El ERA Wij zijn geen ether piraten. Het woord piraat veronder stelt iets schade lijkst Datzijngeen grapjes meer Mensen zijn ernu eenmaal gek op zichzelf op de radio te horen Wij vullen een gat in de markt illegale zender [opgerold De beginnende concurrentie strijd tussen illegale radio stations „Niet de situatie zoals in Den Haag. oreuk. geme Delft De politie heeft in een flat aan de Buitenhofdreef een illegale radiozender opgerold. De zender zond 's avonds op de fm-band uit onder de naam 'Dellora'. De 26-jarige hoofd bewoner heeft verklaard dat de apparatuur aan een vriend .toebehoort. •vrijd*8 I 8 mtft 1981 I VD/SC/WW Delft Drie weken geleden werden de 'deejays' van radio Delora (Delftse Lokale Radio) betrapt tijdens een illegale uitzending. Enkele politie-agenten van de afdeling bijzondere wetten stonden 's middags om kwart voor twee op de stoep. De beide deejays maakten geen problemen. 'Inderdaad. ze waren aan het zenden'. Die zender die is van mij vertelde Mark, één van beide discjockeys. De zender {het bakkie) werd door de politie in beslag genomen en het werd stil op de golflengte waarop radio Delora uitzond. Maar niet voor lang. De medewerkers van het illegale radiostation kwamen vorige week bijeen oni zich op de ontstane situatie te beramen. Hun eenstemmig oordeel: We gaan door met de uitzendingen. Volgende week Is radio Delora weer in de lucht. Vanuit een andere 'studio', maar met dezelfde programma's. Een ander punt hield de zes heren en twee dames van het radiostation meer bezig. Waarom kwam de afdeling bijzondere wetten en niet de Radio Controle Dienst? Ook hier was de conclusie eensluidend. Onder instemmend gemompel van de anderen, voegde één van hen Mark toe: „Jij bent gewoon verlinkt". We doen het niet voor de spanning, er is spanning genoeg in de wereld De toenemende concurentie tussen de illegale radiozenders begint ook in Delft de goedmoedige sfeer te ontgroeien. In de grotere omliggen de steden als Rotterdam en Den Haag is die strijd hier en daar al uit» gegroeid tot ongekende proporties. De meeste Delftse illegale radio amateurs rillen bij de gedachte dat in Delft soortgelijke situaties zouden ontstaan: „Dat mag niet gebeuren, dat zijn geen grapjes meer". In Delft hoopt men binnenkort met de medewerkers van alle illegale stations rond de tafel te gaan zitten. De bedoeling is om dan goede af spraken te maken over verdeling van de golflengtes en de tijden waarop wie uitzendt Het komt te genwoordig steeds vaker voor dat radiostations er door andere zenders worden 'uitgedrukt'. „Pesterij en ja loezie" De mensen van Delora trokken een interessante conclusie uit hun avon- turen met de afdeling bijzondere wetten. Zij zijn ervan overtuigd dat Mark de eigenaar van de zen derniet zal worden verbaliseerd: „Het was gewoon een soort gefor ceerde enquête. Om na te gaan hoe vaak we uitzenden en wat onze doelstellingen zijn". Dat zou gebeu ren om de radiostations in kaart te brengen. Als straks een gedeelte van de FM-band wordt vrijgegeven, Tfrijgen alleen de beste een zend vergunning". De illegale radioprogramma-makers in Delft kijken overigens helemaal niet uit naar dat moment. Voor hen mag alles blijven zoals het nu is. Niet omdat het nu spannender is („Er zijn al spanningen genoeg in de wereld") maar omdat anders de FM-band eenzelfde lot is beschoren als de 27MC-bakkies. Een overvloed aan gebruikers die de ware zenda mateur weinig kans meer geven zijn favoriete hobby uit te oefenen. De populairiteit van de 27MC-appara- tuur leidde al tot een toevlucht op de FM-band. De meeste radiostations in Delft zenden uit omdat ze ontevreden zijn met het aanbod op de legale radio. De reden van die onvrede loopt uit een. De één zegt „doodziek" te wor den van „al die hitparades", de an der „baalt" van al die „gespeciali seerde programma's. Mark vertelt: „Die politie-agent die de zender in beslag kwam nemen vroeg waarom wij illegaal in de lucht 2aten. Ik zei: omdat er maar één goed programma is op Hilversum, en dat is de ar beidsvitaminen. Dat was die man wel met me eens". De programmering van al die Delft- se radiostations loopt sterk uiteen. De één draait veel platen die recent uit de hip-parades verdwenen, een ander concentreert zich op Neder landstalige muziek, weer een ander biedt luisteraars veelvuldig de gele genheid naar de telefoon te grijpen en 'de groetjes' te doen. Dat laatste blijkt een succesformule: „Mensen zijn er nu eenmaal gek op zichzelf over de radio te horen". 1 April „Ik zat een plaatje te draaien voor een programma, toen ze voor de deur stonden, mannen in politie- unïformen. Ik schrok zo dat ik ver gat om naar hun identiteitspapieren te vragen. Pas toen ze weggingen met mijn zender, kreeg ik argwaan omdat ze zoveel haast hadden en een beetje zenuwachtig deden. Toen ze wegwaren heb ik meteen de poli tie gebeld, die wisten niets van een controle". De mannen in de uniformen bleken medewerkers van een concurrent, radio Neutraal. De volgende dag kreeg John zijn zender terug, samen met een aantal flessen drank. Het was een 1 april-grap. De verteller van dit verhaal, John van radio Veronica, kan de 'grap' nog altijd niet waarderen. door Renè van Zanten Radio Delora binnenkort weer in de ether Ook de andere radiostations zetten vraagtekens bij het gehalte aan hu mor; „Iedereen weet dat de bestole ne waarschijnlijk aangifte zal doen. Dat betekent wel dat hij niet meer kan uitzenden omdat hij bekend is. Verhuizen naar een andere studio betekent 'een tijdje uit de lucht' en veel gesjouw". Men vraagt zich dan ook af of ook hier niet sprake was van treiteren. Eén van de medewer kers van Delora: „Als je echt een 1 april-grap wilt uithalen, dan zeg je dat meteen. Dan houd je zo'n zender niet een dag thuis". De bedenkelijke verhouding tussen radio Neutraal en radio Veronica lijkt tekenend voor de verslechte rende sfeer tussen de stations. Er worden nieuwe zenders gebouwd, die zijn afgesteld op de frequenties waarop andere stations uitzenden. Als de één uitzendt, wordt ergens anders in Delft een zender aangezet om het programma weg te drukken. Eén van de mensen die het illegale uitzenden zeer positief benadert is Rob de Graaf (schuilnaam). Hij is onder de Delftse etherspecialisten een fanatiek disc-jockey. 'Zijn* ra diostation Atlantis, is ook één van de weinige illegale zenders die overdag is te beluisteren. De samenwerking tussen Atlantis en radio SEM is een voorbeeld van hoe Rob zich de toekomstige ver houdingen tussen de diverse sta tions het liefst zou zien. Atlantis zendt uit via drie studio's. Op zon dag wordt de golflengte 'ingeleverd' ten behoeve van SEM. Een zeer po sitieve benadering, die alle betrok kenen tot uiterste tevredenheid stemt. Zo zou het tussen alle radio stations moeten worden afgespro ken, meent Rob de Graal Dat zal niet meevallen, want het aantal radio-stations in Delft loopt inmiddels in de tientallen. Een greep: Belvedère, Eldorado, RSD, RKD, SEM, Veronica (komt terug), Atlantis, Neutraal, Delora (komt te rug), Miami, Prinsestad, Albatros, Papa Romeo, Yesterday, Delmare. Veritas en Spitfire. Ongetwijfeld slechts een top (zij het een flinke) van de ijsberg. De meeste illegale radiomakers kennen elkaar, al wordt de gang van zaken rond de studio's in veel gevallen met een waas van geheim zinnigheid omspannen. Een geheim zinnigheid, die niet zelden de sfeer uitademt van spannende jongens boeken. Al blijven de programma makers volhouden: Wij 'draaien' voor een eigen publiek, wij vullen een gat in de markt. Reclame Onder de zendstations is ook een fiks aantal, dat gebruik maakt van reclame. De plaatselijke midden stand is in veel gevallen niet onge negen geld te betalen voor zendtijd. Dat zal niet meevallen, want dat wordt betaald met geld dat nooit in de boekhouding terug te vinden is. Ellenlange reclames leisteren dan ether. Ook al omdat in veel geval len de tijd niet zo'n rol speelt. John van radio Veronica kijkt heel genuanceerd tegen het verschijnsel reclame aan: „Stations die reclame maken worden eerder gepakt. Aan de andere kant, als je gepakt wordt. topagenten halen zender uit de lucht Delft Twee nep-agt riten en een matt >/i hurgrr the tiet) uitgaf voor een ambtenaar i *n de radioeontrolr- dienit hebben dinsdagavond om Hen over hul! elf een tender van een 22. }»rtge Dc'.ttcnaar aan tiet Dirk Cosier- plein m beslaggenomen De etherptraat hu sich overbluffen en pat de essentiële onderdelen van rijn apparatuur af Pas Uier ging tij aan de echtheid van de identificatie- papieren vj/i de mannen twijfelen De eehfe politie en rjdicecnirolc- dienst weten van geen controle De mogelijkheid 13 met uitgesloten dat andere icndpiraten dere truc hebben uitgehaald om ach van voor hen en- aangename concurrentie te ontdoen heb je wel geld om weer opnieuw te beginnen". Atlantis en SEM hebben die beslissing al lang genomen. Zij weigeren uit principe reclame te maken tijdens hun uitzendingen. Rob de Graaf: „Ik vind wei dat er geld binnen moet komen, maar dan wel op een andere manier". Hij denkt dan bijvoorbeeld aan het werven van leden. Een aardige gedachtengang, al cir culeert onder de illegale radio-ma kers het verhaal van een zendama teur die dat plan uitvoerde. De DJ riep zijn aanhang op om geld te storten om op die manier van ver dere uitzendingen verzekerd te zijn. Die inzameling zou een groot succes rijn geworden. Van het radio-sta tion heeft niemand meer iets verno men. 'Live' Delora is één van de weinige sta tions die niet 'live' in de lucht zit ten. De programma's worden vooraf op banden opgenomen. Dat alles staat opgesteld met tijdklokken. De DJ's luisteren thuis genoeglijk naar hun eigen programma's. Delora speelt dan ook geen telefoonspelle tjes. De programmering is afgestemd op het aanbod van de legale radio en de beide televisie-netten. Zondag-, maandag- en dinsdagavond ziin ge liefde uitzendavonden. De DJ s van Delora zijn vernietigend in hun oor deel over het legale aanbod tijdens die uren: „Op donderdagavond is de radio wel redelijk. Dan zenden wij de agenda voor het weekeinde uit". Ook Rob de Graaf heeft grote pro blemen met Hilversum: „Soms hoor je een disck-jockey daar een de hit parade presenteren op een manier waar ik grote moeite mee heb. Vori ge week nog vertelde Felix Meur- ders dat hij de aankondiging van Hepi en Hepi niet 'uit zijn strot kon krijgen'. Dan hoort zo'n man daar niet te zitten, denk ik dan. Mijn genre is het ook niet hoor, maar wat hij doet, dat kan echt niet". Waar de Hilversumse zenders lijken te falen doen de illegalen hun best zoveel mogelijk te draaien wat het publiek graag hoort. Dikwijls met succes. Zo lanceerde een DJ van SEM een programma 'uit de oude draaidoos', dat vooral bij het oudere publiek enorm is ingeslagen: „Alle maal Nederlandse en Duitse muziek uit de jaren dertig ongeveer. Dat hoor je op de gewone radio niet. Toch is daar behoefte aan". Ook de nabijheid van de zenders en het betrekkelijk geringe luisterpu bliek spelen ongetwijfeld een grote rol bij de populairiteit Zo concen treert radio Veronica zich voorna melijk op verzoekplaten en prijsvra gen. Ingrediënten van radio-pro gramma's waarvan niemand zal be weren dat ze daar in Hilversum nog nooit van hebben gehoord. Maar wie naar een illegale zender belt, zit onmiddelijk 'in de uitzending'. Wie daar meedoet aan de prijsvraag, maakt een redelijke kans te win nen. Tot slot nog dit illegale radio-ma kers worden liever geen ether-pira ten genoemd: „Het woord piraat heeft een klank als zouden we ie mand schade toebrengen. Bij piraat denkt iedereen aan die radiostations die vanaf een boot in de Noordzee uitzonden. Daar heeft dit niets mee te maken. Wij voelen ons een lokale omroep. We draaien voor de men sen uit Delft en omgeving, omdat daar behoefte aan is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6