Weinig interesse voor politieke markt Tk neem de Renovatie Or an j ebrug lastig voor verkeer Vlaardingen helpt il legale zender niet Eerste succes DNA- 1 onderzoek van I krant Lichte stijging werkloosheid Drugs-hulp boos op juukiebonden I Provincie: nog dit jaar onderzoek naar gifstortplaats Bewusteloos na geweldpleging VD«*b°0ï- Wat maakt het nou uit, of je van de Baghwan bent?9 Komitee naar Raad van State SCHIEDaMSCHE courant (anderdag 21 mei 1981- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - _105de jaargang no. 99 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Bijna geer erk in de hande Jeugdtandzorgin Schiedam straks vanafvier jaar. Paginadrie. De VOP houdt activiteiten voor kinderkamp. Pagina drie. Weer naijver in Schiedamse wielerwereld. Pagina vier. Hopk van Jlolland De pro vincie Zuid-Holland vindt, dat nog dit jaar een uitgebreid on derzoek moet worden inge steld naar de voormalige vuil stortplaats aan de Prins Hen- drikweg. Op dit Roteb-terrein zijn vele tonnen giftig afval gedumpt Het idee van de provincie is nog niet omvat in een advies pan de minister. De minister Van volksgezondheid en mi lieuhygiëne dr. L. Ginjaar heeft in een brief aan de pro vincies om een inventarisatie gevraagd van de stortplaatsen. In Zuid-Holland gaat het om 1056 terreinen. Het is de bedoeling dat de stortplaatsen in het Rijnmond gebied onder de verantwoor ding komen te vallen van Rijnmond en niet van de pro vincie Zuid-Holland, Wel heeft de provincie de stort plaats op 'een bepaalde priori teitenlijst* gezet Het hangt uit eindelijk van de minister af of er geld voor het onderzoek be schikbaar wordt gesteld en wanneer het onderzoek plaats heeft. De provincie beschikt, zo zei een woordvoerder, over be perkte middelen om de stort plaats onder handen te nemen.' „Vandaar dat het beter is dat deze stortplaats onder Rijn mond komt te vallen", aldus de woordvoerder. Slechts een handjevol belangstellenden kwam naar Triangel voor de politieke Markt van de Vrouwenraad. De 'bemanning' van de kraampjes was veruit in de meerderheid, het grootste deel van de dag. Vlaardingen De politieke markt, die de Vlaardingse Vrou wenraad gisteren heeft gehouden in gebouw Triangel aan de Fransenstraat heeft aanzienlijk minder vrouwen getrokken dan men had gehoopt Over de gehele dag gemeten viel de belangstelling eigenlijk behoorlijk tegen; na de middag, tegen sluitingstijd, zaten er zelfs nog maar drie of vier volhoud - sters, die aan de discussies wilden deelnemen. De markt was iets anders van opzet dan de vorige keer. Er werd wat meer aan dacht geschonken aan het in formatiemateriaal van de di verse politieke partijen, die daartoe ^allemaal een eigen Schiedam Vermoedelijk door geweldpleging is de Vlaardingse fietser, die de po litie vorige week op de Olym- piaweg aantrof, bewusteloos geraakt De man, die inmid dels na verpleging in het Dïjk- zigtziekenhuis weer haar huis kon keren, is door de recher che verhoord, maar hij herin nerde zich niet alles, Voor zo ver de politie het op een rijtje kon zetten, wordt een misdaad echter niet uitgesloten geacht. De andere fietser die bewuste loos werd gevonden, een Schiedammer bp de Kerklaan, is daar ten gevolge van een verkeersïncident beland. Hij fietste naar Kethel, toen een vrachtwagen hem inhaalde. Door de zuigende kracht van de wagen werdftde fietser uit zijn evenwicht getrokken. waa om s zom eon Roil QBo"" Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ;00i H» RdxeS'- - ïmVcoA* vlooit T,tóux«>"— open 3000 standje bemanden. Tussen die stands vond de discussie over allerlei onderwerpen plaats, waarbij vooral zaken als kernenergie, werkverde ling en emancipatie aan bod kwamen. Mevrouw Jannetje Kleboom, voorzitster van de Vrouwen raad, gaf toe wel op wat meer vrouwen gerekend te hebben. „Ach, je kunt liet mooie weer wel de schuld geven, maar dat is zo gemakkelijk. Volgend jaar, bij de gemeenteraadsver kiezingen, zullen we het toch wat anders -moeten aanpak ken. Dan moeten we mis schien de straat op, onze markt gewoon buiten houden; dan trek ie vanzelf meer men sen." Ook de medewerkende politieke partijen hadden lie ver wat meer vrouwen gezien dan het handjevol,' dat nu langs hun stands had gelopen. „Maar we hebben nu elkaar weer eens gezien, en eikaars standpunten nog eens gehoord. Dat is ook wel nuttig," relati veerde er een. Maar daar was. het evenement niet voor be doeld geweest. Schiedam Hulpverleners van de Boumankliniek aan de Nieuwe Haven hebben verontwaardigd gereageerd op een hetze die de junkiebonden van Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen en Nijmegen voeren tegen aanhangers van de Bagh wan. Volgens de junkiebonden is de hulpverlening geïnfil treerd door de Baghwan-beweging, waardoor heroïnevers- laafden 'bekeerd' tot de 'oranje filosoof' uit de klinieken te rug dreigen te komen. In Schiedam zijn de hulpver leners daar furieus over. De directrice van de Prof. dr. K. Herman Boumankliniek, Christine de Bruin, is zelf in Poona in de leer geweest bij de Indiase Shree Rajneesh Baghwan en, heeft van hem de nieuwe doopnaam Ma Ananda Christine gekregen. Zij heeft volgens haar zeggen goede invloeden ondervon den van de Baghwan, die haar inspireren tot beter contact met anderen. Haar collega's zeggen die invloed positief te ondergaan. De hulpverleners van de Boumankliniek snappen niet zo goed, waar de junkiebon den het lef vandaan halen. Petra -Verbeek, een collega Vhn Ma Ananda Christine, zei gistermiddag; „Wat gaat het die junkiebonden aan of ik katholiek ben of protes tant of weet ik veel wat, mis schien word ik morgen wel joods! Nou, zo is het net met de Baghwan: dat moet je toch zelf weten?" Het ministerie van volksge zondheid heeft al laten we ten dat invloed van de Bagh wan op de hulpverlening njet merkbaar is. Maar een woordvoerder van de Rotter damse junkiebond zegt dat heroïneverslaafden zelf er wel last van hebben. Volgens hem gaat de Baghwan ervan •lit dat iemand pas beter kan worden als hij eerst zijn ei gen persoonlijkheid helemaal afbreekt alvorens een nieu we, betere op te kunnen bou wen. Die ervaring van de Baghwan-aanhangers in de hulpverlening zou zijn weerslag hebben op de ver slaafden. De werkloosheid onder de mannen in het Waterweg gebied is in de maand april licht gedaald. Onder vrou wen nam het aantal werklozen echter toe met 65 zodat er toch sprake is van een lichte stijging. De werkloos heid onder de jongeren blijft zich slecht ontwikkelen. Momenteel zijn 1341 jongeren tot 23 jaar zonder werk. De eerste schoolverlaters hebben zich inmiddels ook al bij het arbeidsbureau gemeld, zodat de verwachting is dat het aantal werklozen nog wel sneller zal stijgen de komende maanden. Ten opzichte van 1980 is de werkloosheid gestegen van 2446 naar 3997. Een ver slechterde situatie dus. Al leen in de metaalnijverheid is sprake van een behoorlijke vraag naar personeel, In de overige beroepsgroepen is de situatie bijzonder somber. De voorjaars vraagacquisitie le verde in totaal 513 vacatures op. De situatie in de bouwnijver heid is gezien de tijd van het jaar bijzonder ongunstig. Het aanbod daalde van 289 naar 285, terwijl de vraag steeg van 10 naar 29. IJzervlechters en huisschilders zijn momenteel erg in trek. Het aanbod van metaal personeel bleef con stant Het aantal vacatures steeg flink: van 397 naar 520. Het bedrijfsleven heeft be hoefte aan ijzerwerkers, plaat werkers, machine bankwer kers, pijpenmonteurs, elec- trisch lassers en electromon- teurs. Voor mensen die in de sector van de handel willen gaan werken is de situatie bij na uitzichtloos. De vraag naar personeel bleef steken op 11, terwijl het aanbod van handel- spersoneel steeg van 487 naar 496. Gekwalificeerd kantoor personeel heeft redelijke mo gelijkheden om aan de slag te komen. De vraag naar perso neel in deze sector steeg van 61 naar 84. De vraag naar jeugdig personeel tot 19 jaar steeg naar 107. De jongeren kunnen terecht in de bouw, in de horeca, de verpleging, in de handel en in de metaalsector. Schiedam De Oranjebrug, een welhaast onmisbare schakel in de verkeersstroom van en' naar de Schiedamse binnenstad, moet na de zo mer worden gerenoveerd. Nog niet bekend is echter in welke maand deze hefbrug metterdaad zal worden opge kalefaterd, want de werk zaamheden zullen zeer in grijpende gevolgen hebben voor het Schiedamse ver keer. De omleidingen zullen in veel_gevallen kilometers lang zijn en hierover buigt zich de verkeersafdeling van het stadskantoor wekelijks. De Oranjebrug, die de Nieuwe Haven met de Oranjestraat verbindt, is in 1939 opgele verd. Er doen zich nu ver schijnselen voor, die tot reno vatie moeten leiden. Na de zo mer, maar eventueel in 1982, zal daarmee een aanvang wor den gemaakt. Voor het zover is. zitten de verkeersspecialisten van het stadskantoor te blokken over mogelijke oplossingen. Sluiting van de Oranjebrug voor het verkeer betekent nogal wat Wie vanuit Vlaardingen naar het centrum van Schiedam wil, kan beter niet meer via de Burgemeester Knappertlaan gaan, want dan is de verdere omweg via de Gorzen. Per slot van rekening is enkele jaren geleden ook de Willemsbrug over de Westerhaven voor auto's afgesloten en de eerste gelegenheid is nu de Hoofd brug óf de Buitcnsluis. Willen automobilisten vanuit Vlaar dingen via andere routes in de Schiedamse binnenstad ko men, dan staat natuurlijk rijksweg 20 open, en daarop wordt in het stadskantoor ook •t, maar ook wordt ge- dat in de praktijk de Nieuwe Damlaan en Lange Haven vaker zullen worden gebruikt. Hoe dan ook, of het de Gorzen wordt of de sluip route via Lange Haven, de ge meente kan verwachten dat de betrokken bewonersverenigin gen maatregelen zullen eisen ter vermindering van overlast. Ook voor wie de binnenstad uit wil, zijn de mogelijke rou tes beperkt in aantal. Ook dan is de rijksweg in feite het snelst Nu gaat men in het stadskantoor ook uit van de theorie dat een rijksweg veel vaker gebruikt zou moeten worden dan feitelijk nog het geval is, alleen zit men weer voor het dilemma hoe dat ook praktisch in de hand kan wor den gewerkt. tog9 ^ran^e^ru3* v'ak na °P'Qver'n9 'n 1939, Nu Is de brug aan een flinke opknapbeurt Schiedam/Vlaardingen De gemeente Vlaardingen zal niet meewerken om de illegale radiozender Radio Veronica Schiedam legaal te helpen maken. De piratenzender had in een brief aan de gemeenten Vlaardingen en Schiedam om steun gezocht Als deze twee steden bij het ministerie van CRM de aanvraag van Veronica zouden ondersteunen, zou de illegale zender volgens woordvoerder Remmeling veel meer kans maken om een zendmachtiging te krijgen. De gemeente Vlaardingen acht het echter niet in haar vermo gen liggen om aan een derge lijk verzoek mee te werken. In een brief aan de woordvoerder van Veronica, de heer Rem meling, stelt de gemeente dat veel mensen hinder kunnen ondervinden van illegale uit zendingen. In de brief bena drukt Vlaardingen, dat het niet tot de competentie van ge meentebesturen behoort om zendmachtigingen te verlenen. De heer Remmeling in een reactie: „Radio Veronica heeft veel betekenis gehad voor ge handicapten, zieken en alleen staanden in de regio. Van de een op de andere dag moesten deze mensen het zonder ons doen. Televisie hebben wij nog nooit gestoord, en ook het lucht- en scheepvaartverkeer had geen hinder van onze uit zendingen." De gemeente Vlaardingen geeft radio Veronica het ad vies om contact op te nemen met de twee gegadigden die voor de te stichten regionale omroep Rijnmond. Deze twee, de stichting streekradio Rot terdam/Rijnmond en de stich ting Rotterdamse regionale omroep, hebben volgens de ge meente Vlaardingen best de nodige interesse om aan de door radio Veronica bereikte doelgroepen aandacht te beste den. ^iiiiiiiiiuiiijiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimaiiiiiuuijuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiimumiummmiuiuiiuiuiimiiitmRiDiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiuiiiinii^ Vlaardingen Unilever Research heeft een eerste succes geboekt met het re- combinant-DNA onder zoek, dat wordt uitgevoerd in. haar laboratorium in Vlaardingen. Door geneti sche manipulatie is men er in geslaagd een bacterie een -zoetmaker te laten produceren, waar men niet dik van wordt. Het gaat om een stof, die ook voor komt in een Afrikaanse bes en die als een laagcalo- rische vervanger van sui ker kan dienen. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, H. F. van Loon, gistermorgen meegedeeld in zijn jaarrede tijdens de aan deelhoudersvergadering, die in Rotterdam werd gehou den. Hij gaf overigens ook aan, dat de ontdekking pas op den lange duur interes sant voor Unüever zal wor den. Dat geldt ook voor het DN A-onderzoek zelf, waar van hij meende dat de toe passing ervan de eerste tijd vrijwel uitsluitend buiten de markt die voor Unilever van belang is moet worden ge zocht, zoals de farmaceuti sche industrie. De langs de weg van het DNA-onder- zoek gemaakte zoetstof wordt door Unilever echter wel uit wetenschappelijk oogpunt belangrijk genoemd. „Zulk succes versterkt de hoop en het vertrouwen in het DNA-onderzoek," aldus Van Loon. Overigens is het betreffende onderzoek nog niet in zijn geheel in het Vlaardingse la boratorium uitgevoerd, om dat daarvoor ten tijde van de werkzaamheden nog niet de vereiste vergunning was verstrekt Daarom is samen gewerkt met de universiteit van Gent ^iuunuiiimifliiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiinuntiuniiiuiiiiniiiimuiiniuiiiiiitiiifiinHiiaiuiiiiniinmiiiBuinaiuiuiiuiuianiimiiiiiiisHinuniiuiiiisiinuiinuiifliuiiiiuiiiiiiniiHmii^ Vlaardingen Het Komitee 'Huisvuil geen melkkoe' van de Socialistische Partij zal de 6000 handtekeningen, die zij heeft opgehaald bij mensen die het niet eens zijn met het ge meentelijke huisvuilbeleid, aanbieden aan de Raad van State, samen met een bezwaar schrift Het Komitee voelt er niets voor, de handtekeningen aan de gemeente te overhandi gen, omdat die er toch niets mee doet. „Er liggen al 8000 handtekeningen uit de Holy in de gemeentelijke prullebak," aldus het Komitee, daarmee doelend op de handtekeningen die ook uit onvrede met het huilv uil beleid door de werk groep die bekend staat als 'De Holyvrouwen' is opgehaald. Het Komitee is ook nogal te leurgesteld door het feit, dat de politieke partijen in Vlaar dingen tot twee keer toe ge weigerd hebben in te gaan op een uitnodiging voor een o- penbare discussieavond met de bevolking. „In deze tijd van mooie verkiezingsbeloften zou ons inziens zo'n practisch pro bleem veel duidelijkheid kun-, nen geven over het functione ren van de politieke partijen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1