SCHIEDAMSCHE COURANT Compromis op komst voor omstreden blok in stadsvernieuwing PvdA wint schaduwverkiezingen Gemeente geeft geen subsidie oud papier Ik ~neem dê proef Veer Rozenburg- Maassluis moet blijven I |I 4 Goudriaan: 'Wij willen geen Clricago- toestanden' Beschonken man twee keer aangehouden Esso-transport via veerpont en Beneluxtunnel Op scbolen- Rijnbende blijft omstreden pakhuis Brand naast het Zakken dragershuis A j;jjjj Dinsdag 26 mei 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - I05de jaargang no. 102 -4 pagina's Broersvrat 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262S66 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Rijnmond: Rozenburg/Rotterdam Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft er bij gedeputeerde staten op aangedrongen alles in het werk te stellen om voortzetting van de veerdienst Rozenburg- Maassluis financieel mogelijk te maken. Dit naar aanleiding van een onderzoek dat de provincie heeft laten instellen naar moge lijke aanpassingen van de dienstregeling. Het nadelige saldo van het veer is momenteel ongeveer één miljoen gulden per jaar Rijnmond wijst erop dat het veer deel uitmaakt van bet hoofd wegennet. Het is vooral van belang voor de nabijgelegen kernen en dan met name voor (brom)fietsers en voetgangers. Voor deze reizigers is er geen alternatieve route aanwezig. Voor het autoverkeer kan de Bcneluxtunnel aJs alternatief die- nén, maar dat betekent vaak een omweg van dertig kilometer. Automobilisten zijn bereid van het veer gebruik te maken als dit tijdwinst betekent ten opzichte van de Beneluxtunnel. Als de frekwentie van het veer zou worden teruggebracht van een kwartier naar een half uur zal het aantal over te zetten auto's aanzienlijk dalen. Dat betekent eveneens een zeer grote daling van de inkomsten, die voor tachtig procent van dit snelverkeer afkomstig zijn. Het jaarlijkse verlies van nu één miljoen gulden gaat in dat geval fors omhoog. Bej aarden goedkoper met de taxi Schiedam/Delft Samen werking tussen de Delftse en de Schïedamse politie heeft geleid tot aanhou ding var» een 23-jarige Schiedammer. De man had zaterdagnacht in Delft een rijverbod op gelegd gekregen van Delftse agenten. Hij was, zodra de politie was verdwenen, toch in zijn auto geslapt om terug te rijden naar Schiedam. Ver voordat hij de ge meentegrens van Schie dam passeerde was de po litie al gealarmeerd en daardoor kon de beschon ken automobilist op de rijksweg worden aange houden. Zijn rijbewijs iï ingevorderd. Vlaardingen/Schiedam Vanaf vandaag staat de 65-plussers en invaliden in Schiedam en Vlaardingen een korting van IS procent op hun taxiritten te wachten. Aan de wieg van dit plan heeft de Vlaardingse wethouder Bas Gou driaan gestaan, die vindt dat juist deze bevolkingsgroep, die vaak van de taxi gebruikmaakt, een verlichting van de financiële lasten mag genieten. Voor waarde voor de korting is dat men gebruikmaakt van een bonnenboekje van Eurotax. dat binnenkort op verschillende adressen verkrijgbaar zal zijn. Schiedam Vervoer van ge vaarlijke stoffen naar het nieuwe flexicokfcr-project van de Esso-raffinaderij in de Botlek zal in Schiedam en Vlaardingen alleen over rijkswegen 19 en 20 gaan, maar in Maassluis doen de vracht- en tankwagens ook de Haven aan om bij de pont overgevaren te worden. De twee oversteekplaatsen,! de BciiciüXiünïïci es «et. veer tussen Maassluis en Rozen burg, zijn gekozen om de Rotterdamse binnenstad van risico's met aromaten en oxo-alcohol te vrijwaren. Gistermiddag heeft over deze materie de provinciale raad voor de milieuhygiëne vergaderd, in een gezamen lijke bijeenkomst met de Zuidhollandse commissie van advies en bijstand voor milieubeheer. Bij de Esso zelf, aan de Botiekweg in Rotterdam, werd vergaderd. £ftiit,Pii-.rh;ip asimir: Schiedam De projectleider voor de stadsvernieuwing in West, ambtenaar Gustaaf Schaap, werkt op het ogenblik hard aan een compromis voor het omstreden blok 1. Daarbij zouden de mensen die weg willen uit de hulzen door de ge meente moeten worden herhuisvest en mogen zij die dat willen in de panden blijven wonen. Een compromis In die richting wordt dezer dagen op het stadskantoor verwacht. Zo goed als zeker is het inmiddels dat de gemeente het blok niet zal slopen, zoals een deel van de bewoners dat wil. In dat blok 7, gelegen tussen Kortlandstraat, Mariastraat, Fabristraat en Westfranke- landsestraat is grote onenig heid ontstaan tussen de bewo ners. Er zijn er die de panden het liefst zo snel mogelijk ge sloopt zien, maar anderen wil len er nog jaren blijven wo nen. Gedeeltelijke sloop is on mogelijk gebleken. Overigens gaat een deel van het blok wel tegen de vlakte in de stadsver- nieuwingsgolf. maar daar over bestaat geen onenigheid. Een probleem is dat de men sen die willen blijven hun huisjes voor vaak enorme be dragen hebben opgeknapt. Hun voorstel is de woningen te laten staan en de bewoners die weg willen te .herhuisves ten. Nieuwe bewoners zouden de leeggekomen plaatsen kun nen innemen en zelf de huisjes kunnen opknappen. Dat zou ook stroken met de intentie verklaring van burgemeester en wethouders, het huizenblok tien jaar lang ongemoeid te la ten. Die intentieverklaring kwam echter op losse schroe ven te staan toen een groep bewoners te kennen gaf zo snel mogelijk uit de panden weg te willen. Een belangrijke hindernis zal ook in het op handen zijnde compromis de financiële rege ling zijn voor de bewoners die willen verhuizen. Die regelin gen zijn voor sloopwoningen veel interessanter dan voor woningen die ongemoeid blij ven. Zo krijgen bewoners van voor sloop bestemde huizen drieduizend gulden verhuis kosten vergoed. Bovendien worden de huren zo lang men nog in de panden woont, te ruggebracht tot 20 gulden. Verwacht wordt dat om die reden door een van de groe pen bewoners zal worden vast gehouden aan sloop van de panden. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan zal wethou der Chris Zijdeveld de knoop moeten doorhakken en een beslissing moeten nemen over de panden tussen Fabristraat, Kortlandstraat en Mariastraat. De stemmen worden in de aula van de scholen gemeenschap geteld. Rector Maas en een aantal leerlingen houden zich er mee bezig. Vlaardingen De PvdA heeft glorieus de schadavv-verkle- zingen die gisteren werden gehouden op scholengemeen schap Prof Casimir gewonnen. Goede tweede werd de VVD, het CDA werd volledig weggevaagd op de openbare school. Het kreeg slechts vijf stemmen. Ook D'66 kwam ongun stig uit de verkiezingen. De democraten behaalden een fraaie derde plaats net achter de VVD. De kleine linkse par tijen kregen een redelijk aantal stemmen. De rechtse kleme partijen kregen in het geheel geen stemmen. "Opvallend was het verschil tussen de Mavo-stemmers en de VWO-stemmers. Bij de mavo-scholieren was de PvdA veruit fa voriet: het behaalde een percentage van 28 procent. De VWU ers hozen in zelfde getale voor de "VVD: 26,3 procent. De havo-alde- hng zorgde voor een meer reële afspiegeling: 32,5 procent voor de PvdA en 15,8 procent voor de VVD. D'66 scoorde maar liefst 23,7 procent onder de havo-leerlingen. De verschillen had rector verwacht: „Ik denk dat het alles heeft te maken met het milieu. Ik denk dat veel scholieren stemmen wat de vader of moeder thuis ook stemmen." De opkomst bedroeg ongeveer 50 procent. Het percentage werd nadelig beïnvloed door de geringe opkomst onder de scholieren van de brugklas. Deze zijn momen teel bezig met een projectweek en waren voor een groot gedeelte op pad in Vlaardingen. De scholieren zelf toonden zich tevreden over de uitslag. Eén van hen: „Ik denk dat het een goede afspie geling is. Dat het CDA geen stemmen krijgt is logisch op deze openbare school. Op 't Groen, een christelijke school, zouden die veel meer scoren." Het grootste gedeelte van de 296 leerlingen die hebben meegedaan aan de verkiezingen mag nog niet stem men. Toekomstverwachtingen hebben de jongelui reeds wel. „Ik wil een makkelijke baan, die veel geld oplevert," sprak een van de leerlingen waarna hij er vlot achteraan voegde dat hij op de VVD zou stemmen. Vandaag zijn er schaduw-verkïezingen ge houden op scholengemeenschap Nieuwelant in Schiedam. De leerlingen houden zich de komende dogen ook bezig met het formeren van een kabinet. Andere taxibedrijven dan Eu rotax werken aan dit plan niet mee. Gistermiddag zei Gou- driaan onomwonden dat het periodieke overleg met de transportbedrijven soms ver hitte taferelen teweegbrengt. „De stukken vliegen er soms af. Soms dacht ik, hoe krijg ik dit stelletje weer binnen het democratisch functioneren in mijn kamer?" Oorzaak van de ruzies is de concurrentiestrijd, die er vanouds is. Eurotax-ai- recteur Jan van der Meer her innerde gisteren aan inciden ten van iaren geleden, waarbij de taxichauffeurs bij de wa gens van de concurrent nog de banden plachten door te snij den. Nog konu het voor in Vlaardingen, niet in Schiedam dat taxibedrijven aan café's provisie betalen als zij klanten krijgen aangediend. Gou- driaan heeft het periodieke overleg nu afgebroken, „Zo kon het niet langer," zei de wethouder gisteren. „Chicago- toestanden wil ik hier niet." De reden, waarom bedrijven zoals Holy tax, Westwijk en Dodewaard niet meedoen met de kortingslhaatregel voor be jaarden en invaliden, was gis teren niet bij Goudriaan en Van der Meer bekend. Van der Meer zelf is met zijn on derneming Eurotax lid van de koninklijke Nederlandse vere niging van transportonderne mingen (KNVTO), waarvan hij zelfs voorzitter is, en de an dere bedrijven zijn geen lid. Van der Meer heeft de KNVTO geraadpleegd voor de invoering van het bonnen boekje. Het bonnenboekje vertegen woordigt een waarde van 50, er zitten tien bonnen in van elk vijf gulden die als betaal middel aan de chauffeur kun nen worden overlegd, en de aanschaf kost slechts 42,50. Door deze aankoop kan de be jaarde dus besparen op zijn reisonkosten. Voorwaarde is wel dat hij bij de koop van het bonnenboekje de 65-pluskaart laat zien, anders geeft men het boekje niet af. Binnenkort is het verkrijgbaar bij de dien stencentra, de VW en bij Eu rotax zelf. Ook zal een bejaarde, die in een café zit, erom moeten den ken dat bij het verzoek een taxi te bellen Eurotax gedraaid wordt en niet een ander be drijf, want daar gelden de bon nenboekjes dus niet. Op die manier hoopt men de illegale provisie aan kroegbazen te doorbreken. Bij Goudriaan, grondlegger van het systeem, hebben onder andere de stichting raad voor het bejaardenwerk in Schie dam en Unilevers zeepmaat- schappij op de kortingsactie aangedrongen. Beide hebben hier belang bij. Verordening Nog voor het zomerreces denkt-het Vlaardingse college van B en W met een taxinota te komen, een verordening waarin haarscherp staat aan gegeven waaraan taxibedrij ven zich wel of niet mogen houden. De verordening kan ongunstig zijn voor bestaande taxibedrijven. Volgens Gou driaan zal men bijvoorbeeld verplicht worden een garage te openen, waar wagens die niet in de rit zijn per se gestald moeten worden. „Je zult toch naast een taxichauffeur wo nen, om de haverklap word je dan 's nachts wakker van het starten van de motor," zegt Goudriaan over de huidige si tuatie. In dit verband noemt hij de manier, waarop Holytax wil uitbreiden, „een heel slechte zaak". Goudriaans Schïedamse colle ga Chris Zijdeveld was er gis teren niet bij, hetgeen aanvan kelijk wel de bedoeling was omdat de kortingsactie ook in Schiedam wordt gevoerd. Een misverstand maakte het Zijde veld moeilijk om te komen. Voor morgenmiddag staat nu een aardigheid gepland op het Schïedamse stadskantoor Eurotax-directeur Van der Meer en zijn zakelijke rechterhand Martin Huizer in be spreking over de korting op bejaardenritten. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen zal niet overgaan tot subsidiering van oud papier. De ouderraad voor het openbaar kleuter- en lager onderwijs in Vlaardingen had de gemeente gevraagd om subsidiering In overweging te nemen. De ouderraad deed het verzoek aan de gemeente omdat de hui dige prijs van het oud papier dermate laag is dat het niet of nauwelijks de moeite loont om het papier nog op te halen. Mo menteel schommelt de prijs rond de vier cent per kilo. Voor de oudercommissies van de diverse scho len wordt het steeds moeilijker om de begro ting sluitend te krijgen. Er moeten steeds duurdere zaken worden aangeschaft die niet door het schoolbestuur worden vergoed. Subsi diering van oud papier en karton zou uit het oogpunt van milieu-hygienische voordelen zelfs toe te juichen zijn volgens de ouderraad. De ouderraad had graag gezien dat de gemeen te een gegarandeerde prijs van 10 cent per kilo zou betalen. Dat zou een subsidie van zes cent per kilo betekenen. De gemeente denkt er ech ter niet over om het oud papier en karton te gaan subsidiëren. Binnen het college is wel herhaaldelijk over een eventuele subsidieering gesproken. De directeur van het gemeentelijk reinïgings- en ontsmettingsbedrijf heeft het college geattendeerd op de praktische proble men van het realiseren van een subsidierege ling. Ook het hoofd van de afeling financiert en belastingen adviseerde negatief. De bezwa ren van deze kant hielden verband met de contïgenteringsregeling van de afvalverwer king Rijnmond. De gemeente Vlaardingen is verplicht om een minimum aantal tonnen af val per jaar te leveren. Dat minimum wordt echter niet gehaald. Subsidiering van oud pa pier zou volgens de gemeente een averechts ef fect hebben. De gemeente Vlaardingen betaalt aan de afvalverking Rijnmond een bedrag voor het te weinig geleverde afval terwijl de gemeente dan ook nog eens de extra kosten heeft in verband met ae subsidiering van het oud papier. Het college heeft de ambtelijke ad viezen overgenomen en de ouderraad inmid dels van dc negatieve beslissing op de hoogte gc-steld. Schiedam - De meningen over het voormalig pakhuis van Rijnbende lopen uiteen, ook na het bezoek dat enkele Schiedammers gistermiddag aan het verpauperende pand aan het Groenweegje brach ten. Wethouder Chris Zijde veld kwam met een glashelder standpunt: „Slopenï" Maar Ruud Foels van de historische vereniging Schiedam vindt dat er misschien met weinig geld nog nuttige ruimte van zou kunnen worden gemaakt. En de adviseur van bewonersve reniging Schiedam-Centrum, aannemer A. Mettes, liet we ten: „Als het pandje van mij was? Ik zou het laten staan. Ik zou het zonder meer opknap pen." „Ja, kunst!" ontviel Zijdeveld later. „Zo'n aannemer heeft makkelijk praten, die restau reert wel. Maar een gemeente die ook moet zorgen voor lage huurprijzen en dat soort din gen heeft het met die overwe gingen iets moeilijker." Beide verenigingen blijven nochtans voorstander van handhaving van het pakhuis, dat door sloop van de belendende per celen nu is geïsoleerd. Het gaat Poels vooral om de voorgevel en bet interieur, dat van waarde wordt genoemd. De voorzitter van zijn vereni ging, Cees van der Geer, die eerder al had gevraagd atelier ruimte te scheppen in het oude pand, zei gisteravond Poels' uiteindelijke oordeel af te wil len wachten („hij is er ge weest, ik met") en dat er in de braridersbuurt al te veel ge sloopt is: „Een trieste zaak," aldus Van der Geer. Schiedam Vlak naast het historische Zakkendragers huisje aan de Schie is brand uitgebroken. Gereedschappen- maker Kleijheeg vergat een pan met vet die hij op de kookplaat had gezet en daar door ontstond een binnen brandje in zijn bedrijfspand. De brandweer heeft de vlam men gedoofd, maar kon niet voorkomen dat Kleijheeg met een flinke rookschade zit op gescheept Dit nieuwsblad, waannualhet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad, •C.Rott<«4aW* Sa»"1'- ,\G'. L ?osW°' 7JoonPU «O»'""' giatv •oei l pezet 5Wi*etv u»at* ,000 '11 "ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1