STAD/STREEK Over drie weken klinken de hamers in Prov eniershuis Feestelijke kennismaking met buitenlandse jeugd 'Inspraak is zoethoudertje' Schiedam wil huur ondanks vertraging gelijk houden Turkse j ongeren nodigen Vlaardingers uit hhiiamijl Mikken op juffen en meesters... Jan van Hemert: Maa tschappelijk avondgebed over gezondheidszorg Kiezen. hoezo? Telefoon uit auto gestolen J. C. Stam Onderwijs W Markt Holy verschoven Huisvesting volks kredietbank te krap PPR-kandidaat in Maassluis De Koning bij CDA- Vlaardingen Twee mannen stelen stenen dinsdag j 19 m«f 1981 VD/SC/WW l Schiedam Over pakweg drie weken zal de eerste hamerslag weerklinken in het Proveniershuis en kan de verbouwing be ginnen. Dat is dan ruim een half jaar later dan de bedoeling is geweest. Want, zoals onze krant vorig jaar augustus al meldde, er zou in ieder geval in '80 met de verbouw van het Proveniers huis worden begonnen. In het huis zouden vierentwintig wo ninkjes komen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. Bovendien zou één ruimte in oorspronkelijke staat worden herbouwd. De atelierruimtes in het Proveniershuis kwamen daardoor te vervallen. Dat opheffen van die 25 ate- liertjes zou geen problemen opleveren meende men vorig jaar. In de contracten van de 25 gebruikers (overwegend kunstenaars en verenigingen) was immers een clausule opge nomen dat de ruimtes binnen een maand na aanschrijving verlaten moesten zijn. Stel, zo redeneerde men toen binnen de gemeente, dat de ruimtes binnen drie maanden leeg zou den zijn, dan kon in ieder ge val nog in '80 met de verbou wing worden begonnen. De bouw is in 1980 niet begon nen. En ook in de eerste helft van 1981 is er nog niets in het statige gebouw langs de Scbie gebeurd. Pas de afgelopen vrij dag verrezen de borden waar in de werkzaamheden werden aangekondigd en waarop de aannemers voor de grote klus staan vermeld. Begin juni zul len die aannemers (hoofdaan nemer is Ostade uit Rotter dam) aan het werk kunnen gaan. Op straat Het uitstel van pakweg een half jaar komt omdat er nooit gebruik is gemaakt van de clausule in de contracten van de gebruikers. Veel ateliers werden gebruikt als woon ruimte en je kunt de mensen die er wonen nu eenmaal moeilijk op straat zetten, vond het college van burgemeester en wethouders. Ook al mocht er, weer volgens de contrac ten, per sê niet in de ruimtes worden gewoond. Daarom werd aan de afdeling woningbeheer opdracht gege ven met die bewoners te gaan praten. Dat is gebeurd en dui delijk werd dat verschillende mensen uit het Proveniershuis in plaats van een atelierruimte kozen voor een woonruimte. Dat is een wens die meer men sen in Schiedam koesteren en dat levert grote problemen op voor bureau Huisvesting. Zelfs mensen met dringende medi sche urgentie komen op de wachtlijsten te staan. Huisves ting heeft het toch al extra moeilijk gekregen, want in Schiedam-West ging de stads vernieuwing van start en moesten bewoners worden ge herhuisvest Op drie mensen na is nu ieder een in het Proveniershuis door bureau Huisvesting aan een andere ruimte geholpen; ver wacht wordt dat het resteren de trio in een of twee maan den ook kan worden geholpen. Daar hoeft echter niet meer op te worden gewacht want één zijde van het Proveniershuis komt komende week helemaal leeg; het is daar dat de aanne mers staan te popelen om te beginnen. Die linkerzijde van het Proveniershuis, aan de kant van de Schie, wordt ook al als eerste onder handen ge nomen omdat de dienst ge meentewerken daar binnen door Richard Stomp kort aan de slag gaat om een nieuwe damwand aan te bren gen. Monumentenzorg De woninkjes in het Prove niershuis zullen bestaan uit drie lagen. Beneden het 'natte gedeelte' met toilet, douche en keukenblok, op de eerste ver dieping de woon/slaapetage en op zolder bergruimte. Van het oorspronkelijke plan van de zolder een slaapgedeelte te maken is niets terecht geko men. Daarvoor zouden de dak kapelletjes moeten worden vergroot wat monumentenzorg te ver ging. Vandaar dat de zolder alleen een bestemming Over drie weken begint de verbouwing van het Proveniershuis. Inmiddels zijn bijna al!© „be woners" geherhuisvest. heeft voor bergruimte. Ver does van gemeentelijk wo ningbeheer „Maar je weet na tuurlijk nooit wat er in de praktijk zal gebeuren," Het meest opvallend bij de verbouwing aan de buitenkant is dat de aanbouwtjes die alle bewoners hebben aangebracht, zal worden weggehaald. Vol gens Verdoes zijn die destijds aangebracht omdat het toilet al buiten in een aanbouwtje stond en bewoners niet buiten-, langs naar. de wc wilden. De totale verbouwing van het Proveniers kost 1.875.000 gul den, oftewel 74.00Q gulden per woning. De bouwtekeningen zijn door woningbeheer ont worpen, zonder inspraak van de toekomstige bewoners. Vreemd is dat niet volgens Verdoes, want de toekomstige bewoners waren toen nog niet bekend. Ook nu zijn nog maar zes woninkjes toegwezen aan beslaande gebruikers die graag, zouden willen terugkeren. Die zes kunnen overigens nog wel Invloed hebben op de uiteinde lijke inrichting van hun huis jes, zij het dat die invloed zich tot de afwerking zal beperken. Zo staat al vast dat het natte deel op de benedenverdieping komt; daar valt volgens Ver does niet meer aan te tornen. Huurprijs De vertraging van de bouw zou invloed kunnen hebben op de huurprijs van de huisjes. Zo kondigde wethouder Chris Zij develd in augustus al aan dat elke maand dat met de bouw gewacht zou worden, de huur prijs met drie gulden zou stij gen. Verdoes verwacht niet dat die huurprijs werkelijk zo zal stijgen als toen werd ge vreesd. „Ik heb vertrouwen dat die huurprijs toch op de 240 250 gulden komt te lig gen waarvan we altijd zijn uit gegaan, maar dat is een per soonlijke mening. Op het mo ment wordt met het rijk on derhandeld om die huurprijs ondanks de vertraging met een half jaar, gelijk te hou den." De hoogte van de huurprijs wordt vastgesteld door het rijk, op advies van de gemeen te. Volgens Verdoes is de stij ging van de bouwkosten, door loonmatiging en andere lande lijke maatregelen lager uitge pakt dat de halve procent per maand die ervoor werd gere kend. „Dat is" zo zegt de amb tenaar van woningbeheer, „dan weer de positieve kant van die loonmatiging." Vlaardingen De Turkse Jongerensoos organiseert op woens dag 27 mei een grote kennismakingsavond in de Oude Lijnbaan. Tal van Vlaardingse jongerenorganisaties en scholen zijn daar voor al afzonderlijk uitgenodigd. Er komen bekende artiesten en een echte Turkse buikdanseres. De feestavond heeft als belang rijkste doel wederzijds begrip te bewerkstelligen en de Neder landse jongeren op de hoogte te brengen van de moeilijkheden, die de Turkse bevolking ondervindt in de Nederlandse samenle ving in het algemeen en Vlaardingen in het bijzonder. „Ik vind dat juist de Turkse jongeren recht hebben op ont spanning. Zij moeten hele da gen lang zwaar en vuil werk verrichten en ondervinden bo vendien veel vijandigheid, dis criminatie en onbegrip." Is- mael Kayalik is één van de strijdbaarste Turkse jongeren: hij kent geen taalproblemen, hij kent de wet op zijn duimp je, hij kan allerlei misstanden die de andere jongeren zomaar over zich heen laten komen analyseren en er iets tegen on dernemen. Hij studeert aan de Sociale Academie en werkt voor de Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers. Is* mael beseft dat hij ten opzichte van zijn Turkse leeftijdsgeno ten in een bevoorrechte positie verkeert. In die positie wil hij niet aan zijn eigen maatschap pelijke status werken maar het opnemen voor zijn minder ge schoolde en in de hoek gedre ven landgenoten. Voor de Stichting werkt hij aan de po sitieverbetering van het Turk se volksdeel in het Rijnmond gebied. Jan Comelis Stam heeft van morgen uit handen van de burgemeester van .Nieuw Lek ke nand de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver opge speld gekregen. Jan Stam is momenteel woonachtig in Vlaardingen. De onderschei ding viel hem ten deel ter ge legenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij IHC Smit BV in Kinderdijk. Jan Stam is bij dit bedrijf product-mana ger. Zijn taak is het verkrijgen van orders voor het bedijf en de verkoop van de door het bedrijf gefabriceerde produc ten. Buiten zijn dagelijkse werkzaamheden heeft Jan Stam zich verdienstelijk ge maakt voor de vereniging 'Na tuurgenot' in Kinderdijk. Tijdens de algemene ledenver gadering van de vereniging voor openbaar onderwijs (VOO) in Vlaardingen werd het bestuur als volgt samenge steld: Voorzitter: O. van Asten; secretaris: Af. A. UuJsman-Tas; penningmeester- C. Richel-Ha- teisel Koning; leden: W. R M- Biel, C. J. Visser en C. van S wie ten van Noort In de ge meenschappelijke schoolraad openbaar onderwijs hebben zitting als vertegenwoordiger van de VOO O. van Asten en C. Richel-Hatersel Koning. Vlaardingen De jubileum commissie van de Koren bloem/Van Hogendorpschool uit Vlaardingen houdt op 20 mei een rommelmarkt 9m geld in te zamelen voor het 25-iarig bestaan, dat gevierd wordt in september. Naast het verkopen van ingezamelde spullen (kle ding, boeken en dergelijke) zullen ook verschillende spel letjes gedaan worden. De markt begint om 14.00 uur bij de school aan de Van Lim burg Stirumstraat in Vlaardin gen. In Vlaardingen draait al meer dan anderhmf jaar de Turkse jongerensoos. Ismael woont in Vlaardingen en verzet veel werk daarvoor. „Iedere soos- avond kunnen we rekenen op zo'n tachtig bezoekers. Daarbij zijn soms ook wel een paar ou deren die nergens anders heen kunnen. Nou ja, die zitten nie mand in de weg." De Turkse jongerensoos is iedere vrijdag avond te gast in Wijkcentrum Oost aan de Oosterstraat. De Vlaardingse groep werkt samen met de Rotterdamse soos en wisselt daarmee onder meer films uit. Daardoor komt door Marl Timmermans het ook wel eens voor dat er op zondagmiddag samen ko men een filmidtiag is. „In het verleden hebben we al ver schillende pogingen gedaan om Nederlandse jongeren erbij te betrekken. Soms door ze uit te nodigen en soms door zelf 'op visite' te gaan. Maar het is nooit tot een vaste samenwer king gekomen." Dit keer wordt dat anders. Er is nu behoorlijk wat geld in geïnvesteerd Diverse organi saties hebben hun financiële medewerking al toegezegd. Er werken een heleboel bekende artiesten mee en het hoogte punt wordt gevormd door een optreden van buikdanseres Tamara. Vuurdoop Tussen alle feestelijkheden door komen ook de meer se rieuze zaken aan bod. De nieu we onderwijsinspecteur, J. T. G. P. Franx, zal bij wijze van vuurdoop zijn voornemens bekend maken over het on derwijs aan anderstaligen. Hij wordt daarin bijgestaan door de heer van Golen, leraar aan de Prins Bernhard-Ieao en ook Jan van Es van de ABC-werk- groep zal aan de discussie deel nemen. Verder zal Rob Klute van het Stedelijk Overleg Migranten het een en ander vertellen over de toekomst van de Oost- wijk en daarbij speciale aan dacht besteden aan de vele buitenlanders in deze wijk. De Oude Lijnbaan zet op 27 mei om acht uur de deuren wijd open voor de Turkse jon geren en hun hopelijk talrijke Nederlandse gasten. Ismael Kayalik: „Opkomen voor Turkse Jongeren". Vlaardingen De inspraak, zoals die in Vlaardingen wordt gehanteerd, is een zoethoudertje, een fopspeen Dat stelt VVD-raadslid Jan van Hemert in de mei-uitga ve van het afdelingsblad van de partij. In een bijdrage, die hij over het inspraakgebeu- ren in de stad voor het blad schreef, haalt hij niet alleen de inspraakprocdures rond het verkeerscirculatieplan Holy en de parkeergarages in de binnenstad aan, maar ook de perikelen rond de to renspits van de Binnensin- gelkerk, die volgens wethou der Bas Goudriaan in het toekomstig buurtparkje in de Oostwijk moet worden ge plaatst Van Hemert valt in zijn drage rechtstreeks wethouder Bas Goudriaan aan. Hij noemt het opvallend dat het in alle genoemde ge vallen gaat om inspraakpro cedures, die op het terrein van deze bewindsman liggen, „iemand die over inspraak en medezeggenschap kenne lijk zo zijn eigen gedachten heeft, of liever gezegd, hij lapt deze doodeenvoudig aan vast beslissen en dat vervol gens de insprekers over de details nog wat mogen na- babbelen in de marge, dan houd ik staande wat ik in de raad en de commissie al meermalen heb betoogd, na melijk dat de inspraak een farce is, een zoethoudertje, een fopspeen." Jan van He mert (op deze foto In overleg met WD-frac- tlelelder Mariët- te Hoogendljk): zoethouder tje. zijn laars. Zijn collega Wijn stok, wethouder van in spraakaangelegenheden, heeft telkens weer de weinig benijdenswaardige taak de brokken te lijmen en met omslagtige redeneringen mijns inziens vaak tegen be ter weten in aan te tonen. dat de inspraak wel degelijk tot zijn recht is gekomen en duidelijk van invloed is ge weest Dij de totstandkoming van de besluiten." Van He mert geeft aan dat het nodig is, dat voor de start van een inspraakprocedure duidelijk wordt vastgesteld, welke randvoorwaarden moeten worden gehanteerd en waar de insprekers zich dus aan moeten houden. „Wanneer dat echter inhoudt en in sommige partijen propageert men dat onverbloemd dat de heren bestuurders vooraf over de wezenlijke zaken al- Vlaardingen Het maat schappelijk avondgebed van de werkgroep kerk en samen leving van de raad van kerken staat dit keer in het teken van de democratisering in de ge zondheidszorg. In de dienst, die zondag wordt gehouden in de remonstrantse kerk aan de Hoüaan, zal zondag aandacht worden gevraagd voor de ge zond hei ds win kei die actief is in buurthuis de Haven, waar na dominee Van Kampen de materie zal belichten vanuit een evangelische invalshoek. Doelstelling van de werkgroep is vanuit en binnen de kerken aandacht schenken aan ver scheidene maatschappelijke problemen. Voor informatie en of suggesties voor de werk groep 01 de maatschappelijke avondgebeden kan men te recht het secretariaat: dr. A- Kuypcrstraat 81, tel. 34.12.15. Vlaardingen In verband met Hemelvaartsdag is de markt voor de wijk Holy één dag verschoven. De wekelijkse markt wordt nu gehouden op vrijdag 29 met Vlaardingen De huisvesting van de volkskredietbank In de Pieter Karei Drossaartstraat is te klein. De gemeente Vlaar-. dingen moet uitkijken naar nieuwe huisvesting yopr de bank. Probleem daarbij is ech ter dat er op het ogenblik geen geschikte andere ruimte voor handen is in Vlaardingen. De commissie voor maatschap pelijke dienstverlening en de commissie voor financien en bedrijven buigen zich tijdens een gezamenlijke vergadering, donderdag 21 mei. over de problematiek. Maassluis Met als thema 'Werkgelegenheid en Milieu* houdt het PPR-actiecentrum Maassluis/ Maasland donder dag 21 mei in gebouw Ko ningshof een verkiezings avond. Spreker die avond is Jaap RoëÜ, nummer vier op de PPR-Iijst voor de Kamerver kiezingen en gespecialiseerd in de sociaal-economische sector. De PPR heeft tevens verte genwoordigers van bedrijfsle ven en vakbonden uilgeno digd. Na zijn inleiding zal Roël in discussie treden met de aan wezigen. Tevens zal het idee van een basis-inkomen voor iedereen, waarin met name de vakbond erg geïnteresseerd is, aan de orde komen. Belang stellenden die niet op eigen gelegenheid naar Koningshof kunnen komen kunnen con tact opnemen met Jaap van der Griend (17883) of Elly Doddema (11858). De verkie zingsavond begint om 20.00 uur. Vlaardingen Het CDA- Vlaardingen houdt op woens dag 20 mei een ledenvergade ring. Op deze vergadering, In de zaal van de Mamixflat aan de Marnixlaan in Vlaardingen, zal minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking een inleiding houden over de actuele politiek, waarna een discussie volgt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Vlaardingen In het kader van de verkiezingen wordt op donderdag 21 mei door de Rooie Vrouwen in Vlaardin gen de film 'Kiezen. hoe zo?' vertoond. Na de film zal een discussie over het belang van stemmen worden gehou den. De film, in de bovenzaal van de Lijndraaier, begint om 20.00 uur. Schiedam Een telefoontoes tel van liefst 1500 gulden is ge stolen uit een station-car die bij sporthal Margriet gepar keerd stond. Eigenaar van de zogenaamde uniefoon is de 33- iarige Schiedammer A. W. R, Het telefoontoestel was wel de vreemdste buit van alles wat er de afgelopen dagen uit auto's verdonkeremaand werd. Op de Broersvest verdween een scanner van 900 gulden uit een wagen, in Groenoord mis te de auSomobilist een tas. Om een cassetterecorder ging het in een andere opengebroken wagen bij de Margriethal en op de Bouwmeesterweg was het een cassetterecorder van 1400 gulden, die uit de auto werd gepikt. Uit een bestel auto van Radio Modem werd de radio weggehaald, waarde 400 gulden. Een vrachtauto In de Ringersstraat moest het na optreden van dieven stellen zonder de zend- en ontvang stinstallatie die was in gebouwd. De diefstallen uit auto's gaan in aantal tegenwoordig gelijk op met het aantal fietsendief stallen, die de politie al niet eens meer het noemen waard vindt in haar berichtgeving. Schiedam Bij het inladen van 121 stenen van kalkzand zijn twee Schiedammers van respectievelijk 32 en 35 jaar op heterdaad door de politie be trapt. De mannen wilden de stenen, eigendom van de aan nemersmaatschappij van BV Ku ij pers. meenemen voor ei gen gebruik. Dat gebeurde in de Abel Tasmanstraat in Ke- thel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3