog meer inschrijvingen verwacht. Waren in het verleden wel eens pessimistische geluiden te horen het gebrek aan fi nancien, waardoor het cur- sussenpakket niet kon wor den uitgebreid, voor volgend jaar heeft de academie kans gezien het programma uit te breiden met vier nieuwe cur sussen. Variërend van een paar tientjes tot nog geen tweehonderd gulden is de amateurkunstenaar een jaar onder de pannen. „Voor het eerst hebben we ook een cursus voor de jeugd van twaalf tot en met vijftien jaar. Druktechnieken", stelt docente Yvonne Verzijl- bergh. „Er bestonden al acti viteiten voor lagere school kinderen, maar die groep twaalf tot zestienjarigen kwam nog niet aan bod. Je kunt wel zeggen dat we alle leeftijdsgroepen bereiken. Zo is er ook een groep voor zes tig plussers. Daar staat de ge zelligheid wat meer voorop, hoewel dat beslist niet wil zeggen dat ze geen goede dingen maken. De mensen die een cursus volgen komen uit alle milieu's. Alleen bui tenlanders komen hier nog niet» terwijl er in Vlaardin- Morgen houdt de Vrije Aca demie aan de Oosthavenka- de 42 een open dag. Van tien tot half zes kan een ieder er een kijkje komen nemen. Doel van de academie is zo veel mogelijk mensen in de gelegenheid stellen hun creatieve mogelijkheden te ontdekken en te ontplooien. Om de bezoekers wat meer te laten zien van de moge lijkheden is een expositie in gericht van werkstukken die cursisten in het afgelopen seizoen hebben gemaakt Ook zullen morgen cursisten aan het werk zijn, zodat men kan zien hoe de verschillen de werkstukken tot stand zijn gekomen. De tentoon stelling die is ingericht in de gemeentelijke expositieruim te in het Hollandiagebouw loopt tot 22 mei. gen toch een flink aantal woont. Maar misschien ver andert dat in de nabije toe komst." Voor het komende seizoen kan men kiezen uit ruim twintig verschillende cursus sen; film, fotografie, tekenen, schilderen, druktechniek, zeefdrukken, textiel,'getouw- weven, ruimtelijke vormen, keramiek, boetseren/beeld houwen, glazuren, edelsme den, dramatische expressie. Daarnaast kunnen gevorde- ren intekenen op een viertal werkplaatsen edelsmeden, keramiek, druktechnieken en fotografie waarin zij zelfstandig zonder docent, of zoals Yvonne Zijlbergh zegt- begeleider, aan de slag kun nen. „Als de cursisten eenmaal een jaar achter de rug heb ben, zijn de meesten zo en thousiast dat ze terugkomen. Er zijn zelfs mensen die hier al voor het vierde of vijfde jaar komen", vertelt Yvonne Zijlbergh. „Dan werken ze gerichter, weten ze wat ze willen. Maar als ze hier voor het eerst binnenkomen zijn ze bijna allemaal hetzelfde en zeggen allemaal: dat kan ik nooit. Daarom laten we op die open dag niet alleen de beste werkstukken zien. Ook wat je mislukkingen zou kunnen noemen, worden ge toond of dingen die pas half af zijn. Dan krijgt de buiten staander een veel betere idee van wat hier gebeurt Anders versterk je dat idee van dat kan ik niet alleen maar. Dat kan ik niet, bestaat niet". „Er komt hier ook bijna nie mand die precies voor ogen heeft wat hij wil. Omdat ie dereen dat eigenlijk heeft, le ren de mensen ontzettend veel van elkaar. Sommige groepen blijven vrij indivi dueel, maar we proberen ze toch altijd te bundelen, dat stimuleert nu eenmaal. Met techniek ben je er niet al leen. Het is helemaal geen garantie dat wanneer je met een potlood om kunt gaan je ook een goede tekening kunt maken. Daarbij komt meer kijken. Je moet jezelf afvra gen wat probeer ik uit te drukken, welke emoties pro beer ik over te brengen. En door met elxaar te praten over verschillende manieren die je daarbij kunt hanteren, zoals kleur, vorm, materiaal, steek je geweldig veel op. De taak van de begeleiders is ei- fenlijk de mensen laten zoe- en en zo af en toe wanneer ze op dood spoor zitten ze een opdracht te geven. Je kunt zeggen dat kan ik niet, maar je kunt ook blijven pro beren de materialen onder geschikt aan jezelf te maken. En daarvoor heeft iedereen zijn eigen manier. Dat is na tuurlijk een geleidelijk pro ces. Als je er zelf dagelijks mee bezig bent, heb je daar een uitgesproken mening over en hoop je dat je men sen kunt stimuleren. Jan Rebel met z'n werk. Al weer enige tijd beschikt de Rabo-bank in de Lier over de mogelijkheid om klein expo sities te houden. Op het moment zijn daar schilderijen te zien van Jan Rebel, die geen onbekende meer is in het Westland. Vorig jaar had hij de expositie 'geschilderd ballet' in Maasland. Jan Rebel, danser, choreograaf en mede-oprichter van het Seapinoballet, heeft een. balletschool in Maassluis, maar schilderen heeft hij altijd gedaan. Nu hij wat minder actief in het ballet is, is schilderen meer op de voorgrond gekomen. Hoewel hij niet alleen onderwerpen die betrekking hebben op ballet schildert, hebben de in de Rabo-bank geëxposeerde negen olieverf schilderijen wel ballet als onderwerp. Jan Rebel probeert in zijn werk de bonte warreling van de wereld van het theater weer te geven. In het merendeel van de schilderijen schildert hij balletstanden op het doek gebracht met dikke contouren zo uit de tube geknepen in helle kleuren, De lijnen zijn rond en soepel ('4 dansers lif ten een danseres'); de figuren lopen soms in eikaar over {'La ronde moderne'). In andere werken grijpt hij terug naar het kubisme- hoekige figuren en kleurvlakken. De kleu ren Ln deze schilderijen zijn rustiger en evenwichtiger {'Attitude' en 'Danseres en mandolinespeler'). Tot de derde week deze maand is men in de Lier nog in de gelegenheid een blik te wer pen op de bonte balletwereld van Jan Rebel. Neon is de naam van een nieuwe Eindhovense band die zich vooral beweegt op het terrein van de new- wave. De groep, opgericht in december '79, schijnt uit er varen muzikanten te be staan, wat volgens de orgni- satoren van het concert mor genavond in B'bwana (Hof- laan 12), de garantie geeft dat allerlei muziekstijlen op orginele manier in de num mers verwerkt worden. Neon trad onder meer op in Paradiso en Eksit. In B'bwa na begint Neon om negen Vanaf vandaag kan men in Kunsthuis RV (Weeshuis plein 18 midden) 'auto-por- traits' (SX-70 polaroids) be kijken van Toto Frima. De Japanse kunstanares heeft zich daar voor in heel wat rare bochten gefriemeld. Kunst+ haalde de expositie naar Vlaardingen. Kunsthuis RV is geopend elke vrijdag en zaterdag van één tot ze- Wie zingt er mee? Dat vra gen een aantal Maassluizers zich af die het een gemis vin den dat er in het stadje hele maal geen jongerenkoor is. Diezelfde Maassluiïers zijn dan ook van plan er eentje op te richten. Meeuwis Re bel, de jeugdige dirigent.die onder andere ook de Vere nigde Zangers leidt heeft zich bereid verklaard mee te werken. Bedoeling is dat zo,n koor arrangementen van popmuziek, jazz, gospel en populair-klassïek gaat zin gen. Voor inlichtingen kan men terecht bij de dames Van Hartingsveldt (tel.16968) en De Muynck (tel.17113). Het Maassluise open jonge rencentrum Ozoblue (Pres- .Steijnstraat 2) heeft voor morgenavond de formatie Ambiguous gecontracteerd. De groep bestaat uit vier le den, te weten zangeres Su zan, Mark op lead-gitaar. Pe ter op drums en Paul op bas. Het repertoire new wave, blues en symfonische rock bestaat voor honderd procent uit eigen composities. Ambi guous begint om negen uur. Morgenavond treedt in het Schiedamse weekend-café QTi, gevestigd in het zelfde pand als het zoldertheater de Teerstoof. Ton Foolery op. Rock en new wave speelt dc groep die om half tien wil gaan spelen. Liefhebbers van 'kerkcon- certen' kunnen morgen avond terecht in het kerkje in het dorpje 't Woudt, lig gend aan de weg van Delft naar het Westland. Jaques van Oortmerssen speelt daar op orgel en daarbij wordt hij begeleidt door violist Pieun van der Linden. Het pro gramma vermeldt werken van onder meer Sweelinck, Buxtehude, Bach, Petersen en Groneman. Aanvang acht Morgenavond gaat in de Maassluise Immanuëlkerk de jaarlijkse concertserie van start. De serie bestaat uit zeven concerten, zowel or gelconcerten als concerten met medewerking van in strumentalisten en vocalis ten. Morgen treden op het Vocaal Ensemble, het Appa- rut-kwartet en organist Koos Bons. Uitgevoerd worden on der meer werken van Han del. Buxtehude, Brahms, Bartok en Haydn, Het con cert begint om kwart over acht. De gezamenlijke koren Jo Mulder zijn weer bena derd door een Tsjechisch koor, om tot uitwisselings concerten te komen. Dit keer worden besprekingen gevoerd met een meisjes koor uit het stadje Décïn. Volgens plan zal het Tsje chische koor in september of oktober voor een week naar Vlaardingen komen. Om de koorleden in die week onder te brengen doet het Vlaardingse koor een beroep op stadgenoten om een kamer beschik baar te stellen. Voor in lichtingen kan men te recht bij mevrouw Tabe- ling-Gravendeel, f tel.74.22.58. In 1968 kregen de geza menlijke koren een al een Tsjechisch kinderkoor uit Usti nad Labem op be zoek. Enkele maanden la ter bracht het Vlaardingse jeugdkoor een tegenbe zoek. Op korte termijn hopen de koren van Jo Mulder een bevestiging te ontvangen vanuit Tsjechoslowakije. Het koor waarmee contac ten bestaan Décinsky Détsky Sbor MPDM be staat uit circa zestig meis jes in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. De meisjes zijn geselecteerd uit schoolkoren in de om geving van Décin. Het koor is ongeveer vijf jaar geleden opgericht door di rigent Slavoj Princl, doc tor in de muziek en jaren lang lid van het beroemde 'Chor der Prager Lehrer'. Gaat alles door zoals ge pland, dan zal het ge mengd koor Mercato vol gend jaar naar Décin gaan om daar enkele concerten te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5