STREEK ir^-nni 'Inspraak heeft wél invloed op besluiten' eeeeeeeee Wr' Jeugdtandzorg start straks vanaf vier jaar Examen op de fiets Weer activiteiten voor vakantiekamp van VOP Mari van Opijnen: tgSSgi All- inn 'Iitópraakis zoethouder tj Bingo en rommelmarkt Schade na brand beloopt I,53 ton KNMTP beoordeelt tuinen in Dreven- en Hoevenbuurt dond«rrf*3 21 1981 VD/SC/WW Kleuters luisteren met open mond naar de tandarts Jr*" I» sdSssTi Schoolkinderen stappen zonder angst bij de tandarts de stoel in. De kindertjes van tegenwoordig zijn nauwelijks bang meer voor de tandarts. Dat wprdt althans met stellige zekerheid beweerd bij de stichting jeugdtandverzor- ging in het gebied Nieuwe Waterweg. De angst die er bij vorige generaties nog steeds inzit zou steeds meer verdwijnen. Dat is ook het gevolg van een bewust be leid bij de stichting, die de kinderen steeds jonger in de tandartsstoel wil hebben. Het komend schoolseizoen wordt dat betreft weer een belangrijke stap gezet De bussen van de jeugdtandverzorging zullen dan ook kleuterscholen aandoen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Rozenburg en Schipluiden, de ge meenten die in de stichting zijn vertegenwoordigd. De stichting jeugdtandver zorging werd in augustus 1979 opgericht. Tot die tijd waren er in de zes deelne mende gemeenten afzonder lijke stichtingen voor de schooltandverzorging. Kleine stichtingen met vaak oud materiaal en vrijwilligere die de administratie moesten voeren. Met de oprichting van de nieuwe stichting is dat veranderd. Het bestuur maakte zich hard voor betere spullen en zo kwa men er dit jaar drie nieuwe wagens voor de jeugdtandver zorging, zogenaamde 'dental- cars'. Bovendien werden jon gere tandartsen aangetrokken die vaak wat soepeler met de kindertjes om zouden gaan. Augustus 1980 kwam boven dien een dirigerend jeugdtan- darts voor de stichting, de heer A. Jongsma. Met name dat laatste wordt binnen de stich- Door Richard Stomp ting als een belangrijke stap voorwaarts beschouwd. Wat' doet zo'n dirigerend tandarts? Jongsma denkt even na voor dat hij daar antwoord op geeft. Orkest ..Tja, een dirigerend tandarts heeft een organiserende taak, hij moet ook leiding geven aan de tandartsen die in dienst staan van de stichting en bij moet toezicht houden op het werk dat zij verrichten. Maar daarnaast werk ik regelmatig ook nog bij de'scholen als een van de tandartsen bijvoorbeeld een vrije .dag heeft.' „Hij diri geert dus het orkest en speelt af en toe zelf ook een instru ment" grapt administrateur A. den Blaauwen. Trots staan de mensen van de stichting schooltandverzor ging voor een van de drie nieuwe dental-cars. Nu gaat de stichting zich dus richten op de gebitjes van de kleuters m het gebied. Waar om is dat, zijn de kindergebi- ties steeds slechter en moet daarom eerder worden inge grepen? Jongsma: „Nee, beslist niet De gebitjes van de kinderen wor den juist steeds beter, merken wij op de lagere scholen. De kinderen hoeven dus minder lang in de stoel te zitten en daardoor houden wij tijd over om het tandbederf nog verder terug te drukken. Dat kan door ook de kleuterscholen in de tandverzorging te betrek ken. Op die kleuterschool wordt komend seizoen vooral voor lichting over tandverzorging gegeven aan moeders en kin deren. De moeders worden er vooral bijgehaald omdat het om erg jonge kinderen gaat, maar de dirigerend tandarts legt er de nadruk op dat ook vierjarige kinderen vol aan dacht zijn tijdens de voorlich ting over de tandverzorging. Een levengrote borstel en een levensgroot model van een'ge bit worden bij de voorlichting gebruikt en de kinderen luis teren en kijken met open mond. Noodzaak Als'de gebitten van de kinde ren steeds minder tandbederf vertonen lijkt het toch niet noodzakelijk dat de tandartsen ook de kleuterscholen gaan bezoeken? Jeugdtandarts D. Houpperichs is het daar aller minst mee eens. „De gebitten worden minder slecht, maar dat betekent nog niet dat ze goed zijn. Nog steeds stuiten we op tandbederf op vrij jonge leeftijd, dat al tot onherstelba re schade aan het gebit heeft geleid. Dat neemt weliswaar af, maar het is er nog steeds, vandaar dat wij het nog beter proberen te krijgen door voor lichting en eventueel behande ling op de kleuterscholen." Do uitbreiding van de tand- zorg naar de Kleuterleeftijd is landelijk geen unieke zaak. In Breda bijvoorbeeld wordt dat al langer gedaan en r daar be gint de tandverzorging zelfs al vanaf 'het nulde jaar*. Lande lijk is ook de tendens in die richting, maar verwacht wordt dat financiële problemen een algehele invoering de eerste jaren nog niet mogelijk zal maken. Overigens verschillen de mensen van de stichting schooltandverzorging wat dat betreft in optimisme. Zo vreest de dirigerend tandarts dat dat 'deze eeuw niet meer zal wor den gehaald' en is penning meester Piet van Leeuwen van de Stichting veel optimis tischer. „Ik geloof dat het ge woon goed is als een kind zo jong mogelijk aan de tandarts stoel went." In ieder geval valt de tandheelkundige zorg vanaf het nulde jaar de eerste jaren niet in het Waterweggebied te verwachten. Jongsma: „laten we eerst maar eens alle kleu terscholen gaan doen." Gehoopt wordt dat er, on danks de uitbreiding van de dienstverlening, geen extra personeel nodig zal zijn voor de tandverzorging. Doordat de gebitten op de lagere scholen minder slecht zijn zitten de kinderen korter op de stoel en blijft er tijd over. Vandaar dat men wil gaan proberen het met het huidige personeelsbe stand voor elkaar te krijgen. Dat huidige bestand omvat dan» 7ten volledig bCuCttc wa gens voor de schooltandver zorging; dus met zes tandart sen en zes assistentes. Vullingsgetal Opvallend is dat volgens Jongsma het Waterweggebied niet met een aantoonbaar slechter gebit rondloopt dan de rest van Nederland, iets dat gezien het nijpende tandart sen-tekort toch verwacht zou kunnen worden. Zoiets zou te zien kunnen zijn aan het vul lingsgetal. het aantal vullingen per honderd kinderen. Dat verschilt niet opmerkelijk van het landelijk vulhngsgetal en hetzelfde kan gezegd worden van de cariësfrequentie, meent Jongsma, die meer of minder uitgebreid een kijkje heeft ge nomen bij 150 praktijken m het land. Piet van Leeuwen meent uit eigen ervaring dat het in de regio wel degelijk opmerkelijk slecht is. „De mensen hebben vaak helemaal geen kans om naar de tandarts te gaan, zo waren er vorig jaar alleen al in Schiedam 2300 gezinnen zoekende naar een tandarts. Dat toont wel aan welke pro blemen er bestaan." De angst voor de tandarts wil de stichting bij kinderen weg nemen. Dat blijkt vooral moei lijk bij buitenlandse kinderen, die soms de Nederlandse taal niet machtig zijn sr. dus nist op hun gemak kunnen worden gesteld. Nederlandse'kïnderen hebben die angst grotendeels overwonnen. Dat blijkt ook als een foto van een van de nieu we dental cars moet worden gemaakt; op straat spelende kinderen zijn zonder manke ren bereid voor de foto plaats te nemen in de tandartsstoel van de nieuwe wagen. Dat is in het verleden weieens an ders geweest. Vlaardingen PvdA- raadslid Mari van Opijnen heeft nogal fel gereageerd op een artikel, dat de VVD'er Jan van .Hemert schreef in het laatste nummer van het afde lingsblad van de liberale partij. In dat artikel be schreef de WD'er de gang van zaken tijdens de inspraak voor onder meer de verkeercirculatieplan- nen en de locaties van de parkeergarages in de bin nenstad en constateerde, dat die inspraak „geerv of vrijwel geen invloed heeft», gehad op de besluitvor ming." Van Opijnen ia het op geen stukken na met hem eens. In een reactie Iaat hij blijken, wel degelijk resultaten van die in spraakprocedures gezien te hebben. Met name gaat Van Opijnen in op het feit, dat het VVD-raadslid de zwarte piet had toegespeeld aan PvdA- wethouder Goudriaan. vooral vanwege zijn rol in de plan vorming voor de parkeergara ges. Van Opijnen geeft toe: „Tijdens die inspraak, ruim voor dat er een uitspraak was van de insprekers, zei Gou driaan in een interview: de lo catie Veerplein kommt nicht lm Frage, terwijl Wijnstok zei: alles is bespreekbaar. Door dit soort uitspraken rijst de ver warring de pan uit, dat is wel duidelijk. Beiden waren for meel juist in de uitspraak. Mag men dus kritiek hebben? Ja, natuurlijk wel, maar geen val se kritiek, geen feiten ver draaien, zoals Van Hemert doet" „De feiten zijn dat de procedu re zoals toegepast in een 50-tal A Jtoraa vSrzx I/etncrt: Vlaardingen Iedereen die zin heeft in een praa^e en een spelletje is vanavond welkom i in sociëteit All-inn. Plaats van handeling is zoals gebruikelijk zaal Triangel aan de Fransen straat. De soos start om 20.00 uur. Van Opijnen: miskleun van Van Hemert. voorafgaande kleinefre) pro jecten niet geschikt blijkt voor grote en gevoelige projecten als de locatiekeuze voor par keergarage en de VCP's. De problemen die al snel ontston den werden in een vroeg sta dium in de diverse commissies en bij herhaling besproken.. Deze gesprekken en de diverse brieven met klachten hebben geleid tot een notitie van het ureau inspraak (een filosofie, volgens de ambtenaar) met de bedoeling om de gerezen pro blemen op te lossen. En dat lukt ook wel." Uitwerking Volgens Van Opijnen is het opstellen van VCP's een ge deeltelijke nadere uitwerking van het structuurplan, dat des tijds met veel inspraak tot stand is gekomen, „Inspraak op die nadere invulling heeft wel degelijk zin, als je bedenkt wat er uit komt Immers, door de inspraak is het Schapen weitje als locatie vervallen en is de Jacob van der Windt- straat als nieuwe locatie opge voerd," aldus het PvdA-raads lid. „Natuurlijk kan een in spreker niet verwachten dat Uit onze krant van dinsdag. alles voor 100 procent zal wor den overgenomen. Inspraak if geen meebeslissen, doch mee denken. De gemeenteraad za uiteindelijk, moeten kiezen er beslissen en daarbij zullen d« politieke uitgangspunten var de diverse partijen een rol spe len. Daar zitten ze immers voor." Van Opijnen geeft ver der aan, dat ae strekking var het verhaal van Van Hemen in strijd is met uitspraken die zijn fractiegenoot Floor Quasi deed tijdens een vergadering van de commissie voor in spraak en voorlichting, in ja nuari van dit jaar, toen Quasi ook aangaf dat de inspraak gelij wel degelijk invloed had ge had op de locatiekeuze. „Dit is toch duidelijk andere taal, die Van Hemert in die vergade ring niet heeft weersproken." Randvoorwaarden „Het artikel van Van Hemert is derhalve een enorme mis kleun. De PvdA is in de diver se commissies en in de raad steeds duidelijk geweest. Wij hebben constant over rand voorwaarden gesproken en ze ook aangegeven. Het leek er op dat we gezamenlijk op weg waren om de oproblemen op te lossen en te werken aan een nieuwe, betere procedure. Een procedure die net werken in de inspraak gemakkelijker en duidelijker maakt Jammer dat Van Hemert zich zo heeft laten gaan. Gelet op de geci teerde uitspraken heb ik ech ter het vertrouwen, dat we er wel uitkomen en dat ook de toekomstige insprekers met plezier zullen kunnen wer ken," aldus Mari van Opijnen, Het PvdA-raadslid is zo te leurgesteld door het artikel in het VVD-blad, dat hij in zijn reactie de aanduiding „VVD" vertaalt als „Vervalsing, Ver draaiing en Demagogie Do scholieren van de lagere •cholon in de Westwijk van Maassluis deden deze week verkaersexemen. - Niet alleen het theoretische gedeelte vormt een onderdeel van het examen, maar even zo be langrijk was de praktijk. Op de fiets moesten da kinderen vla een afgezet parcours door de wijk rijden. Voorat werden de fietsen nog aan een nauw keurige inspectie onderwor pen. Bel en licht werden ge controleerd, alsmede de rem men en het frame. Tijdens het examen werden de kinderen nauwlettend in de gaten gehouden op even tuele fouten. Netjes de han den uitsteken als er een bocht genomen moest wor den, op tijd remmen en vooral niet slingeren op de weg. De vrouw op de foto kan In ieder geval geen fouten constate ren als enkele fieteertjea haar pasearen. ADVERTENTIE. j r r 'r r r r r r jj.. Kom ik bij het Holland International Reisburo, .zie ik daar deze advertentie hangen, maar dan groter. £n daarrrtaat in, dat een week Benidorm (Hotel ..Primavera, logies/ontbijt) niet meer hoeft te kosten dan f615,-Daar sta ik toch even raar van te kijken.' .Schiedam, G. Verboonstraat 17-21010- 266077. v- - Vlaardingen, liesveld143,010-349522. WTERtwnofWL Reisburo Vlaardingen De Vereni ging Wijkbelangen Vette- noordsepolder spaart lustig verder, om de jeugd van 6 tot 12 jaar op vakantiekamp te kunnen laten gaan in het ko mende zomerseizoen. Regel matig worden in het buurt huis aan de Willem Pijper- straat 10 de nodige activitei ten gehouden, die geld in het laatje moeten brengen. De bedoeling is immers, om de kosten voor de deelnemertjes en vooral hun ouders zo laag mogelijk te houden, maar de consequentie is wel dat er dan op een andere manier heel wat geld bij elkaar moet komen. Aanstaande zaterdag is er weer zo'n activiteit Dan laat Bram Vlasblom van de VOP het bingo-balletie weer rollen in het edele spel, waar nog al tijd aardig wat belangstelling voor bestaat en dat nog wel eens wat geld wil opleveren. De toegang tot het buurthuis is gratis en de deelnemers beta len een gulden voor iedere bingokaart, waarop ze wiüen meespelen. Zaterdag 13 juni herhaalt de VOP nog een ander succes: de rommelmarkt, die vorig jaar heel wat opbracht voor het kamp. De organisatoren gaan 3 en 4 juni aanstaande met een geluidswagen de wijk rond, om oude spullen op te halen die op de rommelmarkt kun nen worden verkocht. Die aanpak bleek in het verleden zeer succesvol te zijn. Het programma voor het kin derkamp is inmiddels klaar. Het kamp wordt van 4 tot en met 11 juli gehouden in Aus- terlitz, in een kampgebouw dat midden in de bossen staat. In totaal kunnen er 50 kinderen mee. Het kamp zit op dit mo ment nog niet helemaal vol, dus inschrijven is nog moge lijk. De deelnemertjes moeten wel afkomstig zijn uit de VOP en betalen ieder 100 gulden deeinamegeld. Wie over het vakantiekamp meer wil weten kan op het buurthuis terecht bij sociaal- cultureel werkster Mine de Laat. J. H. van Emden In Schiedam is dinsdagmiddag op 66-jarige leeftijd de heer J. H. van Emden, voormalig staf lid van de Schiedamse wo ningbouwverenigingen. over leden. Hij leed al geruime tijd aan kanker en uiteindelijk is hij daaraan bezweken. De heer Van Emden heeft aan de wieg gestaan van de stichting van samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW) aan de Laan van Bol'es in Groe- noord, waar hij vlakbij woon de en tot zijn pensionering in dienst was. Ton Huissoon Met ingang van deze maand w Ton Huissoon (37) voorlichter geworden van de CDA-fractie m de Tweede Kamer. Huis soon is tot 1973 redactiechef geweest van de Schiedamsche Courant, waar hij jarenlang heeft gewerkt, en vandaar ging hij naar de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissin- gen. Ton Huissoon had in Schiedam een redelijk linkse naam: hij werd alom gezien als PvdA-aanhanger. Zijn lid maatschap van het CDA en vooral zijn benoeming tot frac tie voorlichter heeft velen in Schiedam dan ook verbaasd. Schiedam - De brandschade aan winkels achteraan de Hoogstraat in Schiedam is aan zienlijk. De herbouwwaarde van net afgebrande pand zelf, de voormalige shoarma-tent op nummer 168, wordt ge raamd op 120.000 gulden. De schade aan belendende perce len loopt ook in de duizenden guldens. De Kajuitbar aan de linkerzijde heeft een schade post van 2500 gulden, de Turk se slagrij aan de andere zijde heeft een schade van liefst tien maal zoveel. Ook winkels aan de overzijde hebben claims ingediend bij de verze kering. De kaaszaak heeft een beschadigde reclame wat neer komt op 3000 gulden schade en de behangwinkel heeft een zelfde pech, van om en nabij de 2000 gulden. In het onderzoek naar de oor zaak van de brand, die zon dagochtend om half vier woedde, zijn de politie en de brandweer nog nauwelijks een stap verder. Het heeft er schijn van dat de brand vooraan in het pand is uitgebroken, op de plaats waar de shoarma-appa- ratuur stond. Daarbij stonden enkele gasflessen, waarvan er tenminste een is ontploft. De buurt spreekt van brandstich ting, maar dat kan de politie nog niet bevestigen. Vlaardingen De tuinen in de Dreven- ep Hoevenbuurt sullen door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KNMTP) afdeling Vlaardin gen op hun schoonheid wor den beoordeeld. De tuinkeu- ringen vonden tot nu toe plaats op aanmelding. Vele tuinen bleven hierdoor onbe- oordeeld, een situatie die het bestuur van de KMTP niet juist achtte. Nu worden alle tuinen onder de loep genomen. De tuinen worden door de des kundigen tweemaal beoor deeld, eerst in de maand juni en later nog eens in augustus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3